Dura lex... sed lei Os aalmoezeniers. 'T EEN EN 'T Af10? Muilemlamd Be groöfe Legeroef eniagea Uegeniiescia Jaargang n' 203 ïfrijrïag 5 September 1913 ID Bestuurder BLAD Van Nu ff el-De Qendt. De halssiioerdiefstal Belangrijks aantoiding te Lenden V/at sis Lor;tiener dagbladen schrijven Studenten-Landdag 2 CENTIEMEN HET NUMMER l iïlli A E O N N E M E N T N f Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 li, 's avonds «fe m 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds rêsj Po ar loute la publicité coir.merciale et finaneière du journal, s'adresser exciusivcment a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelle3. TE BRUSSEL fill, BOOTS, Beursplaais, 2 Telefoon A 3299 BUREELENs AANKONDIGINGEN I J. TE AALST OKertstraat, Telefoon 114. KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) £r. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciate en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel) Ir. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Binnen weinige dagen zullen onze jongelingen het ouderlijk dak verlaten om aan ons dierbaar Vaderland den tol te reiken, welke voortaan van elkeen van hen zal geeischt worden Met benepen hertzullen vele ouders hunne zonen zien vertrekken, menige traan zal over hunne wangen biggelen en zuchtend zullen zij uitroepen Ach 1 wélke erge wet, die onze dierbare kinderen aan den huiselijken heerd komt ontrukken quam dura lex! Doch welgemoed, den glimlach op de lippen, bewust van de mannenkracht hunner twintig jaren, zullen onze zonen antwoorden Sed tamen lex. Is het offer pijnlijk, hel Vaderland gebiedt... Ton tijde van den Vendeeschen oorlog, toen onze boerenzonen ten strijde togen onder den kreet: Voor outaar en heerd», vooraleer afscheid te nemen, lcwamer. zij neder knielen voor hunne ouders. Alsdan spelde moeder met bevende hand een linnen kruis op de borst van haren zoon hij ontving de laatste vermaningen, den laalsten zegen... Ouders,gij ook zult aan uwen plicht niet te kort blijven. Uwe zonen worden juist niet ge roepen naar een oorlogsveld, doch zielsgevaren bedreigen hen inzonder heid. Uwe ouderlijke stem zult gij van heden af in hunne ooren laten weerklinken, uwen wijzen raad zal hen geleiden en na weinige maanden zullen zij ongedeerd, naar ziel en lichaam, den drempel uwer woning Wederom overschrijden. Maant hen aan, Beste Ouders, tot het stiptelijk vervullen hunner christe lijke plichten. De krijgsverordeningen gunnen volkomen vrijheid aan eiken soldaat, om zijne christelijke plichten te verullen. Zelfs deze welke met arrest gestraft zijn, mogen om mis te kooren den Zondag afzonderlijk uit gaan, van 8 1/2 tot 111/2 ure. In elke stad, welke een garnizoen bezit, is er allo Zondagen eens Soldatenmis, welke door den Eerw. Heer Krijgsalmoezenier, die altijd ten dienste der jongelingen is, gecele breerd wordt. Zegt en berzogt aan uwen zoon dat hij zijne overheid eerbiedige en ge hoorzame, dat hij zich wel waclite van da slechte kameraden, dat hij alle zijne vrije avondstonden in den solda- teiikring ga doorbrengen. Daar zal hij eenen keus kunnen doen van goede makkers. D&ar zal hij voortreffelijke heeren vinden, die de soldaten met hert en ziel genegen zijn. Daar zal hij alle soorten van spelen en een deftig vermaak aantref fen. Daar zal hij kosteloo's schrijfge rief ontvangen, alsook goeden tabak, zooveel hij maar rooken wil en een lekker glas bier aan halven prijs.Daar worden schoone leeshoeken ter zijner beschikking gesteld en geniet hij alle soorten van voordoelen, welke hem geenen centiem onkost veroorzaken. Boezemt hem bijzonderlijk, o ouders eenen grooten afschrik in voor de. slechte huizen, die als paddestoelen rondom de kazernen, dagelijks oprij zen. Men weet dat de