BROEDER ei) PRIESTER De Wereldtentoonstelling Butore ios. NtttermansS"» Gruwelijke moorderij Ia Zwitserland Een tragisch einde Nieu wsbprichten Suleaelfalirlek A. L. MEYVAERT 2 24 EN 25 AUGUSTUS 191o iVolgcns inlichtingen uit bijzondere bron, zijn de Bulgaarsche troepen die naar huis keeren in opstand gekomen, wanneer zij de vredesvoorwaarden én de vorderingen van den cholera hebben .ver bomen. Te Varna hebben bloedige gevechten plaats gehad tusschen de politie en de soldaten. Er zijn verscheidene dooden en gekwetsten. In de omliggende dorpen zouden er jok wreede onlusten ontstaan zijn. 09 mannen van TchernspeSef. Uit Sofia: Eene officieuse nota, zegt, aangaande een snelbericht uit Salonika, waardoor 18 Bulgaren van de bende van Tchernopeief door den krijgsraad ter flood werden verwezen, dat Tchernopeief self verklaard heeft dat er geen enkele onder hen door de Grieken is gevangen genomen, en dat bijgevolg hier slechts onschuldige landslieden in de Grieksche ijzers liggen, die verantwoordelijk ge steld worden van de gruwelen door de Grieken zelf op de Bulgaarsche bevol king van Macedonië gepleegd. Dq Grieken onizetten Dedeagatch. De Tanine s verneemt dat de Grie ken Dedeagatch ontzet hebben, maar dat de Bulgaren er nog niet aangekomen zijn. De Grieksche vloot verliet insge lijks de stad. Een konsul zou de tegenwoordigheid van een Turksch oorlogschip aangera den hebben. Het gevecht van Grtakeul. In het gevecht van Ortakeui dezer da gen tufschen Turken en Bulgaren gele verd verloren de Turken 8 dooden en 35 gekwetsten waaronder 3 luitenanten. Een Gndorhoud met den RussisGïicn gezant. De Giornale d'Ttalia heeft den Russischen gezant, M. Krupenski, on dervraagd. Deze heeft verklaard dat het nog te vroegtijdig was om veronderstel lingen te doen aangaande de Russische militaire handeling tegen Turkije. Rusland is voor. het oogenblik beslo ten eene vredelievende handeling tegen Turkije te volgen. Rusland is vast be sloten het tractaat van Londen te doen eerbiedigen maar wenscht den Europee- schen vrede niet te storen. M. Krupenski stelt groot vertrouwen in de gemeen schappelijke handeling der grootmach ten tegen de Porte. De financieele druk king op Turkije zou zeer wel kunnen lukken. De gezant zegt verder dat An- drinopel aan Turkije blijve of niet daar om zullen de wrijvingen met Bulgarië niet ophouden. Rusland woonde de laatste voordracht bij van het Balkansch treurspel. De fei ten die zich nu voordoen zijn slechts een nietsbeduidende tusscbenpoos. M. Krupenski acht dat Bulgarië een sterk land is, waar de strijdlust levendig en de nationale geest zeer sterk is de militaire uitrusting staat er op vaste voeten. Bulgarië zal zich binnen korten tijd van de huidige krisis oprichten. Het is overigens bestemd tot eene groote toe komst onder de Balkanvolkeren. Het tractaat van Bucharest zal voor het oogenblik den toestand versterken. •Een ellendeling vermoordt zijns pleegouders om ze to bestelen Eene gruwelijke misdaad is te Erich, kanton Argovie (Zwitserland) ontdekt geworden. De landbouwer Fridolin Acklin, zijne vrouw en zijne moeder, zijn door hun aangenomen zoon, zekeren Karei Beek, .vermoord geworden. De ellendeling drong 's nachts bij middel eener ladder in de slaapkamer van de echtgenooten Acklin. Gewapend met een knuppel bracht hij beiden ver scheidene hevige slagen op het hoofd Een verhaal uit de dagen der Commune. YerVolg.) Dat verbiedt mij mijn plicht. Het ongeluk heeft zijne weerdigbeid. Lie ver heb ik, dat hij mij ongevoelig, ja zelfs ontrouw acht, dan dat, ik mij voor zelfzuchtig en lafhertig moet houden. 