BROEDER en PISESTER De Wereldtentoonstelling Nieu wslSefichten 2 Tusschen Grieken en Bulgaren. tEene sterke Bulgaarsche bende heeft teen Grieksch detachement in de omstre ken Tan Melnik aangevallen. De bevelhebber der Grieken en eenigö Soldaten werden gedood. De Grieken dreven de Bulgaren uifeen 'die achtervolgd werden. De aanvallers zijn bijna allen gedood geworden. Eone Nota der Porte. Uit Weenen Volgens een snelbericht uit Constantinopel verzekert men dat de Porte in de nota welke zij aan hare ge zanten bezorgd heeft blootlegt dat zij misschien zal gedwongen zijn van de Maritza over te trekken, en zelf den oor log te verklaren aan Bulgarië. Men zegt dat de inhoud der nota ver schilde voor elke mogendheid. Ee:i dorp door els Grieken geplunderd. Snelbericht uit Sofia: Eene officieele nota zegt: Luidens een verslag van den bevelhebber van het 4e legerkorps, heb ben de Grieksche troepen vooraleer zich tenlg te trekken het do-*s> Robovo in brand gestoken na alles geplunderd te hebben. Ds Cholera. Uit Serajevo Sinds Maandag mor- gend zijn te Gornia-Tuzla drie cholera gevallen bestatigd. Te Siminham heeft men een ziektege val met doodelijken afloop geboekt. Te Brecko zijn 10 choleralijders buiten 'doodsgevaar. Twee personen werden on derzocht en waren door cholerabaciclen aangetast. Te Kracanica is er een zieke. De zes ziektegevallen die in het distrikt Zvornick voorkwamen, waren niet door cholera ontstaan. TE GENT Het vreemdelingenverkeer. Zelden zag men zooveel beweging te Gent als Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Duizenden en duizenden vreemdelin gen waren van alle kanten van het land en uit Frankrijk naar onze stad geko men, niet alleen om de Wereldtentoon stelling te bezoeken, maar om de monu mentale gebouwen te bezichtigen. In de statie Cent-St-Pieters werden (Vrijdag alleen 15.500 reiskoepons afge nomen. Uit Brugge alleen zijn drie trei nen, ieder van 20 rijtuigen aangekomen, gezamentlijk 3000 reizigers bevattende. In de Zuidstatie waren er 27,000 rei zigers aangekomen. Uit Bergen waren ook drie spreciale treinen. Brussel alleen heeft voor Gent 4200 reiskoepons afge leverd In de St-Pieterstatie zijn 3000 reizi gers uit Frankrijk langs Moeskroen aan gekomen. Om 8 ure 's morgends moest men te Rijsel drie treins voor België "~Tn ~cïe Tentoonstelling heeft men 37 'duizend frank ontvangen, zonder te re- Penen de menigvuldige entrees aan ver minderden prijs voor maatschappijen. Men schat dat Vrijdag 140.000 personen 'de tentoonstelling hebben bezocht en dat er voor deze drie dagen zoo wat 300.000" personen de tentoonstelling bezochten. Wat de vreemdelingen betreft, men schat dat er, gedurende de drie dagen, ïn Gent-Zuid, met bijzondere en gêwone treinen, 45.000 reizigers aankwamen, te Gent-St-Pieters 25.000 te Gent-Ant- iwerpen 9.000. x De diefstallen in de Tentconstelllng. Ziehier de lijst der voorwerpen, gesto len in de Wereldtentoonstelling, Belgi sche afdeeling, in den nacht van den 9 tot den 10 Augusti laatst 1 vergulde broche, versierd met 6 ro bijnen en 3 smaraagden, waarde 115 fr. 1 broche in ivoor, vergulde montuur, versierd met fijne paarlen, waarde 75 fr. Een verhaal uit do dagen der Commune. (4G3te Vervolg.) Terwijl 'de abbé Sulpice vertroostin gen uitdeelde, harten opbeurde en hulp verleende, liet André Ni^ois zijn blik gaan over de ongeiukkigen, die den bij- etand