SOLDAAT Eii CHRISTEN 'T EEN Eli 'T ANDER Be speoFwgpcfeiiÉieFs Buitenland Na de Legeroefeiiingen Negentiende jaargang nr 207 Zaterdag 0 September 1913 A C3r 3E3 X_j 33 BestuurderJ. Os zaak der valscke HoliaaüsGlie backbriafj&s te Brussel ts Mortsel-ïiipAiitwerpsn IN DE BALIANEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN» Zeg maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f° UiTGAAF, 4 li. 's avonds sfe V UITGAAF, 7 u. 's avonds «jj» Pour lóute la publicité corr.merciale et financière du journal, s'adt esser exclusivement a. l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bout-se, Bruxelles. BUREELENs AAN KONDIGINGEN i TE BRUSSEL CU. GODTS, BeursplaafSj 2 Telefoon A 3299 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114. Van Nuffel-De üendt. KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2J)0 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sommige verdwaalde durven bewe ren, datmen geen goed soldaat kan zijn, als men vurige christen is. Dit is eene van die valsche stollingen,müs onge lukkiglijk op al te licht geloovige per sonen eenen verderfelijken invloed uit oefenen. Het tegenovergestelde cchtor is ■waar. Hos deugdzamer en kristelijker eon jongeling is, des te betere verdedi ger van zijn vaderlandJnj zal wezen. Immers de plichten jegens bet vader- ~land sluiten deze niet uit welke men jegens God, jegens zich zeiven en je gens anderen te vervullen heeft. Inte gendeel zij leenen elkander de band en volmaken dezelfde. De geschiedenis levert ons talrijke bewijzen van deze waarheid op Toen de beroemde Engelsche gene raal Wellington, na den slag van Wa terloo, onder het gejubbel en de zege kreten Londen binnentrad, deed bij in de Hoogere Kamer eene redevoe ring en zegde onder andere deze woor den Gij kroont mij met lauweren, doch 'indien loij zulke schitterende zegepraal behaald hebben, is het grootendeels te danken aan de onversaagdheid en dap perheid van onze katholieke lersche soldaten. Waren de beroemdo Franscbe veld- heeren de Sonis, Lamorcièro, Charette en zooveel andere, geene toonbeelden van rechtzinnige christelijke gevoe lens Ondervraag slechts de Franscbe officieren en luid zullen zij bekennen, tot welke denkwijze zij ook moch ten belmoren dat de ingelijfde semi naristen en de broeders hunne beste soldaten uitmaken. Onze christene jongelingen welke binnén weinige dagen hunne baard- stede zullen verlaten, om gedurende vijftien maanden bet vaderland te die nen, zullen door hun voorbeeldig ge drag den mond stoppen aan deze die zullen beweren dat men terzelvertijd geen goed soldaat en geen goed chris ten kan zijn. Zij zullen toonen dat een christen jongeling ten minste zoo ver standig en behendig is als deze die on der de weldoende stralen van den ka tholieken godsdienst niet zijn opge kweekt. Op het oefeningsplein, in bet schiet- pe-lc, overal zullen zij op de eerste rangen zijn, want een goede christen is altijd een goed soldaat, die de ach ting, de genegenheid en het vertrou wen zijner oversten geniet. Dat zij dus in bet leger zich nooit schamen te toonen dat zij, zooals, hun ne brave ouders en voorouders, echte christenen zijn. Wij geven hieronder eenige inlich tingen, die bon zeer dienstig zullen zijn. 1. Om mis te hooren op Zon- en Feestdagen a) De soldaten van allen graad, die van dienst niet zijn, mogen de kazerne verlaten van 8 1/2 ure tot het 2" eet maal. b) Do soldaten met enkel arrest ge straft, mogen, om mis te hooren, af zonderlijk uitgaan van 8 1/2 tot 111/2 ure voormiddag (Omzendbrief van 19 Februari 1886). c) De soldaten die in dienst zijn (keukendienaars, kamer- of stalwach- ten, enz.) moeten ten minste twee uren vrijheid bobben, om hunne gods dienstige plichten te vervullen. (Om zendbrief van 3 Juli 1891.) f'. Om te biechten en te communie te gaan Mits de toelating te vragen, mogen de soldaten vroeger dan 8 1/2 ure uit gaan. De korpsoversten moeten in de ruimst mogelijke mate die aanvraag inwilligen. (Omzendbrief van 3 Juli 1891). 