TERING SWT IMS' GESTICHT -x- Nagel op den kop 5V1ALTA DE TROUWRING £3 HP O JtFl n? DUIVEN NI EUWS 31 AU(J. EN 1 SEP. 1813 C3BSPRSK OVER DE (1® Vervolg) 35. Is er iets te doen om te beletten dat zij het zouden worden Ja. Als teringlijclende ouders een kind hebben, rnoeton zij liet gedurende do eerste tijdon van zijn bestaan, voeden met goede melk, die gedurende een kwaart uur moot koken, alvorens het te drinken te geven. Zoo do moeder aan do tering lijdt, mag zij het, ouder hoegenaamd geen voorwendsel laten do borst nomen. Later zal men zooveel mogelijk zijn kind op den buiten laten opbrengen, in volle lucht en men zal bet een builenberoep goven of eon ander dat hot toelaat voel in volle lucht te blijven. Men zal het vooral niet doen werken in eeno gesloten© werkplaats of op een kantoor. Zoolang het kind bij zijne ouders loeft, Bullen deze zorg dragen, allo voorzorgen vorder aangeduid, to nemen, om het hunne Kiek le niet to geven. Indien zoo gehandeld wordt, heeft hot kind 90 kansen op 100 aan do tering te ont- Bnappen. 36. Zijn er neg andere voorbereidende omstandigheden dan de afgematheid de ziekten enz.? Ju de slechlo voorwaarden van hot be staan, ongezond 011 ontoereikend voedsel,- te engo woonplaats, (mangel aan lucht, mangel aan zuiverheid) do arbeid in kleine, donkere slecht verluchte werkplaatsen, het werk dat stof van wolleen aard ook voortbrengt (die stofdeeltjes ousttken inde luchtpijptakken en vergemakkelijken het indringen der mi croben. (t Is om die redon dat de teringlij ders talrijk zijn bij de werklieden. 37. Iedereen is dus gedurig aan de tering blootgesteld O ui zoo to zeggen gedurig, maar men moet zich wachten de zaken to overdrijven en do teringlijders te vermijden alsof zij de pest haddon. Ilct zijn ziokon die noodig liebbon verzorgd on getroost to worden en men moet niet vreezen er bij te komen on hun de moest verkleefde zorgen toe te dienon ren woinig cplellenheid is voldoende om allo gevaar te vermijden. lil. Hoe men da tering vermijdt 53 Kan men de tering vermijden Voorzeker, 't is eeno dor ziokten welke mon het gemakkolijkst vermijdt (men kan hot niet genoeg herhalen). Do gezonde lieden donken or niot aan, omdat zij over de lering valsche gedachten liebbon, waarvan wij de belangrijksle.aan- geduid hebben. Tot nu too had men er niot aan gedacht het volk de waarheid over de tering te loeren on wat er moet gedaan wor den om ze te vermijden. 39. En thans Nu, in alle landen hoeft men maatschap pijen, Bonden gesticht om hot volk to onderrichten. 40. Beslaat er zidhdanigc maatschappij i'« België Ja, or bestaat do Nationale Bond tegen- do tering, dio voordrachten geeft, vlug schriften uitdeelt, artikels uitgeeft, enz. om. iedereer.s aandacht te trekken op de tering en terzelfder lijd to loo,reu hoe men er van; genezen kan. 41. Wat moet men doen om de tering niet te krijgen Vooral beletten do fluimcu te laten op drogen 6n in stof te laten vei anderen (zie do 18° vraag) opdat wij ze niet zouden inado-> Qion, en cr de bacillen van vernietigen. 42. Hoe moet men doen Nooit op grond of in zakdoeken te spuwen men wezo teringlijder of niet. 43. Mag men niet op straat op den grond spuwen Neen, nooit, evenmin op de straat, als in detrzms, de koetsen, do wagens van den ijzeren weg, de schouwburgen, do koffiehui zen on z. 44. Waar moet men spuwen Altijd in eenen spuwbak waar men op voorband wat water mot eon weinig soda zal zetten of ocne oplossing van zeepachtige cresool(50 grammen voor eouen liter water) l'bnis zal mon oenen spuwbak hebben in glaswerk, in geëmailleerd ijzer die ©enige centen kost, of wel 'tis gelijk welken pot die (onkel daarvoor zal gebruikt worden). Als mon zal uitgaan, zal mon fluimen in eon klom flfischjo met broeden hals, welke wat water bovat en door eone goodo kurk ge stopt is, of in eeno zakspawflesch. indien men genoeg bemiddeld is om zo koopen. 