BROEDER en PRIESTER IH BE BALKANEN De Vrede geteekersd 6d0 VlaamsGlie socials week 5s prijskamp van Rome, voor de Loondicatkaust. Nieu wsberichten Likeurhandelaars. DE VOLKSSTEM 8 AUGUSTUS 1913 Dat zijn evenwel niet de eenige bijzonder heden welke het wonderbaar geheel dor Zomer-Flofaliën zullen kenmerken. Gisteren is in onze haven eenomotorboot aangekomen Tan honderd ton,geladen molde voortbreng selen vantwoe tenloonstellers.Die bijzondero toezending zul beslaan uit sierlijk bebloemde Tliegtoestelien, bestuurbare luchtballon en rijtuigen, waaronder er zijn van drie motors boog. Dio fantaisislisch© voortbrengselen zullen volledigd worden door oen aantal Toorwerpon in palmhout ou voorstellende buisjes, kerken, zetels, enz. Die palmhouten voortbrengselen worden bijzonderlijk begeerd door de Amerikanen die zo opkoopen togen groot geld. Zoggen wij ook dat achtduizend vazon en bokaals van verschillende grootte en inhoud zijn moeten besteld geworden voor afgesne- sneden bloemen welke overvloedig in de Tentoonstelling znllen te zien zijn. Vergeten wij ook niet te zoggen, dat oen Engelsche Tentoonstelier eene zeldzaamheid sal lal en zien, vorkregen door eone bere kende menging van zaden en granen, waar door hij in staat gesteld is allerfijnst en liefste gras te doen wassen op gewoon inpaklinnen. Met dat produkt maakte hij opgang in de Tentoonstelling van Temple Show te Londen. Me<i zou zeggen dal dit lieve, hel dere en fijn gras wezenlijk zijden flu weel is. I)e leden van hot inrichtingscomileit zete len bestendig om niet to zeggen dag en nacht, en honderde hoveniersknechten wer ken onder hot goleide der inrichters aan de voltooiing der Tentoonstelling die tegen Vrijdag zal in orde zijn voor de komst der juryleden en welke Zaterdag door het be- zook dor Koninklijke familie zal vereerd worden. Eene laatste aanbeveling De ingang der Tentoonstelling geschiedt langs de warme serre en de ingangprijzen zijn vastgesteld als volgt Zaterdag 9 en Zondag 10 Oogst, 5 fr.; Maandag 11 en Dijnsdag 12, telkens 3 fr.; Woensdag, Donderdag en Vrijdag (O. L. Vr. Hemelvaart) telkens 2 fr. Zaterdag 16 en Zondag 17 telkens 1 fr. Het is aan M. Majoresco te danken, die gisteren aan de Bulgaarsche afgevaardigden vorklaarde dat indien de vrede voor Vrijdag niet gcleekend was, de vijandelijkheden onmiddclijk zouden hernemen en de Ru- meensche legers naar Sofia zouden opruk ken, dat de Bulgaren ertoe besloten rap en goed boslissen. Rumenië heeft er overigens ook op aan gedrongen opdat Servip ©n Griekenland hun ne eischen maligen zouden. De bemiddelaars-rol van Rumenië heeft ius den vrede medegebracht die een einde stellen zal aan liet treurspel dat sinds een jaar Oostelijk Europa met bloed kleurt. Er wordt bevestigd dat de groote machten nogmaals niot t' akkoord geraakt zijn aan gaande de herziening van hot Vredestrac- taat. Engeland en Oostenrijk dringen er slechts nog op aan dat die noodwendigheid zich laat gevoelen. Laat ons hopen dat do andere grootmach ten, Frankrijk en Duilsciiland voornamelijk hen zulks zullen kunnen afraden en dat zoo do vrede te Bucharest geteekend be paald worden Zai. De Koutzo-Vafakken in Servië en Griekenland Do Rumoenscho afgevaardigden hebben aan de Grieksche en Servische afgevaardig den gevraagd van aan de Koutzo-Valakken, die zich op Servisch of Grieksch grondgebied Een verhaal uit da dagen der Commune. 