Laatste Berichten DE KAMER BREUKEN te iep* gTe*. m -v- Stadsnieuws De Ronde van Belgie Algeineene 33.3.33. Mleio. 3x±e-o."^re Oorlon? 1313 NAAR WEZEL1913 r?5 lo FEESTWIJZER Weerkundigo waarnemingen I 8 AUGUSTUS. 1913 3 Meldert Onderscheiding Wij ver nemen dat M. Leon De Lanlsheor, vereerd is geworden met de herinneringsmedalie, wegens diensten bewezen tijdens den Fransch-Duitsclien oorlog van 1870-1871. Te dier gelegenheid was liet Zondag volle fees', op do Hoogstraat. Olsene Brand Gedurende don nacht werd er ten nadeelo van Aug. Van Tuyne, •ene groote vlasmijt door brand vernield. De schade bedraagt 4000 frank. Moeskroen Verstikt Hot dochterke oud 3 jaar,der echtgenoten Van den Broecke wonende Kleine Brugstraat, was uit de ouderlijke woning verdwenen. De moeder ongerust geworden, zocht overal en vond het kind in eonen gracht liggen. Zij trok het haastig uit, doch'lo laat, het schaapje was in hel slijk doodgeslikt, Eavichove. Doodelijke ongelukken. Do knecht Jozef Coeman,oud 15 jaar. leidde «en jongen hengst naar do jaarmarkt van Xortrijk. Op zeker oogenblik sloeg het dier de acutorpoolen uit en trof don armen jon gen in don buik. Hij werd zoo erg gekwetst dat men hem bij dringendheid moest be rechten. Denzelfden dag zat Robort Van Houtto- gem, oud 15 jaar, op eenen wagen. Door «ene verkeerde beweging viel do jongen er af en kwam te recht onder de wielen, die hom het hoofd en een arm verpletterden. De ongelukkige verkeort in onrustwekken- uen toestand. Maria-Lierde. Moordpoging. Een jongeling van Maria-Audenhove, zekere Ach. Xockhout, kwam in dronken toestand aan «te statie too.Daar kroeg hij twist met eenige ongelingon. Eeckhout word vorscheidene malen mol een mes gesloken, zoodat hij ba dend in zijn bloed neerviel. Zijn toestand is bedenkelijk. De gendarmen hebben nog niet kunnen uitmaken, wie de stoken toebracht. Elsegem.Brand.Om 10 ure 's avonds heeft een geweldige brand do groote hooi mijt van Jules Do Gant in asch gelogd. Mon vermoedt kwaadwilligheid. Bedeuaart naar O. L. V. ter SVfurcn. De parochie Erembodegem viert deze week met groote plechtigiieid de 1508t* Verjaring van de lieropbouwing der Ka pel van O. L. V. ter Muren. Te dier gelegenheid heeft de Geeste lijkheid van Aalst besloten eene plech tige Bedevaart in te richten naar het vermaard Heiligdom ten einde Maria te bedanken over al de gunsten welk het yolk van Aalst er reeds heeft verkregen. De Bedevaart zal plaats hebben Maan dag aanstaande 11 Augusti. Men zal uit Sint-Martenskerk vertrek ken te 41/2 ure 's namiddags. Om 5 ure plechtig Lof aan de Kapel 'van O. L. V. ter Muren met Korte Aan- spraak .clopr den Z. E. ,Heer. Deken van Aalst. Om 6 ure Terugkeer naar Sint-Mar tenskerk. Dat iedereen op zijn post wezed' er kentenis voor bekomene weldaden is de beste middel om nieuwe gunsten te ver krijgen x Parochie van O. L. Vrouw (Mijibeke). Op Zondag, 10 Augustus, en de twee volgende dagen, Tentoonstelling van de Naaiwerken der leerlingen van beide meisjesscholen der parochie, in de school der Moorselbaanden voormiddag van 9 tot 12 ure, den namiddag van 2 tot 5 ure. x Stadsjongenssshool Mr 1. De plech tige Priisuitdeeling zal plaats hebben op Stadsschouwburg, Maandag 11 Oogst, om 9 1/2 ure. x Mog de