BROEDER en PRIESTER Be Wereldtentoonstelling Brosselsclie Kiekskens iff Jas, termaas»"»-"- Nieu ws b erich ten Dion du Crédit van Brussel. Spaarkas. Interesten 0 1/2 p. ii. tot 5800 frank. SiUegelfahrisk A. L. MEYVAERT Rechterlijke Kronijk Boetstraffelijke EecMiiank van BsMemondf DE VOLKSSTEM 7 EN 8 SEPT. 1913 Da Serbo-Mafttenegrljnsche g?ens. Naar het schijnt beginnen er moeilijk heden te ontstaan tusscben Servië en Montenegro aangaande de begrenzing in de streek van Ilizrend. Men is zinnens zijnen toevlucht te ne men tot het scheid gerecht, zooals in het tractaat voorzien is. Do Tisrko-Griehsch© onderhandelingen. M. Panas, minister van binnenland- feche zaken is naar Lautraki vertrokken om aan M. Venizelos het vast plan der Grieksche voorstellen voor te leggen, aangaande de herneming der Turko- Grieksche betrekkingen. Twee kwesties blijven nog te regelen deze der va- koevcn en deze der nationaliteiten. De Porte vraagt dat al de staatsge bouwen die op het veroverde grondge bied staan, zouden erkend worden als vakoef Het Grieksch gouvernement zegt dat het slechts de geestelijke instellingen ,voor vakoeven aanziet. De Porte aanvaardt dat de bevrijding 'der krijgsgevangenen slechts na de ver wisseling der vredestractaten zou ge schieden. De teruggave der stoomers is ook geregeld. De kwestie der oorlogschatting zal voorgelegd worden aan den f'inancieelen raad van Parijs en aan het Scheidsge rechtshof van Den Haag. De Turksche afgevaardigde Rechid- 'bey zal de voorwaarden aan de Porte be zorgen. Men denkt dat binnen 14 dagen al de Kwesties zullen opgelost zijn. SISKA. Dag, Anna ANNA. Dag,Siska SISKA. Wa nieuws in de wereld? ANNA. Nieuws, groot nieuws, Siska. M.Doinsj spreekt van zijn demissie te geven, i SISKA. 'tls toch niet waar zeker, Anna Daar geloof ik niets van. Demissie van Kamer en Stadhuis. Da moet ik eerst zien. ANNA. M. Doinsj heeft hot zelf ge schreven, Siska. Luister Liever uit de Kamer en uit 't Stadhuis, dan mijn plicht niet to doen van christon beschaafde mensoli en van Demokraat SISKA. Ik versla u niet monsch. M. Doinsj is toch een Demokraat ANNA. Een aardige DemokraatDe mokraat dat is toch vriend van werk" V©Sk9 dat is toch vriend van don menschi Nu hij wil de SïPISïe kSndenSBï pri- veeron van schöolvoeding en kleeding, als ze naar eene broedersschool gaan. SISKA. Dat is legen hot geluk van *i Werkmanskind. I)at is geen demokraat zijn. Bijlange niet.: ANNA. Go verschiet er van Siska, maar 'l on is nog niet al. M. Doinsj wil ook <iat de Staat geen conliöm geve voor de broo ders die de aa*csae BissucSetpen voor niets in de scholen onderwijzen. SISKA. Maar dan moeten die broeders vergaan van honger of wel ons Land verla ten om elders school te geven. ANNA. Zeker Siska en alzoo zouden de lagere vrije broodersscholen, in België, afgeschaft worden SISKA. Hoe venijnig. M. Doinsj wil dus hetzelfde als do goddeloozon on de franc- raussons. Hij wil de arme kinderen beletten van naar eene broedersschool le gaan. ANNA. 't Is wreed Siska, hoe diep is M. Doinsj toch gevallen, 't Is spijtig dat al de menschen van hot arrondissement dat niet welen. Het zou er velen de oogon doen open gaan. (Ze klappen voort). Een verhaal uit de dagen der Commune. (56"* Vervolg.) Met het doel om u allen, als ge dwee werktuigen, tot het volvoeren van ieene reeks misdaden te gebruiken... Op dit oogenblik klonk er in den gang - een luid gedruisch van voetstappen, van sabels die langs den vloer sleepten, ver volgens las men de namen van eenige .veroordeelden af. De deuren gingen open en werden op nieuw gesloten voor de tweede maal weerklonken de sabels