45. Mag men fluimen in spuwbakken Kc'ke ascli of zagemeel bevatten Ja, maar op voorwaardo dat de asch of het sagemeol altijd nat blijven, anders drogen fluimen gemakkelijk op on worden gevaar lijk. 46. Wat moet er nedaan worden met de fluimen Er do.microben van vernietigen. Daarom zal mon de fluimen meermaals per dag ver branden, door den inhoud van den spuwbak of do flesch rechtstreeks in het vuur uit te gieten. 47. En als men geen vuur ter zijner be schikking heeft In dit geval maar dan alleen, zal men don inhoud van zijnen spuwbak in eene gootope- ning of in het gomak uitgieten men zal natuurlijk niets anders dan water in zijnon spuwbak zotten, als men er don inhoud in het vuur niet kan uitgieten. 48. Wat moet men met den spuwbak doen Iedermaal dat men hem zal leeg gemaakt hebben, zal mon hem zorgvuldig met kokend wator uitspoelen. 49. Maar als men op de werkplaats is, op straat of elders, wat moet men doen als men zijne spuw flesch moet leeg maken Als men geen kokend water bij de hand heeft moet men wachten, lot men l'huis weergokeerd is, alvorens ze te spoelen. 50. Zijn er andere middels om de bacillen der fluimen ie vernietigen Ja, door do fluimen in water met wat soda te doen koken, ofwol door toevoeging aan de fluimen van zekere produkten welko mon (bederfwerende middels) noemt phenisch- zuur, lysol, zeepachtig crosooi (zio 44® vraag), enz. tl Zijn deze middels even goed Do bederfwerende middels zijn minder zeker dan de vernieling door het vuur of hot koken met soda. 52. Indien men noch spuwbak of eene flesch bij de hand heefttoaar moet men in spuwen 1 Liever dan op den grond te spuwen, zal men, zoo mogelijk, in eea gootgaat of in een gemak spuwen. Anders is men wel verplicht in zijnon zakdoek te spu wen. Maar dan, bij hot thuis komon, zal men hem onmiddelijk in water mot soda steken en men zal hom doen koken geduron- do ten minsto een kwaart uur. Wordt voortgezet. XEBlijft clEfcEME* X Waar men den nacht door Tapt en schinkt, En lot den morgen Spoelt en drinkt, En niets dan slechto Liedr'en zingte En op eon orgoi Danst en spring^ Daar laat do jeugd haar Beste good Geld eer en deugd en Blij gemoed, Daar haalt do jeugd Haar ongeluk, En armoe, schando Hoon en druk. Zoo luister dan als Ik u zeg Och, weest verstandig,' Blijft daar weg I j Keizerlijke Plaats, £6, AALST. Bestuurd door de Broeders der Kristslijke Scholen Inrichting voor Lager en Middelbaar ondertcijs. I. DOEL Hot geslicht heeft voor doel aan do jonge lingen der burgerij een grondig onderwijs 011 tevens eene verzorgde en kristelijke op voeding te geven. II. ONDERWIJS i. LAGERE AFDEELING (6 jaar). Het programma dezer afdeeling komt in alles ovoreeu met dat dor officioëlo lagero scholen. Men onderwijst erGodsdienst Neder- landsche 7aalFranschc TaalRekenkun de Vormleer Schoonschrijven Vader- landsche Gcsehiedenis Aardrijkskunde Natunrlijke Wetenschappen; Gezondheids leer Teekehen Muziek j Lichaamsoefe ningen Beleefdheid 2. MIDDELBARE AFDEELING. Het programma dezer afdeeling komt overeen mot dal dor Nieuwere Humaniora, in de Collegiën en in do Koninklijke Athe neums. De hoogste klas bereidt de jongelingen tot onderscheidene beheeren van den Staat spoorwegen, poston, telegrafen,belastingen, douanen, accijnson, kadaster, landmeter, ordeklerk, enz.; alsook tot de bedieningen van binnen- en buitoulandschen handel. DE VOLKSSTEM Het programma dezer afdeeling bedraagt: GodsdienstKcrhgeschiedenis Nederland- schc TaalFransche TaalEngelsche TaalDuitsche TaalWiskunde Reken kunde Stelkunde Meetkunde Driehoeks meetkunde LandmeetkundeWaterpas- legging SchoonschrijvenAlgemeene Geschiedenis Aardrijkskunde; Begrippen van Grondwettelijk Recht Handelsweten schappen Natuurlijke Wetenschappen Schrijfmachien; Snelschrijfkunst; Teehencn