3. Om den Paschen te houden Gedurende don Paasoktijd (dat is gedurende de week vóór tot gedurende de week na Paschen) moet ieder sol daat, na de toelating van zijnen kom- mandant bekomen te hebben, over eenen ganschen morgend beschikken (dat is vrij zijn van het opstaan tot don tweeden maaltijd). (Omzendbrief van 20 Maart 1897) 4. Geen onnoodig Zondacpoerk t Op Zondagen en feestdagen moeten geene werken aan de soldaten opge legd worden, dan de volstrekt nood zakelijke. (Omzendbrief van 31 Maart 1897 en 2 Maart 1908.) 5. Het volgen van vak- cn avond scholen Met toelating der overheid, mogen de soldaten, buiten de diensturen, da lessen in die scholen bijwonen en later binnenkomen. (Omzendbrief van 4 December 1909). Aalmoezenier of plaatsvervangende priester In alle zijne moeilijkheden mag de soldaat in volle betrouwen zich wenden tot zijnen aalmoezenier. Deze kan hij spreken in de kazerne of in den sokla- tenkring, waar men ook zijne woon plaats zal aanduiden,opdat elkeen hem desnoods daar kunne raadplegen. Die woonplaats is ook aangeduid in de bureeleti der Plaats (bureau de la Place) In de kleine steden of dorpen, in de forten, enz., waar er geen aalmoeze nier is of geen soldatenkring bestaat, is er meestal toch een priester, bijzon der gelast met de geestelijke belangen der katholieke sold'aten, en in alle ge val staat liet aan den soldaat altijd vrij tot den E. H. Pastoor der parochie te gaan. Z. H, Pfe X ongesteld. Donder dag avond is te Brussel een telegram uit Home toegekomen, met de tijding dat Z. E. de Paus eene lichte verkoudheid gevat heeft. Alhoewel de geneesheeren den H. Vader eene volstrekte rust voor geschreven hadden, heeft Hij eraan ge houden de bedevaarders van het bisdom van Milanen te ontvangen. Bn uerSof. Onze ministers zullen in den loop der maand in verlof gaan. Hoofdminister de Broqueville gaat op zijn kasteel te Postel, in de Kempen, uitrusten. M. Carton de Wiart verblijft op zijne villa te Hastière, en minister Renkin zal', na eenige rust te Maredsous, insge lijks eene villa te Hastière betrekken. De HH. Berryer en Segers gaan naar Spa, terwijl hun collega Poullet op zijne villa- te Middeikerke zal vertoeven. De HH. Davignon en Hubert zijn reeds op hun buitengoed te Masures en te Morlanwelz. Minister Van de Vyvere is voorne mens eene groote reis door Europa te on dernemen, terwijl M. Helleputte zijn tijd zal doorbrengen, deels te Brussel en deels te Corbeek-Loo. De zaligverklaring van Bsrsiadstte. Groote bedevaarten worden ingericht naar het klooster van St-Gildart, te He- vers, waar Bernadette Souhirous rust, in leven kloosterzuster Marie-Bernard, de Zieneres van Lourdes, door de Kerk vereerenswaardig verklaard. Ha de bedevaarders gekomen van Pa rijs en Home, worden voor heden .700 Duitsche bedevaarders verwacht. Bs gevluchte miysonnair-mcordenaas',, Het hof van Quebec heeft het verzoek tot in vrijheidstelling van Thaw inge willigd. Thaw was dus voor een oogen- blik formeel vrij, maar hij werd door de immigratie-overheden weer als onge- wenschte vreemdeling gevangen gezet. Men verwacht dat Thaw naar de Veree- nigde Staten zal .worden overgebracht,. De katholieke turners te Rome. Een stoet van katholieke turnmaatschappijen zou Zondag aanstaande de stad Rome doortrekken, tusschen St-Jean van La- tranen en St-Pieter. Het schijnt dat an ti-katholieke maatschappijen, voorna melijk de Giordano-Bruno, eene tegen- betooging