Voor osze Kinderen» Voor ons Volk. 'T EEN m 'T ANDER Een belangrijke krach in Frankrijk buitenland Eene moordiladlgs ontpIofSng ÏN BE BALKANEN £3 mism. Uageniïends jaargang nr 8 32 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 7 Augustus 8313 33 €3r 3EI X_i J?k. 33 De vijasEdesi traas Sset w®Sk f'aar Ketst Uit onze Kolonie TE NAPELS BUREELENi TE BRUSSEL I TE KALST CS* GODTS, BeursptaatCj 2 I Korkstraat, Oj Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De üsndt. 'ABONNEMENTEN» Zei maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pnstbureeien van bet land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds ®'fe es 2' UITGAAF, 7 o, 's avonds «is Pour loute la publicitè coir.merciale et financière du journal, s'adresser exdusivement a l'Afience Réclame Godts, 2, IMaoe de la Bourse, Bruxellee. Kl. aank. fl tót 4 kl. reg.) fr. 0.60 1 Sport (per regel) fr. 1,00 3* blaat, (de regel) Ir. 1.00 I Gemengd meuws per regel) fr. 2.00 4* blaar. (de regel Ir. 0,30 I Iiecht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Finauc. aankon, (perregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comnierciale en financieeie aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Héolame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. AANKONDIGINGEN t Dat do schoolwet nu gestemd worde ofwel in Augustus nog, ofwel in Ok tober aanstaande, dut kan ons niet veel hinderen de groote zaak is dat lij in voege trede nog vóór Januari, opdat alle gemeentebesturen aanstonds Lunne maatregelen zouden kunnen nemen tegen bol aanstaande jaar, op- oat do huisvader niet langer meer ge dwarsboomd worde in bet heilig recht zijne kinderen op te voeden lijk bij bet begeert en opdat ook eindelijk een komaf worde gemaakt met de schreeu wende onrechtvaardigheid die men tot hiertoe jegens bet kristen onderwijs beging. Maar». In zijn nummer van G" Augustus kraait Le Peuple reeds victorie omdat do wet op de sociale verzekerin- weinig kans nog beeft in dien buiten gewonen zittijd behandeld te worden. Dat dagblad roept van nu af aan de werklieden en landbouwers Waar zijn nu de schoone beloften van pensioen, van verzekering tegen ziekte en ongeval Immer wordt dat voorstel in den achterhoek verschoven en zeker zal liet weldra in der, vergeet hoek geraken.» E®ai ®@§j isi :!t sell Maar onze vrienden zullen waken én Le Peuple zal bet genoegen niet hebben zijnen wensch te zien ver wezenlijken. Zij zullen er aan houden dat er ge zorgd worde niet alleen voor de ziel van onze kinderen, maar ook voor bet huishoudelijk geluk van den arbeider. Geen enkel wetsvoorstel werd zoo breedvoerig en algemeen ingestudeerd als dat der Sociale Verzekeringen. Sedert meer dan een jaar verschijnt bet op de dagorde van al de vergade ringen waar bet lot dor arbeiders wordt besproken. Zij die bet eerst hebben bekampt, w orden er nu de overtuigdste voor staanders van en wenscken bet zoo gauw mogelijk te zien behandelen. alleen wenscken bet nog op zij te schuiven. Zij voorzien van welk groot nut die wetgeving zou wezen voor den arbeider en daarom willen zij er niet van hooren. Zij willen niet dat do katholieke regeering aan den werkersstand allo jaren een geschenk doe van 42 mil- lioen om het to verzekeren tegen de groote gevaren die deze klas bedrei gen kunnen.' klaar zij hebben het mis op. De ka tholieke volksvertegenwoordigers zul len voortgaan metarboidon tot heil van ons volk. Niels zal bon zulks beletten kunnen. En daarom ook zal het toekomenden Zondag to Gent krioelen ir, de Han delsbeurs, op den Kouter, waar al de volksmannen van bet land zullen sa- menstroomen om opnieuw en breed voerig de zaak to behandelen. Daar zal men een bisschop zien ze