IETS OVER EEN BEEST EEN MAN Es oilerindgiiiip I EEN EN 'T Muitenland Brtisselsche Kiekskens 22 CENTIEMEN WET NUMMER mmm »r%! JU C3r i~S T b a BestuurderJ. Van Nuffel-De üendt. ^V eistsla S IN DE BALKANEN yegoaSSeneJo jaargang n' B 73 EaleriSsg 2 Augustus IS2 3 'ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 n. 's avonds éi?*# 2" UIT6AAF, 7 b. 's avonds Pour loute Ia publicité ccminierciale et financiers du journal, s*adresser exclusivement a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxolles. BUREEL.EN s TE AALST TE BRUSSEL 13. GODTS, Bcursplaafs, 2 Telefoon A 3209 I© Ker-lcatraat, Telefoon 114, 6j AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 ft.i.oD Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. t,00 Recht, bcrstell. (per regel) fr. 2,09 Overlijden (por regel) fr. 2.00 Coramerciale en flnancieele aankondigingen rich uiUluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Heel dicht bij de deur woonde er een oude man,zonder geld noch vrien den, zonder familieleden, zonder iels. Maar die man bezat toch eenen hond. Voor eenige dagen kwam men die;, man verwittigen dat het voor hem het 'best zou geweest zijn, zich naar een oud-mannenhuis te begeven. Hij had daar wel geen schrik van. Hij heelde zich heel goed in dat de avond van zijn loven daar ging aanvangen om weldra af te loopen in den donkeren doods nacht. Maar toch nog verkoos hij dien avond daar door te brengen dan in ge zelschap vail zijne armoede en zijne droeve eenzaamheid. Een enkele zaak bekommerde liem Wat ging er van zijnen Fox gewor- don En in het oud-mannenhuis, daar is het. niet toegelaten eigen dieren mede to brengen Do oude, die noch vrienden, noch kinderen, noch bloedverwanten bezat, ging hij vreemden aankloppen. En hij zegde Ge verstaat wel dat het mij zou hartpijn doen hem alleen in do straten to .laten dolen. Nooit zou ik daar met rust slapen, indien ik moest weten dat hij zonder voedsel nóch schuilplaats rondzwerven moet. Maar niemand wilde van fox hooren. Do eenen hadden geen bo trouwen in dat dier de anderen ble ven onverschillig aan de klachten en do bekommernissen van den ouden man. Eindelijk kwam de man hij een oud kleerkooper en voor de honderdste maal herhaalde hij die geschiedenis De handelaar aarzelde geen oogenblik maar sprak Breng Fox hij mij hot zal een speelmaat zijn voor mijn dochterken.' De ouderling antwoordde: "Man lief, nu is er een pak van mijn hart dezen avond nog begeef ik mij naar het oud-mannenhuis, En hij weende van blijdschap en ging lieon. Gij vindt dio geschiedenis van dat beest een weing beestig niet waar? Misschien wel maar zij heeft dan toch de verdienste echt to zijn en onlangs gebeurd Ten andere wij leven op een tijd stip dat de domme geschiedenissen een weinig de plaats innemen van die ver telseltjes die op een "geestig» uitzicht aanspraak maken. O. v. H die sedert eenigo weken zijn gazetji volschrijft met aanvallen tegen edellie den omdat hun grootvader in den ban nel of de nijverheid, een aanzienlijke fortuin had gewonnen, tegen een aanzienlijke dame dio haar loven en haar fortuin, huiten alle po litiek besteedde, om kosteloos onder wijs to govcn aan de volkskinderen en in wier scholen hij zelf gratis al de kennissen opdeed,die hij bezit, tegen den godsdienst en al zijne verte genwoordigers en de gelegenheid te baatneemt om allerhandeoudethema's op te halen,die eigen zijn aan goddeloo- ze dagbladen en aan die personen die geen greintje godsdienstmeer bezitten, die man VRAAGT nu zich zeiven af of hij niet te gewel dig te werk ging Wij vinden het waarachtig niet. Hij hlijtt in zijnen rol wanneer hij vergeet dat er niet ver van hem per sonen leven