op touw zetten, om do over heden te verplichten den stoet der ka tholieke turners te verbieden* traders blpzeraderheden. Reeds geruimen tijd was het Hol- landsch gerecht door de Hollandsche bank verwittigd geworden, dat er val sche bankbriefjes van 100 gulden uitge geven werden. Deze briefjes waren zoo goed nage maakt, dat er veertien in de Holland sche postkantoren en bij rijksontvan gers in betaling gegeven en aanvaard werden. Daar men vermoedde dat de briefjes niet in Holland gemaakt werden, werd het onderzoek op bedekte wijze in Bel gië en voornamelijk te Brussel en te Luik gedaan. Weldra kreeg men 'de zekerheid, dat al de valsche briefjes in betaling gege ven werden door een meisje schijnende ongeveer 20 jaar oud en door een half- slaclitigen neger. Deze werd opgespoord en herkend als zijnde een genaamde Hyppoliet Peret, geboren te Parijs in 1889. Deze had eene kamer gehuurd te (Berckein-Ste-Agatka doch had'er ook eeUe te Luik. Peret werd van nabij be waakt. Woens dag avond zat Pei<et op het terras van een koffiehuis, nabij de Vlaamsche Poort. Zonder dat hij er op lette, hadden eenige vermomde policiemannen aan een naburig tafeltje pihats 'geuofneü. Eenige minuten later kwam een net gekleed heerschap, schijnende ongeveer 40 jaar oud, Peret vervoegen. Weldra haalde deze heer eene brieventeseh te voorschijn, nam er een pakje Holland sche bankbriefjes uit en overhandigde ze aan den neger. Meer moesten de policiemannen niet weten ras als de wind sprongen zij op beide mannen en..., de kerels zaten in de val. Zij werden naar het policiebureel ge bracht en het parket verwittigd. Dit bevond zich weldra ter plaats. De gezel van den neger was een genaamde Bruno Fischer, van Duitschen oorsprong een oude graveerder, die thans met vrouw en dochter op den Gentschen steenweg, te St-Jans-Molenbeek woont. Behendig ondervraagd, deden Fischer en Peret weldra bekentenissen. Fischer maakte de bankbriefjes en Peret, ofwel de dochter Fischer, gaven ze uit. De vrouw eu de dochter van Fischer werden ook aangehouden. Deze laatste deed ook bekentenissen, doch de vrouw loochende voor iets in de zaak betrokken te zijn. De anderen bevestigden zulks. In de woning van Fischer werd al het materiaal aangeslagen. Men vermoedt dat de püchtigen talrijke valsche bank briefjes uitgegeven hebben en hun be drog hen dus een goeden, stuiver moet opgebracht hebben. Fischer, Peret en de dochter Fischer zijn opgesloten. De vrouw werd in vrij heid gesteld. De schurken vluchten per auto. De spoorwegschuimers hebben dezer dagen wederom een staaltje hunner stoutmoedigheid gegeven. Toen *de koopwaren trein nr 6937, rij dend tusschen Aarlen en Antwerpen- Zuid Dinsdag avond te Mortsel was aan gekomen, vond de machinist de baan ge sloten. De trein stopte. Een kwart uurs later, toen het sein vrije baan aan duidde, zette de trein zijn weg naar Ant werpen voort. Doch pas was de trein uit 't zicht ver dwenen of de kabienwachter van Mort sel zag een man over de afsluiting der spoorbaan klimmen en in een aldaar staande auto springen, die dan ook da delijk in volle vaart wegsnorde. Daar hem dit zeer vreemd voorkwam, en er in de laatste tijden veel op het spoor werd gestolen, telefoneerde de ka bienwachter dadelijk aan den statieover ste van Borgerkout om hem op de hoog te van dit alles te stellen. Wanneer de koopwarentrein te Borgerkout aankwam werden de waggons onderzocht* Een dezer stond open en men stelde de verdwijning vast van drie kassen, be vattend fonografen 'door een huis van Yorst-Brussel naar Roosendaal gezon den. Er waren ook nog twee kisten garen en lint verdwenen, een paar kisten wijn, een baal laken stoffen en eene kas siga ren. De ontvreemde koopwaar heeft