BROEDER OP PRIESTER Is Oostende Esne ramii in Zoil-Itallë Bramatlsclie zelfmoord 13 m EENE OUDE MISDAAD Een monschenpraaiite catöekt- Hat geheitnzintilg drama van Mareinelle Nieu wsherichten 2 IfTig ran Andrinopel van hot internationaal terrein torug te trekken. Er zijn evenwol zoogenaamde onderhan delingen begonnen waarover men to Sofia geheimhoudend is. Het vraagstuk is zeer ingewikkeld en in dien men 't akkoord geraakt zoo zal dit eerst nog eenigen tijd dnren. Xanthi is door de Bulgaren bezet. Die be zetting geschiede zonder incident. Een ge deelte der bevolking is op hot Grieksch grondgebied getrokken. De Maccdo-Bulgaren De afvaardiging der Macedo-Bulgaarsche groepen dio voor liet oogénblik in Woenen verblijft, is Maandag middag door M. von Macchio, sectieoverste, in het ministerie van buitenlandsclie zaken ontvangen. Zij overandigdo een memorandum waar al de wonschon en klachten dor Macedoniörs waren opgesomd. M. von Macchio beloofde zo aan den mini ster van Buiteulundsche zaken te overhandi gen. De verzoening metde Grieken Tjit Constantinopel wordt gemeld aan de «Gazelle de Cologne dat do Turkscho ministerraad zich bereid verklaarde, aan de Grieken alle overgaafrechten toe to staan, indien Griekenland zonder voorwaarden en onmiddelijk. de 47000 Turksche krijgsgevan gen in vrijheid laat, Deze krijgsgevangenen zouden ofwel in Macedonië of naar Thracie worden gezon den. De wisseling der fcekracluingen Maandag morgond had in hot ministerie van buitenlandsclie zaken te Bucharest de wisseling plaats van vredesbokrachtingen. De Polilika zegt dat het gouvernement eon groen boek bereidt, over de gebeurle- nisson in de Balkanen, die het sluiten van het vrodestractaat met zich brachten. Hetzelfde blad logenstraft dat het parle ment in buitengewone zitting is bijeenge roepen mot het oog op de stemming der wet tot do aanhechting der veroverde grondge bieden. Woensdag zal Ie Sinaïa de Bulgaro-Ru- mecnsclie kommissie voor do beperking der grenslinie tusschen de twee landen bijeen kom on. Gevangenen in vrijheid gelaten, 43 Griekon, waaronder 14 van Xanthi en 29 uil Kavalla, met den bisschop dezer s-ad, die als verdacht van bespieding bij den aan vang der vijandelijkheden in Bulgarië werden opgesloten, zullen binnen 't kort in vrijheid gelaten worden en naar Griekenland over gebracht. De Turkscha onderhandelingen. D9 Turksche troepen hebben den 22 en 23 Oogst Gumuldjina en McyisUdy bezet. Een later bericht zegt Men meldt uit offieieële bron dat de Turk- Bche infanterie en schutterij, na Gumuldjina en Westhanli bezet te hebben, naar het wes ten afrukken. De Bulgaarsche troepen die een kontlikt wilden vermijden, trokken zich op Barydera torug, en zullen indien li3t noo- dig is tot op de oude grens achteruitwijken. Hét Bulgaarsche gouvernement schijnt er nu van af te zien, de door liet tractaat van Bucharest toegekende grondgebied, te be zetten. Het Optimisme te Weenon De algemeene toestand wordt in Woonen nis zoo verzekerend aanzien dat het diploma tisch korps zich bereidt om in verlof te gaan. Men oordeolt in do welingelichte kringen dat de nog hangende kwesties aangaande do Balkanen wel opgelost zullen worden,zonder dat zelfs een onder hen de minste verwikke ling zal doen ontstaan. Een verhaal uit de dagen der Commune. (46*u Vervolg.) Ik antwoordde de jonge beeldhou der. Ik bid den Hemel, dat ik op het Biagveld mag vallen, de eerste maal dat