BROEDER ei) PRIESTER De wapenstilstand verlenod W ereldtciitoosstellliig Gent Een bloedig drama te Ste-Renilde-MHijvel IN BE BALKANEN Gongo Nog de misdaad van Jemspps Nieu wsberichten O denkt zouden cr talrijke 'anarcliisten on der lien zijn. MAROKKO Hst Huls van c?n Engolschman van Tanger aangevallen. Uit Tanger wordt aan den Daily Telegraph ge meld Inboorlingen hebben het huis van den Engelschman Leviston, te Bubana, nabij Tanger aangevallen. Vier paarden werden gestolen, en twee Spaansche wachten gedood. Het parket van Brussel heeft zich •Maandag morgend naar Ste-Renilde-bij- •Nijvel begeven, om een onderzoek te doen nopens een bloedig drama, dat al daar daags te voren had plaats gehad. De 28-jarige landbouwer Oscar De Coster bevond zich in zijne schuur, toen een gebuur, Fran3 Laurent genaamd, er hem kwam vervoegen. Een twist ont stond tusschen de twee mannen en Lau rent. maakte zich zoo kwaad, dat hij naar huis liep en er een sabel greep, waar mede hij Oscar De Coster te lijve wilde. Deze nam echter een dorschvlegel en daarmede gewapend, was het hem niet moeilijk, Laurent op afstand te houden. 'Deze werd langs om kwaader. Hij liep opnieuw naar huis greep ditmaal een jachtgeweer. Hi jlegde op De Coster aan en gaf vuur. De ongelukkige De Coster kreeg de lading in volle borst en zakte badend in zijn bloed ten gronde. Zijn toestand boe zemt groote onrust in. Frans Laurent, eens zijne woede over, begaf zich naar Queuast, waar hij zich in de gendarmerie ging gevangen ge ven. De wapenstilstand is met 3 dagen ver lengd geworden. Ver van dit feit als een ongeluksbode ie aanschouwen, denken wij, integen deel, dat de onderhandelaars gedacht hebben, dat zij tot eene overeenkomst konden geraken in deze enkele dagen. In de vergadering van gisteren hebben 3e Luigaren zelf aangevraagd seffens de betwisting van de Cavalla-kwestie te beginnen. Daardoor laten zij veronder stellen dat het akkoord op de andere - punten gemakkelijk te treffen zijn zal. Het is overigens waarschijnlijk dat Bulgarië eindigen zal met toe te geven op dit punt. Het zou nochtans dwalen indien het nu rekende dat zijne overeenkomst met Rumenië, op dezes steun gesloten werd. M. Majoresco heeft inderdaad ver klaard, dat Rumenië solidair met zijne bondgenooten blijft en dat liet. akkoord met Bulgarië gesloten, zelf niet meer bestaan zou indien de vrede met de an- idere belegeraars niet ge teekend werd. Naar het schijnt houden de mogend heden, eene verzoenende oplossing in reserve, indien de onderhandelaars no pens het bezit van Cavalla het niet eens geraken Men mag gelooven dat de afgevaar digden eene grens zullen aannemen, waardoor Istip cn Katchana aan Servië; Radovista en Stroumitza aan Bulgarië Serès en Cavalla aan Griekenland zullen overgaan. Oostenrijk zou wensclien dat de groot machten het tractaat herzagen. En dit is niet van aard om ons gerust te stel len... De voetstappen welke de gezanten der grootmachten vandaag bij de Porte 'doen moesten, zijn nogmaals verscho len. Gewis verkiest men den uitslag der ronferencie van Bucharest af te wach ten alvorens te handelen. Een verhaal uit de dagen der Commune. (29»tc Yervolg.) Zij vertelde van hunne jeugd, hunne vriendschap, de teederheid van haar va der voor Xaverius en zijne zwakheden. Toen zij aan den verschrikkelijken mor gend kwam, waarop zij het lijk van haar [vader gezien en waarop men Xaverius