total fssfiiur. ZONDAGRUST Nagras lij de Zusters san St ViMttos Gevaren bij 't Leger 17 EN IS AUG. 1013 *t Vieren van cenon rustdag is zoo oud Ms do worold. Wei is waar, de uitwendige vorm, de manier van vieren, de bopaalde dag, mogen in de loop dor eeuwen veran derd hebben, zekor is het, dat van in den beginne reeds eon rustdag voorgeschreven werd en onderhouden. God, zegt het Et. Schrift schiop Hemel en aarde op 6 dagen, den zevenden dag hield Hij op, nieuwe schepsels voort to brengen. Hij heiligde den zevendon dag en rustte. De rustdag of Sabbat was wet bij het joodsche volk. Streng word zij toegepast, en onder Mozes, leider van 't Israëlitische volk, werd (op Gods bevel) een man gosteonigd, die op den Sébbat hout rapen dorst. De voorschriften der Joden nopens den Sabbat waren zeer stipt. Alzoo was het ver boden, vleosch te bradoh, te koopen of to verkoopen, meor dan één uur verte reizen, enz. Met do te strenge uitlegging der pliari- teërs vallen zij in hoi belachelijke. Wij hooren zo zoef aan Jezus verwijten, dat Hij aan zijne Apostelen toolaat, al gaande door 't veld, ëenige koornaren in hunne handen, uit te Wrijven, bij gebrek aan and or voedsel. Zij beschuldigoiï Hem nog van met don duivel om to gaan. daar Hij op den Sab bat eenon man, d:e sedert 38 jaar lam was, genas. V-:'- Iledendaags nog, schijnt het, mag een joodsche kleermaker, 's Zaterdags goone naald op zijne frak hebben steken. Onlangs, was 6er« Jodin fel geërgerd, omdat haar oom (eon rabijn) met den Sabbat een sigaar rooken diorf. Diön dag mogen de joden geen vuur a^n- rakon. O blindheid, o moedwilligheid Onder de wet van liefde door Christus ons goloe'-d, vieren wij den Zondag, om alzoo g-ansch mot 't jodendom af te breken. Op den Zondag stond Jesus glorierijk op Hit hot graf, dos Zondags daalde de H. Geest over do apostelen neêr en werd do kerk ge- fes licht. Een dor grootste voorschriften bij het joodsche volk was, zich onthouden van alle ilavelijk werk op den rustdag. Zes dagen suit gij werken op den zevenden dag is liet Sabbat, ecne heilige rust voor den Heer. Alwie op dezen dag arbeidt, zal ster ven, zoo sprak de Heer tot Mozes. In de nieuwe wet, is die verplichting mot niet minder strengheid overgegaan. Schrik- kolijke voorbeelden, van straffen vinden wij geboekt, in de geschriften van geloofsweer- dige personen. Wie hoeft de schoone-spreuff, -raw den ge lukzaligen Pastoor van Ars, niet hooren aanhalen «Twee soorten van ïïï&fsdheii worden nooit rijk zij die stelen on zij die 's Zondags werken. En, wat viel er niet voor, ton jaró 1846, op dc bergen van la Saletto. O. Lieve Vrouw vorscheen er aan twee kleine, onwetende kinderen, die de kudde hoedden. Zij woendo en zegde onge veer alzoo Ik kan bijna den wraaknemenden arm van mijnen Zoon, niet meer weerhouden. Hij heeft han zijn volk zos dagen gegeven om le werken en heeft den zevendon dag voor Hem voorbehouden, en, men wil Hom dien niet geven, dat juist verzwaart zoo zeer? den arm van mijnen zoon., Daarna voorzegt zij allerhande plagen on rampen dio Frankrijk en heel Europa teiste ren gaan. Do oogst zal bedorven in 't veld,-, de aardappelen zullen verrotten, het graan dat gij zaaien zult, zal vereion worden door het ongediert, hetgeen opschieten zal, zal in slof vergaan. Groote hougersaood zal heer- schen. Alvorens de hongersnood lcome, zullen do kinderen onder de 7 jaar, sterven, de andere zulle» bootveerdigheid doon, door den hon gersnood. Do noten zullen bitter worden en do druiven dor wijngaarden zullen verrot ten. De gescliiodonis is daar om die voor zeggingen door gebeurtenissen to staven. Stippen wij in't voorbijgaan slechts eenigo feiten aan, die duidelijk bewijzen dat de voorspelde onheilon maar al te zeor hunne trouwe