naar wier grootvader men te vergeefs zoeken zou om aan ando a burgemeester van Elsene heeft 6 mu zou, üiu aan anae- daarenboven bevolen, dat te rekenen van ren te verwijten dat hun grootvader een handelaar was. Hij blijft in zijnen rol nog wanneer hij wacht tot dat zijne woldoenster 'dood is, en begraven wordt, on dat oogenblik verkiest om op haar graf de snoodste ondankbaarheid ten loon te spreiden, en ze daar te komen beledigen. Hij blijft nog in zijnen rol wanneer hij, christen man aan de ergste vijanden van ons geloof en onze Gees telijkheid liunnewnpensgaat or.tleenen om onzen Godsdienst aan te vallen. Ja in dergelijk werk is hij in zijn schik. En het zal hem ook wol te stade komen; hij zetelt nureeds in 'tliart van aile deftige lieden en weldra, wij zijn er van overtuigd, zal hij ook in de Kamers zetelen. Die dergelijko wapens gebruikt komt er zeker. Het gekruifc dsr teSen in het leger. Het Staatsblad van Donderdag" kondigt de wet af op liet gebruik der talen in bet leger. De Vamingen zullen waken dat deze wet, naar den zin en de letter, eer lijk toegepast worde, en dat zij .niet, zooals liet met vele taalwetten 't geval is, voor de uitvoering op de moedwillig heid van de verfranschte a administra tion botst. ffêos; één. Het liberale blad Le Ca rillon van Oostende, vraagt dat het ge meentebestuur dezer badstad, dat ook liberaal is, maatregelen zou nemen te- ?en juffers van zeker alooi welke zich al je onbeschaamd aanstellen, en tegenover welke men te toegevend is. Een belanghebbende schrijft aan dat blad, dat bij twee familiën, welke bij hem hunnen intrek hadden genomen heeft verloren: ze zijn eene badstad gaan opzoeken welke deftiger is. 't Is spijtig^ voor Oostende, maar in dien alle familiën, die voor deftig willen doorgaan, deden zooals die twee, de kwaal zou wel in den grond aangetast worden. De herderlijke brief onzer Bisschop pen is niet in dorren grond gevallen. Vervolgingen tegsn Bisyaes. Een telegram uit Annecy aan de Parijsche bladen meldt dat vervolgingen zijn in gespannen tegen Marcel Buysse, omdaf hij tijdens deu rit Grenoble-Geneve, bij St-Julien, een wielrijder uit Geneve aan schouder en handen kwetste en dezes machien beschadigde. De getuigen van dit ongeval zijn reeds door het Zwitsersch gerecht te Geneve onderhoord. EosirJ des1 Gentsche msatsahapp'jsn van postbedienden. De trekking van den grooten tombola der briefdragers is vastgesteld op Zondag, 28 September aanstaande. Meer dan 1-50 schoone prij zen zijn te winnen waarvan de vier eer ste eene weaerzijdsehe waarde hebben van 2000, 1000, 525 en 500 frank. Loten aan 10 centiemen zijn te bekomen bij al de briefdragers alsook' bij den schrijver- schatmeester Mr G. .Van GeertA 57, Slijpstraat, Gent. Egïi duóiT paard. Dezer dagen ver kocht een Engelsch paardenfokker, M. Pilüington, van Goodwood, een hengst Prince Palatine voor de bagatel van 1,181,125 fr.... 't Is een rekord, want nooit werd voor een koerspaard zooveel betaald. Tot hier toe was het M. Edmond Blanc, een Fran- sclie koersman, die voor den Engelschen hengst «Plying Fox een miljoen be taalde, die het rekord hield. De nieuwe eigenaar is M. J. B. Joel. Prince Palatine thans vier jaar oud, heeft reeds voor 000.000 fr. prijzen ge wonnen, en is dus zijn brood waard. Het beestje stamt af van Persim mon een hengst toebelioorende aan wijlen koning Edward VII, welke ook talrijke koersen won. Le Petit Coureur. Donderdag na middag heeft te Brussel eene vergade ring plaats gehad der burgemeesters van Brussel en omstreken om over de spelen als Le Petit Coureur en andere soort gelijke te handelen. Er werd algemeen aangenomen, op de spelen in den zin van Le