Hij alleen!! 2 tan ran België 'I EEN EN Een zoufierlfjig OfipluK Buitenland Ê803 ooede vangst te Gent IN DE BALKANEN DECONFERENGIE fJogcffitoda b' SI3 33 -A. CS- 33 L A IQ Uit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkeeM aan 5 centiemen. n BsljeMip sslmrkejistreek tg Haiue-St-Panl 5 CENTIEMEN HEIT NUMMER Zondag 3 en ÜSaandag 4 Augustus 1313 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureeïen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds 4% 40» 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds tl» Pour toute la publicité corr.merciale et financière du journal, s'adresser cxclusivement a rAgence Réclame Godts, 2, l'lacede la Bourse, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 63* GCQTS, EcurspJaats, 2 J KZeTltstra.at, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel"De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0.S0 Financ. aankon, (per rogol)fr. 2,00 Sport (per regel) ff.1,05 Gemengd nieuws por regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijdou (per regel) fr. 2,0^ Commerciate en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Door de laalste verkiezingen werd hot ministerie Heemskerk in Holland ornver geworpen de liberalen steun den overal de socialisten en zulks had voor gevolg eenige zetels aan de rech terzijde te ontnemen en die aan de socialisten te schenken. De liberaal-socialisten behaalden do overwinning. Groot was hunne vreu^ de. Maar groot is nu hunne teleurstel ling. I)e socialisten weigeren doel to maken van het ministerie en blijven dus hunne revolutionaire princiepen getrouw. Maar wat gaan de liberalen nu aan vangen Met hunne 37 afgevaardigden maken zij, op verre na, den zwaksten groep uit van heel do kamer. Ofwel zij zullen als eenvoudige slipdragers al de wen- sclien van do socialisten voldoen, ofwel zij moeten de hulp van de rechterzijde inroepen. Er is geen andere uitvlucht mogelijk. Konden zij er toe geraken eene red plank te vinden die hun toelate te be sturen zonder daarom alle eigenwaar de onder do voeten te treden, en zon der ook de hulp der katholieken af te smeeken, dan nog zou_boven hen de tweede Kamer of het Senaat blijven. En daar is niets veranderd. Deze blijft samengesteld lijk vroeger en eene nieuwe verkiezing zou aan de samen stelling- van dien raad weinig of niei veranderen. Kortom 't is daar in Holland een mengelmoes een hutsepot ge worden waar men moeilijk wijs zal uit geraken. Dusdanig is het oordeel van Hol- landsche liberalen in hunne briefwisse ling aan de liberale Independence Hij alleen was van gevoelen dat de algerr.eene werkstaking nog niet lang genoeg had geduurd Hij alleen durft beweren dat een kind van arme ouders dat naar eene broederschool gaat zoowol niet dient ondersteund te worden als een ander Hij alleen zegt a De schoolwet pi'c-sseert Hoé is't toch mogelijk zulke zaken Wy lezen in het grootste Eransch fuiancioblad Alles ingezien, ziehier de toe stand België heeft eone openbare schuld waarvan de jaarlijksche renten de som van 135 millioen bedragen. Maar met de opbrengst van die leenin gen bekwam zij een actief dat jaarlijks 100 millioen inkomen oplevert. Daar uit volgt dat de jaarlijksche schuld die waarlijk op do lastenbetalers weegt slechts tot de som komt van 35 mil lioen. Men kan gemakkelijk uitrekenen dat die last tenauwernood tot 1/10 komt van de opbrengst der recht- streeksche belastingenDie verhouding is zeer klein en in allo geval veel kleiner dan in Frankrijk, Engeland, Duitschland, enz. Daaruit moot men het gevolg trek ken dat de toestand der Belgische financiën nog zoo nadeelig niet is dan Dien wol beweren wil. u Die beoordeeling komende van vreemdelingen die den toestand beoor doelen zonder cenige vooringenomen