Goddeloosheid. 'T EEN EN 'T ANDER CONGO Buitenland Dramatischs feranfl te Berlijn Brusselsche Kiekskens Hegeniaemde jaargang sa' E11 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag S AagsasSasa ISf3 'abonnementen; DAG-BLAI3 TE SSS.ST Congres van den Landsöonsl der Christens Vereenigingen van OnflBMngen Bijstand in Belgie Be obstructie gaat voert. Eene enverwaclite onthouding Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's avondsm 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds da Pour toute la publicité corr.merciale et financière du journal, s'adrosser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, l'iace de la Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL CS. GQ0T3, Oeurs^'aaiSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. Keritsïraati Telefooo 114. Van Nuffel-Be (JendtJ AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaas, (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,08 Gemengd nieuws per regel) Tr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieelo aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wat onze tegenstrevers al niet doen en uitvinden om God en godsdienst te loochenen of belachelijk te maken Uit Gent komen er menigmaal god- delooze schriften en druksels overge waaid- 't Zijn hijzonder de schoolmees ters en meesteressen, die ze ontvan gen. Over eenige dagen stuurde men rond, in 't fransch gelukkig Familie tafereel. Een printje als hoofding dient tot opheldering en brengt ons ten tooneele een huisgezin vader, moedor, twee zoons en tweo dochters. De uitleg die volgt Eerst een opstootje tusschen vader en moeder over 't opvoeden der kin deren. Doch ik wou geerr.o weten, sinds wanneer de moeder zoowol het recht niet heeft hare kinderenkristelijk en katholiek op te voeden en onder richt te zien, zoowpl als do vader zich bc-t recht aanmatigen wil, zo versloo- ten te houden van allen godsdienst en liristelijke opvoeding. God is en blijft toch do Opperste Meester, aan wien wij goddelijke eer en volstrekte onder werping verschuldigd zijn. Da ouders, die hunne plichten ver staan on naleven, moeten zorgen voor den lichamelijken onderhoud hunner kinderen. Dit is zeker. Maar ze moeten ook hun eer.e christelijke opvoeding verschaffen door een goed onderwijs, door bewaking en vermaningen, en bijzonder door goede voorbeelden. Dit is do onvervalscbte leer der Kerk ge steund op God, Schriftuur en Over levering- Wat er dan,volgens bedoeld Lladje, in dit voorbeeldigo huisgezin volgt als samenspraak, hoort liever te huis in Gheel of is zoUepumsklap. Het doet de oudste zoon en de dochter in eene kwade luim, in eene koppigheid van huis wegloopen, recht naar 't klooster. Of mer. zo daar maar seffens aan neemt Oh neen Weet immers de scbrijve- laar dan niet, wat de Kerk vraagt en aanraadt aan hen die eenon levensstaat kiezen moeten. Namelijk, ton eerste lang bidden om to weten, of zij daar var. God toe geroepen zijn, en of zij er do plichten zullen kunnen van vol brengen ten tweede, wel zorgen om alle kwade inzichten te verwijderen, en niets anders dan Gods glorie en hun ne zaligheid voor oogen hebbenten derde, niets hesluiten zonder hunne ouders of wijze lieden raad te vra gen. Als men den geestelijken staat ver langt, dan moet men eerst eenen stren gen proeftijd doen, soms wel jaren lang, en bewijs geven van vaste deugd en oprecht kristelijk leven. Dit alles is gewis den goddelooze onbekend. Hij spreekt over kleuren net als een blinde, of over muziek als een pot- •doove. Wat echter de deur over al die zotte uitvindsels toedoet,is wel als de vader ook van huis loopen gaat en roept aan ais wie bat hoaren wil Ik word capucien 'k Zou willen weten in welk kloos ter hij gaat opgenomen worden Nen fameuzen capucien zou het stellig zijn. Hij laat vrouw en kinderen in druk en armoede