t «t q 09eia9cs»che$€es%!*aaft9 AaSst. Onder toezicht van den Staat. De Zomerfloraliëa De PrijsuitdseliBg in Sf. MarfansgestfcM ts Aalst. 3 EN 4 AUG. I. Doe!. v- Do Vale- en Ambachtsschool St-Jozef, is ngericht voor Aalst en omligggonde ste- lon en gemeenten, met het doel de jonge 'Heden eene alzijdige en degelijke opleiding ie geven tot h\m ambachtom laterdoor oorldurendpraktijk en zelfstudie, bekwame werklieden te hunnen worden 2. Ambachten De verschillondo ambachten welke voor 't oogenblikin de school aangeleerd worden, ;ijn Houtbeioerken schrijnwerkerij en Meubelmakerij Metaalbeioerhen smederij en mechaniek mGt hare vertakkingen pas- werk, draaierij, eleclriciteit. Zoodra do omstandigheden het toelaten, tullen ook leergangen ingericht Worden in gieterij, metselen, schilderen, enz... 3. Leerlingen De aannemiogsvoorwaarden der leerlingen fcïja vastgestold als volgt 1. Van 13 lot 17 jaren oud zijn 2. Voorzien zijn van een bewijs van goed gedrag, afgeleverd door de gemeente lijke of geestelijke overheid 3. Drager zijn van een getuigschrift van ro'lediga lagere studiënofwelmet goed gevolg een examen ondergaan over de alge- heele leerstof der lagere school 4. Vrij zijn van alle lichaamsgebreken, welke het uitoefenen van den sliel zouden kunnen verhinderen 5. Een jaarlijksch schoolgeld betalen van 25 frank. N. B. Van dit schoolgeld wordt jaarlijks 5 fr. gestort in de ponsioonkas met afge staan kapitaal, ten voordeoio dor leerlingen. Bij het verlaten dor school krijgen de leerlingen ook gereedschap mee. Dit, vol gens gedrag en verdiensten. In 't geheel zijn er G7 leerlingen, voor do 2 oorste studiejaren 27 Aalstenaars40 van don Buiten. De leergangen duren ten minste 3, voor sommige vakken, 4 jaren. Velo ouders meenendat men de Vak studiën mag aandurven met zwakke ge leerdheid en sobere verstandsmiddelenen dal ZIJ de keus moeten doen van het am lacht. Hoe verkeerd De vakschool is geen toevluchtsoord voor minderwaardigen of overschotten. De weinigbegaafden en onge- schikten lukken hier zoo min als elders, en, walde stielskeuze betreft, de grondzaak is en blijfl altijd dat de leerling DIE specia- liseering kiese, waartoe hij geschiktheid, natuurlijken aanleg en goesting gevoelt. De bediening mag het hind dus niet opge drongen toorden zij mag ook niet overge laten worden aan het bloote toeval de natuur heeft hier volle recht haar ontdek ken is een waar geluk voor ouders en meesters haar volgen is hun beider plicht. Daarom raden loij vurig de ouders aan de vakschool tc bezoeken met hunne zonen, vooraleer zij de stiel keuze doen, zoo zal de kleine ongetwijfeld een ambacht kiezen naar zijn hart wat hem sparen zal vele smart (zie nummer 13, tentoonstel ling on schoolbezoek). 4. Leerrocster. De Vakstudiën bevallen eene dubbele op leiding do Theoretische en de Praktische. De theoretische wordt meestal in de klas ion gegeven d® praktische ia cde werkbui- ton. Do studiën der Houtbewerkers duren 3 R 4 jaren. Op theoretisch gebied ontvangen zij weke lijks de volgende lessen Godsdienst (i u.) Praktische zedenleer, karaktervorming en wcllevendhoid (1 uur) Moedertaal (2 uren); 1 weede taal (2 uren); Rekenkunde (2 u.) Gozondheidsleer (1 uur) Gymnastiek (2 u.) Vakkundo (1 uur) Meetkunde (2 uren) Teokenen (alle dagen 2 uren of 12 uren per week) Zang(l uur). Op praktisch gebied