laffe Moordpoging. Woens dag ging de heer Dr Heffinck, op bevel van het parket, over tot een nieuw nauwkeurig onderzoek over Clemenoe Heyse's toestand. De geneesheer oor deelde dat eene nieuwe confrontatie mocht geschieden, daar er, ten minste voor het oogenblik, geen dreigend iloodsgevaar bestond. Tengevolge van dit alleszins gunstig verslag, stapte het parket hier vandaag, om half drie uur af en begaf zich naar het hospitaal, waar de confrontatie met den moordenaar en zijn slachtoffer plaats greep. x Op het spoor. Men verzekert, 'dat de gendarmerie op het spoor is van den dief, die bij M. Bauvin, Brussclschc steenweg, een rijwiel stool, 't Schijnt dat de kerel met den velo naar Brussel vertrokken is en onderwege door ver scheidene personen, bij wien hij zelfs eene pomp ter leen vroeg, zou 'gezien en herkend zijn. Des te beter. v/V* Donderdag 7 Oogst. Morgendzilling geopend cm 10 ure onder voorzitterschap van M. llarmignies ticcede ondervoorzitter. Ondervraging. M. BUYSSE onderzaagt den minister van Biiinonlandse.hr) Zaken cn van Juslicie over do w^',lelijkheid van sommige taksre- ffl&knenten op do vermakelijkheden gelegd, door de gemeentebesturen, voornamelijk in Vlaanderen. Hij beweert dat men van alles uitvindt om do buitenlieden Ie beletten met do kermis eons te dansen. Volgens hem is natuurlijk do gcestolijkheid do schuld daar van, omdat zij op den predikstoel aan de geioovigen wijzen op de gevaren der bals. Zoo zogt bij ook, dat een priester eens predikte, dat mon beter zou doen zich te ver drinken, dan te gaan dai sen. M. DUYSTEItS. Hebt gij dat geboord? M. BUYSSE. Neon, maar al degenen die or waren, hebben het gehoord. Er zijn gemeenten waar bet dansen verbo den is,of onmogelijk gemaakt door de grooto taksen. Die gemeentebesturen hebben zulk recht niet. Zoo is eene herbergier veroordeeld ge worden tot 680 fr. boete om aan een soldaat toegelaten te hebben in zijne holberg te dansen. M. BERRYER Eon soldaat dat is niet mogelijk. 'I Is do eerste maal dat ik hoor van een soldaat die gaat dansen. (Algemeen gelach). M. ANSEELE. In do Walen zou het zoo niet gaan. M, BUYSSE Ik durf verhopen dat do minister die regiementon niet 'goedkeurt. M. BERRYER Wat kan do minister van Binnolandscko Zaken daar aan doen De gemeenten hebben het recht een zedelijk doel te vervolgen.Zoo wordt er in de groote steden een taks geheven op de diensters der koffiehuizen.. Mon beeft niet noodig grooto taksen op de bals te leggen. Mon kan ze ineens verbie den. Er wordt dikwijls gevochten op de bals. M. ANSEELE Er wordt ook gevochten na zangkampstrijden. M. BERRYER. Dat is niet ernstig. Ik ben tegen de bals niet. dóch ik moot overal het juiste midden zien te houden. M. ANSEELE bevestigt dat in sommige gemeente een taks van 75 fr. gelegd wordt op iedoron dansavond. M. BRANQUART. Er was vroeger wel een priester die gehaat werd omdat bij - Daens heette. (Algemeen gelach.) De ondervraging is gesloten. Bcgrooting van spoorwegen M. DE BUNNE komt nogmaals terug op de ondervraging welke bijdeed op 8 Juli laatstleden, betrekkelijk de toepassing van tuchtstraffen cp de machinisten van Kortrijk. M. DAUVISTER doet eenige opmerkin gen betrekkelijk bot arrondissement dat bij vertegenwoordigt. M. LEMONNIER