Be Wereldtentoonstelling BROEDER eii PRIESTER Nieuwsberichten 2 IK bedank' IT nogmaals voor uwe belangstelling en deelname tot de laatste gebeurtenissen die van zulk groot ge- jricht voor mijn land zijn. (get.) KAROL. Om 'Albanië tot opstand te brengen. Uit Monastir wordt geseind dat talrij ke benden Albaneezen en Bulgaren in het distrikt van Perat en Débre rondloo- pen. Die benden tasten voortdurend de Servische troepen aan en ruien de Alba neesche bevolking op. Het doel dat door het omwentelaars- komiteit van Albanië vervolgd wordt, is eene algemeene omwenteling zoowel in het Noorden als in het Zuiden van Al banië te doen losbreken, ten einde de mogendheden tot tusschenkomst te clwingen waardoor de Albaneesche droom Albanië aan de Albaneezen zou verwezentlijkt worden. Men verzekert dat die benden reeds 70.000 man sterk zijn en over eene groote hoeveelheid geweren en munitie beschik ken. Te Fiorina zijn twee Albaneesche ben den in botsing gekomen met Serbo- Grieksche detachementen. Een verwoed'gevecht werd geleverd. Aan beide zijden werden groote verlie zen geleden^ TE GENT Nog een bezoek van Koning Albert. Zaterdag is het nogmaal feest geweest te Gent. Koning Albert kwam om 1 ure 50 in Gent-Zuid aan en na de gewone verwel koming werd onze vorst, onder de gedu rige toejuichingen eener overtalrijke menigte, naar de Limburgstraat, waari hij het gedenkteeken, opgericht ter na gedachtenis der gebroeders Yan Eyck, inhuldigde. Redevoeringen werden daar uitge sproken door MCasier, in naam van het huldekomiteit ter eere der gebroeders Van Eyck en M. De Weert, schepene der stad Gent, die bedankte. Onder het voortdurig gejuich begaf 'de Koning zich met zijn gevolg naar de Lakenhalle, van waar hij den Omme- ganck in oogcnschouw nam. Na het guldenboek der St-Michiels- gilde geteekend te hebben, begaf onze vorst zich met zijn gevolg naar de hoofd kerk van St-Baafs, waar hij ontvangen en verwelkomd werd door Mgr Stille mans, bisschop van Gent. Na er eenigen tijd voor het hoofdaltaar geknield geble ven te zijn, bezocht KoningAlbert de merkwaardigheden der kerk en namelijk Je Kunstschilderijen der gebroeders Yan Eyck. Dan ging het naar de Tentoonstelling. Het eerste bezoek was voor de Zomerflo- raliën, waar. zich eene overtalrijke me nigte verdrong, welke onzen vorst eën Bvergfoote ovatie bracht. Koning Albert wenschte de inrichters geluk met hunne prachtig gelukte bloemententoonstelling en liet zich tal van gekende personen uit de bloemisten wereld voorstellen. Per auto ging het dan naar het Mo derne dorp, alwaar onze vorst met. veel belangstelling heel den draai der model hoeve afkeek. Daar ook wenschte hij de inrichter geluk met hunne af deeling. Na nog een bezoek gebracht te heb ben aan Oud-Vlaanderen, keerde Koning Albert, onder de betoogingen der harte lijkste genegenheid naar de statie van Gent-St-Pieters terug om naar Oostende terug te keeren. x De failliet der Attractions)). Yoor de handelsrechtbank werd Zater dag de vraag ingediend tot de infaling verklaring van de Ghent Syndicale (aan trekkelijkheden in de Wereldtentoon stelling). Een verhaal uit de dagen der Commune. (34,te Vervolg.) Maar" Sabine luisterde niet naar de op merkingen van haar broeder, en voor de eerste maal sloeg zij zijne raadgevingen in den wind. Troost hem zegde zij, troost hem En zonder er iets bij te voegen, liep zij