wij in het vuur komen. Ik walg van deze verdediging, welke dien naam niet ver dient van deze marsehen, die tot geen doel leiden, van dagorden, welke den naam vermelden van helden, die morgen vergeten zijn. Dat is waar antwoordde een dra ma-schrijver, die nu en dan aanteeke- ningen in een zakboekje maakte. Wij spelen rnéê, in het droevigste van alle treurspelen, en wie weet of wij, als het gordijn valt, evenals dat overwonnen le ger van vroeger, zullen kunnen zeggen: Alles is verloren behalve de eerDc soldaat zal er zijnen ouden roem niet bij verliezen Maar de bevelhebbers... Maai de leden van dit overweldigend en onbe voegd gouvernement, wat zullen zij aan 'Frankrijk antwoorden, als Frankrijk hun vraagt Wat hebt gij met mijne kinderen gedaan Zij wilden strijden, zij waren tot. den dood bereid en gij hebt hen eeue bloedige komedie doen spe len Ach dat ten minste de schande ervan op hen terugvalle Wat mij be treft, ik zweer het, dat ik, zoo wij niet als overwinnaars uit deze worsteling te- rugkeeren, het brandmerk der schande op het voorhoofd zal drukken van hen, die ons in het verderf hebben gestort V/elk eene lijst van begonnen en yerloren gevechtenhernam koortsach- Europa snakt naar vrede, Oostenrijk heeft in do Balkanen aanzienlijke belangen en het zal voortaan moeten werken om zijne Bal- kanpoliliek te verzoenen met het nieuwe statu quo De vooruitzichten daaromtrent zijn zoer gunstig, en de goede wederzijdsclie schikkin gen van Weonon en Belgrado, zijn een ge lukkig voorteeken voor do toekomstigo Ser- bo-Oostonrijkscho befrekkingon. De laatste toenadering tusschen Weenen on St-Petersburg zal op gelukkige wijze kun nen workon op do betrekkingen van Oosten rijk met Rusland in do Balkanen, waarde wederzijdse!:© dwarsboomerij zou verminde ren. Anderzijds mag Oostenrijk zich steunen op de hulp van Italië en Duitschland, met wie zijne banden moer dan ooit gunstig aan gesloten zijn. In don nacht van Zondag tot Maandag heoft men in een hotelkamer to Oostende, de lijken gevordon van twee daraen, beiden tusschen de 50 en 60 jaar oud. Beiden hadden door zelfmoord een einde aan hun leven gesteld. Zij waren Zondag morgend in hGt hotel afgestapt en hadden eene kamer gebuurd, wolke do patroon onmiddelijk deod betalen, daar zij geen reis goed bij haddon. Zij verklaarden dat zij slechts 's avonds zouden beneden komen om te avondmalen. 't Was dus slechts Zondag avond dat men aan hunne kamer ging kloppen, doch men kreeg geen antwoord. Een paar uren later, nieuw geklop, en wederom zonder uitslag. De patroon deed de politie verwittigen en men drong in de kamer. Aan den voet van liet bed vond mon het lijk van eene der vrouwen. Een zakdoek was haar over het aangezicht gelegd en aan de keol waren duidelijke sporen van verwurging waar te nemen. Waarschijnlijk was do koord door gebroken, waarmede zij zich had willen verhangen en had hare gezellin haar dan ver wurgd. Aan don anderen kant van het bed hing het lijk der tweede vrouw. In de zakken van een der vrouwen vond men eene som van SO mark on een papier waarop enlcol nog: Aachen 20 Oogst 1913,te lezen was. Er had ook een naam opgestaan doch men had dezen doen verdwijnen. Do lijken zijn naar liet doodenhuis over gebracht. Messina opnieuw door ean storm vernield Onze lezers zullen zich nog de schrikke lijke aarbeving herinneren, die over enkele jaren do stad Messina gansch veruiolde. Sinds heoft men