GOD BUITEN MM SE MINEBVA T EEN EN 'I ANDES Een fort.., aangevaiien op da Fransoh-Ouitsofie grens Buite-nland lm orkaan te New-York IN BE BALKANEN OfflEïdeirsJsg 14 AtagaasSus SSI3 3E3 C3r JE3 "1" IO ts Wsvslgem Ffsgeïïiietsilé Jaargg&iitg ti* F S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN?' Yes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken! Inschrijving in alle postbureeien van het land. UITGAAF, 4 a, 's avonds 4» «j» 2" UITGAAF, 7 a. 's arnnds Pour to lite Ia publicity commerciale et financière du journal, s'&dresser oxciusivement a l'Ajjence Réulame Godts, 2, Place de Sa Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE ASLST GOE2T3, Beursp!aatS| 2 Kerlcstraat, Telefoon A 8299 J Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN I1 Kl. annk. (1 tot i kl. reg.) fr.-0.60 3« bladr.. (de regel) fr. 1,00 4* bi-adz. (de -regel fr. 0,30 Financ. aaniioii. (por regel) fr. 2,00 fr.1.01 Sport (per rogel) Gemengd nieu ws per regel) fr. 2,00 Recht. herstoll. (per regol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fmanoieole aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In de Frarrsehe Kamer heeft eene gedenkwaardige bespreking plaats ge had. ITet gouvernement heeft een nieuw ■wetsontwerp neergelegd .zoogezegd om liet officieel onderwijs te verdedigen en te beschermen bet ware doel is de katholieken, priesters en Bisschop pen den mond te stoppen en te belet ten dat zij de onzijdige scholen zouden aanklagen als slechte scholen onder godsdienstig opzicht. Sedert 1SS2 is het officieel onder wijs ir, Frankrijk onzijdig, maar er was dan verstaan dat de onderwijzer zou mogen spreken van do plichten jegens Gód. Tijdens de bespreking van het nieu we wetsontwerp, vroeg do heer Grous- seau, katholiek Do kwestie is te weten of men, v volgens de uitdrukkelijke beloften van T8S2 do plichten jegens God zal onderwijzen.» Daarop antwoordde M. Bartho, mi nister-voorzitter Ik zal dezen raad aan do onder- wijzers niet geven. (Toejuichingen links,). Het zou het beste middel x zijn, de sckoolonzijdighoid te sclien- den. (Toejuichingen links. Verzet rechts). M. Pion, (rechterzijde). Dat is de wet schenden. Nooit heeft men iets gezegd dat erger was. M. Barthou. Uil mijne woorden moet men niet besluiten dat êen onder wijzer tegen God of tegen zulken of zulken Godsdienst zou mogen spreken Dat ware ook togen de onzijdig beid. Het is dus wol verstaan dat de offi- cieele onderwijzers en onderwijzeres sen in hunne lessen van God niet mo gen gewagen natuurlijk dan ook niet van Jezus, den zaligmaker, O. L. Vrouw, de Heiligen, de Sakramenten en al wat met den Godsdienst betrek king beeft. Men wil den godsdienst doodzwijgen, ziedaar het doei. Men zegt wel dat de onderwijzer niet tegen den godsdienst mag spreken, maar men geeft de .leerlingen school boeken in -de hand, welke leerstelsels inhouden, die regelrecht tegen -den godsdienst handelen, De onderwijzer moet dus wel uitleg geven over die lessen,die in diesckool- hoeken voorkomen, en is dus gedwon gen, willens of niet, den godsdienst rechtstreeks ot onrechtstreeks te be strijden. De zegopfaal van 1884 heeft de po gingen der geuzen iu België verijdeld, adders ware het hier geweest zooals in Frankrijk. Eerst een vinger, daarna geheel de hand. Laat ons hopen dat de nieuwe schoolwet welke in de Kamer is neer gelegd en weldra zal besproken wor den, aar. de katholieken het middel zal geven hunne kinderen to vrijwaren tegen de aanslagen der geuzen op hun Geloof Toen de wet van 1882, die het or. zijdig' onderwijs heeft ingesteld, ge maakt werd, dan zegden de Fransche geuzen dat zij vol eerbied waren voor den godsdienst alleenlijk wilden ze niet dat aanstoot