31' VERVOLO. Doch li ij zag niets zijn blik was op de rech ters gericht, hij wachtte op de uitspraak. Toen hij de woorden schuldig verklaard, hoorde, barstte hij in tranen los, en toen men hem zegde, dat men hem tot dwangarbeid veroordeeld bad, vroeg hij Waarom niot ter dood Neen Xaverius, neon,broeder!.zegde Sul- pico, do handen naar den gevangene uitstrek kende, want God zal do zaak aan het licht brengen en dan zijt gij vry Doch Xaverius stootte Sulpice terug, en riep Gij hebt mij kunnen redden en gij hebt het niet gedaan, ik kon u niet meer. Een oogenblik daarna vroeg de voorzitter aan den beschuldigde llebt gij iets tegen het vonnis in te bren gen Ik ben onschuldig, herhaalde Xaverius, ik ben onschuldig. Sabine viol in de armen van Sulpice, ter wijl men Xaverius wogleiddo. j Arme martelaar, zegde zij, wio zal u in zulke beproevingen kunnen troosten Sulpice wees op bet kruisbeeld, en zegde Hij alleen En door Leon Renaut ondersteund, ging bij met zij'ne zuster naar liet rijtuig terug, dat bem daar gebracht had. XI. MISLUKTE PLANNEN. Do werkplaats van Benedict Fougerais was In een benedenhuis van den boulevard Clichy bevinden, dozelfde rechton toe to kennen, als deze dio door de Bulgaren werden gegeven. Vergadering der 6eza?ïten Eono nota aan de dagbladen medegedeeld, z?gt dat de Gezanten Dinsdag bijeen geko men zijn. Zij onderhielden zich gedurende 3 uron. Maandag komen zij opnieuw bijeen. Zij bieldon zich uitsluitelijk bezig met de eilanden dor Egeescbe zee, en de zuidelijko grens van Albanië, zonder tot een besluit te komen, •^g& Da Grieksche buit De vierde trein van krijgsvoorraad op do Bulgaren overwonnen,is Dinsdag te Alhenon aangekomen. Hij bestond uit 36 kanonnen, 6 kanonnen mot vlugge schieling, 25 wagens geladen met geweren en eono vlag. Do trein trok do straten van Athenen door onder eono groote geestdrift. Oe gruwelen Snelbericht nit Salonika Do parlemen taire commissie die gelast werd een onder zoek te openen aangaande de gruwelen door de Bulgaren bedreven, deelt talrijke wreed heden ten hunnen laste mede. Die gruwelen zouden te Xanlhy en in bet omliggende plaats gegrepon hebben, waar 200 personen door do Bulgaren zijn omge bracht. Overigens weet men niet wat or van 164 inwoners mag gebeurd zijn die door do Bulgaren zijn medegesleept. De Turksche wreedheden in Thracië De vluchtolingen* die in Sofia aankomen, vertellen dat de Turken en Grieken voort gaan met allerhande wreedheden tegenover de Bulgaren van Thracië to begaan en dat zij tot do uitmoording gestemd zijn. De nieuwe Bulgaarsche grens Do nieuwe Serbo Bulgaarsche en Bulgaro- Grieksohe grens gaat uit van de kust 1325 naar de Bulgaro-Macedoniscbe grens, gaat af langs de hoogten van Mulesli, lot de bron van Bregalnilza, zwenkt daarna naar het westen, omsingelt do omstreken dor stad Stroumilza, schiet naar hot oosten volgt de beken van Malesch, tot aan Klalch, ten noorden van Doiran, wat eono ontzaglijke omgekeerde S verbeeldt. Van Klatcli volgt de grens do bergketen van Wundri nabij den Busdagh; eindelijk de deelingslijn der wateren van den Karafu van waar zij links afdaalt langs Xanthi om den eersten loop der Karafu te vervoegen, wat dan tot aan de Egeescbe zee de nieuwe grens vormt. De indruk t9 Belgrado In Servië komt men met genoegen da sluiting van den wrede te vernemen. Men doet uitschijnen dat Servië zich verzoenend toonde in de kwestie van Radovilza en men wenscht algemeen dat de vrede duur zaam wezo. Men werkt ook opdat Oostenrijk