MuziekLichaamsoefeningen en Beleefd heid. III. OPWEKKING TOT WEDIJVEREN Do leeraars traohten de studenten zooveel mogelijlctot hot studeeren aan te wakkeron. Te dien eindo grijpen iedere maand wed strijden plaats voor elke klus en in elk vak. De week vóór Kerstmis en vóór Paschen, zal eveneens oen wedstrijd aan do leerlin gen opgelegd worden over do leerstoffen gedurendo do drie laatste maanden behan deld. In 't begin van Juli nemen de leerlingen deel aan don algemeeuo wedstrijd, uitge schreven voor de verschillende middelbare scholen, bestuurd in België door do Broeders der Kristelijko Scholen. Een diploma van 1®, 2°, 3® of 4® graad wordt toegekend aan do leerlingen, die betrekkelijk de 9/iO, de 8/10 de 7/10 of do 6/10 der punten bekomen heb ben. De prijzen tot belooning, geschonken op 't einde van't jaar, staan in dergelijke ver houding. Goede punten Ter belooning van hun good gedrag en vlijt, kunnen do leerlingen eiken dag vijftion goede punten Winnen. Wekelijksche kaarten Bij 't inbrengen hunner goodo punten, ontvangen de leerlin gen een kaartje, waarvan do graad (Zeer wol, Wel, Tamelijk wel), volgons hot getal punten bepaald wordt. Met 80 punten ver dienen de leerlingen het bowijs Zeer Wel (roode kaart); ze behoeven 70 punten om het bewijs Wel (groene kaart) en 60 om het be wijs Tamelijk wel (gele kaart) to hekomen. Maandelijksclie kaarten Deze kaarten verschillen in waarde zooals de wekelijksche en worden tegen deze gereild. Do maando- lijksohe kaarten alleen tollen moê voor het toekennon van den eeroprijs. Bij den aanvang van hot schooljaar wor den don studenten een Notaboekje afgege ven, waar zij hun wekelijksche on maande- lijksche kaarten in bewaren. Dat notaboekjo moot "YT vliolij ltda Oil llu UuJoro golooni worden, opdat zij het zouden pnderteekeneu. 't Is voornamelijk in de waardoering, welko do ouders er aan hechten, dat de voordeelen iiggen van dezo krachtige middelen ter wed- ijvoring. IV. SCHIKKINGEN VAN HET REGLEMENT 1. 's Morgens beginnen de klassen om 8 uur en eindigen om 11 uur. In don namid dag herbeginnen ze om 1 1/4 ure en duren tot 4 ure. Het is wensohelijk dat de leerlin gen een kwartier vóórliet begin der klas sen in de school aanwezig zijn om de lessen dio zo l'huis moeten leeren, op te zeggen. Op Zou-en Feestdagen zijn do leerlingen verplicht om 7 3/4 u. it; het Geslicht te zijn. 2. Een halven dag verlof wordt toege staan iederen Donderdag, en een geheelen dag 's anderdaags dor maandelijkscho of driemaandelijksohe plaatsafroeping. 3. In geval dat een leerling om ziekte of om andere oorzaken afwezig is, moet de Bestuurder zoohaast mogelijk verwittigd worden. 4. Do ouders worden verzocht schriftelijk to antwoorden op de kaarten welke het Be stuur afzendt, in geval dat hunne kinderen afwezig zijn. 5. In t opkomen en 't huiswaarts keoren zullen do leerlingen den koristen weg nemen het tekort blijven aan de wellevendheid op do straat zal steeds als eeno Ernstige fout aanzien worden. V. AANNEMINGS VOOR WAARDEN 1- Schoolgeld-v ^gorafdeeling Cfrl middolb. 12frf per 2. Studie 's middags 3frf kwartaal 3. id. 's avonds 3fr) N. B. De huidige leerlingen betalen het vroeger vastgesteld schoolgeld, doch betalen een frank per kwartaal als bijlage voor don meuwingerichten muziokleergang. Iedere leerling betaalt eens op 'tjaar 5fr. voor algemeene onkosten. Het schoolgeld wordt vooruit betaald op do volgende tijdstippen bij hot begin dos schooljaars, den 10 Deocmbor den 1 Maart den 15 Mei. Ieder begonnen schoolt6rmija is ten volle betaalbaar. Op aanvraag der ouders zal bet Gesticht- het middagmaal opdienen, mits een© vergoe ding van 25 fr. per maand. Dat is 't gedicht van Pater Poirtors zali ger. Die man leefde in vroegere eeuwen, doch zijn schrijven mag wel eons worden herlezen 't Is scliand, dat iederoen