BROEDER en PRIESTER Openbare vergadering van den Gemeenteraad Nog de zaak der KaaiscliUlmers LikeurhandGlaars. Büj dl® forosp ge^ai Nieuwsberichten pi— -2 Eet tijdeng rden Turko-Italiaanschen oorlog bezette en eindelijk met de Bul- gaarsche thesis te ondersteunen, aan gaande Cavolla. Men moet nochtans ho pen dat die wrijging maar tijdelijk du ren zal en dat de toenadering der twee Latijnsche naties niet bepaaldelijk zal 'doorgebroken zijn. •Ce treinen loopen terug In Macedonië. Uit Belgrado Volgens eene mededee- ling van het bestuur van de ijzerenweg, komt de normale dienst op de lijn Bel- grado-Nisch en Pirot en op de lijn 'Nisch-Uskub, die sinds 20 maanden on derbroken was, heringesteld te worden. 'Nochtans worden de reizen verder dan 'Niseh slechts toegelaten met een getuig schrift van de policie. De Grieken van Boergas geenszins mishandeld. Snelbericht uit Sofia De Grieken, te Boergas verblijvend, hebben aan bet Bulgaarsch gouvernement een telegram gezonden, waarin zij zich verzetten te gen de zoogezegde mishandelingen, wel ke zij van de Bplgaren zouden te verdu ren hebben. De Grieken, integendeel, zijn zooaln vroeger vrij en worden door niemand verontrust. Eene Logenstraffing. Uit officieele bron wordt het gerucht gelogenstraft volgens hetwelk het Bul gaarsch gouvernement de aanhouding van M. Danef zou bevolen hebben. Men voegt erbij dat bij eene nationale krisis gelijk 'deze, het Bulgaarsch Staatsbe stuur geene maatregelen denkt te ne men, die de nationale eenheid zouden Verzwakken. De kwestie van Anririnopel. De Groot-Vizier cn de Gezanten. Uit Constantinonel Het schijnt dat 'de inlichtingen door de gezanten ontvan gen niet overeenstemmen. Diensvolgens zijn de gemeenschappelijke voetstappen tot de Porte nog niet gedaan aangaande 'de Andrinopelkwestie. Eenige gezanten nochtans hebben afzonderlijke voetstap pen tot het bestuur gedaan, en raadden de Porte aan Andrinopel te verlaten te gen eene verbetering van de lijn Enos- Midia en andere vergoedingen. De groot-vizier heeft ontkennend ge antwoord. De Engeisclie zaakgelastigde, had Dinsdag morgend een lang onderhoud met den groot-vizier. De Turksche Krijgsgevangen ini BuL garië. Blcsdlg incident, Snelbericht uit Sofia De Turksehe inval op het Bulgaarsch grondgebied heeft onder de Turksehe krijgsgevangen in Bulgarië die niet minder dan 100.000 jnan tellen, ontrustwekkende gesteld heid veroorzaakt. Eene bloedige botsing had plaats op het oogenblik dat een groep Turksehe krijgsgevangenen naar het depot liepen om zich te wapenen. Verscheidene Tur- iken werden gedood of gekwetst, alsme de Bulgaarsche soldaten en burgers. De orde werd echter onmiddellijk daa rop hersteld. De Turksehe soldaten wor den voortdurend bewaakt. te Gent Een lijk opgevischi. Is het een medeplichtige? Onze lezers zullen zieh herinneren hoe werleden week, na een revolvergevecht, aau de Voorhaven te Gent drie kerels geknipt werden, die poogden bij middel Van een bootje balen vlas te stelen. Volgens 6ommige ooggetuigen, be vonden er zich vier personen in het boot je, toen het revolvergevecht begon. Dus Een verhaal uit de dagen der Commune. (30,to Vervolg.) Hij zag bevend naar den 'datum, dien 3e aap bij toeval aanwees. Deze datum deed eensklaps het inge slapen geheugen van den zieke ontwa ken. Achttien augusti, zegde hij, achttien uugusti. Hij