c* T EEN EN 'T ANDES Dramaüsslie plsziertocMjes Muitenlmid in eene Dynamietfabriek IN DE BALKANEN Het Vredesfractaat oetsekend BSegenilerade Jasse-gassg nr 523 Dinsdag c2 Augustus S353 ZD A. GS- B 3L, A. ID BestuurderJ. Van Nuffel-Oe üencit. Ui^aswe^ ©p el© li®©g©scfs&©i Uit onze Kolonie Schikkelijke ontploffing Vreeselijk tramongeluk te Antwerpen 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN s' Zos maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbnreelen van het land. I* UITGAAF, 4 II, 's avonds m V UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toiite Ia publïcité corr.merciale et finaneiére du journal, s'a dresser ex elusive mout a i'A»ence Réclame Godts, 2, Place de ia Bourse, BruxelJes. STEM ËUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST E. EODTS, Eeursptaats, 2 I 4=>Eerlcat^aat, Telefoon A SS99 J Telefoon 114 Verleden jaar, in December, raad pleegde de Rektor der Hoogescbool van Leuven,de verschillige fakulteiten dezer Hoogescbool, over do kwestie of 't wenschelijk was aan vrouwen toe te laten do leergangen der Hooge scbool te volgen. De fakulteiten brachten een gunstig advies uit met bijna algemeens stem men. Het is dan ook te voorzien dat weldra de da men zullen toegelaten worden de leergangen der Hooge school van Leuven te volgen. Er zijn reeds jufvrouwen ingeschre ven bij de andere IToogescholen van België: te Gent zijn er 21, te Brussel 02, waarvan 48 voor de geneeskunde, to Luik zijn er ook. De heer Vlioberg, boogleeraar te Leuven, beeft een artikel geschreven over de kwestie van booger onderwijs voor vrouwen. Hij toont zich geheel en al gunstig aan het booger onderwijs voor het zwakko geslacht en baalt eena reeks redenen aan welke ten voordeele var. eene hoogere ontwikkeling der vrouw pleiten. In Europa zijn er meer vrouwen dan mannen, dus niet alle vrouwen kunnen trouwen zij moeten een mid del hebben om hun brood te kunnen verdienen. Nu kunnen zo onderwijzeressen en regentessen worden waarom zou zulke toestand moeten blijven duren Waarom zouden de vrouwen geen leeraarsters, apothekers, er zijn er al kunnen worden, evenals doktor er zijn er ook al. Zal een vrouwelijk geneesheer niet beter geschikt zijn voor vrouwen en kinderziekten Waarom zouden vrouwen geen hoogere bediening waarnemen in de diensten van gezondheid, weldadigheid policie, werktoezicht, enz. Zou het feit dat eene jonge juffer een diploma bezit, geene waarborg van de ernstigheid van haar karakter, voor haren toekomenden echtgenoot zijn En indien do vrouw weduwe wordt, zal zo niet gemakkelijker een bestaan vinden als ze een diploma bezit Het middelbaar onderwijs voor juf vrouwen zou er groot voordeel hij vim den, indien de leeraarsters hoogere studiën hadden gedaan. M. Vlieberg vraagt dus dat de ouders zich niet bevreesd zouden too- nen en hunne j-onge dochters groote- lijks laten genieten van het hooger onderwijs in de Hoogeschool van Leuven. Hij wijst op den tijd dat vrouwen hoogleeraarsters waren hij de hooge scholen van Padua en Bologna. Niemand was daarover verwon derd. In Frankrijk beginnen de hoogere studiën voor vrouwen weer in eere te komen. Het artikel van hoogleeraar Vlie berg verdiént da hoogste belangstel ling. Zeer waar is het, wat hij zegt, over het meisjesonderwijs. Dat zou er niet alleen veel bij win nen omdat er onder het personeel hooger geleerde professors zouden zijn, maar het zou er vooral hij winnen, orndat het zou gegeven wor den naar een meer ernstiger opgevat programma. Ook zijn do eenigzins geleerde vrouwen in België hoogst zeldzaam. Aan boogerhand heeft men eindelijk begrepen dat de boerin eene grooto rol te vervullen heeft. AANKONDIGINGEN! KI. aank. fl tot 4 kl. re-.