zitten. Wat dan gedaan, met do leer van Christus en der Kerk, dat het huwelijk slechts lean ontbonden worden door dedood! Gelukkig dat or zoo in de Kerk niet omgesprongen wordt met huwelijkstrouw en kloos terleven Anders waar liep de samen leving henen Onze kloosters, ze waren wellicht ras overbevolkt. Vole, wier oogen te laat opengingen, zouden spoeden en aankloppen gaan, aan 't klooster. Wat wee en jammerklachten zouden er als dan opgaan bij onze vijanden. Zij zuch ten en stenen reeds, omdat, volgens hen, 't getal Paters en nonnen te groot is. Doch, gelukkig zoo is de werke lijkheid uit. Ons loven is eene pel grimsreis. Onze reisgezellen moeten zijn: geduld, gelatenheid, betrouwen en onderwerping aan God. Wie zijn kruis niet opneemt en mij volgt, is mijner niet woerdig zegt Christus, on die blijft do eeuwige WaarheidLuc. Er,ameR»ocp de bediening wan ordefelerfc. In September eerstkomende, worden twee vergelijkende examens afgenomen, een zoogezegd Vlaamsch en een Franscb, voor de aanwijzing van 60 kandidaten tot do bediening als ordoklerk bij liet Departement van Spoorwegen en van 134 kandidaten voor hot Departement van Zeewezen, Posterijen en Telegrafen (belmo ren van Zeewezen en van Posterijen). Die bedieningen worden bij do helft verdeeld tusschen de twoe examens. Mogen aan do examens alleen deelnemen, de kandidaten die ten minste 17 en ton hoog ste 24 jaar oud zijn. Militairen on oud-mili tairen, mogen don bepaalden hoogsten leof- tijd overschrijden mot den duur van hun werkelijken dienst ondor de wapens. De kandidaten zenden hun verzoekschrift, hetzij naar den Minister van Spoorwegen, hetzij naar den Minister van Zeewezen, Pos- torijon en Tolegrafen. Zij vermelden da taal (Nederlandsch of Fransoli), welko zij voor het examen kiezen. Dat verzoekschrift moet bij het Departe ment inkomen .uiterlijk op 18 Augustus 1913. Militairen in werkelijkon dienst zenden hunne aanvraag, langs den bestuurlijken weg, naar het Departement van Oorlog. Naarmate de dienst het vergt worden de kandidaten, volgens do rangschikking, be noemd tot ordeklerk op de proef met 1.100 frank. Na één jaar onberlspelijken dienst, wor den de op de proef aangenomen ordeklerken voor goed aangesteld met 1.300 frank jaar wedde. Es c"e crosses asa den zomos1 auieS eetfesaaB® Algemeen wordt beweerd dal de mossol niot goed is om te eten, in do maanden dio geen r in hun naam voeren. Dit geldt wel voor do oester, doch niet voor do mossol. Om lot baren vollen wasdom to komen, wanneer zij voor den mcnschhot smakelijkst is, bohoeft zij warmte. Van Januari tot Mei is de mossol mager en voor den verbruiker schadelijk; na den Maarlsclicn vloed is zij zolfs ziek en heeft eon warme zomerlemneratuur noodig, om zich weer behagelijk te govoelen. Togen half Juni wordt do mossel weer eetbaar en wordt dan, den goheolen zomer door, steeds heter, om als de gure dagen komen, woer te vermageren en met Decem ber van do tafel te verdwijnen. De mosselen vorkeeren dit jaar in een uit stekenden toestand en zijn thans al vrij groot, doch zallen bij gunstig weer zeker nog bijkomen. Een nsecswe aJsonraensenfcs- g3S'B|s.Het comiteit der Tentoonstelling van Gent hoeft boslist, abonnementen af te loveren, geldig alle dagen der Tentoonstel ling, togen betaling van 10 frank. Die dienst zal in werking treden don lon Augustus. Om zulk abonnomont te bekomen is het voldoende zijn portret in to leveren, geplakt op bristoï-carton (vorm visietkaart). Hot hoofd moet ten minste Iwoo conlimetors groot zijn. Die nieuwe abonnemcnlon zullen geldig zijn tot aan liet oindo der Tentoon stelling. S30 Bedevaart essaaB» '3 weLoaspdles. Het is dus Dijnsdag 5 Oogst dat er boven do 750 pelgrims, onder bet bestuur van E. II. Pas toor Biuloot, heenrijden uit Kortrijk naar 't verre Lourdcs. Daarbij zijn er moer dan 40 priesters en 40 