vraagt dat de minister maalregolen zou nemen, opdat de treinen op do lijnon naar Luiken Oostende wat regel matiger zouden rijden. M. MULLENDORF heeft het over de diefstallen op de internationale treinen. De zitting wordt om 12 ure 10 gelieven. Namiddagsilting geopend om 2 ure onder voorzitterschap van M. Schollaert. Begrooting van financen M. FRANCK herinnert in 't kort wjat bij gisteren reeds zegde. Vervolgens onderzoekt hij of do nieuwe belastingen mogen aanvaard worden, j II i beweert dat do nieuwe lasten, de 1 roe ide kapitalen terugzullón''doen. uil- wijken. De belasting op de nijverheidpaan- deelèii is een ware gëesel, want men kjui de maatschappijen niet verplichten belastingen te betalen op hunne schulden. Mon wil enkol de naamlooze maatschap pijen verpletteren. M. Woeste heeft gezegd dat de belasting op do mobilaire waarden de slechtste van al is. Zal bij zulks nu niet afloochenen M. WOES TE. Gij kent mij genoog om te weten dat ik het niet zal doen. M. FRANGK. Gelukkiglijk en ik hoop dat de Brusselsche volksvertegenwoordigers bet met u eens zullen zijn. Spreker teekent ook verzet aan tegen 'den taks op do Weldadigheidsburelen on Zegt dat de kloosters ook zóo zullen varen. M. VAN REETH. De kloosters betalen meer dan 10 per honderd. M. FRANGK vraagt dat de linkerzijden tegen de wetsontwerpen zouden stemmen. M. MECHELYNCK.— Zijn de 93 miljoen in de begrooting begrepen M. de BROQUEVTLLE. Natuurlijk M. BERTRAND leest met onverslaanbare stein eene lange redevooring, togen do wols- ontwerpen. De schoolwet in de middenafdceling. Dondordag morgend hield do middonaf- deoling bare laatste vergadering om de schoolwet lo bespreken. Verscheidene amendementen, neergelegd door M. Buyl, worden verworpen, na terechtwijzingen door MM, Woeste en Van Cauweliiort. Daarna werd het onderzoek der ar liken voortgezet. Artikel 28, zeggende dal de onderwijzers die 30 jaar oud zijn en reeds 5 jaar onderwijs geven, geen diploma moeten bezitten, wordt aangenomen met 5 stemmen tegen 2. *jt Het geneeskundig onderzook der vrije scliolon wordt ook bepaald vastgesteld en ten slotte wordt bet wetsontwerp aangenomen met 5 stemmen tegen 2. WIELRIJDEN voor Onafhankelijker!. Ce derdo rit. Bastenaken-Marcha (216 kilometers.) Donderdag morgend, om 7 ure 30, zouden do rijders den derden rit van de Rondo van België ondernemen. Nogmaals bedraagt heel de vit niet anders dan klimop on borgaf, vermits zij boeide Ardonnonkotcn doorrijde::. I)e rit gaat namelijk over Marlelange, Aarlen, Ilabay-la-Neuve, Neufcnateau, Flo- renvillo, Bouillon, Gcdinue, Beauraing. PER TELEFOON BUCHAREST, 7. Rumenië wil eene onmiddelijko en algemeone ontwapening. Het oisclitdat een artikel in liet verdrag worde golasscheu waardoor de algemeene ontwape ning wordt bevolen. De ua'eaSe.WEENEN, 7. De vrede zal moeten aanschouwd worden als een voorloopige vrede on niet als oen bepaalde, zoe beweert men hier. PARIJS, 7 Men krijgt liier do tijding dat vijf afdeelingeu Bulgaren oprukken naar Andrinopel Egew MSiaïBïa'SEEBïB, SOFIA, 7 Bulgarië heeft een ultimatum gestuurd aan Tur kije en eisclit dat rïien Andrinopel binnen de 48 uren ontzette. ds 2ee3eErcS©©B% De huisvrouw van Fernand Delrue te Ilornu, had bare woonst verlaten. De