alleen de horziening van het tractaat schijnt te willen, maar men hoopt dat liet zich aan de ziens wijzo der andere grootmachten, zal hechten voor wat de niet afzonderlijke- lusschenkomst der mogendheden aangaat, overeenkomstig met de verklaringen van Sir Edward Grey. Do zesde Vlaamsche Sociale Week, die le Leuven gehouden wordt, van 31 Augustus tot 4 September aanslaande, belooft voor al de voorgaande niet te moeten onderdoen. liet algemeen ontwerp is dan ook zeer be langrijk de zedelijke verheffing van den werkmansstand. Dit ontwerp is zoo alzijdig dat doze week voornamelijk gewijd wordt aan den invloed welke do zodelijke waardo van don werkmansstand moot hebben, in be trok met do verschillende sociale werken en den stoffelijken welstand dor werkende klas. gelegen, waarin ook Jacques, de historie schilder, woonde. Dit groot atelier was streng gemeubeleerd en beantwoordde juist aan het karakter van dengene, die er zijn leven in doorbracht. Op zeer kunstig gebeeldhouwde eikenhou ten tafeltjes stonden prachtige bloemvazen. Een zeer levendig gekleurd tapijt, waaraan de tijd echtor het frissche ontnomen had, be dekte den vloer. Op met fluweel behangen voetstukken ston den de beelden van den kunstenaar. Te vergeefs zocht men in dit kabinet naar do geliefköosdo voorwerpen van Pradier, de nymphen vau CJodion en de werken van de school, die bij gebrek aan een ideaal reali stisch wordt. Om realist to zijn is het niet noodig, dat men een genie.is mon behoeft sloclits bet lage boven het schoone te verkiezen, om in die onvoegzame richting meê te doen. Om realist te zijn, behoeft men de figuren van Michel Angelo, welke deze op de graven toekende, niot weer to gevon. De kunstenaars van onzen tijd houden zich met het onzedige bezig, zij werken niet meer voor do kerken maar voor de boudoirs. Doch deze kunst le vert meer voordeelen op. Zij, dio dit doen, verdienen er ten eerste veel geld mede, on ten tweede, zij worden spoodiger beroemd. Het nageslacht zal het de moeite niet weerdig achten een enkel hunner stukkon te het' u rpn, maar daar vragen do tegenwoordige kun stenaars niet meer naar. Zij denken aan niets dan aan een toekom stig leven. Hun geloof in de kunst is uitge doofd, zoowel als hnniie godsdienstige over tuigingen. Er zijn echter oenigo uitzonderingen onder de kunstenaars, do een bestudecren de oud- De praktiskho inrichting der drankbestrij ding, de werkmanaji ringen en hunne afdeo- lingon, de inwijkelingen in do grootstad, enz., vormen de onderdeelingen van liet pro gramma. Dit jaar zal men niet moeten vreezen dat de zaal to klein zal zijn. Immers de lessen worden gegeven in de groote zaal van het Jozefietencollegie. De inschrijvingen vloeien talrijk toe, zoodat van nu af don bijval vor- zekerd is. Enkele nijverheidscentrums hebben echter nog nagelaten om vertegenwoordigers to zonden. Dat ze dit verzuim al rap herstelion Hot inbichtingskomiteit heeft dit jaar eene speciale propagandagazet uitgegeven naar liet voorbeeld der fransche sociale weken. Daar vinden wij in, dat de sociale week zal gesloten wordendoor een groot Volksbanket voorgezeten door den lieer lioofdminister Baron de Brocqueville. Mon sture de inschrijvingen aanfdon heer Van Quaquebeke. Holstraat, 65, Gent. Prijs der deelname 4 frank, banket inbegrepen. Logementen eetmalen voor gansch den duur der Sociale Week 17 frank. Voorbereidende proef. Tot de afvallingsproef werden toegelaten: MM. Tcussaint