van den priester kwamen inroe pen. Want allen waren lijdend en had den behoefte aan hulp sommigen vroe gen om het stoffelijk brood, anderen om 't. hemelscbe voedsel der ziel. De een, terneergeslagen door een droevig ver lies, had behoefte aan opbeuring, de an der aan wijzen raad. Kooplieden kwamen er bescherming zoeken tegen een drei gend bankroet; moeders met bleeke, uit gemergelde zuigelingen vroegen de aal moes, die hen het leven moest redden de jongeling kwam er de kracht zoeken om e'aande te blijven in de verleidingen ,van het leven. De bankier, die bet laatste gekomen wa9, moest het laatste binnentreden bij den abbé Sulpice. Toen de jonge priester hem zag, reik te hij hem met hartelijkheid beide han den. Gij zijt voor mij eene levende ge dachtenis aan mijn vader, zegde hij, hij beminde u zoo zeer. Ach jam aar ook ik hem niet min der, antwoordde Ni^ois, en God weet, dat gij, uwe zuster en uw ongelukkige 'broeder mij even dierbaar zijn,. 1 geciseleerden gouden mansring (Chevalic-s), waarde 145 fr. 1 geciseleerden gouden ring, met vierkant plaatje, waarde 85 fr. 1 idem met ovaalrond plaatje, waarde 85 fr. 1 zilveren gesp, versierd met paarlen, nacre en onyx, waarde 115 fr. 1 idem, met gesteenten, waarde 72 fr. 1 idem, waarde 15 fr. 1 geciseleerde vergulde gotliischen kelk, van de 14° -eeuw, waarde 1000 fr. 1 Romansclien kelk, met filigraan, waarde 500 fr. 1 idem communiciekelk1, gegraveerd, waarde 550 fr. 1 Gothische idem, van de 14® eeuw, waarde 750 fr. 1 Roman sche pateen, gegraveerd, waarde 200 frank. 1 Gothische pateen, 14° eeuw, waarde 150 fr. 1 vergulde Romanschen reliquair, waarde 50 frank. O zilveren brochen, waarde 133,50 fr. 8 pendentifs, waarde 591 fr. Allerlei inlichtingen over deze voor werpen zullen bij bet parket van Gent steeds welkom zijn. Het Congres ds? Cewïsentesscrstarissen. Ziehier de wenschen, door bet Congres der Gemeentesecretarissen uitgebracht: De jaarwedde van den gemeentesecre taris wordt door den gemeenteraad vast gesteld, mits goedkeuring der bestendi ge afvaardiging van den provincialen raad. Minimumjuarwedd e: in de ge meenten onder de 300 inwoners, 600 fr., en zoo opvolgentlijk eeue verhooging in de gemeenten van meer dan 25.000 inwoners, ten minste 3.800 fr. Om de 3 jaar heeft de secretaris recht op eene verhooging van 7 tot 10 op het bedrag zijner laatste wedde. Tevens werd er be slist dat het pensioen der onderwijzers en oud-soldaten, welke tot gemeentese cretaris zouden benoemd worden, dient berekend te worden volgens het aantal jaren dienst, erin begrepen den tijd in leger en school doorgebracht. x Gc:ig?es voor da Hoogesohöoluitlbraidjng. Maandag morgend werd, in het Feest paleis der Tentoonstelling, het congres geopend, ingericht door de Katholieke Vlaamsclie Hoogeschool-uitbreiding. Hoogleeraar Dr de Stella opende om 10 ure de vergadering, met eene rede ter verwelkoming der congressisten en waarin hij bet doel van het congres uit eenzette. Tervolgens hoorde men met de groot ste belangstelling een zaakrijk verslag van Dr Leo Van Puyvelde, over «Wat er dient gedaan door de Hoogeschool- uitbreiding. Onmiddellijk daarna vergaderden 'de afdeelingen. Brussel. Paard op hol. Een poli tieagent gekwetst. In de Marnixstr. ging Maandag morgend een paard van een melkboer op hol. De agent Lambert, der 5° afdeeling, het gevaar ziende, sprong naar den kop