BROEDER en PRIESTER Slachtoffers van liet spel T IN EE BALKANEN Er wordt eindelijk onderhandeld Nieuwsberichten En wanneer er over de dagorde te stem-' men viel, waardoor de handelwijze van M. Schollaert wordt gekakt, dan zag men eone heelo groep liberalen, met Hymana en L. Huysmans aan liet hoofd, die dagorde vor- werpen. De ander© liberalen, met Lorand Aan hun hoofd, onthielden zich. Hadt go dan het sm...tje van M.Uaysmans gezien 4 Waarlijk Kamiel, go zult wat anders moeten zoeken. Bij do stemming hoordo men graaf de Limburg-Stirum uitroepen Ilc onthoud mij De leden der rechterzijde bezagen elkander, M. Borboux, secretaris meende tlecbt verstaan to hebben en riep den naam terug af Ik onthoud mij. riep M. de Jjiinbnrg-Slirum nog barder dan eerst. Maar men verslond alles wanneer hij de redenen •van zijne onthouding moest opgeven en hij luidop verklaarde zulks enkel te doen om de gelegenheid to hebben eone openbare hulde ie brengen aan don voorzitter M.Schollaert. Do omstandigheden geven eene bijzondore •waarde aan de schoone aandacht van den jgraaf de Limburg-Stirum, ook werd deze idaarom door heel do rechterzijde looge- j nicht. HAROLD. Een wapenstilstand van 5 dagen. Do afgevaardigden der verbonden hebben Woensdag mot koning Karol en de gezanten van Frankrijk en Rusland gesproken. Zij hebben onderling hunne zienswijzen modogcdeeld, on zoudon op een aanzienlijk resultaat eensgezind geraakt zijn 1° Van do eerste zitting hebben de gevol machtigden oenen wapenstilstand van ver scheidene dagen goteekondj 2° Servië zou besloten hebben aan Bulga- rië niet meor to vragen dan lie tg or. e liet vóór den oorlog eischte. In afwachting beschieten de Serviërs .Widdin. De afgevaardigden beschikken over alle macht in de verschillende kwesties; daardoor zullen do conferenciowerkon niet gestadig onderbroken worden, om aan den eenen of land ore toe te laten zijn gouvernement te Raadplegen. Aldus zullen do uilvluchlsols van do Londensche vergadering vermeden worden. Dit wil echter niot zeggen dat het vredos- tractaut in de lion dagon zal onderteekend worden. Indien hot werkelijk waar i3 dal Bulgarie de zelfregeering van Macedonië zou aanvragen, dan mag men zich aan een heftig verzot der verbonden verwachten. Oostenrijk zou er gewis genoeg mode hebben, maar de togonstrovondo groot machten, zullen denken dat een kortstondige Blaat namelijk Albanië zal voldoende zijn lusschen de Balkanstaton. De Porte wordt zelf aangewakkerd door do langdurige keus der mogendheden om zich te verzotten. Er wordt opnieuw gesproken van oen Kusso-óoslemijkscli akkoord volgons het welk Rusland,Midia en Oostenrijk-IIongarië Enos zoudon bezeilen. Liever dan zich met do maatregelen welke tegen Turkyë te nemen zijn bezig to houden, verkozen do afgevaardigden to sproken over do financieele vergoeding welke men aan «don Montenegro gaat toekennen, van den toegang van Servië lot do Adriatische zee en do binnenlandsche inrichting van Albanië. Zou deze conferoncie dan op eonen sisser ciloopen Er wordt voor gevreesd. De Rumeensche Krijgsbeweging Do Rumeensche troepen zijn naarRanagu- ritch getrokken. Eon Rumeensch detache ment is lot Tatar B.izardjik opgerukt.Op eor. Een verbaal uit de dagen der Commune. (25«to Yervolg.) Welnu, zegde Leon Renaut, dat is voor mij eene nieuwe reden om de zaak aan het licht te brengen. De twee jongelingen scheidden aan de poort der