EEN m 'T ANDER BRIEF UIT LEDTEN Schrikkelijk irama fier ziwielBsstal buitenland lisJienSessde |an-ga;r?g ra' £33 33 j®k.C3r Bit rammer Bevat 12 Mailzljdeu ea wardt verkeeM aan 5 centiemen. IN BE BALKANEN DE ABONNEMENTENT Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureslen van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds m 4j» 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour tonte Ia publicité commerciale et finaneière du journal, s'adresser exclusivement a l'Aaence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUssSEL* I TEMLST' CS. COSTS, EeinrcpSaals, 3 I «3, Kerlcutraat. Telefoon A 3299 Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-Da Genclt. AANKONDIGINGEN l KI. aanjr. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1,09 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws por regel) [r. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Fdnanc. aankon, (perregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Het was ten jare 1884. De wetgevende verkiezing van 40 ?nui, had het liberaal landsbestuur, uit zeven vrijmetselaarsministers be Maande, erbarmljjk ten gronde doen tuimelen. Nooit had eerie partij zulke verpletterende nederlaag ontvangen en... zij was verdiend. Da hatelijke schoolstrijd, welke stroomen tranen had doen vergieten had het herta van alle weldenkende lieden met bitterheid vervuld. De schandelijke geldverkwistingen, de schreeuwendeonreclrtveerdigheden, de 'dwang, de vervolgingen en da belas tingen, tot op het pijpten tabak van den armen werkman, hadden elkeen verontweerdigd en waren oorzaak der bloedige nederlaag van den 10 J-uni. ?- Chronique schreef den dag na de kiezing Het is gesne ne derlaag WELKE WIJ BEKOMEN, HET IS «ENB VERPLETTERING. Stilaan, melhangende ooren, kwamen de kopstukken der liberalen uit hunne schuilhoeken, alwaar de schaamte der klopping van 10 Juni hen eenigen tijd had opgesloten. Zij staken de hoofden te zamen, zij verbroederden en beraad slaagden. Er werd besloten, om te toonen dat de liberale partij nog leefde, dat er eene grrrootscbe betooging'in de hoofd stad zoude plaats grijpen. Deze betoo ging werd belegd op bet einde der maand Augusti. Door ganscli het land werden do ge kwetsten en de overblijvenden van den slag van 10 Juni opgetrommeld. Omtrent veertig duizend man trok ken in stoet door de straten der hoofd stad. Daar de katholieken de denkwijze van elkeen eerbiedigen, werden zij niet het minste verontrust en konden in volle vrijheid een weinig lucht aan hun benepen hert geven. Gebruik makende van hun recht, besloten de katholieken insgelijks eene betooging in ta.rickten. Zij ook wilden iunne gelederen in oogensohouw ne men en hunne manschappen tellen. Het was don Zondag, 7 September 1884, dat de stoet der katholieken van gar.scli het land, de straten der hoofdstad zouden doorkruisen. Van uit de vorste hoeken van Bel gië kwamen onze vrienden biijgemoed mei vaandels, kartels en muzieken te Brussel aan. Hun getal overtrof de honderd duizend. Zij kwamen ongewapend, geheel en jpnsch vertrouwende op het gegeven woord van den heer Buis, liberale burgemeester van Brussel, die plech- 'iglijk beloofd en verzekerd had de orde te zullen handhaven. Nauwelijks waren de verschillende maatschappijen in de hoofdstad aange komen, of zij bemerkten zekere groep jes van lieden, gewapend met stokken, die eene onwelwillende en uitdagende houding aannamen. Reeds van in den voormiddag hadden er zekere botsin gen plaats, die niets goeds voor den namiddag voorspelden. Rond drie ure nanoen, zette de 'toet der katholieken zich in beweging. Nooit had men prachtiger schouwspel in do hoofdstad gezien.Zoo ver betoog reiken kon zag men die lange rij van deftige lieden, die onderdo zijden- of de