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1 0ft .3* bladr. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws perfege!) fr. 2,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 I Iïecht. herscell. (per regel) fr. 2 00 r'inanc. aauko».(perregel)fr. 2,00 I Orerlijden (pol-regel) tr. 2.00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluHelijk te wenden: Ageuce Reclame Godts, 2, Beursplaats, Drussei. De landbouw is de belangrijkste nijverheid van het land, zooals mini ster Hellepulle over eonige dagen in de Kamer vaststelde zonder tegenge sproken te worden, en voor het minst de helft van het bestuur eotier boerde rij berust op de boerin. Om borekend te zijn van hare taak, die zwaar is en veel. omvattend, zou de landbouwster beter moeten onder wezen zijn dan ze nu is, vooral in natüurlijko wetenschappen natuur kunde, scheikunde, levensleer, plant kunde, boom-,bloem-en groenselteelt voedingswaarde van mest- en voed- stoffen bewerking en bewaring van boter, melk, eiors, vleescb belang van netheid en zindelijkheid in keuken kelder, schuur en stal, enz. enz. Zulke begrippen zouden niet alleen te pas komen aan boerinnen maar ook aan allo vrouwen die een huishouden te besturen hebben. Zulke begrippon zou men in de meisjospensior.naten kunnen onderwij zen, maar daarvoor moet men leeraar sters bobben die daartoe bekwaam zijn. Die zal men enkel krijgen door een booger onderwijs voor vrouwen. Van do Hoogeschool, zouden de wetenschappelijke begrippen, langs de middelbare scholen voor meisjes en de lagere school doordringen tot in do vrouwenkringen, waar do oude slen ter nog al te veel op den troon zit, vV* I De ministerieels krisls In Heiland. Het socialistisch congres, Zondag té Zwolle gehouden heeft, met 375 stem men tegen 320, niettegenstaande de po gingen van M. Troelstra, beslist dat geene socialisten eene ministerieele por tefeuille mogen aanvaarden. Opening der jacht. Naar allen schijn zal de jacht geopend worden op 30 Oogst, gelijktijdig voor ganscli de uitgestrektheid van het rijk. Bit zal aan vele jagers niet al te veel bevallen. Anderzijds zeggen de berichten in het departement van Landbouw ont vangen, dat er zeer Aveinig wild zal te schieten zijn. De natte maanden Juni en Juli zijn weinig voordeelig geweest aan het jonge broedsel. De jonge hazen en jonge patrijzen zijn zeldzaam. Eens weervoorspelling. De abbé Moreux, een bekend Fransch sterrekun- dige, die beweert de aardbevingen tot 1938, maar reeds voor den aanvang van Messina en San Francisco lang te voren te hebben voorspeld, verklaart op grond van zijn studies over de zon, met zeker heid een tijdperk van groote droogte kunnen aankondigen, die duren zal van 1918.Eene droogte-periode zullen wij als overgang bemerken. Het zal allengs minder gaan regenen, er zullen derhalve ook minder overstroomingen voorko men, 't niveau van. de groote Europee- sche meren zal geleidelijk dalen en er zal een tijdperk van buitengewonen bloei voor den landbouw aanbreken. Voor echter het tijdperk van voortdu rend mooi weder begint, zal de wereld nog geteisterd worden door een reeks aardbevingen, een op het einde van dit jaar, dan in 1914 en vervolgens in 1917 en 1918. En het tijdvak van 1915 tot 1916 zal zich kenmerken door krachtige magnetische stormen. De groote legeroefeningen. Men beweert dat de groote legeroefeningen, hoewel het tegenovergestelde is geschre ven geworden, dit jaar toch zullen door gaan. De legeroefeningen, welke rond Ant werpen moesten worden gehouden vanaf 16 Oogst, zijn -echter afgeschaft. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding van het herinrichtingswerk waardoor het onmogelijk wordt dat, einde Oogst, belangrijke oefeningen om Antwerpen zouden plaats hebben. Ronie te Brussel. De duif van M. A. Sprimont, van Lerinnes die na acht dagen vlucht den eereprijs op dezen prijskamp behaalde, is van de groote vermoeienis niet meer hersteld geworden en mag tusschen de talrijke slachtoffers gerekend worden, want zij is eenige da gen na de overwinning gestorven. to NEBER-OVER-HEEfclBEEK. 't Is Zondag maar een beroerde dag geweest te Neder-over-Heèmbeek en de vaart schijnt eene zonderlinge aantrek kingskracht te werk gesteld te hebben. Vier jonge Antwerpenaren, na in hun ne geboortestad op zwier geweest te zijn lieten zich per taxi naar Brussel voeren. Te Neder-over-Heembeek deed de gelei der eene verkeerde beweging, en... lieel de' verzameling lag de vaart in. Spoedig snelden ooggetuigen toe en de vier jon gelingen en de chauffeur konden gered worden. Twee der Antwerpenaren, Frans S..., en Edward V..., werden gekwetst en moesten naar het' gasthuis overge bracht worden. De twee anderen, om zich te Verwannen, namen de vlucht en zijn niet meer teruggezien. De veldwachter ging bij middel eener pers aan 't zoeken in den overstroomden auto, terwijl de slachtoffers zich ver warmden. Hij vond enkel een vrouwen rok, en noch de chauffeur, noch een der twee gekwetsten wist van waar ze mocht komen.... 's Avonds had nog een ander ongeluk plaats. De Posthannonie van Brussel had een uitstapje per boot ingerjcht naar Neder-ö ver-Heembeek. Rond 7 ure zou men terugkeeren uit deze gemeente. Op het gestelde uur stonden een zestig tal personen op de houten lairdingskaai, toen deze schielijk instortte en al dege nen die er zich op bevonden in het water geslingerd werden. Gelukkiglijk was hier ook spoedig hulp én allenzoo denkt men ten min ste, konden op het droge gebracht worden. Verscheidene geredde vrouwen vielen in onmacht toen zij zich terug aan land bevonden. Dat de plezierreizigers er alles behal ve lekker uit zagen, hoeft niet gezegd te worden. Eens brandram? te Leopoldvifie 500x000 fr. schade. Hit Leopoldville is tijding aangeko men, dat een hevige brand aldaar twee belangrijke handelshuizen totaal ver nield heeft. Het- vuur ontstond in de magazijnen Riberio. Daar de vlammen een gemak kelijk voedsel vonden, in de koopwaren waarmede de gebouwen letterlijk opge vuld waren, nam het vuur spoedig êene groote uitbreiding, „zoodat "weldra ook het aanpalend magazijn der firma Po- voas vuur vatte. Ondanks spoedige en welbedachte hulp, gingen beide huizen met geheel hunnen inhoud in de vlam men op. Er blijft van de handelhuizen nog slechts eene overgroote puinhoop over. De droefheid van M. Povoas en de ver tegenwoordiger van M. Ribeiro was hartverscheurend. Beiden zagen in eeni ge oogenblikken de vruchi van lange ja ren aanhoudenden arbeid in rook op gaan. Het was slechts met de grootste moeite, dat men hen kon beletten, zich in de vlammen te. storten. De schade wordt op ongeveer 500.000 fr. geraamd. Geen enkele- verzekerings-maatschappij wil de faktoriën verzekeren te Leopold ville. -V verhelerdie voor de bende de gestolen waarden naar Parijs overbracht. DU1TSGHLAND Twee uilegers verongelukt. Uit Brnck (Brandenburg) wordt gemeld dat de vlieger Roseler eii de leerling-vlieger Stephan, Zondag morgend gevallen zijn. Beiden zijn dood. ENGELAND Eene redevoering van M. Lloyd Gsorgs. M. Lloyd George heeft Za terdag te Sutton-Ashfeld in het graaf schap Notts eene redevoering uitgespro ken waaraan 10.000 mijnwerkers tegen woordig waren. Hij verdedigde op krachtige manier de wet op de verzeke ringen. Wij hebben met geweld de stel lingen ingenomen die ons weerhielden van de ellende der bejaarde werklieden te lenigen. Wij rukken nu vooruit tegen de middenstellingen waar de macht der inpalmers samengetrokken is. De strijd