vervulling kregen. Frankrijk voor eerst is diep, zeer diep beproefd geweost. Omwenteling en burgeroorlog wierpen er de maatschappij 't onderste boven. Cholera typhus en menigvuldige andore besmettelijke ziekten zaaion er dood en vernieling van Nooid tot Zuid, Oosten West, en dringen in de andere landen straffend binnen. De aard appeloogst mislukt keer op keer, ïhongors nood volgt er uit. De wijngaard, Frankrijke rijkdom, wordt door ziekte aangetast en weldra, tot zelfs nog op onze dagen, wordt bij door ongediert gedood. Doch, het opsommen van allo plagen zou ons to ver leiden. Wat al vernedering, wat al tranen hoeft de wreedo oorlog van 1870-71 niet gekost? En de schandelijke en walge lijke dagon der Parijsche Commune, zijn dio- roeds uit ieders geheugen Do neder%oi>- van Forbach, Sedan, de overgaaf van Meiz m VOLKSSTEM on Parijs, al dio rampon weidon meestal 's Zondags aangeplakt. Een schrijver van dien tijd trekt er do aan dacht op, wen hij zegtHoe vele muren, 's Zondags heiligschennend opgebouwd, on- dor do oogen der voorbijgangers, hebben op zulken dag, aan diezelfde voorbijgangors, de aangeplakte geschiedenis dor rampen ver kondigd. Een fransch bisschop mocht wol eens uitroepen Burgers, zijn do voorzeg gingen van Salolta vervuld geworden De aanwezigen moesten eenparig bekennen Helaas, ja, maar al te wel En zoo is do tijd voorbijgegaan gen hooft nieuwe rampen op rampen gezaaid. Do toe komst zal ons leeren wat er van 't armo Frankrijk van heden gaat geworden. Zulkdanigo rampon hebbon beurtelings ook België, Holland, Duilschland, Engeland, Italië, enz., gotroffon. Doch staan wij niet langer stil bij dio droeve puinhoopen, do feilen liggen nog lcersverseh in het geheugen der menschon, on rond don haard vertelt men nog dikwijls van die rampen. Mogen dio onheilen rvan vroeger dagen ons heilzaam onderrichten. Veel is er reeds in do laatste jaren godaan geworden om d9 Zondagrust in te brengen en op te wokken. Openbare besturen deden Iofweordig© pogingen, om aan den werkman de verdiende rust te govon. Met niouwe wet ten ging de Zondagrust goed vooruit. Doch waar do wet te kort schiet, daar is „het do plicht van elk weldenkond man, het zijne bij to dragen, om tot eenen volledigon uil slag te komen. Doon wij nooit des Zondags, zonder allor- gewigste roden, onze onderhoorigon werken. Vermijden wij zorgvuldig op dion dag eenig werk te doen verrichten, dat tot den .'volgen den dag kan uitgestold worden. Waarom juist don zevenden dag kiezen,om aankoopen te doen of zich onnoodig te verplaatsen met ijzerenwog of anderszins Waarom juist 's Zondags die overtollige zucht licht geven, van verlammend spel on afbeulende sport Met een weinig goeden wil van den burger, zal do werkman norg-ens meer gedwongen worden te Werken. Mot het terugwinnen van hot gevoel zijner eigenweerdo, zal hij er toe gebracht worden, zelf ook den Zondag te eeren, die anderen liem niet meer schenden doen. Alzoo zal het valsch gedacht bij velon verdwijnen als men voor een' ander 's Zon dags werken moet, waarom het dan ook niet voor zijn eigen zeiven gedaan. Mot hot go- vool van eigenweerdo, met liet onderhouden van den rustdag, zal bij' menigeen oolc een nauwer betrachten in 't vervullen der plich ten ing-ang vinJerv. De huisvader zal beter zijn familieleven meêleven, en ten minsten op den rustdag, in het midden der zijnen, troost en opbeuring en vreugdè vinden. Alzoo zou men niet meel de droeve bostatiging moeten doon, dat in menigen buiskring do vader een vreemdeling wordt. Onlangs zegde me nog £ee» kind Ik ken mijn vader niet, hij is allo dagen weg om te werken. - Het doen onderhouden van don Zondag, is oen waar beschavings werk, waartoe iedereen geroepen is in de kracht van zijn kunnen, meê te