eene waarde van 11.325 frank. Woensdag werd door een baanwerkër, nabij Mortsel eene verbrijzelde kas- en een fonograaf gevonden. Het is de vierde trein, die in een tijds bestek van zes weken in 'den omtrek wordt geplunderd. Zonderling mag het gekeeten worden, dat de schuimers steeds de waggons we ten te vinden, waar de beste koopwaar voor hen geborgen is. Een streng onderzoek is thans in gang. FRANKRIJK Genersal Lyautey in Frankrijk. Generaal Lyautey, uit Marokko vertrok ken, is Donderdag namiddag te Marseil le aangekomen. Hij heeft verklaard dat de toestand in Marokko uitnemend goed is en dat hij die gelegenheid wil benut tigen om 14 dagen te komen rusten. In den avond vertrok generaal Lyau tey nog naar Parijs. Vervolgens zal hij zich naar Crevic in Lorreinen begeven. Met verdwenen Hslssnaer. M. Mou- ton, bestuurder der rechterlijke policie van Parijs, ontving Donderdag avond een bericht uit Londen, hem meldende dat M. Mayer twee paarlen herkend heeft en tot het halssnoer behoorende. De opziener Paris van den rechterlijken policiedienst, die Woensdag avond naar Londen vertrokken is ten einde met de Engelsche overheden het onderzoek ver der ie drijven* heeft Donderdag de stuk ken van een eerste officieel verslag sa mengebracht om ze naar het parket der Seine te sturen, betrekkelijk de vijfvou dige aanhouding te Londen gedaan. Een zeilschip gezonken. De Deen- sche stoomer Xvand is nabij de aan legplaats van Duinkerken in botsing ge komen met den Franschen zeiler Ho- tre-Dame de France die gezonken is. De sleeper Europe heeft den kapitein en drie mannen gered. De matroos Guil- loiix is verdronken. Twee Pellclemannen tioodeüjk ge kwetst. Krachtens een huiszoekings mandaat kwam de veiligheidsoverste van Rijsel met twee zijner agenten, Donder dag avond bij een zekeren Facon, die be schuldigd wordt van sohriftverval- sching. Tijdens de huiszoeking beproef de Facon weg te vluchten, maar de po- licieoverste hield bom terug. Daarop trok hij zijn revolver en schoot op de twee politieagenten die doodelijk getrof fen ten gronde zakten. Facon zelfmoord- de zich daarop met een kogel door het hoofd te jagen. De agent Pollet stierf gedurende den nacht. Hij was 55 jaar oud en vader van {3 kinderen. Dit jaar zou hij op pensioen gesteld zijn geworden. De toestand van Leclercq is hopeloos. Hij is 30 jaar oud, gehuwd en zijne echt- genoote ligt gevaarlijk ziek'. DUITSGHLAND Be hitte en de manceuvers. Volgens de Berliner Tageblatt zouden er tij dens de Breslauer legermanoeuvers ver schillende gevallen van zonnestekeD voorgekomen zijn. Een soldaat zou be zweken zijn. Verscheidene andere zouden zeer gevaarlijk ziek liggen. Te Liegnitz, zouden drie reservisten bezweken zijn. In een ander regiment zouden een vijf tigtal soldaten ziek gevallen zijn door de vermoeiende marschen. Vier of vijf onder hen zouden bezweken zijn. Twse Officiers» vliegers gedood. De luitenanten-vliegers Eckenbrecher en Prinz zijn te Bring (Silezië), van eene hoogte van 100 meters gevallen tijdens eene proefvlucht. Het vliegtuig was om geslagen. De twee officiers werden op den slag gedood. Do Griekscha koninklijke faroilia te IVIunchen. Donderdag morgend is de Grieksche koninklijke familie te Mun ch en aangekomen. De koning en de erf prins zijn te Munchen gebleven. De an dere leden der familie hebben hunne reis tot Cronberg voortgezet. De koningin van Griekenland is met de princessen Helena en Irene, de prin sen Alexander en Paul in het kasteel van Friedrichshof aangekomen. Do Kruppzaak. Het parket heeft M. Brandt, oud-bureeloverste van 't huis Krupp, alsmede twee oud-bestuurders van hetzelfde huis en die te Berlijn ver blijven beschuldigd van omkooping ett aanzetting tot verraad van militaire ge-» lieimen. De zaak zal naar alle waar-» schijnlijkheid op einde October geóor- deeld worden. ENGELAND Een lock-out te Dublljn. 