van het dier en vat te het hij den toom. Hij werd omgewor pen, voortgesleept en aan het been ge kwetst. Niettemin liep hij het paard achterna en kon het weldra inhouden. De moedige agent werd door de getui gen van het gebeurde levendig gelukge- wenscht. Dood gevonden in haar bed. M®00 Stainier, alleen wonend op eene kamer in de Bloemenmaakstersstraat, 46, werd Maandag morgend dood gevonden in haar bed. Zij bezweek aan eene hart kwaal. Hét bchaam werd naar het lijk- huis overgebracht. Door een wielrijder overreden. Een 3-jarig meisje, Suzanne Van Ruys- Wat verlangt gij van mijvroeg de abbé Sulpice. Vooreerst kom ik eene oude schuld afdoen. Dank aan de hulp, uie gij mij verleend hebt, heb ik zonder krisis eene moeilijke maand ten einde kunnen bren gen ik breng u de honderd duizend franken terug, die gij te mijner be schikking gesteld had. Ik heb het recht niet ze te weige ren, want de fortuin mijns vaders heeft drie erfgenamen maar ik verzoek u, doe mij de belofte, dat gij u tot ons zult v/enden, als gij ooit in ongelegenheid komt. Dat beloof ik u, antwoordde de bankier. - Uwe zaken gaan dus weêr als vroe ger vooruit? hervatte Sulpice. Ja, antwoordde Nic.ois, ik moet er zelfs bijvoegen, dat de politieke bewe ging, die velen nadeel gedaan heeft, mij gunstig geweest is. De oorlog, die veel spekulanten ruïneert, heeft, mij in de ge legenheid gesteld mijne zaken op groote schaal te drijven, en op eenmaal drie millioen in kas te krijgen. Drie millioen, met ééne operatie Ja, drie millioen. Mag ik u een vraag doen Ongetwijfeld. Bemint gij het geld Met hartstocht. Gij bemint het echter niet als een gierigaard Neen, een gierigaard stapelt het op, ik stel er eene eer in het bijeen tc brengen. Verlangt gij dan naar eene konink lijke fortuin, om u de meest weelderige levenswijze te verschaffen Ik bemin het geld, antwoordde Ni- £ois omdat het de grootste macht van DE VOLKSSTEM seveld, wonende hij hare ouders, Huis- houdenstraat, speelde Maandag morgend voor de ouderlijke 'tvoning, toen zij ver rast werd jdoor eenen wielrijder. Het meisje werd met geweld ten gronde ge slingerd en erg gewond opgenomen.Wat de onvoorzichtige wielrijder betreft, de ze zette zijn weg voort zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Onrustwekkende verdwijning. De politie zoekt een jong meisje op, van 15 jaar, Leonfcine-D..., die sedert drie dagen niet meer terug is gekomen bij hare ouders, Sistervatgang, te Brussel. Botsing. Maandag morgend had in de Luxemburgstraat eene botsing plaats tusschen een automobiel, toebe- hoorende aan eenen rentenier der Was- liingtonstraat en een tram. De scliok was buitengewoon hevig. De auto werd bijna geheel vernield. De tram heeft ook nogal groote schade geleden. Er is gelukkig- lijk geen enkel ongeluk van personen te betreuren. Ongeval in het Luna-Park. Een 25-jarig jongeling, Felix Wauters, ge boren te Leuven, bediende in het Luna- Park, duikelde Zondag namiddag aldaar in de waterkom, gelegen in den hof, om een kunstmatig verken te grijpen dat men er in had geworpen. Hij botste ge weldig met het hoofd tegen eene water buis en werd zwaar gewond aan het hoofd en de ruggraatbij verloor veel bloed. Na voorloopige verpleging ter plaats, werd do gekwetste naar liet Sint- Jansgasthuis overgebracht waar hij ter verzorging gebleven is. Op zoek. Op verzoek van de pa- rijzer policie wordt in de hoofdstad een persoon opgezocht, die te Montmartre- Parijs, ten nadeele van een Perzisch ver zamelaar-, voor een half millioen zeldza me postzegels ontvreemd heeft. De liefhebbers eener fijne tas ge bruiken altijd de Ckicorei der Trappis ten Vincart. 