flood en Maan T EEN EN 'I MuiimiMmd Voor 9 miljoen juweelen gestolen Bnisselsclie Kiekskeas Z^See-üSaa 23 Augus&is 13 8 2 y 33 -£k. CS- 3E3 33 J\. ID NOG HET STOUT WAAGSTUK Qescnièènias faas^gjasag sar i £3 m^.TMAiifcjLagzneseaaaggz 2 CENTIEMEN HET NUMMER Sf5®«S 'ABONNEMENTEN' Vos maanden 4 franken. Een jaar S franken, Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avQRds «fe 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Tour loute Ia publicité commerciale et finaneière da journal, s adfesser exclusivement a l'Apeace Réclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, Bruxoües. BUREEL-EN TE CRUSSE!. TE flSLST IB. BOOTS, Beurspiaais, 2 I *3tüzoDcntrpiat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffsl-De Genat. AANKONDIGINGEN:. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 4* blaaz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) Ir. 2,00 fr. 1 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) (r. 2,00 Recht, herstdl. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Men kent de fabel, waarin verhaald ■wordt, hoe eens de hond verwoed aan het huilen ging' tegen do maan, die hoog aan den hemel stond. De nachta- gaal, getuige van dit tooneel, deed aan het nijdig dier opmerken, dat het zich auttelooze moeite gaf, dat al zijn go- blaf den glans dar nachtvorstin niet aou doen verbleakan. Aan dit verioisol herinnert ons een feit, pas eenigo dagen geleden, voor gavallon. Da goede stad Mechelenbereidde zich om mot grooton luister de jubelfeesten va.n O. L. Vrouw van Hatsvyck te vie ren. Die feesten, welke alle 25 jaar plaats grijpen, lokken telkens ontzag lijke scharen vreemdelingen naar de aartsbisschoppelijke stad en leveren een schoon bewijs van den vromen godsdienstzin van ons Viaamscho volk. fiat die dag ook steeds goed is voor de Moeheische nering, vraagt geen ver der betoog. Met nijdig oog aanstaarde de hond da toebereidselen voor de feestelijk heden van 17 Augusti. Versta namelijk door den hond, den bond dor liberale jongelingen van Mechelen. Watte het Itoomsch bijgeloof, dat men sinds lang onder het gewicht der Moderne Wetenschap versmacht waan de, sou nu weer schaamteloos den kop opsteken Wist do geleerde kardinaal dan niet dat wij in de verlichte 20' eeuw ioven Maar thans zou hij kennis maken met de fine-flew van het Mechelsche liberalisme. Deze zou aan de verlichte bevolking haren plicht herinneren, en gansch de popenkomedie zou afloopen tot schande on schade van hare inrich ters. Misschien zou in aandenken van dit heugelijk feit, voortaan de weinig eervolle naam Maneblusschers - door de vsreeronds benaming Mechelsche voorlichters vervangen worden 3enige dagen vóór do feesten werd door de zorgen van bovengenoemden bond een plakbrief verspreid, waarvan wij hier den 'inhoud mededeelen in al zijne wijsgeenga en letterkundige schoonheid. Het waro immars spijtig moest zulk eon kostelijk stuk voor het nageslacht verloren gaan Da - bond der liberale jongelingen van Mechelen Gezien de feesten, ingericht tor ge legenheid der verjaring van O.L.Vrouw van Ila.-.swyck, moeten dienen om ver telselkens, door het bijgeloof gesmeed re herdenken, Dat er spraak is.de wondere kracht van een Mariabeeld te vereeren, Gezien het feit, dit beeld te veree ren,, eene daad van afgoderij daar- stelt, Gezien eindelijk de bijgeloovige oefening-en strijdig zijn met de begin selen der goede en gezonde zedeleer i> Drukt den wersch uit, de ontwik kelde bevolking zich te zien onthou den van alle deelname aan do verja ringsfeesten van O. L. Vrouw van Hanswyk, en hoopt dat de gewinzucht dezen,wier verstand en geweten de af goderij afkeuren, niet zal meesleepen om aan die feesten mede te werken. Dit bespottelijk voortbrengsel der liberale onverdraagzaamheid heeft niet kunnen beletten, dat de feesten Zondag laatst gelukt zijn boven alle verwachting. Koning Albert, spijts alle beginselen der goede en gezonde vrijden- kerszedeleer, had er aan gehouden, de plechtigheden bij te wonen. Rond 2 ure per auto aangekomen