telen, lusschen ministers en volksver tegenwoordigers, tusscken duizenden mulualiste», allen met donzelfden heiligen icver bezield, met denzell- don stalen wil immer meer en meer goed te doen aan do volksklasse, tot spijt van wie 't benijdt. Be groote krijgsoefeningen, die einde Augustus in de Ardennen beginnen, zul len duren tot 5 September. De uiteinden der oefening zijn eener- zijds Marche, van waar de 2® divisie zal opinarclieeren, terwijl de 3° divisie van Thnin komt. De streek' tusschen Samber en Maas zal dus bet middenpunt der beweging uitmaken. Een achttal vliegtuigen zullen er aan deel nemen. Verandering is altijd geen verbete ring. Wij hebben destijds gemeld, dat een vijftigtal inwoners van Isegem zich hadden laten verleiden door sclioone beloften van aanwervers en naar Kana- da waren uitgeweken, in de hoop aldaar beter aan den kost te komen. Tegenover de werkelijkheid geplaatst hebben die ongelukkigen bittere teleur stellingen beleefd. Berichten in België over hun wedervaren ontvangen, stellen ons hun toestand in donkere kleuren voor. De meesten zouden zich zonder middelen van bestaan bevinden en hun keren om naar 't schoone .Vlaanderen weer te keeren. Nieuivo kazernen. 70 miljoen voor het opbouwen van nieuwe kazernen en 13 miljoen voor de nieuwe onderrich tingskampen zijn in het ontwerp van fi- nanciewet voorzien. De minister van oorlog heeft aan de middenafdeeling me degedeeld waar de nieuwe kazernen en gebouwen zullen opgericht worden. - Oostende krijgt eene nieuwe kazerne voor de artillerie en eene kazerne -voor een bataljon voetvolk Brugge eene kazerne voor de artillerie Gent eene nieuwe kazerne voor vier groepen artil lerie; Antwerpen: vergrootingen aan de bestaande kazernen Luik logist voor vev-t-ingstrne-peneene nieuwe .kazerne voor twee groepen artillerie, en eene nieuwe kazerne voor de soldaten van den genie Hasselt eene nieuwe kazerne voor een groep artillerie Laeken ins gelijks eene nieuwe kazerne voor een artillerie Namen logist voor vestings troepen vergrootingen der bestaande kazernen en eene nieuwe voor de troepen van den genie Audenaarde eene ka zerne voor het voetvolk Doornik ver grooting der bestaande gebouwen Ber gen: eene nieuwe kazerne voor een groep artillerie Brussel vergrooting der be staande kazernen der artillerieThie- nenidem. De onderrichtingskampen zullen te Beverloo en op eene andere, nog vast te stellen plaats, opgericht worden. Voor dat van Beverloo alleen zullen 8 miljoen noodig zijn. Het voseteren met vc?sch hooi. Men weze daarmede voorzichtig, want het veroorzaakt gemakkelijk storing in de spijsverteering en daardoor onpasselijk heid. De peerden nemen het geerne en gulzig tot zich door den geur. Versch hooi vooral als het niet geheel droog is, moet als voeder vermengd worden met oud is dit laatste niet voorhanden, dan met gekrapt strooi. Na 6, hoogstens 8 weken, het versche hooi goed te hebben laten uitzweet en, is er voor nadeeligen invloed niets meer te vreezen. B-2efc geta! bezoekers in de TcsUocn- Stfiüillg 'tö Gent. De beweging in de Tentoonstelling was Zondag en-Maandag overgroot. Zondag morgend zijn in St-Pieters- statie meer dan 22.000 reizigers aange komen. Te Brussel waren voor Gent 4200 reis- koepons afgeleverd; te Antwerpen 3000; te Luik 1000; op de lijn van 's-Graven- brakel 1100 Blaton Ï800 Bergen en bet Center 1000 de lijn van Kortrijk- Parijs 2800 en van de zeekust 400. In de Zuidstatie werden Zondag na middag om 1 ure, aan den uitgang, 1800 koepons van Brussel afgenomen van Ant.werpen-Center 1800 Antwerpen- Waas, 500; Charleroi, 1600 Oostende, Doornijk, 1080 Ronse, 1200 Duinker- ke, 1300 Selzate, 500 Eekloo-Brugge, 300. Zij in het geheel 10,000, plus