de Lulter, van Gent; Sarly, van Thiénon; Brumagno, van Namen; Juffer De Guclilonaore, van Gent; MM. Floris, van Manage en Joos, van Meysse. Zijn nog aanvaard, do twee nagonoemde mededingers MM. Jongen, van Luik en Maliy, van Brussel, die in voorgaande prijs kampen onderscheidingen bekwamen en diensvolgens zonder nieuwe proef'aanvaard worden. De medekampers zullen Dondordag in logie gaan. Het gedicht aan de konkurronten opgelegd is van MM. Bodson en Gyssels. Brussel.Brand. Dinsdag avond rond 11 ure, brak brand uit in een winkel vait kruidenierswaren, Si-Jansstraat, gehouden door MM. Vannorus en Gie. Hot vuur was ontstaan in een magazijn waar veel koffie lag. Do brandweer bevond zich dadelijk ter plaats en kon na eeu uur werken? den brand dooven. 0 De aangerichte schade is niettemin aan zienlijk. Ongeval op de foor. Edmond D.., 68 jaar oud, wonende Anneessensplaats, brak zich gisteren namiddag hot linkerbeen, toen hij van een paatfdenmólon stapte op do foor. Do gekwetste werd naar het St-Pielers- gasthuis vervoerd. Verdachte zaah. Het parket der hoofdstad onderzoekt thans een heel kiesche zaak. Er is kwestie van eene overtreding der wot op de maatschappijen. Do firma die> er in betrokken is, is in likwidatio. Een be langrijke aandeelhouder der maatschappij was onlangs overledenen zijne erfgenamen, diendon eene klacht in bij het gerecht. Huis zoekingen werden gedaan bij bijzondoren en. in banken te Brussel. Woensdag begaf zich de onderzoeksrechter, M. de Laruwière, naar Antwerpen, waar do maatschappij in; kwestie verscheidene bij huizen heeft. Huis zoekingen werden aldaar gedaan en de boe-t ken worden iu beslig genomen. Het parket heeft beslag gelegd op de lijst der aandeel houders, dio onlarigs vereenigd waren omi uitspraak to doen'over do likwidatie der maatschappij. Onrustwekkende verdiovning. De brusselsche policie heeft do persoonsbeschrij ving ontvangen vaneen 12jarig meisje, SyR vie Do Block, die sedert den 1 Augusti uil heid, de anderan hoüden zich met een vorhe- ven denkbeeld bezig. Toen Bonedict Fougerais de fabriek vaq zijn beschermer veGiet, ging hij bij een lid vaneen instituut werken, die het zelf zeer ver in de kunst gebracht had. Jules Autian was een goed maar streng meester voor Benedict. Dank zij zijne raadgevingen, vorvlogen zijne leerjaren in eene ernstige en grondige studio. Hij leerde de geschiedenis, waar zooveel kunstenaars niets yan weten hjj werd oud heidkenner en vergat vooral de beeldhouw kunst en de bouwkunde der oudheid niet, welke ons zooveel wonderen hebben nagela ten. Hij bestudeerde hetlevon der groote kun stenaars uit de middeleeuwen en uit den renaissance-tijd, oif kwam tot de gevolgtrek king, dat zjj, vooraleer de wereld iu verba zing gebracht te hebben door hunne werken, menschen waren geweest. Benedict, die zich niet vergeleek bij een Leonard de Vinci, die even gemakkelijk eene stad kon versterken, als eene schilderij van de Heilige Familie maken dio niet hoopte ooit een Leeldhouwor te worden als Benve- nuto Cellini, die even gemakkelijk juweelen graveerde als zijne Persee goot, stelde zich te vreden zijn verstand zooveel mogelijk mot nieuwe wetenschappen te verrijken, daar hij de overtuiging had, dat alle kunsten elkaar raken en volledig maken. Benedict kende geen vleierij, waarvoor zoo- velo kunstenaars bezwijken. Ilij achtte het niet noodig groot en beroemd te worden. Hij sloot zP' in zijn atelier op, als hij een stuk