Levend Levee...» HET HUISJORENBURG Til. Stevens, OFFICIEELE KWOTEERING FEESTWIJZER i 30 AUG. EN 1 SEPT. 1913 *t Was Zondag avond. De lastige dag scheen Ion eind©f En de priester afgebeuld, gevooldo nog bij het toedoen-van den mond, zijne tanden kraken en knarsen van al liet slof dat hij bij dat lang verblijf in de lio kerk had inge ademd. Zijn longen moesten absoluut do lucht scheppen en dat met volle teugen... zijne oogen waren moede gekeken... zij no ooren vroegen rust en slilte... zijne tong verlangde naar stilzwijgendheid., zijno zenuwen hun kerdon naar ontspanning. Hij zotte de kraag van zijn kapot omhoog duwde zijnen hoed wat meer op het hoofd, on begon eeno deagdoende avondwandeling langs de nabijgelegene doodstille laan. Eindelijk was hem toch wat gerusthoid toegestaan Eilaas 't begon te regenen Een stofregentje zoo, dat scheen uit den mist te vallen en aan dat Zondageinde een erbarmÜjk uitzicht schonk. Hier en daar bespeurde hij eonigo vclo- rijders die terug van een uilstapje kwamen, daurlusschon eonig nog jeugdige vrouw- J.personon, met eon verschon bloemtuil op do stuurstang, afgemat en vermoeid 1 Feesten ia geestig... maar als men weer thuis komt j Autos van rijke smouzen vlogen als schitterende steertslerren voorbij. Eon lange magere binnenknecht was op wandel mot eon kleine sluw maar prettig hondje, dat niet wilde doen wat het moest doen, om zoolang mogelijk op straat to kun nen rondslenteren... En als ge ne koude vangt, zullen zo 't op mij steken, dwaas gedoe 1 zei de knecht. Straatloopers en bedelaars verhaasten zich naar do spijshuizen en deden er den tijd niet meer af nog eone aalmoes te vragen. Dat alles kwam 'teen na 't ander voort gerold lusschen dio hoogo gebouwen van de doodstille groole laan en tendon de wijde 6lraat stond Washington verhoven op zijn bronzen peerd, met zijn onvermoeide arm ten hemel opgegeven. Ziohier de grootsche on wijdaitgestrekto Trocaderoplaats, do reusachtige EilTeltoren, <3o rampspoedige Soinestroom.,. i Gedurende enkele oogenhlikkon stond de priester in die machtige duisternis... die slillo deed hem deugd... 't reeeniio da» lmm do boide wangen slreoldo, verkwikte hem. Doch al met eons schoot hij uit zijn© mij mering want iets ongemeens ginder zeer dicht het water, wekte zijne aandacht... Wat was er gaande In de duisternis, een zwart puntje en daar Tond wal zwarte schimmen..? Wat stond er hein te doon Wat ging hij aanvangon...? Nadert maar 1 En hij naderde. O 't was oen zeer klein gemeon ongeval... een ongeluksdruppelljo in die zee van de Parijsche ellende. J 1 DE VOLKSSTEM Men kan niot moor vooruit mot een arm zalig en versloten steekkarretje, 'k Goloofdo hel wel 't was overladen on 't stond en 't bleef slaan tegen den arduinen boord van 'l voetpad. Een ganscho arme boel van meubelen bad mon er opeengestapeld eeno kas, drie ma trasson, een tafel, stoelen mot de macht, eon vorslelon onderbod en two© ijzoron bedden, dio hunne heroest© poolen ten homcl ver verhieven. Aan den dissol hingen er oomors, manden, eeno wilgen wieg on daarin sloegen heen en weer lepels, vorken, messen, potten en pannen... Ongelooflijk en toch echtop don grond daarnevens lag er al zoovoel als boven op de kar dekens waron in do modder geval Ion een pak linnen lag verspreid op het voetpad een klein rond kacheltje was den buik epongeroton oene naaimachien scheen bogravon onder oon hoop buizen «en don zen kindervootkössen