BIIOEOER en PRiESTER Bebel en tie Duitscfte bewapeningen a IN BE BALKANEN Nieu wsberichien Heel de Engelsche drukpers maakt thans melding van een brief, door Babel, 'de onlangs overleden leider der Duit- echo socialisten, aan een vriend, in En geland verblijvende, gezonden kort voor lijn overlijden. Dit schrijven werpt een heel ander 'daglicht over de oorzaak der laatste Duitsche bewapeningen. Nooit, zoo verklaart Bebel, heeft men in Duitschlaud het gedacht gehad, zich tot een oorlog met Frankrijk voor te bereiden. Ik mag u verzekeren, daar iE het uit vaste bron vernomen heb, dat Keizer [Willem bemerkte dat zijn leger in de war geraakt was, dat de officieren niets kenden van bevelen, dat het oorlogsma teriaal niets waard was. Dat.is zoo waar, 'dat indien de Franschen ons hadden aan gevallen, zij voorzeker zouden gelukt zijn, omdat onze grenzen niet verdedigd zijn. Kinderlen-Waechter heeft ten an dere bekend, dat indien de Franschen hadden geweten, hoe ellendig onze ver dediging gesteld was, zij onvermijdelijk de bovenhand zouden gehad hebben. Dat Duitschland gelaakt wordt, we gens de verplettering der Turken, en dat de Franschen Servië en Bulgarië gehol pen hebben, is zeer wel mogelijk. d Keizer Willem is nogmaals zeer slim geweest, door te gelooven dat zijne be wapeningen enkel tegen Frankrijk ge richt waren. In den grond vraagt hij echter niets liever dan den vrede, want, er zijn nog vele jaren noodig, vooraleer het Duitsche leger in staat zal zijn een oorlog aan te gaan. Poincarré, de nieuwe president -der Fransche Republiek, beeft eene groote macht, en één woord van hem ten voor- deele van een oorlog, zou voor Duitsch land een groot gevaar kunnen zijn... Da Turken te Andrinopel. Te Sofia bedriegt men zich, indien 'men op de hulp der grootmachten re kent om de Turken uit Andrinopel te drijven. Oostenrijk zoekt eene minzame oplos sing van het Bulgaro-Turksch konÜikt, waardoor Andrinopel aan Turkije zou blijven. Wat Rusland betreft, zou het schij nen dat het nog meer verzoenend over deze kwestie zal zijn. Alles doet dus aan nemen dat Andrinopel eene Turksche stad zal blijven. De Novoïe Vremia verklaart, 'dat het gerucht volgens hetwelk de diplo ma! isclie betrekkingen met de Porte zouden kritiek zijn, niet van allen grond ontbloot is. Het Russisch leger zou, naar verze kerd wordt, de grens zijn overgestoken, ind'en de grootvizier geen bevél had ge geven de Turksche troepen terug over de Maritza te doen trekken. Het is nngtans buiten twijfel, dat het kabinet van St-Petersburg de diplomati sche betrekkingen niet gemakkelijk zal breken, om wille der Andrinopelerkwes- tie. De Groot-vizier gaf dus bevel aan de Turken zich terug te trekken. Werd dit bevel uitgevoerd? Neen. De Bulgaar- sche snelberichten, bevestigen het. Op aandringen van het kabinet van Sofia en op ingeving van de mogendhe den en bijzonderlijk van Rusland, heb ben de Grieken de ontruiming van bet aangeworven Bulgaarsch grondgebied verschoven, daar men vreest dat de Tur ken onmiddellijk de streek zouden be machtigen vooraleer er eën Bulgaarsch soldaat ter plaats zou gekomen zijn. Onder de bevolking zoowel Griek- sche als Muzulmaansch is er eene vreeselijke paniek ontstaan; bij het ver nemen dat de Bulgaren binnen kort be zit zouden nemen van de nieuwe grond- Een verhaal uit do dagen der Commune. (43«te "Vervolg.) Neen, zegde André Ni^ois, neen, waarlijk niet, maar mijn