zoo gaat En niet en kent zijn eigen staat, Want ziot, do allerschoonste slof, Dio niemand droeg als die van 't hof Die oerstmaal droeg do edelman, Die draagt nu Hansken alleman En wat voor juffrouw was alleon. Dat is nu aan de moid gemeen Hot kraakt al wat or is aan 't lijf. Daar gaat mejuffrouw steeg en stijf En komt zoo trots daar aangestapt, Schoon dat de man haar schoenen lapt. Het kleine eiland Malta, dat de eer heeft gehad hot tooneel to zijn van 't laatste Eu- charistiscly.Gongres, had dat voorrecht ver diend, door do huilengewone devotie zijner bevolking tot het II. Sacrament. Wat daarover Mer Heylen, na een bozoek aan het eiland, heeft verhaald, is zoo schitte rend, dat hot als een voorbeeld voor allen mag worden aangevoerd allen, mannen zoowol als vrouwen en kinderen, wonen da gelijks de II. Mis bij. Zeer vroeg in don morgend hebben er diensten plaats ten voordeelo dor werklie den. Daarna volgon geregeld achter elkander Heilige Missen voor de verschillende klas sen. Zoo komon al do ambtenaren dor Ro- geering om negen ure in de Kathedraal, den dienst hij wonen. De veelvuldige Communie leeft er en had er reeds lang voor 't Pausen decreet vele beoefenaars, zelfs onder de mannen. Wordt doH. Communie aan de ziokon ge bracht dan luiden de klokken, do geloovigen staan op on de huizen worden verlicht. Ja, velen vergezellen don priester tot aan do woning van den zieke, komt de processio voorbij de woning van den Britschen Gou verneur, eenen protestant, dan komt de wacht naar buiion, presenteert de wapens en bewijst de militaire eer... Gelukkig Malta, waar Jesus heerscht van uit hot II. Sacrament en aan de bevolking geluk en welvaart schenkt I Volgens sommige schrijvers dagteekent do trouwring reeds uit den tijd der Hebreërs. Bij de Grieken en Romeinen werd liij ge bruikt en van hen hebben de Christenen het gebruik overgenomen. In oude boeken wordt aangegeven, op welke wijze de trouwring gezegend moest worden. Tegenwoordig be schouwt men l.era als hot zinnebeeld des huwelijks. Mon heeft hem rond gemaakt om te ken nen te geven, dat do liofde der boide echt- gen ooien onoxnaig moei wezen, in den ouden tijd was het een ijzeren ring met een mag neet er op daarmede wildo men zeggen, dat de man en de vrouw onafscheidelijk verbon den worden door hot huwelijk. Ten slotte stak men den ring op den vinger, die nader hand den naam van ringvinger ontving, om dat or, naar men beweerde, van dezen vin ger eene lijn recht naar hot hert liep. WIELRIJDEN AALST Zondag 7 September Groote Velokoors voor Beginnelingen zonder (licence) we'lce nog geen eerste of tweede prijs hebben ge wonnen, van Aalst alleen. Weg w ij z or Aalst-Assche, vaste kontrool, Dendermon- do vaste kontrool, Aalst; zijnde 45 kil. Inlog 1 fr. per inschrijving van heden tot den dag der koers tot 2 ure bij Camille Van Ghyseyhem, Dendermoudschen steenweg, Aalst. Hot bestuur is niet verantwoordelijk voor de ongevallen welke tijdens de koers zouden kunnen voorvallen. Ter gelegenheid der Kermis Groote Velokoors voor Beginuelingen en Onder- Beginnelingen op Zondag 31 Oogst bij Carrdel Callebaut, Botermelkstraat. Vooruit 10 Fr. gewaarborgd. Begin om 2 uren. NIEU WERKERKEN Snelheidskoersen op Zondag 31 Oogst. 1. Koers Bij Van Keerbergen Jozef, velo- maker en herbergier Kwaleslraat. Snelheidskoers van 35 kil. voor alle Be ginnelingen met of zonder licence. Af te leggen weg Nieuwerkorken, Quatrecht en terug Prijzen 1. 12 fr. 2. 10 fr. 3. 8 fr. 4. 6 fr. 5. 4 fr. 2. Koers Bij Bael Prosper, Dorp-Kwa lestraat, zal het kampioenschap van Nieu- werkerlcon gereden worden in een9 snel heidskoers van 11 kil. BAARDEGEM Tor gelegenheid dor Kermis, Groote Baankoers voor beginnelingen op Zondag 31 Oogst, bij Jan Van Vaerenbergh (Elderberg). 