De Waalscbe beweging 'T EEN EN 'I ANDER Buitenland DE LUCRTYEROYERING Rf-gewtiensJa fssrgsag n' 18 f füfoepsslag 5 Augustus 1913 3D JSl. GS- 3E» X_i BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendti 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENs ^63 maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. 1' UITGAAF, 4 b. 's avonds m s? V UITGAAF, 7 d. 's avonds Pour toute Ia pablieité commereiale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de BUREEL-EN s la Bourse, Bruxclles. TE BRUSSEL GGDTS, Beursplaais, 2 Telefoon A 3299 TE AALST Kerkstraat) m Telefoon 114. AANKONDIGINGEN/ KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladt. (de regel) fr. 1,00 4* bladx. (de regel fr. 0,30 -Finunc. aankon.(perregel)£r. 2,00 Sport (per regel) Ir. 1.00 Gemengd nieuws perregel)(r. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en finanoieele aankondigingen zich uitsluiteliik te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Dit opschrift zal misschien eenige onzer lezers verwonderen, maar, of zij het gelooven of niet, de zaak bestaat er is in onzen lande eene Waalsche be weging geboren. Wanner beeft die geboorte plaats geluid en wat belooft de zwakke telg, welke alsdan zijne intrede in de wereld heeft gedaan Luistert, 't Was in den jare 1912, an liet begin van Juni, en er zou eone belangrijke kiezing plaats hebben. De verschillende partijen hadden niets verzuimd,om de kiezers op hunne zijde te krijgen, en liberalen en socialisten, om des te zekerder te gelukken, had den oen verbond bet beruchte car te! gesloten. Nu bleef er geen de minste twijlel meer over of do zaak moest gelukken voor dc rooden en de blauwen. Dera tion huilde bet in de Kamer, Hymans en Vandervelde,broederlijk vereenigd, bevestigden bet in de meetings, alle liberale kranten bielden het vol in hum ne artikels kortom bet was zoo zeker ais twee en twee vier is. Onze lezers wéten wat er gebeurde Dc cartelbazen kregen eene geduchte klopping, zoo geduchtig, dat er nu, na een iagr, nog sporen van duizelig heid bij hen ivaar te nemen zijn. Wat gedaan De oenen oiscklen dat dc kiezing zou herbegonnen worden, Omdat,volgons zij beweerden, de over winnaars met bedrog hadden gewerkt. Hun eisch werd met een medelijdend schouderojjhalen afgewezen. Anderen staakten den arbeid en 'zwoeren plechtig den arbeid niet te hernemen", vooraleer het gehate minis terie zou ten gronde liggen. Die sta- kingduurde slechts eenige dagen, want de roode kopstukken gelukten er in. do Waalsche koolmijners en fabriek- mannën te doen begrijpen,welke kolos sale domheid zij begingen, met in hun verzet te blijven volharden. En toch moest er iets gevonden worden, kost wat kost. Men had hun beloofd dat zij zouden meester zijn, dat zij de katholieken eens voor goed den duivel zouden aandoen, en daartoe moest volstrekt een middel gevonden worden. ben verstand genoeg om te begrijpen, dat de Vlaamsche beweging geenszins voordoe! heeft de taal der Vlamingen aan de Walen op te dringen, maar er alleen naar streeft,in Vlaanderen onze taal te doen eerbiedigen, gelijk zij het verdient. Wij, Vlamingen, vragen geene in lijving bij eon vreemd land, wij ver kiezen Belg to blijven. Alhoewel wij sedert 1830 maar stiefmoederlijk zijn behandeld geworden, toch zijn overtuigd, dal het Belgisch vaderland al onze liefde verdient, dat Walen en Vlamingen samen broederlijk kunnen leven en een 'der bloeiendste landen van Europa kunnen vormen. Het was Destrée, socialistisch afge vaardigde van Charleroi, welke de oplossing van bet vraagstuk vond. Overwegende dat bet de Vlaamsche provinciën waren welke vooral bet ministerie zijne schoone meerderheid geschonken hadden, dat de Vlamingen onwankelbaar trouw blijven aan de katholieke princiepen, stelde Destrée voor, de