alle weken 24 uren jroor het eerste studiejaar, en 26 uren voor hot tweede stndiojaar. De studiën dor Metaalbewerkers duren f insgelijks 3 a 4 jaren. I Theoretische lessen voor smeden, paswer kers en eleclricions Godsdienst (1 uur) praktische zedenleer, karaktervorming en IVellovendheid (1 uur); Moedertaal (2 uren); Fransche taal (2 uren) Rekenen (2 uren) felelkundo (1 uur) Meetkunde (2 uren) fïaluurkundo (1 uur) Scheikunde (1 uur) Ifakkunde (1 uur) Gezondheidsleer (1 u.) feang (1 uur) j Gymnastiek (2 uren) Pro- fectieloer en Vakteekonen (alle dagen 1 1/3 DE VOLKSSTEM uur of 7 1/2 uron per week)Werktuig kunde (3 uren). Praktisch werk 27 uren per wcolc. Hot praktisch werk der smedon begrijpt a) De algemecne begrippen der eigenlijke smederij en de eerste begrippen der verschil lende specialiseoringon van den sliel ma- cliinenbouw, landbouw, rijtuigsmederij, kunstsmederij, enz. b) Eerste béginselen van paswerk. c) id. van plaalbeworkon. d) id. van jjwerkluigkunde, leiding van motors en machinen. eEerste beginselen van draaien en elec lriciteit. j Voor de Pasxoerkers a) Het eigenlijk paswerk, gedurende 3 4 jaren; b) Het plaatbowerken, gedurcnde2 jaren; c) De smederij, gedurende 3 jaren; d) Het draaien, 2®, 3* en 4® jaar; e) Leiding van motors en machinen, 2®, 3® en 4° jaar; f) Electriciteit, 3® en 4® studiejaar. De leerlingen vinden niet alles in de school', zekere werktoepassingen, gereed schappenconstructie's en machinen zijn enkel te vinden en van toepassing in de groote nijverheidswerkhuizenooh,het ovej'- stappen van de school in handels- en nijver heidsgestichten is altijd een bange 'stap en een felle sloot voor den leerling, als hij niet voorbereid is. Daarom bezoekende 11.onder het geleide hunner professorsal de werk en nijverheidsinrichtingen binnen en buiten de slad,ioelke eenige treffende bizonderheid bevatten, en zenden we soms 11. naar een of anderen patroon, om ze te laten meewerken onder zijn toezicht. Daarenboven worden de leerlingen fel geoefend in den reparatie- combinatie- en vindingsgeest, omdat het onontbeerlijk is voor de ontioikkeling en van dagelijksch verteer in de praktijk. 5. Uurrooster. Rokening houdende met de belangrijkheid van ieder werk, met den aard der leerstof, de noodige afwisseling in do studie, met rust en uitspanning, volgen wij, mei goeden uit slag, den volgenden uurrooster Voormiddag Van 7 tot 9 ure, thooreti- scho lessen in de klas; van 9 tot 9 1/2 ure, speeltijd; van 9 1/2 tot 10 1/2 ure, studie; van 10 1/2 tot 12 ure, praktisch werk in hot werkhuis voor houtbewerkors, smeden [on pasworkors van liet 1® studiojaar, en vaktoe- kenen voor paswerkers en smeden van hot 2® jaar. Namiddag van 12 tot 11/2 u..middagmaal en uitspanning; Van 11/2 tot 4 ure,praktisch werk; van 4 tot 4 1/2 ure, eetmaal en speel tijd; van 4 1/2 tot 6 ure, teeltenen voor gansch liet 1® studiejaar; van 4 1/2 tot 6 1/2 praktisch werk voor smeden en pasworkers van het 2® jaar en vakteekenen voor do hout bewerkers van het 2® jaar. 6. Leerpersoneel. ;;:Vv-v De opgesomde lessen worden onderwezen door 12 {toekomendjaar door 15verschil lende leeraars 1. E. II. De Meester, bestuurder, leeraar 'n Godsdienst, 1® en 2® studiejaar. 2. M. Do Waogenaere A., Praktische Ze denleer, Karaktervorming en Wellevendheid 1° en 2® studiejaar; Moedertaal en Fransche taal, 2° slud.; Natuurkunde, 1® en 2® stud.; Scheikunde, 2® slud,. 