heen. Sulpice ging naar Benedict. Broeder, zegde hij hem, want gij blijft een broeder voor mij, schep moed, wie weet of Sabine... Ik verwacht niets meer van haar hare woorden tot droevige werkelijk- eprak Benedict., hare hardheid maakt heid. Toen zij mijne vrouw wilde wor den, gehoorzaamde zij slechts aan haar vader. Ik dank u, Sulpice, ik dank u, broeder. Ik zal terugkomen, en dan zul len wij over den verleden tijd spreken. VaarwelIk ben een man, en ik moet weenen Benedict drukte Sulpice de band en vertrok. Toen hij weêr in zijn werkhuis kwam, scheen het hem toe, dat hij in een graf trad. Deze schoon gemeubeleerde zaal, drt kunstkabinet met zooveel zorg en ge duld afgewerkt, om er Sabine in te ont- yangen, scheen hem toe, als eene kerk zonder heiligen beelden. Zijne kunststukke^ die zij bewon- Mr# De Cock en Ceuterik pleitten voor de Wereldtentoonstelling en H" Robert Delmotte van Gent, en Masson van Brus sel, voor de Ghent Syndicate en voor de gebroeders Marsch. De rechtbank, na de verschillende pleidooien gehoord te hebben, sprak hij vonnis om 1 1/2 uur namiddag de" vol gende vonnissen uit 1) Faling van Ghent-Syndicate: rech ter-kommissaris Marcel De Groo kura- tors M1 L. Verhaegen en Lucien De Bus- scher. 2) Faling van de maatschappij in Kol- lectieven naam Marsch, Knott and Marsch rechter-kommissaris Karei Van Hove, kurator M' G. Van de Velde. 3) John Darling, rechter-kommissaris M' Albert Vanderstraete, kurator Mr L. Hallet. 4) Gilbert Marsch, rechter-kommissa ris Jules Van der Haeghen, kurator Mr Tonny Begerein. 5) De maatschappij in kollektieven naam Marsch, Knott and C°, rechter- kommissaris Guildemyn, kurator Mr Ri chard Bijl. Scnegaleosch dorp. Verlaat de tentoonstelling: van Gent niet, zonder het Senegaleesch Dorp be zocht te'hebben 150 inboorlingen, werken, ze den, gebruiken, dansen, tam-tam. 612 Brussel. Ontrouwe bediende. De winkeldochter der echtgenooten J... die een magazijn van witgoed houden in de Eindstraat, werd verdacht diefstallen te plegen ten nadeele barer meesters. Za terdag avond werd zij afgetast en onder hare kleederen vond men een aantal koopwaren verborgen. Het meisje, Eula- lie V..., werd aangehouden. De politie vond op hare kamer, Slachthuisstraat, gestolen goed in zulke hoeveelheid dat er een kleinen winkel mede kan opge richt worden. Opstand van een slaper. Twee agenten vonden verleden nacht in de Hoogstraat een kerel liggen in de goot, slapend als lag hij in zijn bed. Daar schudden en roepen niet hielpen om hem te wekken, namen de agenten hem op. Pas echter was de mjm op zijn beenen of hij scheen gan6ch ontnuchterd en kwam in opstand tegen de politie. De agent Bart werd bij het gevecht, dat volgde zwaar in den arm gebeten. De kerel kon ten slotte in den amigo worden gestopt. Italianer bestolen. Een Italianer Giovanni Penno, te Brussel aangekomen om er eene plaats van kellner te zoeken, ontmoette twee landgenooten. Daar Pen no verklaarde een gouden uurwerk van 200 fr. waarde te bezitten dat hij zou hebben willen verkoopen, lokten de twee kerels hem mede naar de HoogAraat, waar zij onder voorwendsel de horlogie te gaan verkoopen, met het juweel de plaat poetsten. De policie zoekt ze op. Stootkar gestolen. Zaterdag mor- gend vervoerde een loopjongen Van L..., handelaar, Barapïaats, eene kist niet. verschillende kostumen naar een klant op den Steenweg van Tervuren. Op