'Als het mij niet spoedig gelukt, eene ge negenheid, door mijn vader aangemoe digd en die gij gezegend hebt, uit mijn hart te verbannen, zal ik mij dien bra ven jongeling waardig toonen, door als eene weduwe den rouw over hem te dra- gèn. Op dit oogenblik kwam Baptist de 'dagbladen binnenbrengen. De abbé Sulpice scheurde er 6nel dc kruisbanden af en doorliep met angsti- gen blik de kolommen. Afgebroken uit roepingen ontsnapten zijne lippen, zijn oog werd verduisterd, zijn hart sloeg van angst. Overwonnenzegde hij tot Sabi ne, overwonnen, niet in een gelijken strijd, maar verpletterd door het getal. Altijd en overal tegenspoed, en de roem van dappere daden, waarmede de over wonnen soldaat zich bedekt, zal niet ba ten om het. leger te redden, om Frank rijk te beschermen. Ach! mijne zuster, laat dan de Hemel het vaderland van Karei den Groote, van den H. Lode- wijk, van Jeanne d'Arc aan zich zelf over Zal de inval, die aangroeit als een toe. De twee slachtoffers sprongen uit het bed, doch nu greep de moordenaar eene bijl en sloeg beiden dcod. Op het gerucht der worsteling en de hulpkreten kwam de oude moeder van Acklin naar beneden. De moordenaar bracht haar ook een stokslag toe, waar door de arme ouderliuge bewusteloos ten gronde stortte. De ellendeling ging daar na de meu belen openbreken om te stelen. Moeder Acklin kwam intussehen tot het bewustzijn terug, gelukte er in de woning te verlaten en ging de hulp der geburen inroepen. Dezen dachten echter dat het enkel een huiselijke twist gold, zooals er dikwijs in het gezin Acklin ont stonden, en weigerden tusschen te ko men. De ouderlinge keerde dus naar huis terug, werd opnieuw door den moorde naar aangevallen en met bijlslagen af gemaakt. Het is slechts 's anderendaags mor- gends, toen de geburen zagen dat het huis der Acklin's gesloten bleef, dat zij binnendrongen en de waarheid ontdek ten. Onmiddellijk werd het gerecht ver wittigd en de moordenaar werd te Saer- lingen aangehouden. De policie moest hem tegen de volks woede beschermen. Het stoomschip Frisia liep deze week te Amsterdam binnen en bracht het verhaal van het tragisch einde van een Portugees. Op de heenreis van het schip naar Brazilië, begon, eenige dagen na te Lissabon te hebben aangelegd, een on dragelijke stank op te stijgen uit een der kisten die in het ruim waren opgesta peld Bij opening vond met het lijk van een man, in staat van ontbinding. Naast het doode lichaam lag een stuk brood en een flesch wijn. De bedorven massa werd on middellijk over boord geworpen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de op zulk een ongewone wijze geher bergde passagier een zekere José Pin to Ferrcira uit. Lissabon was, die zich in eene kist bad verborgen om aldus de reis kosteloos mee te maken, met de hoop onderweg uit de kist te geraken. Deze was echter tusschen eene menigte ande re koffers en kisten gestapeld, zoodat de man er niet xiit. kon. Zijne vrouw reisde mee. als passagierster, doch heeft blijk baar den moed gemist om het geval be kend te maken. TE GENT Nieuwe beroering in d'Expositie. Gisler avond, rond 5 1/2 ura, zagen wij nabij de «Waterchule oon groep