gegeven werd aan niet geloovige leerlingen, door de godsdienstlessen of door liet spreken over godsdienst anders was het ai wat de Hemel geven kan. Doch het heeft niet lang geduurd slillekens en steeds meer en meer stak de wolf zijn ooren door het schapen vel. Vergelen wij niet dat de Belgische ■geuzen niet anders verlangden dan te kunnen doen gelijk in Frankrijk. Vergeten wij den omzendbrief niet welken de heer Rolin in 1879 uitzond, als de ongelukswet neergelegd was en die gekend gebleven is onder den titelNIETS IS VERANDERD Men wilde dan ook de bevolking' wijs maken dat alles bleef gelijk het was Waarom veranderde mon dan de wet 2 van AAitwerpen. We lezen in het orgaan van den bond der nationale metaalarbeiders De Metaalbewerker. Een groot aantal werklieden van de Fabriek Minerva moeten weg gestuurd worden omdat er geen werk is. De politieke staking van April is. daar do grootste oorzaak van. Het grootste deel der kliënten vreezer.de dat de staking zou blijven duren, heb ben zich tol den vreemde gewend. De bestuurder der fabriek had noch tans liet werkvolk verwittigd. Een om zendbrief, aan iedereen overhandigd, bevatte deze raadgevingen Het missen van talrijke komman- des onvermijdelijke uitslag van eene werkstaking op dit oogenblik van het jaar zal ons verplichten een deel werk voor te behouden tegen toe komend jaar. Van dat oogenblik af is het zeker dat, wanneer het doode sei zoen komt, wij een deel van ons per soneel zullen moeten wegsturen. En indien deze werkstaking lang duurt, dan is het te voorzien dat do staking van Augusti in evenredigheid ook zal erger worden. We wilden graag weten, hoeveel werklieden huiten deze fabriek en heel het land door nu nog altijd slacbtoffe; zijn van die staking Zullen die leiders, die hen tot sta ken hebben aangespoord, hun hunne verloren plaats en verloren daghuren weergeven Zullen M.M. Daens en Fonteyne, de eenigo in gansch België, die de werkstaking wilden doen voortduren, zullen zij hen nu helpen 2 Do 6" Vlaanischs Sociale Week. Het bestuur van de 6° Sociale Week roept nogmaals de aandacht onzer lezers op de dringendheid hunne inschrijvin gen in tij cis te nemen. Er zal in de zaal van het collegie der Jozefieten te Leuven voor allen eene goede plaats kunnen gezorgd worden. Nochtans de eerste ingeschreven zijn de beste geplaatst. Herinneren wij dat be nevens het allerbelangrijkst onderwerk:. He zedelijke verheffing van den werk mansstand er alle avonden kunstfeesten zullen ingericht zijn. Hen .Woensdag avond zal de Eerw Pastoor Hugo Verriesï eene aanspraak houden tot de leden der Sociale Week. Hen Honderdag middag, groot volks banket, voorgezeten door den H. Hoof'd- minister Baron de Broqueville. Prijs der inschrijving, banket inbe grepen 4 frank. Prijs der logementen en eetmalen voor de 5 dagen 17 frank. He Sociale Week heeft plaats van den 31 Augustus tot den 4 September. Men schrijft in bij den Heer E. Van Quaquebeke, Holstraat, 65, Gent. De Be'gen te Waterloo. Het ont werp om een denkmaal op te richten aan de Belgen die hij Waterloo sneuvelden in Juni 1815, is zijne uitvoering nabij. Eenige Belgen hebben hiertoe de noo- dige plaatsruimte aangekocht, alsmede verkregen van hoofdminister He Broque ville dat hij liet eere-voorzitterschap van hef komiteit zou aanvaarden Tot voorzitter werd aangesteld luite.