zieken. De treins vertrekken uit Kortrijk Dinsdag a. s. de eerste rond 10 u. 17; de tweede rond Hu. 20; zij zullen t6rug zijn in Kort rijk don 15 Oogst, de eersto rond 16 u. 5, de tweede rond 17 u. 25. Do beêvaart-novene begint Vrijdag 1 Ang. (Litanio van O. L. Vr., 3 Wees gegroetcn en do Akten). En nu, aan elk en allen die meereizen geluk en zegen eu troost in overvloed, vooral voor de geliefde zieken, Wij, die thuis blijven, zullen in den geest modereizen, modebiddon, modehopen. God zegene Vlaanderen, en O. L. Vr. van Lourdes, hier zoo geëerd en bemind, ver- krijgo veel voor ons geliefde volk. Terugkeer der Elisabethvilie De volgende personen bovindon zich ook nog aan boord van de Elisabethvilie welke Dinsdag aanslaande alhier verwacht wordt Voor het ministerie van Koloniën M. M. F. Asaert, klerk eerste klas, financiën J Ahlgren, krijgsager.t J. Aelman, eersle- onder-officier R. Bloch, overste-klerk j E. Botte, bijgevoegd magistraat V. Brann- strom, werktuigkundige eersto klas, Groote Moren M. Collinet, onder-luitenantA. F. Collignon, postoverste J. Christophe, let terzetter J. Gonler, overste-klerk, finan ciën L. Cléda, klerk tweede klas A. Co- linet, or.der-officior A. Carotli, metser A. Dobbelaore, landbouwoverste derde klas P. Diepenryckx, onder-luitenant V. De Ruyck, klork tweede klas J. David onder officier, wapenmaker M. de Ratmanofi, tweede scheepskapitein II. Deoarnière, werktoezichtor T. Delplace,télegraafplaat- sor J. Francois, beheoragent derde klas, KatangaE. Fierens, krijgsagont M. Francois.tsrriloriale agent twee kl.Katanga; F. Foubort, klerk eerste klas, financiën I. Grenade, rechter in beroep G. Goffinet, overste-klark, financiën A. Godart, onder luitenant T. Ilansteon, Belgisch officier F. Houssiau, geneesheer, eerste klas; L. Jacques, overste-klerk, financiën; II. Logier, krijgsoverste-boekhouder V. Demaire, ter ritoriale agent, tweede klas Katanga A. Lacroix, smid Nicolas Mastropietro, krijgs. agentP. Martens, veaücatour der belastin gen, tweedeklas; L. Pieracho,beheer-agent, tweede klas A. Potre, klerk, tweede klas T. Pooters, ondor-landbouwoverste, tweede las O. Rinne, werktuigkundige, oerste klas L. Sliers, onder-luitenant S. Saarin- nen, werktuigkundige, tweede klas J. Tommarchi, sohoepstimmorman; A. Vleesch- ouwers, torritoriale agent, eerste klas, Ka- tanga O. Vermeerscli, smid L. Van den Brande, tolegraafplaatser F. Vermeerscli, werktuigkundige, twoede klas H. Van Nuffel, overste-klerkG. Wegnez, landbouw overste, tweede klas I. Wery, id., derde klas A. Wass9ige, territoriale agent, tweedo klas, Katanga R. Roynaoi t, klerk, twoede klas Hollanls en Romaclo. vV> FRAMKRSJK D© Post Le Havre-Novv-York Het Senaat hoeft het ontwerp ovor do overeen komst tusschen den Staat on do TransaÜan- tiok Maatschappij voor do uitbating van een postdienst tusschen Lo Havre en Now-York aangenomen. Voor eenige dagen is het dooi de kamer aangenomen geworden. Geruchten aangaande eene Mlnisterieele omwerking Luiden do Libro Parole zou er lijdons de vacantiedagen een miui- sterioelo omworking plaats hebber.. MM. Dumont, Elienno en Ratior, zouden zich van het bestuur verwijderen. M. Gail- laux, zou de financiën in handen nomGO, en M. Millerand don oorlog. In dit goval zou M. Baudin ook het zoowe zen verlaten Een erge zaak te Dulnkerke Eene ergo zaak gebeurde nabij het govang van Duin- korlce. Rachel Richet begaf zich naar do gevangenis om aan haar vriend Monvoisin linnen te dragen. Monvoisin, die een ge vaarlijke kerel is,doodde Maandag morgend den matroos Bcrnacrls, met een revolver schot. Vrienden van liet slachtoffer, bedreig den het meisjo dat zij in do zeo zou gewor pen worden, en oonigo knapen bestreken haar zelf mot vuilnis. Gelukkiglijk kon Richet op een tram, dio •oeds in gang was, springen, en zoo naar het justiciepaleis