zocht nog, zag rondom zich, doch plotseling ging er een licht voor hem op. Xaverius zegde hij, Xaverius Sulpice belde, en Baptist kwam bin nen. Mijn vriend, zegde de priester, waar is mejuffrouw Sabine? De oude bediende liet bet hoofd han gen en antwoordde niet. Is zij ginds? vroeg Sulpice. Baptist gaf een bevestigend teeken. Luistert, zegde Sulpice, met eene bijna onverschillige stem... ik ga er ook heen... Zeg niet neen... Ik zal er heen gaan, al moest ik er van sterven... Ga, mijn jonge meester, antwoord de de bediende, in tranen uitbarstende, en breng Xaverius mee. Sulpice nam eenige druppels van een versterkenden drank en voelde zich krachtiger; daarna liet hij een rijtuig halen. Baptist stapte mee in, en toen zij aan het palcis van justicie gekomen wa ren, begaf Sulpice zich naar de getui- genkamer en ging zoo naar de groote zittingszaal. Zijne komst verwekte eene hevige ontroering. Het drama veranderde.. moest een "der 'dieven bi jde poging tot ontvluchting over boord gevallen en ver dronken zijn. Misschien ook wel, werd hij door een rcvolverkogel getroffen en vie zoo over boord. Inlichtingen werden dus ingewonnen in de buurt der aangehouden kerels, om te vernemen, of er daar sinds de aan houding geen persoon verdwenen was. De aangehoudenen zelf, daarover on dervraagd, weigerden te antwoorden. Weldra achter kreeg men de zekerheid dat een persoon, die reeds lang verdacht werd het hoofd der bende vlasdieven te zijn, sinds den nacht der botsing spoor loos verdwenen was. -Alsdan werd er bevolen opzoekingen te doen in het kanaal van Terneuzen, in den omtrek waar liet bootje zich bevond op het oogenblik dat de revolverschoten gelost werden. Dinsdag namiddag, rond 5 nre, haal de men dicht bij de Meulestedebrug het lijk op van zekeren Oscar Meert, wo nende Hamerstraat, te Gent. Onmiddellijk werd het parket verwit tigd, dat bevel gaf het lijk naar het doo- denhuis over te brengen, om er ge schouwd te worden. Achter het linker oor was eene kogel- wonde waar te nemen. De kogel, die langs daar binnendrong, raakte de her senen en veroorzaakte de onmiddellijke dood Hoe het lichaam nu in het water ge raakte Stond Meert recht toen er uit de boot geschoten werd naar de policie, die het vuur beantwoordde, werd hij door een policiekogel getroffen die hem neerbliksemde en zijn lijk over boord tuimelen deed Zulks is de aanneemlijk- ste toedracht der zaak. Maar eene andere veronderstelling wordt ook vcoruitge- zet Meert zou, getroffen, in de boot neergestort zijn. Het lichaam, sterk hin derend zijnde voor hunne bewegingen, zouden zijne medeplichtigen het over boord gestooten hebben, vrijwillig of onvrijwillig Vreezend dat het slachtof fer nog niet dood was, toen het in het water plofte, zouden de drie aangehou denen niet hebben durven spreken, be ducht voor ernstiger straf. Woensdag namiddag zou het parket tot de lijk schouwing overgaan. Oscar Meert was, zooals men terecht veronderstelde, de aanvoerder der bende stoutmoedige schurken, die reeds be langrijke vlasdieften in onze haven pleegden. Hij woonde in de Hamerstraat met zijne vriendin, de moeder van An dre De Scbyver, die, hij ook, aan den nachtelijken tocht deelnam, door een kogel in het linkerheen getroffen werd, en than3 in het gasthuis, waar men vreest het lichaamsdeel te moeten afzet ten, ter verzorging ligt. Vader