gevangenis. Benedict trad zijn werkhuis weêr bin nen en de jonge advokaat ging naar zij nen kliënt. Dij vond hem geheel terneergeslagen. Sinds twee dagen was hij radeloos. Het lichaam en het verstand bezweken tege lijk. Toen zijne woede voorbij was, her innerde hij zich de woorden van Sulpice, en hij wist dus dat de moordenaar van zijn vader te Parijs woonde en één woord van Sulpice hem de vrijheid terug zou 'kunnen geven hij bleef terneergesla gen! Twee dagen vroeger worstelde hij tegen de beschuldiging en hield zijne onschuld vol doch nu had hij den moed er niet meer toe. Waartoe zou dit dienen, het hielp toc h diets Toen hij zijn advokaat zag, verzamel de hij zijne zinnen. Hij was met dezen goeden jonkman, 'die hem zou verdedigen, dadelijk inge nomen. Daar hij wist, dat hij onschul dig was, schaamde hij zich tegenover d*en advokaat over zijne zwakheid Voor de eerste maal vertelde hij alles wat hem op het hart lag, hij legde hem zijne wonden bloot, en zegde hem alles tot in de minste bijzonderheden over de itwiAligtal kilometers van Philippopoli wor den er RinneeMöhe verkemwrs gezien. De Grleksche Werking Uit Cavalla wordt naar Athone gemeld dat een detachement euzonen al de Bulgaar- sclie bondon uit de streek Drama gedreven heeft en ze lot Mesta op do hiolon zotte. Tijdens hunne vlucht zonden de Bulgaren 7 aanzienlijke Grieken van Turichaban ont hoofd en vervolgons do stad geplunderd en in brand gestoken hebben. Do magazijnen worden allen met potroleum begoten. De Russische Vloot is den Bosphorus genaderd. Verschillends geruchten, Snelbericht uit GonstantinopolDo tegen woordigheid der Russische Vloot hij don Bosphorus geeft aanleiding [tot indrukma kende geruchten. De vloot zou eon Engelsch schip, op 40 mijion van Funguldaïlc aange houden en het over zijne toestemming onder vraagd hebben, waarna hot wodor losgelaten werd. Anderzijds zoudon er schepen die de haven van Funguldaïk binnengoloopen zijn, er ge peild hebben. De Turkscho ofUcioelo kringen zeggen dat er iols anders dun eone navule betooging in don weg moet komen, om Turkije te ver plichten Andrinopel te ontzetten. Overigens niet oen der voornoemde ge ruchten duidt aan, dat er wezenllijk eene navale botooging plaats grijpt. Engeland en Turkye Op eene vraag antwoordend, heeft M. Acland,- onder-staatssocretaris bij de buiten- landsche zaken, Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland geenszins zinnens zinnens is afzonderlijke voetstappen to doen aangaande de horbezetting van Thracio door Turkye, nopens don Turkschen opmarsch op Bulgaarsch grondgebied, dat het geene bescherming mocht verhopen tegon de ge volgen van dezen aanval. Eene verklaring van den Sultan De minister van Turkye beeft Woensdag aan den koning van Rumeniö, tijdens een verhoor, hot antwoord van don Sultan op hot laatste snelbericht van Koning Karei overhandigd. Do Sultan van Turkye bewijst dat hot be zit van Andrinopel aan Turkyë noodig is, en zulks om Constanlinopel en do Dardanellen te beschermen. Zooals wij geschreven hebben, had do jonge W.., dio te St-Gillis eene 80-jarige ronlenïerslor vermoordde, dezo misdaad ge- plcogd, omdat do ouderlioge hem eon half franksken weigerde. Dat half franksken hail W... noodig om te spelen. Men weot namelijk dat er thans te Brussel er slaan er ook elders, onder andere in de Tentoonstelling to Gont, veel gespeeld wordt op Le Petit