rijden, waar zij een onder komen zocht. Vrienden van Rachel Richet, wilden nu ook hunne wederwraak nomen, en zij ruk ten do rouwkleederon, die aan het huis van don vermoorden matroos gespannen waren af, cn scheurden dozo aan stukkon. DU8T8CHLAND De zaak Krupp. Luidens de National Zeitung zullen do recli,,:l'L ko vervolgin gen, aangaande de Kruppzaalt begonnen, ook vorschoidene bestuurders vau de fabriek zelf treffou. De besprekingen dezer zaak zullen vandaa, Donderdag beginnen. Socialistische statistiek. Volgens bet jaarlijltsch verslag, opgemaakt door het be sturend komiteit van de socialistische partij, met het oog op hot aanstaande kongres van Iona, is do aangroei dor socialistische partij nooit zoo zwak geweest. In zoover, zegt het rapport, dat men bijna van stilstand mag sproken. De socialistische partij teldo inder daad op 20 Maart van does jaar 982850 le den, tegen 970112 op 1 Juli 1912, of oeno vermeerdering van 12,74S koppen slechts, waarvan er dan nog 10,744 vrouwen zijn. In 164 kiesomschrijvingen neemt hot so cialislisch kiezerscijfer af. Overigens, of schoon er 5 nieuwe dagbladen uitgegeven worden, verminderde het getal abonnenlen met 13,000. NOORWEGEN Da omvaart van Willem II. Uit Balen- strand Woensdag, om 10 ure 's morgens bracht koning Hakoon, als Duitsche admi raal bezoek aan keizer Willem, aan boord van den Hohenzollern. - Keizer Willem vorgoeddo hem dit bezoek, cn ging, gekleed als oen Norweegsch admiraal hij koning Ha- koon, dio zich aan boord vau den kruiser Norge bevond. Om 1 uur werd er op den Hohenzollern» oen ontbijt opgediend. Ondor de uitgonoo digdon telde men den koning en M. Nikkel- sen, staatsminister. SPANJE De spslen verboden gansch rt land door. Do gouverneurs der provinciën, en voor namelijk deze uit het Noorden hebben fiovel gekregen, om op strenge manier allo spelen in do casinos, kringen en badplaatsen zonder eene enkele uitzondering te vorbiodon. Incident te Barcelona. Een groep vrou wen en kindoren zijn in twee fabrieken van Barcelona binnengerukt. Een photograaf dio er op uit was zich eene pholographischo op name van het gebeurde te verschaffen, hooft zijn toestel zien aan stukken slaan. De photograaf nam daarop do vlucht en schoot op do opgeruide menigte, Hij werd aangehouden, maar is eenigen tijd later te rug in vrijheid gelaten. Eene paniek in eenen circus. Op het einde van een stierengevecht in een circus te Valentie, riep een toeschouwer uit allo machtRod, wie kan Daarop ontstond er zulk oene verslagengenheid dat do slieren ontsnapten. In de loopgangen werdon verscheidene personen met de voeten getrapt. 200 toeschouwers liepen kneuzingen op. Moorddadige instorting in eene mijn. In de mijn van Zaza, is er eono gowoldige instorting voorgevallen. Drie mijnwerkers werden gedood en een zeer zwaar gowond. Botsing tusschen stoomers.De Engel- scho stóomer Dulslon ia in botsing gekomen met do'Gonuaansclio stoomboot Gerh/. De hotsing. die zoer geweldig was, gobourde in do nabijheid van Vigo. Do Gcrly is gezon ken, do bemanning is lot den laalstcn toe door den Dulston gered geworden. Do Dul- sion zelf leed zware avarij. VEREENÏG3E-STATEN Aanzienlijke juweelendiefstallen. —Uit Narragarset Tior (R'nodo Island) Dozo week zijn reods talrijke en aanzien lijke juweelondiefstallon gepleegd gewor den. bij bij zon der en. Onder dezo diefstallen, telt men deze bij eene dochter van M. Ilarriman gepleegd en waar voor 3S5,000 fr. ontstolen werd. Die ven bezochten het huis van Mevr. Ilonan, waar er voor 750,000 fr. juweolen verdwe nen zijn. De veiligheidsagenten hebben niet bot minste spoor gevondon dat hen op do hiolon der daders zou kunnen brengen. GHïNA Hoofden op prijs gesteld. Een bevel van president Juan-Chi-Kaï, treft op zware manier de revolulionnairo partij, dio hoopte te kunnen onderhandelen. De hoofden dor