de Waterlooscke laan, liet hij de kar en de kist eenige stonden alleen, om in een huis te gaan. Toen hij terugkwam, was de kar verdwenen. Erg spoorwegongeval. Een trein van Charleroi, rijdend naar de Zuidsta tie, is Zaterdag namiddag tegen een der buffers gebotst. De schok was zeer ge weldig. Een 20-tal personen werden gekwetst door stukken glas. Na verzorging in eene afhankelijkheid der statie, konden de reizigers naar hun ne woning weerkeeren. De politie heeft een onderzoek geo pend. Een Amerika an sche dievegge ge knipt in een juweelierswinkel. Een f'ijngekleed dametje bood zich aan bij den juweelier V... op de Noordlaan, zeg de van Engelschen oorsprong te zijn en een kostbaren ring te willen koopen voor hare zuster. De juweelier liet haar eene derd zou hebben, schenen hem zijner on- weerdig. Hij, voorheen zoo hoopvol, twijfelde nu aan zijne eigene kunst. Hij vroeg zich af, of hij niet dwaas geweest was, om zijne jeugd zoo in ar beid te verslijten. Hij gevoelde zich niet geneigd, om bij God troost te zoeken. Zijn geloof scheen met zijn geluk ver dwenen te zijn. Ach zegde hij verdrietig, mijne vrienden hadden gelijk met mij te la chen, met mijne stijve standbeeldjes te spotten en met mij te zeggen, dat daar de kunst niet in bestond Ik zocht Sa bine, ofschoon zij door de wereld verla ten, door de veroordeeling haars broe ders onteerd is, en zij verstoot mij Nu ben ik vrij Ik ben jong, ik bezit talent Ik ben vijf-en-twintig jaar oud, en heb mij nooit aan het vermaak overgegeven, welnu ik wil vergeten. Hij verborg echter eensklaps zijn aan gezicht in zijne handen en berstte in tra nen los. TWEEDE DEEL. EEN ARTISTEN-SOTJPER. De oorlog, door Frankrijk in die da gen, op zulk eene onvoorzichtige wijze, aan Pruisen verklaard, hield aller ge dachten bezig. Echter was het vertrou wen op het leger zoo groot, dat niemand aan het succes van zijne wapenen twij felde. Ieder die zou hebben durven twij felen aan den ouden Frauschen roem, zou men van gebrek aan vaderlandsliefde DE VOLKSSTEM verzameling kostelijke ringen zien. De dame koos er een uit van 1000 fr., doch vroeg den steen te willen veranderen. Hierin stemde de'juweelier toe. De dame zou 's anderdaags den ring komen halen. Wanneer zij echter vertrokken was, stel de men vast dat verscheidene ringen, vor 7000 fr. waarde, waren verdwenen... De dievegge was stoutmoedig genoeg heden weer te keeren om den ring te ko men halen, denkelijk met het inzicht haar stieltje te hprbcginnen. Terwijl de juweelier haar aan den praat hield, ver wittigde zijne vrouw de policie. De offi cier Cocu snelde toe en hield de dame aan. In rijtuig werd zij naar het politie kantoor der de Lignestraat gebracht Onderweg wilde zij een papier wegwer pen, doch dit werd gezien. Men vond er op 't adres waar zij was afgestapt, na melijk een hotel in de Vooruitgangstr. Ondervraagd, verklaarde zij Madeleine Ev... te heeten, van Massasuchetto (A- merika). In hare kamer vond men de ge- stolene ringen terug, alsook een twintig tal rrike kostumen en gansche koffers van het fijnste linnen. De dame, die zegde 23 jaar oud te zijn, deed zich brie ven toesturen op verschillende namen. De policie is overtuigd dat zij een val- schen naam heeft opgegeven en men zoekt haren waren naam te kennen. In afwachting werd zij ter beschikking van het gerecht opgesloten. Juweelendiefstal te Berlijn. Op