tegen de steenen 'der trappen en langzamerhand stierf het gerucht weg. Xaverius sidderde. Sulpice viel op de knieën. Twee minuten daarna klonk er op de binnenplaats een knetterend onregelma- tig geweervuur, daarna twee of drie pis toolschoten en de kreet Leve de Re publiek Xaveriuszegde Sulpice, terwijl hij de handen van zijn broeder in de zij ne vatte, daar zijn zooeven martelaars gevallen, en onze beurt zal spoedig ko men... Ik zweer het u, hij onze zalige moeder, bij mijne beloften, hij mijne #iel, wij moeten er aan denken om te sterven.... Xaverius, ik zou het bijna kunnen begrijpen, dat gij een vreemden priester verstooten zoudt, die uw gewe ten kwam peilen om het zijne geheimen te ontlokken... Maar aan mij, arm kind, wat kunt gij mij zeggen dat ik niet weet, dat ik niet verontschuldigen kan.. Het is niet slechts de dienaar van God die u ondervraagt, het is uw broeder, die aan den rand van ons beider graf u Do kisFoensfl schaüen. Een fcawo?* derenswaardlgo miljardair. De ge noegens van een iijnvisschsr. Men schrijft ons Brussel, 6 September. Gij zult met eene vaderlandslievende vreugde vastgesteld hebben, dat onze troepen zich tijdens de laatste krijgs oefeningen prachtig gedragen hebben en bewijs gaven van goed verstane tucht. Een invaller zou duchtig af te reke nen hebben, met zulke moedige en goed aangevoerde manschappen. Gisteren ontmoette ik een der solda ten, die ten gevolge van verwondingen aan de voeten, naar het gasthuis wa# gezonden geworden. Ehwel, zegde ik hem, de Belgen hebben nu eens getoond, dat zij hun va derland konden verdedigen, niet waar? Ja, zegde het piot je, wij hebben katoen gegeven. Was het niet wat lastig? Oh jaWij hebben groote mar- schen afgelegd en waren soms letterlijk af, doch wanneer de eindaanval gebla zen wordt, dan voelen wij allen als een elektrische schok en wij allen sprongen als tijgers vooruit, naar den vijand. Wa re het serieus geweest, er bleef geen man over. En eten, was het goed en op tijd besteld Dat kon beter geweest zijn, vooral voor jonge magen, en tijdens dien cor- vée, maar... 't is ook al voorbij,. x Brussel heeft de eer gehad, eenige dagen Carnegie binnen hare muren te hebben. De miljardair beloofde er te zul len tcrugkeeren. Het kan moeilijk an ders zijn ook hij werd er als een Ko ning ontvangen en rondgevoerd. 't Dient echter gezegd te worden, dat M. Carnegie niet geëerd werd om zijne fabelachtige rijkdommen, maar wel om zijne wereldbekende naastenliefde en omdat hij zijne fortuin schijnt te willen offeren op het altaar van den wereld vrede. Zulks onderscheidt hem van zijne koilegas-miljardairs. Bij anderen ont wikkek de fortuinsaangroei eene razen de eigenliefde. M. Carnegie heeft begrepen, dat hoe rijker hij wordt, hoe meer hij zijn even naaste moet beminnen en daarvoor ver dient hij allen dank. 't Is vacantie. De ministers zijn weg, de Kamers zijn leeg. Er is dus niet veel werk op den winkel. Daarom men zal mij zulks wel vergeven kom ik nog maals terug op mijn geliefkoosd ver maak en tijdverdrijf, het lijnvissehen. Dat men om een goed visscher te zijn eene groote dosis geduld moet hebben, is geweten, doch, wat al avonturen een visscher tegenkomt mag ook wel eens .gemeld worden. Nu eens zijn het de pieren, wormen, teeken of hoe men het ook noemen mo- die uit hun doosje ontsnapt zijn en den trein rondkruipen, dan weer zijn het de springlevende snoeken, kernels of brasems, die in hun zinkeu hakje wat te veel,leven houden en het water doen storten op het hoofd van den persoon, boven wiens hoofd men het bakje in den trein plaatste. Men mag dan beginnen verontschuldigingen