ONZE FEESTEN 'T EEN Efl 'T ANDES Een ergs zaak te Brussel Muitenïaud HegentiesisS® Jaargassg es' ÏS3 U7aensdag 27 Atógusïiso f313 ZO-A-GS- LAD NAAR KEVELAER IN DE BALKANEN '2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes" "maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving, in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds éb 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour foute la publicité oorr.mereiale et financière du journal, s'adrcsser cxclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellcs. BUREELENl TE "BUSSEL I TEfi&LST S3* CODTS, BeurspSaatSi 2> KZencstraatt' Telefoon A 3299 j Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendt. Si AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4' bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uilsluitelijk wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws per regel) (r. 2,00 Recht, herstell(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het jaar 1913 zou men gerust voor ons Vlaamsche land het jaar der fees ten mogen noemen. IN ANTWERPEN hoeft men met ongemeenen luister de vijftigste verjaring gevierd van de her opening der Schelde NAAR gent stroomen dagelijks duizenden vreem delingen, om er de schatten to bewon deren, welks in do tentoonstelling op eengestapeld liggen disst heeft eene roerende hulde gebracht aan zijn ge boortekind, den zoo geliefden Joannes Berchmans; AALST vierde een halfjaar lang O. L. Vrouw ter Druiven te ME- CHELEN heeft taan een overheerlijken stoet ingericht, ter eere van de ver maarde O. L. Vrouw van Hanswijck en te INGOYGNEM vergaderden meer dan 20.000 Vlamingen, om aan Hugo Ver- riest te zeggen, hoezeer het Vlaamsche volk hem dankbaar is, voor al hetgene hij voor dat volk, met do daad en de pen heeft verricht, Hn overal slagen die feesten opper best. Bij duizendtallen stroomt het voik er bijeen, het jubelt en juicht er, en bewijst hoe trouw het gebleven is aan zijn verleden, aan de taal en den gods dienst zijner vaderen. Die feesten ko men ons voor als een verheugend ver schijnsel en toonen ons aan, dat ons volk, zoo lang gopiettsrd onder den hisl van vreemde dwingelandij, opga- staan is uit ziine bewusteloosheid, met nieuwen moed aan den arbeid is geto gen en met volle vertrouwen de toekomst te gemoet gaat Be Antwerpenaren hadden groot ge lijk da vijftigste verjaring te vieren van de vrijmaking dor Schelde. Tot in 1883 namelijk,moest elk schip dat de Schelde opvoer, eenen tol van 1 gulden per ion betalen aan Holland. De groots mogendheden hadden dat zoo gewild en aldus don doodsteek ge geven aan de haven van Antwerpen en aan don Belgischen handel. Ook'tot in 1883,was do scheepvaart op de Schelde onbeduidend, maar toen in dat jaar de Schelde vrij kwam, dank zij vooral de wijze onderhandelingen van baron Lamberiïiont, werd Antwerpen weldra een der voornaamste havens van het Europeesch vasteland. Thans ioopen elk jaar, meer dan zes duizend schepen de haven van Antwer pen binnen, de bevolking der stad is gestegen tot 330.000 inwoners, en de gordel versterkingen, voor een vijftig tal jaren gebouwd, moot meer dan twee uren achteruit gebracht worden, om de verdere ontwikkeling der stad niet te belemmeren. Dien ongemeenen bloei heeft Antwerpen willen herden ken, en een prachtige stoet, de geschie denis der scheepsvaart voorstellend van do oudste tijden af tot op onze da gen, lxeeft aan de duizenden vreemde lingen, te Antwerpen bijeengestroomd, bewezen, hoe bloeiend en gelukkig onze eerste havenstad is en hoe zij de kunst verstaat, om de heerlijkste stoe ten ia te richten, welke misschien ooit tot stand zijn gebracht geworden. A A Ai onze lezers weten nog hoe eerlijk de Mariafeesten in Aalst van liepen. De stad Diest heeft een harer kinde ren, den H. Joannes Berchmans, op waardige wijze gevierd. Wij golooven niet dat erveie heiligen zijn,wier naam met meer eerbied uitgesproken wordt dan