Di 0. L. Vrosw tor Moren leraart naar Lenries VERVALLEN GROOTHEID, HeiliiSoni van Maria te Keveiaer PLECHTIGE BEGANKENIS to Eremhodepm 3 EN 4 AUG. 1913 IDE VOLKSSTEM TOT DE KAPEL VAN beginnende den 5 Augustus, om le eindigen op O. L. Vr. Hemelvaart. Dit jaar bijzondere godsdienstige plechtig heden, ter gelegenheid der 150° verjaring tan de heropbouwing dor kapel. Don 4n Augustus 's avonds to 7 ure, ope ning der plechtigheden door het geluid der klokken. Te 7 1/2 ure solemneel lof, in de kapel. Onderdo dagen der begankenis, j(don Zondag uitgezonderd) geschieden de ■Missen in do kapel, de eerste te 6 ure, do tweede te 7 ure on de derde te 8 ure.—Alle dagen lof, te 7 1/2 ure. Zaterdag, 9 Augustus, is het Gedurigi Aanbidding in do parochiale kerk. 1 De Hoogmis te 9 ure, waaronder sermoen. I Van don 5U tot den 9n Augustus, eiken morgend na de Mis van G ure en 's avonds na het Lof, sermoen aan de kapel door eenon Eerw. Pater Minderbroeder. A Op Zondag 10 Augustus, te 10 ure in do kapel zeer plechtige Hoogmis uit dankbaar heid jegens O. L. Vrouw ter Peuren, gevolgd ■van het To Deum Gedurende het jaar kunnen do volgende aflaten gewonnen wordenjn de kapol 1. Een volle aflaat op de gewone voor waarden gedurendo do begankenisdagen 2. Een aflaat van 100' dagen op <le bij zonderste feestdagen van O. L. Vr. mits in de kapel le biddon ter intentie, van Z. H. den Paus. Deze aflaton werden verleend door Grego- rius XVI, Paus van Rome. Bovendien verleende Z. II. Mgr. Bracq, Bisschop van Gent, eonen aflaat van 40 dagen aan allen die in de kapel van O. L. Vr. ter Muren bidden, vijf Onze Vadors en vijf (Wees gegrooten. Crisf liil Rcüis aan Het Handelsblad Rome, 25 Juli. Daar iedereen er over sproekt, moet ik u ook wol een briefjo schrijven over het pro- •nunciamcnto der Zwitsersche Wacht van het Vatikaan, zooals men het zou kunnen noe men. Dergelijke' gebeurtenis, indien men een zoo belangrijken naam mag geven aan eene zaak die het zoo weinig is, kwam zeer ten gepaslen tijde; (ik spreek |in journalistiek opzicht); de dagkroniek der Romeinsche en Ilaliaansche dagbladen aanvullen, die we gens hot seizoen wat gebrek hadden aan kopij. Wat heeft men hieromtrent al niet uitgovonden De opgewonden verbeeldingen zagen reeds oen burgeroorlog ontstaan bin nen de muren van het Vatikaan, en de pau- selijke gendarmerie gereed om te vuren op de Zwitsersche Wacht, i. Dat alles is natuurlijk fanlaisie. Maar al vorens verder te gaan, zou men zich eerst kunnen afvragen is er werkelijk eene Zwit sersche Wacht in het Vatikaan? In andere woordon, zijn die mooie hollehardiers, met kun middeleeuwsch uniform, samengesteld uit afwisselende strepen vag zwart, geel rood, die het oog treffen zoodra men do kroi izen poorten van hot Vatikaan is door- jjegaan, werkelijk Zwitsers (Sommigen be weren dat bet hoogstens half-Zwitsers zijn, 't is to zeggen afstammelingen van gdo echte Zwitsers, eerlijd3 te Rome gevestigd, zoo iets als verilaliaanschte Zwitsers of ver- zwitserschte Italianen, als ik hel zoo zeggen mag. Maar dat is eene dwaling. Do Zwitsers van hot Vatikaan zijn ware, echte Zwitsers, belioorend grootendeols, zoo niet allen, tot de vier Urhantonen, of oorspronkelijke kan tons, waarvan do vier groote symbolische