J De dagbladmachienen en de dagbladmannen ZONDAG 31 AUGUSTI 1913 De r°1 E ROTATIEPERS DE ZETMACHIEN »■- -h 'S Iet plaatsen van ons nieuw zetma-l en heeft eens te meer de aandacht ge- tigd op de twee wonderbare werktui - i voor de verspreiding der gedachten rotatiepers en het zetmachien. Dit tuig dagteekent reeds van 1874 werd grootendeels uitgevonden door iheer ingenieur Derriey. leer eenvoudig in den beginne, werd t echter dadelijk verbeterd door den rktuigkundige Marinoni, die later, k zij deze uitvinding een ontzaglijk luin won, aan 't hoofd kwam van het utige Fransche dagblad a Petit urual o en enkele jaren na zijn over- jen zijn denkmaal kreeg op de mu-kf i zijne geboorteplaats. De uitvinding maakte zooveel voor gang, dat in 1890 de Times eene i bezat gebouwd door Hoe en C°, die WO nummers van 12 bladzijden per afwierp en 12.000 van 24 bladzijden, de pers kwam het blad te staan op nlossale som van 250.000 frank. •p dit oogenblik wordt het wereidre- 1 op dit gebied geslagen dooi het Ite dagblad van Bpenos-Ayres, de irusa welks rotatiepers niet min- dan vier-en-zestig meter lengte It, en in staat is 48.000 nummers van bladzijden per uur te drukken, 'eze pers is van Fransch maaksel en dmet een bijzondere boot naar v.id- fcrika verzonden. x Wanneer men zulk eene pers aan het ea ziet verplaatst men zich in den »t honderd jaar achteruit en maakt 1 beschouwingen over de moeilijkhe- I die de voorgangers op nieuwsblad- led hadden te bekampen om hunne 'onder 't algemeen te brengen, 'derdaad, tot het jaar 1814 werd alle kwerk over de geheele wereld met de d gedaan en de Times kon slechts exemplaren per uur afleveren. Een 'zetter van dit blad, Thomas Mar- vatte het plan op, in 1804, om de ^machine van Watt bij het drukken ^iken. Hij liet zijn model aan 1 Walter, eigenaar van de o Times die hem van geld voorzag en hem 'kamer afstond, waarin hij zijne foemingen kon voortzetten en zijne "jae verbeteren, maar de drukkers gden den uitvinder met zulke woe- itfepers van DE VOLK8STEM de, dat het olon werd opgegeven. Tien jaar later kreeg een ander uitvinder, Kcenig, een patent voor een stoompers en Walter besloot nu met zijne machine een proef te nemen. Heimelijk werd de pers in een ander gebouw opgesteld en een paar man, die in het vertrouwen wa ren genomen, werden belast met de be diening. Op den avond van de proefne ming werd aan de drukkers uit de druk kerij van de Times verteld, dat het blad eerst des avonds zeer laat ter perse zou gaan, daar belangrijk nieuws van net vasteland verwacht werd. Om 6 ure s morgends kwam John Walter in de drukkerij, en kondigde aan, dat de heele oplaag van de Times 's nachts met stoom was gedrukt, en dat in 't vervolg de stoompers geregeld zou gebruikt wor den. Dat verwekte eene kleine omwen teling, doch een sterke wacht werd rond de stoompers opgesteld en alles verliep ten slotte zeer kalm. Dank hieraan, gelukte de Times er in, 11.000 exemplaren per uur te drukken, wat hem een grooten voor sprong op zijne mededingers gaf. Het eigenaardigste voorbeeld, van wat vernuft, doorzicht en wilskracht op persgebied vermogen, wordt geleverd door lord Northcliif'e, een Engelschman, die thans bekend staat als de grootst3 eigenaar van nieuwsbladen. Om van dit vernuft getuigenis af te lsgëen> zij het voldoende eenige bijzon- dsrheden uit de loopbaan van dezen won derbaren man aan te halen. Van' hem is gezegd, dat hij eenig is m zijn aard en geen gelijke heeftzijn evenknie inderdaad moet nog