is reeds begonnen. Wij zullen overwin nen. Dan eerst zal in Engeland de baan aan de werkers die niet meer zullen ver laten zijn, openliggen. ITALIË Os Staking te MHanen. De staking duurt voort te Milanen. Het bestuurs- komiteit der algemeene werkersafvaar- diging heeft zich, tegen de uitbreiding van de staking op andere centrums van Italië verzet. De letterzetters hebben be sloten Maandag ook het werk te staken Een aanslag op esn Automobiel. Een nieuwe ommekeer komt zich voor te doen, in de aanranding van den automo biel der familie Parisi. De gebroeders Caronti die aangehouden werden, als ge volg op de verklaringen van den bareel- wachter Spaziani, zijn onschuldig be vonden en in vrijheid gelaten. Spaziani heeft bekend dat hij de plichtige was en twee medeplichtigen had de gebroeders Feracini. Hun doel was de ingezetenen van den automobiel uit te plunderen. De .gebroe ders Feracini zijn-opgesloten. OOSTENRSJK-HONGARBË Dood van esn Gemeente-magistraat.— M. Heltai, eerste burgemeester van Bu- da-Pesth, is Zondag avond overleden. TURKIJE Het zomerverblijf van den Franschen :ezant te Serapia, staat in brand. Men ïtent de oorzaak van de brandrarao niet VEREENIGDE-S7ATEN De FJexikaansobe kwestie. Een der meest belangrijkste punten die door de senaatskomissie betwist werd, was de vaste overtuiging van den president die verklaarde dat er geene t-usschenkomst noodig is in Mexico. Dit nieuws behaag de aan veel Staatsmannen ,die zeer on gerust waren ten gevolge der geruchten over tusschenkomst die in het Senaat verspreid werden. ENCELSCM-INDIË Grooto Ovsrstrcomingen. Uit Cal cutta Men meldt dat eene klimming van den stroom Damodar het distrikt Barduan onder gezet heeft. De verbin dingen per spoor zijn onderbroken. De schade is zeer aanzienlijk. Haar men denkt zullen er talrijke slachtoffers te betreuren zijn. FRANKRIJK Aanhouding van een valsoho Politie agent. Op aanhoudingsmandaat van het parket van Rijsel, hebben inspec teurs der veiligheidspolitie op de Place Blanchet, te Parijs, een 24-jarige kerel, August Franchomme, aangehouden, die zich uitgaf als politie-opzic liter.- Onder dit masker gelukte hij erin talrijke af- truggelarijen in de Noorder departemen ten te begaan. Te Parijs gekomen hield liij, op 27 Méi laatst, een 17-jarig meisje aan en lokte haar mede in een hotel, van de rue d'Odessa. De slechte kerel is naar het gevang overgebracht. Oneerlijke Kamerdienaars.Het par ket van Reims heeft den genaamden Jacquat, kamerdienaar bij eene rente nierster van den Boulevard de la Répu- blique doen aanhouden. Die knecht maakt-deel uit eener be langrijke bende kamerdienaars en ande re bedienden die voor doel hebben de meubels der huizen waar zij dienen, te plunderen. Andere aanhoudingen zullen weldra volgen. Men meldt overigens ook dat er huis zoekingen zullen gedaan worden bij een Drie werksters verminkt. Eene schrikkelijke ontploffing die on gelukkiglijk vier slachtoffers maakte is Zaterdag morgend in de dynamietfabriek van St-Mart.in-de-Crau (Frankrijk) ge beurd. Drie vrouwen waren rond 11 ure be zig met de dynamiet n. O te bereiden. Op het oogenblik dat zij de pap fijn stampten, hadden twee verschrikkelijke ontploffingen plaats. De drie werksters, moeders van familie, werden totaal ver minkt. Hunne lijken weiden op meer dan 150 meters afstand teruggevonden, en werden in eene kapel der fabriek neer- Eene vrouw het hooft! afgereden. Zondag av.ond, rond 9 ure, had on ds Zuidlaan een vreeselijk tramongeluk plaats. Mevrouw Clotilde Van Kriekvelde, wonende te Dortmund, 31 jaar oud, kreeg een aanval van vallende ziekte, toen zij over de tramriggels stapte. Juist kwam een tram in volle vaart af gereden. De wattman kon onmogelijk stoppen