zo reeds heropgebouwd. Zondag is er nu ceno schrikkelijke water hoos losgebroken hoven de stad en heoft er groole schade aangericht. Echte stroomen dualdon van do hergen. Talrijke huizen weiden omgeworpen en meer dan honderd vijftig- families bevinden zich zonder dak.De: omtrek van Messina slaat geheel ondor water. Do troepen en do pompiers zijn ter plaats. Het waterpeil is zoo hoog dat men met bootjes do inwoners moet redden, dio op hunne hoogste verdiepen on zelfs do dalton gevlucht zijn. Dat de waterhoos veel schade heeft aan gericht, valt niet te betwijfelen. Do tram lijnen zijn erg beschadigd. Een stoomtram is onder eene groote rots bedolven, die van een berg is afgerold. Te Napols en omliggende is de aangerichte schade ook aanzienlijk. tig Benedict Fougerais. Als men zich de geestdrift herinnert, waarmede de sol daten vertrokken en het voortdurend re sultaat van den strijd, staat men ver stomd, verbijsterd en beschaamd. Waren wij niet dapper genoeg, her nam Gildas, toen op den 19 September het eerste gevecht onder de muren van Parijs plaats greep: te Chatillon, te Cla- mart, te Plessis-Piquet, overal boden onze troepen een dapperen, maar nutte- loozen tegenstand; de Bretanj.ers namen deel aan de bloedige worsteling met een schapulier op de borst en een hymne op de lippen; hun oude pastoor volgde hen in hot gewoel, sprak hun moed in hij den aanval, troostte hen in hunnen dood strijd en bad-op het graf, dat men voor lien dolf. Deze bijzonderheden deden ons de tranen in de oogen komen en schon ken ons, evenals hun, een heiligen geestdrift, en toch, als die brave solda ten eene stelling veroverd hadden, riep men hen terug, zonder hun den tijd te laten, hunne overwinning te voltooien. Helaas hernam Benedict, den vol genden dag was het nog erger. Herin nert gij Let u, Gildas, en gij, Lionel? De Pruisen beschoten als razenden de forten van Aubervilliers en Noisy. Het appel werd te Parijs geslagen. D<? Bre- tanjers vertrokken dappere kinderen Zingend trokken zij uit, zwoeren als overwinnaars weer te keéren. Hoè stre den zij Met welke bewonderen swéerdi- ge vermetelheid naderden zij al tiraillee- rende Bondy, voor zij het met de bajo net bestormden. Zij hadden niet de rust, maar wel de eer verdiend, den vijand t© achtervolgen, en als altijd riep men hen terug. En zij moesten terugtrekken... in goede orde, zooals de rapporten vermeld den. Zievervolgde Benedict, ik had ge- DE VOLKSSTEM M. Henri Tessier, eigenaar te Viilebernïer (Saumur), groef eenen gracht op de plaats, algemeen gekend ónder den naam van Champ-Girault toen liij een menschen- schedel blootlegde. M. Tessier ging voort met graven on op oO centimeters diepte vond hij een monschon- geraamte. Het gebeente is zeer wel bewaard. Naar het schijnt zou de begraving reeds 20 jaar gedaan zijn. Nu herinnert men zich dat daar, 20 jaar geleden, eene jonge vrouw, die niet ver van van do plaats dor ontdekking woonde, spoor loos verdween. Nooit kwam men to weten wat er van haar geworden was. Men geloofde dat ei' eene moord moest ge pleegd geworden zijn, maar daar hot gerecht niet het minste licht hl de zaak brengen kon, werd er verder niet meer over gesproken. Bestaat er nn eigenlijk eenige betrekking tusschen deze geheimzinnige verdwijning en deze akelige ontdekking Alles doet zulks veronderstellen, want nooit bestond er daar ter plaatse oen kerk hof. Het parket van Saumur heeft een onder