degens ton hemel gericht gedragen worden rond de Sedia geslaloria, wanneer de Paus daarop plechtig gedragen wordt. Het leveren van de trouwste lijfwacht van don Paus was inderdaad een voorrecht van die vier kantons, en zij stolden daar roem in. Dit voorrecht is tot op onze dagen in stand gebleven, trots de Zwitsersche wet, die, ongetwijfeld een einde willende stellen aan de gewoonte der Zwitsors van in [den vreemde te gaan dienen, dergelijke verbin tenissen verbood, op straf van vorlios der Zwitsersche nationaliteit. Men moet echter aannemen dat de Zwitsers van liet Vatikaan te weinig militair zijn om onder dit verbod te vallon. - Buiten de Zwitsersche Wacht -Tan het Va tikaan, is de pauselijke rogeering de laatste geweest, die eigenlijk gezegde Zwitsersche regimenten heeft in stand gehouden. Deze bestonden tot bij den val der wereldlijke macht, zoo ik mij niet bedrieg. Die troepen onderscheidden zich door hunne trouw en hunnon moed. Zij waren over 't algemeen goed gediciplineerd en gemakkelijk te bestu ren. Maar niettemin waren zij somtijds ge neigd tot koppigheid bij de een of andere moeilijkheid, en dan had het heel wat voeten in de aarde om ze tot reden te brengen, hoer wel de Paus, als lijdelijk souverein, midde len van beteugeling bezat, die hem thans ontbreken. De Zwitsersche Wachten, die nu zooveel van zicli doen spreken, zijn in dit nationale gebrek vervallen bij de plaats gehad heb bende gebeurtenissen. Zij hebben gehoor zaamheid geweigerd, ten minste een groot gedeelte van de wacht, aan kapitein Glesson, de man van vertrouwen (maar niet de neef, zooals men heeft geschreven) van kolonel Rónond, die door Pius X aan 't hoofd werd gesteld van de Zwitsersche Wacht over omtrent twee jaren, en die een meer militair karakter aan do wacht had gegeven, wier bewapening ools: vernieuwd was bij middel van niouw-model geweren, gekocht in Bel gië, indien mijne inlichtingen juist zijn. Er waren o. a. regelmatige schietoefenin gen ingevoerd op do binnenplaatsen van het Vatikaan. Eene zaak is zeker, namelijk dat de dienst zwaarder was geworden en dat de kapitein in kwestie, komende [evenals de kolonel zelf uit het Zwitsersche leger, eene strengheid aan den dag legde, die naar 't schijnt mode is geworden inliet Zwitsersche legor. Men heeft op het Vatikaan geoordeeld dat men, zonder nadeel te doen aan de tucht, den officier in kwestie kon verwijderen, daar voortaan zijn gezag, noodig tot het vervullen zijner zending, had geleden. Maar de ontevreden Zwitsers waren .liier- meê niet tevreden en zij hebben don kardi- naal-staalssekretaris een memorandum over handigd, waarin hunne verlangens werden uitgedrukt; memorandum dat aandachtig onderzocht werd. Dat is niettemin nog niet voldoende geweest om do ontevredenen te bevrocligon. Die Zwitsersche Wachten kre gen ban ontslag, verscheidene hunner colle ga's solidariseerden zich met hen, on er ontstonden hierbij, naar 't schijnt, eenige wanordelijke tooneelen. Bij slot van rekening zullen de hervor mingen, ingevoerd door kolonel Rópond, worden behouden e:i het grootste deel van het personeel zal, zegt men, afgedankt wor den. Het zal overigens niet moeilijk zijn de weerspannigen te vervangon, daar de vragen tot aanvaarding in de