De Schrijver had tijdelijk zijne vrouw verlaten... om eene gevangzitting voor diefte te doen. Dus de echte soort De lasteraars van eenen kardinaal streng gestraft. Zijno Eminentio kardinaal Ma/ff, aarts bisschop van Pisa, en voorzitter van het Observatorium van liet Valikaan, was door eon anti-katholiek blad, do Corrièrt- Tosmiö op snoodo wijze belasterd ge worden. Zijno Eminentio had klacht neergelegd, en de voranlwoorJolijke opsteller, de be stuurder en de uitgever van bet blad, wor den tot strenge straffen veroordoold. Zij gingen in berbep, doch het Beroepshof van Lucques heeft liet vonnis bekrachtigd. Do straffen zijn streng maar rechtvaardig en in evenredigheid van liet misdrijf, gepleegd tegenover zulk hoogst eerbiedwaardig en beroemd man. Men zag nu niet meer naar Xavérius Pomereul, aller blikken waren op Sul pice gericht. Een eerbiedige stilte heerschte onder het publiek. Iedereen gevoelde, dat het leven van Xaverius van de woorden van Sulpice afhing. Gij zijt de broeder van den beschul digde, zegde de voorzitter, zich tot Sul pice richtende, ik zal u daarom geen eed laten doen ik ben er van overtuigd, dat gij de waarheid zult zeggen. Mijnheer de voorzitter, antwoord de Sulpice, ik zal niets zeggen dan de waarheid. Dan zicK naar Xaverius keerende, zegde hij Vergeef mij, als ik de «geheele» waarheid niet zeg. Wat hebt gij aan het hof te zeg gen hernam de voorzitter, zich tot den abbé wendende. Mijn broeder is onschuldig, zegde de jonge priester, zijne handen naar het kruisbeeld uitstrekkende. Kunt gij het bewijzen Mijnheer de voorzitter, zegde Sul pice, den avond voor de misdaad kwa men twee mannen om mij te spreken. Die twee mannen zijn niet naar mijne kamer gegaan... zij hadden mij niet noo- dig. Het kostte bun slechts weinig tijd de misdaad te bedrijven... zij stolen het geld en vermoordden mijn vader, daar na gingen zij stil weg... De deur van de kamer mijns vaders was nauwelijks ge sloten, toen ik van een langen tocht te rugkwam. Ik vermoedde eeu gevaar Hen was het te doen om zich te verze keren, dat ik zou zwijgen. Het was hun gemakkelijk mij te bedriegen zij wis ten, dat ik met lijf en ziel aan hen, die lijden, toebehoor. Een van hen zegde DE VOLKSSTEM De schrijver van. het lasterend artikel werd veroordeeld tpt eene gevang-rilling van oen jaar, drij maamion en vijf dagen, straf verzwaard mot eenen dag celgevang per week en tot oeno geldboete van 1309 frank. De bestuurder van het blad kreeg dezelfde gevangenisstraf, doch enkel 1800 fr. boot.' De uitgever werd mode aansprakelijk verklaard voor do boeten en de koslon der twee gedingen. De lasteraars van bisschoppon on geeste lijkheid, zullen lie: vonnis van het Gerechts hof van Lucques eens ovordenken Brussel. Handel in blanke slavinnen. Een 18 jarig meisje is in de wijk dor Koolmariit uit de ouderlijke woning verdwe nen. Uit het onderzoek der policie blijkt, dal zij werd opgelicht door door eon kerel, ge woond hebbend te'St-Joost-ten-Noodo, en overgebracht naar bon slecht befaamd huis "in Engeland of Amerika. Diefstal opeen schip. Schipper L. O.., wiens vaartuig gemeerd ligt in de vaart van Charleroi, op Ai et grondgebied der 3® afdeeling, speelde Maandag namiddag in eene naburige herberg met de kaarten. Als hij eene uur later aan boord ging stelde liij vast dat een kwaaddoener in de kajuit