jonge en onerva ren soldaat, die niet zelden aan eene begoede familie behoort, geld heeft medegebracht. Men rekent op zijne eonvoudigheid. Slechte kameraden zullen trachten er hem naartoe te lok ker.. Daar is het dat reeds zoovele brave jongelingen hun geld, hunne eer en hunne gezondheid hebben ver loren O, konden de muren der hospitalen spreken Ouders, blijft niet te kort aaa uwen plicht. Herhaalt en herhaalt onop houdend uwe vermaningen, opdat zij diep in het hert van uwen zoon ge grift blijven. Uw geluk en het geluk van uwen zoon hangt er van af, Indien hij wijs is, indien hij zelf door woord en voorbeeld tracht het goede te stichten, zullen de vijftien maanden van zijn verblijfin de kazerne verre van nadeelig, aan hem en aan zijne makkers groot voordeel verschaf ten. Hij zal er orde en tucht aanleeren en zelfs de noodige kennissen aanwer ven, om later in de samenleving welkdanig ambt te bedienen, Ouders, tot uw welzijn en tot het welzijn van uw kind, maakt gebauik van'uwouderlijk gezag,opdat uw zoon eenen deugdzamen christen jongeling blijve, en eens den steun en den troost van uwen ouden dag zoude mogen wezen. -v VerfooïJeat te B>c*fcerc. De minister van spoorwegen hoeft aan zijn per soneel een omzendbrief gezonden om te herinneren dat, ondanks het herhaaldelijk en streng verbod, men nog altijd voortgaat met te rooken in do wagons die voor de niet-roo kers voorbehouden zijn, en dat het verbod ook in de wachtzalen van eerste en tweede klas overtreden wordt. De minister heeft de trein- en zaalwachters nu bevolen voortaan het Verboden te roo ken streng to doen naleven. VeisZO®kschl*ift. De Belgische Bond voor Vrouwenrecht, zal aan de leden van Kamer en Senaat een verzoekschrift zenden tot hot bekomen van gelijkheid van jaarwedden voor onderwijzers en onderwij zeressen. Ftrimses Loasiza vöos» tóe reckftbanfca Ia 1908-1909 stapte prinses Louiza te Berlijn af in het. Hotel Bristol, doch geen geld bezittend, moest zij dit voornaam hotel weldra verlaten en trok naar het Kaiserhof. Daar werd haar gemeld, dat zij er krediet zou verkrijgen ten beloope van 15.000frank. Dat krediet was weldra uitgeput en dan moest de prinses eiken dag voor haar en baar gevolg een© som van 500 frank beta len. Dan werd door de gravin van Treuberg aan de prinses voor 200.000 frank boeken verkocht. Die boeken waren nog de helft zooveel niet waard, doch de gravin van Treuberg trok er een aanzienlijk kommissieloon op. Daar de boekhandelaar weigert deze som te betalen, zal de zaak voor de rechtbank ko men en prinses Louiza zal als getuige ver schijnen. Kossarr» e2e EksseFn®, De milicie- klas van 1913 zal don 15 September bin nen komen £3e suiting tien* Jaelhjt is bepaald als volgta) Na 30 November, voor don pa trijs, den boschhaan en do fazanten en na 30 April voor den kwakkel; b) Na 31 December, voor alle andere jacht in bosch of op open veld, op om 't even welk wild, behalvo enkele uitzonderingen. BSieesw E<©!®nsaal w@pk.-~ Een nieuw koloniaal werk is te Brussel gesticht geworden, genaamd Hot werk van maat- scbappelijken Bijstand in Kongo. Deze maat schappij zal al de maatschappelijke werken, die de zwarten lichamelijk en zedelijk kun nen heropbeuren, besludeeren. Vijf kerels die van medeplichtigheid in don halssnoerdiefstal beticht worden, zijn Dinsdag nacht te Londen aangehouden, door den detektièf Ward, Vier onder hen noem den ziel; als volgtJoë Grizard, Jim Lockett, Silbermann en Dan Mac Garthy. Ziehier in welke omstandigheden deze onverwachte aanhoudingen plaats hadden. De politie van Londen wist sinds eenige dagen, dat eenige kerels paarlen bezaten die tot hot berucht© halssnoer behoorden. Na verdere inlichtingen opgedaan te hebben vernam zij dat onbekenden bij Londoner juweliers