'T EEN EN 'I ANDER Be groote Legeröefeningen TreinMsisi te AndegÈem Muitenlaml Negentiende jaargang Ar 203 Dinsdag 2 September IS12 I3A.G-I3LA.I3 Bestuurder J. Van Nuffel-De üendt. CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeïen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds «ja e» 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds a]j Poor toute la publicité co tr. merci ale et Anancière du jourttal. s'adiessor oxclusivemeut a l'Aüeuce Réclame Godts, 2, Place de ia Bourse, Bruxelles. BUREELENI TE BRUSSEL i GGDTS, BeursplaaftSi 2 Telefoon A 3299 TE AALST 9t KerJratraat, Telefoon 114. o. AANKONDIGINGEN) KI. aan*. (1 tot 4 U. reg.) fr. 0,00 3* blaat, (de regel) fr. 1,00 4* blaat, (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 OU Gemengd uieu\rs per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2.00 Overigden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fluancieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wendenAgeuce Réclame Godts, 2, Deursplaats, Brussel. Als wij als knapen en jongelingen naar school gingen leerde men ons de vaderlandsche geschiedenis, i(i welke deze van hot graafschap Vlaanderen oeue voorname plaats bekleedt. Meteen leerden wij oen groot deel van de geschiedenis van Frankrijk, hoewel enkel hei geringste deel van het toenmalige België een leen van Frankrijk was, namelijk hot Graaischap Vlaanderen. Da andere graafschappen, hertog dommen, prinsdommen en heerlijk heden waren leenen van Duitschland. In den geschiedenis-leergang zagen wij Frankrijk gedurig in oorlog tegen Duiischland, Engeland, Spanje, en in het begin der 19° eeuw togen geheel Europa. Dat heeft in ons het denkbeeld doen ontstaan dat Frankrijk een machtig land was, aangezien het in Europa gedurende eeuwen,optrad als de haas. Men heeft ons, spijtig genoeg geen uitleg gegeven waarop die macht van Frankrijk gesteund was, wo wisten onkel dat ze bestaan heeft. De Fransche schrijver Jules Roche, over de huidige ontvolking' van Frank rijk sprekende, geeft daar uitlog over die zeer wetenswaardig is. Na den vrede van Westfalen in 1648, die een einde stelde aan den 30 jarigen oorlog, waren er in Europa maar drie groote Mogendheden Frankrijk met 20 miljoen inwoners Duitschland, (daarin begrepen Oosten rijk, Pruisen en de staten van het hui dige Duitsclie. keizerrijk) met 20 mil joen inwoners; Engeland met8miljoen inwoners. Frankrijk maakte dan bijna de helft uit van de beschaafde politieke wereld en was voor zijne uitgestrektheid het dichtst bevolkt. Daarbij het was één. Duitschland, integendeel bestond uit een groot getal kleinere Staten die zeer dikwijls tegen elkander in twist waren Oostenrijk alleen telde onge veer 12 miljoen inwoners, do overige 8 miljoen waren voor de andere Duit- sche Staten. In 17S9, op den vooravond der Fransche omwenteling, stonden de zaken als volgtFrankrijk 26 miljoen inwoners Duitschland 26 miljoen, Rusland 26 miljoen Engeland 12 miljoen in het geheel 90 miljoen. Rusland is er bijgekomen en gaat toenemender wijze eone steeds meer belangrijke rol spelon. Engeland, aangegroeid met 50 per honderd, heeft meer vooruitgang ge daan dan Frankx-ijk en Duitschland die maar mot ruim 25 por honderd zijn aangegroeid. Frankrijk is maar het vierde meer van het gezamenlijke dor groote Mo gendheden Na de rampon van 1814 en 1815, werd de vrede van Parijs gesloten die een nieuw Europa schiep Rusland 45 miljoen inwoners Frankrijk 30 miljoen Oostenrijk 30 miljoen, Pruisen 10 miljoen deze twee Duitsclie rijken waren dus Frank rijk met 10 miljoen voorbijgeloopen Engeland 19 miljoen totaal 134 mil joen inwoners voor de groote Staten van Europa. Frankrijk is maar het 5" deel meer van de Europeesche Machten en staat voor de bevolking nog enkel op den rang mot Oostenryk, dat echter zwakker is