do meubelen bad doorzocht en eene som van 300 guldens bad gestolen. Brand. Mitandag nacht is er brand onzstaan op het gelijkvloers van liet huis n. 32 der Krakeolslraat. De pompiers, hij het eerste noodsein toegesneld, vielen liet ver nielend olement dapper aan en gelukten er in na twintig minuten werkens het vuur te overmeesteren. Gevaarlijk goedje. Eene fabriek werkster, Roinanie B..., wonende Ander- lechtschen steenweg, bad eene kleermaakster der Tempelslraat, Jeanne D..., een doode- 1 ijken haat toegezworen. De twee jonge dochters mochten elkander niet zien of ze gingen aan het twl^en. En eens zoo ver1, sloeg het gewoonlijk tot daden over. Beiden moeten zelfs binneir eenige dagen voor den vrederechterverschijno.n om malkander afge takeld te hebben Maandag avond nu wilde liet tooval dat zij elkaar ontmoetten op do. Hoogstraat. In een omzions was de oorlog verklaard en begonnen. De twee jonge vrou wen sloegen en kraljten malkander zoolang, tot ze eindelijk gansch bebloed waren en de policie hen moest naar het gasthuis leiden, om er lien to doen verzorgen. Proces-verbaal, werd opgemaakt. In de hooge vyereld drinkt men altijd de koffie chic...oiQe «ter Trappisten Vincart. 1500 W Ukkel-St-Job. Hevige brand. Dins dag morgend, rond. 4 uur, ontstond brand' i'ij de echlgenoten Tpslaert, Molenstraat te Ukkel-Öt-Job. Neveps hunne woning ligt hun koolmagazijn met stal; hoven liet maga zijn is eene groote ^aiiazaal on hoven den stal, een zolder opgevuld met voeder. Op dezen zolder brak,haf vuur uit. Mon kon en kel het paard en drié.'varkens redden. De pompiers der gemeente bevondon zicht spoedig ter plaats. Zj] werkten dapper door. docli konden slecht^ liet woonhuis aan liet' vernielend element tonttrekken. Eerst te 8 uur konden zij liet tooneel der ramp veria-" ten. De schade is aanzienlijk en de oorzaak niet gekend. Alles wap verzekerd. Anderlecht Diefstal Toen M. Van den B.,wonende Schapenkopstraat, Maandag-1 avond thuis kwam, beslatigde hij dat tijdens zijne afwezigheid dioven in zijno woning waren gedrongen enr al wat eenige weerde bezat backten medegenomen. Eene belang-' rijke som geld, juwpele» en kleedingst uk ken werden gostolem Gelukkig ontsnapt —Maandagavond overkwam er Mad/ Sidonie V. wonende Statiestraat een ongeluk, dat heel erge ge volgen bad kunnen hebben. Zij was in den regenwaterput gevallen, die men bij verge-, tellieid bad opengelaten. Gelukkiglijk kon mij, dat hij mijnes. hulp kwam inroepen voor eene berouwhebbende ziel en ik volgde hen. Kunt gij ons liet huis wijzen, waar zij u gebracht hebben. Ik weet het 1 volstrekt niet, mijn heer de voorzitter... maar al wist ik het,, ik zou het niet mogen aanwijzen... Nau welijks waren wij in een huis aangeko men, dat door armen bewoond werd, toen een der ellendelingen voor mij knielde, en mij de misdaad, onder het geheim der biecht; bekende. En gij hebC bet gezicht van den man gezien s Ik heb het gezien. Zoudt gij hepi herkennen Ik kende hem te voren reeds. Bij welke gelegenheid hebt gij hem gezien? Ik had de gelegenheid hem het le ven te redden, antwoordde Sulpice een voudig. Zijn naam?'