Vlaamscko provinciën van de Waalsche te scheiden,en zelfs ging hij zoo ver, de inlijving der Waalsche provinciën bij Frankrijk te vragen. En lacht niet, want de man meende het ernstig. Hij riep zelfs een congres bijeen, waar men nieuwe Waalsche ministers benoemde, eene Waalsche vlag uitkoos, een Waalschen feesttdag instelde en nog eenige andore maat regelen nam, do eene al belachelijker dan de andere. Indien wij deze kinderachtigheden mededeelen, dan is bet niet omdat wij daar. eenig belang aan hechten, maar alleen om te doen zien, dat de zooge naamde Waalsche beweging slechts haren oorsprong te danken heeft aan de ontgoocheling, door de nederlaag van 2 Juni 1912 tewëeggebracht en dat zij maar een handvol partijgangers telt, door de politiek zoodanig ver stompt,dat het hun onmogelijk gewor den is, den waren toestand der zaken te begrijpen. Do overgroote meerderheid der Walen lachen hen vierkant uit en heb- Een schoon artikel over die kwes tie vonden wij, een dezer dagen in La Gazette de Liège Wij vertalen volgaarne een gedeedte tan dit artikel, en wenschen den schrijver cr van ge. luk, omdat bij zoo moedig en met zoo veel gezond verstand" de les spelt aan de handvol Waalsche scheurmaker Ziehier hoe het Luiksch katholiek blad zicli uitdrukt Zouden wij, Luikenaars, het den vorst kunnen ten kwade duiden, voor vier jaren, den grondwettelijken eed in do twee nationale talen te hebben afgelegd, als wanneer voorheen, te Luik zelf, de Prins-Bisschop voorge steld werd in het Fransch en het Vlaamsch Ons oud Vorstendom, dat zich uit strekte van Thuin tot aan Maeseyck en de sleden Sf-Truiden, Hasselt,Ton geren, Borgloon, Bilsen, Bree, Peer Hamont, Beeringen, Stockneim en Herk bevatte, was juist zooals bet hui dige België, liet gemeenzame vader land vap Walen en Vlamingen, en nooit brachten de rassenstrijd of de taalnaiever in hot volk konflikten teweeg, welke de heethoofden der scheurmakerij van de 20° eeuw zou den willen oplossen of liever voltrek ken door de verscheuring der natio nale eenheid. Het is omdat een welbegrepen eerbied der rechten van elkeen,en eone gansck broederlijke hoffelijkheid de betrekkingen beheerschten der burgers van de twee rassen. De tweetaligheid icerd beoefend in de stalen-vergade ringen, (Kamers) maar met eene kiescübeid welke onze achtbaren niet bebben overgeërfd, gelastten zicb de afgevaardigden welke do twee talen kenden, met do vertaling der redevoe ringen, welke onverstaanbaar bleven voor sommigen. Dan gelijk heden, kon elke burgen zich doen verstaan voor de rechtbank in zijne moedertaal ook zetelden in do rechtbanken, zelts in Luik, ver scheidene Vlamingen, en de vonnissen werden uitgesproken, volgens bet ge val, in eene der twee talen van hel Vorstendom. De Walen van Luik zouden groot ongelijk gehad bebben, die toegevin gen van het gozond versland niet toe te staan aan hunne Vlaamsche broe ders. Verschaften deze hun op gods dienstig, kunstrijk, politiek, weten schappelijk gebied geene grootmoe dige hulp en kostbare elementen van voorspoed 1 Weten wij niet, door de geschie denis, dat verscheidene van de voor naamste Prins-Bisschoppen van Luik, Vlamingen zijn geweest, en dat een der leiders der 600 moedige Franchi- monteezen een Vlaming was, namelijk Vincent van Bueren Is het dan geene grove dwaling te beweren, dat ons Waalsch karakter niet kan overeenkomon mot het Vlaamsche on nog onbekwaam zoude zijn betzelfde vaderland uit te maken Te Luik meer dan elders, zal nooit iémand aan zulke ongerijmdheid het minste geloof hechten.» Bijna onnoodig hierbij te voegen dat wij het ten volle eenszjjn met on zen Waalschen kohfraler en dat wij van harte wenschen dat zijne wijze raadgevingen mogen begrepen en ge volgd worden door de geloovige poli tiekers, welke wen op het dwaalspoor heeft