Os zitting van 1912-1913 :A Ssilkscheiidssde Iiuiclielaars Oe [eoerosfeoingon Negentiende jaargang ra' 299 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 Augustus ISIS O 'DAG-BLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Genat. n ABONNEMENTEN; 2ëi" maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 's avonds ép 2' UITGAAF, 7 n. 's avonds «g? Pour foute Ia publicité corr.nierciale et financière du journal, s'adresscr exclusivement a l'Ageuce RéclameGodts, 2, Placed© ïa Bourse, Bruxclles. iaÜÉSiÜEifi EUREELEN TE BRUSSEL I TEASLST CI* GOD k 3, Seur&plaQtSi 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. AANKONDIGINGEN» KI. sank. (1 tot kl. rcg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Flnano. aankon, (por regel) fr. 2,00 Comraerciale on financieole aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden - Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell. (perregol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Niemand zal durven beweren dat de afgeloopen zittijd niets beeft voortge bracht Integendeel zelden beeft men in de Kamer, en op betrekkelijk zoo weinig tijd, zooveel millioenen gehanteerd meer dan één millioen por minuut in veie zittingen Men zal in alle geval weten dat deze eittijd gansc.il onze militaire inrichting zag heropbouwen en dat gedurende datzelfde tijdstip ons fiscaal stelsel diepe hervormingen onderging. Wat deze laatste aangaat, zij zullen meer rechtvaaardigheid te weegbren- gou in de belastingen. Sommigen beweren dat do belastin gen vastgesteld waren op goed valt het uit. Wij zijn van dat gevoelen niet. I)at fiscaal stelselantwoordde volstrekt aan de noodwendigheden van den tijd die liet huldigde. Maar sedert dien is de economische toestand der volkeren alleszins veran- derd. Vroeger bestonden de fortuinen enkel in onroerende goederen nu be vatten zij roerende waardon on zulks in oene zeer grooto verhouding. Ons oud fiscaal stolsel bad dus wel liet uit zicht van een kostuum dat eerst voor een jongen werd vervaardigd en dat deze, later jongman en verder man ge worden, maar immer moest aantrek ken en bewaren, al bad bij sinds lang al de naden van zijnou oudorwetscken tooi doen springen «^3r« KiS Vreugde en plezier Hedendaags droomt men van anders niet. 't Is al feestvieren en blijdschap en verblij dende dagen dat de klokke slaat. Men spreekt bijna niet meer tenzij van zich te verzetten en dan nog op welke manier, met wie, waar en boe Zeker is bet dat bet christendom de droefheid, 't lijden, da ontberingen, de tegenspoed, do tegenkanting, het dure en gruwzame loven niet invoerde. Nochtans,sommige wijsgeeren zouden dat op den nek en rug van de katho lieken willen laden. In 't geheel niet, .verre van daar. De beidenscbe vreugde is oene van de droevigste zaken die men kan ont moeten, want ze berust op de vrijheid der natuurdriften. In zich zolven beschouwd, mag men hot leven droef noemen. Verlangens en begeerten en kwellingen doorweven het. Meest worden ze niet beantwoord en wonneer ze dan nog voldoening krijgen komt alles uitopeeno volledige teleurstelling. Docli indien we 't loven weten naar zin en scliik te beleven, brengt het zijne vreugde bij. Nochtans die vreug de moet gezond zijn en daarbuiten moet gelaten worden alles wat eenig- zius verbittering te wege brengt; on zedelijke, onchristelijke,onbeschaafde, onredelijke vreugde is schadelijk en schandelijk en verandert welhaast in voikomeno droefheid en treurnis. Do heidenen van vroeger zoeken naar bet geheim van bet aardscb ge luk. Leven, goed komt het uit, be weert de eeno. Paal en perk stellen aan zijnebegeerto brengt de andere in. Aan alles verzaken,wil een derde heb ben. Ir. alles zijn deel nemen en mee doen, zeggen er nog verscheidene. Geen van dezen