zoek geopend. Nadere bijzcnderhedeji Over bet geheimzinnig drama van Marci- nelle vernemen wij nog het volgende: M. Pottier, handelsreiziger, woonde bij zijne moeder en zijne zustor. Eei-.e kamer was verhuurd aan zekeren Polydoor Nicaiso geboren te Gent en' meestergast in eene pianofabriek. Zondag t namiddag waren allen uitgegaan. M. Pottier thuiskomende stelde vast dal hij goen sleutel had eii denkonde dat er nie mand thuis was, drong iiij langs de kelder venster binnen. Toen hij uil den kelder n den gang kwam bevond liij zich schielijk tegenover Nic&ise, die een revolverschot op hem loste, dadelijk daarna weerklonk s een tweede schot en. Nicaise, dio zich eon kogel door den slaap had gejaagd, stortte dood ten gronde. Uit het onderzoek is gebleken, dat Nicaise Zondag namiddag is thuis gekomen in dron ken toestand. Mon veronderstelt dat hij door een aanval van alkoolwaanzin aangedaan werd en zich wilde zelfmoorden toen Pottier binnendrong. Alsdan zou hij gepoogd hebben eerst Pottier te vermoorden vooraleer zich door het hoofd' te schieten. liet drama heeft te Marcinelle groole op schudding verwekt. Brussel. Dievegge geknipt. E8n handelaar vail Elsene was onlangs door een nachtvlinder van ziji?e brieventcsch, 700 fr. inhoudende ontlast geworden. Maandag avond stond de handelaar op een tram, toen de dievegge er ook opstapte. Hij gebaarde van niets, doch toen de dievegge afstapte, volgde hij baar en deed baar aan houden. Do nachtvlinder, eene Fransche, werd opgesloten. Duur nachtverblijf. Maandag mor gond, rond 3 ure, vond een policieagent op de Anderléchtlaan,een persoon zitten slapen op den dorpel van een huis dor Anderlecht- laan. Hij wekte hem en de man stelde dan vast, dat men hem vfan zijn gouden uurwerk met koten, eene waarde van 300 fr. hebben de, ontlast had. Eene klacht word neergelegd. wild dat men op een dag honderd, twee honderdduizend mannen der nationale garde had opgeroepen: scherpschutters, vrijwilligers, éclaifeurs, allen, die onder verschillende benamingen tot hetzelfde doel samenwerken, zouden zich voor deze poging vereenigd hebben. Men had dan slechts behoeven te zeggen maakt eene bres En zij zouden er eene ge maakt hebben. Maar in de plaats daar van neemt men eenige batailjons en zendt die zonder voordeel ter slacht bank Lees de geschiedenis van alle groote belegeringen, alle mannen snel den tot den strijd-,op de wallen waren geen soldaten meer, de vrouwen waren voldoende, om ze te verdedigen, en God dank de vrouwen van Parijs toonen ge noeg heldenmoed, om hiervoor, zoo men het haar gevraagd had, niet terug te deinzen Gij hebt gelijk, antwoordde Gildas, en zoozeer gelijk, dat ik, als een dier dappere wezens, liiet het kruis van Ge neve op den arm, voorbij gaat, met eer bied het hoofd ontbloot. Men mag de vrouw van Parijs bespotten om hare lichtzinnigheid, hare coquetterie, hare zucht naar weelde en opschik; maar nog leeft er in haar een vonk van de dapper heid dier herderin, die onder Attila, de Parijzenaars ter verdediging opriep en de woede van den geesel Gods durfde trotseeren. Te moeten zeggen, voegde de oud ste der éclaireurs er bij, terwijl zijne lange, magere gestalte zich verhief, dat de bestorming van Yitry en Moulin Sa- quet, door de afdeeling Mauduit, geen voordeel heeft opgeleverd, noch dien dag, noch den volgenden toen zij zich eene onoverwinbare stelling veroverd had Op denzelfden dag, zegde