paarlen te koop hadden aange boden. De juweliers veinsden den koop te sluiten on Dinsdag morgend zou een onderhoud tus- schen ben en de onbekenden plaats hebben om over den prijs te beslissen. De verkoopors die zeer omzichtigte werk gingen, weigerden dejuweelen af te leveren, alvorens de waar de in geld te bezitten. Middelerwijl werd er eene hinderlaag ge spannen. Wanneer do verkoopers zich aan boden, werden zij gevolgd door veiligheids opzichters. De kerels werden onmiddellijk aangehouden. De dieven werden ondervraagd maar zij weigerden de plaats aan te duiden waar zij de paarlen verborgen houden. De Times in zijne laatste uitgave zegt Vier kerels, twee Engelschen en twee vreemdelingen zijn gisteren te Londen aan gehouden, als beschuldigd van den hals snoerdiefstal tijdens zijn vervoer van Parijs naar Londen, in Juli laatst. Men meent te weten dat het grootste getal paarlen teruggevonden is. Drie dieven wer den in den Holborn aangehouden en naar Bowstreet gevoerd. Een andere werd ge knipt in een hotel van don West-End. De Daily Mail geeft bijna dezelfde ver klaringen maar voegt er bij Lockett, Silbermann en Guit worth, wer den aangehouden in de statie Britisch Museum, van den onderaardschen spoorweg waar zij een. paarlonkooper afwachtten, die eene grootesom geld op zich zou hebben. Wanneer zij de geheime politiemannen, met aan hun hoofd de detektieven Ward, van Scotland-Yard en M. Leach, van den Llo}rd zagen verschijnen, boden zij een hard nekkige!) weerstand. Met grooto moeite gelukte men erin zo in een aulo te doen stappen waarmede zij naar Bowstreet ge voerd werden. Men vond op hen eenige der gestolen© paarlen. Op 6 en 7 September zullen ze dus in Aalst Landdag houden, de Katholieke Vlaamsclio Studenten. En uit Duitschland zal de Vlaamsche Studentenvriend, Dr Sonnenschein met zijne Duitsche studenten aan't Vlaamsche knapen- schap den broedergroet brengen van 't Duit sche Burschenschaft Uit West-Vlaanderen, uit Antwerpen. Brabant en Limburg zullen zo naar bier ko men, de afvaardigingen van al de Studenten bonden; en uit Gost-Vlaanderen zullen z< allen bier zijn, die voor onze heilige zaak iets voelen, iets over hebben. Wie zijn zij dan Wel, het puik van onze Kollegiën, Semï- nariën en Hoogescholen; de beste van dnze toekomstige priesters, dokters, advokaten, enz., zij die hun Land en Volk beminnen en werken voor beider heil. En wat komen ze hier doen Bespreken en beraadslagen, hoe zfe best Vlaanderen van de eeuwenlange bastaardij kunnen vrij maken, en wat zij moeten veran deren bij hen en bij hun v^llt, om weer het eigen Vlaamsch-zijn, het eigen ontwikkeling on grootheid op te stovigen. Ja, eerst willen zij zich zeiven veranderen; eerst do roede om eigen leên, om des te be ter hun volk den weg van heil en welvaart te toonen, te toonen met woorden en voor beeld. Braaf, zult ge zeggen. Ja, dat weten èn onze geestelijke èn onze wereldlijke over heid, dio onderling wedijveren om onze Stu denten zoo'n gulhartig onthaal mogelijk te bezorgen. Volg dus liun voorbeeld na. Poorters van Aalst, ontvang ze met open armen, bevlag uwe huizen; dat den zwarten Klauwaard wappere sier uwe gevels en handelshuizen, opdat sommige fransche opschriften be schaamd zouden wogduiken onder Vlaam- schen tooi. En dan, viert met hen bun Vlaamsche meê; komt naar hun verbroederings feest den Zaterdag avond, komt naar hun mis en preek, komt naar hun vergaderingen. Komt gij, jonge mannen vooral, en juicht nisi lien in hunnen optocht door de stad. Komt allen die Vlaanderen lief hebt. Komt allen uit stad en dorp uit wederlief de voor hen die komen uit liefde voor U, dan gaat gij samen op in éónen broedermin, do kloof zal gedempt worden en allen zult gij vereenigd zijn in ééne taal,in éónen