- nant-generaal baron de Heusch. Voor name personaliteiten traden mede in het komiteit,. Haar nog eene vereeniging tot stand kwam met het zelfde oogmerk, is hét te verhopen dat eene samensmelting zal volgen. Anderzijds bestaat er een internatio naal komiteit dat zich voorstelt een groot denkfnaal op te richten ter ver heerlijking van al de volkeren die aan den beroemden slag hebben deel geno men. Met verbruik van haring. In de maand Juli laatstleden is er maar be trekkelijk weinig haring verbruikt in België. Toen toch werd er uit Holland slechts 261,000 kilos ingevoerd, terwijl er maanden zijn dat wij er meer dan 1 millioen kilo betrekken. In de eerste helft van dit jaar ontvingen we uit Hol land 2,864,994 kilos haring tegen 2 mil lioen 536,128 kilos in 1912 en 2,474,779 kilos in 1911. IN oorwegen zond ons 3 1/2 millioen kilos en Groot-Brittanië onge veer 2 millioen kilo. Volgens de Rhein WestfZtg wor den sedert eenigen tijd uit Nederland haringtonnen ontvangen, welke niet de gebruikelijke afmetingen hebben. Zoo zou bij sommige tonnen een tekort van 200 haringen zijn vastgesteld. Genoemd blad voegt hieraan toe, dat ook vele Huitsche zinkbandtonnen veel te klein zijn. Gezag voercter alleesi aan boord. Het Engelsche schip Marold», deed-de reis van Australië naar Queenstówn in 108 dagen, zonder officieren aan boord, daar de gezagvoerder, kapitein Charleton, noch in Adelaide, noch in Melbourne of Sydney stuurlieden kon krijgen. He ge zagvoerder was eens zes weken niet uit de kleeren, en bijna altijd nam bij zijn slaap in eeii stoel aan dek. Een deekiemer te Rond© van België verpletterd. Binsdag namiddag trokken de deelne mers der Ronde van België, van Kortrijk naar Meenen, langs Wevelgem. Op den Wezelhoek gebeurde een doodelijk on geluk, dat waarschijnlijk aan een der rijders het leven zal kosten. Aan de herberg He Yliegmachien stond een wagen op den kant van den steenw-eg. He hoofdgroep reed er in volle snelheid voorbij. Een honderdtal meters achteraan kwam ne 142, Henri Deboeck, van Ganshoven, aangereden. Juist kwa men ef twee automobiels uit de richting van Meenen aangesnord. De wagen be lette Beboeck zulks te «icnMc-t het hoofd op de stuurstang reed hij het pelo ton achterna en juist toen hij van achter den wagen gereden kwam, werd hij ge vat door den eersten automobiel, toebe- hoorende aan M. Isaac, roethandelaar te Brussel. He arme rijder werd met ongehoord geweld ten gronde geslingerd. Men droeg hem in de herberg en ontbood da delijk een geneesheer. Heze oordeelde den toestand van den kampioen volstrekt kopqloos. Beboeck had eené vreeselijke wonde aan het voorhoofd, zoodat de her sens bloot lagen. Zijn rechterknie was vermorzeld en voorts gansch zijn lichaam met wonden overdekt. Hel slachtoffer werd de laatste HH. Sakramenten toe gediend. Men verwachtte alle oogenbliik- £en een noodlottigen afloop. Tivee doasian. Een schildwacht van het fort van Guentfrange, op de Eransch-Duitsche grens, tusschen Luxemburg en Metz, hoorde een dezer nachten een verdacht gerucht. Haar het gerucht aanhield en men het fort scheen te willen naderen, deed de schildwacht de gebruikelijke opeischin- gen waarna hij zijn geweer afvuurde in de richting van waar het gerucht scheen te komen. On het vuurschot liep geheel de wacht onmiddellijk te wanen. He luitenant be velhebber herhaalde de opeischingen en nog geen antwoord krijgende, gaf hij bevel een salvo te schieten. Nog werd niets bemerkt, en de luite nant, die dacht dat er iets onder haperde, telefoneerde naar Thionville, om aan de overheden nadere bevelen te vragen. De gouverneur, nog half slaperig, deed onmiddellijk eene afdeeling linie- troepen onder wapens komen en in aller- haast trok men naar het fort. Spoedig werden de wallen en de omstreken van het fort afgezocht, en in eene aanpalende weide, vond men twee lijken... deze van een paard en eene koe, welke nabij de wallen waren doodgeschoten... FRANKRIJK D©or zijn broeder omvergestoken. M. Eugeen Bataille, werktuig-kundige, wonende op den Avenue yl'AlIemagne te