1500 O. Leuven.Ongelük. Maandag mor gend was een 4Ü-jarfge vaartwerker be zig met liet lossen balen graan aan de kaai, toen hij opeens getroffen werd door de zware koord, waarmede men de balen uit liet schip haalt. De werkman werd in het ruim geslingerd en werd met gebroken rechterarm boven gebaald.Een bijgeroepen geneesheer diende Jiern de noodige zorgen toe en deed hem vervol gens naar zijne woning, Populieren6tr., overbrengen. Antwerpen. Automobielon geluk. Het 12-jarig meisje Charlotte De Jong, woonachtig Sint-Amandusstraat, werd op den hoek van het Klapdorp en der Minderbroedersrui door een auto omver geworpen. Het kind werd met eene won de aan het hoofd en kneuzingen aan de beenen opgenomen en naar de ouderlijke woning overgebracht. Schielijke dood, Zondag namid dag werd de uitgang van eenen stoet van VQ» flanr oün droevig voorval gestoord. In de Natio- nalestraat is een der mannen, H. Mor reels geheeten, wonende Van Kerckko- vestraafc plots overleden. Het lijk is naar het doodenhuis gebracht. Van zijn rijwiel gevallen. In de Kasteelstraat is Jules Verhelst, wonen de te Aerteelaer, van zijn rijwiel geval len en kwam met liet hoofd op de straat- steenen terecht, waardoor hij eene ga pende wonde aan }t hoofd bekwam. Het slachtoffer werd in het Sint-Elisabetk- gasthuis verpleegd. Inbraak..Verleden nacht zijn dieven bij middel van beklimming op de slaapkamer van MevV Beeckmans, Arem- bergstraat, 8, gedrongen. Denkelijk zijn de dieven langs het venster dat open stond binnengedrongen. Een geldbeugel met een 100-tal fr. werd ontvreemd, als ook een brieventesch in krocodillenleder. Brand. Doör eene onbekende oorzaak is brand uitgebroken op eene kamer, Lange Achtëromstraat, 41. De onze eeuw is, omdat bet dagbladen sticht, het geweten der menschen kneedt en over alles heerscht wat niet het zijne is. Behalve over hen, die het verach ten: Zulke menschen zijn er niet veel. Het is vreemd, sprak de abbé Sul pice, ik vind in uw gelaat de trekken niet, die den aanbidder -van het gouden kalf kenmerken. De zucht naar goud sta mij toe dat ik het zeg is bij u eene ongezonde eigenschap en in strijd met uw karakter. Hoe meer ik u aanzie, hoe vaster zich de overtuiging bij mij ves tigt, dat aanvankelijk eeue neiging tot edelmoedigheid in u huisvestte. Gij bedriegt u niet, hernam André Nicois, maar, zooals gij weet, gewoonte wordt een tweede natuur. Mijn vader, rijk geboren, ruïneerde zich, of liever werd plotselings geruïneerd door bet bankroet van een onzer handelsbuizen, waarmee hij in betrekking stond. Ik was toen zeventien jaar, een leeftijd, waarop men van al de voordeelen der weelde weet te genieten, en het verlies van mijns vaders fortuin was mij buitenge woon smartelijk. Hij zelf overleefde slechts korten tijd zijn ongeluk, en de laatste raadgevingen, die> hij met ge broken slem gaf, waren deze, dat ik mij van al de genietingen der jeugd, van mijne zucht naar vrijheid en vermaken zou onthouden, om eene tweede fortuin fce kunnen veroveren. Luister, sprak hij tot mij, de fa milie Dufcrnois heeft eene dochter, die een millioen meê ten huwelijk brengt