Buweelen met goud gestikte vaandels, statig de straten doortrokken. Edoch.,., welk oorverdoovend ge- "kuifol gaat er ginder op Ziet, hoe de stokken in de hoogte geheven, vree selijk op de hoofden der betoogers ne dervallen. Dezelfde stokslagers welke in 1875 de rustige bedevaarders welke vanOostacker kwamen aanvielen ener verscheidene doodden, zijn nogmaals aan het werk. De kostelijke vaandels der maat schappijen werden in flarden ge scheurd de koperen muziekinstru menten "werden ontnomen en onder de voeten van het schuim der bevol king, tot dit schandalig werk uit- genoodigd, plat gestampt de groote trommels eerden verbrijzeld, de hoe den der betoogers afgerukt en zakken blauwsel werden van uit de boven verdiepingen op de manifesteerders uitgegoten. Deerlijk gehavend, met verwondin gen en gescheurde kleederen, kwamen onze landslieden laat in den nacht te huis. Da geuzen hadden zich gewroken over de verpletterende nederlaag van 10 Juni. De liberalen hadden in hunne ga zetten reeds zoo dikwijls de boeren uitgescholden voor dommerikken, voor LOMP VEE, VOOl' PLOEGEN DIE IN God GELOOVEN. Nu hadden zij naar hertelust bunnen haat tegenover de christen landslieden kunnen bot vieren. Niet te vreden met hen door alle soorten van belastingen edurende zes jaren te hebben uitge zogen, wilden zij die brave menschen nog eens duchtig afrossen. Dit zal hen toch niet beletten bij het naderen van elke kiezing, de onbeschaamdheid zoover te drijven de stemmen der buitenlieden te komen gfbedelen en in hunne gazetten te schrijven dat zij den landbouwer zoo zeer beminnen en hen willen kig maken. Doch onze landslieden, al worden zij door de geuzen voor domme men schen uitgescholden, zijn niet dom. Zij zien klaar langs welken kant do def tigheid en de rechtveerdigheid is en zij houden niet van menschen die aan eene stokslagerspartij toebekooren. Den 7 September 18S4, zal ten eeu wigen dage in de geschiedenis van ons vaderland gehoekt blijven, tot schande en oneer der liberale partij, die tot zulke lage middelen haren toevlucht genomen heeft. D© klas V£F1 1813. De milicianen der klas van 1913 zullen den 15 en den 16 September aanstaande onder de wa rns geroepen worden. Den 16 voor de 6®, 7a, 8® en 13° linieregimenten, de 1®, 2® en 3® regimenten jagers te voet de grenadiers, de 1® en 2e regimenten carabiniers en bet bataljon wielrijders den 15 September voor de andere regi menten voetvolk, en de ruiterij, artille rie, administratiebataljon, enz. Het vreemds! ingeribezoèk te Gent. Ziellier eene statistiek over de personen, die van 1 April tot 31 Augusti, minstens één nacht te Gent hebben doorgebracht: April 2617; Mei 5177; Juni 6074; Juli 6417 Augusti 9061hetzij te samen 29.346 personen. Aan vreemdelingen kwamen U11 Duitschers ^744 Engelschen 2853 ,de socialisten aanketenen liefde tot Oostenrijkers 235 Bulgaren 8 Denen 78 Spanjaarden 143 Franscken 6397 Grieken 9 Hollanders 2244 Italianen 156 Portugeezen 28 Rumenen 29 Russen 269 Zweden en Noren 100 Zwitsers 158 Turken 48 Algerianen 142 Congoleezen 1 Egyptenaren 64 Transvalers 8 Tunisiers 32 van Azië 34 Asuraliërs 2 Amerikanen 485. In deze cijfers zijn niet begrepen de iersonen, die zich gericht hebben tot het ïuisvestingscomiteit en die bij bij zonde ren hunnen intrek genomen hebben of in openbare inrichtingen (scholen en nachtverblijven, enz.). Het bureel van Gent-Zuid heeft onge veer 17.000 logementen ingeschreven dat van Gent-St-Pieters meer dan 800 en 't bureel y.aa het Rond-Punt der Vlaan- derenstraat 5.000 leden van maatschap pijen. Een groot aantal dezer reizigers brachten twee en zelfs .verscheidene nachten te Gent door. Eindelijk richtten zich' verscheidene personen tot bij zonderen, aan wier ven sters een opschrift vermeldde, dat zij