liet do wind spelen met zijn pluimkons van dorden rang. En op die gorings'o ramp van do onmeet bare plaats regende hot meer en meer. En rond dat alles bewogen zich drio man nen, drio werklieden in 't zwoot huns aan- schijns. Arme dutsen mompelde ©on ga6- ontstoker, die met zijn lichtstok op don schouder, zijnen weg vervolgde. En thans waren de drie mannen bezig met al de eindjes koord op te rapen en ze zorg vuldig aan één te knoopen. Do priester bleef staan en nam inlichtin gen Stonden al die meubels op de kar Ja, mijnheer de Pastoor. Dat schijnt bijna onmogelijk V En alles ging goed vooruit doch ge moet verstaan, 't is werkstaking bij do aan nemers van verhuizingen daar zijn opge maakte kerels die ronddwalen, en daar eventjes is er zoo een werkstaker voorbij gesneld en na nen messentrek in de koorden gezwaaid te hebben, riep hij uit Leve de Werkstaking en dan ge ziet vanhier 't govolg Zonder do minste gramschap gaf de werk man dat af. Men zou gemeend hebben dat het zoo moest zijn 't is de schuld van die werkstaking En daar is niets aan te doen... Vrijheid I Gelijkheid 1 Broederlijk heid En waar trekt ge naar too Naar do Brooiketelstraal...» Waar is dat De kerel stak da linker hand vooruit en wees naar een ver afgolegone wijk waar nlen na vele straten en straatjes doorgeko men lo zijn, moest aanlanden. De Priester dacht oen oogenblikja na Voorzeker kreeg bij eone longontsteking moest hij helpen die kar voortsleuren gelijk die arme dutsen 't Liedje was nog niot uit, want de drie zwoeters, do trekriemen op do schouders ge slagen, konden ten minste nog een goed uur besteden ora 't ongeluk te herstellen en alles wederom in te pakken on op to laden. Hot TWEEDE VERVOLG. Laat hem dan binneukomen, sprak (le bankier op onverschilligen toon. Een man die het huis Dorenburg trouw heeft gediend, zal nooit worden afgewezen. Een oogenblik later trad do grijze boekhon der het kantoor vau ziju voormaligen meester binnen. Wat verschaft mij de eor van uw be zoek, mijnheer Gerards Een dringend verzoek, mijnheer Doren burg. Een oud vriend van mij is in geldver legenheid ik kan hem niet holpen met con tanten, doch ik heb hier een staatslot. Wilt gij mij daar voor drie maanden twee honderd (ranlcon op lecuen Ik zou u niet hebben las tig gevallen, mijnheer Dorenburg, als het niet eeno eerezaalc gold. Dc bankier liet zijn hoofd zinken. Kon hij aan den rand van zijn eigen bankroot aan hot verlangen van den boekhouder voldoen En toch, hem afwijzen zou beteekenen het ge heim ontijdig to ontsluieren. En wilt gij het papier niet vorkoopen, nijnheer Gerards? vroeg hij na eenig peinzen. Neen, dat nooit, mynheer Dorenburg. Jet staat bij mij vast, dat er een groote som op vérdiond zal worden. Hoe zou ik het te genover mijn Emiel vergoeden, indien.... Gij weot dat von morgen de trekking ilaats had Ja, mijnheer Dorenburg, en ilc wacht •not spanning de trokkingslijst. Maar ik weet 'at het papier bij u in goede handen is. - Goed, ik zal eeu bewijs geven neem alaats. De bankier teokende en stond op, om uit Ijn brandkast twee honderd franken to ne- nen Juist ging do deur open en andermaal trad Lichtman binnen. Hij had eeii tolegram, dat hij op den lessenaar van zijn meester legde en weer heenging. Het was dc trekkingslijst. Een oogenblik, mijnheer Gerards. Met bevende band nam de bankier een klein boek uit een vakje van zijn schrijftafel en vergeleek de nummer zijner loten