kent er iets van of ten minste genoeg 0111 vreugde te bekomen or ze slechts na te gaan. Ons leven is overschaduwd door de vrees we vreezen ziekte, dood, 't le ven zelf we zijn beangst en gejaagd voor anderen en van anderen we zijn benauwd van God en voor het toeko mende. Nochtans de heer sprak een onfeil baar en geruststellend woord«Vreest niet «Verblijdt u. Dat was de vrede op aarde, de vrede en vreugde in de herten, de zekerheid van ons on sterfelijk en eeuwig leven. En dat wierdvoor ons cbristenen.de zeker heid van 't goluk en de niet teleurstel ling onzer hoop. Betrouwen dus op Gods goedheid en hulp Die vreugde komt ons toegevlogen met do evangeliewoorden. Christus bracht immers zoeto hoop, innige vreugde en alles wat ons kan van pas komen om droefheid, droefgeestigheid en treurnis buiten 't leven te houden. Verheugt u dus in den Hoere, zoo schreef Paulus, de grooto apostel, op dat nooit of nooit de vreugde u niet schade, maaar integendeel u meelielpe om eens de eeuwige vreugde hierna maals ten volle te genieten. Marc. Tegen da baankoersen. Volgens zekere geruchten zou de heer Berryer, minister van Binnenlandsche Zaken, voornemens zijn verbod te leggen op de baankoersen voor wielrijders, zulks in verband met zekere ongeregeldheden die tijdens den laatsten rondrit van België zouden gebeurd zijn. Voorts wordt gemeld, 'dat de gemeen ten, de provinpiën en de Staat met elk ander overleg plegen om gebeurlijk een zware taks te leggen op de baankoersen voor wielrijders, zoo deze niet bepaald verboden worden. De krijgsschool. Het Staatsblad van V/oensdag kondigde een koninklijk besluit af, waarbij de» inrichting dei- krijgsschool gewijzigd wordt, ten einde deze in overeenstemming te brengen met den vooruitgang van het algemeen on derwijs van hetleger, in de laatste jaren verwezentlijkt. Het doel der krijgsschool is uitslui tend het hooger militair onderwijs in het leger te verspreiden en de aanwer ving van de officieren van den staf te verzekeren het onderwijs wordt er ver strekt door twintig leeraars en plaats vervangende leeraars. De aanwerving der krijgsschool geschiedt onder de offi cieren van het voetvolk, de ruiterij, de artillerie en de genie, die ten minste vijf jaar graad van officier hebben en min dan 32 jaar oud zijn. De duur van het volledig programma omvangt drie schooljaren, en de programma's der toe- la tingsexaams zijn zeer omvangrijk. De vrija Zaterdag-namiddag. De minister van kunsten en wetenschappen heeft een lofwaardig voorbeeld gegeven, door namelijk te besluiten, dat de bu- reelen van zijn departement 's Zaterdags namiddag zouden gesloten zijn. Zooals te begrijpen is, heeft dit besluit bij de betrokken ambtenaren en bedienden groote vreugde verwekt. Esn kofenmÉmput In L&mbürg onder water. De tweedeput van de kolen mijn te Beeringen (Limburg), zich be vindende te Kleine Heide, werd door wa ter overstroomd, en deze nieuwe ramp verwekt in de streek groote ontsteltenis. Men herinnert zich, dat ongeveer zes weken geleden de eerste put van dit mijnwerk plotselings door grondwater overstroomd werd, en men toen gansch den put onder water moest zetten om dc uit- en inwendige drukking van dien put in evenwicht te brengen. Sedert was men doende om het ongeluk zooveel mogelijk te verhelpen. Welnu, thans is dc put nr 2, gegraven op 100 meter afstand van den eersten, eveneens volgestroomd. In aller haast heeft men rde werklie den moeten ophalen en den arbeid ge staakt. De kolenmijn van Beeringen was een der verst gevorderde, waar tot voor kor ten tijd de werkzaamheden uitnemend vorderden. In dc andere mijnen gaat alles op nor male wijze vooruit, en te Waterochel en Winterslag, onder Genck, zal men, be gin 1914, de kolenlagen bereikt hebben. Het vlesscï?verbruik In de