kamers ter beschikking stelden van rei zigers. Ook verblijven nog een aantal ten- toonstellers op appartementen, zonder zich ten policiebureele te hebben bege ven. O© hoofddeksels In het leger. Het is waarschijnlijk de laatste maal dat on ze troepen, voor de groote legeroefenin- gen, de tegenwoordige hoofddeksels zul len dragen. De lansiers zullen, in plaats van de schapska een lichten colback krijgen de linietroepen zullen eene kepi krijgen, in plaats van de ronde muts, en de kanonniers, zeer waarschijnlijk, een helm. De gidsen en de jagers te peerd zul len, evenals de lansiers, met eene lans gewapend worden. slotvergadering alsook het banket met hunne tegenwoordigheid vereerden, moedigde Pater Rutten eenieder nog aan om elk uit al zijne krachten te werken tot het ver wezen tlij ken van den Socialen Vrede, tot verheffing, van zich zeiven en van al de werklieden. De vergadering werd geheven onder 't zingen van den Vlaamschen Leeuw onder eenen onheschrijfelijken geest drift. Zesde Vlaamsch® sociale week. Van jaar tot jaar wint deze instelling veld zoo in het getal medewerkers als in belangrijkheid van hare werking. 620 deelnemers vergaderden hier da- ilijks van 's morgends 9 ure tot 12 1/2 en 's namiddags van 2 1/2 tot 6 ure. Een uitgebreid programma waarvan al de te ge-yen lessen moesten uitkomen op de zedelijke verbetering der werken de klas, is onder de algemeene en op houdende oplettendheid der aanwezigen ten uitvoer gebracht. De strijd tegen drankmisbruik de levensvoorwaarden •r werklieden met weekabonnementen; de voorwaarden vereisGkt om eene werk staking to verrechtvaardigen de hoo- gere opleiding in studiekringen en ein delijk een onderzoek oyer de nieuwe in stelling aangekondigd door minister Hubert, over eene bevredigingscommis sie gelast om tuss.chen te komen in ar beidsgeschillen ziedaar de bijzonderste punten welke allen meesterlijk zijn be handeld en besproken. Des avonds werden er liederavonden en kunstvoordraebten gehouden, waar van eene door den vclksgezinden pastor Hugo Verriest wellicht nooit uit het ge heugen der aanwezigen zal worden ge- wischt. [Wat geestdrift, wat eensgezind heid Eenige woorden nog over de Slotrede van den onvermoeibaren pater Rutten Al onze werkzaamheden in eene slot rede samenvatten is een onmogelijk werk, doch als bësluit wil ik herhalen dat onze-strijd een rechtvaardige strijd "s dat hij voor onze opbeuring ge schiedt, zoo stoffelijke als zedelijke en godsdienstige, en niet tegen de pa troons of de bazen is gericht. Onze strijd is gevestigd rotsvast op de recht vaardigheid. Nooit mogen wij vrijwillig iemand, of ware het ook onzen patroon, beschadigen of te kort doen. Onze ei- schen worden rijpelijk gewikt en gewo gen en wij aarzelen niet werkbroeders af te keuren die zonder grondbegin, zon der goed oordeel, zonder rechts iets doen dat den patroon kan hinderen. En hoe spijtig toch dat onze werking nog door sommigen met verachting, af keuring en vijandelijkheid wordt aan zien. Hoe spijtig nog dat velen van ons verwijderd blijven omdat zij ons niet kennen. En dit geldt zoo voor veel ka tholieke patroons, als voor andersden kende werklieden welke men onder alle voorwendsels van ons aftrekt, 't Is na de rechtvaardigheid de liefde die ons be zielt liefde tot onze verdwaalde broe ders, dije den prijs van hunne ziel niet voldoende achten, en voor den schijn van een weinig stoffelijk genot zich bij de socialisten aanketenen liefde tot on zen evennaaste in 't algemeen, dus ook voor de patroons, die al het voordeel nog uiet schijnen te vatten dat zij zelve zou den genieten uit de jgyndikale werking. Die liefde sluit natuurlijk niet uit het erdedigen onzer rechtvaardige eischen: wij nemen als grondwet aan den wereld- brief van Leo XIIIRerum novarum is ons programmaDat om Gods wil, toch ook de patroons en welhebbende lieden niet vergeten dat die encycliek, niet enkel geschreven is voor de werk lieden, maar ook voor hen zei ven. Na nog eenieder te hebben bedankt en in 't bijzonder M. Lorain van Parijs, -tichter der Sociale Week in Frankrijk, 4. Poullet, minister van Kunst en Let teren, senator baron Ruzette, oud-gou verneur van LWest-ViaanderenA die de in 33xa.