•'vroeg de voorzitter, kent gij zijn naaió? Ik ken hem. Dan hebt gij slechts één woord te zeggen om uw brqeder te redden. Sulpice klemde zich aan de balie vast. Zijn naam mag ik niet aan de jus ticie bekend maken. Hij, wiens beeld daar aan den muur hangt, verbiedt het mij. Gelooft mij op mijn woord van priester, mijn woord als kristen, maar vraagt mij geen bewijzen, want die mag ik niet geven. s De voorzitters en de rechters zagen elkander aan. 1 Xaverius, die vol hoop opgestaan was, viel ontmoedigd weêr neer. Sabine barstte in tranen los. Er heerschte eeme groote opschudding onder het publiek. Sommigen bewonder den den abbé Sulpice, anderen .verwon- zij zich aan de opening vast klampen. Zij bleef gedurende twee minuten in 't ruim hangen. Een huurder kwam haar uit haren neteliger, toestand verlossen.Zij was er echter zoozeer van aangedaan, dat zij zich moest to bed leggen. Laken Drama op eene zolderkamer Moandap avond rond 11 uur kwam de werk- inad Jan De V- 25 jaar oud, dronken thuis in de zolderkamer die hij met zijne vrouw Filomena Verboeven op St. Rochusplein te Laken betrekt.Eene twist ontstond on De V. oen mes nemend, plofte bet zijne vrouw in de bil. De ongelukkige riep luidkeels om hulp en de agent De Kempeneer snelde toe. Wanneer Do V. stappen op den trap hoorde vluchtte hij langs hel vensier op hot dak.De agent achtervolgde hem en gelukte er in hem achter eene schouw aan to houden. Naar hot policiebureel' der Masuistraat opgebracht, word hij na ondervraging in-den amigo opgesloten. De toestand der vrouw die naar het hospi taal der gemeente werd overgebracht, is zorgwekkend. Elsene Door een zonnesteek getroffen. Maandag namiddag droeg do genaamde Vanheyleweghe, oud 27 jaar, wonende Elterbeekschen steenweg, twee pakken naar oen koopman in de Goflardstraat, te Elsene. In de Malibranstraat, zakte hij plotseling ineen. Hij werd in eon koffiehuis gedragen en door een dokter verzorgd. Deze stelde vast dat de ongelukkige door een zonneslag werd getroffon en doed hen naar hot gast huis overbrengen. de officieele vrachtbrieven, voreischt door de laatste wet op den alkooi. Lede. Dief betrapt. Maandag nacht werd in een aardappelveld, een jonge kerel aangehouden, die daar zijn oogst kwam op- doon. Daar de kerel aan zijn proefstuk niet is, zal hij strong vervolgd worden. Erpe. Brand. Woensdag morgend, rond 4 ure, is brand ontstaan in de woning van Frans Dlierde, op de wijk Wijwater. In weinige oogenblikken trjds stonden woon huis, stallen en schuur, in laaie vlam. Alles werd ten gronde vernield. Dank aan de moe dige hulp der geburen, kon liet aanpalend huis van M. Bernard Stalpaert gered wor den. Kerkxken. Schurkenstreken. Onge kende schurken hebben op liet kerkhof ver scheidene kruisen van de graven genomen en hebben ze op verscheidene plaatsen aan de deuren der huizon weest zetten. Ook aan het hokken van het kerkhof word een kruis gehangen. Do gendarmen van Haellert, heb ben een ondorzoek geopend. Denderhautem. Droeve plechtigheid. Donderdag zal allhiör liet lijk aangebracht worden van den ongelukkigen Schandevel, die in de statie van Schaarbeek veronge lukte. Do lij li plechtigheden zullen Vrijdag plaats hebben. Grembergen. Ongeluk. Maandag morgend, om 6 u., wilde Emiel Bruynooglie machinist bij de heeren Roos-Geerinckx-De Naeyor, de fabriek in "Werking stellen. De kraan waarbij moest aan draaien ontplofte, een stuk ijzer vloog op zijde, gelukkiglijk zonder hom te treffen, maar niettemin werd hij gansch zijn aangezicht door den damp verbrand. Dokter Van Driessche heeft hem