Land aard, in één en 't zelfde Vlaming zijn. In een protestantsch land, in Duitschland moeten do katholieke soldaten hunnen gods dienst beoefenen. Dat moeten zij Daarom hebben zij in iedere garnizoenstad niet alleen Iyk een soldatenpastoor maar zelfs hunne soldatenkerk. Waar eene bezetting is daar vindt men ook eene bezettir.gsparocliie. Dus wat anders en wat beter dan zelfs ons katholiek België Keizer Willem komt eene bijzondere kleedij voor de soldatenpriesters voor te schrijven. Een lange frak in 't grijs tot onder de knieën, met rechtstaanden halsband en over geslagen mouwen en op do mouwen een fijn purper bandje gestipt. Al do Duitsche aalmoezeniers rijden te peerd; ook ziet m6n bijna hunne broek, van 't zelfde laken als hun toog, niet, wan hunne hoogo laarzen bedekken ze omtrent geheel en gansch. Zij dragen ook eenen grijzen laken mantel en oen slappe hoed van dezelfde stof. Rond het hoofddeksel ligt een dun purperen bandje en 't draagt do keizerlijke cocarde alsook een met brandvérf overdekt ijzeren kruisje. Aan den linker arm draagt hij een zijden purpe ren armbanddie liet rood kruis op witten grond doet uitkomen. Een gouden borstkruis hangt bun rond den hals aan eene stalen ketting. Deze kleedij is gemeen aan protestantsche zoowel als aan katholieke aalmoezeniers. Doch tot teeken van onderscheiding dragen de katholieke priesters, overal en altijd, eene purperen stool. De mis on andere ge waden worden boven op dit uniform aange trokken. Marc FRANKRIJK E9n Russisch generaal op de manceuvers De generaal-majoor Danilof, eerst onder overste van den Russisch en staf is Woensdag namiddag te Nancy aangekomen, om do krijgsoefeningen te volgen van de 2® divisie, waaraan hij gehecht is. De generaal was vergezeld van zijnen ordonnansofficier. De manoeuvers zijn reeds dozen morgend begonnen. Diefstal bij de hertogin van Trévise. In den vorigen nacht is bij de hertogin van Trévise, wonende rue Marcea lo Parijs, een belangrijke diefstal gepleegd. De inbrekers die langs een venster van het gelijkvloers zijn binnengedrongen, heb ben verscheidene meubels opengebroken en roofden oen aantal kostelijke voorwerpen. Hot bedrag van den diefstal is niet kunnen vastgesteld worden, daar de hertogin voor het oogenblik niet in Parijs vertoeft. Men heeft haar per telegram verwittigd. Vingerindrukken zijn opgenomen aan het venster van het gelijkvloers. Da policie heeft een onderzoek ingesteld. Doodelijk vliegongeluk. Uit Melun wordt geseind In den nacht van Dinsda tot Woensdag nam do vlieger L. Olivior, die in don Balkanoorlog ten dienste van Bulgarië gevlogen had, met hem M. des Vaux als passagier mede, om eene vlucht boven de stad te doen. Wanneer de Balkanic ging landen, sloeg iiij op 50 meters hoogte om en hot vliegtuig plofte in volle vaart ten gronde. De passagier werd gedood. Do toestand van den vlioger is zeer verontrustend. De echtgenoot© van L. Olivier was oog getuige van den val van haar man. DUITSCHLAND De watervliegtuigen en do marine. Do Deulscbes Tageszeitung zegt dat 4 water vliegtuigen deel zullen nemen aan de zoe- manoouvers. Op 1 Juni 1.1. telde -men 10 scheepsofficiers- vliegers. Op 1 Oktober aanslaande zal liun getal reeds 19 bedragon. Het verlof van den kanselier. - Jden meldt uit Berlijn aan den Temps De kanselier van 't keizerrijk M. Both mann-Hollwog is Dinsdag naar Silsmaria in do Engadene vertrokken. Eene familie vergiftigd. Te Wiesbaden is de familie Jacoby door beschadigd vleesch vergiftigd geworden. De geneesheeren ge- 'ukten erin de kinderen te redden. Slechts een meisje van 6 jaar is met hare ouders stervend naar het hospitaal gevoerd. ENGELAND De schrikkelijke treinbotsing van Aisgill. Do Londoner dagbladen staan vol nieuws berichten over het schrikkelijke spoorweg ongeluk van Aisgill. Do reizigers die niet j getroffen worden, moesten de deuren vau. het rijtuig aan stukken slaan om te kunnen ontsnappen. Verscheidene slachtoffers zullen nooit kun nen horkend worden daar er enkel van heil wat ascli overblijft. Een wisselwachter heeft verklaard dat hij verrast was den 2° trein op den eersten te zien volgen, maar dat liet hem gansch onmo gelijk is geweest van hem tot staan te brengen. Drie minuten lator hoorde hij reeds het dofïe gerucht van de schrikkelijke botsing.