Coureur, eene soort biljard, waar een melalon beeldje, in den vorm van oen koerslooper, vooruit ge duwd wordt, aan het andere oindo van do haan terugkeert en dan stilhoudt bij een ge kleurd plaatje, een land België, Frank rijk, Duitschland, Rusland of Spanje ver beeldende. Heeft men nu gespeeld op hot winnend land, dan krijgt men 2, 3, 4 of 5 maal het geen men gewaagd hoeft, naarvólgens het cijfer waar do kleine looper stilhoudt. Te Gent word zulk spel verboden, daar het een waagspel was, doch, 't schijnt dat liet geon waagspol is, daar do export er door oefening too kwam altijd te winnen. Het word dus toegelaten. Hier dient echter aangemerkt te worden, dat, wanneer er veel volk is, de spelers ver plicht zijn om do beurt lo spelen, zoodat hot onmogelijk is met een© geoefende hand te spolcn. misdaad, ten einde eenig licht in de zaak te brengen. Leon Renaut teekende alles aan, en werd meer en meer overtuigd van de onschuld van zijn kliënt. Maar er waren groote moeilijkheden te overwinnen. Zouden de gezwoornen zijne overtuiging deelen? Wat zou zijne verdediging baten, hij zooveel bewijzen Het was waarlijk eene moeilijke zaak, moeilijker dan hij nog ooit had gehad. Oppervlakkig beschouwd waren alle bewijzen tegen Xaverius. Sedert een jaar, gaven verschillende zonen van goe de familiën verschrikkelijke voorbeel den. Eenigen bestolen hunne ouders, an- -deren maakten, na zich geruïneerd te hebben, een einde aan hun leven. De losbandigheden hadden Xaverius in de gevangenis gebracht. Er moest een voorbeeld aan die jonge lingen gegeven worden. Het was noodig, de vaders te doen in zien, dat zij hunne zonen niet tot hun plicht riepen, en dat die kinderen hun hunne zwakheid eenmaal zouden doen betalen. Zijne vorige levenswijze pleitte niet in zijn voordeel de huisvaders hadden reeds zoo dikwijls gezegd, dat er een voorbeeld moest zijn. Renaut wist dit alles, en ook dat het moeilijke? Was, tegen deze denkbeelden te worstelen dan de gezwoornen te over tuigen. Hij verzweeg dit voor Xaverius. Alleeu vermag ik niets, zegde hij hem, maar met u ben ik sterk. Uwe ant woorden aan den rechter zullen njij veel helpen. Ga alles nog eens goed na en schrijf alles op wat gij denkt, dat mij nuttig kan zijn... binnen eenige dagen OS VOLKSSTEM ■■■- 't Is dus wel e<m waagspel en zoo treft 'men te Brussel herbergen aap, waar er geen tafels of stoelen meer noodig zijn, daar al de aanwezigen rond het spel staan en hunne zuurgewonnen penningen wagon. Do her bergier verkoopt niet veel,doch dat kan hem niet schelen, daar hij 80 °/0 trekt van do winst door den uitbater van liet spel gedaan. Hij heeft er nog pr'ófijt bij..., W... had er den Zaterdag avond ook op gespeeld en heel zijn weekloon, eone som van 30 frank verloren. Hij zou trachten met bet half franksken zijn weekloon terug te winnen en toen de ouderlinge hem de vijf tig contigitten weigerde, zag bij geon uitweg meer om aan geld le geraken en... hij werd moordenaar En dat op 1G jarigen ouderdom 't Is waarlijk boaroevend, te moeten vast stellen, boe zonderling men mot do wet om springt de speelkSskens worden in do her bergen en snoepwinkels verboden, omdat men er voor oen glas bier of een suikerslok speelt, doch dat iuischspel spelen geld voor geld is toch tuischen meenen wij wordt openbaar toegelaten. Dat raag niet zijn Zal er misschien nog een nieuw drama noodig.zijn om de bogen van bet gerecht