ine ver Minister Renkin en de Missionarissen nil Congo 'T EEN EN 'T ANDER Eens dramatische terecMsteliing IN DE BALKANEN fisgentiends Jaargang nr ISS 5 CENTIEMËN HET NUMMEP Zondag 24 en Maandag 25 Aqgnsks 1513 <6 JCJ Gr T t ~8~~> DU nuiiiiuer lisvat 12 bladzijden en wordt verkoGlit aan 5 centiemen- Een feezadigil oordeel De lianflelwljze fler Misslosarisssn. Een plezierreisje!!! A B O N N E M E N T E N f Zos maanden 4 franken. Ean jaar 8 franken. Inschrijving in alle pnstbureeien van bet land. I' UITGAAF, 4 c. 's avonds sis 2" UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour loiite Ift publicitè coitmereiale et financière du journal, s'adresser exclusivemont a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles, BUREELENs TE AALST TE BRUSSEL K* GODTS, BeurspJaats, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. Kerkatraati Qj Telefoon 114. Var; Nuffel-De Gsndt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg;.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.05 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstelI. (per rogel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregol) fr. 2,00 I Overlijden (por regel) fr. 2,00 Comraereiale en financieele aankondigingen zich uiUluitelijk te weuden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. (Uit eene studio van Notaris Scheyven). Weiko erfenisrachten zou men beta len voor een erfdeel van 1.000.000 fr. in België, in Frankrijk, in Holland le veronderstelling :dcerfgenamen zijn de hinderen van den overledene. In Eelgië, geone erfenisrechtoa, zoo er in de erfenis noch rentetitels, noch hypotheken gevonden worden. In Frankrijk 30.880 frank !!f In Holland 18.825 frank !1 Bevat de erfenis onroerende goede ren, dan ziin de erfenisrechten dezelfde daarop in Holland en in Frankrijk en in België betaalt men daarop 1,40 per- cont van hunne waarde. 2e veronderstelling De erfenis gaat over aan den broeder van den overledene met uitzondering van eene som van 200.000 fr. aan eene andere persoon geschonken. In België beloopen de erfenisrechten tot de som van 90.000 fr. In Holland 128.120 fr. In Frankrijk, hot lieve, hetschoone, hot rijke, het onvergelijkbare land, 151.316 fr. I!! Heel do antiklerikale pers van ons laud maakt groot lawaai aangaande het vertrouwelijk antwoord van Minis ter Renkin, rondgestuurd na de klach ten van don Z. E. Pater Thibbaut, pro vinciaal van het Gezelschap Jesu. 3e .Flandre Libérale» vindt het zeer aardig dat de katholieke pers desaan- gaande bijna eenparig zwijgt. Wij vinden het heel aardig dat, nu luist er spraak is van eenen katholie ken minister van den eenen kant en katholieke geloofszendelingen van den anderen kant, al de liberaia gazetten, do «Flandre Libérale erin begrepen, partij trekken tegen den missionaris, tegen den godsdiensten voor don Minis ter Zulks bewijst eens te meer dat de ha&t van den godsdienst altijd nog de drijfveer blijft van de handelwijze onzer vijanden. De Bien Public geeft desaangaan- de een zeer bezadigd antwoord Het scheen ons overbodig nu aan. onze lezers voor eene tweede maal op te disschen wat wij hun vroeger reeds hebben gezegd, wanneer de pennotwist iusschen missionnarissen en minister het hevigst was. Iedereen weet immers toch ook dat die vertrouwelijke ver slagen waarvan de vijanden nu zoo veel gewag maken, reeds meer dan vijf maanden oud zijn en in hun kleinste bijzonderheden gekend zijn van alwie zich mot Congo bezig houdt. Zij wer den aan honderden personen medege deeld. Dagbladen hebben er uittreksels van gegeven en die besproken. Het schijnt ons ten minste potsierlijk daar juist nu mede voor den dag te komen want dat schijnt ais vijgen na Paschcn. Maar toch om der waarheid wille, moeten wij er bijvoegen dat vóór vijf maanden onze vijanden slechts ooron en oogen hadden voor Algemeen Stem recht, Grondwetsherziening en Alge- moene Werkstaking. Al het overige bleef onopgemerkt. Wat