aangehouden had, riep zij uit Zou Xaverius den moed gehad heb ben, mij weer te zien als hij mijn vader vermoord had? Zijne genegenheid voor "piij is de beste waarborg zijner onschuld Vervolgens werd de abbé Sulpice af geroepen, waarop de doktor kwam ver klaren, dat het dezen onmogelijk was te 'komen. De advokaat-generaal verkreeg nu het [woord en sprak over Xaverius tot in de minste bijzonderheden hij haalde ech ter zijne ontkenningen niet aan, hield hem zijn misdrijf voor oogen en zegde eindelijk Gij hebt den arbeid niet willen loe ren, waardoor uw vader rijk en geëerd 5s geworden gij zijt niet, zooals uw broeder en zuster, godsdienstig geweest. Gij hebt u geheel aan uwe hartstochten overgegeven, en zijt daardoor ten eerste een nietsdoener geworden, ten tweede, een losbandige, en eindigt nu met diqf en moordenaar te worden Er zullen voor U geene verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen worden, wijl gij uw broeder en zuster niet nagevolgd hebt, die u zoo beminnen. Ba Grtekssha cv Servfeefca eSsciïcn zijn Do dagbladen van Sofia bespreken de vredesvoorwaarden die te Bucharest ge steld werden. De Mirweerspiegelt de algemeene opinie bij schrijftDe opofferingen aan Rumenië toegestaan wegen ons zwaar op de schouders. Zij kunnen zich dan alleen verrechtvaardi gen al3 wanneer Rumenië zich zal be moeien om in de Balkanen het even wicht te bewaren in wiens naam het in Bulgarië viel, en indien het zich heftig verzetten zal tegen de Servische en Grieksche eischen. De onderhandelingen met Griekenland en Servië gaan niet vooruit. Wat onze oude verbondenen eischen is zoo overdreven dat wij zulks niet kun nen toestaan zelfs indien hunne troepen Sofia bezetten. Indien Servië en Grie kenland zich bij hunne eischen houden, zonder zelf rekenschap te houden met al onze opofferingen in den krijg met Tur kije dan is de vrede onmogelijk. DÓ Turken herhalen dat zij AndriRcpel niet veriaten. Te' Constantinopel wordt verzekerd dat het leger gezworen heeft van, wat het ook kosten moge, in Anurinopel te blijven. Aangaande het gerucht volgens het welk verscheidene leden van het kabi net zinnens zijn zouden van de vergoe dingen te aanvaarden, heeft Talaad-bey verklaard,'dat er voor de partijgangers der ontzetting geen zetel in het ministe rie staat. Montenegro vraagt een© GronduitbreS- tling. De Montenegrijnsche zending zal van daag in de algemeene vergadering een verslag lezen waarin er, in naam van de rechtvaardigheid, gevraagd wordt, dat- de verdeeling van de Turksche grondge bieden van Europa, evenredig met de noodwendigheden van het bestaan van eenieder, met. de opofferingen, en met de bekomen uitslagen, geschiede. De mededeeling eischt vervolgens op onrechtstreeksche manier eene vergroo ting van het Montenegrijnsche grond-1 gebied, dit met het oog op de onafhan kelijkheid en op de vredelievende ont wikkeling. Zij eindigt met te 'doen opmerken dat die uitbreiding slechts kan bekomen worden op dit deel dat aan Servië gaat toegekend worden. De Sechiari-Gonserten. De concerten welke eiken avond zul len gegeven worden in de Kleine Feest zaal tijdens de maand Augustus, zullen vast en zeker eene der kunstigste aan trekkelijkheden zijn der Gentsc-he Ten toonstelling. Die concerten zullen niet uitsluitend symphonische uitvoeringen zijn. Zeer dikwijls zullen zij opgeluis terd worden door de medewerking van eenen toondichter