staan, een driofal policiokommissarissen en een erifïïdr <iie weldra vervoegd weiden door een plaatsvervangend vrederechter, een deur waarder en dions knechten. Nog al erge geruchten werden verspreid over hot opnieuw sluiten van eenigo instel lingen, maar het Scheef huis en de u Isis die 's middags wederom hunne ver- tooningen mochten horaanvatlen, bloven geopend. Terwijl de policie vorscheidene instellin gen bezocht ten einde to zien of alles in orde was, word het noodsein van brand ge geven. Enkele oogenhliklcen nadien waron de pompiers dor tentoonstelling ter plaats, eonige minuien later vervoegd door hunne makkers van de kazern. Het schijnt dat het noodsignaal gegeven was uit hot Scheet' huisdat dan ook door don lieer Achtergael, bevelhebber der pompiers, en eenigo zijner mannen werd afgezocht. Van brand was er geen spoor en de brandweermannen mochten onverrichter zake terug keeren. dreigende stortvloed, zijn loop naar Pa rijs nemen Helaas wij hebben den her derstaf van Gcuoveva niet meer, om aan Attila's knots tegenover te stellen. Het is verschrikkelijk, grievend, smartelijk. Men noemt Frankrijk verraden, ver kocht en geleverd door eenige Judassen van onze dagen Zal dan niets in de har ten van allen dat verheven gevoel doen ontwaken, dat men de liefde voor zijn land noemt? Zal geheel Frankrijk dan niet opstaan, sidderend van verontweer- diging, onoverwinlijk? Want als het de schande der nederlaag niet aanneemt, is geen volk bij machte het te temmen. Men spreekt terwijl men handelen moest. Men ontwerpt plannen, in plaats var. zich te wapenen, en middelen wijl omstrengelt ons het Pruissische leger als. een reusachtige slang en zal eindigen met ons te verpletteren. Hoe! riep Sabine uit, gij gelooft dat Frankrijk... Overwonnen zal worden? Ja! Mis schien ook heeft het, evenals alle volken, die de weelde verzwakt en de ondeugd met haar kauker verslindt, eene gevoe lige beproeving verdiend. Maar deze is verschrikkelijk voor mijn hart als pries ter en Franschman. Ik kan er niet aan denken, dat de protestantsche soldaat zijn voet op de keel van het katholieke Frankrijk zal zetten en toch... Zij zuilen ten minste Parijs niet durven aanvallen, die plompe Duit- schers, zoo dikwijls door ons overwon nen. Zij zullen het durven doenDat is hunne wraak Wat zult gij doen? vroeg Sabine. Als ik er aan denk u zien te vertrekken, Het publiok, dat zich in do Tentoonstel ling bovond, kwam pok spoedig tooooloo- pen, waardoor de vorschillig<* inrichtingen der Aantrekkelijkheden nog al zaken zullon gemaakt hebben. Senegaleesch dorp. Verlaat dc tentoonstelling van Gent niet, /.onder het Senegaleescli Dorp be zocht te hebben 150 inboorlingen, werken, ze den, gebruiken, danseii, tam-tani. 612 Brosse!Behendige bedriegers. Sedert eenigen tijd biedt een kerel, van 25 tot 30 jaar, zich aan in de huizen, geeft zich uit als bediende van dc-n dienst der elektriciteit der stad en steelt zoo veel hij maar kan. Dit was Donderdag namiddag nogmadfs liet geval bij M. Bricourt, Square Maria-Louiza, 78. In de keuken, stal hij de geldbeurs van de meid. Bij generaal De Ceuninck werd de bedrieger door dókneid doorgezonden. De kwaaddoener wórdt door de policie ijverig opgezocht. 