400 Pa troons hebben een besluit onderteekend' waarin zij weigeren ieder persoon tot de Vereeniging van het Vervoer j> behoo- rend, te aanvaarden. Zij verklaren dat al wie gehoorzaamheid weigeren zal aan de wettelijke voorschriften door de pa troons toegepast onmiddellijk zal wor den doorgezonden. Het besluit dat de pa troons komen te nemen boezemt groote onrust in, daar met het als een algemee- ne lock-out aanziet, die meer dan 30.000 personen van alle nijverheden en bijzon derlijk der koopvaardijvloot zal treffen, RUSLAND 37 knoopon in het uur. SnelbericKt uit Swineinünde de Russische torpedo- boot. Hovik heeft tijdens de officieel© proefnemingen eene snelheid van 37, knoopen in het uur bereikt. Tragische brand. Bij den brand van Ribatykve, nabij St-Petersburg, is eene gansche familie uit 12 personen bestaan de, in de vlammen omgekomen., SPANJE Betocgingen en woelingen. Men meldt, uit Barcelona dat nieuwe betoo gingen door de handelsbedienden op touw gezet, plaats hebben gehad. Op de Ste-Annaplaat-s is een ijzerwinkel ver nield geworden. In de San-Pablo-Para- lelo en Hospitaalstraten is met steenen geworpen geworden naar verscheidene magazijnen. De agenten chargeerden He betoogers en zes weerspannigen werden aangehou» den. VEREENICDE-STATEN Een iuchtürama. Uit. Santiago (Ca- lifornië) De militaire vlieger, luitenant Love is vfei'ongmikt in'^eneti val met zijn vliegtuig. Hij had eene hoogte van 2000 voet bereikt en daalde zachtjes ne der. Op 300 voet hoogte kon men rook uit zijn motor zien ontsnappen. Het vliegtuig plofte als een steen ten gronde en verpletterde den ongelukkigen vlie- De legeroefeningen zijn nu geëindigd; en hebben betoond, dat ons leger goed gedrild is eu eene vergelijking met vreemde legers gerust mag doorstaan.*. Ook hebben koning Albert en de over sten der krijgsbewegingen hunne vol doening uitgedrukt., over de lioudingi hunner manschappen» De gekwetsten en de zieken. t Van de ongeveer 500 soldaten, die alg dek zijnde naar de krijgsgasthuizen Van Leuven en Hamen gezonden werden, wa ren er Donderdag morgend bijna geene meer het einde der manoeuvers had al len genezen. Alleenlijk blijven er nog eenigen die aan pijnen in de voeten lij den en moeilijk kunnen stappen. Wat betreft de gekwetsten, dezer toe stand is zoo geruststellend mogelijk. De officier D'Aoust van het 8° linie, viel Woensdag van zijn rijwiel en we-rcf nog al erg aan het hoofd en de handefc g'ekwetst. Donderdag morgend is te Hamen het paard van een officier der lansiers uit gegleden. De officier vloog ten gronde en werd aan het hoofd gekwetst. Het paard werd erg gekwetst en moest afge* maakt worden. Wat kapitein Levêque betreft, die door eene geraaktheid getroffen werd, zooals wij geiüeld hebben, dezes toestand is eenigszins verbeterd. Bij is terug tot bezinning gekomen, doch zijn rechter arm is met lamheid geslagen. De genees heeren hebben hoop op genezing. Frankrijk en de Turksshe eischen. De Bulgaarsche afvaardiging te Con- stantinopel aangekomen heeft Donder dag morgend een onderhoud gehad met den groot-vizier. De onderhandelingen zullen misschien morgend, Zaterdag, ge opend worden. De Porte wil volstrekt Kirk-Kilisse en Viza. Anderzijds zou zij er nog op aandringen zekere grondge bieden op den rechter oever der Maritza gelegen te bekomen, wat voor gevolg zou hebben aan Bulghrië het meest prak tisch middel te ontnemen om aan de Egeesche zee te geraken. De groote mogendheden zullen zulks wellicht niet toelaten. Frankrijk yooral, dat aan Griekenland

De Volksstem | 1913 | | pagina 1