geboren worden en om hem over het hoofd te wassen, moet er een tweede wonder- mensch opstaan. Op 14 jarigen ouderdom, nog op de schoolbanken zittend, gaf Alf'r. Harms- worth, deze, die later lord Nortli- cliffe zou worden, reeds een School Magazine uit, dat hij aan zijne mede scholieren verkocht. De bijval was bui tengewoon groot. Zeventien jaar oud zijnde, roept hij zijne familieleden bijeen en verzamelt al 't geld dat hij krijgen kan om een groot weekblad uit te geven. Hij slaagt er in 1150 pond sterling te vergaren 43.750 fr. en zendt zijn weekblad Answers de wereld in. Het derde nummer drukt reeds op 100.000 ex. en nu is a Answers op meer dan een mil- De zetmekaniek (linotype) van geleverd worden, zooals voor dagbladen. De zetmachien vraagt weinig plaats en een half paard kracht voor hare wer king. De werking gebeurt met toetsen zoo als bij de piano of liever schrijfmachien. Wanneer men op de toets duwt valt eene matrijs tot op eenen lederen drijfriem die, door zijne beweging, ze naar een verzamelkanaal brengt. Eene bijzondere toets doet ook de spatiën vallen. Wanneer de regel volledig is, wordt gesmolte letterspijs (fonte) op die ma trijs gejaagd en men bekomt een regel of staafje lood uit één stuk waarop al de letters zijn wedergegeven. Dat staafje automatiesch geschaafd is gereed voor te drukken. De matrijzen en spatiën zijn daarna teruggezonden naar hunne be stemde plaats om weder gebruikt te worden. Dus de zetmachien heeft drij werkin gen 1° het zetten of eerder het vergaren der matrijzen 2° het gieten van zoohaast de lijn vol ledig is 3° het terugzenden der matrijzen wan neer de linie gegoten is. Die drij bewerkingen gebeuren ter zelf der tijd. Inderdaad eene lijn wordt gezet, eene andere gegoten en de eerste gedistribueerd om zoo, toe te laten, per uur 10.000 letters te zetten, correctie inbegrepen en, van distributie is geene spraak meer, vermits zij door het meka- niek gedaan wordt. De hoofdrol wordt dus gespeeld door de matrijs. Deze bestaat uit een plat stuk koper, ieder stuk ter dikte van de letter zooals ze in de kas ligt. Van eenen anderen kant kan er gedu rende de distributie geene fout gebeu ren in de vergaarbakjes. De vier deeltjes op den kant uitstekende dienen voor het glijden der matrijs gedurende haar weg en weerloopen. Op eene matrijs wordt, een weinig la ger dan de latijnsche of romeinsche vorm, ook nog eenen italiek-letter uit- gehoold eene bijzondere beweging doet de eene of de andere soort voorkomen. De matrijzen zitten in eene drijhoeki- ge doos waarin eene menigte verdeelin gen die langs groeven in gemeenschap zijn met de toetsen van het klavier. De matrijzen glijden langs die groeven tot op een lederen riem zonder einde. Die riem, die de breedte heeft van de ma trijs, draagt deze tot in den zethaak. «DE VOLKSSTEM» Eene bijzondere toets dient voor spa tiën te doen vallen. Wanneer de lijn vol ledig is, klinkt eene bel. De spatiën, die langer dan de matrijzen en spiesvormig zijn, worden door eene bijzondere wer king omhoog geduwd en doen zoo den regel sluiten. De lijn wordt ontdaan van het zettoe- stel, en mekaniekelijk naar omhoog ge stoken tot voor de opening van het giet- wiel waarachter een pot gevuld met ge smolten lood. Het warm metaal wordt door eene veer met geweld tegen de matrijzen gezon den en voorzegde opening geeft aan de lijn hare dikte en hoogte. Het lood of letterspijs is in smelting gehouden door eene met lucht gemengel de gaz-vlam systeem Bunsen. Door