25 Fr. vooruit gewaarborgd zonder het inleggeld. De afstand is 40 kilometers, de weg is velobaau. Het inleggeld is bepaald op 1 fr. 5 Velodroom van Zurenborg Antwerpen Met belangstelling wordt de groote inter nationale koers van 100 kilometers met allo 10 kilometers eene klasseering, alsook eeno Australische koers vau Zondag aanstaande^ 31 dezer, te gemoet gezien. Dit is geen wonder, wanneer men weet dat do volgende befaamde rijders zijn aange worven Ph. Thys, overwinnaar van do laatste rondo van Frankrijk Spiessens en Lambot, ook twee helden van do ronde Stol, Van Houwaerten Lapize, driegekendo helden voorts P. Van do Volde, Fr. Ver* linden. Van Ruyssevoldo, Debaere en Wan* cour. ZWEMMEN Het doorzwemmen van Parijs Deze jaarlrjksche wedstrijd is"vastgesteld op Zondag 7 September. Billington, Jarvis en Georges Michel zijn de eerste en denkelijk welde bijzonderste in* schrijvers. Zondag zwemmen do fransclien eene schif ting on do vijf eersten worden op de offi* cieole in schrij vingsLjjst gebracht. WANZELE Groote jaarlrjksche prijs vlucht uit Quié- vrain, bij Fr. De Paaw, Dorp, met inschrij vingen op Maandag 8 September. Inbrengst Zondag avond, 7 September, van 8 lot 12 uren. MEDEDEELINGEN AALST. Programma der feestelijkheden van het Congres van den Oost- Vlaamschen Studen- tenbond Zaterdag 6 September Verbroederings avondaangeboden door de studentongiid© van Aalst. 1. 4 1/2 u. Opvoering van Jacob van Arte- velde» door de Witte Kaproenen Katho lieke Vlaamsche Sludentengilde van Aalst. Dezo opvoering geschiedt in de zaal van hot Sint-Jozefscollege, Brusselsclie straat. 2. Aanspraken door de Voorzitters. 3. Mededeelingen. Zondac 7 September 7 uur. Communie* mis in St-Martenskerk. 9 uur. Plechtige mis in St-Martenskerk, opgedragen door den Z.E.H. Kanunnik lioe- landts, Pastoor-Deken van Aalst. Al de aan wezige studenten nemen deel aan de gozan- gen der mis. (Achtste Mis De Angelis. 1* Credo.) Wijding aerstiraentenviag van Aalst. Gelegenheidssormoen door E. P. Renaat De Vos, O. M. G. 10 uur. Vergadering in de foestzaal van St-Jozefscollego. 1. Voordracht door Dr Verachtert Boschaafdo omgangstaal 2. Voordracht door DrPhil.J. Goossonaerts: Wat de studenten bijzonder in bun taal taal moeten bestudeeren 1 uur. Vergadering voor den Katholieken Oost-Vlaamschen Studentenbond. Vernieu wing van hot bestuur. 2 uur. Optocht door de stad. Men verga- dor e op de Groote Markt. 2 1/2 uur. Ontvangst ten Sladhuize door het College van Burgemeester en Schepenen. 3 uur. Vergadering. 1. Hoogleeraar Dr Leo Van Puyvelde De taal als kunst uiting 2. E. P. R. Lichtenberg, O. F. M.t; In Vlaanderen Vlaamsch LEDE (Kasseideslraat). Zondag 31 Oogst en Maandag 1 Septem ber, jaarlijksche Mosselkormis.met de mede werking dor zangmaatschappij Hand in Hand Allerhande volksspelen, enz. GEMEENTE HELDERGEM Luisterrijk Eeuwfeest. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van Alexan dria Perdaens, zullen alhier de volgende feestelijkheden plaats hebben Zondag 7 September. net feest zal om 7 uren aangekondigd worden door het luiden dor klokken en kauongeschut. 's Avonds om 7 1/2, Fakkeltocht door do schooljeugd en uitvooring van het feestlied. Maandag 8 September. Om 8 3/4 uren optocht naar de kerk. Om 9 uren, plechtige dankmis in de paro chiale kerk. Om 10 uren, ontvangst van de jubilarisse ten gemeentehuize en aanbieding van ge schenken. Om 12 uren, ontvangst in de pastorij. Om 3 1/2 ure, prachtige stoet met praal wagens en muziek. De eeuwelinge zal den stoet vergezellen. Om C uren, uitvoering der feestcantate on andere Vlaamsche liederen. Om 8 uren, algemeene verlichting en vuurwerk aan de kerk. De maatschappijen, die verlangen deel te nemen aan don stoet,zijn verzocht ten langste zich aan te bieden aan den hoer J. Corten, onderwijzer, voor 25n Oogst aanstaande.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5