WEL BESPROKEN, "SAMEERKEN,, 'T EEN EN 'T ANDER De groote Legeroef eeiageu Tussclien gendarmen en rondzwervers Buitenland Kesjontiende jaargang n-' 203 S CENTIEMEN HET NUMMER SauiSag @9 A«o< en üsandag I Sop'cïsfccf I'S S3 <y> 53^-Gr Bit nummer hevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- «p> «p» KEVELAER - KEULEN ABONNEMENTEN!1 Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I" UITGAAF, 4 's avonds «iê ij's 2° UITGAAF, 7 a. 's avonds «j) Tour toute ]a publicité coir.merciale et financière du journal, s'adrosser exclusivemcnb a l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxclles. BUREELEN TE SRSISSEL da GOBTS, Beursplaais, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE HALST Kerlvatraat» Telefoon 114. Van Nutfel'Ds Gendt. sa AANKONDIGINGEN s' KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regol) Ir. 2,00 Sport (per regel) "u— Tr. 1.05 Gemengd nieuws pcrregel)fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commorciale en financieel» aankondigingen zich uHsluiUlyk te wenden: Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Het schijnt dat onze partij onbe kwaam is om nog het bewind in ban den lo krijgen de eenvoudige reden ervan ligt hierin, dat zij alles aan bet bewindvoeren beeft opgeofferd. Het kamerregiem is bij ons gesteund op do afwisseling dor besturen. Houden do partijen op, elk op hun ne beurt bet bewind in banden te no men, dan wordt het bestuur een soort alleenheerschappij on bet land een leen in hunne handen. (De noodzakelijkheid van afwisse- ling in bet bestuur hebben wij nooit gevoeld tijdens de liberale ministeries; 'tis maar sedert de katholieken aan 't hoofd zijn dat wij voelen dat bet zoo beter zou overeenkomen met onze be langen.) Wanneer de twee grooto partijen elkaar aan bet bewind opvolgden, dan waren de liberalen zeker ook mot eenige kiezersbedoelingen behebd maar wij hadden ook princiepen, die we dan poogden to verwozentlijken. Wanneer de omstandigheden ons van bet bestuur verwijderd hielden, dan aanzagen wij zulks als eene spijtige zaak, maar toch nog niet spijtig ge noeg om daarom lieel ons verleden te verloochenen. Maar nu, naar de maan zijn onze princiepen Wij zijn enkel volks- vloiers geworden. Wij waren immer militarist en overdreven militaristen maar voor den oogenblik hebben do meesten van ons de. vermeerdering der krijgslasten verworpen, om er politiek voordeel te kunnen uit trekken. (Verga liet Vaderland Maar wij moeten aan 't bewind geraken). Wij hebben ons aangesteld als de eenigo verdedigers van bet openbaar onderwijs en waren enkel bekwaam om een tiental inrichtingen te doen opkomen voor heel het land. En daar we niet juist do gewoonte hebben onze politiek mot ons geld to betalen, zoo hebben we al gauw die normaalscho len en dat goddeloos weezenhuis van Brussel benevens de vermaarde ezels universiteit van Brussel op do kap ge schoven van de lastenbelalers. Aan ons en aan onze scholen alleen, de openbare toelagen. Al de katholieken buiten do wet De klerikalon hebben bestuurd niet voor hen persoonlijk, maar voor heel het land. Zij hebben in schier allo be sturen de wedstrijden ingebracht. Zij bobben de onpartijdigheid zoo ver ge drevendat zij in sommige besturen nog eerder liberalen aanstelden dan katho lieken. (Zie antwoord met bewijs door minister Carton de Wiart gegeven aan M. Fléchet, over de benoeming van rechters.) Dat bobben de katholieken gedaan. Wij hebben alle ideaal verloren, buiten bet bewind te voeren en al do plaalskens aan ons en aan onze lieve lingen te geven. Eene partij die tot daar gesukkeld is, verlies! ook allen invloed en daarbij komt bet dat de liberalen de openbare achting hebben verloren. Is er iets onmenschelijker, er iets meer wraakroepend, dan een kind van arme ouders ta beroo- von van schoolvoeding en kleedir.g