werken. Niels kan er uil voortvloeien, dan heil en goed voor den burger, het huis gezin en voor heel de samenleving. Luc. Waarlijk, ze halen eer van bun werk en verdienen 'nen welgemeendon proficiat Zulk eon practisch en degelijk onderwijs moot knappe huismoeders vormen, en wie» dezer leerlingen hot ook lusten zal als kleer maakster of naaister door do wereld te gera ken, zal hier eone opleiding genieten dio eeno zekere waarborg is voor do toekomst. Een welverdiende hulde brengen we gaarn aan do ievervollo en bekwame Zusters, die zich gansch toewijden aan do lastige opvoe ding van moor dan acht honderd onzer volks kinderen; niemand zal ooit naar weerde schatten al 't goed dat zo slichten in dio volkswijk. Ze vragen geenen lof, we weten hot, doch 't waro zonde hunne prachtige uil slagen te verzwijgen. Eere wion eere toe komt 1 Geeraardsbergschestraat, Aalst. f. Do De prijsdeelingen zijn volop in gan. tentoonstellingen ook. Ouders on kinderen, en allen dia in' de op voedkunde belang stellen, zijn trouwe be zoekors dior uilstallingon, die zoo wolspre kend don troostvoller) uitslag aantoonen, van maandenlange toewijding en opoffering. Zoo brachten we een bezoek aan do tentoonstel ling der werken in de St Vincentiusschool, en 'i hoeft gezegd, 't was wel eene dor prach tigste die wo uautroffen. Wat heerlijken aanblik leverde die ruime zaal, zoo fraai opgesmukt, in waren feesttooi, en waarin veelkleurige planten en bloemen, met smaak gekozen en geplaatst, alles1 op helderden en verlustigden f 'I Was eon ware kunstgreep, die ontelbare stukken naai- en borduurwerk zoo smaakvol te rangschikken, dat do prachtigste uitstalling onzer vermaarde moderne n magazijnen het er niet hij, halen kon. Mot belangstelling volgden we de lange reien van tafels, en namen alles in oogen schouw do werken der kleineren, dio reeds blijken van wondere handigheid vertoonden deze der grootoren, wior vernuft on buiten gewone vaardigheid echte meesterstukjes schiepen'. Sommigen onder hen moeten voor goone professionneelen achteruitgaan. Al 't nuttige en schoono dat door naalden draad kan teweeggebracht worden, lag hier overal opsmgespreid, on moer dan eens ston den we verbaasd stil bij prachtige kleding stukken, zoo smaakvol en fijn afgewerkt, on dit door deze nog zoo jeugdige kinderen Wat er tegoa te doen is. Die gevaren bestaan, menigvuldig en vor- schrikkelijkbiuuon do kazerne en ook er buiten. I. Binnen de feazerns zijn het vooral de slechte klsps en zede- looze prenton, de schrof uitgestalde ruwheid en broekvdgerij, het vloeken on zworon, het uitvalüg doen meor dan men hot zoggen kan, liet voorbeeld van dronlcelapperij, de zedeloosheid ook in daad, 't zij binst den dag, 't zij des nachts. 'I Is waar, dit alios wordt door do regie, meuten verboden. Maar wat baton regle menten, dio niet worden uitgevoerd Voor een deel, werken zekere overheden meê aan het verval der jonge lieden een deel wérken ze niet krachtdadig genoeg to gen. Inderdaad is hot nitff overbekend, dat een groot aantal officieren lid zijn van de loge, en dus niets beters wonschen dan bet leger te kunnen ontchristolij kon En dat ook me nige onderofficier, vooreerst zelf niet veel deugend, daarbij, om wel te staan met de officiers, hunne gedachten trouw aankleeft en uitvoert Voor een dool, werkt do militaire ovsr- heid het kwaad in de kazerne niet genoeg tegen. Een Officier, die waarlijk zijn taak verstaat zou als oen vader moeten waken over zijn soldaten. Niet alleen zou hij niets ruws, uitvalligs, slechts in do kazerne mogen dulden maar hij zou er waarlijk de zwaaiers van verderf moeten op de hielen zitten, rus teloos vervolgen. Voor den goeden geest in de kazerne zou hij móeten strijdou, als voor de zekerste bewaaruia van bet heil