gebracht. In Vlaanderen zien wij honderden Walen in de beste verstandhouding leven met de Vlamingen en zij worden er door de bevolking bemind en ver troeteld, Het zijn maar heethoofden, die wil len beletten dat er in de Belgische Kamers Vlaamsch gesproken wordt, dat onze moedertaal de voertaal zou zijn in het gerecht, bestuur, leger, onderwijs, enz. Dal is echter ons recht, waarvoor we strijden en zullen blijven strijden, tot ons volledige voldoening al geschonken worden en wij, evenals de Walenals wettige kinderen van het Belgisch Vaderland zullen be schouwd en behandeld worden De groote legeroefeningen. De groote legeroefeningen zullen den 28 Augusti beginnen. l>e 2° en 3e legeraf- deelingen zullen er aan deel nemen. De groote slag zal in de streek van Tusschen Samber en Maas geleverd worden. Zoo als men weet zal, dit jaar, een groep rui ters der schadrons van de burgerwacht aan den Kleinen Oorlog deel nemen. Loftu(gingen voor ens land. Han delend over het bezoek van den Engel- schen minister Buxton te Gent, schrijft het Cityblad The Times De heer Buxton had te Gent een aan- genamen plicht te vervullen, namelijk aan het Belgische volk, voor hetwelk wij een oude en oprechte genegenheid koes teren, te zeggen hoezeer wij in bewonde ring staan voor de talrijke werken die het op kunstgebied in peis en vrede heeft voortgebracht, werken die de grondslag zijn van de nationale grootheid; te zeg gen ook hoe wij eerbied betuigen voor de kloeke hoedanigheden die het Belgi sche volk in het ontworpen werk heeft doen slagen en met welke warmte wij dit volk goed heil toeroepen. Het zal wel overbodig zijn aan onze Belgische vrienden de verzekering te ge ven dat minister Buxton te Gent niet ge sproken heeft als minister van eene poli tieke partij, maar wel uit naam van gansck Engeland. België is misschien ret meest kenschetsende voorbeeld in uropa van den kleinen, gelukkigen en elvarenden Staat. Wij drukken van ganschcr harte den wenscli uit, dat het welzijn van België in de toekomst, den voorspoed van het verleden evenare Anderzijds schrijft Daily Telegraph een artikel over Gent, waarin het blad vooral den geest van onderneming en de wilskracht van het Belgische volk hul digt en in bewondering staat voor dc nijverheids- en handelsuitbreiding in ons land. Het was een gewaagde en grootsche inderneming, zegt hot blad, op Belgisch grondgebied een wereldtentoonstelling te durven inrichten, drie jaar na de zoo beroemde en terecht hooggeroemde ten toonstelling te Brussel. Een record. Zondag, ten 5 u. 's na middags, werd bij het vertrek van de postboot der lijn Oostende-Dover, uit laatstgenoemde haven liet record voor de reizigers behaald er waren 1647 pas sagiers Er moesten twee postbooten te hunner beschikking gesteld worden, en zoo kwam het dat, Zondag avond, ten 8 ure, te Oostende gelijktijdig de «.7an Breydel met 1.000 en de Rapide met 647 passagiers aankwamen. Voer de Bieru it voerders. De heer minister van Nijverheid en Arbeid komt de werktoezichters te berichten dat de wet op de Zondagrust ook moet toege past worden op den handel van bier op fiesschen in de brouwerijnijverheid. Bieruitvoerders, flessckenspoelders, enz., weten dus dat ze hunne Zondag- rust moeten hebben. Zij dienen te zor gen dat de wettelijke voorschriften na geleefd worden. Het kruis in de lijkwagons. Het bestuur van de spoorwegen heeft beslo ten dat de wagons, voor de overbrenging van lijken bestemd, voortaan zullen voorzien zijn van een kruisbeeld, dat zal gehangen worden tegen het panneel rechtover den bidstoel. In geval een lijk- wagon aangevraagd wordt, zullen de be voegde statieoversten aan de families moeten vragen of zij al of niet een kruis beeld in den wagon verlangen. Zoo zal de vrijheid van geweten .voor eenieder geëerbiedigd