een 5000-al abonnementen. In de statie van liet Land van Waas werden 5000 reiskoepons afgenomen. Maandag kwamen in de Zuidstatie en St-Pieiersstatie talrijke treinen toe uit Kor tri jk, Doornijk en Moeskroen. Een mast^Ear. De E. P. Bernot, Spaanscbe missionaris, is in Zuid-China door de oproerlingen gemarteld gewor den'en, vooraleer te sterven, ijselijk ver minkt,. - Een fabrikant van vliegtoestellen aangehouden te Parijs. Een tekort van 39 miljoen. Eene tijding welke in do vliegwereld eene overgroote opschudding zal veroor zaken, kwam gisteren uit Parijs toe. De gekende fabriekant van vliegtoestellen, Armand Deperdussin, ridder van het eerelegioen, werd in zijne woning, Yil- liers-lei, aangehouden. De bestuurder eener Parijzerbank had tegen hem eene klacht neergelegd we gens echriftvervalsching, gebruik van valsche stukken, misbruik van vertrou wen, enz., enz. Op het oogenblik' zijner aanhouding kwam Deperdussin juist van eene om reis in België terug. Hij werd door po- licieagenien verzocht hen onmiddellijk te vergezellen bij den onderzoeksrech ter, hetgeen hij gewillig deed. Tijdens de ondervraging, teekende hij verzet aan tegen zijne aanhouding, beweerende dat bet Fransch gouvernement hem 800.000 frank schuldig is, en dat hij voor meer dan een miljoen bestellingen af te maken heeft. Deperdussin werd evenwel opgeslo ten. Naar men beweert zat Deperdussin reeds lang in nesten. Hij kon zijne wis sels niet betalen en om a.an geld te ge raken ontleende hij er tegen grooten in terest. Naar men beweert zou hij voor onge veer 40 miljoen ontleeningen gedaan hebben, terwijl- hij in 't geheel slechts ongeveer 10 miljoen bezit, fabrieken, materialen, bijzondere eigendommen, enz. Het tekort zou dus ongeveer 30 mil joen bedragen. Er zal onmiddellijk een'beheerder ge last worden, de zaken voort te zetten, daar men hoopt, een groot deel der gel den terug te winnen. Aankomst der EüsabethviHs. Dinsdag namiddag, rond 2 ure, is de Kongoboot Elisabethville uit Kongo te Antwerpen aangekomen, hebbende aan boord 107 passagiers en ee-ne be langrijke lading koopwaren. De over tocht v/as uitnemend goed. Aan boord bevond zich slechts een zieke, M. Yan der Meerscli, smid. Deze leed aan beri beri en moest naar het koloniaal sanato rium van .Watermael overgebracht wor den. Er is slechts weinig nieuws in Kongo. De werken voor de elektriciteit vorde ren goed en zijn reeds gereed tot aan kilometer 21. Ook de spoorweg naar Tanganika- meer gaat goed vooruitmen is reeds aan de Niemba. GROOT-HERTOGDOM LUXEMBURG Werkltsdsn verstikt: 2 Goeden. Yijf werklieden die in eene loods van eene Luxembur^sche fabriek van Dif- ferdange sliepen, zijn verstikt door de gassen van eenen hoog-oven. "ÏVee Ita lianen, Scipioni en Matheis, zijn dood. De drie'anderen verkeeren in eene on rustwekkende toestand. FRANKRIJK In hst Senaat. Da Brlejarenwot. Het Senaat heeft Dinsdag de betwisting der militaire wet voortgezet. De generaals Pau en Legrand hebben redevoeringen uitgesproken die met be langstelling gevolgd werden. De legerkommissie van het Senaat ge lastte haren ondervoorzitter met de le zing eener verklaring waarin de kom missie de verbintenis aanneemt zoo spoe dig mogelijk den tekst der Kamer aan gaande de volgende punten: groote scho len, onderstand aan de familiën, weer- keerbaarheid der pensioenen, herzie- ningsroad, verlof, te doen wijzigen. Een Minister bij M. Fafcre. De mi nister van openbare werken vergezeld van verscheidene liooggeplaatsten is Dinsdag naar Serignan (Vaucluse) ver trokken, om er een bezoek te brengen aan den beroer natuu?' dige Fa- bre, dien. hij in naam van'Frankrijk ge luk wensch te. Een Dultschsr vcsp bot Assisenhof. Een