verzorgd. Gent. Schilderijdiefstal Een on bekend persoon overhandigde Maandag avond, rond 10 ure, aan tweo soldaten eene schilderij, verbeeldende Christus die de sleutels afgeeft aaii Sl-Pie'te'r De schilderij is 1,50 m. groot. Hij vroeg aan de soldaten do schilderij naar een hotel te brengen het opgegeven adres vonden zij niet. Men denkt dat de schilderij van diefto voortkomt. derden zich, dat hij niet sprak, al was hij ook door een eed gebonden. De voorzitter zegde met eene doffe stem tot den abbé Sulpice De heeren gezwoornen erkennen de weerde uwer inlichtingen. De justicie wil u niet dwingen uw geweten en uw God te verraden. Uwe plichten zijn hard, de onzen blijven onveranderlijk. De advokaat-generaal begreep dat de verschijning van Sulpice en de weinige woorden, welke deze gesproken had, Xaverius beter verdedigden dan het ta lent van Leon Renaut, en daar hij zijne wreede overwinning voor geen prijs wil de laten varen, zag hij, door den indruk welken de abbé Pomereul op het publiek gemaakt bad, zijne pleidooi te niet gaan. Nu dacht hij er niet aan schoone woor den te gebruiken, hij zocht naar geen fraaie uitdrukkingen, maar zijne bijten de stem, zijne korte woorden, zijne aan halingen zonder tegenspraak, volgden elkander zonder onderbreking op. Hij sprak met den grootsten lof over den abbé Sulpice, maar wees ook op de wreede ziekte, dié zijn verstand had be neveld. Hij voegde er nog hij, dat de priester zonder twijfel het biechten van die twee mannen in een onbekend huis in zijne ijlkoorts gezien had... en drong daarom aan op de veroordeeling van den vader moorder. Sulpice stond naast Sabine, hij zat niet. zooals zij, maar was geknield gedu rende de rede van den advokaat-gene raal, en had de overtuiging, dat hij niets, in het geheel niets vermocht om Xaverius te redden. Leon Renaut beantwoordde den advo kaat-generaal, maar men gevoelde, dat zijn vertrouwen niet zoo groot was als de eerste maal. 7 AUGUSTUS 1913 STAD ^[£ta.xvclag -4 Awsiistus VERVOLG. M. DAENS. M. de Schepene van open bare werken zou eens moeten denken aan de Bergemeerschenslraat daar liggen nu schoone bijgangen maar mot den aardeweg daar tusschen kunnen de menschen hun hui zoken niet zuiver houden. M. DE WOLF, Schepene. Mijnheer Daens ik versta uwe -handelwijze niet, gij spreekt altijd van do Bergemeerschestraat alleen. Waarom sprekt gij van de andere straten niet, bij voorbeeld van de Ledebaan, en van veol andere, waar de aardeweg ook nog moet gekasseid worden. Wij zijn tegenwoordig bezig met de Van der Nootstraat te kasseiden, daarna begin nen wij aan de Zeebergkaai, en de Verwerij- straat, werken die zeer noodzakelijk zijn. Den aardeweg van de Bergemeerschestraat, zal in alle geval, voorden Winter ook ge kasseid worden, maar iiet is onmogelijk van alles gelijk te doen. M. DAENS. En donk dan ook eens aan den Paddenhoek, het is daar ook zeer noo- dig. M. DE WOLF, Schepene. Daar heb ben wij verleden jaar 800 vierkante meters kasseide gelegd, het was voorzeker voor die inwoners een schoon werk, dat zij sedert lange jaren vraagden. Nu vragen zij nog eer, nieuwon weg, lot aan do Gentsche baan; dit zou voorzeker ook een schoon werk zijn, maar dat weeral 3/4000 franken zou kosten wij mogen toch niet alles toor eenige inwo ners doen op één jaar, en niets voor de an deren, temeer daar er maar een twintigtal werklieden op don Paddenhoek wonen, en 5/6 landbouwers. M. DAENS. Maar daar wonen veel meer menschen, hebben zij u geen smeek schrift gezonden? M. DE WOLF, Schepene. Ja, hier is het, het is in dit smeekschrift zelf, dat ik lees, dat er dagelijks een twintigtal werk lieden van den Paddenhoek, naar de stad komen. Wilt gij het zien? M. DAENS. Ik geloof u. M. BOSTEELS, (kalh.) 