maken, zooveel men wil, het helpt niet altijd en zeer dikwijls vooral als men in tweede klas reist krijgt men zeer aardige komplimentjcs naar het hoofd. Daarom is het nog best, in derde klas te reizen, als men uit visschen gaat. Daar ten minste ontmoet men confraters en lieden die belang stellen in de visch- vangst. HAROLD. vraagt, of gij tot op dit uur waarlijk gelukkig zijt geweest? Neenantwoordde Xaverius het hoofd schuddend. Was het niet voor een onvolkomen genot, dat gij duizend martelingen on- dervondt?... De feestbeker heeft gal op zijn bodemDe schuldige vermaken slepen eene walgende verzadiging ach ter zich... Men zoekt nog, men wil ge noegens uitvinden om zijn geest, hart en zinnen op te wekken En men vindt lc- dighoid in zijn hart, uitputting in zijn geest en walging in zijne zinnen. Dat is waarmompelde Xaverius. Alle afgoden, die de wereld aan bidt, hebben uwen wierook ontvangen, gij wenschtet. de liefde, waarvan de hei lige Augustinus spreekt, maar wijl gij haar niet vroegt aan de altijd oude en nieuwe schoonheid, vondt gij zelfs de schaduw dier liefde niet... Gij beklaag- det mij wijl ik in armoede leefde, vastte en mijn lichaam verstierf, en toch, on der al die ontberingen, klopte mijn hart dikwijls van vreugde en loofde ik God met een lofzang Helaas sprak Xaverius, en liet zij ne gevouwen handen op zijne knieën vallen, Betreurt gij het niet, hernam Sul pice, dat gij uwe gedachten en uwe ziel bezoedeld hebt. in de plaats van ze zui ver te bewaren Ja, zegde Xaverius, want 't, schijnt mij toe, dat die ziel dood is en dat de zuiverheid, waarvan gij spreekt, er nooit nïeer zou kunnen bloeien. De menschen, die partij trokken van uwo gebreken, hebben u schande en vervloeking toegeworpen, en dc.Heer heeft het toegelaten, omdat de rijkdom men en het geluk u van Hem verwijder den... Thans roept Hij u.... Hij kent de TE GENT Branden in el© Tentoonstelling. Gisteren namiddag, rond 3 ure, was men aan den arbeid in het werkhuis der Trams Decauville, toen bij het smeden een vuursprankel in een stapel katoen vloog, dat gebruikt wordt als bour- rage Daar de grond doortrokken is van de benzine, waarmede de locomotief jes gestookt wórden, sloeg er dadelijk eene groote vlam op. De pompiers werden verwittigd, doch vooraleer zij ter plaats wai^n, had het personeel, onder het bevel van den be stuurder, het begin van brand reeds met aarde gebluscht. Do diefien in Us- Wereldie?*:tocrcstsS I teg. Het parket zet nog steeds zijn onder zoek voort in zake de laatste diefstallen, die in de Tentoonstelling gepleegd wer den. Voor wat den diefstal van gouden kel ken, juweelen en dergelijke uit den stand der St-Lueasschool. heeft het par ket eenige dagen geleden de vingeraf drukken doen nemen van een aantal per sonen die in de Tentoonstelling in be diening zijn. Er, is echter nog niets ont dekt. Wat de zaak van het Belna paviljoen betreft, daar schijnt het nog zonderlin ger. Uit het onderzoek is nu gebleken dat de bedienden, die op den wachter geschoten hebben, wel de wacht hielden om alzoo den kerel te vangen die schier alle nachten de flessclien bier van het personeel kwam robberen. Wat de wachter betreft, gewoonlijk zijn zij vergezeld van een hond voor hun ne ronde. Toen hij in liet paviljoen drong, had hij geen hond bij zich... De ontknooping zou heel verbazend kunnen zijn. Senegaleeseh dorp. Verlaat de tentoonstelling van Gent niet, zonder het Senegaleeseh Dorp be zocht te hohben 130 inboorlingen, werkerze den, gebruiken, dansen, tam-tam. 612 BrüSSGl. Dievegge geknipt. Een jonge dame van Marcinelle, die geladen mot een reiszak een groot