zoekingen te Brussel. Te Berlijn had een aanzienlijke diefstal van juweelen plaats. De waarde van het gestolene be loopt 80,000 mark. Het parket van Brus sel werd verwittigd. De politie kreeg bevel opzoekingen te doen en de beschrij ving van de ontvreemde juweelen te stu ren naar de Bergen-van-Barmhartigheid en naar de juweeliers. Wat vraagt het Volk? De Chicorei der Trappisten, welke het mark Vincart Fils op het pak draagt. Het Volk weef dat het de goede is. 1500 Elsene, Brand in eene vernisfa- briek. Zaterdag namiddag, rond I u., is brand ontstaan bij MM. Van Wylick en Mertens, kooplieden in vernis en verf, 21, Brouwerijstraat. M. Mertens kon liet vuur blusscken voor de aankomst der pompiers en alzoo een groote ramp ver mijden. De onvoorzichtigheid van een werkman moet het begin van brand ver oorzaakt hebben. Anderleeht. Brand. Zaterdag avond brak brand uit in de werkhuizen1 van den schrijnwerker Vereist, steenweg van Bergen, 147. Dank aan de spoedige tusschenkomst dei; brandweer, kon het hoofdgebouw bevrijd worden, doch alles wat het werkhuis bevatte, ging in de vlammen op. Corten^erg. r Het motorrijwielonge val. Men verwachtte hier het parket, doch Zaterdag was het nog niet ter plaats\ geweest. Uit het onderzoek van den bevelheb ber der gendarifieh van Saventhem blijkt dat de kar op welke de rijders zijn gebotst, niet was verlicht. De kar, waarvan de eigenaar nog niet gekend is, reed voort zonder zich om de slachtoffers te bekommeren, die te midj den der baan lagen. De eigenaar wordt zeer ijverig opgezècht. De toestand van M. Cliarlier boezemt de grootste onrust in. De afzetting van het been werd echter nog niet gedaan. St-Pieters-Jette. Treinongeluk. Ten hoogte der Staticstraat, zijn hief Zondag morgend, rond 1 ure, twee ma- nceuvreerende lokpmotieven op elkander gebotst. Beiden vlojren uit de riggels en belemmerden de boeide sporen. Daardoor was het verkeer tusschen Brussel en Gent geruimen tijd onderbroken. Alles bepaalt j zich bij stoffelijk^ schade.' Antwerpen. Werkongelukken. De werkman P. Peeters, wonende Oude Koornmarkt, is op het stoomschip St- Marc liggende op nummer 20 der Kat- tendijkdok, tan eene stelling gevallen. Hij werd aan de beenen gewond. beschuldigd liebbpn. Voor 't overige be schouwden allen c dezen oorlog als een schitterenden veldtocht, die zou eindi gen met den intocht in de vijandelijke hoofdstad. Van hinderpalen op marsch, van te leurstelling in verwachtingen, van neer laag vooral, was niet de minste spraak. Bij het oprukken begroette men reeds hij voorbaat den zegevierenden terug keer. De tentoonstelling in de meimaand van 1870 werd in weerwil der poli tieke en militaire beweging het rijzen en dalen der beurs der historische arti kelen, waarvan de oorlog het onderwerp was, toch druk bezocht en opgemerkt Met behulp van klinkende phrasen speel den de salonbezoëkers hun rol van kunst beoordeelaars en gaven zich veel meer moeite om de aandacht van het publick op bun eigen talènt als schrijver te ves tigen, dan op de vlucht en de vorderin gen van den schilder of beeldhouwer, over wien zij spraken in hunne opge smukte artikelen. Intusschen stemden alle dagbladen overeen in den lof van het werk, door Benedict Fougerais tentoongesteld. Het was niet van dien aard, dat het de me nigte lokte, ph&ntastische en realisti sche geesten aantrok, maar het bezat zulke degelijke