Zwitsersche Wacht veel talrijker zijn dan de beschikbare plaat- ren. Het effectief dor wacht is niet hooger dan 70 man en men ontving onlangs nog 200 vragen tot aanneming. Men mag dus zeggen dat deVatikaansche Overheid meester is van don toestand, hoewel de middelen van beteu- goling, die in de gewone legers bestaan, hier ontbreken. Ziedaar in groote lijnen de kroniek van het incident. Men kan er bijvoegen dat de Zwitsers, die het toeken tot oproer hebben gegeven, rekruten waren, nog niet gewoon aan den militairen dienst, en dat een zeker aantal van de ontovredenen schijnen gedo serleerd te zijn onder het zingen der Mar seillaise en het geroep: Leve Garibaldi! wat heel de anti-Vatikaansche pers met vreugde heeft vervuld, maar dat niettemin niets anders is dan eene daad van slecht op gevoede kwaajongens. Men zou er ook kun- non uit besluiten, dat er hervormingen zou den dienon aangebracht in de aanwerving der wacht. Zondag-mengelwerk. PARIJS Baseliek van het H. Hart. Eindelijk sloeg het uur der openbare akte van eereboete. Mgr Guibert, opvolger van den bisschop martelaar, wilde op den Mont- martreeen heiligdom oprichten tot uitboeting der bedroveno gruwelen. Hij schreef in de volgende woordon de nationale gelofte Bij 't aanzien der onheilen die Frank1 rijk bedroeven, en der grootere ongelukken die, misschien ons nog bedriegen. Bij 't aan zien der heiligschennendo aanslagen te Rome gepleegd togen den Persoon van don plaatsvervanger van Jezus Christusver nederen wij ons voor God, en, in onze liefde en Kerk en Vaderland omvattend, [begonnen wij ons schuldig en naar verdiensten gestraft. Om akte van eorehoet le doen over onze zonden, en om van de oneindige bermhertig beid van het H. Hert van onzen Heer J. C de vergiffenis onzer zonden te bekomen, als ook de buitengewone redmiddelen, die alleen onzen opperherder, juit zijne gevangenis ver lossen,en do onheilen van Frankrijk afweren kunnen, beloven wij bij te dragen lot het bouwen in Parijs van een heiligdom, toege wijd aan het H. Hert van Jezus. O wonder wat nog nooit te zien was geweest, in zulke eeuw van ongeloof, deed zich hier voor. 1 De Nationale vergadering op 25 Juli 1873, bekrachtigde de vaderlandsche gelofte. De volksvertegenwoordigers besloten en zulks met eene verplelterénde meerderheid, dat er uil hoofde van openbaar nut, zou overgegaan worden tot het oprichten van een gedenk- toeken, toegewijd aan het II. Hert. of wat dunkt or u van. 56' Vervolg. De luitenant-kolonel was als uit de wolken gevallen en zocht zijne verlegenheid te ver bergen door onophoudelijk aan de oude Madera te proeven, waarmede zijn glas ge vuld was. Hm hm, waren de eenige gelui den die over zijne lippen kwamen, terwijl hij zich bij deze nieuwe wending van 'zaken te houden had. Zijn beleedigdo trots, van zoo het voerworp èêuer bittere scherts geweest te zijn, maakte echter woldra plaats voor eon gevoel van tevredenheid, wegens den geredden adel;maar eer hij nog zijne gedach ten bohoorlijk bijeen had, sloeg Amalia hare heide armen om zijnen hals, eu zegde half lachend, half schreiend. Ilij bchoordo eigenlijk daarvoor, dat hij li eu mij voor den aap gehouden heeft, met eene dubbele straf to bootenmaarlieve papa wij willen grootmoedig zijn, zeg, dat