heid is ons zeer aangenaam. Zooveel te meer dat de liberalen met bunnen Buyl aan bet hoofd, al doen wat ze kunnen, om ons krediet in de oogen der vreemde natiën to doen dalen 't schijnt dat zulks bet orde woord is geworden bij de antikleri kalen 1 -V Geds?3kts8?cs?i do Merode. Het miteit ingericht voor het oprichten van een monument aan de nagedachtenis van graaf Henri de Merode, en dat het werk liet vervaardigen door den beeldhouwer de Lalaing, heeft den dag der onthullinj bepaald op 5 October. Het standbeeld is in wit marmer. Eene sierlijke fontein zal het voetstuk uitma ken. Het zal worden opgericht op de dorpplaats van Westerloo, waar nu he gedenkteeken van den Boerenkrijg staat, dat zal worden verplaatst. Schitterende feesten zullen te dier ge legenheid worden gegeven. hondsdolheid. In den loop 'der maand Juni zijn tien gevallen van razer nij in 't "Walenland vastgesteld. Een ge val in elk der volgende gemeenten Mar- che bij Ecaussines, Ghlin, Wonck, Cues mes, Doornik, Fontaine-l'Evêque twee gevallen te Genval en twee te Dour Te Charleroi werd een geval van ra zernij bij eene kat vastgesteld en te Be- ko en te Drehame bij runderen. Voor ds Vlaamscfts Hoogeschool. Donderdag werd eene afveerdiging van Vlaamsclie Hoogeschoolkommissie, bestaande uit MM. Max ïtooses, voorzit ter; Lodewijk De Haet en Flor. Heuvel- mans, ondervoorzitters, en leeraar De Ceulenaere, door M. Poullet, minister van wetenschappen en kunsten in ge hoor ontvangen. De afveerdiging heeft aan 'den minister omstandig de redens uitgelegd die ten voordeele der ver- vlaamsching van de Gentsche Hooge school pleiten. M. de minister antwoordde dat de re geering over deze kwestie nog niet be raadslaagd had, en dat in elk geval, voor 't oogenblik geen spraak is de verdub beling van enkele leergangen aan de Hoogeschool van Gent door te drijven. M. Poullet voegde erbij dat hij persoon lijk niets wilde doen dat door de Vlaam- sche Hoogeschoolkommissie voorgestane oplossing zou bemoeilijken, zooals bet aanstellen van vlaamschonkundige lee raars, in geval ter Hoogeschool van Gent plaatsen van leeraar zouden openvallen, Dat is eene zeer .aanmoedigende ver klaring. Havenbeweging te Antwerpen. Ge durende de maand Juli 1913 werd onze haven bezocht door 585 schepen meten de te samen 1,194,414 ton tegen 616 schepen metende samen 1,221,265 ton Juli 1912, zijnde dus voor Juli 1913 eene vermindering van 31 schepen en eene vermindering van 26,851 ton. Voor de 7 maanden van het jaar be droeg de totale beweging 4097 schepen, metende 8,183,361 ton, tegen 4078 sche pen, metende 8,072,732 ton in 1912, zijn de in vergelijking met verleden jaar, eene vermeerdering van 19 schepen en eene vermeerdering van 110,629 ton. Sevasrfc der deugd naar Rome. De bijval der Bedevaart en der Constan ts jnsclie feesten overtreft alle verwach ting; de Belgen zullen zeer talrijk onze jeugdmaatschappijen vergezellen. Wij kunnen reeds verzekeren dat wij een dei- talrijkste groepen zullen uitmaken. Dat degene die de bijzondere voordcelen on zer groep willen ten nutte maken zich wenden tot ons blad voor den 7 Oogst. Reisweg A, 10 dagen 315-230-175 fr. B, 33 Oogst. tot 15 Sept. 495-380-287 fr. TE BRUSSEL Een diefstal op zijn Amsrlkaansob. Een Zwitser, M. B..., aannemer van begrafenissen, wonende te Montreux, in de Noordstatie te Brussel aankomende, werd aldaar opeens aangesproken door een Engelscliinan, die hem meelokte naar eene herberg der Noordlaan. De twee mannen ledigden samen een glas en schenen weldra de beste vrienden. Op dit oogenblik naderde ben een andere vreemdeling, die ben verzocht bem een goed hotel aan te duiden in den omtrek der Beprs. De Engelsckman noodigde den onbekende uit ce» glas met hen te