kindmijn kind Gij betreurt slechts een broeder... Mijnheer," zegde de abbé Sulpice, wij betreuren met dien broeder, het slachtoffer van ccne betreurensweerdige dwaling, bet verlies van de eer der fa milie, en God weet welken prijs wij daaraan hechten Wij beweenen want Sabine's smarten zijn de mijne eene .verbintenis, waar mijn vader zijn zegen aan geschonken had. Hoe mejuffrouw Sabine huwt niet met mijnheer Fougerais? Zij kan het niet meer, mijnheer, en ik keur het goed. Ik keur het goed; want zij kan onze onverdiende schande een rechtschapen, talentvollen jonge ling niet als bruidschat medebrengen. Maar ik betreur liet, want ik vraag mij zeiven af, of Benedict's geest genoeg ge hard is, om deze beproeving te kunnen doorstaan. Oordeel over de bitterheid van ons beider smart, indien dit edel ver stand bet gevoel voor 't waarlijk scKoo- ne en goede zou verliezen; indien Bene dict, ten gevolge van onze eigen rampen, ophield de Christen-kunstenaar te zijn, dien wij thans beminnen en zich in een afgrond stortte, waaruit wij hem niet zouden kunnen redden gebieden. GanscEe dorpen verhuizen en de bewoners steken, vooraleer te ver trekken, knnne huizen in brand. Turken en Bulgaren. De dagbladen uit Constantinopel ver nemen dat een klein Bulgaarsch batal jon Woensdag de voorposten van Orta- keui heeft aangevallen. De Bulgaren werden teruggeslagen, na verscheidene honderden dooden ver loren te hebben waaronder een kolonel, twee kapiteins, en eenige luitenanten. Omtrent 170 soldaten werden krijgsge vangen genomen. De Grieken van Ortakeui hebben be sloten de streek te verlaten, indien de Bulgaren ze weder bezetten. De Kvjestts van Andrinopel. Oostenrijk en Rusland. Het Deutsches Volksblatt uit Weenen verneemt dat de gezant van Ita lië, graaf van Avarna, Woensdag met hertog Berchtold, een lang onderhoud had, waarin de Andrinopelerkwestje en de houding van Turkije, behandeld werd. De a Nouvelle Presse libre meent te weten dat Rusland het cp zich niet neemt de Turken uit Andrinopel te drij ven. Rusland zou dan eerst handelend op treden in geval de Turksche troepen in Bulgarië vielen. To Dsdaagatch. Volgens nieuwsberichten door een stoomer uit Dedeagatch medegebracht, worden de Grieksche en Turksche bewo ners der streek naar het eiland Samo- thracië overgebracht. In de stad zelf verblijven er slechts nog eenige vreem delingen. De vertegenwoordigers van handels huizen hebben de passagiers verzocht hulp te doen zenden. De Bulgaarsche en Turksche komi- tadjis bevechten elkander in de streek van Feroldji. Te Dedeagatch werd gezegd dat 'de Turksche vloot te Sarros was. Een Turksch officier, vergezeld van negen soldaten, heeft een onderhoud ge had met deu Griekschen gouverneur, die onmiddellijk den Duitschen en Oosten- rijkschen konsul bijeenriep. Dc konsul van Frankrijk en Engeland waren afwe- zig. Volgens zelfde nieuwsberichten zijn 15 Turksche officieren te Dedeagatch aangekomen. Da Vorcorieslingen van Salonika. Volgens bevelen uit Athene toegeko men, is de veroordeeling tot de doodstraf tegen 18 Turken, beschuldigt van erge wreedheden, uitgesproken, nog niet ten uitvoer gebracht. Men hoopt dat de ko ning hen zal genade schenken. De QosfcenrtjkscSie ress*visten naar huis. Men meldt ons uit' Sarajevo dat de re servisten van nu af naar huis gezonden worden. Zij keeren gedeeltelijk per spoor en per schip via Triest terug. Te Weenen worden verscheidene