van naam of door een gunstig gekenden virtuoos, 't Is zoo dat Woensdag aanstaande, de beroemde Fransche meester Saint-Saëns, niet al leen de uitvoering van eenige der beste van zijne werken zal bijwonen, maar dat bij er in toegestemd heeft die zelf te be sturen. Yoor dat buitengewoon concert, is de gewone prijs der plaatsen gewijzigd als volgtEerste, voorbeboudene en genum merde plaatsen 5 frank tweede plaat sen 2 frank derde plaatsen 0,50 fr. Wij herinneren aan onze lezers dat de abonnenten dat concert mogen bijwonen zonder den minsten opleg te moeten be- betalen. Dat zal overigens zoo wezen voor elk buitengewoon concert. In die omstandigheden, denken wij dat het overbodig is, de aandacht van het publiek te roepen op het groote voor deel, welk de abonnenten op de Sechiari- concerten onafgebroken zullen genieten. Er kan geen genade zijn voor een ellendeling, die door den gouddorst be- hebt, een moordenaar geworden is Vraag vergiffenis aan God, die alleï- vergeeft, en die zelfs Judas vergaf, maar van de menscben hebt gij niets dan ge rechtigheid te verwachten de gerech tigheid, die u alreeds als vadermoorde naar beschuldigt. Sabine verborg haar aangezicht in ha re handen. Leon Renaut drukte de handen van den beschuldigde en zegde hem Houd moed t Nu is het mijn beurt De jonge advokaat bezat een groot ta lent en had altijd onvoorziene bewijs gronden. Zijn woord maakte veel indruk op de menigte. Men dacht aan zijne vo rige overwinningen hij had menige ho- pelooze zaak gewonnen. Ditmaal echter, al kende iedereen zijn talent, dacht er niemand aan, dat hij Xaverius zou red den. Voor de verdediging twijfelde niemand meer aan Xaverius' schuld na de rede voering van den advokaat-generaal wa ren er nog maar weinigen, die aan de onschuld van Xaverius geloofden. De advokaat begreep het, en driftig opstaande zegde hij Heeren rechters en gezwoornen, ik boor hier eene aanklacht en ik zoek naar de getuigenIk hoor eene zware be schuldiging, en daarom vraag ik bewij zen Gij spreekt bier van een beklagens- weerdig voorval, waarin midden in den nacht het bloed eens grijsaards vloeit, ik vraag uitstelde zaak is nog zeer duis ter en ik wil ze ophelderen Het scheen, dat de geheele'vergade ring een steen van het hart viel. DE VOLKSSTEM Men meldt het afsterven van D' Er- rcra, overleden ito Lisala (Congo), op 9 Juli 1913, in dén ouderdom van 84 jaar. Dr Errera trad in den dienst van den Vrij-Staat op 4 April 1904 hij was nu aan zijn derde termijn en had gedurende zijn eerste dieimtverlof te Leopoldstaö verbleven gedurende zijn tweede richt te hij een lazaret in, in het vroegere La- do-enclaaf en nu was hij in het onder richtingskamp te Lisala, waar de dood hem verraste. De vertrekken voer Congo. Ziehier de eerste lijst van de personen, die op 16 Augustus, om 11 ure 's morgends, met de stoomboot Elisabeth vil] e naar Congo vertrekken M. Verraleweck, toezichter van 'den beheerdienst, 5et'vertrek M. Siieger, werktuigkundige eerste klas, 5e vertrek M. Tliiry, bekeeragent derde klas, 3° vertrek M. Janssens, timmerman, 2° vertrek; M. Van Domme, klerk eerste klas, 3° vertrek M. Faniel, werkhuis overste, 4® vertrek M. Birchen, id., 3° vertrek M. Tacq, onder-luitenant bij de openb. macht, 3° vertrek M. Hairs, onder-officier wapenmaker, 1® vertrek naar Katanga langs Boma-Stanleystad M. Denie, onder-luitenant bij de openb. macht-, 