die van den II. Joannes Berchmans. Is zulks te verklaren om den Vlaamsehen oorsprong van den heiligen jongeling? ÏS het om die uitstekende deugden, welke van hem eon toonbeeld maken voor ge heel de jeugd Is het om dien vroegtijdi- gen dood, waardoor.de Almachtige als te kennen wilde geven, dat die bloom te schoon was om langer tusschen 's aardrijks doornen te blijven bloeien. Het Brabanische stedeken heeft eer gedaan aan zijn beroemden zoon, en, wat ons aldaar het meest getroffen heeft, dat zijn niet zoozeer de wap perende vlaggen, do mooie triomfbo gen, de luisterriike processie, de inge togen menigte, het jubelende voik maar vooral die duisende flinke, gezon de, echt Vlaamsche jongens, van heinde en verre toegestroomd,vol leven en geest driftig, het luid uitschaterend, hoezeer net de deugden van den Diesterschen jongeling bewondert en hoezeer het geneigd is, in de mate van het mogo- lijke, die deugden na te volgen en te doen heropbloeien. In Machelen, zetel van het aartsbis dom, zijn de feesten kalmer, plechti ger, statiger men viert er namelijk de 925' verjaring van de aankomst van het beeld van O. I,. Vrouw van Hans- wyek. Geene godsvrucht is dieper ge ankerd in hst hart der Mechelsche bo volking dan die van O. L. Vrouw van Haitswyck en ook als alle 25 jaar oen feest ter harsr eer wordt ingericht,dan werkt de gansche Mechelsche bevol king als één man om die feesten te doen gelukken. Rijk en arm, groot on klein, iedereen werkt mede om de feesten luisterrijk te maken. Dat zij dan ook alle verwachting overtroffen, kunnen al degenen ge tuigen, welke Zondag 17 Oogst, den prachtigen stoet zagen voorbijtrekken, welke door de straten van Machelen trok. Het was eeD overheerlijke zomerdag en als al dia pracht en kleurenrijkdom door de straten trok, terwijl Jef Denyn de klokken van den beiaard uit den hoogenSt-Romboutntoren deed juichen en jubelen, liet klinken en klateren, dan was het een schouwspel van onge wone pracht, van onbeschrijfelijken geest drift, dat al de aanwezigen ten zeerste trof en bowees, dat Machelen voor geene enkele andere stad moest onder doen. in de kunst van feesten in te richten. Onze Koning was van Oostende gsko men, om het feest bij te wonen en hoe dankbaar hem de Mechelsche bevol king was om dat bezoek, werd bewezen door de luidruchtige toejuichingen, waarop Zijne Majesteit en de kleine Prinsen onthaald werden, overal waar zij zich vertoonden. Te Ingoyghsm was het verleden Zon tg te doen, om den grijzen Hugo Verriest de hulde van het Vlaamsche volk te'brsngen. Al de dagbladen steilen vast dat het feest uitmuntend geslaagd is. Meer dan 20.000 Vlamingen zijn den weg van Vichtc naar Ingoyghem opgetrokken en hebben er gedefileerd voor den grijzen pastoor van het dorp. Het schijnt dat de geest drift er waarlijk overgroot is gew De Vlaamsche Leeuw W8rd er door duizenden monden gezongen, prach tige redevoeringen werden er uitge sproken, de beste Vlaamsche letter kundigen waren er vereenigd, kortom, het heale Vlaamsche land was er ver eenigd, om Hugo Verriest te veresren, maar ook om te toonen, dat het Vlaam sche volk, zijner waarde bewust, door niets zich meer zal laten afschrikken, maar manhaftig den strijd zal voort zetten tot het bekomsn van al zijne rechten. En middelerwijl stroomt het volk naar Oent om er de tentoonstelling te bezoeken. Jammer dat sommige ver- franschte Gentenaars niet hebben wil len begrijpen dat een tentoonstelling, in Viaandsrena hoofdstad, een uitslui tend Vlaamsch karakter moest hebben en eono verheerlijking moest zijn van Vlaamsche kunst en Vlaamsche bescha ving jammer nog, dat in sommige afdeelingon, eeniga moderne kunste naars zaken hebben tentoongesteld, welke door olk redelijk mensch worden geschandvlekt en waarop zelfs de geestelijke overheid de aandacht heeft moeten roepen. En zoo toont ons volk dat het tevre den en gelukkig is, dat het niet zinnens is te blijven stilstaan o.p den weg des vooruitgangs, maar immer naar groot- scker volmaaktheid wil streven, spijts de pogingen ceniger politiekers, die och arme 1 willen doen gelooven dat ons land naar den dieperik ging, omdat geene rooden of blauwen in het Belgisch bestuur zetelen Lees op de 4° bladzijde de aankondi ging Voor niets geven ivsj. Ontslag vara generaal bi ie be!. Lui tenant-generaal Michel heeft, onmiddel lijk na de uitspraak van het militair hof, aan den koning zijn ontslag als bevel hebber der tweede krijgsomschrijving De Patriot© hoopt dat Z. M. 