214 Eeif onbekende, kerel, als werkman gekleed en met eentizak gereedschap op den rug, bood zich pver twee dagen aan bij den huisbewaarder van het Paleis der Akademiën Hij verklaarde loodgieter te zijn en gelast het aak van het gebouw te herstellen. De huisbewaarder bracht den kerel naar boven. Deze trok zijn jas uit, wierp ziiu gereedschap uit en deed alsof hij zich ieverig ging aan 't werk zetten. Doch nauwelijks was hij alleen of hij vees de platienen uiteinden af van een vijftigtaf donderijzers.Daarna daalde hij heneden en verwijderde zich geheel op zijn gemak. Eerst Vrijdag werd de dief stal bestatigd. Eene ondankbare. M.Maenhout, Karthuyzersstraat-, had te zij neut eeue ongelukkige vrouwhinnengenomen, die het Weldadigheidsgêstickt van Brugge had verlaten. Deze vrouw is thans ver dwenen, eene som geld, 2 gouden zak uurwerken voor mannen, met 2 dito ket tingen, een gouden damenuurwerk, een gouden kalsdoëkspeld en andere juwee- len meenemend. Haar signalement is in alle richtingen rondgestuurd. Onvoorzichtige wielrijder. Een wielrijder Albert Poulaert, 18 jaar oud, wonende Helmetsche steenw., te Schaar beek, kwam Donderdag avond, rond 7 u. langs de Noordlaan gereden. Ter hoog te der Nieuwburgstraat wierp Poulaert eene dame en een kind omver. Hij zelf viel, doch kon onmiddellijk rechtsprin- gen en wilde wegrijden. Ooggetuigen van het ongeluk lieten er hem echter den tijd niet toe. Wat de dame betreft, deze werd erg gekneusd aan het hoofd opgenomen en naareene naburige apo theek gebracht. Na-vei zorging kon zij huiswaarts keeren. Rijwiel gestolen. M. D..., wo nende Anderlechtstraat, 51, had Vrij dag namiddag zijn rijwiel in den gang eener woning van-rhet Oud-Koornhuis geplaatet. Toen hij brilde wegrijden be- statigde hij dat een relief hem reeds voor was geweest. Een leeglooper was in den gang gedrongen, had het rijwiel eruit gehaald en was er mee weggereden. Er bleef den bestolene geen andere troost over dan eene klacht in te dienen bij de policie. Erg rijwielongeluk. Een loop jongen, Valentin Van C..., wonende Statiestraat, te Sfc-gieters-Jettekwam Donderdag avond per rijwiel langs de Groote Hertstraat. ,öp zeker oogenblik brak de stuurstang "en de ongelukkige wielrijder stortte teh gronde. Hij werd erg gewond opgenomen en naar het gast huis overgebracht. Diefstal. Een onbekende heeft Vrijdag morgend dé toonkas verbrijzeld van eenen winkel dér Noordgaanderij en om verweg ons leger te volgen en mij voor de tweede maal als wees achter te laten, ontzinkt mij jden moed. Maar als ik, op mijne wijze, aan uwe zijde mag strijden, mijn deel mag dragen in den algemeenen last, als ik mag helpen de- gewonden te verhinden, te verzorgen, te ondersteunen, met één woord, als ik mij ne rol als vrouw mag vervullen, reken dan op mij, Sulpice, de zuster zal zich den broeder waardig toonen; bij den aan blik des gevaars zhl mijne zwakheid, mijne aarzeling wijken, en mijne eigene smarten bedwingen'd, zal ik mij alles voor allen maken ter lief de van Hem, die ons kastijdt. Baptist opende haastig de deur van het werkkabinet, waarin zich broeder en zuster bevonden, en sprak met eene zon derling bewogen slem Mijnheer de al>oé, de oversten van het werkhuis van Charenton vragen om u te spreken. Laat hen binnenkomen, zegde Sul pice, ik zal hen tegemoet gaan. Ontvangt hen liever hier, sprak mejuffrouw Pomeréul; behooren zij niet eenigszins tot de familie? Baptist bracht akn de werklieden het antwoord van den abbé Pomereul over. Een oogenblik later traden een twin tigtal