omdat het uit verschillende nationaliteiten is samengesteld. Het verschil isnoggrooter in 1870 en in 1880 is Italië ook komeu opdui ken. Het Duitsclie Rijk heeft zich met kracht vooruitgezet en Europa bestaat nu uit Rusland 84 miljoen Duitschland 45 miljoen Frankrijk 37 miljoen Oostenrijk-Hongarië 37 miljoen En geland 34 millioen Italië 28 miljoen; totaal 265 miljoen. Frankrijk telt nog 14 0/Ovandio bevolking en maakt het 7° deel uit. Het komt op den derdon rang na Rusland en Duitschland. In 1913 is de toestand als volgt Rusland 160 miljoen Vereenigde Staten 95 miljoen Japan 70 miljoen Duitschland 65 miljoen Engeland 45 miljoen; 0ostenrijk40miljoen; Frank rijk 39 miljoen Italië 36 miljoen. Frankrijk komt nog enkel op den 7" rang voor de bevolking en weldra steekt Italië hem voorbij. De bevolking van Frankrijk is se dert 1640 enkel verdubbeld, terwijl deze van Engeland vervijfvoudigd is ovenals deze van de Duitsche Staten samen. !n 't VatSkaan. Het Consistorie, dat in den herfst, in het Yatikaan zal ge houden worden, zal tien nieuwe kardi naals voorstellen, .waartusscken yijf vreemdelingen. Er wordt gezegd dat de II. Vader, ter gelegenheid van dit Consistorie, eene aanspraak zal houden over de gruwelen, van de laatste Balkan-oorlogen. Een ware ontlasting. iWij hebben medegedeeld dat een Italiaanscke inge nieur op de Nöfmandisclië kust proeven nam om torpedo's, houwitsers en zelfs de schietvoorraad aan boord van oor logsbodems op grooten afstand te 'doen ontploffen. Aanzienlijke sommen waren ter be schikking van den man gesteld, doch nu blijkt dat het hier eene grap geldt. De Italiaan is niet bij machte geweest een enkele torpedo te doen ontploffen en heeft dan ook liet zaakje opgeblazen. Best zoowant waren de proefnemin gen gelukt, 't zou waarlijk een aange naam leven zijn geworden in oorlogs tijd. Da kroning van koning Gonstarctljn. Naar een blad van Woenen uit Griek- sche bron verneemt, zal de kroning van koning Constantijn plaats hebben in Mei 1914. De gebeurtenis zal zooveel te belangrijker zijn, daar zij geheel vol gens den Byzantischen ritus zal gebeu ren. De koning zal gekroond worden met de kroon en den purperen mantel der By- zantijnsehe keizers. Die kroon en man tel, welke zich nu op den berg Athos bevinden, zullen met groote plechtig heid naar Athene worden gebracht. Een vorstelijk huwelijk. Wij heb ben gemeld dat het huwelijk van den ge wezen koning van Portugal met prinses Augustina van Hohenzollern binnen kort te Sigmaringen zal ingezegend worden. Twee Portugeesche bisschop pen, +hans uit hun land gebannen, zullen de plechtigheid bijwonen. Het huwelijk zal ingezegend worden door Zijne Emi- nencie kardinaal Noto, gewezen patriark van Lissabon, die aan den jonge echtge- nooten den zegen en de gelukwenschen van Z. H. Piiis X zal brengen. Keizer Wilhelm heeft besloten zich bij het vorstelijk huwelijk door zijn vierden zoon, prins Au gust-Wilhelm, te doen vertegenwoordigen Be weervoüï^e!ling in September. De oude generaal laat ons op zijne beurt een mooie Septembermaand te gemoet zien. Van 1 tot 12, schoon weer, afge wisseld met een paar dagen regen van 13 tot 21, prachtig, warm, droog van 22 tot 30, zeer mooi en zeer warm. Hopen wij nu dat de oude profeet dit maal toch zijn vinger alweer niet in zijn oog zal hebben gestokon. DE DERDE DAG. Zaterdag was het weder veel beter voor de soldaten, daar het 's Vrijdags goed geregend bad. Ook waren zij om 5 ure 's morgends reeds in de beide kampen slagvaardig. Het roode leger, dat Vrijdag over de Maas getrokken was, had zich versterkt ten einde te beletten dat de blauwen hen terug over den stroom zouden zenden. Ook bewaken 'de voorposten van het roode leger, al de wegen welke op de Maas uitkomen. Ook de kleine rivieren worden bewaakt. Het overige der troe pen bevond