gij hem alios van harte vergeeft, en ik zal hot dan ook maar doo»L^ want onderons gezegd, ik heet tdbli liever genadige vrouw, dan inevr. Borg. Nu dan, omdat gij het zoo hobhen wilt, Amefla, do luitenant-kolonel was eindelijk zelf blij, mot fatsoen uit zijne pijnlijke posi tie ontslagen to geraken; omdat gij het zoo hebben wHt I5n ofschoon do poets dioinij, zoowel lieden als bij den ondertrouw gespeeld is, bai Laaisek was, zoo zeg ik toch ander maal amen Sophie Mevrouw von Dressen,die eonigen tijd lang als op gloeiende kolen gezeten had, voelde zich door den vreedzamen keer, die de zaak genomen bad, eensklaps als in den hemel verplaatst. "Ach, lieve Dressen,' sprak zij, ik deuk. dat onze kinderen uw laatste woord even hoog zullen schatten, als ik het doe. Dat doen wij allen riep do assessor. Ons amen glijdt uit ons hart over in het glas, en met een hief hij het zijne omhoog. Vrede en verzoening sprak Borgens- tjorna. Do luitenant-kolonel knikte en klonk met zijnen schoonzoon. Do glazen nog eens gevuld heeren en dames riep de assessor, en vervolgde, toen dit geschied was Op het geluk en de wel vaart der jonggetrouwden Juichend klonken allen, en als op een ge geven toeken rees het gezelschap van tafel op, om zich onderling hartelijk te omhelzen. Koffie, lieve Amalia fluisterde mevrouw von Dressen, hare dochter toe. Eono partij billa.rU zegde Borgens- tjorua. Sigaren en punch riep do assessor. Eu zonder recht te weten hoe het toegegaan zagen do heeren en dames zich eensklaps van elkander gescheidon on in afzonderlijke ver trekken. Dit was een zeer verstandige, door den as sessor voorgestelde maatregel, want men wildeden luitenant-kolonel geenen tijd laten om met zijne gedachten langer bij de laatste voorvallen to verwijlen; men trachtte hom dus op allo mogelijke wijze te verstrooien» Daar het billardspel tot de hoofduitspan ningen van den luitenant-kolonel behoorde, had Bergonsfjerna, om zijnen schoonvador dit genoegen tè verschaffen, op eene verkooping eenen ouden billard aangekocht, welken hij in de kamer had laten plaatsen, waarin de heeren zich thans bevonden. Bereidvaardig nam de luitenant-kolonel de hem door Bor- genstjorna voorgestelde partij aan, ofschoon hij daarom het aan tafel voorgevallene toch nog geenszins verkroppen kon. Maar waartod moest gij al die oude koeien juist over tafel ophalen vroeg hij eindelijk aan zijuou schoonzoon, terwijl hij diep' adem haalde. Dat was volstrekt noodig, hernam Ivar. Wanneer zulk eene bittere scherts als do mijne was, niet in iets veel ergers zal ontaar den dan men oorspronkelijk bedoelt, dan moet zij steeds in bf^t bijzijn dor dames, over tafel en bij volle bekers, afgedaan worden; want dan blijft men binnen paal en perk, en maakt aan do zaak hoe eer hoe beter een einde. Enfin dat laat zich bóóten. [Nadat wij nu zoover gekomen zijn zonder met elkander overhoop te geraken, heb ik van mijnen kant nog wegens de zweepslagen om vergiffenis te vreeën, waarbij ik,u echter verzekeren kan, dat ik door den veelvoudigen angst dien ik verduurd heb, vrij 'wel hob betaald. Dat wil ik gaarne golooven, hernam Ivar glimlachend. Do voorspan-rijder zal daarom ook zijn best doen, om een goede schoonzoon te zijp, en zijnen schoonvader steeds in