Petit. Coureur een taks te leggen van 20.000 fr. per jaar, en op de speel- kaskens een taks van 10.000 fr. De burgemeester van Elsene heeft 5 Oogst, 3e Herbergen en koffiehuizen waar zulke spelen uitgebaat worden, van 10 ure 's avonds tot 6 ure 's morgends sullen gesloten blijven. Dat is toch reeds een goed begin, Tegon het boksen. M. Carton de Wiart, minister van justicie, heeft aan de prokureurs-generaal3 onderrichtingen gezonden, nopens het verbieden der boksmatchen. De parketten worden daarin verzocht, te zorgen, dat er zonder toegevendheid opgetreden worde wegens slagen en wonden tegen de boksers. Nog een maatregel waarover zich nie mand zal beklagen. ftlan en vrouw verstikt te Antwerpen In het gesticht der Verlaten Kinde ren, Brederodeatroat, te Antwerpen, werd Donderdag namiddag een droevig drama ontdekt. Sinds eenige dagen verblijven de kin deren, met den bestuurder van het ge sticht op den buiten. De echtgenooten De Lathouwer, wonende Lange Elzen- straat, waren met-de huisbewaking ge last. De man, Frans De Lathouwer, 43 jaar oud, was blind. De vrouw, Anna Kempfer, 44 jaar oud, won baar brood als kuischvrouw. Daar de geburen hen sinds een twee tal dagen niet gezien hadden, deelden zij hunne onrust mede aan de policie. M. Jacobs, onderkommissaris, begaf zich ter plaats en bij middel eener ladder drong hij in den hof. De achterdeur stond open en hij klom naar de slaap kamer der echtgenooten De Lathouwer. Hij vond beiden verstikt te bed liggen. Al de gaskraantjens waren opengedraaid op de kamer en de Echtgenooten De Lat houwer hadden hunne kloederen voor de deur gehangen,, o\i te beletten dat de gas zou ontsnappen. Men denkt dat beiden zich ten gevolge der ellende zullen gezelfmoord hebben. De lijken zijn naar het doodenhuis overgebracht. FRANKRIJK Dg toepassing de?1 nteuwe militaire Wet. Het senaat besloten hebbende de militaire wet zonder wijziging te stemmen, zoo zal deze voor 10 Oogst af gekon.digd worden. Diensvolgens besloot de administratie de ïnlijvingslijsten op 24 Ooogst niet uit te geven. De inlijving der klas 1913 zou op 31 November plaats hebben. M. Lcubst ontvangt da gouden Msda- Sio van don Openbaren Bijstand, Door een dekreet dat Donderdag in het Staats blad verscheen, wordt aan M. Loubet de gouden medalio van den Openbaren Bij stand toegekend. Alle aanzienlijken verklaren, dat hij, sinds hij het voorzittersschap verliet, zijne praktische ondervinding immer ten dienste stelde voor de werken van open baren bijstand, en sociale voorzienig heid, tot welker ontwikkeling hij kracht dadig medewerkte. Een Elzasscr steelt eeno Duitsche vlag en verbrandt ze. Een genaamde Sehle- gel is aangehouden geworden, daar hij eene Duitsche vlag van een yacht ont stolen had. De yacht die aan een Berlij- ner handelaar toehoort, is Donderdag morgend vertrokken. Het korrektion- neel gerechtshof heeft Schleger tot tien dagen gevang verwezen. Luidens inlich tingen door den Temps en den Me teor uitgegeven, ankerde de Duitsche yacht, wiens tegenwoordigheid aanlei ding gaf tot het incident van Nancy, naast den Belgischen Ajax den Lui ker ingenieur Giunijonnais toebelioo- ende. Terwijl de toeristen, de stad Nancy bezochten, heeft de Elzasser scheepslos ser de vlag weggehaald. Hij beeft bekend de vlag naar huis medegenomen en ze dan op zijn koer ver brand te hebben. Het vertrek van den Duitschen yacht, heeft geen incidenten uitgelokt. DUiTSCHLAND Het Krupp proces. De debatten van het proces ingespannen tegen Tilian cn samenwerkers, aanvang van het Krupp- proces zijn Donderdag voor het militaire gerechtshof van Moabit begonnen. De beschuldigden zijn: de luitenanten Tilian, ITinst, Hoge, Schleuder, de