te openen Brussel Goede vangst Sedert eenige maanden werden de handelaars in den Brus- selscben omtrek de slachtoffers van aftrug- gelarijen eener 47 jarige vrouw, steeds in rouwkleedoren gebuid, die zich in.de maga zijnen aanbood en koopwaren bestelde na mens godsdienstigo gestichten of op naam van goed bekende personen. Alleen te St. Gillis, ontving do policie twintig klachten. De dievegge word gisteren aangehouden en opgesloten tor beschikking van het parket. Door een automobiel omgeworpen i A. Verstappen juwelicrsgast, Gewijde Boomstraat, werd Dinsdag avond op de Louizalaan door een automobiel omgewor pen. Hot zwaar voortuig reed over zijn lichaam. De ongelukkige werd zwaar ge wond over ganscb liet lijf en door een agent naar zijne woning gebracht. Do autovoer der zotte zijne reis snel voort en is niot ge keud. Een onderzoek is geopend. GauwdievenM. D.., Koninginne- laan te Schaarbeek, van NarneV komend, stapte Dinsdag avond af in de Luxemburg- statie. Aan den uitgang op de trappen, stie len twee kerels legen hem on verdwenen snel. M. Delfosse stolde woldra vast dat zijn gouden zakuurwerk met dito ketting,waarde 400 fr. hom werd ontrukt. In de muil van den icolf Een kerel dreef Dinsdag avond in do Hoogstraat don spot met eon a gont en vroeg hem, onder andere, den weg naar de Tentoonstelling van Gent. Dan bolcedigde hij hem. De agent loiddo don man ondanks zijn tegen stand naar hot kommissariaat. Daar bleek het, dat do kerel, een leurder, word opge zocht wegens talrijk© misdrijven. In plaats naar do tentoonstelling van Gent werd de spottor Woensdag naar de gevan genis van Vorst gojeid. Onvoorzichtige wielrijder M. Paul G., groen ten verkoopor, wonende Oucle- Graanmarkt, kwam Woensdag morgein! langs de Naamschestraat, toen hij omge- worpon werd door oen wielrijder, M.Hubert N., wonende steenweg van Elsone. M. G., werd met goweld tegon do slraatsteonen ge slingerd. IIij werd erg gekwetst aan het hoofd en kloog over inwendige pijnen. Na eene eerste verzorging word hij naar het gasthuis overgebracht. Een vervaardiger van valsche papie ren.De policio hield sedert oobigon lijd oen kerel in 't oogg die eon gemeuboldo ka- mor bewoonde, iii\ de Beonbouwcrsstraat en talrijke bezoeken Ontving. Hij werd aange houden en eene buiszooking werd in zijne kamer gedaan. Daar vond men een zeker zal ik den priester Sulpice gaan bezoe ken... Hij zal u niets zeggen, zegde Xave rius. Gij vergist u, hernam Leon Re naut, hij zal mij alles zeggen, wat liij mag... Zie slechts hier, wat hij kan zeg gen, zonder zijtr eed te breken... Toen liij thuis kwam, ontmoette hij twee man nen op den trap... deze twee mannen hebben hem meegenomen... terwijl liij met hen was, hebben zij van zijn plicht als priester om te zwijgen misbruik ge maakt: Eu wie zegt u, dat men dat zal ge- looven Men zal liet gelooven, omdat uw broeder het zal getuigen.. Zijne gehecht heid aan den godsdienst zal niemand in twijfel trekkenV Hoe min dit getuigenis ook is, het is nfij genoeg. De voorzitter van het hof, do gezwoornen en de rech ters zullen wel raden, hegeen hij als priester niet mbg zeggen. Zij weten dan dat de ware schuldige bestaat en zullen u dan wel de vrijheid geven Gij hebt. gelijk, mijnheer, en ik houd mij vast aan de hoop. Ik ben nog niet aan mij welven overgegeven. Dit heb ik te danken aan Sabine, Benedict en een klein getal vrienden, die aan mij ne onschuld gelooven. 