omdat bet naar eene broedersschool gaat Wie wil dat, wie durft zulke din gan vragen Het is do zoogezegde Volksvriend, M. Daens, in den Werkman van II Juli 11. Hooger artikel vinden wijin «Etoilo Belgo van 29 Oogst. We behoefden er slechts bier en daar een woordeken aan te verande ren om te kunnen besluiten dat bet Oud-Manieerken toch nog oogen- blikken beeft van rechtzinnigheid en welsprekendheid. Esn ssbahisgsrosbt. Er is tussclien de Duitsche regeering en de regeering van Haïti een gesciiil opgerezen. Krach tens de bepalingen van eene overeen komst onlangs tusschen het Duitsche keizerrijk en gemelde Amerikaansche epubliek gesloten, moet ieder der twee landen een scheidsrechter aanduiden, moet de opperscheidsrechter, die tege lijk den scheidsraad moet voorzitten, door den koning der Belgen aangeduid worden. Zijne Majesteit heeft tot gemeld ambt aangeduid M. de Sadeleer, staatsminis ter, senator en gewezen voorzitter der Qarner. De scheidsraad zal rond 15 Octo ber te Port-au-Prince vergaderen. Eon cHoraar. Bebel, die komt te sterven, begon als arme dompelaar. Als hij leider was ging hij naar de badsteden en hij stierf bevriend met groote ban kiers. Eeft EïïïnSsiGFtse! veste!. Verschei dene dagbladen hebben verteld dat M Berryer, minister van binnenlandsche zaken, de baankoersen voor velo- en au tomobiclrijders ging verbieden. Hit eeu interview met den achtbaren minister blijkt dat dit bericht een kwakkel van belang is. M. Berryer heeft zelfs nooit aan zulken maatregel gedacht. Gezondheids voorzorgen foSj warm dor. Ten einde de ernstige maag darmontstekingen, die gewoonlijk in dit seizoen heerschen, te vermijden, is het geraadzaam 1* geen rauw fruit, noch groenten, noch weekdieren, namelijk mossels te eten 2® geen ongekookt wa ter of melk te drinken en ook geen an dere dranken te nemen, die voorbereid worden zonder dat het daartoe gebruik te water gekookt is. Men wijde ook zijne aandacht op het gevaar van bezoedeling der eetwaren door vliegen en insekten. Hst huwdiijk vsn cis gewezen koning Manuel. De Italië meldt dat Z. H. de Paus toelating heeft gegeven aan kardinaal Neto, oud-patriark van Lissa bon, om het huwelijk te zegenen van ko- uing Manuel met prinses Augustine van Hohenzollern. Twee Portugeesche bis schoppen in ballingschap zullen het hu welijk bijwonen, dat te Sigmaringen zal worden ingezegend. Do Paus heeft kardinaal Neto gelast aan het jonge echtpaar zijne gelukwen- sclien en zijnen zegen te brengen. KïUï?pöfi3öel!6S. De tijd van de kampernoelies of eetbare paddestoelen is aangebroken. Zooals alle jaren, wor den verscheidene gevallen van vergifti ging aangestipt, daar het nogal moeilijk is de goede van de slechte kampernoelies te onderscheiden. De aanhoudende voch tigheid van den zomer heeft deze zwam- gewassen in bosschen en velden weelde rig doen opschieten. Er is een wezenlij ke overvloed. Doch oppassen is de bood schap Met de kampernoelies in azijn of in zout water te laten weeken ofwel kokend water te dompelen, kan men de vergiftigde vochten eruit verwijderen. Doch het is voorzichtig niet al te veel vertrouwen in de kracht van deze voor zorgen te hebben. De zaak Wümarfc. Zooals te begrij pen is, kan het onderzoek der zaak Wil- mart thans slechts zeer traagzaam voor uitgaan. Zulks spruit vooral hieruit voort, dat de^ onderzoeksrechter eene hoele massa cijfers te overzien heeft, en... het is nu vacantie. De onderzoeks rechter, M. Devos, mag er toch wel van profiteeren, zoowel als zijne kollegas. Hij heeft dan ook een nieuw uitstel van drie maand bekomen, om zijn ver slag neer te leggen. Men denkt dat dit verslag zal klaar zijn in de tweede helft van October. Tot hiertoe is het. nog niet uitgemaakt onder welke rechtspleging Nestor Wil- mart en zijne medebetichten zullen ge daagd worden* Heulen, 27 Oogst 1913. 