* Een kruiser voor Turkyë Woensdag ia te Barrow in Furness de Turksche kruiser Reshadieh in tegenwoordigheid van de dochter van den gezant Tewfik pacha van stapel geloopen. De nieuwe oorlogsbodem is 520 voet lang meet 23000 ton en bereikt eene snelheid van 21 knoopon. SPANJE De koning naar Weenen. Koning Alfonso XHI zou besloten bobben van in November eerstkomend naar Weenen te gaan. De Koning vraagt genade. De koning heeft een dekreet onderteekend, waardoor hij aan zes terdood veroordeelden, genade schenkt. Hij vraagt ook genade voor Sanchez Allegre, die op hem schoot. Schrikkelijke ontploffing. In eene vuurwerkfabriek van Oviedo is eene schrik kelijke ontploffing ontstaan. De eigenaar, zijne vrouw en hunne kin deren werden zeer zwaar verbrand, ITALIË Doodelijk automobielongeluk. Dinsdag morgend om 11 ure, viel een Amerikaansche automobiel op 4 kilometers afstand van den kleinen St-Bernard in eenen kuil van 200 meters. De reizigers, Mev. Beyerley-Duer en haar zoon, Mevr. Schmilh en den stoker blo ven op eene uitspringende rots liggen. Mevr. Schmith en Duerzijn zwaargewond. De zoon Duer en do stoker werden licht ge- kwest. Al de reizigers zijn naar het hospitaal overgebracht geworden. TURKBJË Geweldige brand.Te Tchoruro,in Klein- Azië zijn'400 magazijnen door liet vuur ver nield. DE LAATSTE SLAG De aanval van Namen Voor den laalsten dag der groote man oen- vers was de roode partij versterkt door be langrijke... ingebeelde afdeelingen voetvolk. Daarmede kou hij met hoop van wellukken den aanval dor versterkte plaats van Namen ondernemen. Reeds vroeg werden de nachlkampen dor blauwen opgebroken. Een dichte mist hing over de streek, waardoor de verkenningen der vliegers onmogelijk waren. Zulks had voor onnwddèlijk gevolg, dat groote besluiteloosheid in de beide kampen heerschte. Op goed valfe het uit werden kanonschot ten gelost door de rooden en de blauwe forten schoten terug. Generaal de T'Serclaes, bevelhebber van het roode leger, liad het volgende strijdplan .ontworpen Er zouden gelijktijdig twee aanvallen ga- daan werden, de eerste gericht naar het fort van Malonne en de tweede naar het fort van St-Horibert. Voor hot fort van Malonne gold het enkel een schijnaanval, waaraan slechts liet 1® ja gers te voet, 3 bataljons lcarabiniers, het 10® linie, drie batterijen grof geschut, een pelo ton mineurs en een schadron ruiterij deel namen. Voor den aanval tegon het fort van St- Heribert, werden al de beschikbare roodo troepen gebruikt, uitgenomen het 10® linie, dat in het bosch van Marlagne, als eene ver bintenis tusschèn de beide afdeelingen daar- atelde. Terwijl het 10* linie zachtjes vooruildrong in do richting van Malonne, maakte een deel van het leger dat het fort van Malonne moest aanvallen, eene draaiende beweging, om zich in do heesters en het struikgewas eene beschutting te bezorgen. Deze beweging lukte volkomen. liet 1® jagers te voet had loopgrachten gedolven waardoor do banen van Sars- Saint-Laurent, Floreffe en Bois de Viilers afgesneden waren. Generaal Gobeaux had echter ook goed zijne maatregelen genomen en zijne man schappen verdeeld. Al de wegen leidende naar de forten»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1