drinken. Deze stribbelde eerst wat te gen, doch nam weldra aan. Hij verhaal de dan dat hij eene erfenis gedaan had van twee miljoen acht honderd duizend frank. Doch dc laatste 800,000 fr. moest hij aan den arme uitdeelen door tus- schenkomst der geestelijkheid. Hij be kommerde er zich echter weinig om, daar hij toch het grootste deel behield. Teen hij vernam dat M. B... van Zwitserland was, toonde hij zich uiterst tevreden. Een deel der 800,00» fr. was inderdaad voor den arme van dit land bestemd. De onbekende vertrouwde M. B... een om slag toe met eene som in van 35,000 fr., zegde hij. Hij zette den aannemer van begrafenissen aan er sijn eigen geld bij te doen om het niet te verliezen. «Ik vergezel u naar Montreux, zegde de'mil- jonnair, en daar zult ge mij den omslag teruggeven. M. B... overhandigde zijn nieuwen vriend zestien bankbriefjes van honderd frank. Deze stak ze in den om slag, dien hij sloot en den Zwitser over handigde. Korts nadien, onder voor wendsel eene dringende boodschap te- gaan deen, trok de miljonnair weg. Hij verzocht de twee andere mannen hem eene halve uur nadien in eene herberg uit den omtrek der Beurs te komen vin den. Dezen waren op hunnen post. en wachtten er. De Engelschman begaf zich op zeker oogenblik naar den koer en verliet de herberg langs eenen bij- zonderen uitgang. Dan eerst, doch te laat, zag M. B... in, dat hij zich door aftruggelaars had laten beet nemen. De omslag van den amerikaan bevatte enkel stukken van dagbladen. Verscheidene slachtoffers Vrijdag morgead, '-oud 9 Ure, Kad tus- sehen de putten 8 en 9, der mijnen van Houssu, te Haine-St-Paul, een zonder ling ongeluk plaats. Eene ploeg aardewerkers was er bezig een hoop aarde weg te werken, toen op een gegeven oogenblik eene afzakking plaats had. Eene reusachtige stofwolk verspreidde zich in den omtrek, terwijl overgroote vlammen opsloegen, juist als of er een vuurberg in werking was geko men. M. Maurage, voerman, reed juist met een gespan voorbij. Door liet stof ver blind viel hij van zijne kar, doch werd niet erg gekwetst. Zijne paarden werden nog al erg op den rug verbrand, alsook de knecht van M. Maurage, zekere Con stant Ursmer. Deze moest onmiddellijk naar het gasthuis overgebracht worden. De aardewerker August Lattineur, 36 jaar oud, wonende te Estinnes-au-Mont, werd gedeeltelijk onder de aardmassa begraven, en toen men hem kon redden, stelde men vast, dat de man, de beenen als gebraden had. Zijn toestand is hope loos. Al de huizen in den omtrek zijn met eene dikke laag assche bedekt. Waar vensters open stonden zijn ook al 'de meubelen bevuild. Een onderzoek is geopend om de ver antwoordelijkheid van dit zondeling on geluk vast te stellen. -v'Vv FRANKRIJK Eene Belgische locomotief aangesfa- gen. De douanendienst heeft in de statie van Bavai, de locomotief van een trein uit Dour komends aangeslagen. In den koffer vond men 14 kilogrammen ta bak, sigaretten, stekjes, koffie, choco lade en verscheidene andere waren van Belgische herkomst. De werktuigkundige Jozef Leleux, werd aangehouden en opgesloten. De locomotief is in beslag genomen. De Fransche douanendienst gaat aan den Belgischen Staat voorstellen doen, ten einde eene overeenkomst te treffen tot' de teruggave der lokomotief. DUITSCHLAND De zaak Krupp. Bij het begin der zitting van Vrijdag, legt de policieraads- heer Koch uit, tot hoever Brandt in zijne handelwijze opgemerkt werd tot op den dag zijner aanhouding. Brandt deed vol ledige bekentenissen vanaf het eerste on- derhoor. Hij belastte in 't bijzonder 3en be schuldigde Pfeiffer en maakte daarbij de namen der andere beschuldigden be kend. Wanneer Brandt in 'de zaal trad was er eene groote oplettendheid van wege het publiek waar te nemen. De