zich' tusschen Bouvignes, Allin en Sommières. Het blauwe legef bevond zic-h' meer Noord-Westwaarts, in den omtrek van Ermelon. De vliegers zijn Wederom aan hei draaien en verraden alles wat zij zien Hunne reis was Zaterdag nu toch juist geene plezierreis, want regen en wind maakten hunne vluchten zeer moeilijk en zelfs gewaagd. Er werd Zaterdag wederom een be langrijk geveoht verwacht enwede rom is er niets van gekomen; Alleenlijk te Falaën had eene kleine en korte schermutseling plaats waar slechts een deel der troepen aan deel nam. Beide legerafdeelingen behielden hunne wederzijdsche positiën en een of ficier-scheidsrechter verklaarde dat er noch overwinnaar, noch overwonnene was. Men mag dus zeggen, dat zoo liet roo de leger, een invallend leger verbeeld de, het door het Belgisch leger goed te gengehouden werd.. Naar het schijnt gaat al dc eer van den dag aan generaal Gobeaux, die door gedurig een deel zij ner manschappen in marsch te houden, de vijandelijke vliegers in de meening bracht, dat hij over een sterk leger be schikte en dat heel dat leger juist op de plaats was, waar de rooden vooruitwil den. Ook hadden de lansiers der blau wen zulke goede stelling genomen, dat zij hunne' tegenstrevers tot den laatsten man zouden kunnen uitmoorden hebben. Hond den middag liepen de oefenin gen ten einde en de troepen zochten de geschikste plaatsen op om hunne kam pen op te slaan. De groote veldslag is 'dus nog maals uitgesteld geworden. Nu zou zij Maandag plaats gehad hebben, in de uitgestrekte velden van het hoogland tusschen Sommières en Haut-le-Wastia. Do streek in feest. Zoodra Zaterdag de oefeningen afge- loopen waren, scheen het alsof heel de streek in feest was. Overal kwamen vlaggen voor den dag en de soldaten feesten overal mede. De toestand. De algemeene toestand 'der soldaten is uitstekend. Zooals het te begrijpen is, zijn er natuurlijk door de warmte en door de lange stapmarschcn een 100-tal soldaten naar de ambulancie moeten overgebracht worden. Ook zijn er eenige gekwetsten ten ge volge van ongelukken. In tegenstrijd met hetgeen sommigen willen doen ge- looven is er geen enkele doode er werd reeds gesproken van een tiental dooden. Wij zegden reeds dat de krijgsoverheid thans proefnemingen doet, voor wat de bevoorrading en de voeding aangaat. Dat alles niet op wieltjes loopt is te be grijpen, doch willen doen gelooven, dat er soldaten zijn, die de mauceuvers me de doen, en nog in geen drie dagen te eten gehad hebben, is al te belachelijk. Vooruit n deelt in zijn nummer van Maandag, 1 September, een brief mede verzonden uit Earciennes, op 28-8-1913 en onderteekend X... Deze X.... maakt volgens Vooruit de legeroefoningen mede en zoo heeft hij gehoord, dat de kanonniers, die van Brasschaet gekomen zijn en ook te Faraiennes lagen, Don derdag nog in geen drie dagen te eten gehad hadden. 't Is al te onnoozel, zulke verhalen 'de wereld in te zenden. £ondag«Rustdag. Zondag was het algemeene rustdag. Na vier dagen van vermoeinis kwam hij den soldaten wel van pas. In de verschillige dorpen, waar de troepen gekampeerd zijn, waren verma kelijkheden ingericht maar ongelukkig lijk regende het. In de bijzonderste steden en dorpen werden om 11 ure militaire missen op gedragen. Te Dinant was liet Mgr Jaunau, alge meene aalmoezenier, die officieerde. Ge neraal de 't Serclaes en zijn staf waren in de mis aanwezig gedurende dewelke het muziek van het 12° linie zich liet hooren. Te Bouvignies droeg de eerw. aalmoe zenier Hannart het H. Misoffer op het muziek van het 11° linie voerde prach tige stukken uit. Ook in het kampement der blauwen werden verscheidene missen opgedra gen, talrijk bijgowoond door soldaten en burgers. 