Parijs, zocht sinds eenige dagen zijn broeder Germain op, die het ouderlijk huis ontvlucht was. Maandag kwam hij er toe te weten, dat zijn 20-iarige broe der met eene jonge vrouw samenwoonde op eene kamer in de Rue Mon jol. Hij begaf er zich heen en vond Germain thuis. Hij verweet hem zijn slecht ge drag, en werd daarom ook slecht ontvan gen. Wanneer Eugeen zijn broeder bij den arm nam om te vertrekken, trok de ze opeens een vervaarlijk mes uit den zak ^n stak het in het hoofd van zijn broeder Eugeen. Daarop nam de slechte zoon de vlucht onder delbescherming van eenige keurige kerels die hem zelfs toe juichten. H. Bataille is naar liet gasthuis St- Louis overgebracht. De jonge moordenaar wordt ieverig opgezocht. Een Bedrieger aangeSieuden, He ingenieur Godard Desmarres, die van eene reis terugkeerde bestatigde dat zijn' hotel in Je Rue Ballu te Parijs geplun derd was. De bewaker Perret lag vast gebonden aan oen meubel. Perret vér- klaart dat hij door 3 g-emaskerde kerels overvallen is. He koorden lieten noch tans maar ondiepe sporen op zijn lichaam na. De politie die een onderzoek geopend had, heeft eruit opgemaakt dat hier een geveinsde diefstal in 'i spel was. Er is voor 2500 fr. gestolen. He Liberté meldt dat Henry Per ret, aangehouden is, daar zijne verkla-» ringen elkander tegenspreken. DUSTSGHLAND Een officier aangehouden. Volgens de «National Zeitungis de kapitein Stern, van het 3° regiment schutterij, dat voor liet oogenblik op het manceu- versplein van Hammerstein de krijgs- manoslivers dóet, aangehouden. Hij had hevel gekregen zich bij zijn kolonel aan te bieden waarop hij de vlucht nam. Naar men gelooft geldt het hier eene ze denzaak of hoogverraad. ENGELAND Een aansl-ag in Ierland. Hit Berry (Ierland) He 'burgemeester is door een steen aan het hoofd zwaar gewond ge worden, op het oogenblik, dat. hij een persoon uit de handen der nationalisten meende te rukken. Een ander persoon, door de menigte achtervolgd, heeft met. een revolver gevuurd, en trof een poli tieagent in den rug. He agent is gevaarlijk gekwetst. De dader is aangehouden. O03TEMR8 JK-HONCAR1 Hei feeuslheliberschap over cis Vloot. De keizer heeft den maatregel goed gekeurd, waardoor het verblijf van den officier-bevelhebber der vloot van Wee- nen naar Pola overgebracht wordt. Baar Pola de bijzonderste oorlogshaven is zal de bevelhebber zich voortaan uitslujte- lijk aan zijne plichten van hevelhebber te wijden hebben, 't Administratief deel zijner taak gaat over aan zijn toegevoeg de, die de hooge richting der marine sectie behoudt. RUSLAND Noodlottige misgreep. Volgens de Rouskoë Slovo heeft M. Houroïkof, ond-hoofd der Domna, bij vergissing eene oplossing van sublimaat ingeno men. Hij is levensgevaarlijk ziek. ITALIË De Stakersbewsging. MAROKKO Fransche Officier gedood. Een Fransche officier, die het bevel voerde over eenen waterdienst, is aangevallen geworden door opstandelingen uit dei Atlas, nabij de kadbah van de TacQa. Da kolommen van Ifran en Immouzzer heb ben eenige groepen afvalligen naar hel Zuiden teruggedreven. He Eranschen hadden een doode en twee gekwetsten. vAfEREEMBGDE-STATEN Vervolgingen tegen den Gouverneur van Ne"/v»York. Het parlement van den Staat van New-York heeft het rap port aangenomen van de kommissie waardoor de gouverneur Sulzer beschul digd wordt van de gelden die bestemd waren tot. den kiesstrijd in eigen kas ge draaid te hebben. Het stemde vervolgens met 64 stemmen tegen 30 een voorstel van den afgevaardigden Levy strekken de tot eene in aanmerkingnamo van de beschuldiging tegen gouverneur Sulzer uitgebracht. New-York, 12 Oogst. Een schrik* kelijk orkaan is gisteren over New-York losgebroken. Rond 