zij is tien jaar oud, gij zijt er zeventien de tegenspoed, die ons getroffen heeft, zal Duferaois niet weerhouden u de hand zijner dochter te schenken. Ik heb alles pompiers hebben het vuur gebluscht. De schade is niet erg, en door verzekering gedekt. Duitsche inbreker op heeterdaad betrapt en aangehouden. Maandag morgend rond half vier, had de nacht waker van de Oudaanstraat twee kerels bemerkt die in het huis nr 13, bewoond door M. Hert-De Caluwe, waren binnen gebroken. Twee policieagenten snelden ter plaatse en bij een nauwkeurig onder zoek vond men een der kerels in eenen hoek van den kelder verdoken. De kerel had eenen geladen revolver in de hand en dreigde te schieten. De agent liet zich niet van zijn stuk brengen, maar sprong op den kerel toe en gelukte erin den ge vaarlijken inbreker te ontwapenen. De kerel is zekere T. S.... een Duitscher, zonder gekende woonst. Hij werd ter be schikking' van den prokureur des ko- nings opgesloten. De aangehoudene be weerde dat een onbekende hem vergezel de, doch alhoewel ganscli het huis door zocht werd heeft men niets meer gevon den. Duffel. Messengevecht. Het par ket van Mechelen heeft zich naar Duffel hegeven, waar op het gehucht Notmeir een bloedig messengevecht heeft plaats gehad tusschen eenige dronken werklie den. Het was tengevolge eenen twist dat op den duur een algemeene vechtpartij was uitgebroken. Plots stortte een der vechters neer, getroffen door eenen mes steek. De dader daarmee niet tevreden sprong nog naar zijn slachtoffer en bracht bet nog zeven steken toe. De on gelukkige J. Van den Branden gehee ten, 33 jaar oud, woonachtig te St-Ca- tbarina-Waver,verkeert in doodsgevaar. De dader Willem D... is aangehouden en ter beschikking van het gerecht opge sloten. Berehem. Brand. Zondag avond, rond 11 uur, vertoonde zich een groote vuurgloed in de richting van Berchem. Het vuur was ontstaan aan een hangar in de Helderstraat,- op het gehucht «Groenen Hoek», en heeft zich vervol gens uitgebreid aan het nieuwe gebouw van den lieer Van der Zanden. De pom piers hebben zich moeten bepalen met het paviljoen te vrijwaren, dat paalt aan de brandende gebouwen. Het magazijn met bouwmaterialen is totaal in de vlam men opgegaan. De oorzaak van den brand is niet gekend. Ontelbare nieuws gierigen waren ter plaats gesneld. Heyst. Doodelijk automobiijonge luk. Op de Statieplaats alhier heeft een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een telegramdrager, Gustaaf Fonteyne, 15 jaar oud, verliet de statie om een diensttelegram naar bet postbureel te dragen. Hij ging achter den tram om, die op de plaats stilstond, doch werd ge vat door den automobiel van mad. Carré, van Amsterdam. De arme jongen werd ten gronde geworpen en overreden. Hij bloedde weldra uit mond en ooren. De auto voerder stopte onmiddellijk en bracht het slachtoffer naar de naburige woning van eenen doktoor, die hem de beste zorgen toediende. Vervolgens werd de arme knaap naar de St-Jozefskliniek te Brugge gevoerd. Benevens de wondon aan het hoofd, bad hij erge kneuzingen bekomen'aan den buik en de schouders. Wevfilgem. Brand. Gedurende den nacht brak er brand uit in het huis van M. De Coninck, vlashandelaar, wo nende in de Lauwestraat. Men bevond zich weldra voor een grooten vuurpoel, dien de pompiers met goed gevolg aan vielen. De personen die het eerst ter plaats waren, bemerkten