LW1JZE 'T EEN EN 'T fit recht van 0 Igfegpa J3-A.GBLA.ri Dramatische Brandramp v Be winsten van den wisselhandel Be Zomerfloraiiën KsgsatieasJa Jaargang n' (83 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrij si Eg 8 Aasgu&ius 13 S3 ABONNEMENTEN"; Zes maanden 4 franken. Een iaar 3 franken, Insctirijving in alle postbureelen van het land. C UITGAAF, 4 u. 's avonds 2" UITGAAF, 7 b. 's avGitds Pour toute la puhlicité coir.merciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dè Ia Bourse, Bruxclles. BUREELEN i „TE BRUSSEL I TEASLST K. GODTS, Beursplsafs, B Ie, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Buffel-De Qendt: AANKONDIGINGEN!' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladx. (de regel) fr. 1,00 4* biadt. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perrogol) fr. 2,00 Sport (per regel) fr..00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per'regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Voor de Kamer. Do schandalige handelwijze van burgemeester Braun jegens do Vla mingen werd ook in de Kamer be handeld. Volksvertegenwoordiger Heyndrickx had sinds een veertiental dagen zijn besluit laten kennen don Minister van Binnenlandscbe Zaken desaangaande te ondervragen. Zulks was misschien een spijtig be sluit. Minister of Burgemeester Eeno interpellatie in de Kamers is altijd gericht tot een Minister. Zij moet ook loopan over zaken waarin de verantwoordelijkheid van der, Minister gemengd is anderszins heeft zij geene reden van heslaan. Was het in huidig geval ook zoo Neen want van den beginne afwas ue interpellatie gericht tot burgemeester Braun het was eene ondervraging van volksvertegenwoordiger tot volks vertegenwoordiger en niet van volks vertegenwoordiger tot Minister. En zulks werd weldra door al de kamer leden opgemerkt, te beginnen met den Voorzitter en met Minister Berryer zelf, die te recht opwerpen kon dat hij niet hoofde te antwoorden mils men- hem persoonlijk niets ten laste logde. Da verantwoordelijkheid van den Minister was hier ook niet in 't spel. Niemand zal of kan loochenen dat, ■WETTELIJK GESPROKEN, de burgemees ter do macht had te handelen lijk hij deed. De burgemeester der stad heeft de poiicie in handen en kan alle betoo gingen willekeurig toelaten en wille^ keurig verbieden, zonder daarvan redenen op te geven. Hij beschikt daar over eene groote macht,waarvan hij een groot misbruik maken ban. Iedereen weet hoe burgemeester Braun tot hiertoe aan iedereen de toe lating gaf openbare betooging te be leggen, zoowel aan anarchisten als aan omwentelaars voor iedereen lag die toelating gereed, uitgenomen voor dë Vlamingen. Maar Commereiale en financieele aankondi^ing-en zich uilsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel Wat eigentlijk de kwestie was Oh we hooren al don vijand afgeven op M. Woeste, hem doen uitgaan voorden aartsvijand vanal onze recht matige eischen, voor een verrador van Vlaanderen, enz. Eens te meer zou hij de kiezers trach ten te bedriegen en te foppen, enz. Er was spraak noch van de Vlaam- sche Hoogeschool, noch van hetzij welken anderen Vlaamscken eisch. Er was geen de minste spraak van Vlaamsehe hervormingen. Men wilde enkel door de Kamer den burgemeester van Gent doen heke len om de uitvoering uitvoering die wij nog altijd heel ongelukkig vinden van eene macht welke hem door niemand zal worden betwist. Zulks viel natuurlijk huiten de be voegdheid der Kamer en daarom alleen verklaarde Staatsminister Woeste dat hij de eenvoudige dagorde zou neer gelegd hebben. In die woorden zoo min als in de verklaring van Voorzitter Schollaert vindon wij geen de minsto afkeuring der Vlaamsehe eischen. 