man zocht haar op en vond ze in eene herberg. Hij loslte op haar drij revolverschoten. De moordenaar is aangehouden; de vrouw is erg gekwetst. SqSbo©3 voor zeeliedetti Men beweerde dat de school van Oostende zou verdwijnen of minstens overgebracht word naar Antwerpen. Daar is niets van. Zij blijft te Oostende maar zal hervormingen ondergaan met het oog op eene toekomstige oorlogs vloot. De jonge zeelieden zullen gewapend worden. Ciergnon, Rochefort, Jemelle, met aankomst op don velodroom van Marche, waar nog twee ronden af te draaien zijn. De eerste rijders werden rond half vier ure verwacht, doch, daar zij nog mot 107 zijn, die in regel zijn, ware het niet te ver wonderen, zoo de eersten wederom met een goedon voorsprong op liet voorziene uur aankwamen, zooveel te meer, daar de ge wone leiders der koers, weinig zullen gene gen zijn nogmaals' met een dertigtal samen aan te komen en dan de zegepraal op de twee pistronden te betwisten. Zij hebben er zich bij de aankomst te Bastenaken te veel schade mede gedaan en zullen bet nu wel trachten te vermijden. De aankomst te Marche, 1. CHABARD, pm 3 ure 30; 2. Noël, op 1/2 lengte. 3. Cassiers 4. Tl. De Jonghe 5. Ver- mandel 6. Glaerliout7. Thowis 8. Lu- cien Buysso 9. Budts 10. Despontin 11. Tuylton 12. Rosart13. Mosselmans 14. Perwez 15. Coockelbergh, allen wiel aan wiel. 16. Morilz, om 3 ure 35 17. Moltard, op 1 lengte 18. Schoevers. op 1 lengte 19. Lefóre, om '3 ure 37 m.; 20- Godaux, op 3 lengten 21. Robaye, ora 3 ure 37 m. 30 sec. v. 22. Van Eycben, op 3 lengten; 23. Rosy, om 3 uro 38 24» Biot, om 3 ure 39 25. Standaert, Ninovo, om 3 uro 45. De algemeene klassearing geeft dus 1. Noël 3 4 /r* 21 straf 10 punten 3. Cassiers 2 5 3 10 4. Vermandei 15 1 5 21 4. Moltard 7—t-17S 31 5. Robaye 1—12—21 34 6. Mosselmans 14 13 36 7. Lucien Buysse 2278 37 IDDERGEM. Uilslag der baankoers voor beginnelin gen, van Maandag 4 Augustus. 60 kim.; 20 ingeschrevenen 1. Roeland Knnaiol, Iddergem, 4 m. voor uit 2. L. Slaals,;id. 3. Sclieerlinck A., Ninove 4. De Schrijver F., id.; 5. De Sae- deloer J., id.; 6. Coppeus Ph., Iddergem 7. Roelandt Hipp., id. MEERBEKE. Uitslag der baankoers, ingericht door Gustaaf Hollinckx,5 Brusselbaan. 1. Remie CornoHs 2. Bonoit De Quicq 3. Roné Pollet 4. Jos. Jacobs 5. Henri De Samblanco. AALST. Zondag aanstaande groote baankoers .voor allo beginnelingen ,-der Stad Aalst die nog geen prijs behaald hebben bij Camiel Paere- wijck, boek dor Sl-Camiel- en Ajuinstraat. Vertrok oin 2 ure namiddag. Wegwijzer Aalst-Assche en terug. MEDEDEELING GEMEENTE IIELDERGEM Luisterrijk Eeuwfeest. Tor gelegenheid van den honderdsten verjaardag van Alexan dria Pordaons, zuljon alhier de volgende feestelijkhedon plaajs hebben Zondag 7 September. Het feest zal om 7 uren aangekondigd worden door het luiden der klokken en kanpngeschut. 