ons aangaat, wij zouden met daar terug op weer te komen waar schijnlijk tegen de gedachten in wer ken van onze missionarissen zelf. Deze hebben slechts dan hunnen noodkreet laten hooron, wanneer zij er door eene dringende noodzakelijk heid toegedwongen waren. Zij trokken naar Congo om er te arbeiden aan een zielenwerk, aan het werk der bescha ving en niet om er stof te vinden van droeve pennetwisten. En het is heel wat kinderachtig aan hunne protestatie de beteekenis te willen gevon, alsof zij gericht ware tegen den Minister zelf. Onder dat oogpunt zal de liberale en socialistische drukpers er niet in ge lukken de openbare meening te mis leiden. De missionarissen hebben ge zegd, wat zij te zeggen hadden nu zwijgen zij, in afwachting dat recht' vaardigheid geschiede. Zij hebben hot gevaar der loge doen inzien, gevaar door de ambtenaars in Congo gebracht en dat veel grooter is voor de christen® beschaving, dan de wildheid van de zwarten. Zij waren ten andere de eenigen niet om dat gevaar aan te klagen. Mgr Augouard, bisschop in Fransch-Congo h6eft die kwaal ook aan de openbare meening doen inzien. En het was voor ons katholieke Belgen, zeer droef te moeten liooren, hoe die oude missiona ris, in kolonie van de ongodsdien stige Fransche republiek werkzaam, besloot, met te wenschen dat de missionarissen van den Belgischen Congo dezelfde vrijheid zouden krijgen welke zijne missionarissen genoten in Fransch-Congo I Lees op de 4® bladzijde 'de aankondi ging Voor niets geven v;ij. Uitvoer van gevogelte. Wij schre- ven reeds, dat de Brusselsche kip en 't Belgisch gevogelte een belangrijk uit voerartikel waren geworden. En dat is inderdaad zoo, ab men de cijfers in aan merking neemt. Inderdaad, verleden jaar werden er 746.785 kilo versch gevogelte uitge voerd, waarvan 451.103 kilos naar Duitschland alleen. Groote hoeveelheden werden eveneens naar Engeland, frank rijk en Zwitserland verzonden. Paschon. Wil men weten op voor hand voor tien jaren, op welken dag de feestdag van Paschen valt, ziehier: In 1914 12 April In 1920 4 April Tn 1915 4 April In 1921 27 Maart In 1916 23 April In 1922 16 April In 1917 8 April In 1923 1 April In 1918 31 Maart In 1924 20 April In 1919 20 April In 1925 12 April Z. Em. Kardinaal Van Rossum te Me- chelen. Maandag aanstaande zal Z. Em. kardinaal Van Rossum te Mechelen aankomen. Hij zal er een bezoek bren gen aan kardinaal Mercier en zal dan af stappen in bet klooster der Zusters Re- demptoristinnen, in de Bleekerijstraat. Zijne Eminencie zal Maandag den praal stoet van O. L. V. van Hanswyck zien voorbij trekken Door leeuwen gedood. Te Leipzig is bericht ontvangen, dat de uit die stad afkomstige geoloog, Dr Hurt Beck, in Katanga door leeuwen overvallen en aan de bekomen verwondingen overleden is. De 25-jarige Kurt Beck was in Juni 1912 naar Katanga vertrokken voor re kening van de A,ntwerpscke maatschap pij voor mijnopzoelringen in Katanga. Na een onderzoekingstocht, werd hij op zijne terugreis naar Elisabeth, op onge veer 40 kilometers dier stad, met zijne manschappen 's avonds door leeuwen overvallen.Dr Beek werd met zware ver wondingen naar het ziekenhuis te Elisa- bethstad overgebracht, waar hij eenige dagen nadien overleed. Hst nieuw Sint-Livinus Gesticht te Aalst. In een vorig artikel over de zoowel gelukte prijsuitdeeling der Broe ders uitten wij "den wenscli het zoo ver maard Sint-Livinus' Gesticht te zien heropkomen. Vandaag hebben wij het genoegen onze achtbare Lezers te mel den dat onze gekoesterde hoop thans eene werkelijkheid is. De prospectus, waarvan men het overschrift in ons bij voegsel van Zondag toekomende zal vin den, doet ons het Gesticht kennen waar van de Aalstersche burgerij sinds jaren naar trachtte. Omstandigheden van ver- schiiligen aard lieten niet toe die stich- tinge vroeger tot stand te brengen. Het valt zeker in den smaak der Burgers voortaan niet meer genoodzaakt te