middel van een tandwiel voort geduwd wordt de lijn geschaafd op de noodige dikte. Blijft nu nog de distributie De matrijzen worden door den hef boom naar het hoogste gedeelte van het mekaniek gebracht, dan geschoven over eene ijzeren staaf die langs onder ver scheidene ribben heeft waarin de ma trijzen met hare tandjes blijven hangen. Deze ribben verschillen op allerlei plaatsen in getal en ligging, zoodanig dat boven elke kanaalopening van het magazijn eene andere schikking bestaat. Elke matrijs schuift automatisch op de staaf voort en blijft aan de ribben hangen tot dat zij boven haar magazijn komt. Alsdan ontbreekt aan de staaf een deel der ribben en de matrijs kan niet blijven hangen en valt. Na haren val glijdt de matrijs tot te gen de andere die in het magazijn wach ten. V oor fouten moet gansch de regel her zet worden, maar zulks gebeurt weinig bij goede bewerkers. Voor schrijvers- correcties zal het met de zetmachien ook wel vlugger gaan dan 't overloopen met de hand. Men kan ook interligneeren na het zetten maar de zetmachien kan dit zelf doen door het korps te vermeerderen van dikte van 1, 2 of meer punten. Daar de regels uit een stuk zijn, geeft dit een groot gemak voor het in paginas brengen (mise en pages). Niets kan om- vervallen. Voor dagbladen is het opma ken bijzonder gemakkelijk. Ik hoop hier, in het kort te hebben doen begrijpen wat een zetmekaniek ie. lioen nummers over -gansch den aard bodem verspreid. Ei-dient bijgevoegd, dat dit alleen in Engeland mogelijk was. V oortgaande op dien weg werd lord Northcliffe weldra de grootste persman ran liet Verenigd Koninkrijk. Thans is hij eigenaar van The Times van The Daily Mail van The Daily Miror o, het prentendagblad, van The Kevenny News van The London Ma gazine Kortom hij staat aan 't hoofd van een vijftigtal dag- en weekbladen en tijdschriften, en lord Northcliffe was het, die den eersten prijs uitloofde voor den vlieger, die het Nauw van Kales zou overstekeu. Men weet, dat deze prijs te beurt viel aan Blériot. De nieuwsbladen, die hij stichtte ver- tengenwoordigen een kapitaal van 250 miljoen fr.AVekelijks worden dertig mil- lioen exemplaren van zijne uitgaven ge drukt, dus vijf millioen daags. Gerekend op gemiddeld 10 centiemen per exemplaar, vertegenwoordigen de ontvangsten 500,000 fr. daags, zonder de inkomsten der publiciteit, die aan zienlijk zijn. Zeggen wij nog dat lord Northcliffe zijn eigen papierfabrieken bezit en ook zijn eigen inkt maakt. De persen ver bruiken voor meer dan een millioen fr. inkt per jaar. De boogste wensch van dezen wonder man is, dat men er toe gerake een dag blad te maken opgeluisterd met prent verbeeldingen in kleurendruk, trouw de Natuur weergevend. Daar lord Northcliife in den vollen bloei des levens is, wanhoopt hij niet deze betrachting in vervulling te zien gaan. Het werk van den drukkersgast be staat hoofdzakelijk in twee zaken let ter voor letter den tekst samenstellen, vooraleer hem te drukkendat is de compositieletter voor letter terug, na het drukken, op hunne plaats leggen in de drukkassen: dat heet men distributie. Het gebruik van een zetmachien heeft dees overgroot voordeel van de compo sitie en de distributie te doen bij middel van mekaniek, terwijl een klavier toe laat de compositie te doen in een tijd stip, vijf tot achtmaal korter of hot handwerk. Van daar dus eene groote tijdwinst in acht te nemen bijzonderlijk wanneer het werk oogenblikkelijk moet

De Volksstem | 1913 | | pagina 1