'Welnu, zegde Renaut, goeden moed! ik zal ualle dagen komen bezoe ken Terwijl Sabine den gevangene troost te, Leon Renaut aan zijne taak twijfel de en de jongeling beurtelings aau de hoop eu de wanhoop overgaf, zocht de abbé Sulpice rfoar den moordenaar zijns gotal stompels van gemeentebesturen van Frankrijk. De kerel verklaarde dat hij ak ten opstelde en dat bij, aan al wie het hem vroeg ©en uittreksel uit don burgerlijken stand vervaardigde. Hij gaf er als naam op Miobel S...., doch men denkt dat hot eon valsche naam is. De kerel werd achter de grendels gezet. Juioeelhandelaar bestolen. Een ju weelhandelaar, was sedert eenige weken in een hotel uit den omtrek der Noordstatie af gestapt. Toon hij Dijnsdag namiddag zijne klanten ging bezoeken, vergat hij de deur zijnor kamer te sluiten. Dezo vergetelheid heeft liom duur komon te staan. Een dief hooft er van gebruik gemaakt om eene groote hoeveelheid juweolen en zakuurwer ken" te stelen. Het Drama der Jamarlaan. Onze lezers zullon zich het drama herinneren dat den nacht van 27 tot 28 Januari iaalsll. op de Jamarlaan, plaatshad. Een koffiehuisbe- dionde, Felix Van Dalen, doodde in een ho tel do herbergmeid. Emma Demuynck, dio er diende. Van Dalen werd onderzocht door de wetsdokloors, die hem gansch verant woordelijk verldaardon. Woensdag ver scheen hij voor de karner van in beschuldi ging stolling, die hem voor het assisenhof verzond. Deze zaak zal denkelijk in de maand October opgeroepen worden. De zuivere koffie doot velen kwaad. Do chicoree Vincart doot allen goed. 1500Q Koekei berg. Dievegge geknipt. Eon herbergier van Koekelberg had over eenige dagen eene nieuwo meid aangenomen. Toen deze ©enigen lijd in buis \vas, ontstool zij haren meester eene nogal belangrijke som gold en vluchtte weg. Woensdag morgend word zij door den herbergier op de Rogier- plaals ontmoet. Deze deed baar aanhouden. Naar bet policiebureel der Kruisvaarlen- slraat geleid, begon zij met te loocheuon. Doch talrijke personen, wien zij gestolen voorwerpen in bewaring gegeven liad, kwa men tegen haar getuigen. De dievegge legde dan volledige bekente nissen af. Zij werd tor beschikking van het gerecht opgesloten. St Jans-Molenbeek. Paard op hol. Een boerkoos hield Woensdag morgend met zijn gespan voor eone herberg van den Gent- solien steenweg stil. Hij trad binnen en liet zijn paard onbewaakt voorden ingang staan. Op zeker oogenblilc verschrikte het peerd en ging op hol. Het dier liep in dolle vaart in de richting der Vlaamsche poort. Een werkman, M. Alfons Jacobs, uit do Ranöfortstraat, poogde liet peerd tegen to houden, doch werd in de vitrien van oenen winkel goslingerd. Op eenige meters dor vaart kon liet hollend dier tot staan gebracht worden door twee visscliers. St Joost-ten-Noode. Huis geplunderd. Ongekonde dieven zijn in do woning ge drongen van Mev. Bouvier, Brialmontstr., welke to Oostende verblijft. Alle meubelen werdon opengebroken en alle voorwerpen van waarde zijn verdwenen. Do buit der dieven moet aanzienlijk ge weest zijn. Antwerpen Schipperin aangerand Gisteren avond had schipper Van den Von der zijn schip in het Noordscliippersdok ver laten, en een kerel kwam op het vaartuig viel.de alleen gebleven trouw aan en dreig de haar met don dood, indien ze de plaats van haar geld niet wiide aanduiden. De vrouw viol in bezwijming en om haar het sclireouwcn te