en de ongelukkige vrouw ver dween onder het logge rijtuig. Toen men bij middel van keldervijzen het tramrijtuig had kunnen oplichten bevond men dat de arme vrouw letter lijk het hoofd was afgereden. Het lijk werd onmiddellijk naar het gasthuis overgebracht. De echtgenoot van het slachtoffer woonde machteloos het vreeselijk einde zijner vrouw bij. Frankrijk on Italië 't akkoord. Het vredestractaat ia dezen morgend *eteekend geworden. Te Bucharest werd iet nieuws daaromtrent met geestdrift onthaald. Het begint namelijk met deze bevestiging, dat de afgevaardigden, met M. Borely, hoofd der uitbating, kwam op de plaats toegesneld, maar bekwam zulke erge brandwonden dat zijn leven in gevaar is. Eene paniek was onder het personeel ontstaan en iedereen vluchtte. Een be gin van brand ontstond, en dreigde eene algemeene ontploffing der fabriek te ver oorzaken. De pompiers spanden alle krachten in en gelukken erin het gevaar te doven, waardoor eene verschrikkelijke ramp voorkomen werd. De zaal ligt in puin, alhoewel er slechts 12 kilos pap waren. Eenige minuten later zouden er 200 kilos binnengebracht gewpest zijn. t uigcmaiuigueil, met het te onderteeken, besloten zijn een be paald vredestractaat te sluiten" De kwestie van herziening blijft im mer aan het voorplan het schijnt wel dat het Russisch gouvernement niet weet dat Frankrijk door zekere Peters- burger pers op heftige wiize wordt aan bevallen, en zelfs gelaakt. Rusland loudt zich bij zijne zienswijze. Een Fransche korrespondent te Bucharest, schrijft, dat. het vredestractaat niet zal herzien worden, omdat de verbonden zelfs hoogst vijandig daartegen zijn, en nog omdat Rusland en Oostenrijk-Hon- garië alleen zulks eischen. Te Weenen schreeuwt men te vergeefs dat het tractaat de kongresakte van Ber lijn wijzigt, en daar die akte het werk der grootmachten is, zoo moeten alle wij. zigingen ook door de mogendheden goed gekeurd worden. Het Ballplatz vergeet echter dat het kongres van Berlijn het werk was dei groote mogendheden, omdat op dit oo- benblik de Balkanstaten onder hunne lescherming waren, terwijl zij nu mon dig geworden zijn. Frankrijk en Italië zouden elkander verstaan hebben, aangaande de kwesties van de begrenzing van Zuid-Albanië, en de eilanden der Eegeesche zee. De Porte heeft nog geen antwoord la ten toezenden aan de kommissie der grootmachten met het oog op de ontzet ting van Thracië. Dit antwoord zal morgen opgemaakt worden, en volgens loopende geruchten zal het gouvernement wel weigerend antwoorden. Daaraan valt echter niet te twijfelen. Verwisseling van telegrammen tussohera den Duitscfoen Keizer en den kening van Rismenië. Ter gelegenheid van het sluiten van den vrede hebben de Duitsche keizer en de koning van Rumenië, volgende tele grammen gewisseld Bucharest. «Na aanzienlijke moeilijkheden over wonnen te hebben, is het sluiten van den vrede verzekerd, en dank aan U. zal hij bepaald blijven. Ik bedank U uit ganscher harte voor uwe getrouwe vriendschap en uwe war me genegenheid. (get.) KAROL. Swinemünde. «Uw telegram, dezen avond aangeko men, heeft mij een groote en ware vreug de verschaft. Ik stuur U mijne oprecht ste en minzaamste gelukwenschen voor dit schoon succes, waarvoor niet alleen uw volk, maar ook al de ftalkanstateu en met hen gansch Europa aan uwe wij ze politiek verplicht zijn. Het is terzelfdertijd voor mij een groot genoegen te hooren dat ik heb kunnen medewerken in den behaalden uitslag. Ik verheug mij in onze gemcenzaüie krachten voor den vrede. WILHELM, t Antwoord van koning Karol. De vleiende woordcil van uw zoo minzaam telegram vervullen mij met fierheid en eene oprechte erkentelijk heid.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1