wereld. Een Berlijnsch physioloog, prof. Max Rubner, heeft berekend, dat de grootste vleeschefcers de Australiërs zijn zij ge bruiken per jaar en per hoofd 111.6 kg.; vervolgens komen de de Yereenigde Sta ten met 54.4 kg.; Duitschland men 52.3; Engeland met 47.6; Frankrijk met 38.6; België en Nederland ieder 34.3 Oosten- rijk-Hongarië met 25 Spanje met 22.2 Rusland met 21.8 Italië met 10.4 kg. Er bestaat een kgr. per jaar en per hoofd verschil tusscLen het vleeschver- bruik op het platteland en dat in de ste den. In de Duitsche steden bedroeg dit 52.4 kgr. per hoofd per jaar, terwijl het op het land slechts 31.6 kgr. bedroeg. Volgens de statistieken van Rubner gebruiken de veldarbeiders en onge schoolde arbeiders 16.5 t. h.; geschoolde arbeiders 44.8 t. h. de kleine burgers- stand 15.3 t. h. de middenstand 10.5 t. h. en de koogere standen 12.9. t. h. Bij bevel van den liberaal-socialis ten gemeenteraad van Antwerpen wordt bet aan de policiebedienden ver boden liet II. Sacrament op zijnen doortocht nog te groeten. De Journal deCharleroi orgaan van do socialisten, zegt daarop Dat is wol gedaan Bestaat dat immers tocb, dat II. Sacrament bestaal dat voor iemand anders dan i voor de domme kerkuilen En voelen dommeriken neiging om te knielen voor afgoden in hout, ijzer of zink en steen opgebouwd, een openhaar bestuur mag toch geen deel nemen aan eene dergelijke openbare waanzinnigheid. Leest dat,cerlij!ce en deftigo iieden,leest dat, gij zelf oude en deftige liberalen en zegt dan v;at aan die mannen best zen van pas komen een emmer koud water of eene dvvangkamiscol. Herleest die verklaring indien het u niet te zeer walgt en denkt wel na, dat binnen een tiental maanden, DIE ZELFDE LIEDEN UWE STEM MEN ZULLEN KOMEN AFSMEE- KEN Zooals wij gisteren meldden is het tus- schen Marehe, Dinant en Thuin dat de groote legeroefeningen, ook wel eens a kleinen oorlog genaamd, zullen plaats hebben. Het zoogenaamde roode leger is Woendag in den omtrek van Marehe samengetrokken geworden, ter wijl het blauwe leger in den omtrek van Thnin zijne tenten opsloeg. Van daar zouden beide legers, te beginnen van Donderdag morgend oprukken in de richting der Maas. Ook was het Woensdag morgend in de twee kleine, rustige steden cn in den omtrek een leven zooals men er nooit iets dergelijks zag. Niemand werkt er en allen zijn in de straat om de soldaten to zien. In den om trek van Marehe, waar het roode leger sterkst is, heerscht er eene bijzondere bedrijvigheid. De voorposten maken er alles gereed, voor de ontvangst der an dere soldaten. Rond den middag zijn daar de karabi- niers-wielrijders toegekomen. Deze wa ren om 4 ure uit Brussel vertrokken, en ondanks de hevige hitte, waren er maar een tiental achterblijvers. Ook do artillerie van Mechelen wist zich te onderscheiden. Tusschen Pessous en Hogne was er een stijle heuvel te be klimmen. De bevelvoerende luitenant gaf bevel geene zweep te bezigen, doch dc teugcis te lossen, en de kleine Ar- deensche paardjes, vlogen letterlijk naar boven met de kanonnen. Wat echter meest van al de aandacht trok waren de hondenspannen der mi- trailjeuzen. Deze waren 's morgends per bijzonderen trein uit Beverloo vertrok ken en kwamen kort na den middag met hunne geleiders te Marehe aan. Van de veertig honden was er maar ééne, die de reis en de opsluiting in de waggons wat te lang gevonden had, en nu wat rust verlangde, 't Was spoedig over in de opene lucht en na een degelijk voedsel. De honden toonden zich niet het minst tevreden te Marehe aangeland te zijn, want gedurende cenige minuten was het alsof in de statie een prijskamp voor hondengeblaf gehouden werd. Met of zonder kommando zetten zij zich allen te gelijk aan 't bladen, om op kunne ma nier 'de inwoners van Marclie en de an dere soldaten te begroeten... Ook van de officieren-vliegers, wordt het grootste nut verwacht.Deze beschik ken over acht vliegtoestellen. Reeds een eerste triomf voor hen was de prachige reis welke zij van Bras9chaet of Kiewit naar Leignon of Laneffe aflegden. Al de vliegers besteedden aan hunne vlucht juist denzelfden tijd. 