eigenschappen en gaf blijken van zooveel kennis, dat men er zich niet aan waagde het te kritikeeren. De groep van Benedict stelde den Godsdienst voor, de afgoden met voe ten tredend. Geen afgoden van hout, brons of goud onder de namen van Isis. Jupiter, Wiehnou of Brahma, maar de De werkman J. Chauvau, wonende Viadukt Dam, 22, werd door het uit schuiven van eenen balk aan den linker voet gekwetst, terwijl hij werkzaam was aan liet Mexikodok. Hij werd naar het verbandhuis overgebracht. Diefstal. Zaterdag avond zijn ei» dieven binnengedrongen in een huis der Uroote Hondstraat, 7, en hebben er de brandkast opengebroken, waaruit zij 160 obligaties van 100 fr.; 600 fr. in geld en een groote hoeveelheid juweelen en zil verwerk hebben gestolen. De diefstal is gebeurd gedurende de afwezigheid der bewoners. Men is de daders nog niet op het spoor. Overreden. Rond half zes 's na middags werd een 3-jarig knaapje, Jean Thyssen, door eene melkkar overreden. Het kindje werd in allerijl naar het St- Elizabethgasthuis overgebracht, doch overleed aldaar. Het ongeval had plaats in de Kloosterstraat. Noodlottige vergissing. Eene Joodsche vrouw uit de 6" wijk heeft Za terdag namiddag hij vergissing subli maat ingenomen. De vrouw werd in be- denkelijken toestand naar het St-Elisa- bethgasthuis gebracht. Brand op een schip. In het ruim van het schip Telegraaf aan afdak 17 gemeerd, ontstond Zaterdag namiddag brand. In het schip lagen verscheidene vaten terpentijn. De werklieden zijn er in gelukt het vuur voor de aankomst der pompiers te blusschen. Woesteling aangehouden. Een 21-jarige kerel, zonder gekende woonst, is op het Statieplein handgemeen gewor den met een schilder van Duitsche af komst. Zij hebben elkander erg toegeta keld, zoodat beiden geneeskundige hulp noodig hadden. Bij het aanhouden van den eersten is tevens gebleken dat hij drager was van valsche papieren. Hij wordt ook nog beschuldigd van poging tot diefstal en landlooperij. Men heeft hem opgesloten ter beschikking van den Prokureur des Konings. Huiszoekingen. Het parket van Brussel, heeft Zaterdag namiddag huis zoeking gedaan bij een Brusselaar. Deze was in een hotel toezichter over den wijnkelder. In een verloop van eenige jaren, moet de kerel voor 150.000 frank wijnen ontvreemd hebben. De politieofficieren Draye en Fey- aerts, hebben Zaterdag namiddag eene huiszoeking gedaan bij den kapitein van het jacht Ulva onlangs te Vlissingeü gezonken.Verscheidene voorwerpen, toe- behoorende aan het vaartuig,-werden in beslag genomen. Luik. Een motorbootje ontploft. Een nijveraar van Sclessin, M. Joseph Lejeune, bevond zich in gezelschap van zijn schoonbroeder M. Louis Bérard, aan boord van zijn motorbootje, toen eens klaps de naphtevergaarbak ontplofte. M. Lejeune, geheel door vlammen om ringd, liet zich in de Maas vallen, waar door de vlammen uitgedoofd werden. Ilij was nochtans verbrand aan gelaat en handen. Het vaartuig is erg beschadigd. Gent, Lijk opgehaald. Zondag morgend werd achter de Beroepssehool der Twee Bruggenstraat, uit. de Schelde 't lijk opgehaald van eene vrouw, schij nende ongeveer 60 jaar oud en slechts eenige uren in het \?ater vertoefd te hebben. Het lijk is naar het doodenhuis over gebracht. De policie heeft een onderzoek geo pend. Zelfmoord. Eene winkelierster der Bagattenstraat, die sedert langen tijd teekens van zinsverbijstering