hon derden reservisten afgewacht. Er is ter hunner eer een grootsch onthaal in ge reedheid gebracht. De burgemeester van Weenen zal bun een toespraak doen aan de statie. Brussel. Een kassier op de vlucht. De kassier van M. B..., handelaar in de wijkder Hallen, is sedert Zondag 11. spoorloos verdwenen. M. B... deed Woensdag de brandkast openen waarvan de kassier alleen den sleutel bezat. Geen rooden duit bleef er over. De ontvreemding waaraan de ontrou we bediende zich plichtig beeft gemaakt, beloopt meer dan 10.000 frank. De persoonsbeschrijving van den vluchteling werd door de policie in alle richtingen gezonden. Overreden.Mad. wed. Demeuter, 65 jaar oud, wonende Metsysstraat, te Schaarbeek, werd Woensdag avoud, toen zij de Rogiersplaat6 wilde overstappen, Dat alles is vreeselijk zegde An dré Nicois, en vloekt gij de hand niet, die u slaat Wij aanbidden baar, ook in hare gestrengheid Waar hoopt gij dan op? Dat het onrecht in deze wereld her steld zal worden. En indien dit niet gebeurd zoo uw broeder, evenals Lesurques, in bet graf daalde zonder zijne onschuld bev.ezen te zien Dan verwacht ik rechtveerdigheid daarboven sprak de priester, terwijl bij naar den hemel wees. Daar boven, herhaalde de bankier, daar is de lucht, de homelruimte, mot sterren bevolkt, die wij nooit kunnen tellen, dat is alles. Ik geloof niet aan een ander leven. Dat is ook de reden, dat gij geen troost kunt vinden. Geloof mij, er is geene smart zoc bitter welke het geloof niet verzacht. Voor den Christen is het graf eene wieg. Als wij op een grafheu vel neerknielen, vereeren wij de stoffe lijke overblijfselen van een schepsel, naar Gods beeld gemaakt, maar onze oogen volgen dat schepsel in de wereld, waar alles eeuwig en zuiver is, en dc zekerheid van' ons geluk de bitterheid van onze tranen verzoet. O, indien gij, dankbaar aan de band die u kastijdde, u gebogen, vernederd en vernietigd hadt voor de goddelijke rechtveerdigheid, zoudt gij, ik verzeker het u, minder ge leden hebben. En vervolgens, wie weet of gij niet, zoo gij in naam van het kind, dat gij betreurt, de ongelukkigen ge- DE VOLKSSTEM omgeworpen 'door eenen wielrijder. De arme vrouw werd^nogal erg gewond. Hen nam haar op en bracht haar naar het gasthuis over. Stoutmoedige diefstal. Onge kende dieven zijn Woensdag nacht op de kamers gekomen van de echtgenoo- ten Devos, Antoon Dansaertstraat, 56, thans afwezig. De meubelen werden opengebroken en juweelen, ter waarde van 4.000 fr., gestolen. Eene meid stel de Donderdag morgen de diefte vast en verwittigde de politie. Magazijn geplunderd.Toen eene pelsenhandelaarster van den Vlaamschen steenweg Donderdag morgend, om 6 1/2 ure opstond, vond zij baren winkel in de grootste wanorde. Al de koopwaren wa ren uit de schabben gehaald en de ledige doozen stonden in een hoek van het ver trek. Zij verwittigd^ onmiddellijk de po licie die een onclerzöek instelde. Van een dak g-èvallen. M. Goos- sens, glazenmaker, Ophemstraat, deed Donderdag morgend herstellingen op het dak van zijn huis. Eensklaps verloor hij het evenwicht en viel in de ruimte. Hij werd erg gewoed over gansch het lichaam eu bewusteloos opgenomen. Een dokter diende den gekwetste de eerste zorgen toe en deed hem vervolgens naar bet St-Jansgastkuis overbrengen. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Hevige brand. Donderdag mor gend, rond 4 ure, is een hevige brand ontstaan bij M. Altenloh, goudsmid-ju welier, wiens werkhuizen ingericht wer den op de 2° verdieping, Koudenberg, 7. Bij het eerste noodsein snelden de pom piers der lït0 afdeeling ter plaats, ge volgd door die van de kazerne en van de groote wacht. Ofschoon het vuur spoe dig eene groote uitbreiding had geno men, waren zij, na- drie kwarts uurs krachtige werking, volkomen meester van den brand. De schade door het vuur en het water veroorzaakt, is aanzienlijk. Het drama der jPletinckxstraat. De officier van policie, Colombie, heeft zich Dinsdag avond, dadelijk na zijne aankomst te Oostende, met de politie al daar in betrekking gesteld. Vergezeld van een kollega der 'Oostendsche politie werd in alle hotels èn inrichtingen, zoo wel binnen als buiten de stad, naar Lu cie M... gezocht. Ten slotte brachten ze een bezoek aan de door haar te Oostende bewoonde kamer. Nergens echter werd een spoor van de daderes van den dubbelen moordaanslag in de Pletinckstraat, te Brussel, ont dekt. Lucie M... is sedert Zondag avond niet meer in bare woning verschenen. M. Colombie is Woensdag avond on- verricliterzake te Bxuissel weergekeerd, en is overtuigd, dat Lucie M... naar het buitenland gevlucht is. Hare persoons beschrijving is nu in alle richtingen ge zonden. Havenschuimers geknipt. Een policieagent van dienst op de Havenlei, zag Woensdag avond drie verdachte ke rels naderen, die onder zware vrachten gebukt gingen. Hiji trok zijn. revolver en trad naar ben toe. Een der kerels wierp zijn zak ten .gronde en vluchtte weg de twee anderen werden naar het pobciebureel geleid. Hunne zakken wer den geopend. Men vónd er koffie in, dien zij gestolen hadden1 aan boord van een schip in den Vergotëdok, ter hoogte der Steamerskaai, gemeerd. De dieven wer den spoedig herkend. Een hunner was zelfs opgezocht vooy andere misdrijven. De gevluchte schelpi is ook gekend en zal met lang meer op vrije voeten loo- pen. Gevaarlijke tusschenkomst. De policieagent Flamand was Woensdag avond van dienst in de Nieuwlandstraat, toen eene vrouw dezer straat hem kwam vragen haren man 4r^an te houden 3 om dat deze haar mishandelde. De agent trok er heen en verzocht den echtgenoot stil te zijn, doch in plaats van naar dien wij zen raad te luisteren, sprong deze naar den policiebediende toe en ranselde hem troost, de arme móeders beschermd,.de weezen gehuisvest-had, den toorn van God zoudt ontwappud hebben en Hij u dien Roger niet zou teruggeschonken hebben, wiens naam alleen uwe tranen nog doet vloeien. Gij waant u aan den rand van den afgfond der wanhoop en echter weet gij niet of de Hemel uwe straf misschien gfoot genoeg heeft be vonden. Houd op rie^> Ni§ois uit, verzwaar mijne angsten niet. Ik wilde hen verzachten met den balsem der berusting. Ach, indien gij mij beloofdet, dat ik tot dien prijs Roger zou terugvin den... Ik doe geen^ mirakelen en ik be proef mijn God niet ik verkondig u zij ne wet en leer u zijne geboden. Gij hebt veel geleden, zonder, tot op dit uur toe, verlichting van utve smart te bekomen, en ik herbaal u Hij, die de wonde slaat, is ook degene, die haar heelt De verzadiging van uw gouddorst heeft u zooveel troost niet geschonken, als een enkele traan, voqr de voeten van mijn God geweend, u zou verschaft hebben. De backier schpdde het hoofd. Ik wacht nie,t langer op mijn zoon, zegde hij, ik kan niet langer lijden. Ik dank u er voor dat gij mij zoo lang met een engelachtig geduld hebt aange hoord. Mijn hart blijft gesloten voor dien God, dien gij mij wilt noodzaken te beminnen. Men moet Hem, evenals gij, van zijne jeugd af gekend en ge diend hebben, om vreugde in de verloo chening en het offer te kunnen vinden. duchtig af. Met veel moeite werd hij naar 't policiebureel gesleept. Donder dag morgend werd hij ter beschikking van het gerecht opgesloten. Dikwijls verbiedt de geneesheer de koffie. Nooit zal bij de Chieorei der Trappisten Yincart verbieden. 