-it©cliJ.^.32Lc3. 13 doodsn. Verscheidene zwaar gekwetsten. Een onderwijzer van Degerloch, Wa gner genaamd, die opeens kwaadzot ge worden is heeft zijn dorp op de vier hoe ken in brand gestoken. Op het oogenblik dat men Hem ging overmeesteren schoot hij op zijne achter volgers en doodde 8 personen. Verscheidene andere werden zeer zwaar gewond. Vervolgens ging hij zich in eene schuur verbergen waar hij door het volk gelyncheerd werd. Men vreest dat hij van zijne wonden niet zal genezen. Vroisw en Kinderen vermoercS. Wamieer de politie dezen morgend het huis van Wagner binnendrong, vond zij de vrouw eu de vier kinderen van den onderwijzer dood ten gronde liggen. Nadere bsjzonc&eren. Rond 2 ure van den morgend werden de inwoners 'van Mülhausen door vier brandrampen gewekt. Weldra was de gansche bevolking te been om het vuur te bestrijden, 't Is op dit oogenblik dat dit tragisch schouwspel zich ontrolde Voor het vuur ontwaarde men een man met een masker op en eenen band om de lenden dragende die met revolvers be hangen was. De droeve held bedreigde de menigte met twee revolvers. Men herkende welhaast Wagner, rde dorpsonderwijzer van Degerloch. De ge naamde Vogel, die het beproefde den krankzinnigen te naderen werd neerge schoten. Een ander persoon onderging hetzelfde lot.. Daarop liep Wagner het huis van zijnen schoonvader binnen, dat hij in brand stak. De menigte kwam vastbesloten voor uit toen opeens nieuwe vuurschoten weerklonken. 6 manspersonen van 35 tot 60 jaar oud en een 13-jarig meisje wer den doodelijk getroffen. De moordenaar vuurde echter voort. Men telde welhaast 8 dooden en een twintigtal gekwetsten. De veldwachter en een spoorwegwerk man, overvielen den gevaarlijken Wa gner op het oogenblik dat hij zijne re volvers herlaadde. De moordenaar had 250 kardoezen op zich. Hij verdedigde zich hardnekkig. De veldwachter werd door twee revol verschoten gekwetst. Alvorens zich naar Mülhausen te be geven had Wagner zijn gansche familie Tot hiertoe had de onderwijzer die 35 jaar oud is niet het minste teeken van geestesverbijstering gegeven. Men kan zich geen gedacht vormen van den woesten vernielingsgeest die hein bezielde wanneer men vernam dat hij in den stal waar hij binnengevlucht was verscheidene koeien en een stier had doodgeschoten Wanneer de krankzinnige eindelijk onschadelijk gemaakt was, telde men te Degerloch 6 dooden.'Te Mülhausen wa ren 8 lijken. De veldwachter die zooveel moed toonde bezweek een weinig later. Deze tragische lijst mag echter nog niet gesloten worden, daar er een zestal gekwetsten op sterven liggen. Vijf schu ren en huizen werden de prooi der vlam men. In den namiddag werd Wagner door den onderzoeksrechter van Vaikingen ondervraagd. De moordenaar antwoord de met vaste en klare stem en verklaarde dat hij sinds lang zijne misdaad voorbe dacht had. Bij zijn vertrek uit Degerloch had hij op de deur zijner woning een kaartje vastgestoken waarop geschreven was iedereen op reis den kruiser <r Rurig onder het bevel-* hebberschap van admiraal Essen, 4 pant serschepen, vijf eskader-torpedobooteü en den transportboot Riga Een Baitsohö luchtbal landt te Seclirr. - Een Duitsche luchtbal waarin twee personen plaats hadden genomen is Vrij dag morgend te Seclin nabij Rijsel ge land. De twee luchtvaarders behooren tot eenen club van