'dit ontslag niet zal aanvaarden. Rechtuit gezegd, dat hopen wij ook. Het is niet omdat, in onze oogen, de aan generaal Gobeaux opgelegde straf een flater was, dat generaal Michel moet af treden. Iemand, die zoo stout en hout diegenen wist, tot orde te roepen, voor wie logepolitiek' alles was en die zich om tucht geen zier bekommeren, zoo iemand moet voor ons niet verdwijnen. Oen hend die vsssb vangt. Een Ant werpenaar, de heer C. Kennes, belas tingontvanger, zoo lezen we in Het Visschershlad bezit een merkwaardi- gen hoad, die al duikelende visch vangt en deze opeet. Evenals de poedels heeft hij vliezen tusschen de teenen. Hij ge lijkt nochtans in geen deel op een ca- niche hij is eerder een hanzen wind en is afkomstig van de eilanden Luckay. in West-Indië. Een eigenaardigheid van dit soort moerashond is, dat hij wel uitwendige oorlappen, maar geen openingen voor het oor heeft, hoewel 't dier goed hoort. Het is het eenige exemplaar in Europa bekend. Paardenmarkt to Brussel. De zesde paardenmarkt zal dit jaar plaats hebben Zaterdag, 13 September. Ds EiOEltng. De koning zal van den eersten tot den laatsten dag de groote le geroef eningen volgen. De vorst zal zich nu eens te- peerd, dan weer per automo biel naar de plaatsen begeven waar de spiegelgevechten moeten geleverd wor den; hij hoopt daar zooveel mogelijk op 't onverwacht te verschijnen. Lijfrentkas van dan Staat. Het nu reeds twaalf volle jaren dat de katho lieke pensioenwet van 20 Mei 1900 in voege is de uitslagen zijn schoon en bevredigend, alhoewel het hoogst te be klagen is dat zooveel mindere menschen. vooral onder de lagere volksklas, het nut en de voordeelen der pensioenwet niet hoog genoeg geschat hebben. De Lijfrentkas, in den loop van 1912} is met ruim 23 millioen rijker geworden. Verleden jaar rraren 81,030 personen reeds hun pensioen jaar ingetreden, en hebben gezamentlijk omtrent 3 millioen frank aan pensioenen ontvangen 3,426 rentgenieters waren overleden en door 11,425 nieuwe rentgenietenden vervan gen. De kas heeft 465,240 fr. voorbehou den kapitalen aan afgestorven leden te rugbetaald en 178,675 frank als afkoop- waarde van afgekochte voorbehouden kapitalen. De Lijfrentkas is hedendaags 208 1/2 millioen rijk Ba petit coureur te Bevertoo. Over een paar dagen verscheen de pe tit coureur in een koffiehuis van Leo- poldsburg. De houder dacht voorzeker dat de duizenden soldaten, die in het kamp van Beverloo verblijven, eene uit muntende klienteel voor het waagspel zou zijn. Vier en twintig uren later gaf luitenant-generaal, graaf de t'Serclaes, bevelhebber van het kamp, verbod aan al de soldaten van een voet in bedoeld koffiehuis te zetten, en de petit cou- •eur» verdween als bij tooverslhg. Bra- ro, generaal (Van onzen bijz. briefwisselaar.)' Hamont (Belg. Limburg). 