magazijn der Nieuwstraat afliep, werd geknipt op liet oogenblik dat ze een kostbaar voorwerp onder haren rok wegmoffelde. Opgepikt, onderzocht men haren reiszak, waarin zoo wat van alles zat, van diefstal voort komend bloesen* reukwerk, en zelfs een haarborstel... Bestolen. r Wanneer men bij een notaris geld ontvangt, is recht naar huis de boodschap. Om dit vergeten te heb ben, stelde een inwoner van Ziqnik gis ter vast, dat de 9 250 fr. door hem Ijij een notaris opgestreken en in zijn brie- ventesch geborgën, waren verdwenen, nadat bij in eene herberg der Ruslaijd- straat. aan de Zuidstatie in gezelschap van twee lieve meisjes een paar glazen bier had gedronken. 214 Geplunderd. De bazin Meschaih, die herberg houdt in de Savooiënstraat, te St-Gilles, stelde Vrijdag morgöhd vast, dat. inbrekers haar 's nachts een be zoek hadden gebracht en met den inhoud der schuif en met de tinnen maten wa ren gaan strijken. Erge val. Vrijdag morgend had een erg ongeluk plaats in een gebouw der Rijke Klaréhstraat, waarin men al lerlei herstellingen aan 't doen is. Een metser, Gusiaaf Heukeliers, wonende zwaarte uwer beproeving. Onschuldi onderging Hij eens het onrechtveerdi.. vonnis der menschen. En zoo gij smne- kend dc armen naar Hem wilt uitstrek ken, zal Hij u redden, u tot zich-trek ken en u voor de eindelooze jaren, wier aantal niemand herekenen kan, hi t ge luk schenken, dat de wereld u belooft, zonder bet te kunnen geven. Voor de tweede maal onderbrak een luid getier de ^wee broeders, en Xave rius hoorde eene stem die riep Parijs staat reeds in brand de vlammen woeden in het ministerie van Financiën, in het gebouw van het Le gioen van Eer, ijx de rue de Lille in de Tuilerieën Mijn Godj mijn God sprak Sul pice, hebt Gij ons verlaten? Daarop her haalden woeste stemmen De Versaillers zullen in de plaats van Parijs niets dan een asclihoop vin den FAlle goede patriotten aan t' werk Een pistoolschot voor de gijzelaars, en men schenke de vrijheid aan allen, die de wapens willen opnemen voor de zaak van hot vólk. Een luid geknars van sleutels klonk in de sloten, het gebrul van vreugde der gevangenen was het antwoord op de woorden die gesproken werden, en eene bende moordenaars en dieven stormde onstuimig door de gangen. Zij gingen deel nemen aan de plundering en den moord en zich wreken op de wet, die hen getroffen had. Ook de deur van Xaverius werd op hare beurt geopend, en een der bewa kers door de hoofden der Commune over La Roquette aangesteld, reikte Xaverius een geweer toe. Ziedaar 1 zegde hij, gij hebt kans! In alle geval is een kogel nog beter nog het mes van ChariotDe Versaillers Dambordstraai, ging met een mortelbak op den schouder eene ladder op, toen hij opeens het evenwicht verloor en viel. De ongelukkige kwam op een hoop materia len terecht en werd erg gewond aan het hoofd. Men heeft hem in allerhaast naar het gasthuis overgebracht. Fdaar ja, buurvrouw, mijn koffie is altijd goed, want ik gebruik de Chicorei der Trappisten Vincart. 1500 N Laekdn. Lijk opgehaald. Vrij dag namiddag heeft men nabij de brug gen, uit de Willebroecksche vaart, het lijk opgehaald van den genaamde Jozef Van der Biest, 20 jaar oud. Deze jonge ling was sedert verscheidene dagen uit zijne woning, Haechtschen steenweg, verdwenen. Men denkt dat er eene zelf moord in 't spel is. Etterbeek. Het drama. De toe stand van mad. Spreutels, de schoen handelaarster der Linthoutstraat, die zich Woensdag nacht met hare dochter poogde te zelfmoorden, was Vrijdag morgend wat gebeterd. De doktoors heb ben eenige hoop gekregen haar nog in 't leven te zullen houden. Moest zulks