internationale bedrieger wordt voor het oogenblik door assisenhof van Nancy geoordeeld. ïïet geldt hier zekeren Walter Herr mann, Duitscher van geboorte, die zich uitgaf voor een Kraus, 'Amerikaan, en geboren te San Francisco. Kraus werd te Londen veroordeeld, onder den naam van Hugo Mayer, daar na te Brussel onder de namen von Hcrn en Estinger. De Belgische policie verloor zijn spoor en Herrmann maakte zich nog aan ver schillende aftruggelarijen plichtig on der de namen van prins Kropotkine en baron Misky. In de laatste tijden woonde hij te Nancy en gaf er zich als dokter uit. Op 1 Oktober 1912 stak hij zelf het vuur aan zijne woning ten einde de verzeke ringspremie der meubels op te strijken nadat de meubels op voorhand wegge haald werden. ENGELAND Dd Onderzeeërs teruggevonden. De twee onderzeeërs waarvan men sinds Zaterdag zouder inlichtingen gebleven was, zijn teruggevonden. Dc Stemrashtctemes stichten brand. Men heeft Dinsdag mórgend getracht een zomerverblijf van Woldingham (Surrey), dat bijna opgetrokken is en 100.000 frank gaat kosten, in brand te steken. Eene bom werd op den trap neer gelegd. De bom ontplofte en de trap werd aan stukken geslingerd. Dinsdag nacht is te Lynton (Devons hire) een ander zomerverblijf dat sinds 2 jaar niet meer betrokken werd, en op 300.000 fr. geschat is, door brand totaal vernield. Tijdens de brandramp zouden er ontploffingen gehoord zijn. Naar er beweerd wordt zouden stem rechtdames de droeve heldinnen van dat brandstichten zijn. ITALIË De A. VV. to Milancn. De tweede dag der Algemeene staking is zeer kalm. Een 30-tal trams verzekeren den dienst met de statie. De werklieden der gazfa- briek staken er wordt geen incident aangestipt. De groenselverkoopers zijn ook; de staking bijgetreden wegens een geschil met de municipaliteit. RUSLAND Twee Vliegers gedood. De militaire vlieger Polikarpow vergezeld van zijn werktuigkundige is Dinsdag morgend met zijn vliegtuig in het kamp van Kras- noïe-Selo gevallen, ten gevolge eener avarij aan de vleugels. De 2 vliegers ploften van eene aan zienlijke hoogte neder en werden op den slag gedood. PORTUGAAL Eigenaardig gerucht. Do Presï- den dor Republiek sinds drie dagen ge storven?... Snelbericht uit Seville In het konsulaat van Partugaal wordt verzekerd dat de president dor Portu- geescke Republiek sedert 3 dagen reeds zou gestorven zijn. Het Portugeesch gouvernement zou het geheim aangaan de dit feit bewaren. Wij deelen die inlichting slechts on der voorbehoud mede. SPANJE Ds Staking in Gataicnië. Maandag avond hadden er onderhandelingen plaats tusschen werklieden en den gou verneur die nochtans tot geen resultaat leidden. Groepen mannen en vrouwen liebben gevraagd het werk te mogen hernemen. Door een sneltrein vermorzeld. Landlieden die zich naar de gemeente Barrios begaven, waren onder een tun nel eene schuilplaats tegen den regen gaan zoeken. Kort daarop hoorden zij een trein aankomen. Zij wilden zich te rugtrekken en liepen de andere lijn over. Op hetzelfde oogenblik stoof er een sneltrein voorbij die man, vrouw en dochterken vermorzelde. MAROKKO Eene Fransche compagnie aangeval len. Kolonel Clandel, heeft in den Oued-Amras eene policieronde gedaan, blabij Dar-Caïd-Itto, werd eene compa gnie door baanstroopers aangevallen. De aanvallers werden nochtans dapper afgeslagen, 's Anderendaags werd zij op dezelfde plaats aangerand. Zij verloor een officier en twee solda ten. Kolonel Claudel is naar Itto terug gekeerd. PERZIË. Eene Turkc-Sussssche schermutseling aan de grens. Uit Tabriz wordt ge seind Er is eene schermutseling ont staan tusschen het Russische en Turk- sche leger aan de Perzische grens, op het grondgebied dat onlangs