't Was enkel de aanduiding van eenen weg door het reglement opgelegd en dien men onmogelijk wijzigen kon. Zeven personen levond verbrand Uit Québec (Canada) wordt gemeld dat Dinsdagavond brand ontstond in een houten gebouw, waarin do familio van don sciieeps- loods Paquet gehuisvest was. In weinigé oogenblikken lijdsen vooraleer hulp kon aangebracht worden, stond heel hot gebouw iu laaie vlam. Het vuur ver spreidde zulke hevig hitte,dat liet onmogelijk was te naderen. Zevon personen, waartusschen vier vrou wen, die zich in liet brandend gebouw bevon den, konden onmogelijk vluchten en ijs olijk was liet, hunne hulpkreten to moeton hooren zonder hen uil het fornuis to kunnen verlos sen. Een priester snelde ook ter plaals en zion- do dat alle pogingen om de rampzaligen to redden onmogelijk waren, haalde hij een kruisbeeld tevoorschijn en gaf met luidere stem de absolutie in extremis aan de ongelukkigon, die een ijselijken doodstrijd beleefden. Toen de hulpkreten ophielden en de familie Paquet dus in da vlammen omgeko men was, knielden al de aanwezigen neder en zegden met den priester do doodsgebeden op.Toen de vlammen eindelijk vermin dorden on do pompiers konden blussehe», vond men de zeven vreeselijk verkoolde lijken onder de puinen. winst betaald? *tIs Een nieuwe uitvinding. Op de spoorlijn Neurenberg-Grafenberg is dezer dagen in bijzijn van vertegenwoordigers dor spoorwcgdireklie, een nieuw elektrisch rqra- 5? of een minister, dank aan dit hatelijk misbruik van eene ambtsmacht er eens aan denken zal dio macht daarom te bekrimpen beel bet land door, bij al cle burgemeesters, dat valt sterk te be twijfelen, of liever dat kan men zich onmogelijk inbeelden. Moest ooit een minister tot bet ge dacht komen de macht der burgemees- tors te willen kortwieken, een alge meen protest zou beel bot lancl door opgaan. Wat dan Hot viel dus aanstonds klaar in bet oog dat de ondervraging zonder be krachtiging, zonder besluit zijn moest. "We verstaan beel goed de inzichten van dé verontwaardigde Vlamingen, die de handelwijze van burgemeester Braun van op bet spreekgestoelte heb ben willen schandvlekken. Maar toch bleef bier de eenige, de ware schuldige buiten bun bereik. Hadde bij gewild, bij badde zelfs geen woord uitleg moeten geven Zulks begreep do overgrooto meer derheid Schollaert, Berryer en Woeste aan bun boold zulks deden zij ook inzien. toestel geprobeerd, dut uitgevonden is dooi den Nourenberger onderwijzer Christoph Wirth, die voor eenige jaren ook reeds groot opzien haarde door zijn uitvinding van een boot, die van den wal af elektrisch hosLuurd kon worden. Het rem toestel berust op liet zelfde beginsel. Het komt hierop neer, dat van elke statie of baanwachtershuis een elektrisch signaal gegeven kan worden naar eiken trein, waardoor doze in zeer korten tijd tot stilstand gebracht kan worden. Bij de proeven gelukte alles uitstekend. Men vermoedt oen middel gevonden te heb ben, waardoor de veiligheid van het spoor wegverkeer zeer verhoogd kan worden. De inrichting komt niet duurder dan de thans gebezigde Weslinghouse-rom. Eesi zondering? grsnsinci' CcSETife. Hot 15® bataljon Fransche ja gers, in garnizoen te Remiremont, deed een oefeningsmarch in don omtrek van Iloneck, toen aan den overkant der grens eon bataljon van het 171® Duitsoh regiment van Colraar, dat daar juist ookop oefening was,opdaagde. De bevelhebber van het Duitsche bataljon dood do wapens aanbieden, waarop bevel hebber Ducket, met den sabel zijn Duitsche kollega groette. Het Fransch bataljon defileerde dan op Fransch grondgebied voor de Duitschers,ter wijl dezen salvoscholon losten ter ©ere der Fr an sell en... Echt broederlijk LendveHheaizingen ©vee* Tijdons do maand Juli verlieten er 10,795 landverhuizers onze haven, tegen 5335 in de maand Juli van 1912. Voor de zeven eerste maanden van 1913 is