rovolutionnairo kopstuk ken Huang Ching, Chon Chi Moi, Li Lie' Chun, en Pei Wen We zijn wegens opstand met moord, op prijs gesteld. Iedereen mag ze vangen, 'l zij levend of dood. Te Nankin. Men laat weten dat Nan king terug onder do heerschappij van het Noorder-gouvernemont gekomen is. Dit feit, wordt door een radio-telegram, die aan boord van een schip ontvangen werd, bevestigd. te Gent. Hot getal der ontvangeno bijtredingen overtreft de stoutste verwachtingen de zaal eorst geschikt voor de plechtige ope- ning8vergadoring zou het groot getal con gressisten niot kunnen bevatten deze vergadering zal dus plaats hebben in het lokaal der Handelsbeurs, Kouter 12, op Zondag 10 Oogst aanstaande, ora 10 ure, zoor slipt. Het volledige programma met de lidkaarten zijn reeds aan de congressisten verzonden. Na bot jaarlijks verslag van den alge- meenon schrijver, zullen do HH. Hanotiau# Vereist on Do Bruyno liet woord voeren óm het wotsontwerp der rogeering ovor de sociale verzekeringen in de zitting van Maandag 11 Oogst zal er gehandeld worden over de oudorlingenkasson en de herverzeke ring der invaliditeitkassen. Voor do laatste inlichlingon wende mon zich uitsluitelijk tot den algemeene schrijvor van den Landsbond, Eerw. Hoer Eeckhoutr Slijpstraat, 110, Gent. Ghristone mulualisten, allen naar 't Con« res van Gont 1... Dooden en gekwetsten. In eene groote spiogelfabriek te Borlijais gisteron avond brand ontslaan. Het vuur versproiddo zich bliksemsnel en in weinige oogonblikken tijds stonden stal len, magazijnen, enz., in laaie vlam. Ondanks do spoedige hulp der pompiers, namen de vlammen aangewakkerd door een hevig6n wind steeds meer on meer uitbrei ding. Het zoontje van don fabriokbesluurder, dat ziolc to bed lag, kon niot gered worden en kwam in do vlammen om. Verscheiden© werklieden moesten zich redden door do vensters, en werden daarbij min of meer erg okwelst. Ten gevolge eener ontploffing werd een knaapje in een vijver geslingerd waar het verdronk. Tijdens 't reddingswerk is een jongen dio op eene hooge ladder hoven den brandstapel stond, half verstikt in do vlammen gevallen. Zijne gezellen konden hem nog redden, doch de ongelukkig© is ijsolijk verbrand, en zijn toestand laat niet de minste hoop op red ding over. Twoe meisjes werden door de autopomp der brandweer overreden en erg gekwetst. Van de veertig paarden konden er slochla oen twintigtal gered worden. Do policio on do troepen zijn onmachtig om de menigt© op afstand te houden. Da schade bodraagt thans reeds anderhalf mil joen. Brussel, don 30 Juli 1913. (Vau onzen bijzondoren briefwisselaar). Do strijd (dusdanig is de uitdrukking van gezel Kamiel Iluysmans) gaat voort dezeu namiddag. Bij elk artikel werd de naamafrooping gevraagd. En M. do Voorzitter dura lox sed Iox gingtotaldie naamafroepingen over.Daarbij onkel vijf loden zijn daarvoor voldoende. En zoo duurde do zitting tot 6 ure en men had 10 artikols gostemd; on heel de begroo- "ïg bevat er 47. M. 't Ivint beeft don toestand lieol juist gokenmorkt, wanneer bij uitriep n Weg mst de saboteurs In de liberale linkerzijde beoft eon pan- sclie ommekeer plaats. Zij zijn daar nu over tuigd dat de handelwijze der socialisten wei- sympalhio of goedkeuring kan vindon bij de bovolking. Ook wou de liberalo lin kerzijde van die naamafroopingen niet boo- ren. Do socialisten bobben bij dat spel niets te verliezen. Hoe meer zij lawaai maken, hoe moer zij zich brutaal aanstellen en iedereen geweldig en boleodigend bohanuolen, hoe meer zij eikendeen den duivel aandoen, lioe meer ook zullen zij in den smaak vallen van hunne kiezors. Maar dergelijke handelwijze zou weinig in den smaak vallon van de libe rale kiezers on bunno gekozenen hebben er alle profijt bij, uiot op die manier to werk. te gaan.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1