met zijne beide zonen, is hij.eerst om half zes vertrok ken, na voor alwiehet hooron wilde verklaard te hebben, dat hij te Meche len een genoeglijken namiddag had doorgebracht. statie alleen zijn 35000 kaartjes afge nomen. Dus heeft da plakkrief der Mechel sche liberale jongelingen volstrekt tot niets gediend Ja toch, hij heeft ge toond, hoe do liberalen den eerbied voor den godsdienst verstaan, waar mede zij 14 dagen vóór de kiezing zoo gaarne pralen. Hij heeft de vrijdenken de Maneblusscher's in een belachelijk figuur gesteld tegenover hunne mede burgers en tegenover hst Vlaamsche land. Hij heelt de maat gegeven van hunne domme verwaandheid en van hunne onmacht. Hare En wat gezegd van de toegestroomde geloovigon In den voormiddag kwa - iüon ter middenstatie 42 speciale treinen aan m de statie van Neckerspoel 27. Bot spreekt van zelf dat ook de gewone treinen proppens vol waren. Op do Buurtspoorwegen van Aarschot, Boom en Heyst-op-don-Borg had men spe ciale trams ingerichtde gewonetrams nadden tot 18 rijtuigen. Wij hebben geene de minste inlichtingen nopens het getal inwoners van de omliggende gemeenteus. die te voet of por velo naar Mechelen gekomen waren. Wij heb oen maar ééne opgaaf aan de midden- Loss op de 4* bladzijde de aankondi ging Voer fis eis geven wij. «yjigepast! De Holiandsche minis ter van geldwezen heeft besloten dat er van af 1 September aanstaande, geen Belgisch nickel- of koperen munt te Aar- denberg, Biervliet en Axel, in de provin cie Zeeland, meer in betaling mag -gege ven worden. De overtreders kunnen ge straft worden met boeten van 75 tot 500 gulden De belanghebbenden hebben tot 1 Oc tober tijd om zich bij de ontvangers van belastingen hunner gemeenten van de verboden geldstukken te ontmaken. Ds Heilige Stoel en da Vereefiigdo- Staten. De Heilige Stoel heeft onder handelingen aangeknoopt met de regee ring der Vereenigde-Staten, met het in- zich officieele diplomatische betrekkin- jen,in te stellen. Indien de onderhande- ingen gelukken, dan zal er eene nun tiatuur ingericht worden* te Washing ton. De Paus is nu in die stad vertegen woordigd door een apostolieken afge- veerdigde. Om te voorzien in 't gebrek aan offi cieren. Wij hebben onlangs medege deeld hoeveel nieuwe officieren er zon den noodig zijn door de vermeerdering onzer legersterkte. Om daarin te voorzien, heeft de minis ter van Oorlog besloten eene bijzondere school te stichten, welke aan de bestaan de militaire school zou worden toege-' voegd, en waarin onderofficieren zouden voorbereid worden tot het onder] uite nantscliap. De leergangen dier school zullen elf maanden duren. Om aangeno men te worden moet men drie jaar dienst hebben, waarvan twee als onderofficier, of onderofficier geweest zijn en minder dan 80 jaar tellen. Bovendien moet een ingangsexamen doorstaan worden, dat nagenoeg over hetzelfde program als het ingangsexa men voor de militaire school loopt. Dit examen mag naar keuze in het Fransch of in het Nederlandsch afgelegd worden; de tweede taal is Nederïandsch of Fransch. Zij die geslaagd zijn in het voorbereidend examen voor het onderlui tenantschap of het ingangsexamen voor de militaire school worden zonder nieuw :amen tot de leergangen toegelaten. De bijzondere school in kwestie zal met October aanstaande opgericht zijn. De onderofficieren, die er de kursussen volgen, zullen gehuisvest worden in de kazerne der karabiniers te Brussel. Een standbeeld aan een Dcmsnlkaan. - Te Ciyita-Veochia, op eene openbare plaats, werd het standbeeld ingehuldigd van pater A lberto Guglielminollo, die na zijn land als matroos te hebben gediend, kloosterling is geworden en zieli toe wijdde aan de geschiedenis van het Ita- liaansch zeewezen, waarover de Domini- kaan werken heeft geschreven van onbe twistbare waarde. Het was de gemeenteraad van Civita- Vecchia, de geboorteplaats van pater Guglielminollo, die hel initiatief had ge nomen, een standbeeld aan dezen groote geleerde op te richten. De koning van Italië heeft aan de