eero te houden. :EINDE. Aanstonds sloeg men de hand aan 't werk en in 1874 werd het plan aangenomen, ge maakt door M. Abadie, vermaard bouwkun dige. In een uitgeschreven prijskamp be haalde hij er medo den eerepalm. Lange jaren zou het bouwen duren, op 2 Meert 1876 wijdde Mgr Guibert eene voor- loopige kapel. Paus Pius IX geweerdigde de onderneming te steunen. Hij zond eene kostelijke kelk en de som van 20.000 fr. Op 20 Februari 1877, richtte men het aarts broederschap van 't H. Hert op. Het was verrijkt mot 59 volle en een groot getal ge deeltelijke aflaten. Hel leggen van den eersten steen ging met groolen luister gepaard. Tien bisschop pen, 150 volksvertegenwoordigers, en een ontzaglijk getal geloovigen woonden do plechtigheid bij-. Don 5en Juni 1891 blijft met gouden letteren in 't jaarboek der ieveraars van 't Heilig Hert aangeteekend. Op dien dag werd de plechtige wijding der nieuwe basi liek gedaan door Mgr Richard. Verschillende Hoogw- Bisschoppen waren er bij tegen woordig o. a. de proto-nuntius van zijne II. den Paus, Mgr Rotolli, Mgr Foulon car- dinaal-aartsbiss.chop van Lyon en nog 12 andere aartsbisschoppon en bisschoppen. Heol de heuvel zag zwart van priestors, religieuzen en volk. De plechtigheid werd nog verheven door een prachtig sermoen van Pater Monsabré, den gevierden predikant van O. L. Vrouw te Parijs. Hier mochten wij dus ook neder- knielen en den Allerhöogsten aanbidden in oen zijner uitverkorensle verblijfplaatsen. De kerk, zoo zegt men, hoeft reeds 25 millioen ruim gekost. Ontzaggelijke som, toch niet to groot kan ze worden, vermits hot bier eon gedenkteeken geldt dat de eeuwen trotseeren moet, en aan het nage slacht moot vertellen, dat Frankrijk ooit ook dagen van boete en inkeer heeft gekend. Van op den heuvel van Montmartre heeft men een heel sohoon gezicht op gansch Parijs. Ongelukkig wij zagen er niets van de stad lag in eenen dikken smoor en mist voor ons. Om naar de kerk te klimmen, kan men als de beenen nog jong zijn, de trappen be klimmen. Twee honderd trappen boog, 't i$ om er op na te peinzen. Daar onze reis tocl tot in de minste bijzonderheden betaald was. vonden wij het veel gemakkelijker den kabel- tram in te stappen en ons naar boven to laten trekken. Vermits er maar een rij tui op en af klimt, moest men wat geduld heb ben, alvorens iedereen boven was. In alle geval, aardige manier om ter kerke te gaan Rechts van de Kork ondereen houten af dak kan men de kolossale klok beschouwen Zij heet de Savoyarde. De grootste van heel Frankrijk. De opgegeven hoogte is 3 meters en 't gewicht 38835 kilgrammen. Zij werd gegoten te Annecy (Haute Savoye) en naar Parijs overgevoerd, van de statie word ze op een wagon met 28 paarden getrokken naar de Basiliek gebracht. Over ettelijk» jaren heeft men ze op hare bestemde, plaats opgehangen. Uit nieuwsgierigheid hier nog eenige cijfers To Poking vindt men eene klok van 55.000 kilogr. te Moscouzijn er vier over groote, t. w. St-Ivan 56.000 klilogr., Bol- choi 65.000 kil.. Trotskoï 164275 kil., Tsar Kolokol 198.000 kil.