's Namiddags vermaakten de soldaten zich zooals zij konden. De eenen gingen in het veld wandelen, de anderen trok ken langs de schilderachtige vallei der Maas, nog anderen bemachtigden de bootjes welke zij aan de oevers gemeerd vonden en gingen spelevaren. Eene revue. Er wordt gemeld, dat de legeroefenin- gen zullen eindigen met eene revue, waaraan al de soldaten die thans in het veld zijn, zouden deelnemen. Deze revue, welke door Koning Albert zelf zou gedaan worden, zou plaats heb ben op de hoogvlakte van Bioul. In den nacht van Zaterdag tot Zondag had er op de lijn Aalst-Denderraonde-Lokeren eene treinbotsing plaats. Een weinig na 1 ure, had een koopwaren- trein do statie van Aalst verlaten in bestem ming voor Dendermonde. Een twee honderd- lal meters voor do statie van Audoghem, moest de trein stil houden. Het was toen 1.45 ure. Een andere koopwarentrein, insgelijks uit Aalst vertrokken, volgde kort op de eerste. Iloe het nu gebeurde, is nog niet juist vast gesteld, maar wijl de eerste trein voor de slatin van Audeghem stil hield, word hij in volle snelheid door de tweede trein aange reden. De schok was verschrikkelijk. Acht rijtuigen werden uit het spoor geworpen en totaal verbrijzeld. De hoor Dufrane, van Antwerpen, trein- overste van den aangereden trein, die nog bijtijds het ongeluk had gezien, sprong van den trein en brak zich hierbij den arrn. Oomiddelijk werd de heer Berro, hoofd bestuurder te Dendermondo, van de botsing verwittigd. Een uur later was bij reeds ter plaats en na de gebruikelijke vaststellingen betrekkelijk de botsing, begon men do wer ken tot hot vrijmaken der baan. Al de andere treinen moesten langs Schel- lebelle rond. Zondag voormiddag was de lijn Dender- monde-Aalst, terug hersteld. De schade is zeer belangrijk. Gansch den morgend was er oeno aan zienlijke vertraging voor al de treinen. NEDERLAND Be Cze.ar zendt een telegram aan de Koningin van Nederland. Ter gele genheid van de inhaling vjm het a Vre despaleis zond de Czaar van Rusland volgend telegram aan de koningin van Nederland. Ik bid Uwe Majesteit, ter gelegen heid der plechtige inhaling van het Vre despaleis mijne innigste wenschen te aanvaarden. Ik wenscK met oprechtheid dat dit gebouw, dat bestemd is zijn dienst te bewijzen aan de gedachte tot internatio naal scheidsgerecht, nuttig weze aan het vredeswerk dat mij immer zoo lief was. Ik wensch dat het nieuwe banden onder de natiën zal doen geboren wor den en hun tot vergaderplaats zal die nen, om de geschillen waardoor zij ge scheiden blijven, te regelen. FRANKRIJK Een Belgisch oudheidskenner aanga- houden. De Liberté meldt dat M. Dubigk, Belgisch oudheidskenner, door de Parijzer veiligheid komt aangehou den te worden krachtens een aanhou dingsmandaat tegen hem te Brussel af geleverd. Nog het incident met de rondzwer vers. Een Nomaad, J. Ramon-Levan- te, 20 jaar oud, die volgens de persoons beschrijving den gendarm Cabane zou gedood hebben, is in den nacht van Vrij dag-Zaterdag te Montpellier aangehou den. Ongeluk aan boord van een kruiser. Uit Toulon Eene waterstraal is op den kruiser-pantserschip Ernest Re- nan ontdekt geworden, op het oogen- blik dat de oorlogsbodem in zee ging steken onder het bevel van kapitein Rat- ti, nieuwe bevelhebber van het schip. De Ernest Renan zal in de kom hersteld worden. De kruiser komt vijf maanden te An ti vari, tijdens de gebeurtenissen in de Balkanen, door te brengen. Een ter dood veroordeelde genade ge- .SChonken. De president der Repu bliek komt door een dekreet van 27 Au- gusti, de ter dood veroordeeling van ze keren Marc-Aristide Duhomme van MontpinQon in levenslangen dwangar beid te veranderen. Op 29 Juli 11. werd Duhomme, oud 54 jaar, door het .assisenhof van Calvados, wegens moord op zijn 27-jarige zoon Ro-« bert tot de doodstraf verwezen. Duhomme kwam niet goed overeen met zijn zoon. Beiden verslaafd aan den drank, zoo ontstond er menigmaal