met de lijst. Steeds neerslachtiger werd zyn gelaat en zijn hoofd zonk hoe langor hoe dieper. Maar plotseling ging als een electrischo schok door zijn ledematen een nevel pakte zich voor zijne oogen samen, zijn hand omklemde krampachtig de leuning van zijn stoel. Nog eens wierp hij zijn biik op de lijst en vervol gens op het lot, dat op zijn lessonaar lag. Als in duizelingen zweefde zijn lichaam heen en weer. Voor zijn geest verrees zijn gade en fluisterde hem in 't oor bedrieg de wereld offer uw eigen eer op, om die van uw huis te redden. Hij trok zijn zakdoek en veegde het zweet van zijn voorhoofd. Vervolgens wendde hij zich tot zijn vroegeren boekhouder. Wilt gij even natellen, mijnheer Ge rards, gij kont mij, doe liet op uw gemak. Hij legde twee stapeltjos geld op een tafel tje, terzijde van zyn lessenaar, eu keerde hier onmiddelijk naar terug. Koortsachtig opge wonden. don blik strak op Gerards gevestigd, schoof hij het bewijs onder een der boeken en schreef met sidderende hand een nieuw. - Het is in ordo, mijnheer Dorenburg, ik dank u hartelijk. En ziehier, mijnheer Gorards, hot be- ijs maar nu zult gij my verontschuldigen, gij weet, hoe druk het in onze zaak is. - Zeker, mijnheer Dorenburg. De grijsaard stak het bewijs in zijn zak. Vaarwel, nog maals dank. Steunend op zijn stok, verliet Gerards het kantoor zoo snel als zyn oudei"1 m het toe- ergste kwam achtoraan'Sleept mij ne koer geheol dien boel door de modder van den weg en de slremniing des verkeers tot ann 't uileinde van Parijs. En 't sloeg 8 uren van den avond I... Wannoor Hoo gingen ze aanlanden De Prioster keerde zich al met eens om Beste vrienden, wat denkt ge er van, wil ik ook een bandje toesteken Maar zo schoten alle drie in non lach. Dat was onmogelijk... O mijnlieor Pastoor, voor zulk werk te verrichten, ontbreekt u zekor wol de ge woonte dat kan er maar door voor dozon dio zich slechts eenmaal in de weok den baard laton afdoen Ik wil u niot tegenspreken Doch ge ziet van hier dat ge gansch dien inboedel op de kar niet meer zult krijgen en 't regent immer voort Laat me toe dat ik twee huurkoetsen be taal en zelfs daarLij nog wat drinkgeld voeg opdat ge eentje zoudt drinken op uwe koste lijke gezondheid.. De drio mannon wiórdon als van de hand Gods geslagen, verwonderd, gegeneerd.... Wio zou er hem verwacht bobben dat die pastoor, dio zo hoegenaamd niet kende, hen geld ging aanbieden. Toe. als gooclo gebuur aanveerd bet drong de priester aan... ik bewoon immers uwe wijk... Ziet eens hoo alles beschadigd wordt En indien het nog meer regende Maar aanveord mijnen dienst 't is gemeend En de priester, al op eens stopte een goud stukje in do grove vuist van den werker. Verbaasd en als van dc hand Gods geslagen, dierf deze laatste za niet toenijpen... Neem aan, mijn boste man, 't gaat me zooveel plezier doen Allonr. dank u wel maar... ge weet, mijnheer pastoor 0 Neon... do priestor weet niet... hij be geert niets to weton Terstond hoeft hij de plaat gepoetst om geen getuige te moeten zijn van al die dankbetuigingen. En al haas tig voortstappende, mompelde hij binnens mond. 1; Mijn beste, ik weot niet of ge wel ge preekt hebt dezen morgend. In alle geval moogt ge u de getuigenis afleggen dat uw serinoentje nog al gelukt is.... dezen avond. En zijn gedachten keorden weer tot bij do steekkar eu bij. moondo zo voor hom to zien, die drie schoften van kerels, met een brandend