3. M. Van de Vyver Jos., Teekenen, 1® studiejaar. 4. M. Schuurman Fr., Rekenkunde, 1® en 2estud. Gezondheidsloer 1® en 2® stud. 5. M. Ingenieur De Loof, Werktuigkunde en Vakteekenen, 2® jaar. 6. M. De Smedt Hubert, Werktuigkunde, lejaar; Projectieleer en Vakteekenen, 2® jaar 7. M. D'Haens Jos., Moedertaaien Fran sche taal le slud.: Mootkundel® en 2® kslud. en Versieringsteekenen 2® stud. 8. M. Comeyne Marcel, Stelkunde, 1® en 2° stud. 9. M. Meyfroidt Honoró, Gymnastiek, 1® en 2® stud. 10. M. De Nul Leon, leeraar in Schrijn werkerij, Vakkunde 1® en 2® slud., en Vak teekenen, 2® stud. 11. M. Colemonts, Lod.. Paswerkers, 2® stud., Vakkunde 1® en 2® stud. 12. M. De Witte Alb., Smedon, 1® en 2® stud., Paswerkers, 1® stud. 13. M. Vati Eesbeek René, Surveillant. 7. Methoden. Wij trachten AL de leerlingenuit eigen beweging en door zelfwerkingzooveel ge schikt voedsel mogelijk ie doen opnemen en verteren zonder overlasting op een natuurlijke, aangename en gemakkelijke manierrekening houdende met hun per soonlijkheid en ingeboren aanleg. 8. Lichamelijke opvoeding. Do lichamelijke opvoeding is 't voorwerp onzer bizondero zorgen. Do leerlingen krij gon wekelijks 1 uur gozondheidsleer, ,2 uren ralioneelo opvoedingsgymnaslielc on-'t spel krijgen zo toe. Die lichamelijke zorgen heb ben bizondorlijk voor dool de misvorming tegen to workon welke sliol en zilwerk ver oorzaken het lichaam harmonisch te ont wikkelen on to versterken en de leerlingen to initieeren in do mjlitaire opleiding. 9. Godsdienstige en zedelijke opvoeding. De school is erg bekommerd met de gods dienstige en zedelijke opleiding der leerlin gen. Wie zou durven beweren dat die opvoe ding ophoudt met de lagere studiën Neenvoorwaar, de gedragsopleiding ein digt zoo min bij 't verlaten der lagere school als de verstandigeen, is er voor aeze laat ste eene voortgezette theoretische en prakti sche stielvorming noodig, nog veel meer dient er eene vervolgde theoretische en prak tische gedragsvorming te zijn, omdat se, op dit tijdstip, nog zeer onvolmaakt is en om dat het ouderhuis helaas niet meer opvoedt zooals vroeger. In plaats van mede- werking en krachtige ondersteuningmoet de school nu doen wat 't ouderhuis niet meer kan of met meer teil Vader- en moe- derwerk Daarin voorzien wij eerst en vooral door de GODSDIENSTLESSEN, doch, dit vol staat niet. De godsdienstlessen bevatten en kel het theoretisch gedeelte WAT icij moe ten weten of doen, maar HOE wij moeten doen en het DOEN ZELVE geven ze nietzij verlichten 't verstand maar oefenen den wil niet.En, vermits dien HOE en het DOEN in 't ouderhuis niet meer te vinden zijn, zoo moet daarvoor gezorgd in de vervolgschool of in ander organismenanders is 't ver- koiijning en bankroet. Daarom WORDT er, benevens het godsdienstonderricht EEN GANSCH BIZONDEREN TIJD BESTEED AAN PRAKTISCHE GODSDIENSTIGE EN ZEDELIJKE OPLEIDING, aan burgerop voeding, kinderopvoeding, kunstopvoeding, enz..., en de ondervinding leert ons dat het hcurspijs is. 10. Betrekkingen met de Ouders. Do Ouders moeten weten wat er in de school omgaat en moeten, dag aan dag, de werking der afgevaardigde opvoeders en die van hun kind kunnen nagaan. Te dien einde krijgen de leerlingen een maandelijksch bulletin, vermeldende orde, vlijt