1500 Lt. Schaarfoseft. Schielijk gestorven. Donderdag morgend vond de voorna me huurder van het huis nr 86, Heuvels straat, Mej. Julia Cesar, die te zijuent eene zolderkamer bewoonde, dood in haar bed liggen. Een dokter stelde vast dat de overledene, geboren te Rijsel, aan eene hartkwaal bezweek. Het lichaam werd naar bet lijkhuis gevoerd. Anderl&Ghf. Woensdag avond kre gen twee knapen, Jan C..., 14 1/2 jaar oud, wonende Veeartsenstraat, en Jozef M..., 14 jaar, zoon van eenen aannemer der Eloystraat, nabij de brug van den Bergcnschen steenweg, twist. Het duur de niet lang of de twee jonge bengels vielen aan 't vechten. Jan C..., die Liet zwakste was, werd ten gronde gewor pen. De andere sprong op hem en sloeg hem maar aanhoudend op het hoofd. Ziende dat hij zijn tegenstrever onmoge lijk kon overmeesteren, haalde C... zijn pennemes te voorschijn en plofte het J M... in de bil. Deze stortte ten gronde en bloedde overvloedig. Ooggetuigen en voorbijgangers snelden toe, namen hem op en droegen hem naar de woning van eenen doktoor, die hem de beste zorgen toediende. Wat de dader betreft, deze werd aangehouden en ter beschikking gesteld van den kinderrechter. Diefstal. Onbekende dieven zijn Woendag nacht bij middel van valscke sleutels in eenen modewinkel van den Bergensclien steenweg gedrongen.Voor zichtigheidshalve sneden zij vooreerst de draden over der elektrieke bel. Alzoo konden zij op hun gemak werken, zon der vrees verrast te worden. Zij hebben voor rond de 6.000 fr. koopwaren buit gemaakt. Men beeft vermoedens op drie kerels wier persoonsbeschrijving in alle richtingen gestuurd is. $t-Jans=ivïGle.nbeek. Lijk ontdekt. j— In een logementhuis, op den Gent- schen steenweg, woonde een genaamde Mathieu Heylebroeok, geboortig van Liedekerke, alleen op eene kamer. Sedert eenige dag^n had men hem niet meer gezien. Woensdag namiddag, voor bij zijne kamer gaande, werd de voor naamste huurder een doodsreuk gewaar. De politie werd verwittigd ^n de deur opengebroken. Op het bed ontdekte men lijk van den man die, volgens de ver klaring van een dokter, reeds acht dagen dood was. St-Joost-ten-Noode. Behendige be drieger. Een juweelenhandelaar be vond zich Woensdag avond in eene her berg der Frère-Orbanstraat en knoopte er kennis aan met eenen kerel, die ver klaarde Oscar J... te heeten en met zijne oude moeder in de Groenstraat te \tonen. J... kocht op krediet eene reeks juwee len, die de handelaar hem oogenblikke- lijk ter hand stelde. Doch de handelaar, <;lie wantrouwig was,twijfelde aan dc gezegden van J... en vroeg om aan zijne moeder voorgesteld te worden. Deze wei gerde zulks niet en beiden trokken in de richting der Grensstraat. Doch in de Bo- taniekstraat vluchtte J... opeens weg en £on niet meer ingehaald worden. De ju- weelhandelaar verwittigde de policie, die op slaanden voet een onderzoek in stelde. J... is in het opgegeven adres 'geheel onbekend. Een valsclie