wilde maken, hij haastte ziel» nooit en ging altijd bedaard en met overleg te werk. Zijne vriondon waren niet talrijk, doch de de oudorlijke woning te Don Haag (Neder land) verdwenen was. Men veronderstelde dat zij naar Brussol vertrokken was. Opspo ringen werden onmiddelijk begonnon en do policie vernam weldra dat het meisje den Maandag in eene herberg der Vooruitgang straat geweest was. Sinds heeft men haar spoor geheol verloron. Rijwielongeval. De zeventigjarige Mov. Haelemans, werd Woensdag namiddag in do Baljuwstraat, door eon onvoorzichtigo wiolrijder omgeworpen. Do ouderling© werd erg gekwetst en moest in eene naburige apotheek verzorgd worden. De wielrijdor luid in allerijl de vlucht genomen en is niet gekend. Gocd« vangst. Eenige dagen gele den werd een Rus ontlast van eene som van 8000 fr., door eene jonge vrouw, mot welke bij op de Anspachlaan kennis had aange knoopt. Deze vrouw werd Woensdag avond aangehouden, alsook baron minnaar. Deze wordt verdacht het geld vorhee'd te hebben. Brand Ten gevolge van het ont ploffen eener petroollamp ontstond er Woensdag namiddag rond 2 ure, brand op de kamer van het huis num. 10, der Pomp straat. Het vuur deelde zich spoedig medo aan het beddegoad. Het noodsein werd on- middolijk gegeven on de pompiers van ver- scliilligo posten waren weldra ter plaats. Het kostte hen niet voel moeite het vuur te overmeesteren. Na eenige minuten werkons waren de vlammen gebluscht. Arme man Een gobrekkelijke, dio op krukken ging, word over eenigen tijd door zijne vrouw verlaten. Sinds bevond hij zich in do diepste ellende. Dinsdag avond sleepte hij zich voort tot aan de Willebroek- solie vaart en liet zich rechtover hot Stapel- huis in het water glijden. Voorbijgangers hadden het echter bemerkt en snelden hem terhulp. De ongelukkige kon nog bijtijds ge red worden. Men vraagt overal goede meiden on- noodig zich aan te bieden, indion zij hun koffie niet maken mot de chicoroe dor Trap pisten Viucart. 1500 X St. Jans-Molenbeek Brand Dins dag avond werd de brandweer van Molen beek opgeroepen om liet vuur te blussclien dat was ontstaan in de fabriek der gebroeders Fant, Sint Jozefstraat. Na een half uur krachtige bestrijding van den brand was alle gevaar gewoken. Schaarbeek. Poging tot zelfmoord. Woensdag morgend, rond 7 uur, is de ajusteerder, Modest L., oud 30 jaar, wo nend Mijn Buitengoed te Etterbeek, van de brug «ver hot spoor,St-Michiolslaao, op de lijn Scliaarbeek-Halle gesprongen. De wanhopige werd opgenomen met gebroken armen en boenen en léed inwendig hevige pijnen.Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Men denkt dat zijn ruggegraat werd gebro ken. De ongelukkige sprong van eene hoog te van 10 meters. Hij had eon geschil gehad mot zijne echtgenoot© en men veronderstelt dat hij zich daarom wilde zelfmoorden. Oneerlijke bediende. Een handelaar der Groenstraat vernam over enkele dagen dat een zijner bedienden nogal veel op Le Petit Coureur speelde. Hij besloot zijne boolcen te onderzoeken en bestatigde dat de ontrouwe bediende voor meer dan 2000 fr. koopwaren ontvreemd bad. De kerel, die lont moet geroken hebben is gevlucht. Erge botsing. In de Gaillaitstraat is een onvoorzichtige autovoerder met zijn ma- chion op bet gespan van een bieruiUotter gebotst. De voerman, Raymond Beoterens werd ten gronde geslingerd en erg gekwetst, de kar verbrijzeld en liet paard zoo erg ge wond dat bet moest afgemaakt worden. Ook