25 Aug. 1913, middag. Al de treins naar Brussel uit Gent, Kortrijk, Geeraardsbergen, Aalst, ko men met 20 a 25 minuten vertraging te Brussel aan Onze twee bijzondere treins rijden Brussel-Noord uit en do Vlaanders ko men te laat,. Aalst is nochtans meê met witten en rooden trein. Doch Sottegem, Waereghem, Aude- naerde, Geeraardsbergen, Gent, komen te laat. "Wat gedaan? Bedevaren is boetveer- digheid doen en en avant, marche met 'n goede reisgids komen we overal. Allons de witte trein komen we nog tegen te Contich, doch wachten doet hij niet. Immer verder naar Antwerpen en t' Antwerpen eene uur gewacht en dan met trein omnibus naar Lier. De roode zien we van verre ons voorrijden, doch niet te doen. Een telegram ge stuurd naar den statieoverste van Budel (Holland): Wacht chef, we kunnen de roode nog inhalen Immer voortwe groeten Herenthals en Pater Paul van de Capucienen, 'nen confrater van d' Aalstersche Paters; we zoeven Gheel, met zijn zotten, voorbij; welhaast staan we Mol zien het kamp van Beverloo van verre, maar geen sol daten. Lommei, Neerpelt, Hamont* en jwe trekken de grenzen over... Rozenhoedjes worden er met de macht. gebeden... geslapen, gewaakt, geëten en gedronken. Ne mensch 'n leeft niet alleen van den dauw des hemels a ja 't zieltje en 't hertje zuiver, en voor 't overige de den we ons ook wel. Enfin, we gaan de frontière over. Wacht de roode nog te Budel. We zullen zien en het u morgen laten weten. •Mare. Eene joffer opgelicht* Het parket en de policie van Brussel doen thans een onderzoek nopens eene geheimzinnige zaak. Mej. Maria F.. 36 jaar oud, wonende met hare broeders te Schaarbeek, was ten huwelijk ge vraagd door een ingenieur, B... ge naamd en wonende te Anderlecht. Men weet niet waarom, doch de ge broeders E... verzetten zich beslist te gen dat huwelijk. Zaterdag avond ging Mej. E..., als naar gewoonte te bed, doch Zondag morgend was zij spoorloos verdwenen. Alle opzoekingen om haar terug te vinden bleven vruchteloos. Maandag morgend kregen de gebroe ders F.... een brief, waarin de ingenieur hen berichtte dat hij hunne zuster had opgelicht, na haar bij middel van chlo roform bedwelmd te hebben en dat zij niet zouden geweten hebben waar de juf fer verborgen was, vooraleer zij in het huwelijk toestemden. De gebroeders F... legden eene klacht neder en toen de policie zich ten huize van B... aanbood, vernam men dat deze ook reeds sinds Zaterdag avond .verdwe nen was. Het onderzoek duurt voort- FRANKRIJK Zelfmoord wan esn Belg. Men Heeft uit de Seine, nabij de brug van Sèvres, het lijk opgehaald van een manspersoon. Hij was drager van een familieboekje en vaa een trouwakt op den aam van Jozef Delanoy, geboren te Kortrijk, in 1858. Het lijk is naar het doodenhuis over gebracht. IJit een brief, die men op hem gevon den heeft, maakte men op dat Delanoy zelfmoord pleegde. Sluikhandelaars Sn sen a^tcraefeSe!. M. Gaston Richer, regiebediende be merkte in den nacht van Zondag-Maan dag te Ilers-de-l'Orne een automobiel met alkool geladen. De bediende sprong op liet voetplank je doch de stoker versnelde zijne vaart en de agent werd tot op een kilometer ver mede gevoerd. Zijne kollega's vonden hem zwaar ge wond aan het hoofd door een revolver schot. De verdachte 'daders van dien aanslag P. Niles, stoker, en Pascal Deletang, slijter, zijn aangehouden. Te Ohain, nabij Avesnes, vloog een automobiel met sluik waren beladen den douanenpost voorbij. Zes kerels hadden er plaats in genomen. Drie ouder hen, waren gewapend en hielden zich gereed om te schieten. Men heeft ongelukkiglijk het spoor dezer stoutmoedige bandieten verloren. DUSYSCHLAND Koïiflikt tusschen Werkisedsn. Uit Berlijn, 25 OogstDe Gazette du Rhin et de Westphalie krijgt uit Straats burg bericht dat 15 werklieden, die aan de kazerne werken van Toul werkzaam zijn, zouden verplicht geweest zijn te vluchten, na allerhande ver wij tingen verduurd te hebben. Zij hebben alles moeten achterlaten en de policie be schermde ze zelfs niet. De werklieden vluchtten naar Nancy. Uit inlichtingen te Parijs en te Nan cy genomen, blijkt het, dat dit gerucht ongegrond is. Op 20° dezer had er wel te Ecrouves een licht geschil plaats op de werken, maar zulks geschiedde tusschen Fran- schen en eenige Italianen. Ooggetuigen verklaarden dat het bij woordenwisseling bleef. ENGELAND De Stakingen. Meer dan 10.000 huisschilders van Londen zijn nu in sta king. 1500 werklieden der bureelen van het ministerie van openbare werken, die zich