beletten, duwde de kerel haar eone prop in den mond. De stoutmoedige aanrander beeft vervol gens eene schuif geopend en daaruit eone som van 130 fr. ontvroemd. Doodelijk werhongcluk Gisteren namiddag heeft een erg ongeluk plaats ge had in een magazijn dor Stijfselrui. Werkliodon waren bezig aan eenen stapel met zakken fosfaat. Plots is oen stapol van 2 metors lioogte omgevallen met tiot gevolg dat zekoro J. Van Dyclc or onder bedolven werd. Zijne werkgezellen ruimden oogon- blikkelijk de zakken weg, om hom te ver- vaders, daar deze liet lot zijner familie in handen had. Het scheen hem toe, dat God hem de zen op zijn weg zou zenden, en dat hij den ellendeling door zachtheid zou over winnen. Eiken dag ging hij uit en doorliep de stad met een zelfde doel. Hij bezocht de gevangenissen, doorliep de achterbuur ten, zag iedereen aan en volgde allen in wien hij Machu meende te herkennon. Die koorts verliet hem niet, zijne ze nuwen waren verslapt. Hij kwam laat huis, zeer vermoeid met brandend hoofd en vermoeide lede maten. Het gebed was zijn eenige troost. Hij vergat daardoor zijn lijden en schepte nieuwen moed den volgenden morgend begon hij opnieuw zijn tocht, door zijne broederlijke liefde ondersteund en des nachts dacht hij altijd zich tegenover den moordenaar zijns vaders te bevin den. Op zekeren dag dat Sulpice langs de Seine wandelde het was zeer warm zag hij daar eene groote menigte volk staan. In weerwil van de oorlogstijdingen, scheen iedereen gelukkig.' De oorlogs verklaring scheen eene overwinning te zijn. Men verontrustte zich niet over de toekomst. Het verleden pleitte voor de aanstaande worsteling. Als er hij toeval een botaljbn soldaten met versnelden pas voorbijging, hoorde men vreugdekreten en bewonderde men hunne militaire hou ding; men zag ze reeds als overwinnaars terugkomen. De geheele kaai was <door bloemisten i AUGUSTUS 1913 lossen, maar hel slachtoffer gaf geen toekert' van loven meer. Een bijgeroepen genees heer kon enkel den dood vaststellen. Het lijk is naar het doodenhuis. govoorJJ Het arm slaclitoffor was 37 jaar oud, woont te Schelle en laat eone weduwe na met twee minderjarige kindoren. Blaesvelt Lijk opgevischtDinsdag morgend zagen personen die gingen visschon, in de groote putten «de Schom genaamd tussclien lleyndonck en Blaesvelt gelogen op bet grondgebied dezer laatste gemeente een lijk in hot water liggen. Zij haalden hot aan den kant en verwittigden de gemeente- overheid. Het lijk werd herkend voor dit van don genaamde Henri De Cosier, een 72 jarige rentenier, wonende te Blaesvelt. St. Gillis-Dendermonde Ongeluk Dinsdag avond rond 9 uro kwam Ch. Tas, schoenmaker alhier, mot zijn gespan huis waarts. Aan bet Kerkplein strompelde hot poard, on viol, en de geleider Tas stuikte over do kar ten gronde.Tas werd huiswaarts gedragen. Dr. De Witte heeft hem verzorgd, liet hoofd is erg gekwetst en bij klaagt van van inwendige pijnen. Gent Doodrijders Woensdag mor gend werd vrouw De Goono, geboren Marie De Muhl, woonachtig Engelslraat, to St. Ainandsberg, bij het oversteken der Koorn- markt, omvergereden door den automobiel van M. Braun, burgemeester der stad Gont. De wouw Do Coor.e, rond de 50 jaar oud, klagend over geweldige inwendige pijnen, werd naar het gasthuis overgebracht. Men denkt dat zij eene ribbe gebroken werd, en misschien eone lichte vorkrooking der ruggegraat opliep. Tegen den