van 't va- Joijcviid. Ivjj «to»... Nu wordt dit niet of niet genoeg gedaan. Wie het niet doen, laden dus op Imnnet schouders eene groote verantwoordelijkheid, vervullen hunnen plicht niet ten opzichte vam 't vaderland en zijn volk. Een ander groot gevaar in de kazerne is: het nietsdoen, do ledigheid. Vooral voor jon- gons die geen liefhebbers zijn van ontwik keling, moet de lijd in do kazerne door te brengen, verVelend en govaarlijlc wezen. Daarom onze jonge lieden op kennis en hooger leven belust gemaakt. En hnn bij hel leger aangespoord en allo gemak gegeven om dien lust to voldoen. IJ. Buiten da kazerne zijn do groote gevaren de slechte! herbergs- kes, do theaters en cinemas, het gebrek aan goed ingerichte soldaterrkrrngen. echte horborgskes zijn veelal door working tot goedblijven en goedmaking zou verschaffen. Helaas hoovor zijn we door gaans in do werkelijkheid daarvan verwij derd. IH. IVa zouden dus willen. Eerst en vooral, in de kazerne dat de overheid niet alleen slipt orde en regeltucht eischte, maar stelselmatig en streng allo schending van fatsoen, eerbaarheid on gods- dienstige overtuiging zou achtervolgen en straffen. Opdat dit gobeure, zullen onze officieren zelf meer en meer zedelijk mooten gevormd worden. Dus zal erin hunne opleiding meor en meer belang moeten gehecht worden niet alleen meer aan hunne technische vor ming, maar ook aan hunne zedelijk- gods dienstige opleiding. De cliristene officieren moeten het dvvarsdoor worden. De niet- christene moeten ten minste zoo breed van gedachten worden, dat ze godsdienstige overtuiging bij anderman eerbiedigen geëorbiodigd willen. We stippen bier tor loops met genoegen aan, dat hoofdminisler do Broquovillo een verbod heeft uitgevaar digd, waarbij aan de officieren niet meer wordt toegelaten van geheime genootschap pen, deel uit te maken. Ook do almoazeniers moeten volstrekt vrijen toegang tot do kazerne hebben. Niet alleen moer tot ergons in een spreekkamer tje, waar de soldaten den almoezenicr kun nen vindon, maar tot boel do kazerne, zoo danig dat de almoozenier zolf de soldaten kunne gaan vinden. Wie zijn hulp niet be geert, is daar vrij van. Maar ook hij moet vrij zijn, zijn hulp to verleenen aan al wie feitelijk door de ouders of door vrijen wil aan zijne zorgen zijn toevertrouwd. Vooral buiten do kazerne moet er gezorgd worden door streng wezen vooreerst van alle slechte kotjes en golijk welke slechte in vloeden maar vooral, zoo do soldaten 's Zondags in stad blijven, door een stevig ingericht bondsleven. I)e soldaten mooten zich dicht aaneensluiten, om zich zelf te volmakon en onderling goecl verzotten doch ook om, door eendracht sterk, zich zelf en de mak kers van bederf te vrijwaren. En waarlijk goedgostelde, waarlijk democratische, een voudige, gansch offervaardige personen, en een flink onderlegd priester moeten do sol daten bij dit hun inrichtings- uitspanning?- ontwikkelings- standhoudings- on bewarings werk helpen. De reglementen verboden. Maar nog eens de naleving dozor reglementen wordt doorgaans niet streng genoog nagezeten. Vervolgons, vele herbergen, niet door reglementen ver boden, deugen ook bijlange niot. Theaters on cinemas trekken voorzeker ook machtig- do jonge lieden aan. Goeds kunnen zij hier evenmin leeren. Ook met hen dragen de jonkheden meê hunne onstuimige natuur, die hen dringt tot vrouwvolk, drank, ten minste tot gemak zucht, en hun maar al le dikwijls droovo par ten speolt. Tegen dit alios, diende -een fel vormond bondsleven hen to sterken. Zo dienden dus eon hui3 to hebben, waar zo dwarsdoor te huis zijn waar ze nauw aaneengesloten tol oen stevige» bond, vriendschap, verzet, maar bijzonder voorlichting en zedelijke sterking zouden verkrijgen. Dit geven do