3° vertrek M. Brisaert, werktoe- zichter, 2° vertrek M. Nerenhausen, werk-leider, met zijne vrouw M. Wery, onder-afdeelingsoverste, 2° vertrek M. Stops, id., id. M. Scholiers, timmer man, 1° vertrek M. Matassi, werkleider, 4® vertrek. Appsfoienen. Gouverneur Fuchs lieeft uit Congo eene lading appelcienen meegebracht, in de kolonie gekweekt, en die hij aan minister Renkin ten ge schenke heeft gegeven. Men heeft eindelijk, na lang zoeken en vragen, kunnen vaststellen, hoe de misdaad gebeurd is. Vooreerst is bet zeiler dat Cremers al leen den ongel ukkigen Scherpenberg heeft gewurgd. Hij had vroeger wel ge sproken van drie mannen, die hem had den geholpen, maar dat was niet aan den onderzoeksrechter. Het was aan de gendarmen, die hem aanhielden, dat hjj die fabel opdischte. Zij hadden hem namelijk gezegd dat het niet mogelijk wa«( dat hij alleen de mis daad pleegde. Inderdaad, zegde hij, wij waren met vieren. En hij noemde vier ingebeeld^ namen, die hij onthouden liad uit zijne lectuur van policieromans. Het onderzoek kan dus als afgeloopen worden beschouwd en denkelijk zal de zaak bij den e eraf en zittijd voor de as sisen van Luik worden opgeroepen. Brusssl. Brand. Maandag avond rond 8 ure is brand ontstaan op de zol derkamers van bet huis nr 19 der Henri Mansstraat. Het vuur dreigde groote uitbreiding te nemen, doch dank aan de spoedige hulp der pompiers, was alle ge vaar weldra geweken. De schade is nog al belangrijk. Policieagent gekwetst. Een agent der wielrijdersbrigade, de ge naamde Berthels, viel Maandag avond van zijn rijwiel. Hij brak zich den pols en bekwam erge verwondingen aan het hoofd. Na in eene naburige apotheek verzorgd te zijn geweest, is de gekwet ste naar het gasthuis overgebracht. Onaangename verrassing. Toen een genaamde Gustaaf R..., wonende Groote Markt, van een plezierreisje thuis De taal van den advokaat was zoo overtuigend, zijne beweging getuigde van zooveel heheersching, zijn blik was zoo vast, dat een groot gedeelte der toe hoorders voor een oogenblik hunne ge voelens omtrent Xaverius vergaten. Alles is geheimzinnig in deze zaak, mijne heeren, veryolgde Leon Renaut. Waar gij één beschuldigde ziet, zie ik er twee... Gij zegt mij, dat de toestand van den abbé Sulpice zijn getuigenis onmo gelijk maakt en ik roep u toe Ik hen daar niet mee tevreden Gij toont mij een priester in dezen getuige, die alles weet, een heilige, die door een onverbre- kelijken eed gebonden, moet zwijgen... vervolgens nog een redeloos wezen... de engel en het dier. De een moet zwijgen als een graf, de andere is een ellendig schepsel, dat niet spreken kan. En Lipp- Lapp, die door een der moordenaars aan de borst gewond is, en die zich verde digd heeft en bij wien men nog een hos roode haren van den moordenaar vond, Lipp-Lapp heeft alles gezien...Gij roept, op den beschuldigde wijzende Hij heeft de brandkas zijns vaders geopend, daarna heeft hij hem vermoord. En ik zeg u, dat hij zelfs niet gestolen heeft. Sedert wanneer wordt dc wil voor de daad gerekend? Hij heeft het u hekend op het oogenblik dat hij dc misdaad wilde be gaan, zag hij hét portret zijner moeder, en hij is met schaamte teruggetrokken, en weggevlucht,Neen, hij heeft zijn vader niet gedood terwijl de moord plaats had, stortte hij tranen van be rouw, gij hebt hem daarna in den kerker gesloten en van vadermoord beschul digd. J AcK, mijne ^heeren, het