en gedrag dat, behoorlijk geteekend, ons moot teruggekeerd worden daags na de aflevering; daarom jfnog krijgen zij een drie- maandelijkscli, omstandig overzicht dór vak ken en dor gedragslijn; daarom eindelijk, trachten wij de ouders persoonlijk te kennen en te spreken en worden zij, op zekere tijd stippen, uitgenoodigd de school te bezoeken. II. Scheel komitoit. Eerevoorzitters Eorw. Heer Abdon Van Herreweghe, pas toor van St Jozef, Aalst; M. Rom. Moyorsoen, volksvertegenwoor diger, Aalst; M. Folix De Hert, schepen van onderwijs, Aalst. Voorzitter, M. DrTli. DoNaeyer, nijveraar, Aalst. Bestuurder, Eerw, Heer Cyr. Demeesler, onder pastoor, Aalst. Leden M.M. Am. D'Hondt, handelaar, Aalst. Pol. Van Ghyseghem, nijveraar, id. Od. Van der Haegen, provinciaal raadslid, id. Leo De Meeter, nijveraar, id. Val. De Valkeneer, apotheker, id. Leo Geerinckx. nijveraar, id. Aug. Moyersoen, notaris, id. And. De Waegenaere, id. J. Van den Borghe, patr.-smederij,id. J. Do Soraer, patr.-Schrijnwerker, id. Alf. Van Sande, patroon-schilder, id. 12. Inlichtingen en inschrijvingen Voor alle inschrijvingen wende men zich tot den Eerw. Heer Cyr Demecster, Den- dermotidschen Steenweg, 18, Aalst, tot M. A. De Waegenaere, Meuleschettestraat Aalstof tot de leden van het Schoolkomiteit. De voorloopige aanvaarding en inschrij ving kan geschieden van heden tot en met 15 September aanstaande 13. Tentoonstelling Eone tentoonstelling van de werken der leerlingen dor Lagere School St-Jozef en der Ambachtsschool St-Jozef zal gehouden wordon don Vrijdag 15 Oogst (O. L. Vr. Hemelvaart), Zondag en Maandag 17 en IS Oogst en Zondag 24 Oogst, telkens van 10 1/2 tot 12 ure voormiddag en van 2 tot 6 ure namiddag. Ingang langs de zaal van den Volkskring Den Maandag 18 Oogst, zal men de leer lingen aan 't werk zien. Leeraars en loorlingen zullen altijd ten dienste zijn om uitleg legeven. N. B. Men vergeteniet de tentoonstelling tc bezoeken van de leerlingen der Lagere Schiiol St Jozef, in de groote zaal van den Volkskring. 14. Oproep. Burgers, Patroons, Ambachtslieden, Work- lieden, Overheden, Vaders, Moeders, Jonge lingen, Vreemdelingen, Aalstenaars bizon- derlijk, komt allen en overtuigt u hoe bloedgoed zulke instellingen zijn voor den ophelp en de ontwikkeling van ons volk; bespiedt aandachtig do doening van meestors en leerlingen; ondervraagt zo; brengt ken nissen cn kenners mede. Voor uwe goedkeu ringen zullen we huigen, voor uwe wijze opmerkingen en terechtwijzingen zullen we danken, maar, bovenal, vertelt in uw vrien denkring wat ge gehoord en gezien hebt, en helpt zóo mede tot de vulgarisatie van een werk, dat nog veelte weinig gekend U en dat er nog veel te veel ontberen TE GENT Het Bestuur van den Van Houtle's Kring laat cr waarlijk geen gras over grooien. Zondag had in hot Feestpaleis nog de Car rousel plaats en Maandag reeds begonnen sterke groopen werklieden, die dag en nacht per ploegen elkander aflossen, om hot groote rijplein in eene gaarde te herscheppen. Wij zegden reeds een woord over hot zoo prachtige plan van den lieer II. De Wilde, opzichter van don stodelijken beplanlings- dienst. Nu dat mon reeds aan het work getogen is, kan men zich een gedacht vormen van wat de Tentoonstelling der Zomerbloemen zal worden. In het middendeel der zaal, een weinig uitgediept en langs waar men [bij middel van monumentale treden toegang heoft, komt eene sierlijke fontein, in welker waterkom zeldzame planton worden aangebracht. Daaromheen worden allerloi perken aan gelegd, voor de verschillende planten en bloemen, die de schatten [dezer Blooraenlen toonstelling zullen uilmaken, zooals: Rozen, Begonias, Gloxinias, Pelargoniums, Dahlias, Gloieuls, enz.] De verhoogen aan de heide uiteinden der zaal zullen gebruikt worden tot het aanleg gen van bebloemde heuvels, het eene met allerlei orchideeën, hot andere in eone rots- kreek, waarlusschen men [al do bloemen en planten zal rangschikken, in België inge voerd door den heer Lod. Van Houtte, wiens beeld in het midden zal geplaatst worden. De twee groote zijkanten, naast de kleine Feestzaal,zullen worden ingenomen, de eene door de Collectiviteit der Fransche Jtuinbou- wers, de andere door de stad Namen, die er een lief landschap met paviljoen zal inrich ten. Het vorlioog der kleine Feestzaal [zal her schapen worden in een soort wintertuin. Kortom,hot geheel zal eene echte verrassing zijn, zoo door de smaakvolle inrichting, als door de schatten van bloemen, die zoowel uit het buitenland als van België toogezogd werden. De hofbouwkundigen die afgesneden bloe men tentoonstellen, zullen dio driemaal ver nieuwen tijdens den duur derTontoonstelling. Een soort w edstrijd wordt zelfs te dier gelegenheid ingericht, om altijd frisscho bloemen te hebben. Het Van Houtte's comïteit hoeft voor niet min dan 5000 glazen en potten moeten zor gen, voor do tentoonstelling der afgesneden bloemen. Do tentoonstelling zal open zijn 's mor- gends van af 9 ure, tot 's avonds 6 ure. Do ingangsprijzenzijn als volgtvastgesteld: Zaterdag 9 en Zondag 10 Augusti, 5 fr.; Maandag 11 en Dinsdag 12, telkens 3 fr.; Woensdag, Donderdag en Vrijdag (O. [L. Vr. Hemelvaart), telkens 2 fr.; Zaterdag 16 en Zondag 17, telkens 1 fr. De ingang zal geschieden langs de warme serre. De heide restaurants aan de uileinden der zaal zullen afgesloten zijn met latwerk, dat zal begroeid zijn met rozen en andere bloe men. Driedaagsche Vlaamsche Kunstplechtigheid. In overlog met het Bestuur van de Wereld tentoonstelling en deFoest-Gomraissie, wordt op 19, 20 en 21 September, een driedaag sche VlaamscheKunslplechtigheid ingericht. Vrijdag 19 September, om 8 ure 's avonds wordt de plechtigheid geopend met een lie deravond, in de troonzaal, gewijd aan onze jongere toondichters mot eone voordracht over du hedendaagscho Vlaamsche muziek door Dr M. Sabbo. Zaterdag 20 September, om 8 uro 's av./ in het Feestpaleis, overzicht der levende Vlaamsche Meesters, symphonisclie gedeel ten, liederen, koren.Orkest van 125 man. Do volgende namen komen ophet programma voor De Boeck; d'Hulst, Dubois, Gilson, Herbe- rigs, Edm. Keurvels, P. Lebrun, Mestdagk/ Mortelmans, L. Rinskof, O. Roels, Uytten* hove, Van derMeulen, VanGheluwe, Wam- bach. I Zondag 21 September, om 4 1/2 ure 's namiddags, tweede uil voering van De Schelde van Peter Benoit, onder leiding van .don heer Emiel Malhieu, 1500 uitvoerders. Dit feest zal geopend worden met liot openingstuk uit De Jonge Roland De driedaagsche muziekplochlighoid wordt geleid door do toondichters Roels, Van der Meulen, Uylteuhove, bijgestaan door do dichters De Clercq en De Cneudt. Dertig duizend Vlamingen zullen die da gen het