gaf, heeft zich Zaterdag in haren kelder op gehangen. Hare dochter vond haar en sneed dadelijk de koord door, maar de vrouw was reeds bijna dood en bezweek kort daarna. Diefstal in de Tentoonstelling. Zondag morgend werden de bezoekers der Tentoonstelling in de Belgische af- déeling, den toegang geweigerd tot de afdeeling waar de oud-leerlingen en school van St-Lucas, enz., exposeeren. levende «afgoden», aan wie ieder van ons zijne offers brengthet Goud, het Vermaak, de Roem Het was een grootsch'e en edele ge dachte, breed opgevat en voortreffelijk uitgevoerd. De kunstenaar had bij dit werk de tradities der groote meesters voor oogen gebonden. Streng, doch niet stijf waren zijne lij nen in schcone vouwen slingerden zich de lenige draperijen. De juistheid der anatomische verhoudingen getuigden van juiste en volhardende studiën. Benedict had in het door hem gekozen onderwerp de gelegenheid gevonden voor figuren, geheel verschillend in hou ding, kleur en uitdrukking. De dorst naar goudonder het beeld van een afgeleefd grijsaard, wien de huid aan de beenderen kleefde, en die zakken met goud in de armen drukte, terwijl een zijner handen een geldkistje omvat hield, tartte door de volmaaktheid van afwerking alle kritiek. Het vermaak voorgesteld door eene vrouwenfiguur, liet een ledigen be ker vallen en was met kostbare gesteen ten als behangen. De uitdrukking van afgematheid en walging op dit schoon gelaat geprent, de gebogen gestalte, de plooien in de draperijen, die een lichaam omslinger den, overgegeven aan de verdooving die op de dronkenschap volgt, dat alles ge tuigde van de lenigheid van Benedicts heitel.. De Roem was voorgesteld door het beeld eens konings, door kronen omringd en de scepters van overwonnen yorsten. 12 AUGUSTUS 1913 Er werd daar de mare verspreid dat ten nadeele van M. Roosen, goudsmid uit dc Langemunt, in den nacht veel goudwerk gestolen was uit eene kas, en ten nadeele van M. De Rcuck, uit de Drapstraat, drie kelken werden ont vreemd. Overreden. Zondag is, nabij 'den hoofdingang der Tentoonstelling, zeke ren Richard Van Risseghem, van Sint- Martens-Laathem, met zijn rijwiel onder eene auto geraakt. Hij bekwam eene wonde boven een oog en zijn rijwiel werd ontredderd Gauwdief. Zaterdag namiddag, juist toen de koninklijke stoet was voor bijgetrokken, werd door eenen gauwdief in de Vlaanderenstraat de geldbeugel geknipt van eenen jongen heer. Daar deze doofstom was had men moeilijkheid hem te begrijpen en kon de schelm met alle gemak het hazenpad kiezen. Ledelberg. Kind doodgepletterd. Zaterdag morgend, rond 10 ure, kwamen de beirwagens van M. De Wilde, van Heusden, op den Brusselsehen steenweg gereden. Het 8-jarig zoontje van den Heer D'Hondt-De Mol, wonende zelfden steenweg, was op den dissel geklommen van den tweeden wagen. Bij het afspringen is de kleine geval len en door den zwaren wagen overreden geworden. De kleine, huiswaarts gedragen, heeft kort nadien den geest gegeven. Lede. In de val. Maandag mor gend was het jaarlijksche monstering te Lede der manschappen welke hunnen diensttijd uitgedaan hadden. Een ge naamde Frans Segers, bijgenaamd De Kruin welke onvindbaar was door de policie, en die nog eene rekening had te vereffenen met Moeder Justitia, kwam zich ook aanbieden om niet aanzien te worden als deserteur. Hij werd bij den kraag gevat en geboeid naar het gevang