mannen, vair- verschillenden leef tijd, niet zorgvuldig, maar uiterst zin delijk gekleed, het ruime vertrek bin nen, waarin zich de kinderen van hun vroegeren patroon bevonden. Vergeef ons,, mijnheer de abbé, sprak de chef van het atelier der boet- secrders, vergeef ons, dat wij u in huis komen storen en, om zoo te zeggen, uwe deur bestormen, maar de tijdsom- de hand gelegd op al de koopwaren, die er in lagen. Men heeft niet het minste spoor van den dader. Jonge nietdeug. Donderdag avond liet de 17-jarige loopjongen Em. A..., zich in het magazijn van zijn pa troon, M. V..., Vereenigingstraat inslui ten. Toen de patroon vertrokken was, brak A... de meubelen open en stool eene som van 200 fr. en eenige juweelen. Hij kon dan daar echter niet buiten. De schelm rukte de brievenbus af en be gon langs die opening om hulp te roe pen. De bewoner van het nevenstaande huis; vroc^. hem wat er scheelde, waarop dc nietdeug zegde, dat zijn meester hem hij misgreep had opgesloten. De gebuur ried hem aan langs het dakvenster in zijne eigene woning te ko men, hetgeen de jonge schurk zich geen tweemaal deed zeggen. Zoo geraakte hij op straat. Vrijdag morgend kwam hij naar zijn werk, zooals naar gewoonte, doch hoorende dat men vermoedens had op hem trok hij er van door. De schelm is nog niet teruggevonden. Ds vrouw veranda?! dikwijls, maar nooit voor haren koffie, want zij ge bruikt altijd de uitmuntende Chicorei der Trappisten Vincart. 1500 T. Schaarbeek. Stoutmoedige diefstal. M. R..., Lambermontlaau, bevindt zich op reis. Twee meiden bewaken zijn huis. Terwijl zij gisteren aan den arbeid waren, drong een kwaaddoener op hun ne kamers langs het dakvenster en stal al hunne spaargelden en juweelen. De politie werd verwittigd. Elsene. Echtelijk dram^. Don derdag avond ontstond een hevige twist tusschen twee echtgenootenuit de Lan- noystraat. Opeens liep de vrouw het huis uit en riep dat zij zich ging verdrinken. Zij ijlde inderdaad in de richting der vijvers en sprong erin. Voorbijgangers snelden toe, doch de wanhopige stiet hen weg en zegde gedurig dat zij volstrekt wilde sterven. Niettemin gelukte men er in haar op het droge te brengen en naar het policiebureel te leiden. Na verzor ging werd zij naar hare woning terug gebracht. Elsene. Hij had zich' mispakt. Eene rondleurster, vrouw Van D..., wo nende Graystraat, begaf zich Vrijdag morgend, om 3 1/2 ure, naar de vroege inarkt. Toen zij langs den Elsene steen weg kwam, sprong opeens een kerel naar haar toe, die riep De beurs of het leven De rondleurster, eene sterke, kloeke vrouw, klopte echter zoo gewel dig op zijn bandietengezicht dat hij zich Zoohaast hij kon uit dien ongelukltigen strijd terugtrok en het hazenpad koGS. Vrouw Van D... keek den vluchteling eenige oogenblikken lachend achterna én zette vervolgens haren weg Voort. De aanrander loopt nog. Si>Gi!iis. Arm meisje. Eene jon ge meid, in dienst in een huis der Gedr- ges Moreaustraat te Anderlecht, leed se dert. eenigen tijd aan bersenstoornissen. Hare zuster, die in de Munthofstraat verblijft, werd verwittigd en nam haar óp, in de hoop dat zulks spoedig zou be teren. Doch Donderdag avond kreeg het arme meisje een aanval van woedende zinneloosheid en begon allés te verbrij zelen. Men snelde toe en had veel moeite Om haar te overmeesteren. Zij wilde zich gedurig door het venster werpen. Men heeft haar naar een