't Zal nu het oogenblik ziin, van op den Winter te den ken op de Ledebaan, is de toestand in den Winter dikwijls erbarmlijk, het water slaat dikwijls zoo hoog op de baan, dat de inwo ners niet kunnen naar de stad komen. Ik roep er bijzonderlijk de aandacht op van den Heep Schepene. Ik wil hem ook vragen, of het niet mogelijk ware, de Breedestraat te ver broeden, er is daar veel gerij, en bijzonder lijk 's avonds, is het daar zeer gevaarlijk. M. DE WOLF, Schepene. Het Sche- pen-Collegie, heeft reeds dikwijls van den toestand op de Ledebaan gespi'okei», on or moet daar groote verbetering komen. Ik heb de beek, die van Kerrebroeck, naar Hofstade loopt, dezen Zomer doen kuischen, zij werd een meter verdiept die beek had niet meer gekuischt geweest sedert 20/30 jaren, ik ben verzekerd dat de toestand daardoor veel zal verbeteren, indien hot zoo niet is, dan zal de Ledebaan op eenen afstand van 2/3000 me ters moeien verhoogd worden. Het zal een groot werk zijn, van 3/4000 franken, maar het zal gansch noodig zijn. Wat aangaat de Breedestraat, die is mij voorzeker beter bekend dan M. Bosteels, vermits het mijn eerste werk geweest is, deze straat al reeds te verbreeden van de 3 Sleutelslraat, tot aan het Verbrand Hof, t zij ongeveer 1600 vierkante meters). Wij zijn tegenwoordig in onderhandelingen om den Ouden Dendermondschen steenweg gansch te vernieuwen en te verbreeden, zoo als het gedaan is geweest op de gemeenten Wieze en Hordersem. Wij hebben zelfs ge- Inderdaad, als de verklaring van Sul pice Xaverius niet redde, dan moest zij ëijna een voorwendsel schijnen, een val strik voor de gezworenen, een middel om de menigte te bewegen, misschien wel' afgesproken, wie weet het, zelfs met den advokaat. De jury ging in eene andere zaal. De gendarmen namen Xaverius mee* De toeschouwers waren in twee groe pen verdeeld de een geloofden aan de woorden van Sulpice en wilden de in vrijheidstelling van Xaverius de ande ren schudden het hoofd en zegden Gij ziet wel, het is een slimme ad vokaat. Is de biecht geheiligd als het moordenaars geldt? Ik zou alles gezegd hebben ik zou mijn broeder willen red den. Iedereen sprak en twistte ove'r het ta^ lent van den advokaat. Men voorspelde dat de jury besluite-» loos zou zijn. Na anderhalf uur trad 'deze weêr bin nen. Met eene bewogen stem, terwijl er eene groote stilte heerschte, begon de president de beslissing zijner kollega's voor te lezen Xaverius Pomereul was schuldig verklaard... na de getuigenis van Sulpice had men echter verzachten de omstandigheden in aanmerking ge nomen. Dit was het eenige middel, om Xave rius niet tot de doodstraf te veroordee- len, het eenige middel, om de Voorzie nigheid haar laatste werk te laten vol tooien. Met verbazing werden de ver schrikkelijke woorden van den president der jury aangehoord, en toen Xaverius weêr binnentrad, kon hij zijn lot op aller, aangezicht lezen, jOTordt voortgezet.)'

De Volksstem | 1913 | | pagina 2