-Te Toulouse treft men eene aan van 38600 kilogr. te Sens eene van 30.000 kilogrammen. Een vluchtig en uiterst rap bezoek aan de onderkerk of cryptu. Zij schijnt zeer groot en is in blauw arduin gebouwd, 't Is er zeer stil en een heilige eorbiod overmeestert u bij 't intreden. Vele altaren staan er rond d> muren, zoodat de bezoekende priesters er gemakkelijk de H. Mis moeten kunnen lezen. Bij den uitgang staat er een overgroot bronzen standbeeld. Het verbeeldt St-Pioter in den zetel, en heeft schijnt het, juist dezelf de afmetingen als het gekende beeld van dien aard in Sl-Pieterskerk te Rome. Zoo somber en eentonig de onderkerk, zoo lief en luchtig de bovenkerk. Alles is er groot. Statig verheft de koepel zijne breede voute in de hoogte. Het hoogaltaar was prachtig verlicht. Eene menigte lichtjes blinken er rond Jesus in zijn II. Sacrament. Hier is Hij op eenen liclillroon uitgesteld eu trekt hij aller herten tot Hem. De Hoogmis volgde dadelijk plechtig en schoon. Al de bedevaarders zongen in koor medo. Hoe indrukwekkend. Koe vurig werd hier geboden. Waarlijk men ondervindt hier dat Jesus Hert de wereld beheerscht. Alles hoort Hom toe. Dat Hij Belgie bescherme, en een blik van bermhartigheid werpe op 't goddelooze Parijs. Hot ligt daar zoo hooveordig aan don voet. Hare woedende kroten tegen kerk en godsdienst komen uitsterven tegen den heuvel beheerscht door 't heiligdom van Josus aanbiddelijk Hert. Luc, NAAR HET DUITSCHLAND (Rijnland) Maandag, Dijnsdag en Woensdag, 25,26 en 27 Augustus 1913. met de vrijheid er een 4° dag bij te voegen om terug te komen langs Keulen en Aaken. Do 8® Bedevaart naar O. L. Vr. van Ke velaar heeft plaats met de hooge goedkeu ring van Z. Ex. don Kardinaal-Aartsbisschop van Mochelen,onder het voorzitterschap van Mgr Kanunnik Evrard, deken van Brussel en het geestelijk bestuur van den Zeer Eerw, Heer Remes, pastoor van St Niklaas, te Brussel. Keveiaer waar dc stille vrede lieersckt, werd in 1642 door de Moedei- Gods zelf gekozen om er kristene menigten bijeen te scharen en hun hare moederlijke giften te schenken. Die heilige bid plaats werd op korten tijd de geliefkoosde bede vaart van gansch Duitschland, Holland on da oordsche staten, en men mag zeggen dat in ezen tijd ieder jaar een millioen bedevaarders er toekomen om er troost te vinden in hunne >ijnen cn onderstand in hunne moeiolijkheden. ionderd duizenden Communiën worden daar jaarlijks uitgereikt. Wij verzoeken u dringend aan onzo bede vaart deel te nemen. De prijs van de reiskaart, heen en weer, bedraagt in tweede klas fiS en in derde klas 62 INLICHTINGEN OVER KEVELAER. Keveiaer is eene kleine stad, bijzonder g ingericht voor eene menigte reizigers te ontvan gen. Er zijn talrijke hotels, allen aanbevelens waardig en zeerwel gehouden; de dienst is er onberispelijk en de tafel wel verzorgd. De prijzen zijn voordeelig (5 tot 6 marken per dag). Men zet de bedevaarders aan hun hotel eenige dagen op voorhand te bestellen, (eene lijst der hotels if verkrijgbaar bij de inschrijvers). Op aanvraag van een groot aantal bede vaarders heeft het Bestuur, bij do bedevaart een uitstapje gevoegd naar Aaken en Keu len, waar iedereen naar belie/le zal kunnon aan deelnemen, wanneer de oefeningen in Keveiaer geëindigd zijn. De prijs in tweede klas is 21 fr., in derde klas 18 fr. (avond maal, vernachten en ontbijt in Keulen; hel middagmaal in Aaken en het drinkgeld in begrepen). Vertrek