worden. Het rustsi-siajulbeold van Leopold BE. De afgevaardigden van den Staat heb ben een bezoek gebracht aan het werk huis van beeldhouwer De Kesel, te Lae- ken, om er het model te gaan bezichti gen van het denkmaal ter nagedachte nis van Leopold II, te Oostende op te richten. Men weet dat het denkmaal de hoogte van 16 meters zal bereiken. Het ontwerp van den kunstenaar stelt het ruiterbeeld voor van Leopold II, staande op eene rots door de zee bespoeld. Vooraan staat de steven van een schip, alsook een ge nius, vliegens gereed. De regeeringsraad voor de Kunst heeft aan den beeldhouwer eenige wenken ge geven tot verfraaiing van zijn ontwerp. De rots waarop het ruiterbeeld staat, moet duidelijker voorkomen cn de voor steven van liet schip verdwijnen. Voor het overige werd het ontwerp door de af gevaardigden hoog geprezen. Prachtige koe. De landbouwers van der Stee, te Zevenbergsche Hoek, (Hol land) zijn de eigenaars van eene koe, die tot heden de niet geringe hoeveelheid van 100.000, zegge honderd duizend li ters melk heeft overschreden. Het vet gehalte was steeds boven 3%, zoodat dit dier voorwaar eene zeldzaamheid mag genoemd worden. Het beest is nu 17 jaar oud en heeft 15 kalveren ter wereld gebracht, waaronder velen, die de moeder in opbrengst even aren. Stellen we de gemiddelde welk- waard! op 20 centiemen, dan bracht dit dier ruim 20.000 frank op. Brindejonc geklopt door Gilbert De vlieger Brindejonc des Moulinais, die met zijne beruchte vlucht Parijs- Warschow, in eenen dag afgelegd, hou der werd der Pommeryschaal, met eene vlucht van 1450 kim., is reeds van zijn titel ontheven. De vlieger Gilbert, ook een oude be kende, vermits hij reeds deelnam aan de Europeesche vliegronde en andere merk waardige vluchten, is van Villacoublay (Parijs) vertrokken, om te trachten er gens langs de kanten van Gibraltar te landen. Hij geraakte wel zoo ver niet, doch hij klopte niettemin het rekord van Brindejonc, vermits hij te Pajabo, op de Portugeesche kusten aanlandde, zijn de ongeveer 1650 kim. van Parijs. 't Is echter in 't geheel nog niet zeke: dat Gilbert ook lang in 't bezit zal zijn van de Pommeryschaal. want men meldt dat ook de vlieger Guillaux er op uit is om aanspraak te maken op de zoo be geerde schaal. Hij heeft dezelfde richting genomen als Gilbert en te oordeelen naar de ver- schillige tijden en afstanden zou hij veel verder moeten eindigen dan Gilbert.. Hij bevond zich inderdaad om 121/2 ure reeds te Vittoria in Spanje, en was om 4 ure 40 te Issy-les-Moulineaux opge stegen. Na een oponthoud van een kwart uurs vloog hij dieper liet Zuiden in. Later vernemen wij echter, dat hij ten gevolge van braak moest nederda len te Berpillo-del-Sayago, op de Portu geesche grens. Gelukkig ontsnapt. De vlieger Basser wilde tc Dortmund op 't vliegplein.neerkomen, doch de me nigte overrompelde het plein, zoodat Basser zijne vlucht moest voortzetten. Boven de stad liet de motor hem in den steek, doch om geen ongelukken in de straten te veroorzaken, verkoos hij neer te komen in 't Kanaal van Dortmund naar Ems. Dan kroop hij op een der vleugels van zijn eendekker en bleef cr wachten tot een motorboot fiem uit zijn gevaarlijken toestand kwam redden. Op hetzelfde vliegplein had nog een ander ongeval plaats, dat bijna doode- lijke gevolgen had. De vlieger Wirth bevond zich op eene hoogt© van 3000 m., toen zijne motor breuk had. Hij wilde nederdalen, en zulks ging goed, tot hij nog slechts 10 meters van den grond was. Dan kon hij zijn tuig niet meer be sturen. Hij sprong ten gronde en kwam er met eenige lichte kneuzingen van af. Zijn toestel werd ganscli yeibrijzeld. FRANKRIJK Veroordesïïng van een Italiaan. Het assisenhof van de Seine heeft 'den genaamden Hector Ravasi, geboren té Bicoa, in Italië, den 4 