gebeuren, dan zal zij, zoodra zij zal ge nezen zijn, ter beschikking gesteld wor den van 't gerecht, want het schijnt dat het drama plaats had zonder de toestem ming van het meisje. De toestand dezer laatste is nog altijd uiterst bedenkelijk. SpiegelsKaders—Vitraux Baguetten ]Verfy3, Aalst. Stoomfabriek in Oent 382 67 Lecüe» Botsing. Donderdag avond kwam A. De L... met een kruiwa gen langs de Groenstraat gereden, toen hij omgeworpen werd door een wielrij der die uit tegenovergestelde richting kwam. De L... werd aan de beenen gekwetst. Erge val. Donderdag namidda. waren vader en zoon Goeman, wonende Suikerstraat, op hunnen zolder bezi_ met tabak op te hangen, toen de ladder omsloeg en de zoon viel. Hij kwam op de val terecht, viel er door en plotte op den vloer. De jongeling werd aan de voeten gekwetst en klaagt over hevige inwendige pijnen. Hij moest binnen ee nige dagen bet. leger vervoegen. Jlïttpe. Hevige brand. Donder dag avond rond 8 1/2 ure, is een hevige brand uitgeborsten op het hof van land bouwer Van der Vorst. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding gji stal en schuur stonden weldra in laaie vlam. Dank aan de hulp der geburen, kon bet woonhuis gevrijwaard worden. De scha de is zeer aanzienlijk en de oorzaak van den brand onbekend. Wschelen. Nog de veldsohuimers. Ondanks de ieverige opsporingen der policie kon men er maar met in geluk ken de velddieven aan te houden. Gistereu nacht hebben zij aan 't werk geweest op het land van Sid. Van Lip- pevelde, gelegen Molouweg. Zij hebben er ruim 3 roeden aardappelen uitgerukt en medegenomen. Zij moeten met ver scheidene geweest zijn, want men heelt vorscbillige voetsporen ontdekt. De poli cie oogeoolikkelijk verwittigd heeft ter plaats een onderzoek gedaan. Exaerda. De laffe moord. On danks alle opzoekingen der gendarmen heeft men den verwoedelijken moorde- uaar, Van de Velde, nog niet terugge vonden. Hij is laatst gezien geworden, Donderdag avond, en sloeg den weg in uaar Steenenbrug Men denkt dat hij naar Holland gevlucht is. 53e lekkerbekken verklaren dat de Chicorei Talpe de smakelijkste is. 1063 Lehbeke. Het automobielougoluk. Het parket van Donderinonde is Don derdag avond alhier afgestapt om een onderzoek te doen over het automobiel- hebben de helft van Parijs ingenomen, wij zijn omsingeld, maar nog niet over wonnen gij moet de republiek verdedi gen tot den dood, en dan hebt gij nog kans om te ontsnappen. De jongeling stoud op en trad twee schreden op den bewaarder toe. Deze reikte hem neg altijd 't, geweer. Neemt gij het aau zegde hij. Maar Sulpice wierp zich op hot wapen, dat men zijn broeder aanbood, nam het voor zijne knie, en met eene kracht, waartoe men hem niet in staat zou ge acht. hebben, verbrijzelde hij bet en wierp de stukken weg. Wat doet gij? vroeg Xaverius. Ik red u antwoordde de priester. Ha, ellendige paap riep de cipiers knecht, uict tevreden met de leugen te prediken, verbiedt gij diegenen de Commune te verdedigen, die de wa pens voor haar willen opvatten. Ik voorkom, antwoordde Sulpice, dat Franschen tegen Eranschen strij den. Habariep de bewaarder, denkt gii dat uw celgenoot voor een schermut seling bang is? Houdt gij hem voor een lammeke, dien lieven jongen Hij heeft zijn vader vermoord, en gij zoudt. hem beletten de Versaillers te bevechten Gij hebt het mis Maar, verre van hij Xaverius liet ver langen levendiger op te wekken naar de vrijheid, die hij een minuut te voren hoopte te verkrijgen, ontrukten hem de ze woorden een kreet van afschuw. Vriend, zegde Sulpice tot hem, zoo gij dit vertrek verlaat, zoo gij u naar de straten