de auto wa9 zeer erg beschadigd. De policie heoft legen den chauffeur proces-verbaal op gemaakt. Laeken. Rijwieldief geknipt. Twee vrienden traden Woensdag morgend, rond 2 zelfde gevoelens toegedaan als iijj. Hij kon niet verdragen, dat er over iets gesprolceu werd, dat niet met zijne ideeën overeenkwam. Evenals de vroolijkheid den geest verkwikt, zoo brengt de onzedolykhoid do zinnen op hol. De vrienden van Benedict hestonden uit eenige dagbladschrijvers en kunstenaars, die besloten waren togen don overweldigenden invloed der onzedelijkheid te worstelon. Als eene groep worstelaars ondersteunden zij elkander. Waarlijk, zou de vriondschap dan alleen voor hen bestaan, die een ongeregeld leven leiden Mon zal echter mooten erken nen, dat hunne tegenstanders beter onder steund, beschermd en geroomd worden. Do schilder, de beeldhouwer, de ernstige kristen letterkundige leeft geheel alleen en afgezonderd In plaats van bij elkaar te komen, elkander te gaan bezoeken en elkander onderling te beschermen, hetgeen hunne tegenstanders ge makkelijk doen, ontbreekt het hen aan een heid en broederschap. Zij bedenken niet dat, als zjj aangesloten waren, zjj even sterk zou den zjjn als de realiston eD de vitters. Twee machtige gevoelens hielden Eenedict op den weg, wolken hij zich gekozen had zijne godsdienstige gevoelens, waarvan hij nog nooit was afgoweken en zijne genegen heid voor Moj, Pomoreul. De dankbaarheid van den jongeling jegens den koopman ging eenigszins over in de op rechte genegenheid, welke hij 't jonge meisje toedroeg. Hij was haar alles verschuldigd. Het beeld van Sabine liet alle andere vrouwen bij hem in de schaduw. Hij droeg haar een eerbied en bewondering toe, welke Dante en Potrarca voor Laura en Beatrice gevoelden. Zonder zich echter 't doel zijner pogingen te ure, eene herborg dor Mam-Christinastraat binnen. Een bunner liet zijn rijwiel onbe- wuaktbuiten staan. Een leeglooper zag zulks, sprong er op en reed wog. Doch een agont, die met zijnen hond op ronde was, bad het bemerkt. Hij joeg zijn hond op den dief af. Dezo word door het slimme dier omgeworpen en in bedwang gehouden lot de policie bem bij den kraag vatte en naar het policiebureol leidde. Het is eon duilscher, Mullonzien ge naamd, wonende Molenbeekstraat. Vorst. Be drank. Een onverbeter lijke dronkaard bad den policiekommissaris M. Vandenhoule, een doodelijken baat too- gezworen. Deze had zich meermaals genood zaakt gezion proces-verbaal op te stellen ton zijnen laste. Sedert eonigen tijd kreeg de dronkaard aanvallen van delirium tremens. Woonsdag morgend, rond een uur, tijden» een nieuwon aanval, kwam de kerel met een blok hout gewapend, voor het policiebureel en riep dat bij den kommissaris ging dooden. Hij beukte do deur in on bevond zich logon- over den policioagent van dienst. Dezo ver dedigde zich zoo goed bij maar kon. Op bet gerucht snelden do kommissaris on zij no twee zoons too. Zij waren vorplicht den waanzinnige te binden om hem alzoo naar het zinnenloozengeslicht van Evore te kun nen overbrengen. Elsene. Stoutmoedige dief. Eenige dagon geleden hadden de eclitgenooten St.., handelaars, Troonstraat een nieuwen knecht aangeworven, Dezo beweerde in do Vander- haegenslraat to wonen. Woensdag moest de knecht voor 440 fr. koopwaren naar de sta tie vooren. Do ontrouwe knecht verkocht de koopwaren on zond de kar met een bood schapper naar buis. In do Vanderhaegen- straat was de kerel