inschrijvingslijst, daartoe in omloop gebracht, zijnen steun gegeven. Bij de inhuldiging van het standbeeld werden redevoeriugen uitgesproken door de vertegenwoordigers van den minister van zeewezen, van de stad Civita-Vec- chia en door pater Alberto Zocchi, verte genwoordiger der Dominikanenorde. Vervolgens bad ecu optocht door de stad plaats, van vaderlandsche maat schappijen en afgevaardigden van al de gemeenteraden der provincie Home. Opanlsig dss* jacht, Het is nu vast gesteld dat de opening van de jacht den 30 Augustus aanstaande zal plaats heb ben. wan wBsasjieir» Pégoisefla Wij meldden gisteren reeds de ophef makende proefneming door den Fran- schen vlieger Pégoud gedaan, door in valscherm uit zijn vliegtoestel neer te dalen. Ziehier nagenoeg hoe het toestel, uit vindsel van ingenieur Bonnet, werkt. Vooraleer op te stijgen, maakt de vlie ger de sterke knorden van den valscherm aan zijne lenden vast. De valscherm zelf ligt achter den vlieger in eene doos of een kistje. Zoo gatiw de vlieger bemerkt dat er iets niet in regel is, of ziet dat zijn toestel kantelt, 'doet hij 't kistje open.De wind zet zich onmiddellijk in den val scherm en deze spreidt zich open. Zoo wordt de vlieger zachtjes uit zijn toestel gelicht en terwijl het toestel nog een eind zijn weegs gaat, drijft de vlie ger met den valscherm zacht weg, waar heen de wind hem voeren wil... Naar het schijnt werkt M. Bonnet nu aan een grooteren valscherm, welke niet. alleen den vlieger, maar zelfs het toestel behouden beneden zou brengen. Men beweert ook', dat dc gekende vlie ger, Louis Blériot, die zich thans nogJ enkel met de vervaardiging van vlieg toestellen bezig houdt, èerstdaags no£ veel belangrijker proefnemingen zal la ten doen en dat de vlieger Pégoud zich reeds aangeboden heeft, om die te doen. Hier zou kwestie zijn van een toestel,, dat in de lucht zou zijn, wat een onder zeeër in zee is. Het zou namelijk moge lijk zijn, dit toestel op zich zei ven te doen keeren, kandelen, enz., doordien de vlieger aan het zeteltje vastgemaakt is. Dank aan een zelfwerkend mekanism, zou het toestel steeds in de gewone posi tie terugkeeren. Pégoud heeft verklaard dat zulk' een toestel voor hem niets gevaarlijks aan biedt. de automobiel in een gracht. M. BuscK, werd een knie afgerukt en den schedel ontbloot zijn gezel bekwam zeer ern stige inwendige kneuzingen. De damen werden minder zwaar gekwetst maar een hunner is in de zenuwen geschokt en men vreest voor haar verstand. De stoker bekwam slechts eenige lichte kneuzingen. Navolgors van Bonnet. De Ga tte Berlinoise 'de Midi meldt, dat zet FRANKRIJK Do Pe-rstelsgraimften. M. Massé, minister van koophandel, nijverheid, posten en telegrafen, heeft besloten, na overeenkomst met de Belgische en Ne- derlandsche besturen, de schikkingen ten gunste der perstelegrammen, tus- schen Frankrijk cn Nederland, langs België toe te passén. Deze telegrammen zullen van eene prijsvermindering van 50% op het nor maal tarief genieten. Dus betalen zij eene taks van 8 centiemen per woord. M. Massé drijft voor het oogenblik de onderhandelingen met België verder, voor de aanname van hetzelfde regiem. Hij hoopt met zijne onderhandelingen binnen kort gedaan f.c hebben. Aanhouding van Inbrekers. De Pa- rij zer politie komt zeer gewichtige aan houdingen te doen. Ten gevolge van de laatste diefstallen, opende M. Legrand, onder-overste der veiligheid, eenige onderzoeken waardoor hij te wéten kwam dat. de kwaaddoeners eene heeïe bendé uitmieken, waarvan de bijzonderste hoofden in de Rue des Cou- ronnes, nr 54, verbleven. De magistraat, door verscheidene op zieners vergezeld, begaf zich .Woensdag ter plaats. Tien kerels werden er aangehouden. Allen waren voorzien van revolvers en valsche sleutels. Naar den veiligheids dienst verge bracht, hielden de kerels staan, dat zij de ontdekte juweelen van vrienden als geschenk gekregen hadden, en zij verzetten zich tegen hunne aan houding. Het duurde echter niet lang, want on der de voedering hunner vesten, vond