't Is een bewijs, dat onze officieren-vliegers mannen zijn van kennis en koelbloedigheid. In Frankrijk en Duitschland, waar de militaire vliegers reeds zoo lang in dienst zijn, zou men niet beter kunnen. Do vrosmds of fisieren. Een groep vreemde officieren volgen de legeroefeningen. Zij houden verblijf in het hotel Harscamp, te Namen, waar de Regeering vertrekken ter hunner be schikking gesteld heeft. Dagelijks voe ren automobielen deze officieren naar 't oefeningsterrein, waar zij hunne paarden bestijgen. Frankrijk is vertegenwoordigd door kolonel G énie Engeland door luitenant kolonel Bridges Duitschland door ma joor von Kluber de Vereenigde-Staten door kolonel John S. Parke Italië door majoor Bucato Japan door kolonel Wa- tanabe Oostenrijk door den kolonel van den generalen staf Vidalé Cl>ili door kolonel Vitalicio Luis Lopez de Argen- tijnsche Republiek door kolonel Bravo Roemenië door generaal Valiano; Span je door luitenant-kolonel de Rivas y Ri vers Zweden door bevelhebber Amund sen. De Koning b!j cfe Legeroefeningen. Zooals men weet, stelt Z. M. levendig belang in onze militaire inrichting. Hij zal de krijgsverrichtingen der laatste dagen bijwonen. Vertrekken zijn voor den koning voorbehouden in het Hotel des Postes te Dinant, waar Z. M. tegen het eind der week zijn intrek zal nemen. Wat er Donderdag zou gedaan worden* Bij het krieken van den dag zal het te wapen geblazen worden en zullen de beide legers zich op weg begeven in de richting der Maas. Waarschijnlijk zul len de eerste schermutselingen plaats hebben op den rechteroever der Maas. De versterkte positie van Namen, tot het blauwe leger behoorende, is in staat van verdediging gesteld. Al de bruggen boven Dave zijn verondersteld vernield te zijn, dus zullen er moeten vlotbrug gen gelegd worden, indien de voorpos ten over de Maas willen trekken. De eigenlijke beslissende slag zal denkelijk Zaterdag geleverd worden in den omtrek van St-Génard-Mettet, gele gen tusschen Dinant en Thuin. FRANKRIJK De Inrichting der Nationale Verdedi ging Ên de Ardennen. De minister van oorlog, om aan de aanzienlijke werken van Duitsche zijde aan de Luxemburg- sche grens uitgeoefend, te antwoorden, bestudeert voou het oogenblik een ont werp tot herinrichting der dekkings troepen in de Ardennenstreek. Mézières zou de zetel worden van eene divisie voetvolk die aan het 2° korjis ver bonden is, hetwelk uit Amiens naar Laon zou overgebracht worden. Een razend persoon bijt vijf men- SOhc-l. Eenigen tijd geleden werd een landbouwer uit de omstreken van Mont- pellier door zijnen razenden hond gebe ten. Het slachtoffer verwaarloosde noch tans zich in het a Instituut Pasteur te laten verzogen. Dinsdag bevond hij zich in een koffie huis, van Montpellier. Opeens werd hij door eene schrikkelijke razernijvlaag overvallen en wierp zich op de andere verbruikers hij beet er vijf. Men had alle moeite om den ongelukkige te over meesteren. De vijf personen zijn naar het insti tuut Pasteur van Montpellier overge bracht. Men wanhoopt den ongelukkigen landbouwer te redden. Gruwelijke vadermoord. Het par ket van Annecy zal eerstdaags te Thones afstappen, om een onderzoek te doen aangaande eene gruwelijke vadermoord die te Glapigny werd begaan. Het ge hucht ligt op 4 kilomers van de stad en in volle gebergte. Ten gevolgen van eene woordenwisse ling met zijn 55-jarige vader, heeft Francois Golliet, 26 jaar oud, onder den invloed