's Avonds om 7.1/2, Fakkeltocht.door de schooljeugd en uitvoering van bel feestlied. Maandag 8 September. Om 8 3/4 uren optocht naar de kerk. Om 9 uren, plechtige dankmis in de paro chiale kerk. Om lö ui'61), ontvangst van de jubilarisse I011 geineentebuize en aanbieding van ge schenken. Om 12 uren, ontvangst in de pastorij. Om 3 1/2 ure, prachtige stoet met praal wagens en muziek. Do eeuwoiinge zal den .stoet vergezellen. Om 6 uren, uitvoering der feestcantate en andere Vlaamscho liederen. Om 8 uren, algemeene v«rlicliting en vuurwerk aan de kerk. De maatschappijen, die verlangen dool te nemen aan den stoet,zijn verzocht ton langste zich aan lo bieden aan den heer J. CoivnsN, ondorwijzer, voör25n Oogst aanstaande. De honderste verjaring der ballingschap in Wezel van de jonge Levieten van Gent en Brugge zal dit jaar aan do pelgrims der jaarlijksche Belgische bedevaart naar Kevelaerdo ge- legonheid verschaffen een plechtig aandenk- bezoek te brengen op de graven dier jonge holden, slachtoffers van het dwangbewind van Napoleon in 1813. Onder don kreet Liever soldaat dan schismatiektrokken zij op in ballingschap en tot don dood naar Wezel (Weest sterk in het gevecht, en vecht togen t'oud serpent en do eeuwige kroon is u weggelegd) 2e vors. uer Apost. Maandag 25. Dinsdag 26 en Y/oensdag 27 Augustus, 8e bedevaart naar O. L. Vr. van Kovolaer, met de vrijheid er een 4e dag bij te voegen om terug te komen langs Keu len en Aken. Twee bijzondere treinen zullen de bede vaarders naar bet heiligdom van O. L. Yr. van Kevelaer leiden en zullen vertrekken uit Brussel-Noord op Maandag 25 Augustus 1® Rooskleurige trein om 8 u. 24, via Leuven-Lier-Tieren tbals-Budel-Venlo- Keve laer, terugreis langs Keulen-Aken, terug in Brussel op Donderdag 28 Augustus om 18 u. 5. 2° Witte trein om 8 u. 35,via Vilvoorde- Mecbelen-Lior-iïerenthals-,... Kevelaer, te rugkeer rechtstreeks op Brussel langs Mechelen-Vilvoordeterug te Brussel op Woensdag 27 Augustus te 18 u: 33. De reiskaart lieoh en weer Kevelaer kost 18 fr. in 2® klas.; 12 fr. in 3e ld. Het bijgeld voor de terugreis langs Keu len en Aken is van 2i fr. iif 2® kl. en 18 fr. in 3® kl. Te Kevelaer zorgen de pelgrims zelf voor het pensioen ongeveer 12 fr. Dinsdag namiddag zullen al de deelne mers de bedevaart naar Wezel doen. Het klein bijgeld van die reis zal ontvan gen worden in den trein. Men schrijft in voor de rooskleurige trein tot op 11 Augustus,en voor de witte trein tot 17 Augustus. De inschrijvingen met het bedrag erbij moeten opgegeven worden bij Den E. TI. Remes, pastoor van St-Niklaas te Brussel, geestelijke bestuurder der bede vaart. Den E. IT. Damon, pastoor ran O. L.Vr. ter Kapelle, Brussel. Den E. II. Dassen, pastoor van Sinte-Ka- tharina-Lombeek (Ternath). Mijnbeer Alpb. De Staercke, sokretaris der jaarlijksche bedevaart, Gasthuisstraat, 17, Brussel. Spreekdraad B, 2639. Mijnheer J.Van Nuffel-De Gendt, bestuur der van De Volksstem, Aalst. Spreekdraad 114. Te bekomen ten bureele van dit blad, de officicele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkool. voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 17 Augustus. Reis naar Oostende door den Reizigers-Club, afdoelrng van den Katholieken Werkmanskring. 17 Oogst. Inhuldiging van bet nieuw lokaal der Koninklijke Rederijk- kamer De Catbarinisten Kei zerlijke Plaats. Groot Veldfeost, ^Concert, Zang, Declamatie, Wafel- slag, de Eere- en Werkende leden en familie aangeboden. 31 Augusti. Jaarlijkscli Feest van don Bond dor Gedokoreerde van Aalst. 31 Oogst. Opvoering van Jacob van Arte- velde vaderlandsch drama in 3 bcdr. door de kalholiekoVlaamscho Studenlengililo van Aalst, in do (feestzaal van het St.Jozefscollege, Begin om 4 ure zoor stipt. 