men twee kleine schetsen van gesloten huizen, welke zijdes nachts zouden be zoeken. Na ondervraging zijn 'de tien kwaad doeners naar den menschmeetkundigcn dienst overgebracht waar men hunne vingerindrukken zal vergelijken met de ze die opgenomen zijn op de meubels der bestolen vertrekken van het 8it0 en i6e arrondissement. Men zal dan eerst weten of men nu eindelijk de beruchte bende der collec- tionneurs in den Val heeft. BUSYSCHLAND A'jtoïïïoblelüfigsSuk4 Slachtoffers. - Een erg automobielongeluk viel voor op den steenweg van Sarreguemines naar Sarrëbruck (aangehecht Lorreinen). Busch, een vertegenwoordiger van eene automobielfabriek, besloot met 2> dames, waarmede hij in een hotel liet1 avondmaal genomen had, eene nacht wandeling per automobiel te doen. Het rijtuig rolde in volle vaartnabij den molen van Simbacli gekomen, liep Donderdag morgend de iWilhelmburg, nabij Hamburg, twee bandieten uit eenen automobiel voor de gemeente spaarkas stapten. Onder doosdbedreigingen eisckten zij den inhoud der kas. Twee jonge bedienden 'die in het bu reel aanwezig waren vluchtten weg. De kassier beproefde evenwel zich te verzetten, maar hij werd door een revol verschot in het hoofd gedood. De schurken ontstolen daarna liet geld en vertrokken in hunnen automobiel zonder eenig spoor na te laten. Kei aihietisch Kongres. Het, athle- tisch kongres dat voor het oogenblik te Berlijn zetelt, heeft de oprichting van eene internationale kampstrijdkundige vergadering besloten. De vergadering zal zich bezighouden met alle wedstrij den, waaraan de kampvechters deel ne men zooals de olympische spelen. 'Alle twee jaar zal er een kongres gehouden worden. Bij uitzondering zal er waarschijnlijk komend jaar te Parijs eene zitting zijn. M. Hedstroem, een Zweed, is tot voor zitter gekozen. GOSTENRIJK-HONGARIË Schietongeluk te Po!a. Een onge luk is voorgevallen tijdens de schietoefe ningen van Pola met een kanon van 305 m/m waarvan de kulas beschadigd was. Drie kanonniers werden gedood 'drie andere soldaten en twee werklieden wer den gewond. Verscheidene, Waaronder een inge nieur, zijn zwaar gekwetst geworden. De onder-admiraal, hertog Lanjus, voorzitter van het technisch komiteit der marine, werd zwaar gewond aan de bee- nen. RUSLAND Sn genade. De Czaar heeft aan 47 matrozen der vloot van de Baltisclie zee, die door den krijgsraad werden veroor deeld, genade geschonken. ZWEDEN. Voor de Perzische Gendarmerie. Kolonel Hjalmarsan, hoofd der Perzi sche gendarmerie heeft nieuwe Zweed- sche officieren voor de Perzische gen darmerie gevraagd. Daar de minister van buitenlandsche zaken van Zweden, van het Engelsch gouvernement eene mede- deeling heeft ontvangen, zal hij deze vraag inwilligen. ITALIË Eene ontrsggeling. De express- trein Rome-Napels is nabij Nanels ont- riggeld. De lokomotief,.de post- en reisgoede- renwagens zijn omgekanteld. Het eerste reizigersrijtuig is gebroken. Twee ijze- renwegbedienden en een reiziger zijn gedood. Er zijn nog negen ander ge kwetsten, waaronder geen enkele vreem deling. SPANJE De Holiandsche stoomer blijft ge strand. De Holiandsche stoomer «Wi lis b die in eene zandbank nabij Piredd (Caralonië) is geloopen, is nog niet vlot gebracht. De Fransche sleeper ;Wal- kyrie is uit Marseille vertrokken. De passagiers van den Wilis zijn onge deerd. De stoomer meet 4.886 ton. Hij was uit Tanger ter bestemming van Marseille vertrokken. Gntdekkmg van eene Moord. Hit Oviedo Men heeft op het strand van Aguilar tusschen de rotsen het aan stuk ken gesneden lijk gevonden van een rijk eigenaar eener nabijgelegen gemeente. Het hoofd en beonen ontbraken. De bee- nen werden een weinig verder ontdekt. De schoonzoon van den vermoorde is aangehouden. Diefstal zou de drijfveer 'der misdaad geweest zijn. Er was in de fiskale wetsontwerpen wel stof tot discussie voor zes lange maanden. Maar, natuurlijk, nu! Geven wij aan Ccesar wat aan Caesar toekomt en bekennen wij rechtuit dat dezen keer ten minste de Kamer heel nuttig werk heeft verricht