outogeleider is er door de poli cio geen proces-verbaal opgemaakt. Auder.aarde. Schielijk overleden. Mm« Do Riddor, geboren Marie Gauwenberg, afkomstig van Leupogem, 67 jaar oud, on wonende Kaltestraat, is Woensdag morgend in hare woning schielijk overleden. Meerendrée. Geheimzinnig overlijden. Do lieer Jozef Standaort, ongeveer 55 jaar oud, wonende wijk Durme, was Maan dag overleden en de teraardebestelling moest Woensdag plaats hebben. Al de f:\milioledon waron aainvozig, doch de lieer burgemecs- j ter, opbovol van liet parket van Gent, had do begraving verbodon. Een onderzoek is geopend nopens de oorzaak van het ovorlij- j den. Schel lebelle. Gevecht Dijnsdag nacht heeft een hevig gevecht plaats gehad, ter herberg van J. De Wilde, Dorpplaats, tusschen de genaamden Is. U.... en G. A..., nopens hunne echtgenooten. Deze kwamen er tusschen, grepen elkander bij het haar on brachten malkander scheldwoorden toe. Bei den zijn klacht gaan doen bij den burgemees ter. Hamm© Werkstaking De werksta king welke over een drietal weken alhier in 'dó stijfsel fabriek on van do hoeren Karol Vermei reit-Van Geertryuen en de gebroeders Vertongen uitbrak, mag als goeindigd aan zien wörderl. Donderdag morgend hebben eenige werk lieden den arbeid hernomen en de andere zullen ongetwijfeld volgen. De eischon waren van 11 uren te werken aan 3 frankon daags. De patroons geven nu 2,90 fr. voor 11 uren arbeid en beloven met nieuwjaar d© andore 10 centiemen erbij te voegen zoodat de werklieden alsdan volkomen zullen bevre digd zijn. Donderdag hebben de lcaailossers zich ool< aan 't werk gesteld om de schepen rijst wel ke nog altijd met volle lading aan do kaai lagen, te lossen. De bond bij dewelke do werklieden aange sloten waren had geweigerd nog verdoren onderstand te verleenen, daar liet bestuur van gedacht was dat de voorstellen der patroons redelijk waren. Vele worklieden haddon zich elders reeds van work voorzien, zóodat er nog verschei- deno op voorgenoemde fabrieken ontbroken. bezet. Daarnaast stonden de verkoopers van oude boeken, iets verder een man met een tafeltje voor zich, omringd door eene menigte volks. Deze man bad een donkeren frak aan en hield een zwarten vilten hoed in de band de openbare komediant bad een slim uitzicht. Hij trok allerlei gezichten en van deu hoed maakte hij allerlei vor men, die hem geheel onkennelijk maak ten. Als men de studiën van Poussin over a de hartstochten der zielgelezen heeft, kan men zich een denkbeeld van dien man maken. De kinderen lachten tranen, de dienstboden vergaten hunnf boodschappen, elke minuut werd de me- nigte grooter en belette daardoor deiK doortocht. De policie-agenten, door dit vreema schouwspel aangetrokken, vergaten te zeggen Loop dooren Sulpice zag zich aldus den weg versperd. Hij bleef op dezelfde plaats staan, en wachtte tot hij verder kon gaan. Bij toeval zag hij naar den grappen* maker. Dat gezicht kwam hem bekend voor. In het eerst scheen hij niets bekends in hem te zien, de goochelaar voerde zijn' vak meesterlijk uit. Hij lachte en schert ste gelijk een kind, en toch herkende Sulpice eindelijk in hem Jan Machu. De blik, dien Sulpice op hem geslagen' had, scheen de grappenmaker gezien te hebben, want hij fronste de wenkbrau wen, hetgeen Sulpice niet ontging, en de jonge priester dacht, dat hij van kleun veranderde, (Wordt .voortgezet.)]

De Volksstem | 1913 | | pagina 2