getuige, oud-onderofficier, verklaart in 1898 uit het leger getreden te zijn om in de fa briek Krupp eene plaats te vervullen. In 1906 werd hij naar Berlijn gezon den, om zich op de hoogte te brengen der prijzen voor de leveringen aan het le ger. Er werd hem nochtans niet toege laten met kromme sprongen om te gaan De getuige bevestigt als antwoord op eene vraag van den voorzitter, dat hij véél geld noodig had. Zijne wedde was 7.000 Mark, plus 3.500 Mark voor kosten van vertegen woordiging en 200 Mark als Nieuwjaar. Brandt zegt vervolgens dat alhoewel hij slechts ondergeschikt bediende was, hij dikwijls zijn hoofd, M. von Metzen, vervaagde, wijl hij zich niet altijd met het huis Krupp verstond Wanneer Metzen zich voor goed terug trok hield hij geheime dokumenten voor ach. Hij alleen, zoo verzekert Brandt, deed ze bij den volksvertegenwoordiger Liebkneeht komen. Brandt verzekert dat er volgens hem geene geheimen beston den tusschen den Staat en de fabriek Krupp. Tijdens de besprekingen bevestigt een vertegenwoordiger van het ministerie van oorlog niet te weten dat er een re glement bestaaii zou dat aan het huis Krupp eenig voordeel boven de adderen zou verleenen. Keizer Wilhelm en het Proses. De Berlijner nieuwsbladen schrijven dat keizer Wilhelm aan boord van den.« Eo- henzollern en dit per specialen bode, zich een uitgebreid verslag van 't Krupp- proces laat toezenden. Eene zelfmoord. Volgens de Ga- zette Berlinoise du Midi heeft M. Dietsch, van de oorlogsakaclemie, zelf moord gepleegd, in zijn kabinet te Ber lijn. Hij was sinds 3 maanden getrouwd. Tot hiertoe kent men de oorzaak dezer wanhopige daad niet. Het laatste üuïtscb Pantsersshfp. Men komt te Bremen, in de werven van de Weser het laatste Duitsche pantser schip in 't water te laten. Het is de Ersaz-Wissenburg van de begrooting van 1911. De oorlogsbodem meet 26.575 ton en bereikt eene snelheid van £3 knoopen. Hij is gewapend met 10 ka nonnen van 35.6 cm., 14 van 15 cm. en 12 van 8.8 cm. De pantserplaat heeft, eene dikte van 365 m/m. Het pantserschip zal ruim 55 miljoen mark kosten. ZWITSERLAND Een Waschfeoot gezonken op Rhöno: Drie lijken opgeuischt. Vrij dag avond is op de Rhone, ten gevolge van een lek, een wasckboot. gezonken die aan de St-Janskaai te Geneve ge meerd lag. Onmiddellijk 'daagde er hulp op, en men gelukte erin eenige der waschvrou wen te redden. Een uur later vischte men echter 3 lijken uit den stroom op. SPANJE Be Pest? Uit Garruclia wordt ge meld, dat een stoker van een Engelsche stoomer welke uit Alexandrië de haven is binnengeloopen, Donderdag gestorven is. Een andere stoker werd ziek. De kapitein vreest voor twee gevallen van pest. PÖRTUGAAL De ziekte van President 'Ariaga. - Vijf dokters zijn bij den voorzitter Aria- ga ontboden. De dagbladen schrijven dat 3e zieke aan graveel lijdt. Volgens de O Mundoliebben 3e geneesheeren verklaard dat de voorzitter geneest. Uit Lissabon, Vrijdag avond De toe stand van den voorzitter der Republiek verbetert Het schijnt dat het onmiddellijk ge ar afgeweken is. MAROKKO In dsn Spaansshen Riff. Uit Ma drid (officieel): Men meldt uit Larache, dat eene afdeeling Spaansche troepen zonder eenig incident, de stelling van Douar-El-Zembla bezet heeft. Duitsshland en En-sissou!!. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat Duitschland, alle bescherming over ErraissouH gewei gerd heeft. VEREENiCDE-STATEN De Mexskaansche Staatszaken. Volgens eene mededeeling aan de dag bladen van Washington gedaan, is het totaal onjuist dat de Europeesche staats besturen de eene of andere drukking uit oefenen ten einde de Vereenigde-Staten zoover te krijgen eene aanvallende poli tiek tegen Mexico te beginnen. Er wordt met genoegen vernomen, dat de Mexikannsclie volks vertegenwoordig gers zich alle moeite getroosten om vre- desvoorstellingen te doen aan de twee' kampende partijen De bijzonderste moeilijkheid bestaat' hierin dat men een voorloopige voorzit ter moet weten te kiezen die tot geene der beide partijen beboore. Op het voorplan worden de namen vaö versrehidene Mexikaansche diplomaten geplaatst die zich op dit oogenblik in Europa bevinden. CHINA Rend Canton. Generaal Hurfg-Cha?