policieofficier. M Gharis Djavade, een Perziër, stapte over eenige dagen af in een huis der Epu drachtstr. te St-Joost-ten-Noode. Dins dag avond, bood zich een kerel aldaar b j hem aan, bewerende dat hij policieofti cier was en gezonden werd om den bur gerlijken stand van den vreemdeling even na te gaan. Terwijl M. Djavade zij ne papieren zocht, maakte de zoogezegde policieofficier zich meester van eene be langrijke som geld, den Perziër toebe- h ooi end. Na de papieren van M. Djavade overzien te hebben, vertrok de bedrie- Dus kau ik u nergeus in van dienst zijn vroeg de abbé Sulpice. Geloof dat niet; ik beschouw u als den oprerhtsten mijner vrienden, eu vrienden zijn zeldzaam. Als ik ooit we derom in lijden ben, zal ik mijne smart weêv aan u komen toevertrouwen. De bankier drukte den jongen pries ter de band en verliet de kamer. Mijn God zegde de abbé Pome- reul, toen bij zich alleen bevond, zoudt Gij deze ziel vermorzeld hebben, zonder haar tot U te trekken Langen tijd bleef de priester neêrge- knield en bad met vuur voor dien man, wiens geluk door elk benijd werd, en die zulke vreeselijke smarten met zich om droeg. Toen bij naar beneden ging, vond hij Sahine, die juist thuis kwam. Zijt gij daar geweest? vroeg hij haar. Ja, antwoordde zij, met een hoofd knik. Laat ons over hem spreken, voeg de de abbé Sulpice er bij. Ik lieb hem meer dan ooit over zijn ongeluk ter neêr gedrukt gevonden.' Zij ne gezondheid, door zooveel angsten on dermijnd, boezemt mij bezorgdheid in; eene aanhoudende koorts verteert hem hij vraagt rechtveerdigheid aan de men- schen zonder Gods mcèdoogen in te roe pen. Als ik de hoop niet bezat, van eens de veroordeeling van Xaverius te zien vernietigen, indien ik niet de overtui ging koesterde, dat de waarheid van de ze zaak eenmaal aan het licht zal komen en dat de ware schuldige zich in zijne te 23 AUGUSTUS 1913 mani-o—- «S ger. Eerst een uur later, stelde de vreemd deling den diefstal vast. Eene klacht! werd bij de policie ingediend. Elsene. Zelfmoord. De gevoï* machtigde van een wisselagent der stad,, oud 34 jaar, gehuwd en vader van eea kind, wonend in de Troonstraat, schoot' zich Woensdag een kogel in de hersens. Slechte spekulaties, gedaan buiten dö weet van zijn patroon, zouden de oor* zaak zijn van deze wanhopige daad. Si>Gilis. Automobielongeluk'. Een paswerker, Louis F..., 30 jaar oud^ Scheutveldstraat, te Anderlecht, kwam Douderdag morgend per rijwiel langs do Hallepoortlei gereden en werd omverge-; worpen door eenen automobiel, töebc- hoorende aan eenen zaadhandelaar van Antwerpen. F... werd erg gewond aan de beenen. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te hebben, werd bij huiswaarts gevoerd. De policio heeft eeu onderzoek geopend om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Lokeren. Het parket. Het par-< ket van Dendërmonde is Donderdag na middag* in onze stad afgestapt, ten einde een onderzoek te doen nopens het doode- lijk tramongeluk, dat Zaterdag laatst! de wijk Heiende in opschudding bracht., Uit het onderzoek is gebleken dat de ma chinist onmogelijk bij tijds kon stop-> pen. Ze!e. Diefstal. Donderdag nacht beeft men op de wijk Eist ten nadeele van Isidoor Racs, al de roode kooien ge stolen. Overfnesre. Automobielongeluk. Woensdag reed de heer J. De Ceuster, drogist te St-Niklaas, met zijnen auto mobiel in gematigde snelheid door Over- meire-dorp. Een der achterwielen