prin- cipaal-offioier van he£ bestuur Pfeiffen, de gewezen vuurwerjsm&ker Droese van Hét huis Krupp, en de yuurwerkmaker Schmidt. Een maatregel van Generaal von Fal- kenhayn. Generaal von Falkenkayn, de huidige Duitsche minister van oorlog, doet vöor het oogenblik de uitbreiding van het persbureel dat onder zijn gebied staat bestudeeren. Tot hiertoe deelde het ministerie aan zekere dagbladen inlichtingen mede, welke hij noodig achtte ter kennis van het publiek te brengen. Nu moet er een afzonderlijke dienst bestaan voor de gansche pers en die aan de dagbladen inlichtingen zal verschaf fen over de kwesties die den Rijksdag moeten voorgelegd worden en namelijk over deze die een begrootingskarakter hebben. De minister 'denkt dat een regelmati dienst voor de pers, niet alleen aan de huidige tijden beantwoordt maar dat er tevens ook voordeel in ligt de openbare opinie bij te staan. ENGELAND Botsing in ZeeEen Spaansche krui ser zinkt. De kruiser a King Alfred is nabij Spurnhead, in botsing gekomen met den Spaanschen kruiser «Umba». De Spaansche oorlogsbodem zonk ter plaats. De bemanning is gered gewor den. PCflTÜGAAL De Vocr2itter is ziele. De voorzitter der Portugeesche republiek is ziek. Do geneeskeeren zijn voortdurend in zijne kamer. Bommen aangeslagen. Te Lissa bon, is eene kar, waarop bommen gela den waren, aangeslagen geworden. Verscheidene personen werden aange houden. SPANJE Dg Werkstakingen in Cataïonïë. In de officiëele kringen van Madrid wordt verklaard dat de werkstakingen van Barcelona immer uitbreiding nemen. De werklieden der andere streken, zouden, naar men zegt, bereid zijn het werk te staken. 17.455 werklieden uit 195 fabrieken zijn voor het oogenblik in staking. In de streek Sabadel en Villanueva is i werkstaking volledig. De patroons achten dat het eene uitsluitend revolu- tionnaire werkstaking geldt waarvan de oplossing niets kan bewerken. SUED-AFRIKA Ee=l9 BstSöglng. Uit Johannes burg De federatie der werklieden heeft aan den werklicdengroep van het Lager huis in Londen geseind, zich op heftige wijze te verzet ten tegen de mobielma king der keizerlijke troepen te Johan nesburg, die slechts van aard is om de werklieden uit te dagen en de uitroeping der A. W. te verhaasten. VEREEN ICO E-ST ATE N Stemrechtdsmenbetooging. Stem rechtdames, die uit alle Staten der Unie aangekomen waren, hielden Donderdag te Washington eene groote betooging. Zij trokken de straten der stad door, vergezeld van de leden van den stem- rechtgroep uit het Senaat. Daarna trok ken zij naar de Kamer en het Senaat om de wetgevers verzoekschriften aan te bieden. Schrikkelijk ongeluk mot een motor rijwiel Tiafgo personen verkoeld. Tij dens eene koers met motorrijwielen te Cincinnati gehouden, is de mededinger Johnson tegen de steun van eene elek trische lamp aangereden en sironkelde. De olievergaarbak van zijn machien ont plofte. Johnson, alsmede een ander per-? soon is verkoold. 17 personen werden zeer zwaar gewond, 7 onder hen verkee- ren in eenen hopeloozen toestand, CANADA Een trein ontriggeld 5 Dooden. Donderdag morgend is te Agonquin- Park, in Ontario, een koopwarentrein ontriggeld, door de aanwezigheid van eene kudde vee op het spoor. 