der twee bijzondere treinen uit Brussol-Noord Do Rooskleurige treinlangs Leuven, Aerschot, Herenthals, enz. om 8 u. 24. De Wille trein langs Vilvoorde, Meche- Contich, Lier, Ilerenlhals, enz. om 8 u. 35. De bedevaarders die uit Keveiaer recht streeks terugkoeren, komen langsMechelen Vilvoorde, Brussel, waar ze aankomen Woonsdags om 6 1/2 ure. Do tweede treiu over Keuion en Aaken, gaat langs Thienon en Leuven en komt in Brussel 't Donderda, om 6 1/2 ure. De inschrijving voor de roizigers naai Keulen en Aaken wordt gesloten op Zondag 10 Augustus. Voorde overigen op Zondag 17 Augustus. Na dien datum zullon wij de keus van het kompartiment on van do reis gezellen niet moer kunnen waarborgen. In geval van ernstig beletsel kan mon het gestorte geld weer krijgen, mits 3 frankon afkorting. Een geneesheer vergezelt de bedevaart. KEULENaan den Rijn, voormalige hoofd stad van het Pruisisch Rijnland, is eena katholieke stad en zetel van een aartsbisdom waarvan afhangen de Bisdommen van Trier sMunster, Paderborn en Ilildesheim. Het i3 een der voornaamste steden van Duitschland voor wat hare bevolking (315,000 inwoners) en haren handel betreft. Zij ii vermaard voor hare prachtige kerken, gehouwen en andere gedenkteekens. De Dom van Keulen, gekend in do gansche wereld, werd begonnen door den aartsbisschop Engelbertus in 1248, en slechts, na een onderbreken van verschillen de eeuwen, voltrokken in 1861. Ilij be heerscht de gansche stad en omtrek en is zonder weerga voorde schoonheid van zijnen bouwtrant. De vijf beuken en gewelven zijn bekroond met eene spits van 140 meters hoog. Het koor bijzonder is bewonderens waardig. Te zien zijn ook do romaansche Sint Maninuskerk, de rijzige Sinto Maria te Gapitolium kerk een der oudste van de gansche wereld (1049) de Sin te Ursulakerb, het Stadhuis van de XIII0 eeuw, do Gurzenich een juweel der bouwkunst van de XV0 eeuw en de bruggen over den Rijn geslagen. Keulen bezit menigvuldige voorname relikwieën Deze der drij Koningen, der H. Ursula, enz. enz. AKEN aan de Wurm (Rijnland) 110,000 inwoners, werd volgens do overlevering ge sticht rond 't jaar 124 ten tijde van Keizer Adrianus, door den Romein Granen. Zij werd vergroot door Karei den Groote die er de gekende bronnen ontdekte. Hij maakte er zijn gewone verblijfplaats en den zotol van zijn rijk van 30 keizers en koningen van Duitschland, lieten er zich kronen van af Si5 tot 1531. Zij bleef vrije keizerlijke stad lot 1792 wanneer Dumouriez ze innam genomen en hernomenbleef zij aan Frankrijk van 1794 tot 1814 en werd onder het keizer rijk de hoofdstad van het departement der Rhür.In 1814 schonk men haar aan Pruisen, Te Aaken teekendo men in 1688, tusschóh Spanje en Lodewijk den XIV het vredever drag dat aan Frankrijk het bezit van Vlaan deren verzekerde. Zienswaardig zijn hel Raadhof, (gemeentehuis) en de Domkfrk,. gebouwd door Karei den Groote, wilko- koslbare schatten bezit (hare Groot© Rtfik- wieën toont men alle zeven jaren), ilon vindt er warme en minerale bronnen die "yjel vreemdelingen aanlokken. Voor inschrijvingen en voor verderfin- lichtingen wende men zich tot M. J./an Nuffel-De Gendt, bestuurder van hot dagblad Dc Volksstem, Kerkstraat, Aalst.

De Volksstem | 1913 | | pagina 6