is de eerste kwan, stelde hij met zonder verbazing vast, dat een dief op zijne kamer gekomen was, en er alle3 doorsnuffeld had. Al wat maar eenige waarde had,kleederen, ju woelen geld enz. waren verdwenen. Een ellendeling aangehouden. Do policie dor 1° wijk hoeft Maandag'namiddag zekeren M.., wonende Kleine Lange Wagen straat aangehouden, die beticht was van zeer erge feiten. Do schurk is opgesloten. De dramas der ellende. Maandag avond vond men zekeren Edward D.., 53 j., oud, wonende Helmetschen steenweg, in zijne kamer verhangen. Do man was sinds eenigen tijd in diepe ellende gedompeld. Een geneesheer stelde vast, dat de man zich reeds Zondag, kort na den middag, moest gezelf- moord hebben. Omvergeicorpen. Eene inwoonster van Etterbeek, Mev. D., uit do Rentenier- straat werd Maandag morgend in de Troon- straat omgeworpen door een rijtuig. De ongelukkige werd door de paarden vertrap- peld cn do wieion van het gerij liepen haar over het lijf. Erg gewond werd zij opgeno men, en na door eon geneesheer verzorgd te zijn geweest naar hare woning overgebracht. Trayn.bedienden aangevallen Zon dag avond gaf eene muziekmaatschappij een concert op den Schaarbeekschenweg. Toen "zij heengingen voorafgegaan dooreen talrij ken groep ketjes en gevolgd van talrijke inwoners der wijk, naderde juist een tram. De wattman wilde door de massa volk heen rijden, doch slecht bekwam het hem, want eenige liefhebbers sprongen daar hem toe en ranselden hem eei.s duchtig af. De tram- ontvanger onderging het zelfde lot. Geluk kig daagde de policie spoedig op en kon deze de trambedienden ontzetten. Gevecht in eene danszaal. Zondag avond ontstond er in een danszaal der Hoog straat twist tusschen eenige jonge kerels. Een der twisters, Jan Crabbe, wonendein de Dauwstraat, te Anderlecht, werd door een onbekende een messteek toegebracht. De ongelukkige werd gansch bebloed naar het gasthuis overgebracht. Chicoree der Trappisten Vincart, Groot Merk. 1500 v. Schaarbeek Doodelijk spoorwegonge- luh Maandag avond rond 6 ure, had nabij de statie van Schaarbeek een doodelijk spoorwegongeluk plaats. Een piocheerder de 23 jarige Van Schaldebelde Karei, ▼an Dendorbautem werd er door een trein in be stemming voor Luik omgeworpen en ver morzeld. Al de rijtuigen liepen hem over het lijf en men vond nog slechts eene vormlooze massa vleesch en beenderen. Tlij was de oudste van 9 kinderen en was een zeer op passende jongen. De ouders werden dezen morgend naar Brussel geroepen. Eleene. Dief verrast. Bij middel van valsehe sleutels is een dief in een hotel der Marnixleigedrongen. Gerucht hoorende vluchtte hij langs ee;:o achterdeur wog, en kel eenigo kleine voorwerpen medenemende. Leuven. Moordpoging. Zondag avond zat de genaamde Florquin, wonende Burgemeestersslraat, meteenen werkgezel, woonachtig te Wilsele, in eene horberg der Mechelschestraat. Florquin vroeg aan zijn makker bot bedrag van 25 centiemen, dat hij in zijne plaats had gegeven voor het aan- koopen van eon geschenk voor een gedeko- reercfen gezol van het werkhuis. Hierop ont stond twist, doch deze scheen geëindigd en de gezellen verlieten samen de herberg. Nauwelijks waren zij buiten of de gezel van Floquin plofte dezon een mes in do keel. Do gekweslste kon nog do' herborg binnen vluchten waar hij bewusteloos en badend in zijn bloed ten gronde viel. Een in haast ont boden geneesheer diende den