dat de poort der stallingen ingebroken was, waaruit men afleidt dat de brand door dieven veroorzaakt werd. De policie-kommissaris deed de puinen uiteen werpen. Men ontdekte de verkool de rompen van enkel 9 kiekens, terwijl er 21 moesten zijn. De schade door den brand veroorzaakt, is groot. Het parket onderzoekt. voor uw geluk voorbereid. Richt dus uwe gedachten, uwe droomen, uwen wil naar dit doel rijk te worden Het eer ste millioen alleen is moeilijk te winnen. Als gij dat der Dufernois in uwe hand hebt, zal het overige vanzelf volgen. Herstel niet mijne fortuin maar mijn on geluk. Herneem op de beurs de plaats, die ik er innam. De vorstelijke geslach ten volgen elkander op den troon en dé koningen der geldmarkt zijn zeker hun prestige te bewaren Ik gaf mijn vader een geruststellend antwoord. Toen bij echter aanhield met het plan om mejufvrouw Dufernois te huwen, aarzelde ik. Hij bemerkte het. Zijn blik ondervroeg mij op meer na drukkelijke wijze, en ik boog het hoofd. Ik ga sterven, sprak bij tot mij, en ik wil dat gij mij uw woord geeft. Ik gaf bet hem. Hij stierf met het bewustzijn, dat hij de toekomst mijner moeder en de mijne verzekerd had. Ik hield mijne belofte. Van dien dag- af werkte ik met verdubbelden iever, niet uit liefde tot bet geld, maar om aan bet. bevel mijns vaders te voldoen. Toch had ik mij zeiven iets gewichtigs te ver wijten. André Nicois hield op en sclieen te aarzelen. De abbé Sulpice nam hem bij de hand. Spreek, zegde hij tot hem, zoo gij het eene verlichting voor u vindt mij uwe levensgeschiedenis te verhalen ik ben een vriend... Een gestrenge vriend, antwoordde Nigois. De abbé Sulpice wees naar het kruis beeld. Een biechtvader, als gij het .ver langt, zegde hij. 20 AUGUSTUS 1913 T N©ke?e. Brand. Een geweldige brand ontstond Maandag in de hofstede der kinderen Seyvan. Het buis, de schuur, de stallingen en eene koornmijb werden in asch gelegd. Al de meubelen,, het landbouwgerief, de oogst, kleederen, enz., werden de prooi der vlammen. Do schade is aanzienlijk. Ccuckelaere. Wreede brand. Om 9 ure 's avonds brak er brand uit in de woning van M. Muyle, die in Frankrijk arbeidt. Vrouw en kinderen lagen reeds te bed. Geheel het dak stond reeds volop in brand, toen de gebuur De Wilde bet gewaar werd.Hij stiet de deur in, sprong door de vlammen naar de slaapkamer der moeder en kinderen en gelukte er in ze met groote moeite te redden. Geheel de woning werd met den inboedel do prooi der vlammen. De schade is groot. Reehorst. Vermorzeld. De ou derling Broeckaert, oud 80 jaar, kwam Zondag van de hoogmis naar huis. Ach ter eene hofstede moest hij door een on bewaakte barreel. Toen bij te midden do baan was, werd hij door den sneltrein gevat en op den slag gedood. Het parket van Audenaarde is ter plaats geweest. Cent. Zonderling ongeluk. Maandag morgend, rond 11 ure, kwam een automobiel uit de richting van Ma- riakerke en Rooigem, langs over den Drongenscben steenweg de Rooigemlaan opgereden. Daar men er aan den telefoon werkte, hing een draad over den weg en werd door den auto gevat en meelegesleurd. De kruidenier Jules Braem, wonende in nr 135 van gemelden steenweg, kreeg van den geweldig aanspannenden draad' eene snede over de volle breedte van het rechter-onderbeen, juist boven den voet. Gelukkig dat de auto in tijds stopte, do draad ware er nog verder door gegaan. Ooggetuigen