twist onder hen. Op 6 April kwam Robert beschonken thuis. Hij beleedigde zijne moeder en sloeg het huisgerief aan stukken. Op aandringen zijner zuster verwijderd© Robert zich doch kwam kort daarop te rug. De vader in woede ontstoken nam zijn pistool en schoot op zijn zoon. Ro bert werd in volle borst getroffen en stierf drie dagen later. De advokaat-generaal vroeg verzach tende omstandigheden voor den moorde naar, waarop de gezwoornen een verzoek om genade onderteekenden. DUITSCHLAND Groote brandramp. Tijdens een© verkeerde werking in de goederenstatio van Straatsburg-Neudorf, werd een wa gen met zwavel beladen in brand gesto ken. De pompiers bestreden met groot© moeite den brand, maar staken terzelf der tijd het vuur aan een wagen met calcium-carbuur beladen. Eene stapel plaats waar 5000 zakken meel bewaard werden, brandde totaal af. Eene groote menigte snelde toe, waar onder tal van ongewenschten die van de gelegenheid zouden weten gebruik t© maken. Door den zwavelbrand kon er geen or dedienst ingericht worden. De statio werd door de schurken ingenomen en de waggonplundering begon. Toen de politie tusschenkwam werd deze onthaald op een regen van... f'les- schen. "Men was genoodzaakt de liulp van 2 compagnies der genie in te roepen, die met bajonet op 't geweer de statie ont ruimden. Zonder de tusschen komst der troepen ware er eene muiterij ontstaan want al de schurken van Neudorf haastten zich naar de statie. De schade door den brand veroorzaakt bereikt de 140.000 frank'. ENGELAND Do drama's der vliegkunst. Uiï Maidenhead Een eendekker waarin MM. André Debussey, Haviland en Crouck hadden plaats genomen, is tij dens zijnen tocht Hendon-Farnborough,. door motorketsen omgeslagen. De drie vliegers zijn van eene hoogte van 100 voet neergestort. Men had groote moeite om de slachtoffers van tusschen de over blijfsels te halen. Zij werden in hopeloo* zen toestand naar het gasthuis gevoerd'. Groots brand. Uit Londen Op het eiland Handbowlene, rechtover Queen- stown, heeft een groote brand gewoed die dreigde verschrikkelijke schade aan te richten, daar er in de nabijheid groote hoeveelheden olie en kolen bevinden^ Verscheidene honderden mannen van 't eskader en der schoolsckepen werden op het eiland ontscheept om hulp te bieden. Zij gelukten erin het vuur te overmees teren. Woelingen to Dublijn. De staking van het trampersoneel van Dublijn gai Zaterdag opnieuw aanleiding tot ergo woelingen. De politie moest verscheide ne malen chargeeren op de betoogers die zich met eteenen en stokken verdedig den. Verscheidene betoogers werden aangehouden. OOSTENRIJK-HONGARIË Schrikkelijke moord. Eene schrik kelijke kindermoord komt gepleegd ta worden te Pakracz, in Hongarië. Een landbouwer, Stevo Jakovicz genaamd* had eenige bankbiljetten achter een kus sen verborgen. Zijn driejarige zoon ont dekte ze en scheurde er een van aan stukken. Jakovicz had hem van verre bespied. In groote woede ontstoken wa pent hij zich met eene bijl, loopt op zijn arm kind toe en houwt hem met een slag het hoofd af. De moeder die in eene ne venkamer haar kleinste kind in een bad waschte, kwam op het gerucht toege sneld. Toen zij het hoofd midden in de keuken zag liggen stortte zij buiten kern nis ten gronde. Middelerwijl verdronk het wichtje in zijn bad. Jakovicz werd aangehouden. RUSLAND Eene geldverduistering in Finland.— Uit een onderzoek blijkt dat er ten na< deele eener groote electriciteits-onder- neming van Helsingfors G60.000 marls verduisterd werden. CHINA Een aanslag op Juan-Chi-Kaï. Vol gens den korrespondent van den Daily Telegraph te Tokio, zou de vergade ring zoo opeens de zuidertroepen naar, Yang-Tsé gestuurd hebben daar Yuan< Chi-Kaï door agenten der zuiderlingen met arsenik werd .vergiftigd.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1