Gildas, Tramongeval. Hot 4-jarig kind, Louis Vaiidorliiulen, Sistervatstraat, werd Zondag avond in de Blaesstraat door een tram omgeworpen. Do kleine werd geluk kiglij k slechts gekneusd op liet lichaam,doch werd niettemin overgebracht naar het St- Pietersgaslhuis, waar de doktoors verklaar den dat do toestand van het knaapje niets gevaarlijks aanbiedt. Belangrijke diefte. Toen M. Rapa- port, juvveolhandelaar te Parijs, Maandag in de Zuidstatie van den trein stapte, stelde hij vast dat zijne brieventesch, voor meer dan 25.000 fr. edelgesteenten inhoudende, ver dwenen was. M-Rapaport heeft onmiddelijk oeno klacht neergelegd. Hij denkt dat twee kerels, die te Quévy afstapten, de daders moeten zijn. De drank. Eene inwoonster der St-Rochusstraat, kwam Maandag namiddag in dronken toestand langs de Zennelaan. Na bijna door een tram omvergeworpen te zijn, liep zij op een automobiel. Dan begon zij den chauffeur te beleedigen en bracht hem eenige vuistslagen toe.Voorbijgangers moes ten der. chauffeur uit de handen der dronke- lut verlossen. Proces-verbaal is tegen baar opgesteld. Een agent aangerand in de Mar ol- lenicijh. Een policieagent, in burgerskloe- ding, zag in do Miniemenstraat, eenige kerels voor geld spelen. Hij herkende een der spelers als zekere D., die door do policie werd opgezocht. De agent verzocht hem te vergezellen naar liet kommissariaat iu de Regentiestraat. De kerel weigerde en de agent wilde hem opleiden mot geweld. Nu werd deze laatste aangevallen door gansch de bende, die hem zijn gevangene ontrukte. Een der aanranders B., bracht don agent een geweldigen stamp toe op den rug. Bij de aankomst van een tweede agent, namen allen de vlucht B. alleen werd ingehaald en naar het kommissariaat geleid. Al de plichligen zijn gekend. Een onder zoek werd geopend. Elsene Door eene venster gesprongen. De echtgenoten P., Vandeiibroeckstraat, te Elseno, vermaanden Zondag morgend hun 17 jarige zoon, die's nachts naar huis was 'gekomen. De jongeling sprong door eene venster, op de eerste verdieping en viel op het voetpad. Men nam hem op met den schedel en een arm gebroken en bracht hem in een jammerlijken toestand, over naar het gasthuis der gemeente. Agent aangevallen De" policieagent Decostor, werd op den steenweg van Elsene verraderlijk aangerand, teil gronde gewor pen en mishandeld door een kerel van Franschen oorsprong. Dank aan de tusschenkomst van verschei dene andere agenten werd de woestaard voortgesleept tot aan het midden-kommissa- riaat. Uit het onderzoek der policie blijkt dat de pliclilige dezen aanslag pleegde opdat men hom naar de grenzen leiden zou op dc kosten van den Staat. Aan zijne verlangen zal voldaan worden doch hij zal eerst met hot gerecht mogen af reken. Rijicielougeval 7ondag namiddag had op de Derbylei een botsing plaats tus schen twee wielrijders, Mauribe S., 20 jaar oud, wonende steenweg van Waterloo, en Julien D. uit da Elisabethslraat. Beiden stortte ten gronde. Maurice S.. bekwam geene zichtbare kwetsuren, doch kloeg over hevige inwendige pijnen. D. had eene bloe- deude wonde bekomen aan het hoofd. Na in oone naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te hebben, word hij per rijtuig naar zijne woning overgebracht. Da rijwielen zijn buiten gebruik. Ohic-orei der Trappisten VSncart, Groot Merk. 1500 V. St. Gillis Dief aangehouden De policie van St. Gillis is er in gelukt den dader aan te houden