lucifertje waren ze bezig dqt goeló muntstukje lo draaien, te wenden en te bó- kijkon... Hunne bemorldngon on beschouwingen tuitten hem in de ooren Verbazend en wonderlijk, hein, die pastoor (Neen, boste, hij kweet zijnen plicht, en daarmee is 't al Wio weot Er was daar misschien no pasloorvretor bij een heethoofd die zijn kindren 't huis houdt van de catechismusleering... De^prioster lachte in zijn vuist..j - Dat was nu toch het levend leven L.J Hij zag het wiegolende en waggelende karretje, door de drie felle kerels voortge trokken, straat in, straat uit rijdon Hoever waren ze al...? Do priester droomde or zelfs *s nachts van. Hij had een trekriom om de schouders en hij sleurde 't boeltje van die brave men- schen voort op dat klein karretje!., klein, o toch zoo kleintjes maar 't was toch zoo zwaar geladen... beddens, kassen, ver sleten stoelen, gesoheurde matrassen, wie gen, manke tafels, en boven dien hoop al de lompen dor miserie, en bovon op dio drie werklieden, heethoofdig, kroezelharig, wat wederspannig, maar die hij toch, alhoewel er de knorrige Sinte-Pieter, poortier des he mels er wat tegen had, den hemel binnen- sleurde en ze triomfantelijk voor den troon van Jesus Christus trok 1., Ziedaar 1... (naar Pierre l'Ermite.) CENTRAL-CINEMA, Lange Ridderstraat, Aalst. Programma van 30 Augustus tot 4 September 1913 1. Inde duisternisindrukwekkend drama; 2. Houdt den dief! klucht; 3- Geheimen Dienst, prachtige Amerikaansche film in 2 deelen; 4. Eclair Journal, laatste nieuws. 5. Alenschlievendheid, zeer schoon drama uit liet Far-westen; 6. Landloopers, zaak waarnemers, zeer kluchtig blijspel; 7. Het kleine standbeeld van Nelly, hartroerende fllm in 2 deelen; 8. De onbreekbare spaar pot, klucht. WISSEL AGENT, 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titols aan 1 .50fr. per duizend. Kostolooze uitbetaling van coupons e nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL 29 AUG. Leen van Staat] Pirovin., SSeden liet. Hij was gehaast, om zijn vriend, don majoor, het goedemieuws over to brengen.' Lichtman Lichtman De stein van den bankier, die zijn boek houder liep, klonk zoo vroolijk, zoo vreemd, dat het personeel verwonderd opkeek. Mijnheer Dorenburg Hot gelaat van den bankier was vuurrood, zijn wangen gloeiden koortsachtig en zijn anders zoo zachte Oogen straalden met onna- tuurlijken gloed. Om Gods wil, mijnheer Dorenburg, wat is er gebeurd Goed nieuws, mijn vriend, goed nieuws. Uw hoop is niot teleurgesteld. Bekijk dit lot, het is mijn eigendom, niemand anders heeft er aanspraak op en vergelyk nu de lyst. De boekhouder 'bekeek zorgvuldig het lot en do trekkingslijst. God zij geloofd, pre velde hij, aan Ilöm de eor. Leve het huis Dorenburg Blijf bij mij, Lichtman, sprak de ban kier ik mag niet^lleen zijn we zullen van daag nog het allernoodzakelijkste in orde brengen; ik wil eerst myn vrouw de blijde tijding overbrengen. In tien minuten ben ik terug. Lichtman was alleen, toen in volle gejaagd heid de oude Gerards het kantoor binnen trad. Ik moot Doren burg spreken, besto Licht man, oogenblikkejijk ik heb een lot bij hem gedeponeerd en hij gaf mij daarvan een be wys, dochhy vergiste zich en schreef or ander nummer op dan van het lot, dat ik hem toevertrouwde, dit moot veranderd worden. Ziehier het echte nummer. De oude Lichtman zuchtte. Zonderling, gij overhandigt mijn pa troon een lót, bekommert er u niet over of het nummer met het depositiobowijs goed ©f Belgische leening 1® r. 3 77.70 Belgische leening 2® r. 3 77.60 77.65 Belgische leening 3® r. 3 Belgische leening 2,5 64.10 64.25 Belgische schatkistbon 4 98.25 Kongo uitkeerbaar 4 89— Kongo (Loten) 74.50 75— Annuïteiten 3 81.75 Gemeentekrediet 3 80.70 Gemeentekrediet 1868 3 97— 91.25 Buurtspoorw. Jan.