5 bedienden werden gedood. Het was bezonder Heet geworden in 3a' Kamer. Schollaert in zijnen zetel dreigt met zijnen hamer. Gedurig naainafröe- pen't Blijft al redeloosMen tiert, men raast, men huilt, men roept, 't blijft alles boos. Wanneer toch zal men dan den groo ten Kamerwagen doen rollen Üjk het moet, steeds op de baan vooruit Houd op, Kamiel, aan alles zoo uw broek te vagen als ware 't. in uw oog, niet meer waard dan een duit. t Is loch zoo lustig niet te zweeten to gapen In d'overheete zaal van 't overheet paleis Wen 't aan do zee zoo vroolijk waar eens [uit to slapen. Verlof Kamiel, vroeg Ilymans geef ons [ook 'non pyjs. n Groote kalmte, die alle groote gebeur tenissen voorafgaat. Eenige oogenblikken daarna ordemo tie van M. Hymans bij vroeg morgend- zittingen, om de fiscale wetten te be spreken en vroeg ook dat men de school wet verdage tot eenen bijzonderen zit tijd in October. En dit voorstel werd door eikendeen aangenomen. Eiken keer, wanneer de toestand zoo gespannen is dat er geene oplossing meer mogelijk schijnt, dan komt men met eene redplank en dan is iedereen tevret den. De middensectie had reeds besloten voormiddagzittingen te houden, omdat de leden onmogelijk 's namiddags de zittingszaal kuunen verlaten. Maar die maatregel schijnt nu overtollig. HAROLD. - Alles loopt goed af. Nuttelooze maat regel. (Van onzen bijz. briefwisselaar.) Brussel, 31 Juli 1913. Groot nieuws vandaag in de Kamer iedereen is t akkoord ora de bespreking van de Schoolwet te verdagen tot in Oc tober. Gisteren nog schreef ik u dat de lin kerzijde het zeer wel voelde hoe anti- )opuïair het was die stokken in de wie- en te steken. M. Hymans had daar eerst wel aan mede geholpen maar bekloeg het zich reeds ferm 1 De wapenstilstand, die zooals wij gis teren meldden, geteekend werd, is Don-? derdag middag in toepassing gebracht. Die wapenstilstand, die niets an ders is, men beweert het in de diploma tische kringen, dan eene opschorsing der vijandelijkheden zal 5 dagen duren. Moet men daaruit opmaken dat na den' verloop van dien tijd de vrede zal getee kend zijn? Zulke hoop mag men niet koesteren. Niet temin denken de gevolmachtig den tijdens den wapenstilstand, hoe kort hij ook zij, te weten of men gedaan kan maken met den huidigen staat van za ken. Men spreidt in zekere kringen eeni ge mistrouwen tegenover de goede in zichten van Bulgarië ten toon en men vreest zclts dat het een algemeëne de mobiliseering der belegeraars zal voor stellen. Men moet bekennen dat dit oogenblik wel slecht zou gekozen zijn, zoowel voor Bulgarië als voor de andere Balkanstax ten. Wie zou durven bewpren dat de bele geraars in 't kort niet zullen gedwongen zijn van onder beu zelf een verbond te stichten om door de wapens het traetaat van Londen te kunnen doen eerbiedigen De onzekerheid bestaat immer, voor wat de voetstappen der grootmachten bij de Porte betreft. Niet één dag gaat voorbij of er loopen allerhande geruch ten over de houding van de eene of an dere grootmacht. Vandaag meldt men dat Rusland zicE zou gereed maken om de blokkade van de Klem-Aziatische kust te beginnen. Niettegenstaande alles moet men echter hopen dat het kabinet van St-Petersburg zich door de geheimzinnige houding van Oostenrijk niet zal laten misleiden. Gewis, zou deze laatste wenschen, dat Rusland zich gelaste met de kwestie van de verdeeling van Klein-Azië te openen, en dan zou Oostenrijk de gelegenheid weten te benuttigen om zich een weg naar de Egcesche zee te banen, en dit langs den Sandjak, die door haar zoo beloerd wordt. Het Bulgaarsche leger is uitgeput. Te Belgrado worden volgende mede- deelingen gedaan Onze insluitingstroepen rond Widdin, zijn twee kilometers dichter bij de ver sterking gekomen. Wij hebben Novo- Selo, nabij Widdin, en Vlassina bezet. Tussclien Vlassina en Strecher heb ben de Bulgaren tot 3 maal toe storm pas geloopen tegen de rechterzijde. Zij werden met groote verliezen teruggesla gen. Het Bulgaarsche leger door deze aatste krachtinspanning is totaal uit- geput en is reeds tot den yoorayond dec I nederlaag gekomen*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1