van Dendermonde gevoerd. Rijwielöngeluk. Tijdens den baankoers van Zondag namiddag is een der rijders, Leon Van Impe, met zulk geweld tegen een muur gereden, dat hij bewusteloos, met eene gapende wonde aan het hoofd opgenomen werd. Het slachtoffer moest na verzorging naar zij ne woning overgebracht worden. Jonge schelmen. Zaterdag na middag waren jonge nietdeugen in de herberg gedrongen van weduwe Philo- mena Claes,- op den Heipias, terwijl de vrouw was gaan wreken. Een der ben gels kroop ind en kelder en gaf bier en anderen drank over aan zijne gezellen. Natuurlijk deed hij zich zelf ook te goed, zelfs al te goed, hij zooverre, dat hij uit den kelder niet meer kon en dooddron- keri naar huis moest gedragen worden. Zaterdag avond was de toestand van die jeugdige kelderrat zeer erg. Eene klacht is ingediend. Ettipe. Twisten. Sinds eenigen tijd ontstond er gedurig twist tusschen eenige vrouwen van de wijk Ledezijde. De policie is er thans tusschen gekomen en heeft proces-verhaal opgemaakt. Zonda gnacht, rond 11 ure heeft op de wijk Ofsmeer een hevig gevecht plaats gehad tusschen personen van Ylierzele, Papegem en Smetlede. Men heeft ter plaats verscheidene bloedsporen gevon den. De policie hééft een onderzoek geo pend. Mo&rsel. Brand. Zondag mor gend, rond 21/2 ure, is brand ontstaan in de stalling van Alfred Van Biesen. Slechts met groote moeite kon men do beesten redden. Een os werd nochtans erg verbrand. De pompiers hebben de vlammen uitgedoofd. De schade is door verzekering gedekt. SsRsai. Gevaarlijke gast. De ge naamde Pieter L..., een onverbeterlijke wildstrooper, tegen wien een aanhou dingsmandaat was afgeleverd, en die naar Holland gevlucht was, is terug ge keerd en heeft zijne schelmstukken her vat. Ook heeft hij reeds een tweetal rij wielen afgetruggeld. Oppassen is de boodschap. onder de voeten tredend, en door een jon geling met dichterlijk gelaat, wiens lier plotseling voor den tijd door den dood wordt verbrijzeld. Om het la^er gedeelte der groep te voltooien, vielen met kunst aangebrach te bloemen en guirlandes langs, het voet stuk neer, terwijl draperijen den plot- selingcn overgang van het zwart mar meren voetstuk op de cararische groep voor het oog verborgen. Boven alles ein delijk verhief zich de Godsdienst een harer voeten rustte op het lichaam der vrouw, de hand hield hij uitgestrekt naar den grijsaard, als veroordeelde hij hem tot de marteling van een nooit be vredigd verlangen haar schoon gelaat was naar den hemel gericht, en de opge heven hand hief het kruis zegevierend omhoog. De figuur, een weinig boven de natuurlijke grootte, overtrof alles in grootschheid en zuiverheid zij paarde de strenge weerdigheid der Maagden aan den goddelijken glimlach eens Engels. Dit werk gaf te kennen, dat zijn ver- veerdiger veel geestkracht bezat en gaf1 den jeugdigen beeldhouwer eene plaats onder de kunstenaars, van wie men het recht had veel te mogen verwachten. Welke vreugde had Benedict niet ge smaakt, toen zijn gehoorzame hand de schepping van zijn geest boetseerde Hoe dikwijls had hij niet, als hij de klei wegwierp en eenige stappen terugtrad om zijn werk te beoordeelen, onophou delijk herhaald Sabine zal tevreden zijn Want dit werk, waarin zijne ziel leefde meer nog dan zijn geest, had hij reeds pp voorhand aan haar toegewijd. (Wordt voortgezet.),

De Volksstem | 1913 | | pagina 2