zinneloozengesticht Overgebracht. •f Vorst. Doodelijke werkongeluk- ken. De metser, Jan Ernalsteen, 23 jaar, wonend te Anderlecht, Cité Caron, nr 4, is gisteren, rond den middag, in een inopbouwzijnde huis, Van Volsem- laan, te Vorst, van eene stelling geval len ter hoogte van de 2° verdieping. Hij werd met gebroken ledematen opgeno men in de onderverdiepingen en in het policiekomissariaat verzorgd. Donderdag namiddag waren verschei- de ue werklieden op den Brusselschen standigliedcn zijn slecht, en er valt geen minuut te verliezen, als het er op aan komt te toonen dat men hart heeft. Er zijn berichten aangeplakt, die ons doen sidderen onder de geruststellende arti kels van sommige dagbladen schuilt eene verschrikkelijke werkelijkheid.Wij komen uwe meening vragen, gij zijt on ze raadsman, onze gids moet Frankrijk in dezen oorlog het onderspit delven? Zal Parijs belegerd worden Ik hoop nog, dat Frankrijk" den vijand, die het verdrukt, verlaagt en verwoest, zal verdrijven, maar Parijs zal belegerd worden Wie zal het verdedigen De solda ten zijn naar de grenzen. De Parijzenaars, antwoordde de abbé Sulpice. Welnu, dat is het woord dat wij noodig hadden, mijnheer de abbé, wij wisten wel dat uw eergevoel uwen raad zou ingeven. Als de Parijzenaars hunne stad moeten verdedigen, dan is het ook noodig, dat zij een geweer weten te kan teeren. Sedert gisteren zijn onze kame raden als razend. Zij denken aan niets dan om te vechten als leeuwen. Ziehier ons plan. Met den oorlog is de industrie gestorven, of ten minste voor geruimen tijd ingesluimerd. Laat ons ophouden met te werken voor de kunst; de brons gieters zullen altijd werk weten te vin den er zijn kanonnen, ammunitie-wa- gens en hommen noodig; zij kunnen het vaderland dienen met het vervaardigen van oorlogsmaterieel welnu, op mijn woord, de anderen zullen zoo spoedig mogelijk den wapenhandel leereu. Wij zullen ons allen aaneensluiten en zullen een afzónderlijk bataillon vormen, een steenweg bezig betonplaten te lossen. Op zeker oogenblik kantelde eene plaat van' 800 kilos om, en kwam terecht op de beenen van eenen plaveier. Het slacht offer, de'genaamde L. Van den Broeck, 20 jaar oud, wonende Visitandinenstr., werd in deerniswekkenden toestand naar het gasthuis overgebracht. Opwysk. Hevige brand. Op de wijk Nyverseel is brand uitgeborsten in de hofstede van de weduwe Spinoy. De bewoners wcyen reeds te bed, toen zij door geburen, die eerst het gevaar be merkt hadden, gewekt werden. Geluk kig konden zij nog bij tijds het huis ont vluchten. De pompiers, geholpen door de geburen, vielen dapper het vernielend element aan. De vlammen tastten ook den aanpalenden kiekenstal aan. Na moedig werken gelukte men erin de ove rige stallen en de schuur te vrijwaren. Het woonhuis en de Kiekenstal zijn to taal vernield. Eenige meubels en wat alaam zijn de prooi der vlammen ge worden. De schade beloopt oiigeveer 3.000 fr. Men weet niet hoe het vuur ontstaan is. Wilsele. Hofstede afgebrand. Donderdag avond, rond 6 ure, brak er brand uit bij den landbouwer Brouwers. Woonhuis, schuren, stallingen, waaruit men met de grootste moeite het vee kon redden, stonden welhaast in laaie vlam. Het vuur, aangewakkèrd'door een hevi- gen wind, nam zulke groote uitbreiding dat aan geen blusschen te denken viel. Geheel het pachthof is tot den grond vernield. De schade, die verscheidene