gekwetste de béste zorgen toe. Borgerhout. De verdronken soldaten. Do verdronken soldaten zijn de gonaam- den Frans Raeymaeckers, van Molen-Boor- sel en Arthur Frangois, van Flénu. Deze laatste, een korporaai, verdronk, toen hij Raeymaeckers wilde redden. maal niet, dat ik de eer heb het woord voor u te voeren; het is de eerste maal niet, dat ik de zaak van een onschuldige behandel, die door het gerecht wreed be schuldigde werd, zonder bewijs maar nooit, nog nooit heb ik een onschuldiger zaak gezien, dan nu, nooit heb ik minder •zwarigheden te overwinnen gehad dan nu gij hebt geen moordenaar voor u, maar een ongelukkige... Mijn God mijn Godvervolgde de advokaat, dat Gij zelfs hem niet hier doet komen, die alles weetde abbé Sulpice moest hierbij te genwoordig zijn Hier hen ikzegde eene zwakke stem. Eu met verwondering zag men den abbé Sulpice verschijnen, die zich een weg door de getuigen baande. Een geroep van medelijden weerklonk van alle kanten. De abbé Sulpice, met zijnen eenvoudi- gen zwarten toog en bleek gelaat, scheen een bovennatuurlijk wezen. Zijn blank voorhoofd werd door een roode streep in tweeën gescheiden, en dit nog bloedig litteeken deed hem nog meer op een martelaar gelijken. Sabine stond op en ging hem twee pas sen te gemoet. Sulpice zag Xaverius aan. Op het gezicht van zijn broeder, die van het ziekbed was opgestaan om hem te komen verdedigen, rees er eenige hoop in het hart van den beschuldigde. Zijne door de koorts ingezonken oogen, die rood geweend waren, richtten zich sraee- kend naar den abbé Sulpice hij scheen hem zijn leven en zijne eer te vragen. De komst van den abbé Sulpice had de rede van M* Renaut onderbroken. Eene buitengewone opschudding ont- C AUGUSTUS 1913 Maerbeke. Brand Zondag namiddag is or brand uitgebroken in do tweowoonst, bewoond door Louis De Braekeleer on Ber nard Tommermans in do Dokstraat. Bijna al de inhoud is de prooi der vlammen gewor den. De schade is aanzienlijk, Pamel (Ledeberg)Tal. Maandag was bet zoontje van Leopold Straatman be zig aan het spelen met zijne makkers, toen opeens de kleine oenon ergon val deed, die eene groote wonde aan het oog veroorzaakte; men denkt dat bel oog zal verloren zijn. Meldert In den nacht van Zondag tot Maandag drongen eenige mannen van Doemet in de herberg van Aloïs Ophaalders en zochten er twist met den baas, Welhaast was men aan 't slaan en aan 't breken. Men haalde fcelfs de pannen van het dak. De baas kreeg een slag op de bortt en bleef gisteren heel den dag te bed. De gendarmen hebben een onderzoek ingesteld. Lokeren. Poging tot diefstal. Ver leden nacht zijn stoutmoedige dieven bij middel van valsghe sleutels in de woning gedrongen van M. Verlee, kleermaker, Bcr- gendries. Aide kassen werden opengebroken doch niets medegenomen. Lijk opgevisckt.— Maandag morgend, rond 5 ure, werd nabij de Oude Brug, bot lijk opgevischt van den genaamden Alfons Lauwers, die Vrijdag namiddag, tijdens het nemen van een bad, verdronk. De plaats waar de ongelukkige werd opgevischt, is ongeveor duizend meters van de plaats waar hij verdronk. Het lijk is naar bet hospitaal overgebracht. Lede, Branden. Bij Cesar De Decker, op de wijk Overimpe is brand uitge borsten. Toen men de vlammen bemerkte, stonden stallen en schuren reeds in laaie vlam. Slechts met de grootste moeite konden de aanpalende gebouwen gevrijwaard wor den. De schade bedraagt