31 Oogst.-1 Sopt. Uitstap van hot Syndikaat van Reizigers, Patroons en Bedien den, naar Spa-Keulen. 6 en 7 September 1913. Algemeene Land-» dag van de Katholieke Vlaamscho studenten van heel bet land. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. 21 September. Sla Barbarufeest der Vrije Brandweer. I10FSTADE 14 Soptember. Opvoering van Jacob van Artovoluo vaderlandsch drama in 3 bedrijven, door de katholieke Vlaamsche Sludenlengildo vu Aalst. NINOVE 7 September. Vijftigjarig jnbelfoee3t van de maatschappij Vereenigde wèrk- liedon tot hulp van Malkaar». DENDERMONDE 24 Augustus. Gouwfeest der Kalholiekd Turners van Oost-Vlaanderen. j Deelneming van den Turnkring Steun geeft Moed Aalst, met muziek en turn-afdeelingen. DENDERHAUTEM. 10 Augustus doet de looneelgilde eenen uit stap naar Oostende. Maandag 18 bezoekt de fanfaronmaalschappij de Tentoonstelling van Geut. ST-ANTELINCKX 28 September. Groot verbroederingsfeest der Xaverianen. STEENHUYZE. 8 September, Feestdag van O. L. Vr. Liodoravond, om 4 ure, in de zaal van 't klooster. MARKTPRIJZEN Aalst.—7 oogst—Hopmarkt, kalm, beschik baar, fr. 117.00, nieuw gewas.l'r. 150.00. BRUSSEL, wekelijksche Graanmarkt. Inland- sche tarwe 20 1/2 a 21 0/0 Amerikaansclie Win tertarwe 21 1/2roode Kurrachée21 0/0 inland- sche Rogge 18 1/2 a 19 0/0; Gerst Donauen Odessa 17 a 17 1/2 inlandsche Gerst 00 0/0 a 00 Haver van Courlande 19 a 20 1/4 Gerst der Pol ders 00.00 a 00 0/0 inlandsche Haver 19 0/0 a 19 3/4 Amerikaansclie Maïs 14 a 00 0/0 id. van Odessa 14 0/0 Graan van den Donau 20 3/4 a -22 id. Rio de la Plata 20 a 211/2 Handelsbloem 26 3/4 Bakkersblocm 27 3/4 Zemelen 12 0/0 a 11 1/4. Oliemarkt. Koolzaadolie te Brussel 77 in provincie 75 Lijnolie te Brussel 62in provin cie 60 inlandsch Koolzaad 32 1/2 Botor 2,70 a 2,91. Gent, Veemarkt Woensdag, te koop gestelde 'beesten 737: Vette koeien 119; melkkoeien 00; groote ossen 3jonge ossen 194 vaarzen 224 stieren 197 varkens 705; kalveren magere beesten sclianen Weiteren, wekelijkscho markt— Boter 2,72 eieren 2,62 a 2,72 viggcns35 a 40 kiekens stuk 3,00aardappelen roode 7,00 a id. witte 6 a 7 konijnen 1,70 jonge duiven 1,00. Lokercn wekelijksche markt Boter 2,4$ a 2,63, eieren 2,45 a 2,90, aardappelen 8,00 Ternath. Wekelijksche markt. Boter per kilo, 2,40 a 2.50 fr.Eieren per 25, 2.6') a 2.70 fr. Kiekens, 2.00 a 2.50 fr. Konijnen, 3.00 a 3.50 fr. Duiven per koppel, 1.20 a 1.40 fr. Viggcns per stuk, 35.00 a 40.00 fr.Aardappelen, 6.00 a 0.00 fr. Rogge, 19.0!» a 00.00 fr. Haver, 19.00 a 00.00 fr. Tarwe, 20.00 a21.00 fr. WATERBREUKEN, ADERBREUKEN. Dokloor BASTIN, van Fontaine-l'Evéque^ nu to Brussel, 83, avenue Besme. Doktoor Bastin isdeeetste breuk-specialist: tot heder» 23 jaren van ondorvindig en 12.295 gene zingen, schriftelijk betuigd en gewaarborgd, altijd op slechts 8 dagen tijd bekomen zon der band, zonder gevaar, zonder pijn. Bro- chuurkosteloos toegozonden. Telefoon B. 2837. Betaling na volle genezing. 544 van M. Camiel Praet, opticion-spooialisto Aalst, LangoZoutatraat.il 7 oogst. 16 ore: Barometer 763" Thermometer Wind: noord-oost Vooruit*; schoon weer

De Volksstem | 1913 | | pagina 3