moeste soldatenkringen niot. Vooreerst, de soldaten voelen er zich niet 't huis omdat do kringen veelal te groolsch, moer nog to protectionistisch zijn ingericht. Eenigo misschien, goed bezielde, maar fel aristocratische lieoren, komen zich in don soldafëukring wol vortoonen maar zo slaan te ver boven, te veel nevens do soldaten. En zoo is er geen ware gezelligheid, geen ware vriendschap, oil ook geen passend verzet. In de soldatonkriiige»,, diende er «en waar bondsleven le lieorscho», zooveel mogelijk S n. b^stuard, ja ten deel© be kostigd ook door soldaten j een bondsle ven, dat benevens verzet, ook opleiding en liet algemeen gedacht is dal koningen een gansch bijzonder leven hebben en weinig of niets weten van hetgeen in de wereld ge- echiedt. Dit is in 't algemeen gesproken nietwaar. Do laatste sultan van Turkye, Abdul IIamid, waarvan men dacht dat hij zich enkel om zijne onmiddolijke omgeving bekommerde, was zeer bezorgd goed inge licht te zijn van hetgeen voorviel niet alleen in zijn koningdom, maar ook daarbuiten. Na degenen die bijna uitsluitend in zijne tegenwoordigheid waren en zijne diploma tische vertegenwoordigers van Türkye in do verschillende Europeescho hoofdsleden, waren do Franscho dagbladen zijne bijzon- dorste bronnen tot het verschaffen van inlichtingen. Dezo werden regelmatig aan het keizerlijke paleis afgeleverd en hot was do plicht van twee officieele personen deze voor le lezen on datgene wat zij voor den Sultan van belangzucht ton wol te doen uit schijnen Deze personen waren ook ver plicht wanneer zij in do tegenwoordigheid van den sultan worden gebracht, dezen alles to verbaïon wat zij vernomen hadden. Wan neer hij aan 't een of ander punt twijfelde werden zij geroepen om zijn geheugen op le frischeii. Koningin*Victoria las de «Times» om over alles ingelicht te worden, on artikels zorgvuldig uitgeknipt en bewaard in bijzon dere tot dit doel vervaardigde omjlagen. Sommige dezer worden bewaard in do boekerij van Windsor en zijn van het groot sto nut voor do biographen. Koning Edward had niet veel lust tot liet lezen, maar de laatste vreemde telegrammen worden immor bij hem gebracht en uittrek seis van belangrijke redevoeringen, uitge- sproken in hot Parlement, werden uitgosne don en bewaard om later te kunnen herlezen worden. Zooals iedereen wel weet, stolde do laatste Engelsche koning veel belang in sport en bij was voor wat dit aangaat steed op de hoogte van de laatste uitvindingen en uitslagen. Bijzondere artikels in de vreemde tijdschriften en weekbladen verschenen wer den uitgesneden en naar hem gezonden. Hij las dio voornamelijk tijdons het middagmaal. Koning Georges houdt eraan alles zelf lo doen zoo ook leest bij zelf do leidende nieuwsbladen* Do bijzondere socretaris van Zijne Majesteit behoudt een zekor tijdstip van den dag voor om artikels en niouwsjes van bijzonder belang aan to toeken en. De koning maakt ook menigvuldige aan- teekoningeu wannoor bij loost. Wat Wilhelm II betreft, dezo is een zoor hongerige lozer op zeer kor ton lijd weot hij tal van nieuwigheden te vornemen. Hij leest zeer vlug en stolt vooral belang in technische geschriften en bladon, waarin ge handeld wordt over scheepsbouw, kanonnon en ander oorlogsmateriaal. Hij hooft ook trek naar humor en leest van tijd tot tijd' de bijzonderste komische bladen. Stelt hij be lang in do eone' of andere kwestie, dan ont biedt bij deskundigen op zijn paleis en onder het rooken eenpr sigaar en hot drinken van oen glas bier verlangt bij van hen de volle digste inlichtingen. -E^on uitgelezen gezel- schap van zoeofficfere», militairon, hanuols- tnannen en specialisten in de wetenschap be vinden zich steeds in .zijne onmiddelijke nabijheid en wanneer de keizer aan iets