door de Turken ontzet werd. Een Russisch officier is gedood ge worden. Yijf Kurdische stammen zijn op Turksch grondgebied gevlucht. VEREENICDE-STATEN Ds MexSkaansch9 Incidenten. Do gezant der Yereenigde-Staten in Mexiko heeft zijn ontslag ingediend, hetwelkj aanvaard werd. President Wilson zou eenigszins zin- ens zijn, om het gouvernement van M. Huerta en zijne tegenstrevers op een voet van gelijkheid te behandelen, voor wat de levering van wapens en munitie betreft. De inwoners van Napcis werden Maan dag nacht uit den slaap gewekt door eene 'vreeselijke ontploffing welke heel de stad op hare grondvesten deed beven. Men dacht eerst, dat het poedermaga zijn van het Hars veld in de lucht gevlo gen was, doch weldra wist men dat de ontploffing zich had voorgedaan in eene vuurwerkfabriek der CristaUinilei. Yan deze fabriek was nog enkel eene over groote puinhoop, waaruit dikke rook wolken opsloegen, te ontwaren. Spoedig waren pompiers en soldaten ter plaats en de opruimingswerken wer den aangevangen. Yan onder dé puinen werden talrijke dooden en gevaarlijk ge kwetsten opgehaald. De eigenaar der. fabriek is onder de dooden. Talrijke werklieden werden door de ontploffing weggeslingerd en erg ge kwetst. De hertogin Helena van Aoste, te Napels verblijvende, was onmiddellijk ter plaats gesneld en nam deel aan de reddingswerken De stoffelijke schade is zeer aanzien-, lijk. Men is zeer optimistisch gesteld aan gaande den uitslag der onderhandeling gen van Bucharest. De dag van heden zal een beslissende dag zijn en men verzekert-dat dc vrede, voor Yrijdag geteekend zijn zal. De eischen der verbonden die tot het mini mum werden gebracht, zijn gisteren door M. Majoresco ter conferencie voor gesteld. Rumenië speelt dus nog altijd den rol van bemiddelaar en zal om zijne goede diensten van Servië de toelating beko men langs Servisch grondgebied tot aan de Adriatische zee te komen. Men zou de ontknooping van 't Baï- kansche blij-eindend treurspel kunnen verhopen, indien Engeland en Rusland, Oostenrijk en Italië er niet opaan dron gen opdat de bepaaldelijke toekenning van Cavalla door hen gedaan weze, en opdat ook het tractaat door de groot-» machten herzien worde. Is het niet te vreezen dat zij alles te- rug op 't tapijt stellen zullen, en dat het herzien tractaat maar van ver meer, ver want blijve met betgene, welke de on derhandelaars zouden onderteekend heb ben P Het tractaat van Berlijn, .dat het trac taat van San Stefano ten nadeele van Bulgarië herzag, zet ons aan zulks te ge- looven. Ditmaal zouden Griekenland en Servië heel waarschijnlijk van de her ziening te lijden he-bben. Oostenrijk en ïalië zijn de voorstellen van deze voordracht Cavalla aan,Grie kenland, niet zeer genegen. Zij vreezen dat deze nieuwe bezitting aan de Drievoudige Overeenkomst eene nieuwe navale basis in de Egeescho zee zoude schenken Het is te betreuren dat Rusland cn Engeland zich in de netten van het Ball- platz zou hebben laten vangen. Duitschland, schijnt de Fransche zienswijze te deelen, aan de Balkan vol keren over te laten zich onderling te ver staan Dit is nochtans niet het meest eigen aardig gevolg van dit eigenaardig Bal- kanenvraagstuk maar wel de toenade ring van Rusland met Oostenrijk, Duitschland met Frankrijk. De betrek kingen tusschen Italië en Frankrijk ver zuren de Italiaan scbe pers treedt woest op tegen Frankrijk, onder voorwendsel dat de Franschen de Griekschc eischen op Cavalla zouden steunen. Italië heeft zijnen walg tegenover Griekenland bot gevierd met hem bet bezit van het ka naal van Korfou te weigeren, met den wensch uit te drukken van zekere eilan den der Egeesche zee te houden, welLe

De Volksstem | 1913 | | pagina 1