ont schoot aan de as, de auto keerde en kan-i telde letterlijk tot tweemaal om ten ge volge der verworven snelheid. De heer, De Ceuster werd natuurlijk uit zijn rij-< tuig geslingerd en met het hoofd tegen' de kalsijde geslagen. Hij werd bij den boer Dr Van Turenhout binnengebracht en verzorgd. Na een tijd lang in bezwij ming te hebben gelegen bekwam hij en; kon met den tram langs Lokeren ver trekken. Het beschadigde machien is op eenen wagen naar Zele-statie ter verzen ding gebracht. V/ schoten. Veldschuimers. Se-< dert een achttal dagen wordt onze ge meente onveilig gemaakt door eene ben de veldschuimers. Bijna alle nachten worden er aardap pelen gestolen en de groenselhoven wor den fel bezocht. Bij Fr. Eehout cn in het hospitaal heeft men bijna al de savooiën gestolen. BGr!asr&-foij-Bomteraicnde. Brand'. Woensdag avoBd, rond 6 ure, brak er brand uit in de woning van Adolf Van «Ier Snickt. Het vuur begon op den zol der, aan een stapel afval van vlas, en uam zulke bliksemsnelle uitbreiding, dat weldra ganscb de woning in eenen vuur poel herschapen was. Moedig viel men het vernielend element aan doch te ver geefs. Men moest er zich bij bepalen de aanpalende woningen te vrijwaren. De meubels konden gered worden, doch het huis is gansch in asch gelegd. De scha de beloopt ongeveer 1000 frank doch is door verzekering gedekt. Gent. Aangeslagen. De policie heeft gisteren avond in de Tentoonstel ling (Plein der Aantrekkelijkheden), in een drietal inrichtingen de kas doen aan slaan. Dit waarschijnlijk ten gevolge der in faling verklaring van het Ghent Syndicate In een gesticht ontmoette de policie verzet. De heer policiekom- uiissaris Braet werd hierbij licht ge- kwétst. Een koninklijk geschenk. De heer Braun, burgemeester, heeft van Z. M. den Koning, ten teeken van bedan king, voor het hartelijk onthaal dat hij en de beide prinsen op 23 Juni te Gent genoten hebben, de portretten ontvan gen van de koninklijke familie. eigene strikken zal verwarren, in waar heid, dan zou ik God bidden, dat Hij Xaverius tot zich riep. Gij hebt gelijk, Sabine, met te ho pen, zelfs tegen alle hoop in. Indien dit ongelukkig kind in den opstand van zijn geest en hart volhardt, zullen wij bid den, zullen wij met hem lijden, voor bem, en het martelaarschap der eenen zal gevoegd worden bij de straf van den andere. Wie weet overigens, voegde de abbé Sulpice er bij, of de gelegenheid om ons op te offeren zich niet vanzelf zal aanbieden of de vrouwen niet geroepen zullen worden, om eene verhevene zen ding te vervullen, en of uit al onze te genspoeden niet de goddelijke vonk, die ontbrandt en zuivert, ontspringen zal? Ik begrijp u, zegde Sabine. Indien gij niet gedacht hadt aan de eenzaam heid, waarin gij mij zoudt achterlaten, waart gij vertrokken en het leger ge volgd. Als soldaat van het kruis zoudt gij aan de zijde der soldaten van het zwaard, den dood getrotseerd hebben. Toen ik zoovele-jonge en moedige pries ters zag vertrekken, heb ik dikwijls tot mij zelve gezegd, dat uwe plaats in hun middeu was. Maar de moed ontbrak mij om u aan te raden, hen te volgen. Ik vroeg mij af, wat er van mij worden zou, alleen aan mij zelve overgelaten met een wanhopenden broeder en de herinnering aan hem, dien ik niet meer zien zal. Zijn verlies doet u leed, Sahine, gij betreurt hem, waarom liem u liever niet' herinnerd [(Wordt voortgezet.)]

De Volksstem | 1913 | | pagina 2