van den drank, zijn vader met schoppen in den onderbuik afgemaakt. De gendarmerie kwam ter plaats en' hield den vadermoordenaar aan, die op gesloten werd. Hij erkent in moeilijk'-, heden verkeerd te hebben met zijn va der en hem den doodelijken schop to hebben toegebracht. DUITSCHLAND De ontdekking van Jericha. Doctor Ernest Sellin, leeraar van bijbelverkla ring te Rostock, onlangs tot leeraar be noemd in de Universiteit van Kiel, laat in een brief, welken hij naar een dagblad zond, weten, dat hij de puinen van het oude Jericho ontdekt cn grootendeels bloot gelegd heeft. De Duitsche geleerde begon over vier jaar zijne opzoekingen onder den steun en kontrool van Oostenrijk. Later kwam de Duitsche Oostermaatschappij er tus schen voor een groot deel der kosten. 003TENRIJK-HCNGARIË Een express-trein döor bandieten aan gevallen. Eene bende kwaaddoeners, waagden, naar de wijze der Russische bandieten, in den nacht van Maandag- Dinsdag eenen buitengewonen aanval tegen den expresstrein van Stanislau naar Lemberg. Rond middernacht trok een reiziger aan het noodsein, op het oogenblik dat de trein de statie van Sichau ging bin- nenloopen. De machinist hield stil en onmiddellijk daarop omsingelden veer tien bandieten, met den revolver in do hand, de lokoinotief en den postwagen. De machinist werd onder bedreiging in een rijtuig gedreven terwijl de stoker op zijne machine werd gebonden. Daarna vielen de kwaaddoeners, na verscheidene revolverschoten gelost te hebben, den postwagen aan. Het perso neel had slechts den tijd te vluchten na de binnendeur gesloten te hebben. Eene groote paniek ontstond onder de reizigers waarvan het grootste gedeelte niet gewapend waren. Een geleider liep naar het naastbij gelegen baan wacht-» huisje en seinde om hulp. Eenige militairen die op den trein za ten maakten zich onder tusschen gereed tot den aanval. De jonge bandieten die er niet in ge lukt waren den postwagen stormender hand in te nemen, lieten het daarbij en vluchtten in een naburig woud. Zij hadden meer dan 30 revolverscho ten gelost. De postwagen zag eruit alsof bij een beleg had uitgestaan de vensters waren gedeeltelijk uitgerukt en de deurramen met revolverschoten doorboord. De trein zette zich opnieuw in gang, en in de volgende statie steeg er eene afdeeling gendarmen op, die tot Lem- berg op den trein bleven. RUSLAND Eene raïïïp In Siberië. Twee booten zijn op de Lena gezonken. 49 werklieden hebben in den stroom het leven verloren. TURKIJË De schuilplaats der samenzweerders. Te Ismidt is de staat van beleg uit geroepen. De Circassiërs, die in het kom- plot tegen Makmout Cherfket-pacha be trokken zijn, houden er zich schuil. SPANJE Staking der specrivegfee:üend3n. Als gevolg op eene vergadering van Dinsdag avond hebben do ijzerenweg- bedienden van Spaansch-Noord Woens dag het werk gestaakt. In don namiddag verlieten de werk lieden der bijzonderste werkhuizen het werk. De staking is ontstaan door inciden ten tusschen de werklieden en een inge nieur. In de officieele kringen toont men zich geenszins ongerust over de oplos sing van het geschil. Betoogingen. Te Cadix is men zeen opgewonden tegen den apotheker Casal, die beschuldigd wordt zich aan sluik handel ten gunste der opstaande Marok- kijnen over te geven. Verscheidene groepen verzamelen zicH voor het huis van den apotheker. Doodskreten worden tegen hem ge slaakt. De politie heeft de betoogers uiteen gedreven. Een kerel is aangehouden geworden. MAROKKO In den Spaanschen Riff. Een toe voer van krijgsvoorraad der Spaansche stelling van Lauricnt, is aangevallen. De Spaansche schutterij dreef den vijand achteruit, die zware verliezen op liep. Der Spanjaards hadden elechts .vijf ge kwetsten.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1