zijn de jongelingen die Nieuwere Hu maniora willen doen, naar vreemde ste den te zenden in hunne eigene stad, onder de waakzaamheid en hoede hun ner ouders zullen zij zich kunnen berei den tot alle beheeren van den Staat Spoorwegen, telegrafen, belastingen, douanen, acoijnsen, kadaster, landme ter, ordeklerk, enz., alsook tot de bedie ningen van binnen- en buitenlandschen handel. Do bekwaamheid en zelfopoffering der Leeraars is de beste waarborg tot het slagen der zoo noodig© inrichting. Met volle hoop roepen wij het nieuw Sint-Livinus' Gesticht toe Ad muitos annosExcelsior ÏEen Oud-leerling. Petrooï. Amerika levert alle jaren ongeveer 70 millioen vaten petrool; Rus land 80 millioen en andere landen onge veer 10 millioen te samen eene gemid delde opbrengst van 160 millioen vaten van 180 liters, 'i' zij 28 miHiarden 800 millioen liters petrool per jaar. Eene ongewone strafuitvoering bad Vrijdag morgend te Tobruc, op de Tri- polit.aan8cke kust, plaats. Twee Bedouinen, waren door 'den krijgsraad ter dood veroordeeld en de strafuitvoering zou op de kaai plaats hebben. De twee veroordeelden werden op de kaai gebracht, doch op het oogen- blik dat de soldaten aanlegden om te schieten, sprongen beiden in de zee wel ke zeer hol stond. Beiden zwommen zoo snel zij konden, hopende zich door de vlucht aan de terechtstelling te onttrek ken. De officier met de strafuitvoering ge last, gaf echter bevel salvoschoten op de vluchtelingen te lossen, en weldra zon ken heiden, door verscheidene kogels ge troffen, in de diepte. Later werden hunne lijken op het strand teruggevonden. FRANKRIJK Ontrouwe fcediends. Een klacht voor aftruggelarij is Vrijdag door eene vervoer-onderneming der rue de Trévise te Parijs, neergelegd geworden, tegen een harer bedienden. Albert F..., 35 jaar oud, Belg van geboorte. Deze is spoor loos verdwenen nadat hij verscheidene duizenden franken ingehaald had. De veiligheidspolicie zoekt hem ieve rig op. DUITSCHLAND Een soldaat do»r een se&ildwacht dood geschoten. Uit Kassei wordt aan de Gazette Berlinoise de Midi gemeld, dat eene nachtwacht van het 117° voet volk eene schildwacht naderde. Deze deed de gebruikelijke opeischingen, waarop echter niet geantwoord werd. De schildwacht schoot en doodde een sol daat. Het 117° voetvolk deed dien nacht oefeningen. Vlieger gedood. De luitenant-vlie ger Schmidt is te Halberstadt van eene hoogte van 300 meters gevallen. Hij bleef op den slag dood.- Eerce Servische ontleening. [Vol gens de Gazette de Francfort zou het kunnen gebeuren dat Servië in den vreemde 100 millioen zou ontleenen aan 5%. De 3/4 der leening zouden aangewend worden voor de sohatkistbons in omloop. De blijvende som zou dienen tot het be stuur. De Duitsohe markt blijft nogtans buiten die leening gesloten. De overschotten der monopoliums zou den deze laatste waarborgen. ENGELAND Ds Stemrechtdames stichten brand. Vrijdag zijn te Edinburg twee branden uitgebroken, die toegeschreven worden aan de stemrechtdamen. De eene ontstond in het huis van een afwezig wisselagent. Ter plaats vond men uittreksels van het stemrechtda- mendagblad. De andere verklaarde zich in eene school. OCSTENRBJK-HOMGARIË Het Schietongeluk. De onder-ad miraal, hertog Lanjus, is Vrijdag avond rond 7 ure 20 aan zijne wonden bezwe ken. De aanslag tegen kapitein Eisenkolb. De ordonnans-soldaat Jankubovitch is aan de beterhand. Hij heeft verklaard zijn aanslag tegen kapitein Eisenkolb gepleegd te hebben om zich te wreken. Hij wondde zich zelf tot tweemaal toe. De kapitein Eisenkolb viel bij het eerste schot. De ordonnans heeft bekend dat de re volvers hem toebehoorden. RUSLAND De Sfeklngan te Bakou. Tn tegen woordigheid der staking van Bakou en de steiging van den naphteprijs, heeft de ministerraad besloten tijdelijk den vreemden napliteinvoer toe te laten. Hij bemachtigde daarbij het bestuur van de Staatsijzerenwegen en van den Vladicaucasus, tolvrij 50 millioen ton vreemd kolengruis in te voeren. Diefstal in eenostatie. In den nacht van Donderdag-Vrijdag zijn te St-Pe- tersburg in de statie der Finlandsche ijzerenwegen twee brandkoffers openge broken. 