'Aken, 28 id. De roode trein met eenige minuten vertraging gave en gezond te Keulen aangekomen. De bedevaarders zijn zeer tevreden. Do Duitsche spoor is waarlijk zacht glijdend. Aankomst in Coin om 4 ure. Terstond wordt de Rhijnstad be zichtigd. De dom of hoofdkerk trekt ie- dereen's aandacht. Wat machtige prachtige kerk De Rhein overheer lijke stroom met zijn op- en neêrvarende stoombooten. Gauw nog merkwaardig heden als Rathhaus of stadhuis, me nige kerk bezichtigd. Geen tijd verlo ren, maar immer voortgerold de 6tad door. Haast en spoed komt hier zeer goed Later schrijven we meer. Nu maar wederom opgezet en vertrokken naar Aken. Bezoek der stad. Karei de Groo te's merkwaardigheden na gezien en be wonder d. En eindelijk over Welkenraedt, Ver- viers en Luik te Brussel om 6,25 u. zon der ongevallen afgestapt. Meer en betere beschrijving volgt. Wat geduld, een volledig verslag zal geworden.. Mare. DE TWëEDE DAG Het recite leges* trekt vooruit. Vrijdag morgend werd de stad Dinant gewekt door geweerschoten. De roode en blauwe voorwachten waren elkander reeds aan 't beschieten. t Schijnt dat er vandaag ernstig werk te verrichten is, want al de officieren, zoo blauwen als rooden, loopen druk heen en weder, bevelen gevend aan hun ne manschappen. Het is onm^g .iijlr voor de troepen lang op dezelfde plaats te blijven, daar de vliegers wij moeten er wel nog op terugkomen, alles gaan overbrieven Zoodra de bevelhebber van de eene par tij denkt, dat de tegenstrever zijne posi- tiën kent, doet hij ze veranderen. De geweerschoten. Vrijdag morgend te Dinant gelost, werden gewisseld, tus schen eene afdeeling roode karabinieas en de blauwe piotten. 't Was nog heel vroeg, en reeds waren daar op do Maas, tusschen de twee vu- talrijke toeschouwers, die per boot angekomen waren, om den strijd bij te wonen. Intussehen hoort- men in de verte ook nog geweerschoten. Ongetwijfeld zijn dus elders ook nog rooden en blauwen aan den slag. Het 9° linieregiment, van de roode art ij, komende van Sorinne trekt laDgs 'oy-Notre-Dame en houdt er halte om de bevelen af te wachten. De roode ka- •abiniers, wilrijders die ook ware won deren verrichten, en reeds een groot ge tal kilometers aflegden, komen aan de Maas en trekken ze ongehinderd over. Plots bemerken zij eene afdeeling blauwe lansiers en onmiddellijk geven zij vuur. De lansiers moeten achteruit en de karabiniers achtervolgen hen. Eene uur later komt het 9° linie ook aan de boorden van de Maas, weldra ge volgd door eene afdeeling artillerie. Al les wordt in der haast overgezet. De blauwen trokken stelselmatig achteruit, ia volmaakte orde, en men vermoedt dat zij de rooden allen willen over de Maas laten komen, om hen dan aan te vallen en te trachten hen... de Maas in te wer pen. Generaal de 't Serclaes, bevelhebber van de rooden, is echter een fijnaard. Zijne vliegers zijn reeds op hunnen be- spiedingspost en berichten hem, dat de blauwen schijnen naar Namen op te trekken, doch integendeel het gros hun ner troepen bezuiden Dinant hebben. Ook geeft hij onmiddellijk bevel eene vlotbrug te leggen voorbij Dinant en daar den overtocht te doen. 50 pontonniers worden aan 't werk ge steld en eens de ponten in het water, duurt het slechts 22 minuten om eene lotbrug in regel te hebben waarover onmiddellijk de roode linietroepen voor uitrukten. Rond 10 ure zijn de roode lansiers aan werk om de Maas over te komen. De paarden zwemmen en de lansiers varen over. Natuurlijk gaat dit niet zonder eenige kleine incidenten, daar er hier en daar een weerspannig paard is. De blauwe voorwachten hebben zich achteruitgetrokken, om het gros van hun korps te vervoegen. Hunne artillerie bombardeert de roode troepen welke van de hoogten van Soiinno afkomen, doch daar gaan ook de kanonnen der rooden aan het brommen. Deze