onbekend. Hij wordt naarstig opgezocht. Tramongeval. Dinsdag avond reed do elektrische tram n. 34, naar de Naamsclie Poort en word op de Krconlaan aangereden door nummer 33, die dezelfde richting volg de. De schok was geweldig. Een levondige schrik maakte zich meester van de reizigers in do twee trams. Eerstgeinelde tram werd zeer beschadigd. Mevr. Elisa V.., oud 58 jaar, die het be wustzijn had verloren, werd in de woning van D'Schmitz gedragon on door den prak- tizijn terug tot hot leven gebracht. Zij kloeg van hevige pijnen in den rug. De andere per sonen kwamen er met de ontroering van af. Eon onderzoek werd ingesteld om de oor- zakon van liet ongoluk vast le stellen. Le Petit Coureur De policie- verordening strekkende tot de sluiting der koffiehuizen waar Le Petit Coureur wordt gespeeld, was Dinsdag reeds toepasselijk, 's Avonds stapte de policiekommissaris, M. Debru, vergezeld van al zijne policieofficie- ron, af in al deze openbare huizen. Overal werd Le Petit Coureur reeds weggeno men on geen enkele overtreding werd vast gesteld. de ofticieele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op don alkool. Destelbergen. Het parket van Gent ia Woensdag namiddag nogmaals alhier afge stapt, om het onderzoek voort te zetton over het automobiolongeluk, dat eenige weken geleden plaats had .aan de brouwerij Haeck, Dendermondschon steenweg, en waarbij de chauffeur Do Wulf, wonende Houvelpoort te Gent, werd gedood. Verscheidene personen werden nogmaals onderhoord. Zele. Gevecht. De'genaamde De Donder, wonende in de Stokstraat, kwam Woensdag hij E. D. P., hij wier. hij nog ee nigen tijd op logement had geweest. Hij had er nog eenige kleedingstukken die hij gaarne zou terug gehad hebben. E. D. P. en zijne vrouw gingen echter De Donder ten lijvo. Zij sloegen met al wat «ij vinden konden. Do Donder werd gekwetst en do zaak zal vervolgd worden. durven bekennen, wenschto hij toch alleen roem en fortuin, om de dochter van Pomereul. Hij dacht wol eens bij zich zeiven, dat die rijke erfgename hom, het arme kind, dat aan de liefdadigheid van den fabrikant bet eerste stuk brood verschuldigd was, zou afwijzen maar dan troostte hij zich, dat M. Pomoroul de armoede en het worstelen daartegen kende en doze het als een plicht beschouwde, het lot te verzachten en het kind te beschermen en voort te helpen, dat moedig den levensstrijd het hoofd bood. Op den dag, waarop de jongeling het stand- beeldje, voorstellende Sabine van Steinbach, bij zijn weldoener bracht, voelde hij, dat zijn lot zou beslist worden. Als bet meisje, met toestemming van haar vader, zijn werk aan nam, kon hij haar als zijne toekomstige le vensgezellin beschouwen. Benedict was dus zeer ontroerd, en zijne vreugd overtrof zijne hoop, toen M. Pomereul hem in zijne armen sloot en hem zijn zoon noemde. Voortaan was nu zijn bestaan verzekerd hij was zeker van zijn geluk. Met Sabine tot vrouw zou bij nooit falen, noch zijn levens doel missen. In zijne jeugd had zij hem gedu rende vijf jaren bijgestaan, zij zou hom ook nu bijstaan. Zij was zij no hoop gewoest, nu zou zij zjjn model zijn. Indien ooit iemand eene reine vreugde ge smaakt had, was dit Benedict op den avond zijner verloving. Zijn geluk was zoo volko men en zoo zuiver. Nog eenige dagen en hot meisje zou zijne vrouw zijn nog eenige dage» en zijn huis zou zich over hare tegenwoordigheid ver heugen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2