20.000 roebels zijn verdwenen. Men kent den dader .van den diefstal niet. NOORWEGEN Botsing tusschen een Pantserschip en ean Kanonneerboot. De Kanonneer boot gezonken. Volgens eene mede- deeling te Malmoe ontvangen, zijn Vrij dag morgend, in den Sund, een pantser- schip en een kanonneerboot in botsing gekomen, tijdens de manoeuvers van het Zwcedsch kustestkader. De kanonneerboot a Urd is gezon ken. Het pantserschip Odin dat uit het noorden kwam, liep met zijn stuur boord in de kanoneerboot. Twintig mi nuten na de botsing was de kanonneer boot gezonken. De masten zijn nogtans niet onder water. De bemanning is to taal gered. TURKIJE Voor den aankoop van oorlogsmunitie. De minister van financiën is bemach tigd geworden om in de begrooting van het huidig dienstjaar een krediet van 2.779.000 Turksche ponden te doen be steden tot het aankoopen yan nieuwe oorlogsmunitie. SPANJE Gestrand. De stoomer Wilis is niettegenstaande de krachtinspannin gen der sleepers Cataluna en Wal- kyrie nog niet vlot kunnen gebracht worden. De passagiers werden zonder incident in zekerheid gebracht. Het geval van Marcs! Link. Uit Palma (Majorka) Op het aandringen van den Belgischen konsul heeft de gou verneur den weggeloopen legioensol daat, Marcel Link, terug in vrijheid ge steld. 'AFRIKA Do Italianen In Lybië. De kolom van generaal Dalessandro, is na ver scheidene botsingen met den vijand, die schrikkelijke verliezen geleden heeft, te Suluk binnengetrokken. De Italianen hadden twee Askaris ge dood en zes soldaten gewond, waaronder twee blanken. ENGELSCH-INDIË Eene ramp in eene goudmijn. De ophaler van eene goudmijn van Mysore is in de diepte gevallen. Vijftig mannen zouden gedood zijn onder hen zouden zich zes Italianen bevinden de andere slechtoffers zijn allen inboorlingen. CHINA Do opstandelingen bedreigen het Duitsche hor.suIaat. Uit Nanking Het hoofd der opstandelingen heeft aan het Duitsche konsulaat eenen brief ge zonden waarin hij beweert dat de Duit sche kruiser Einden die voor Nan king gemeerd ligt, de stellingen van de opstandelingen op den Leeuwenheuvel beschoten had. Hij bedreigt de Em- den en het Duitsche konsulaat door zijne troepen te doen beschieten. Na rich met den bevelvoerder van den kruiser verstaan te hebben, heeft de konsul aan het hoofd der opstandelingen eenen brief gestuurd waarin hij verklaart dat de be wering valsch is. Hij verzet zich tegen de vijandelijkheden waarmede hij den Emden en het Duitscjie konsulaat bedreigt. De kruiser Scharnhorst met den bevelhebber des kruisers is naar Nanking vertrokken. Zwijndrechters trokken er binnen. Wel dra waren allen bediend en zij besloten zoo maar heel den nacht drinkend, klin kend en zingend door te brengen. Nu hadden zij echter zonder de policio gerekend. Deze kwam de herbergier ver wittigen dat het tijd was om te sluiten en verzocht de lustige Zwijn drechtena- ren hunne matten op te rollen en er van door te trekken. Wat nu gedaan? Te voet naar Zwijn* drecht, met al die tegenslagen op en de pinten in het lijf, dat kon niet zijn, en onder den blooten hemel slapen, dat strookte met hunne waardigheid. Eene afgevaardiging werd benoemd en deze ging den statieoverste opklop pen. Het geval werd uitgelegd en de <i chef deed de wachtzaal openen, al waar de plezierreizigers spoedig hun kamp opsloegen en den eersten trein naar hun dorpje afwachtten. Zoo kwamen zij eindelijk 's morgends rond 6 ure te Zwijndrecht aan, zeer... vergenoegd over het aangenaam reisje. Es er iets wreesier, seis onmenscheEijker dan een kind van behoeftige Ouders te berooven van schoolvoeding en klee ding, omdat het gaat naar eene vrije la gere broedersschoolWie wil dat? Het is de zoogezegde Volksvriend, M. Daens. (Land van Aalst, 13 Juli 1. 