bezetten eene hoogte, van waar zij heel den omtrek be- heerschen. Do Koning tc Dinant. Juist terwijl de roode troepen over 'de Maas trekken, komt Koning Albert, ver ge-zeld door zijne officieren ter plaats. Hij onderhield zich geruimen tijd met generaal de 't Serclaes, generaal de Ceu- ninck, enz., enz. Nadat hij de bevelheb bers geluk gewenscht had, over de flin ke houding der troepen, deed hij een rondrit langs de belegerde streek. Dinant ingenomen. Nadat generaal de 't Serclaes de pe pontonniers had geluk gewenscht, wegens het rekord dat zij maakten in het opbouwen der brug, kreeg heel het roode leger bevel zich te Dinant of om streken te kantonneeren. Daar het blau we leger zich geheel teruggetrokken had konden de rooden er zich dus ves tigen. Wi© heeft er gewennen? Het is onbetwistbaar dat het roode le ger een merkelijke voorsprong behaald heeft. Doch, degenen die wat op de hoogte zijn van de militaire zaken, be weren, dat generaal Gobeaux, bevel hebber van het blauwe leger, zich zeer slim getoond heeft. Alhoewel hij reeds vroeg wist, door een zijner -vliegers, hoe de rooden zouden pogen over de. Maas te geraken, besloot hij hen te laten overkomen, en zijne manschappen te sparen. Nu zijn de blau wen gelegerd tusschen Molignée en Met- tet, Het 1° jagers te voet zal hen daar komen versterken, zoodat de twee leger- afdeelingen over bijna gelijke man schappen zullen beschikken. Het blauwe leger heeft zich sterk verschanst op de koogten van Sommières, en daar dat ver sterkt punt gelegen is tusschen Dinant en Namen, zal waarschijnlijk daar in den omtrek het beslissend gevecht plaats hebben. Het vliegend garnizoen van Namen zakt reeds naar Sommières af om het gros van het blauwe leger te steunen. Eene cusrtredisig. Alhoewel er beslist was, det er binst den nacht niets mocht uitgericht wor den, heeft eene afdeeling rqode lansiers de vlotbrug van Tailfer, door de blau wen opgebouwd, overrompeld. De wacht en de bevelhebber werden gevangen ge nomen. Deze overrompeling werd echter 'door de officieren-scheidsrechters afgekeurd. Do vliegers. Vrijdag hebben de officieren-vliegers, andermaal prachtige gelegenheid gehad om zich te onderscheiden. Deze tot de blauwe partij behooren'de, hadden met een hevigen tegenwind te kampen. Toch konden zij heel nauwkeu rig de positiën van het vijandelijk leger opnemen, en hunne oversten inlichten over het doen en laten van hunne tegen strevers. Een luitenant der blauwen moest ruim een half uur zoeken, vooraleer hij de uit rustingen der roode valbrug ontdekte. Deze kamions stonden in de lommer der huizen, zoodat de vlieger ze niet goed kon bemerken. Esn omveclsi* over cl© streek. Vrijdag namiddag, terwijl de troepen naar hunne wederzijdsche kantonnemen- ten trokken is een hevig onweder over le streek losgeborsten. Vreeselijke don derslagen, verblindende bliksemschich ten volgden elkander onverpoosd op, ter wijl een ware stortregen neêrviel. Onnoodig te zeggen dat het overal een ware Sauve qui peut was, om zoo spoedig mogelijk in 't droge te zijn. Het 9° linieregiment was er slechts aan toe. Dit regiment bevond zich op de hoogten van den linkeroever, nabij Di nant, en er was geen middel om zich te gen den regen te beschutten, daar er op deze plaats geene gebouwen zijn. Een officier werd door den bliksem getroffen en omvergeworpen. Hij werd gelukkiglijk slechts licht verbrand en was weldra weer te been. Gekwetsten. Een eerste wachtmeester der artille rie is te Profondeville door een automo biel omvergereden en werd een been ge broken. Een motocyclist der karabi niers, viel te Marcke en brak zich een arm. Te Dinant wilde een eerste wacht meester der lansiers met zijn paard over eene haag springen. Het dier bleef ha peren en maalfte een tuimelaar, waarbij de onderofficier het been gebroken werd op twee