bezighouden met het stellen en on derhouden van het elektriciteitsmate- rieel in de Staatsgebouwen hebben ook werk gestaakt omdat het admiraalschap niet-gesyndikeerde schilders in dienst heeft. De stakersleiders verklaren dat, in dien de niet-vereenigde werklieden niet' worden afgedankt, al de eleetriciens van het centraal bureel der posterijen zullen staken,wat waarschijnlijk den post dienst zou hinderen vermits al de opha lers uit het middenbureel door vereenig- de werklieden worden geleid. Reeds heb ben 700 eleetriciens uit het centraal kan toor besloten dat zij het werk met meer hervatten zoolang de niet-vereenigde werkers in dienst blijven. De staking breidt zich uit. Men vreest' dat 200.000 werklieden het werk zullen stil leggen. Hst Kongres tisr Sameniverfcestcla Maatschappijen. Maandag wérd het' 9C internationaal kongres der samenwer kende maatschappijen te Glasgow geo pend. 600 afgevaardigden wonen het bij en! vertegenwoordigen een millioen samen- werkers uit alle landen der wereld. De voorzitter hoopt dat de internatio nale samenwerking den algemeenen vre de in de beschaafde wereld zal verzeker ren. ZWEDEN Eene bespledlngszaak. Vier perso nen zijn aangehouden geworden ondeB beschuldiging van bespieding. Het zijn volgens hunne eigene verkla ringen, een letterzetter, M. William Pe tersen, Zweedsch-Finlander, en de drie broeders Philippson, geboortig van Dor pen. Een© botsingTwee dosdsn. Zon dag avond, rond 9 ure, is nabij Noortel* ge een torpedoboot in botsing gekomen met een automobiel-schip, waarvan do 9 ingezetenen in 't water vielen. Een man en eene vrouw zijn verdronken. De andere passagiers werden gered* RUSLAND -Staking geëindigd. De staking deu werklieden uit de fabrieken van Lodz ia geëindigd. fURKUÈ Os fjzerenwèg van Areatclië. Een© loaning. Men meldt uit Constantino- pel aan de Gazette de Francfort Er wordt officieel verzekerd dat de onder handelingen door Djavid-bey, te Parijs* begonnen aangaande het spoorwegnet ia Anatolië, reeds in princiep geëindigd! zijn. Er wordt bijgevoegd dat de kwestie» der leening, ook tot een goed einde ge bracht is. In alle geval zal het kontrakt voor November niet geteekend zijn en dit om wille van den huidigen staat vaa het verdrag. SPANJE Een aanslag cp een Konsul. Uifi Huelva De konsul der Vereenigde-Sta- ten, M. G. Alcock, is in zijn liüis door n kerel die krankzinnig schijnt te zijn aangevallen. De konsul bekwam eea messteek in de linkerzijde. De wonde ia niet gevaarlijk en zal waarschijnlijk tob geene verwikkelingen leiden. De aanvaller is aangehouden. De staking to Barcelona. Maandag) morgend zijn 41 weefgetouwen in wer king gebracht610 mannen, 1927 vrou wen en 245 kinderen hebben het werld hernomen. MAROKKO In dsn Spaanschen RIK. Uit Ceut'a wordt aan de dagbladen .van Madrid ge meld, dat er legermachten van het regi ment van Ceuta in de versterking terug keerden, toen zij plotselings nabij da stad overvallen worden. De Spaansche troepen hadden een kor poraal en twee soldaten gedood en een sergeant met drie soldaten gewond. Eene sectie van Yiliarobledo die op de den weg van Tetoean in de omgeving van Kudiabondesa de nachtwacht hield* is insgelijks aangevallen en leed eeniga verliezen. PERZIË K&mmandant Deptèr© gonaect. Over eenige dagen meldden wij dat de bestuurder der douanen en de kapitein van het Perzisch douanenschip, beiden Belgen, tijdens een uitstapje door Ara ben in den omtrek van Monhammera werden aangevallen en gekwetst. Nu wordt gemeld dat de kommandanti Depière, der Belgische marine, een den slachtoffers, aan de beterhand is. De Bulgaro-Turksche onderhandelingen. Do Bulgaro-Turksche onderhandelingen maken geene vorderingen. In de Bulgaarsche kringen logenstraft men zelf dat er ooit spraak was mot Turkyö to onderhandolon. Het is ongetwijfeld zeer moeilijk voor het kabinet van Sofia het vraagstuk dor bo&it*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1