-Juli 3 76.50 Buurlsp. obl. Mei-Nov 3 Buurtspoorw. (loten) 2,5 95.25 Anderlecht 1907 3,5 83— Aalst 3 Antwerpen 1837 2,5 2 Antwerpen 1003 71.75 Brussel 1902 2,5 2 86— Brussel 1905 70.25 Brussel Zeehavem 2 Charleroi 190£ 3 Gent 1896 2 Elscne 1880 3 El se ne 1908,' 3,5 Laken 1902 3 Lurk 1860 3 132— Luik 1897 2 67.25 67T5 I.uik 1905 2 72.25 Mechclen 1885 3 Mcchelen 1897 3 j Oostende 1852 Oostende 189S 2 Bint-Gil" is 1904 3 St-Joos-tcn-Noode 1881 3 Schaarbeek (100 fr.) 2 64— Schaarbeek (500 fr.) 3 Spa 1909 3,5 Doornik (50 fr.) 3 Verviors 1873 3 Verviers 1893 3 het papier, dat gij als uw eigendom aanduidt, de som van 750.000 is gevallen. Een gil ontsnapte de borst van den oude hij duizolde, alsof hfj een slag op zijn hoofd had gekregen. Maar hy herstelde zich toen Doronburg binnen trad. Gij hebt u vergist in het bewys, myn heer Dorenburg, ik bezweer u, geef mij myn lot. De bankier stond ongeduldig op. Beste Gerards, ik wil u gaarne ten dien ste zijn, maar bepaald, gij stoort mij in mijne drukke bezigheden. Daarenboven weet ik ze ker, dat de zaak in orde is bewys en lot komen overeen... overtuig u zelf, hier is het mjj door u toevertrouwde lot. 't Is zoo, beste Gerards, de hoer Doren burg heeft gelijk, fluisterde Lichtman, zonder zyn meester uit het oog te verliezen. Uw aan spraken zijn des te meer beleedigend voor uw vroegeron patroon, wyl het gelukkige lot in zijn bezit is, en de heer Dorenburg de geluk kige winner der som is. De oogen van den ouden Gerards puilden haast uit hunne kassen, zijn gelaat werd ver wrongen en zijn mond opende zich wijd om to spreken maar als een levenlooze massa stortte hij eensklaps voor de voeten van zyn vroegeren patroon in elkaar. Als een radeloozo rukte de bankier aan de bel, die naar zijn woning leidde en van alle kanten snelde onmiddelijk hulp toe. Do spoedig ontboden geneesheer schudde het hoofd Een beroerte heeft den armen man getroffon het leven zal hij er nog wel afbrengen maar slechts door een wonder zal hem de spraak en de beweging kunnen weer gegeven worden. Dat was zijn uitspraak. Het was nacht. Van den nabyzynden toren deed do klok twee uur klinken door het slaap- voor do Stad en het Arrondissement Aats| AALST 31 Oogst. Opvoering van Jacob van Arte- velde vadorlandsch drama in bedr. door de katholiekeVlaamscht Studentengildo van Aalst, in do feestzaal van het St.Jozefscolloge, Begin om 4 ure zeer stipt. 31 Oogst.-1 Sept. Uitstap van het Syndikaqj van Reizigers, Patroons on Bedien» den, naar Spa-Keulen. 6 en 7 September 1913. Algeraeene Land* dag van de Katholieke Vlaamsclio studenten van heel het land. 6 September. Bedevaart naar Halle door het Broederschap De Bedevaarders van Halle». Bijeenkomst in het lokaal Het Lelieken Molen straat, om 8 ure 's avonds. Vertrek om 8 1/2 ure heel stipt. 14 September. Luisterrijke Opdracht der jaarlijksche offergift aan de pa rochiale kerk van O. L. Vrouw te Mijlboke, door het Broederschap De bedevaarders van Hallo Samenkomst Van Langenliove- straat, om 2 ure 's namiddags. 14 September. Kunstavond door de Konink* lijke Harmonio. 