ongeveer 1200 fr. In de Rossestraat ontstond brand bij Pieter Keppens, ten gevolgo van bet ont ploffen eener polroollamp. Het vuur kon hier nog spoedig geblucht w orden. Laffe daad. Twee gekende kerels hebben hier groote schade veroorzaakt aan de steenovens van do gebroeders Uytten- daelo. Proces verbaal is opgemaakt. GekwetstDe landbouwer Pieter Uyltendaele is zoo ongelukkig gevallen, dat hij zich erg kwetste aan de rechter knie. Da man kon niet meer op en moest huiswaarts gedragen worden. Ze Ie. Woeste kerel. De genaamde Gustaaf Blanckaert, wonende op de wijk Zeelkauter, kwam bedronken thuis. Hij sloeg al zijn huisgerief aan stukken, waarna bij naar het dorp kwam en aldaar door de poli cie in het gemeentegevang werd opgesloten. Hier poogde bij te ontsnappen. Bij middel van een ijzeren voorwerp had Lij reeds de deur org beschadigd, toen zijne poging vor- ijdold werd. Hij zal streng vervolgd worden. Lebbeke. Brand.Dinsdag rond den middag is brand ontstaan bij Frans Van de Volde, of).de wijk Heidebaan. Het vuur|nam spoedig groote uitbreiding en op korten tijd lag alles ten gronde gebrand. Niets kon ge red worden. Do schade is zeer aanzienlijk, Er is verzekering. Wetteren. Gevallen. De onderne mer, Emiol Maes, wonende aan den Aard alhier, is gisteren voormiddag in het Pen- sionnaat Sacré Cceur, zoo ongelukkig gevallen, dat hij schrikkelijk gekwetst en na de eerste zorgen van Dokter Van Sande, ter plaaats ontvangen le hebben, bij middol van een rijtuig huiswaarts is gevoerd ge* worden. De oppassende werkman, heeft zich met het verhandelen van een zwaar stuk hout mistrapt en is van eene hoogte van rond de 5 meters op een hoop sleonon van afgebro ken muren gevallen. Benevenseenige erge hoofdwondon had hij insgelijks den rechter arm verstuikt boven do hand en kloeg over geweldige rugpijnen. Naar wij vernemen zal alles zich gelakkiglijk bij eenige weken rust bepalen en het spijtig ongeval geene ergere gevolgen hebben. stond op de bank der gezwoornen en de dagbladschrijvers schreven vlug eenige regels op het papier, om den indruk die die »uorval maakte, te beschrijven. De voorzitter nam het woord en ver? zocht den abbé Sulpice zooveel het in zijn vermogen was, ophelderingen te geven. De ongelukkige Xaverius klemde zich aan de bank vast en werd al bleeker en bleeker. Ziehier wat er 's morgends gebeurd was. Sedert eene maand worstelde de abbé Sulpice tegen hevige pijnen. Een ijlende koorts benam hem ojne bezinning. De doktor durfde denzelfden morgend zelfs nog niet voor zijn verstand instaan. Kort nadat de doktor weg was gegaan, kwam hij een weinig tot zichzelven. Hij worstelde met alle krachten, om zijne gedachten te verzamelen. Recht op in het bed gezeten, en zijn hoofd in zijne handen latende rusten, trachtte hij zijn geheugen te scherpen. Een voorval hielp hem daarin. Lipp-Lapp, die, sedert zijn jongen meester ziek was, zijne kamer niet ver laten had, de arme Lipp-Lapp, die zich nog ternauwernood kon oprichten, had een kalender op den schoorsteen gevon den, en op een lagen stoel gezet, was hij bezig daarmeê te spelen. Eensklaps stond bij op zonder gerucht te maken, en ging naar het bed van Sulpice, die op dat oogenblik zijn best deed, zich het te genwoordige en het verledene te herin neren. De beweging van Lipp-Lapp, die hem :den kalender gaf, verbaasde hem. i®>rdt voortgezet.)'

De Volksstem | 1913 | | pagina 2