zeggen dat de vier inzit tenden van den automobiel van geluk mogen spreken. Ware de draad aan het voorstuk niet blijven haper Ai, ze konden zeer ernstige verwondingen aan het hoofd bekomen hebben. Dokter Rysenaer heeft bet slachtoffer verzorgd. fileul&bake. Erg ongeluk. Maan dag morgen, rond 7 ure, gebeurde in de fabriek van de HH. Schaetsaert een erg ongeluk. Pharaïlde Devos, 16 jaar, spoelster, wilde een streng garen lostrekken, die mededraaide aan een as. Haar linkerarm werd gevat en gebro ken. Zij wilde met de rechterband de lin kerarm losmaken en daardoor werd den top van den middenvinger afgerukt. Ge lukkig kon men seffens de spoelmolen stilleggen, anders ware bet meisje gansch medegedraaid. Geneesheer Der- vo heeft het slachtoffer verzorgd. Het meisje werd per rijtuig naar hare woning overgebracht. 03 lekkerbekken verklaren dat de Chicorei Talpe de smakelijkste is. 1063 Lede. De drank. Maandag na middag was de policiekommissaris op ronde langs den Heiplas, toen hij daar een dronken kerel ontmoette, die kost wat kost met hem wilde vechten en hem beleedigde. Proces-verbaal werd opge maakt. Laffe daad. Ten nadeele van hei gasthuis van Lede, werden verleden nacht op de wijk Kat een 200-tal strui ken aardappelen uitgetrokken. Men heeft vermoedens. Vüerzele. Ongeval.Maandag na middag ging het paard van Karei Van Goethem, poeldenier, op de wijk Huyle- broeck, op hol. De kar sloeg tegen een boom, en plofte in een gracht. De gelei der lag onder 't voertuig en kon slecht» met moeite door ooggetuigen gered wor den. Het paard was gekwetst en de kar erg beschadigd. Eene mand kiekens was- opengeraakt en de diertjes ontsnapten. Na eene jacht van ruim een uur konden allen terug geknipt worden. Nog nietMaar welken titel gij vt ook geeft, ik weet wel, dat ik op uwe» bescheidenheid rekenen kan. Een handdruk van den abbé Sulpice was zijn eenig antwoord. Ik was jong, vervolgde de bankier,' in den bloei des levens, te midden van den storm mijner hartstochten. Mijne moeder was eene brave vrouw in de vollo beteekenis van het woord, maar onver schillig wat de voorschriften van den godsdienst betrof. Zij droeg met eerbied deji naam mijns vaders, maar zij leerde mij niet, wat zij zelve niet wist, de on veranderlijke beginselen van het plicht besef, dat op de naleving der goddelijke geboden steunt. Hare raadgevingen wa ren verstandig, maar verhieven zich niet boven de betamelijkheden van bet maat schappelijk leven en boven het persoon lijk belang. Zij wilde mij gelukkig zien, maar zij dacht, dat ik het zijn kon zon der het geloof, waarvan hare opvoeding haar vervreemd had. Ik was een vurig, onstuimig jonge ling, vrij van allen dwang en streefde toen meer naar het genot dan naar de fortuin. De vrijheid van handelen, die ik genoot, mijn gebrek aan godsdienst, mijne twintig jaren, moesten mij op een gevaarlijken weg brengen. Zonder mij ne moeder te raadplegen, in strijd met het woord aan mijn vader gegeven, vatte ik het stellige voornemen op een schoon en arm meisje te huwen... Zij geloofde mij, zij hoopte op de toekomst, maar toen de tijd daar was om mijne positie te ves tigen, toen ik den mannelijken leeftijd van vijf en twintig jaren bereikt had en mejufvrouw Dufcrnois.er achttien telde, bracht mijne moeder mij het bevel mijns vaders in herinnering. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2