14 September. Redorijkkamer «De Cathari- niston». Deelneming aan feeslolijk- heden te Hoogstraeten, alwaar Z. Exc. Baron de Biocquovillo Prins wordt aangesteld van hei Verhond der Rederijkkamers van Vlaamsch België. 21 Septembor. Sl° Barharafeest der Vrije Brandweer. 28 September. Jaarlijksch feest van den Bond der gedokoreerdon van Aalst. 12 Oct. Rederijkkamer De Catharinislon 1° Vortooning.M Eerloos tooneel- spel (foor Van Nouhuys. O, Mijnheer blijspel. 21 Dec. Redorijkkamer Do Calhariniston 2° Vertooning: "Het Goudvisc/jci tooneelspel door Van Nouliuys, Om Laura te krijgen blijspel door Lod. Vliebergh. 15 Februari 1914. Rederijkkamor Da Calharinisten3" Kunstfoest, Groot Concert, Orkest, Koren, Alleenznng, Declamatie. 12 Maart.Rederijkkamor «De Calharinisten» 4C Vertooning. Weduwe Ilanssen beroemd blijspel. «Z)c Genadeslag eenakter door Top Nacff. NINOVE 7 September. Vijftigjarig jnbelfoeost van maatschappij Vereenigdo werk lieden tot hulp van Malkaar ST-ANTELIN CK X 28 Septomber. Groot verbroederingsfeest der Xaverianen. STEEN FLU YZE. - 8 September, Feestdag van O. L. Vr. Liederavond, om 4 uro, in de zaal van 't klooster. DENDERHAUTEM 14 Septembor. Opvoering van De Verloren Zoon van Joz. Van den Borglie, in 't Gildenhuis, door de Studen tengildo. HOFSTADE 19 en 26 Oktober, telkens om 4 uren, op voering van het nieuw bijbelspel Joseph 200 uUvoerdors. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blai mede te deelen. nummer met nee aepositiobowys goed ef deed do klok twee uur klinken door het slaap- Tslsch is, en ontdekt toevallig de fout, nu op I vertrok van don bankier. De zware, damasten gordijnen sloten de vensters niet hermetisd en niouwsgierig liet de maan haar blik dwa- len door de kamer. Haar bleeke schemering viel op het gelaat van den man. Willem Do renburg sliep niet zijn oogen waren wyd geopend en zijn gelaat gloeide koortsachtig. Twee uur, prevelde hy, zich oprichtend, wil deze nacht dan eeuwig blijven duren Vroeger kon ik slapen, zelfs toen ik aan den rand van het bankroet stond, sloten zich müo oogen, en thans ben ik gored, het huis Do renburg is opnieuw bevestigd... waarom kan ik thans niet slapen Waarom In grillige tooneelen vloog alles aan zijn geest voorbij, wat zich dien dag had afgespeeld. Dorenburg was geen slecht mensch. Had hy alleen in de wereld gestaan, niets zou iu staat geweest zyn, om hem tot dezen diefstal te bewegen. Maar do macht, die, zonder hy het zich zelf bewust was, zijn echtgenoote op hem uitoefende, degodachta van het lot van zyn zoon, meer nog do be- zorgh9id voor Martha en boven alles het ge brek aan een onwrikbaar vertrouwen op God, dat slechts wortelt in diepen gods dienstzin... dat had hem op den weg des ver derfs gedreven. En thans... hoo rusteloos lag [hij op zijn legerstede, wat vreeselijke kwellingen maak ten zich meester van zijn schuldbewuste ziel! In zijn zenuwachtigheid had hij liet bewys, dat hy oorspronkelijk voor den ouden Ge rards geschreven had. onder een der boeken op zijn lessenaar geschoven, en vergeten dit to vernietigen. Badend in zyn zweet stond hij op, wierp zijn jas over zijn schouders, stak een kaars aan en sloop onhoorbaar utt het vertrek. Steeds bevende voelde zyn handen, steeds wanhopiger werd zijn blik... Het bewys was weg en de eer van den rijken bankier, het bestaan van bet buis waren in de handen vaa onbekenden-, (Vervolgt.J

De Volksstem | 1913 | | pagina 6