en op weinig tijd. Het ware te wenschen dat de lin kerzijde altijd zoo vermoeid en, uitgeput weze als nu de zaken zouden er'enkel zooveel te beter omgaan. Men begint zich, een weinig overal, met de veiligheid van den voetganger te bekreunen. Het verkeer van de autos, rijtuigen, tramways en alle andere ver voermiddelen wordt zoo druk dat Brus sel weldra niet meer zal moeten ja- loersch zijn op Londen, waar men dage lijks een twee-tal dozijnen menschen doodrijdt. Wij spraken daarover zoo even nog met M. Lemonnier, die representant is maar tevens ook Schepene van Openbare werken te Brussel. -Ge kunt niet gelooven, zegde hij mij, welke moeite ik had om die kleine voetpaden, uitsluitelijk voor voetgan gers bestemd, te doen aannemen aan de Rogiersplaats, rechtover de Nieuwstr., den Boulevard du Nord en aan den Ter minus, lijk overigens aan alle gevaar lijke kruispunten van de stad. Niemand wou er van hoorenMen wist er van al les tegen op te werpen, onder andere, dat zij nog gevaarlijker zouden geweest zijn dat zij eene groote hindernis gin gen daarstellen voor rijtuigen en autos. De proef die wij nu gedaan hebben bewijst gansch het tegenovergstelde. Die bijgangskens zijn heel nuttig voor de voetgangers; deze aanzien ze als eene schuilplaats. Ik ben er nochtans niet in gelukt eene dergelijke schuilplaats op te richten aan den hoek van de Koninklijke straat en de Wetstraat. Ik had nochtans voorge steld daar geenen vasten bijgang maar eenen rollenden aan te leggen, dien men in geval van stoet,, défilé, of anderszins gemakkelijk kadde kunnen wegnemen. Ik heb geene andere vraag aan een man willen stellen die met dergelijke goede inzichten bezield is maar ik ben innig overtuigd, dat de vijanden van zijn systeem toch onder de eenvoudige voet gangers niet te vinden zijn. HAROLD. "iets teruggevonden. Cosd werk. Verkeer in Brussel. (Tan onzen hijz. briefwisselaar.) Brussel, 21 Augustus 1913. Ouf'de bespreking van de fiskale wetten is geëindigd. Gelukkig dat iedereen zoo vermoeid M. Lemonnier, een der aanzienlijkste leden der linkerzijde, zegde mij desaan- gaande Voor het oogenblik wordt er wat min der gesproken over de geheimzinnige 'erdwijning van het beruchte parel snoer, hebbende eene waarde van 3.750 duizend frank en op onuitlegbare wijze verdwenen tusschen Parijs en Londen. Evenwel is de diefte nog niet vergeten, en het parelsnoer nog niet ontdekt. Het m ten andere het eenige kostbare ju weef met, dat in deze laatste tijden verdween en waarvan men nooit iets terugzag. De groote diefstallen vermenigvuldi gen zich zoo zeer, dat men wel geneigd zou zijn te denken, dat eene internatio nale bende al deze diefstallen beraamt en uitvoert, ofwel, dat het toeval op prach tige wijze de dieven bevoordeellgt. Herinneren wij in 't kort. eenige be langrijke dief ten der laatste tijden Up 14 Maart 1912, worden in den snel trein Parijs-Amsterdam, voor 125.000 frank diamanten gestolen Op 12 Juli daaropvolgende, worden in het a Crédit Foncier van Algiers, drie sc-hatkistbons van 250.000 frank ont vreemd; Deh 23 der zelfde maand, wordt de prinses van Turn en Taxis, in een hotel te Oostende van 100.000 frank juweelen ontlast. Nog dezelfde maand, eene nieuwe diefte van 2.600.000 frank' juweelen ten nadeele van prinses Schakowski, te Mos kou. Op 4" Oogst is het. M. Cruz, van Lissa bon, die voor 450.000 fr. juweelen veiv mist. Den 27 November verdwijnt eene par tij staven goud, ter waarde van 125.000 frank, welke van Bremen naar Zwitser land gezonden werd. Den 13 Maart 1913, wordt de groot hertogin Maria Pavlowna, te St-Peters- burg het slachtoffer van eene diefte. Meer dan een miljoen juweelen worden, haar ontstolen. Op 26 Juni, in eene verkoooza.'al te Parijs, diefte van 60.000 fr. juvrcelcn En eindelijk op 1G Juli laatstleden is het beruchte parelsnoer ook weg. Ongetwijfeld ontbreken hAer nog eene meztigte diefstallen, waïrt in Amerika wordt er toch minstens zooveel gestolen, dan in Europa,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1