van den diefstal gepleegd voerde de admiraal Saisset eene schitte rende verkenning uit cn eindigde met voet voor voet terug te trekken. Terug te trekkennep Benedict, altijd dat zelfde woord Lees de bulle tins De troepen zijn in goede orde teruggetrokken. Daar de voort durende bezetting der genomen stellin gen niet noodig scheen, werd de terug tocht met de grootste koelbloedigheid volbracht. Welaangeen terugtocht, geen wijken meerWij hebben genoeg van die kinderachtige schermutselingen, waar de vijand, ginds achter zijne bas tions, meê lachtWat zegt gij, kolonel, gij, die een oude dappere zijt en op zoo vele slagvelden gestreden hebt, wat dunkt u van zulk eene manier van oor log voeren? De grijsaard, met gebogen gestalte en witten knevel, wien Benedict zoo even kolonel noemde en die toch geen der eereteekens van dien rang droeg, schud de het hoofd, en antwoordde met eene doffe stem, die langzamerhand duidelij ker en scherper werd Neen, heeren Ik zou haast zeggen, mijne kinderen, zooals ik vroeger tot mijne oudesoldaten deed. Ik was te Se- bastopol en als men ons ter bestorming opriep, dachtgeen hevelhebber er aan ons in onze overwinning te belemmeren. Ik heb in Afrika tegen de wilde arabi- sclie stammen gestreden en bet wacht woord was: Terugkeeren als overwin naar, of niet terugkeerenDe Spar- taansclie moeders hadden beter begrip van oorlog voeren dan de bedendaagsche generaals. Er op of er onderzegden zij tot hare zonen, als zij hun het schild overreikten. In Mexiko, een ongeluk kige veldtocht, doch waar men zijn plicht deed in Italië, overal, waar ik tot heden toe het kanon heb hooren don- 27 AUGUSTUS 1913 in don nacht van Zaterdag en Zondag, tea nadeele van den lieer Dewilde Michel,staan de met eotio barak op do foor, Zuidlaan. Het is de genaamde A.,Dozo deed bekentenissen. Anderlecht. Bandietendaad.. Mev. Bureau, Kliniokslraat, keerde Zondagnacht terug naar huis. Nabij hare woning, werd zij aangorand door een kerel, die haar een geweldigen slag toebracht op het hoofd ent haar eon handzakje ontrukte, inhoudend een spaarboekje van 800fr., hare geldbeurs, een» ronde som bevattend, een sleutelbos en ju- weelen. De bandiet kon vluchten. Hij wordt door de policie ijverig opgezocht. St Joost-ten-Noode. Verstrooid zijn Maandag morgend had M. Guergest, Twee Torenstraat, wat oud© papieren, die in zijn bureel lagen verzameld om ze met den vuii- man mede te geven. In den namiddag stelde hij vast, dat hij ook een bundel obligatiën van Brussel, Antwerpen en Gent bad mede* gegeven. Een onderzoek is geopend om die waarde volle vuilnis torug te vinden. Schaarbeek. Erg ongeluk. De voer man Pieter Verbeiren, van Assclie, was in de statie van Sciiaerbeek Lezig een wagen met steonen te laden. Het paard deinsde plotselings achteruit, waardoor Verbeiren werd omgeworpen. Eender wielen liop hem over de rechter arm en been. Het slachtoffer' moest in bedenkelijken toestand naar liet gasthuis overgebracht worden. MoordpogingTwoe mannen, die reeds wat te diep in 't glas gekeken hadden, kwamen in de herberg van M. Sierra, Post- straat, 110. Zij dronken er nog en boden den baas ook eenige glaasjes aan. Alles liop or zeer gezellig af, maar toen de herbergier zijn» centen vroeg, weigerden de twoe kerels te betalen en wildon do herberg verlaten. Daar zij het zeer aardig vonden dat de herbergier daarmee niette vreden was, wierpen zij tafels en stoelen