Peestpaleis vullen. Localiebureelen zullen geopend wordon in alle belangrijke gemeenten van Vlaanderen. Een talrijk en uitgelezen publiek vervul- do, verleden Donderdag, de ruime feestzaal van St. Martensgosliclit om de plechtige prijsuildeeling bij te wonen. Benevens da Geestelijkheid van Aalst en omliggende, voor gezeten door den Zeer Eerw. Ileor Kannunik Roclandls, pastoor-deken, bemerkten wij de achtbare heeren Gheeraerdts, burgemeester, en De Hort, schepeno van openbaar onder wijs, die er aan gehouden hadden de plech tigheid met hunne aanwezigheid lo vereeren, en aldus blijk te geven van hunne belangstel ling in het katholiek middelbaar onderwijs. liet fee3lelijk gedeelte dat de prijsuildee ling voorafging, was wel gekozen, en word meesterlijk uitgevoerd. Het roerend drama i De Moederbede evenals het blijspel On DEMANDE ÜN COMMISSIONNAIRE VerwiorVGU eenen welverdienden bijval. Voor leerlingen dio, ton gevolge hunner studiën, over betrek kelijk weinig lijd beschikken om do tooneol- kunst to beoefenen, mag de bekomen uitslag meer dan bevredigend geheeton worden.Te vertolking van heide stukken getuigt van eeno dergelijke en verstandige opleiding in lift voordragen, en eone grondige kennis der Vlaamsche en Fransche taal. De kooron «Le Som en Buitenlucht twee keurige zangstukken die liet programma op aangena me wijze afwisselden, werden kranig uitge voerd. Evenals de tooneol3lukkon droegen zij den stempel eener kunstenaarsleiding, en hebben bewezen dat de kun3lkultuur eeno ruime plaats inneemt in hot onderwijs van St. Martenscollcge. Het was ons eene niet min aangename ver rassing te mogen bestatigen dat onze Vlaam sche moedertaal de eercplaats bekleedt in het Goslicht, zonder echter de Fransche taal te schadon, wier onderricht, onontbeerlijk zijnde, hot recht erlangt dat hom toekomt. Binst de prijsuildeeling, het voornaamste iiumraor van het programma én voor ouders én voor studenlou, deden wij de optelling van het getal leerlingen. Wij kwamen tot hef ge- lal 368. Zulke uilslag is uiterst vereerend voor St. Martensgeslicht ffij is de schitte rende bekroning der ievervolle pogingen van hot onderwijzond personeel. Dank aan do be stendige werkzaamheid en opoffering dor E. E. H. H. Bestuurder en Leeraren, is het College van den H. Martïnus geklommen lot een gesticht van eersten rang, waar hst on derwijs de strengste eischen bevredigt. Getuigen daarvan de scliiltere ido uilsla- gendie d6 uittredendoleerlingen voortdurend bohalen inde exaamsdoorde verschillende Ministeriën van IJzerenwegen, Posterijen en Telegrafen uitgeschroven, zonder to ge wagen van do talrijke plaatsen in Handels- en Nijverhoidsgestichlen, Banken, enz., he komen. Eon onderwijsgesticht als dat van den H. Marlinus is eone weldaad voor onze stad en d6 omliggende gemeenten; het verschaft aan de samenleving Chrislene en bekwame bur gers, die geroepen zijn om later tot voorbeeld en steun aan hunne medemenschen le ver- slrekkon. Dergelijke gestichten verdienen do achting en ondersteuning van alle katholie ken; 't zijn zij die onsland beschermen t?gen de noodlottige en rampzalige gwolgen van hot goddeloos onderwijs. Mochlo hotStMartensgeslioht steeds moer en meer bloeien, tot groot geluk onzer ka- tholioke jeugd, tot meerder eer en glorie van God. Een Oud Leerling,

De Volksstem | 1913 | | pagina 5