het getal 82,57S tegen 56,745 in hetzelfde tijdporij in 1912. Do stoomers der Canadian Pacific Railway vervoerden er 2697 uit Antwerpen in Juli 1913. In Juli 1912 bedroeg dit getal slecjits 1032. Het vervoer dezer stoomers voor de zeven eerste maanden van dit jaar beloopt 23,717, tegen 17,323 gedurende hetzelfde tijdperk in 1912. wam forest Aange zien eene verzending belgische stekelbossen besmet met Amerikaansch oidium onlanos te Hullo (Engeland) in beslag ^«ivl worden de belanghebbenden or opmerkzaam op gemaakt dat de invoor in Engeland van zulke bessen aangetast door voormelde ziek te volstrekt verboden is. De invoor van niet aangetaste vruchten is verder enkel toegelaten als de colli die tot hun vervoer dienen voorzien zijn van een hechlbriofje.dat buiten de melding Impor ten gooseberries (Ingevoerde stekelbessen) ook de namen draagt van don verzender, van de provincie on van hot land van herkomst Dit liechtbriefje moet aan don colli onge schonden bewaard worden zoolang dezelve iingevoerdo stokolbesseu bevat. Niets voor de behoeftige katholieke kinderen Eon klinkend antwoord op eene rood-Silauvvs weigering. Tot hiertoe stond de stad Gent eene rsom van 2000 fr. toe, oh».:kinderen, niet tot de officieoio scholen beboerende, toe te laten eenige dagen in eene schoolkolonie door te brengen. Natuurlijk ging deze som bijna geheel tot de katholieke schoolkoloniën, daar er buiten do offieieele lagere scholen, slechts katho lieke lagere scholen zijn. Dit jaar heeft de rood-blauwe kartelmeer derheid van uen Genlschen gemeenteraad en schepenkollegie het gced gevonden, dio toe lage in to trekken. Dat er honderdduizenden uitgegeven wor den aan banketten en ontvangsten ter gele genheid der tentoonstelling, is goed, doch cone arme twee duizend frank om aan ka tholieke behoeftige kinderen ook wat ge zonde lucht to verschaffen, dat mag or niet af. Hetkomiteildor katholieke schoolkoloniën als antwoord op die laffe weigering, heeft besloten, dit jaar vijftig behoeftige kinderen MEER naar do schoolkolonie vauQuaromont te zenden. - Het komitoit rekent daarom op de edel moedigheid der katholieken, waarop het nooit to vergeefs een beroep deed. Wie beeft er die moeilijk om zeggen... Een Engelsch blad, ook de winsten van den wisselhandel besprekonde, deelde nog een ander, eigenaardig geschiedenisje mede. In Mexiko doet een piaster 5 fr. en in de Yereenigde-Staten slechts 4,80 fr. Daarentegen doot de dollar daar 5 frank en in Mexiko slechts 4,80 fr. Een Mexikaan nabij do grens wonende, gaat met een dollar op hot grondgebied der Vereenigde Staten en drinkt er twee borrels van 5 centen. Men geeft hem op zijn dollar 4.80 fr. terug. Daarmede koopt hij een piaster, en gaat zicli aan den anderen kant dor grens, op Mexikaansch grondgebied, twee borrels ltoopen van 5 centen. Men geeft hem ook 4,SO fr. terug op zijn piaster. Met die 4,80 fr. koopt hij zich eon nieu wen dollar en... herbegint tot bij zwaar ge- neeg geladen is, om zijne roes te gaan uit slapen, alhoewel hij nog steeds een poerden- oog,'t zij piaster of dollar, in zijn bezit heeft. Wie heeft er nu de borrels betaald 'tls al even moeilijk om op te lossen... met Zooals men woet zijn or sinds goruimen tijd talrijke lieden, dio in België de vijffrank stukken komen verzamelen en zo in Frankrijk un uitwisselen tegen Fransch papieren geld, dat hier in België eene kleine winst ooft. Hol Parijzer beursblad La Vie Financière deelt thans een ander verhaal mede, waarin oen slimme truk om gold te winnen wordt uitgelegd. Een M. X..., wonende te Rysel, zendt aan zichzelven. op een adf-es to Doornijk, een pak legen terugbetaling, ter waarde van 20,000 fr... M. X. ontvangt to Doornijk het pak en betaalt do 20,000 fr., in Bolgisch geld natuurlijk. Daarna keert hij naar Rijsel terug en eon 2-tal dagen later ontvangt hij er bericht, dat do som to Doornijk is betaald geworden on hij ze mag-gaan ontvangen bij des|loo, weg- kompagnie. Men betaalt er iiom natuurlijk de 20,000 fr. in Fransche bankbriofkes. Daarmede «koopt» hij Belgisch geld,hetgeen hem eono winst laat van 6 per duizend of 120 fruiten en.... hij herbegint. Andere kosten dan eene reis om en weer Doornijk-Rijsol zijn or niet, en rekent men daarvoor 20 fr. 