plaatsen. Andere ongelukken kwamen niet voor. Evenwel werden nog verscheidene soldaten, een vijftigtal in het geheel, in het gasthuis opgenomen. Meest allen' hebben pijnen in de voeten, ten gevolge van het stappen en lijden aan lichte zon nestralen. Daar het gasthuis van Dinant te klein' is, zijn de soldaten naar het krijgsgast- huis van Namen of Leuven gezonden* Gendarmen 'die uit Lunel kwamen, om een kamp van 150 rondzwervers to doen inpakken, zijn op revolverschoten onthaald geworden. Een gendarm werd gedood een andere zwaar gewond aan het hoofd en nog twee anderen werden licht geraakt. De rondzwervers namen daarop de vlucht. De o Temps geeft eenige bijzonder heden over de bloedige botsing die plaats had in de streek van Lunel. Sedert eenigen tijd hielden er zich 150 zwervers op. Als gevolg op verschillende klachten, had de kommissaris van Lu nel besloten de gendarmen te doen op treden, De rondzwervers leverden een geregeld gevecht met de gendarmen, waarin Ca- bano op den slag gedood werd. De wachtmeester Maillot, de briga-< dier Rives en de gendarm Chaze wer den door knuppelslagen gekwetst. Het parket is ter plaats. De mobiele politie zoekt de plicktigen op. Cyclistenbngaden doorkruisen de om streken. Het 7° eskadron van den trein werd mobiel gemaakt. Het gerucht is in omloop dat de wachtmeester aan zijne wonden zou bezweken zijn. De gendarmerie door de soldaten ge holpen heeft een rondzwerver en vijf vrouwen aangehouden. Een snelbericlit van Montpellier zegt dat de zwervers 15 a 20 rijtuigen onde* weg hebben in den steek gelaten. De kommandant Maurel heeft 50 sol daten te paard, ter beschikking van den kommissaris gesteld. Te Lunel werden 14 vrouwen en een Nomaad aangehou den. 20 zwervers die uit de richting van Lunel kwamen, zijn te Montpellier ge vangen genomen. De gendarmerie van Marsillargus be waakt 80 rondzwervers. FRANKRIJK Moorddadige ontploffing. Een© mijn, die men als geketst aanzag, is in eene werf van Flescop, nabij Vannes, ontploft. 2 werklieden, de genaamd en Sevens en Cadoret, werden verscheidene meters ver weggeslingerd, en bekwamen erge verwondingen. Beiden werden in bedenkelijken toe stand naar het hospitaal overgebracht. Eena vrijspraak. Het zeegerecht van Marseille heeft Vrijdag den bevel hebber Imbert, die met zijn postboot da Adour in Januari laatstleden, schip breuk leed op de klippen nabij St-Denis (Reunion), vrijgesproken. Een Koloniaal soldaat poogt ziin Ad judant te dooden. Te Toulon werden twee soldaten van het koloniaal voetvolk die buiten hun verlof geloopen waren streng berispt door hun adjudant. Zij namen deze opmerkingen ten kwa de op en maakten van een oongenblik onachtzaamheid gebruik om te vluchten. De soldaten der wacht die hun op de hielen gevolgd waren, haalden de vluch telingen in. De eene werd terug naar de kazerne gebrachtmaar de andere, de genaamde Gast-on Core, nam zijne scheersmes en bedreigde er eenieder me de te dooden. Op zeker oögenblik werd hij door een alkoolcrisis overvallen, en hij begon zich de borst te doorkerven. Acht soldaten, met de bajonet op het geweer omsingelden den razende en leidden hem terug naar de kazerne. Wanneer hij echter zijn adjudant in t oog kreeg, wilde hij zich op hem wer pen. De korporaal die de beweging in tijds gezien had sloeg met zijne bajonet het scheersmes uit de handen van den bezetene. Core werd daarop vastgegre pen en in bet gevang opgesloten. DUITSCHLAND Erge oplichtingszaak. Eene erge oplichtingszaak houdt het gerecht van Dresden voor het oogenblik bezig. Eenigen tijd geleden maakte Mej. von B... te Meissen kennis met een zekere M. Reuber, protestantsch predikant, die om reden van zinsverbijstering in beschikbaarheid gesteld werd. Reuber was gehuwd en vader yan vijf kinderen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1