twijfelt of iels niet weot, dan wordt geen tijd verloren om een dozer personen to raadple- en. De keizer van Oostenrijk leest bijna nooit zelf, hij laat alles voorlozen.De bejaarde mo narch stelt het'mots te belang- in de politieke beweging van zijn land. Lettorkundo en andere kuuston vinden in hein geen aanhan ger. De Gzaar beeft een eigen dagblad, dat bij. zonder voor liom eiken morgend gedrukt wordt. Ilel is hot minst verspreid blad van gansch de wereld, daar voor elke uitgave maar enkel twee bladon worden gedrukt een voor den Czaar en het ander voor zijn privaat secretaris. Het blad beslaat uit twee bladzijden en behelst het nieuws van gansch de werold. Do koning van Italië houdt van letterkun de en leest gaarne artikels uit tijdschriften, oeno goesting dio gedeeld wordt door don koning van Denemarken, die wol op "de hoog te is van de letterkundige beweging en in slaat is er over mede te spreke)). Do koning van Spanje bewondert do Engelsche taal en Engelsohe dagbladen en tijdschriften bevin den zich op zijne studietafel. Zijne majesteit is meer een werker dan een lozer en hot is de koningin vooral die haar gemaal over hot dagelijks gedoe inlicht. De koning stelt veel belang in sport, vooral wat aangaat motor rijden, vliegon, voetbal, onz. Hij volgt ook demode van Londen, het is eene firma van Londonschu kleermakers dio hem daarover inlichtingen verschaft. De laatste keizer van Japan was ovor alles 'steeds bijzonder good ingolicht, wat te danken was aan de Engelsche dagbladen en taal moeilijk las, zoo liet hij do artikels in bet Japaneescli vertalon. De keizer was zeer verzot op lo.lterkunde<; verzon maken was zijn bijzonder vermaak en hij las gaarne ge. gedichten. De tegenwoordige keizer, inte gendeel, is moer een man van de wereld on stelt enkel belang in moer praktische zaken De bekende keizerin van China was wel licht de eigenaardigste in zake het verzame- lon van belangrijk nieuws. Alle bijzonderheden werden zorgvuldig op bladen van het fijnste papier geschreven bladen welke in zijde gebonden en vervol gens op ivoorea stokjes gerold werdon. Dit alles werd good bewaard, en 't zal niemand verwonderen dat do keizerin er behagen in vond do niouwsjes meermaals le herlezen. De ovorvloedigo regen in Juni en Juli is oorzaak dal een groot gedeelte van liet hooi in slechte voorwaarden werd- gedroogd en binnen gebracht. Zelfs is het onmogelijk ge weest oen merkelijk deel in te oogsten, zoo- uat do voorraad gering en van slochto hoe danigheid is. Daaruit volgt dat, naar alle waarschijn lijkheid, liet hooi aan eon hoogen prijs zal verkocht worden, on dat er zal gebrek zijn aan wintervoorraad. In die omstandigheden denkon wij dat het volstrekt noodzakelijk is, alle mogelijke zorgen le besteden aan hot nagras, ten einde eene tamelijke hoeveelheid hooi te kun nen opdoen. Daarom dient de bemesting basor'gd t« worden. Gewoonlijk wordt er in don regel, na bot inoogsten van hot hooi, naar do wei den niet meer omgezien. De aandacht onzer landbouwers is op don oogst dor graange wassen gevestigd, en aan wintervoeder wordt er niet meer gedacht. Do ondervinding heeft ons nochtans ge leerd dat het geraadzaam is. ook eone doel matige bemesting aan bot nagras toe te pas sen. Derhalve radon wij aan, na menging, do volgende scheikundige meststoffen por hec tare te strooien 150 tot 200 kgr. superphosphaat; 75 tot 100 kgr. zwavolzuur ammoniak, on 100 tot 125 kgr. zwavelzure potasch. Door dergelijke bemesting mag men ver zekerd zijn, dat hot gras zich spoedig zal ontwikkelen, en nog eene loononde opbrengst geven, zoo het weder eenigzins gunstig is. Hot zal niot nadeelig zijn deze meststoffen goed mot do Qg in te werken. Willy.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5