't is al zeer voel, zoodat li ij op iedere verzending 100 fr. wint. Gerekend dat hij tweemaal per week oen pakje ver zendt, Iaat dit hero dus op 't einde van liet jaar eene winst van 10,400 fr.. V&br een kapitaal van 20,000 fr. maakt dit dus een intrest van 50 FRANKRIJK Da Internationale bedrieger Kraus voor de Assisen. Van af het begin van het verhoor dat Woensdag gehouden word, be zwijmt do beschuldigde. Bij do herneming hervalt liij, wanneer de voorzitter met dc ondervraging gaat beginnen, maar op aan vraag van den advokaat generaal, dio ver klaart dat Kraus een veinzor is, gaan de debatten voort. Do president gaat vervolgens voort eene voorstolling der redenon. Hot hof hooft twee leeraren dor faculteit van geneeskunde mét het onderzoek van Kraus gelast, on maakten op, dat Kraus aan een komalieken slaat die niet bestaat meent te doen geloven. Hij kan weliswaar hooi zwak ziji» daar hij alle voedsel weigort,maar de ademhaling bet hart en de pols leveren volledig werk. De debatten werden daarop hernomen, en Kraus begint eindelijk te spreken. In het Duitsch geeft bij uitleg over den alibi waarop hij zich steunt. Aanhouding van een bedriegerWoens dag is te Saintes, een zekere Daniel Witlap aangehouden, die op 31 Mei 1. do vlucht ge nonion bad, nadat hij hot bedrag van eenen wissel van 80,000 frank, die hem door de boronos van Zuylon van Parijs,toevertrouwd werd, gaan ontvangen was. ITALIË De staking te Milanen. De staking wint niet meer aan te Milanen. Op verscheiden© plaatsen der stad zijn er woelingen ontstaan, tusschen stakers en policieagenton, namelijk op de markt der Tessineescho poort en voor eono fabriek, waar de stakers steenen wier pen en eenige revolverschoten losten, zon der ernstige gevolgen. Do ruiterij chargeerde do betoogers, die uiteengedreven werden. 0Ö37E H RIJ K-HONQAR 5 g Vermeerdering van het Contingent. Volgens de Militarische Rundschau zou do administratie van oorlog eono vormeerdo- ring van 38,000 manschappen eischen, waar van 20,000 voor het leger, 2000 voor de vloot en 8000 voor elk dor 2 landweren. RUSLAND Een verrader aangehouden. Een mili tair geheimschrijver is te Vilna aangehouden geworden, op het oogehblik dat hij voor 100,000 roebels aan een Duitsche agent do pi an gon van moljielmaking van bot logor- korps van Vilna verkocht. 8PANJE De staking in Catalonië. liet officiool cijfer der werkstakers bedraagt voor Barce lona 26.445 en 27.573 voor do andere loka liteiten. Woensdag beeft do gouverneur van Bar celona eene verzoenende formule van don minister van 't binnenland aan een© afvaar- diging van stakers voorgelegd. Do afvaar diging zou eerst mot do stakers spreken al vorens te antwoorden. To Tarrassa zijn er woelingen ontstaan tusschen stakers en niet-stakers van ver schillende ambachten. IJselijk ongeluk. To Bilbao is eon ver aarbak, dio gesmolten staal inhiold, over een groep werklieden omgekeerd. Twee hunner werden gedood en wordon tevens op gruwelijke wijze verkoold. Twee andoren bekwamen erge brandwonden en verscheiden© werklieden werden licht ge raakt. MAROKKO Fransche kolom aangevallen. Kolonel Claudel is opnieuw aangevallen geworden tijdens zijnen terugmarch op Ilto. Het gevecht duurde van 9 ure 's avonds tot middernacht. De Franschen verloren eon sergeant en 13 soldaten, mot 10 gekwetsten. 