omver, namen dan elk eeneflesch en slingerden die naar hot hoofd der herberg- meid. Deze werd getroffen en viel badend in baar blood ten gronde. Ondertusschen waren gebaren ter hulp gesneld ze hielden dotwee kerels aan en leverden ze aan de policie over. De dronkaards worden naar liet bureel der Collignonplaats geleid, endaar opgesloten. Het slachtoffer, Stefanie Mertens, draagt achter het rechteroor eene diepe wonde en moest onmiddelijk door een geneesheer ver zorgd worden. Val van een zeventigjarige. Maan- dagmorgond, rond 4 uur, vond een policie agent van Schaerheek op den Haechtschen steenweg, een grijsaard in een bloedplas uit- gestrolit. De arme man was erg aan het hoofd gewond. In het kommissariaat zegde hij de 73-jarige Van Bachem, uit Antwerpen te zijn. Hij was gisteren Brussel komen be zoeken, en in don loop van den nacht geval len. De grijsaard wordt thans in het gasthuis verpleegd. Etterbeek. Erg tramongeluk. Maan dag morgond, rond 9 1/2 ure, had een erg ongeluk plaats op de Tervuorenlaan, ter hoogte der Tongerenslraat. Een ©lektriek- bewerker, de genaamde Jan Degelder, wo nende Kerkstraat, to Stookel, er. sedert nau welijks acht dagen in dienst der Brusselsche trams, wilde op eenen voortrijdenden tram springen. Hij miste de voettrede, viel en rol de onder de wielen van het achterste rijtuig. De ongelukkige werd den linker voet ver morzeld. Na ter plaats de eerste zorgen ontvangen te hebben, werd hij per draagberrie naar eeno kliniek der Lintlioutstraat overge bracht. Het vermorzeld lidmaat is er moeten afgezet worden. De toestand van het slachtoffer boezemt onrust in. Tholletr.beek. Laffe aanranding Maandag is liet parket van Brussel alhier af gestapt om een onderzoek te doen over eene moordpoging, die Zondag avond op het ge hucht St-Leonard gepleegd werd. deren en kogels fluiten, riep men ons toe Trekt open nooit durfde men ons zeggen keert terug voordat de vijand verstrooid of verpletterd was Gij ziet dan ook, dat de oude kolonel, die zijne heldhaftige zouaven in het vuur voorde, liever, evenals gij, als eenvoudig soldaat wil dienen, dan over mannen be velen, die hem eens de schande eener neerlaag zouden kunnen verwijten. Ik had mijne veeljarige ondervinding en uitgebreide kennis van den oorlog bet vaderland ten dienste kunnen bieden, maar men zou mij in de schaduw gesteld hebben een hooger bevel van een onbe voegde zou er mij misschien toe ge bracht hebben, mijn ouden degen te ver breken; mijn brave kinderen zou ik mis schien het droevig voorbeeld gegeven hebben, van zich tegen hunne oversten te verzetten. Ik ben soldaat geworden bij gebrek aan mijn raad en mijn beleid, zal ik, als het uur gekomen is, mijn bloed ten beste -geven Dat alles is betreurensweerdig, sprak Benedict Parijs zal overwonnen worden, wat er ook gebeure, en Parijs zou overwinnaar geweest zijn, als het een ander bestuur had.Velen zouden mij, als zij mij hoorden, van gebrek aan va derlandsliefde beschuldigen. God weet, hoe ik Frankrijk liefheb Maar om eene stad te verdedigen is er meer dan een leger noodig, er moeten ook bevelheb bers zijn. De strijd op leven en dood ik eisch hem, ik vorder hem evenals allen, slechts wensch ik hem met beleid ge voerd te zien Dat er, zoo het noodig is, heken bloeds stroomenmaar laat dat bloed dan vruchtbaar genoeg zijn om de overwinning te baren JW.ordt .voortgezet.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2