September 1874', veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid en 10 jaar verbanning. Ravasi had meer maals zijn baas bestolen daarna stak' hij een winkel in brand na hem eerst geplunderd te hebben, in de rue Rennen* quin te Parijs. Verrast en achtervolgd,; schoot hij met zijn revolver doch kwet* ste gelukkiglijk niemand. DUITSCHLAND De Luchtvaart. Luidens de Taeg* licke Rundschau zal het vliegend es* kader binnen 't kort samengesteld wor- den. De a Lokal An zei ge r schrijft dat ten gevolge van den overgrooten rol welke de luchtvloot in de komende keizerlijke manosuvers spelen, zal er een weerkun- dige bij den staf geplaatst worden. De vermindering c!cr Geboorten en dc- militaire Dienst. In de a Sociëteit der Natuurleer der Menschen van Nu-» renberg, heeft M. Lubchau, dokter en voorzitter van de vereeniging verklaard, dat in geval de vermindering der ge boorten in Duitsc-kland voortduurt zoo als men in de laatste iaren kon bestati- gen, men in Duitechland zoover ko men zal dat men zich verplicht .'.1 -jen den militairen dienst to verlen*gen. De vlieger Broks Is bezwekenDe vlieger Broks die Zondag te Johannis* thai een doodelijken val deed, is Maan dag morgend aan zijne wonden bezwe* ken. ENGELAND Na de ZeemancBuvers. Twee On derzeeërs ontbreken op hst Appel. -* Men heeft torpedobooten uitgezonden, om de twee onderzeeërs die deel geno men hebben aan de groote zeemanoeu- vers en waarvan men sinds Zaterdag zonder nieuws bleef op te zoeken. Men veronderstelt dat de bevelvoer ders der twee onderzeeërs niet weten dat de groote manceuvers Zaterdag zoo in eens eindigden. Er wordt vcor geen on geluk gevreesd daar er nog drie andere ontbraken die sinds dien de oorlogs haven binnenliepen. Brand in eene Mijn. Zondag avond is er brand ontstaan in de koolmijn vaü Saddes op 12 mijlen van Glasgow ge legen. 23 mijnwerkers zijn erin opgeslo ten. De redders gelukken erin in de mijn te dringen. Na lastige opzoekingen die gevaarlijk werden door de verpestende atmosfeer, vonden zij 20 lijken. De zaak van het Halssnoer. m* Herbert Samuel, minister van poste rijen, heeft Maandag als antwoord op eene vraag hem in liet Lagerhuis ge steld, gezegd dat het ouwaar is dat. de zeelieden der paketbooten gelast zijn met de postzakken te binden en te ze gelen. Hunne bezigheid bepaalt zich met het vastzetten en het ontladen der postzakken, die enkel door de bedien den daartoe aangesteld, mogen geopend) worden. Er bestaat geen rondreizend! postbureel op de booten die de zendingen- van Frankrijk naar Engeland over brengt. OOSTEN RIJK-HON GAR Ië Overstropmingen in Gallcië. De» overstroomingen nemen liet karakter eener ramp aan. Przemysl is grooten- deels overstroomd. De San, bijrivier der Vistuul stijgt immer. In een nabijlig gend dorp zijn de inwoners verplicht ge weest on de daken te vluchten. Een hui» stortte in en een man is verdronken* Een molen en eene afdamming zijn weg* gespoeld 44 huizen staan onder water* De San bereikt te Jaroslaw eene hoog te van 4 meters 1/2. Gansche huizent worden weggespoeld. ITALIË Het in Omloop brengen dor BankhH* jetten. Het voorrecht tot het uitgeven der bankbiljetten, aan de banken van Italië, Napels en Sicilië toegestaan, krachtens de wet en na onderzoek van de parlementaire en bestuurscommissie, die de vervulling der weteischen besta- tigd heeft, komt tot op 31 December, 1923 verschoven te worden. De Werkstakingen in Gatalonië. Snelbericht uit Barcelona Alle am bachten, met uitzondering der weefstof nijverheid, werken op normalen voet. De orde is volledig. Maandag morgend zijn 'de 'detache menten van het leger en de burgerwacht op de strategische punten der stad ver spreid geworden. De fabrieken zijn altijd gesloten. 16 kerels zijn aangehoudennaar men

De Volksstem | 1913 | | pagina 1