's Anderendaags had een nieuwe aanval plaats, die met het kanon afgeslagen werd. terwijl hij op do stelling van Az Zouz, op 10 kilometers van Itto bleef. Drie kompagnies met kolonel Duplossïs aan bun hoofd, zijn onmiddelijlc vertrokken om do verbinding te leggen tussschen Kisba» Tadla en Christian. SPAANSCH-MAROKKO Onrustwekkende strekkingen. Uit Te- taan wordt geseind Men deelt mede dal de onderhandelingen mot de hoofden dor Har- ka's mislukt zijn. De hoofden verklaren dat de ganschö streek togen Spanje opslaat. Zij voegen er bij dat do Marokkijnen de Spaajaards uit Tetuan zullen verdrijven. Zij willen met do Spanjaarden op geen voet van vrede leven, daar zij noch de trac- taten, noch hot geloof eerbiedigen. ZUIB-AFRIKA Naklanken dor werkstaking. Huizen ver- nield. Zekero mijnwerkers hadden, naar het schijnt, inde mijnen dynamiet fgestolen om ze tijdens de laatste oproeren to gebrui ken, en hadden een deel ervan, rond Ger- misson in do aarde gedolven. In do vorige nacht is die dynamiet ontploft, waardoor 16 huizen ton deele vernield, en de vensters van een groot getal woningen aan stukken gesla gen werden. CANADA Hevige brandramp. Een snelberioht uit Athahoesta (Alberta) meldt dat het handel- drijvend gedoelle der slad door een hevige brandramp vernield is. CHINA Deomwente!aar3 geven alle hoop niet op. Uit Peking wordt aan den Daily Tele graph in dato 5 Oogst geseind Volgons een snelbericht uit Shangaï hooft Sum-Jat« Sen voor zijn vertrek zijn vollo vertrouwen gesteld in den eindsucces der Zuiderlijken. Volgens hem heeft de nederlaag van Nankin geon militair belang. De huidige toestand kan mot do eerste revolutie vergeleken wor den, die hier verslagen werd en elders de zege behaalde, 'tls zoo dat do troepen van Hangtung verschijnen in Houpé en Henna», die over den toestand bepaaldelijk zullen bo- slisse», daar het de meest ondorwezen en dapperste troepen van China zijn. Nog een gevecht. Snelbericht uit Shan gaï Een verwoed gevocht is Woensdag namiddag ontslaan tusschen do opstandelin gen dor forten en het vermaard regiment der Dapperen tot deu Dood dat byna totaal vernield werd. in de Wereldtentoonstelling van Gent Wij hebben do gelegenheid gehad op de groote aantrekkelijkheid lo wijzen, welke de Internationale Tentoonstelling zal aanbieden, welke van 9 tot 17 Oogst zal plaals hebben in hol Feestpaleis dor Wereldtentoonstelling en dio ingericht wordt door deu VauHoutte'a kring. Do werkzaamheden voor hot in ordo bren gen der Tonloonstelling vorderen zoogoed, dat men Vrijdag roods zal kunnen oordoelon over den prachtige» aanblik welke do Zomor- Floraliën zullen aanbieden, dank zij do ar tistieke en verrukkelijke schikkingen van M. Henri Do Wilde, bestuurder van den be- planlingsdienst der stad Gent. Het is de Naamlooze Ilofbouwmaat schappij Van Houtte welke in don Al pi* schen hof eeno ganscli bijzondere uitstalling zal verwezenlijken van al de planten en bloemen welke uit Brazilië en do koloniën door den beroemden kruidkundige, dio Van Iloulto was, in Europa wordon gebracht. Het zal om zoo to zeggen eene terugblik kende studie zijn van al do wonderlijkoen zeldzame specimens dor natuur, waarvan do wetonschap cle hybridische ontwikkeling heeft kunnen bewerkstelligen. En te midden van al die zeldzame planten, zal men do gelegenheid hebben, in don wa terval van don Alpischen hof, do beroemde waterplant «Victoria Regia» tebewonderen, welke de vreemdolingen naar onzen kruid tuin lokte. De Lassijn welke aangebracht is in hot midden der groolo zaal, zal eono uitgelezen verzameling behelzen van al do variëteiten dor waterlelie mot liare veelvuldige kleuren, welke de bozoekers in verrukking zullen brengen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1