duizenden franken bedraagt, is door ver zekering gedekt. Spiegol»KadersVitranx Baguetten Werf,3Aalst. Stoomfabriek in Gent 382 67 Iseghem. Kind doodelijk verbrand. Vrijdag voormiddag is in het hospi taal alhier het 2-jarig zoontje der echt genooten Jules Rommel-Demuynck, wo nende Lendeledestraat, overleden ten gevolge der vreeselijke brandwonden welke het bekomen had Woensdag na middag. Tijdens eene korte afwezigheid der moeder was de kleine in een kokende kom water gestruikeld die op den grond stond, en werd over gansch het lichaam verbrand. De droefheid der ouders is onbeschrij felijk. Mechelen Paard op hol. Vrijdag morgend, rond 11 ure, ging het paard op hol van M. Steenackers, wonende te Reeth. De genaamden Geerts Jozef, 17 jaar, wonende te Leest, die per velo aan gereden kwam, werd omver gesmeten en zijn rijwiel gansch verbrijzeld. Een an der persoon die het paard wilde tegen houden klaagt van inwendige pijnen en is naar 't O. L. Vrouwgasthuis overge bracht. Doodelijke val. Holdvck, schil der, wonende Lange Nieuwstraat, wer kende bij Koeks, Hanswyckstraat, wel ke verleden week van eenen ladder was gevallen, is ten gevolge zijner bekomen wonden overleden. De scheikundigen erkennen dat de Chicorei Talpe geheel zuiver is. 1063 Antwerpen. Verdwijning. De verdwijning- wordt gemeld van de schip persknecht V. L..., van het binnenschip Normandes liggende op nr 22 der Kattendijkdok. Het is reeds een viertal dagen dat men niet het minste van hem heeft vernomen. Men vreest een onge luk. Bediende op de vlucht. Een be diende van de maatschappij De Den- neboom werd door den bestuurder ge last 6.000 fr. naar de Nationale Bank te brengen. Daar men hem niet meer terug zag ging men inlichtingen nemen en men vernam dat hij op de vlucht was. Een schipper verdwenen. Don derdag avond, rond 8 ure, is de schipper Hendrik Havers, 25 jaar oud, van het Rijnschip Junior in het Lefebvre- onoverwinnelijke bende of ten minste eene, die bezwijken zal, zonder dat een enkel man zich overgeeft. En wij komen u vragen of gij onze aalmoezenier zijn wilt. Brave kinderenbrave lieden sprak de abbé Sulpice, terwijl de werk lieden de hand reikte, met geheel mijn hart, met vollen moed wil ik dat ambt. Wij zullen te samen op denzelfden grond slapen, te samen den vuurdoop ouder gaan. Gij met de wapenen, ik met het kruisbeeld in de hand, zullen onzen plicht voor God en de menschen vervul len Sabine trad een paar schreden vooruit. En ik zegde zij tot haar broeder. Gij, Sabine, gaat. u naar Charentoh hegeven, om de vrouwen der werklieden gerust te stellen en haar uit mijn naam l.e zeggen, dat hare mannen, gedurende den oorlog, hun gewoon weekloon zullen ontvangen.Vervolgens, want naast onze strenge plichten hebben wij groote be proevingen te wachten, zult gij met die vrouwen, die er het meeste toe geschikt zijn, in de werkplaatsen eene ambulance oprichten. Daar zullen onze gewonden verzorgd worden doe wat gij kunt uit liefde tot allen neem met volle handen van ons vaderlijk erfdeel, wij zullen al tijd rijk "genoeg blijven, indien wij maar veel goed doen. O! mejuffrouw! riep Blanc-Cadefc uit, wij zullen met duizendmaal meer moed strijden, als wij den troost hebben van te denken, dat wij, zoo een kogel ons treft, naar onze dierbare fabriek ge voerd en door u verzorgd zullen worden. (Wordt voortgezet.),

De Volksstem | 1913 | | pagina 2