5 ure 's avonds kwahi er een ge weldige wind op vergezeld van eea schrikkelijke regen die gedurende een half uur gutste. In het park Pelham- Bay schuilden 150 personen onder eenen boom. He bliksem viel er op en twintig personen werden ten gronde geslingerd. Men raapte 1 doode en 8 zwaar ge wonden op die tevens schrikkelijk ver brand waren op. De gekwetsten werden onmiddellijk naar het gasthuis gevoerd. Schrikkelijke panieken zijn ontstaan, In alle parken werden er gekwetsten op genomen. In de baai van New-York-was de wind zoo geweldig dat 2 zeelieden in 't water werden geslingerd en verdron ken. Op de Hudson is een bootje gezonken. De man die -er in zat is omgekomen. In het. omliggende zijn talrijke viüa'tf verwoest door den bliksem. Te Port-Chester kwamen twee boots mannen die door het onweder verras^ waren terug aan wal. Zij keerden hun bootje om en schuilden eronder. De blik* sfem viel op het bootje en doodde de eeno terwijl de andere vreeselijk verbrand bleef liggen. Te Philadelphia hebben vijf personen bet leven verloren. Er werd tevens ook groote stoffelijke schade aangericht. Sedert het orkaan is de temperatuui gedaald. Dinsdag morgend werd het werk bijna algemeen hernomen te Milanen. De staking treft, slechts nog eenige metaalfabrieken. De tramdienst is geregeld. Te Rome „merkt men zelfs geen de minste neiging tot staking op. Alle openbare diensten zijn verzekerd. CHINA Nakessd gevecht fce Shsmgaï. Te Shangaï verwacht men zich alle oogen- blikken aan een gemengden aanval. Zes Chineesche oorlogschepen zijn den stroom opgevaren. De opstandelingen hebben de trouwgebleven troepen aan gevallen maar zij werden teruggeslagen en leden groote verliezen. Zi jtrekken op Nankin terug en worden door de gouver nement, stroepen achtervolgd Eens nederlaag der Opstandelingen. Juan°ChLKaï en het Presidentschap. Ho gouvernomentstroepen hebben in do Shangaï-str.eek 1500 opstandelingen verslagen, die 200 soldaten verloren. Men verzekert dat Juan-Chi-Kaï tot president zal gekozen worden. He toe stand schijnt kalmer te zijn te Canton. Een© Fransche nota aangaande het Russo-Franscb misverstand In de Cavallakwestie. Het Eransch gouvernement geeft vol* gende nota uit Het oogenblik schijnt gekomen om der tegenstrijdige berichten, die over do houding van Rusland en Frankrijk wer den uitgestrooid in hun waar daglicht te stellen. Niemand fan beiden heeft den anderen lastig gevallen om zijne ziens* wijze op te offeren, maar de eene en da andere deelden zieli onderling hunne ge# voelens nopens dit punt mede. Rusland met Frankrijk stemde erin toei-dat Oavalla, eene Grieksche stad, aan Griekenland zou overgaan. Frankrijk wist wel dat Rusland er op uit was, om aan Bulgaria eene haven op de Egeesche zee te zien toekennen. Daar de herzieningskwestie nu ook tot het verleden behoort, zoo is het niet meer noodig daarop aan te dringen. Een ding is zeker dat de banden tus schen de twee mogendheden nog nooit zoo intiem gesloten waren, dan in dit oogenblik. Een telegram van den Koning van Bul- garis aan den Koning van Rumenië. Koning Karol heeft de vredesinzon- derheden medegedeeld aan Koning Fern- dinand. De koning van Bulgarië ant* woordde met een telegram waarin hij koning yantRumemë bedankte om doo» zijne wijsheid een einde aan den Balkaa» oorlog gebracht te hebben. Hij hoopt ook dat de betrekkingen met Rumenië voortaan goed zullen woiy den. In Albanië. Snelbcricht uit Cettinje Het nieuws volgens hetwelk do stammen Hoti en Gruda tegen Montenegro in opstand zouden gekomen zijn is van allen grond ontbloot. Er wordt nochtans verzekerd dat de Albaneezen agenten onder deze stam-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1