- Kcuong bezet Chicuking. Snelbericht uit Hong-Kong Generaal Hung—Cha'ï- Kouong, lieeft met de trouw gebleken' troepen Chioukipg bezet. Nu rukt hij naar Canton op. De algemeelie gouver neur van Canton heeft troepen gestuurd om bem tegen te houden. Een gevecht» is onvermijdelijk. Snelbericht uit Peking Drie afdeeIïn-< gen der troepen van Canton maken sftcli gereed, om tegen Juan-C-hi-Kaï op ta trekken. Drie ha ven schuimers, na een revolver* gevecht sangehGifïleri, Een der kwaad doeners door esn kogel in hei been g> tr effen. Sinds geruimen tijd wer3 er aan dd Voorhaven, te Gent, veel vlag gestolen, zonder dat men er in gelukte de Jadera te ontdekken. Wel bemerkten de nacht wakers soms dat een verdacht bootje 's nachts rondvaarde, doch de schinken konden altijds langs hier of daar ont- snappen. In den nacht van Vrijdag tot Zaterijag werd heel de Voorhaven afgezet met po- liciemannen in burgerkleedij. De maat regelen waren zoodanig genomen, dat, zoo de dieven aan 't werk gingen, zjj oumo.geliik konden ontsnappen. Eenige minuten na 1 uur hoorde een pompier een bons, als van eene baal vlas welke van een stapel viel. Voorzichtig toekijkende bemerkte hij een kerel, die naast eene partij balen vlas stond. On middellijk gaf hij het alarm en de kerel sprong van de kaai in een bootje, waarin zich nog twee andere kerels bevonden. Het bootje 6tootte van kant en dreef weldra midden op bet water. Op de aan roepingen der policie, antwoordden de bandieten met revolverschoten. Daarop schoten de agenten terug. Ziende dat alle ontkomen onmogelijk werd, tracht ten de schurken dan weg te varen, in de richting van Wondelgem. De policie-. mannen volgden hen en aan de Meule- stedebrug sprongen twee agenten op eene spoelboot en de drie kerels werden, ondanks een geweldige tegenstand aan gehouden. - In hun bezit vond men geene vuurwaV pens. Waarschijnlijk hadden zij deze in! 't water geworpen, toen zij zagen dat da agenten terugschoten. Toen men hen wilde wegbrengen, stel de men vast, dat een der bandieten door een revolverkogel in het rechter been ge troffen was. De gekwetste, zekere Henri De Schryver, wonende Nijverheids- plaats, werd door een doktor verzorgd en vervolgens naar het gasthuis gevoerd* De twee anderen, Achiel Heylbroecky, wonende Tinnenpotstraat en Alexander Claeys, wonende Gezondheidstraat, wer* den in het gevang opgesloten. De boot waarmede de dieven op roof tocht uitgegaan waren, hoorde toe aan den brugdraaier van Meulestede. Reeds driemaal had men 's nachts dezen boot gestolen en 's anderendaags werd deze dan drijvend op het kanaal gevonden. Uit het onderzoek is reeds gebleken^ dat de balen vlas gewoonlijk te Wondel gem verborgen en van daar met eene kas weggevoerd werden. De verhelers zijn nog niet gekend. Daar deze diefstallen reeds een heel tijdje duurden, beloopt het gestolene na tuurlijk tot eene aanzienlijke som. De Grootmachten niet t'akkcord. De vergadering van Bucharest heeft' in zijne tweede zitting besloten van alle geschilkwesties in bijzondere vergade ringen te behandelen. De algemeeile samenkomst 3er gevol machtigden zou dan van toen af enkel gewijd zijn aan de bekrachtiging der be sluiten. Die doenwijze heeft het voordeel 3e conferenciewerken te bevorderen en do

De Volksstem | 1913 | | pagina 1