DusseldorfDe lucht bal was in den nacht van Donderdag tot Vrijdag opgestegen. Hij heeft gansctt België doorkruist en verloor zijnen weg boven het Fransch grondgebied. Na de .gebruikelijke formaliteiten en na door den algemeenen sekretaris van de póli- tieprefektuur ondervraagd te zijn, kon den de twee luchtschippers vertrekken. DU9TSGKLAND De brutaliteiten in bet leger. Een onder-officier, Lankow genaamd, komt door den koogeren krijgsraad van liet 15° korps van Straatsburg veroordeeld te worden tot drie weken arrest wegens mishandelingen op een jongen soldaat, bij zooverre dat deze laatsto getracht heeft zich te zelfmoorden. Brand aan bcsrd van oen onderzeeër. Men meldt uit Heligoland dat brand^ ontstaan is op den onderzeeër nr 5 ten gevolge van eene verhitting van een pe- troleummotor. De torpedoboot nr 4 kwam dadelijk den onderzeeër ter hulp. Het vuur werd spoedig geblusckt. OOSTENRIJK-HONGARIg O© moordenaar Rupp geopereerd. Het assisenhof van Krems veroordeelde in Juli laatstleden den genaamde Rupp Jozef tot verhanging, wegens moord op een veekoopman. Over drie weken nu, werd de gevan gene ziek en de dokters achtten eene heelkundige bewerking noodig om den patient te redden. Rupp verzette zich hiertegen maar hij werd niettemin naar een hospitaal van Weenen overgebracht. Nu, is hij totaal genezen en is terug in het gevang van Krems opgesloten, waar binnen kort zijne terechtstelling zal plaats hebben. ENQELAND Os ste-mresfotdames stichten brand. Er is brand ontstaan in het DulwicK College een groot lyceum der Londen- scke zuid-ooster omgeving. Men zou olie kruiken en kaarsen in den omtrek van de plaats der ramp gevonden hebben, wat doet veronderstellen dat stemrecht dames den brand stichtten. Het vuur ia spoedig geblusckt geworden. De schade is ook niet zeer aanzienlijk. RUSLAND Dö Gridera, Te Tkaterinoslav ïs een cholerageval vastgesteld. SPANJE Een drogist van Sevilla aangehouden. Een sneiberickt uit Se villa meldt dat de genaamde Canal, drogist, aangehou- den is, onder beschuldiging van sluik handel te drijven in poeder met de op-, standelingen van Marokko. se AM O© erfprins te Parijs. Hit Bangkok meldt men aan den Temps dat de erfprins van Siam, prins Pitzanulok op 7 September te Singapour zal inschepen om een 14-tal dagen incognito te Parijs te verblijven. -V- FRANKRIJK Een Russisch eskader te Brest. Binnen eenige dagen zal er to Brest een Russisch eskader aankomen, dat eenige dagen in de oorlogshaven zal blijven liggen. Het eskader zal samengesteld zijn uit De Onderhandelingen. Zooals wij het reeds meldden werden Zaterdag de onderhandelingen te Con- stantinopel geopend. Langs beide zijden is men zeer gerust aangaande den uitslag der conferencie, en men wenscht vurig deze te zien ein digen. Wat meer is, liet terrein zou reeds grootendeels klaargevaagd zijn tijdens de officicüse onderhandelingen zouden de vertegenwoordigers van Bulgarië en Turkijë reeds overeengekomen zijn, aangaande de algemeene grenslinie tus schen de beide landen. Zij zou uitgaan van Enos, zou vervol gens den loop der Maritza volgen tot de zuidergrens van Andrinopel dat een aan zienlijk hinterland zou bezitten. Kirk-Kilisse zou aan Turkije blijven, maar desaangaande zijn de onderhande lingen nog niet geëindigd. Het is to be twijfelen dat Bulgarië hoe haastig het ook moge zijn, er zal in toestemmen Kirk-Kilisse dat voor hem een symbo lisch beeld is, aan Turkije weder af te staan. Het schijnt dat Frankrijk, Oostenrijk en Rusland aan hunne gezanten te Coi- stantinopel de noodige inlichtingen ge geven hebben om de Bulgaarsckü eischen te steunen. Indien het zoo is dan mag men hopen dat de vergadering van Constantanopei dra haar werk zal eindigen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1