1.) Wedervaren van 60 Zwyndrechtenaren Een zestigtal inwoners van Zwijn drecht hadden dezer dagen besloten een plezierreisje te doen naar Bottelare. Zij zouden dus don trein naar Gent nemen en daar den buurttram, welke ben ter bestemming moest brengen. Toen de trein 's morgends om 7 u. 52 te Zwijn drecht stopte, zat... hij reeds vol en de Zwijndrechtenaars mochten in den four- gon gaan rechtstaan, opeengeperst als haringen in eene ton. Voor de heenreis liep alles verder rus tig af, dooh, voor den terugkeer zouden zij er zoo goedkoop niet van afkomen. Toen zij te Gent uit den tram stapten was de laatste trein voor Zwijndrecht reeds vertrokken. Er bleef nog enkel een trein voor St-Nikolaas achter. Van de nood eene deugd makende, en wetende dat zij daar tegen huis wa ren, stapten zij in en landden veilig in de hoofdstad van 't Waasland aan. Er was nog eene herberg open en onze 'Andrinopel aan Turkfjo. Er wordt algemeen bevestigd dat An- drinopel aan Turkije blijft. De groot machten zouden er zelf Turkije officieel van verzekerd hebben. Rusland is voldaan door 'de verklaring van den groot-vizier, die de Turksche troepen terug over de Maritza zou doen keeren hebben. Het; zal er nochtans op werken dat Bulgarië zekere vergoedin gen zoude bekomen voor den gedwon- gen afstand van Andrinopel. Nu komt een voorstel van Turkije, in de Londoner conferencie gedaan terug op het tapijt dat deel van Andrinopel aan den rechteroever der Maritza gele* gen, zou aan de Bulgaren blijven. Dit is echter eene onbeduidende ver-* goeding, daar de stad bijna op den lin keroever gebouwd is. Overigens, die deeling zou niet zonder moeilijkheden gepaard gaan. De Turken nochtans, zullen aan de grootmachten waarborgen moeten geven, opdat Bulgarië, zonder belem merd te worden, tot aan de Egeesche zee, langs de Maritza af, kunne ge ra* ken. Wat er ool£ van zij, de oplossing waar door Andrinopel aan Turkije blijft i» slechts voorloopig wanneer Bulgarië van zijne wonden zal hersteld zijn. zal het trachten Thracië opnieuw te bekam- pen. Dit is dus slechts uitgesteld. Het was niet genoeg dat Europa ééne oorzaak tot konfiikten weglegde Alba nië... Daar moest nu nog Thracië en An drinopel bij. Bulgaro-Turksciie onderhandelingen aangaanda Andrinopel Uit Constantinopel: Het gerucht loopt in de welingerichte politieke kringen, dat vertrouwelijke onderhandelingen aangaande de regeling der Andrinope- lerkwestie plaats hebben tusschen Tur kije en Bulgarië. Eeno afvaardiging van Andrinopel te Berlijn» M. von Stuinm, bestuurder der poli tieke sectie, heeft te Berlijn in het bu reel der buitenlandsche zaken eene af vaardiging uit Andrinopel ontvangen. Hij beloofde aan de gezanten, dat hij aan den staatssekretans van hunne wen schen zou spreken. Do veranderingen In Macedonia. De Mir uit Sofia bestatigt dat» meer dan 1000 Bulgaarscke scholen en kerken van Macedonië gesloten of bezet zijn. De onderwijzers en priesters wer den aangehouden, gedood of verbannen. 5 Bulgaarsche bisschoppen hebben hun bisdom verlaten. Dit geeft bewijzen ge noeg van de inzichten van Servië. De Mir noodigt het Bulgaarsch gouver nement uit, om zonder toeven aan het Servisch staatsbestuur de herstelling van al de bisschoppen, priesters en uitgedre ven onderwijzers te vragen. De kerken en do gesloten scholen moeten toever trouwd worden aan Bulgaarsche broe derschappen, die de volle vrijheid moe ten hebben, zelf hunne geestelijke en schoolzaken te besturen. Indien Servië mocht weigeren, zoo moet Bulgarië dan andere middelen be ramen, om aan zijne broederschappen de meest elementaire vrijheden te ver schaffen. Bulgarië zal hierin door do grootmachten gesteund worden. Het is onaaneembaar dat de Bulgaren van Macedonië aan de verplichte verser ving en vergrieking overgelaten wor den. Erge oniusten te Varna. Uit Bucharest aan dea Daily Mail

De Volksstem | 1913 | | pagina 1