begeeft en op eene barrikade vecht, zal men niet meer aan uwe on schuld gelooven. Er blijft u een middel over om haar voor iedereen te bewijzen verkies den dood boven de schande en den moord... Niemand zelfs van hen4 die ongeval van 3 September laatst. ^Na lichtingen genomen te hebben zijn naar Dendermonde weergekeerd. In den automobiel hadden plaats ge- nomen M. L. Geubels, geleid^ van den auto, zijn brpeder Hector met zijne vrouw, die gewond was aan/liet hoofd de HH. Z. Hasselberg en J.t Naedts, len van Antwerpen. De auto die erg beschadigd is beeft' men met paarden uit de gracht getrok ken en na eenige herstelling, naar de .statie gebracht om met den trein ver zonden te worden... Krisfosiaohtig. Stientje werd on. dervraagd over rekenkunde. Luister goed, manneke, uw vader is mij tachtig frank schuldig die ik hem geleend heb. Hij heeft mij reeds 40 frank teruggege- ven. Hoeveel zal uw vader mij nog bren gen om effen te zijn Niemendalle, antwoordde Stientji Maar manneke, gij verstaat mij z< ker niet goed? Let nog eens wel op. Vader moet mij 80 fr. hij heeft er al 40 fr. van gegeven hoeveel zal hij later, nog geven om mij geheel te voldoen Niets, meester, zei Stien nogmaals, En de meester zenuwachtig en mis- noegd Maar jongen toch, waar zijn uw droeve gedachten Kom eens hier aan 't bordSchrijf daar ne keer I frank die uw vader mij schuldig is. Goed!... daaronder nu 40 frank die hij mij wedergegeven heeft.... C'est $a.„. maak daar nu eene lijn onderen trek af.... Hoeveel zal nu vader mij nog ge- ven? Stientje deed alles opperbest schreef den uitslag O. Gij, dommerik, zei de meester, weer naar uwe plaats, gij en kent niets van de rekenkeunde 't Doe, 'k doe, Meesterzei Stient- je, ik ken geheel goed rekenkunde, maar gij en kent mijne Peere niet' OOR AFGERUKT Zekere landbouw werkman, bij nam Gardon Bonoit, van Aalst, word denj£5 Mei 11. doorX. landbouwer op Mijlbeek, in een» vechtpartij het rechteroor gedeeltelijk afge rukt, hetwelk door doctoor Hertecanl mo68t aangenaaid worden. Bruylandt krijgt voor belooning 26 fr. boot of 8 dagen ge vang, niet voorwaardelijk, en wordt ver oordeeld lot al de kosten van het rechtsgt ding. GEVECHT MET PINTGLAZEN Do gebroeders Van Pottelsberghe, nape Henri en Frans, benevens Poppt Petrus, allen van Lokeren, zitten op hel baiikje, om Peirreboom Prosper zoo deerlijk met pintglazen te hebben geslagen, dat h voor zijn leven gominkt is. De klagi boozemt op de rechtbank bet grootste mede lijden in, zoo ijselijk is zijn wezen geschon den. Henri krijgt 9 maand gevang en 100 fr boet, Frans 7 maand en 50 fr. boet. Zr moeten bovendien aan hun slachtoffei 2,298,50 fr. betalen, ton titel van schade vergoeding. De gebroeders Van Potteli berg he worden ter zitting aangehouden door do gendarmerie weggeleid. SLAGEN D. L. A. en B. G. L. van Meldert, hebbel mei malkaar in 't gevecht geweest. B. bl« 6 dagen ziek, desnietaltemiu krijgt hij 15 ft boet en D. L. 26 fr. boet. ERGE FEITEN Brandt Henri, een ouderling van Wotterei wordt vorwozen tot 1 maand en 50 fr- bo< wegens erge feiten. Hij was en blijft aas gehouden. u beschuldigden, zal den moed hebbe u aan eene misdaad schuldig te geloo ven. De herstelling van uw naam is uwe handen. Blijf bij mij, laat ons i men stervenBoter is deze dood, dal een geschandvlekt leven... En voor bei overige, geloof het, Xaverius, God, di geen enkele goede daad zonder beloo mng laat, zal toestaan, dat, zij het nif uw leven, ten minste uwe nagedachten! gezuiverd wordt van de schrikkelijk beschuldiging, die op u drukt. Nader op dit laatste uur, tot den priester en da broeder. Ik zal niet zwak zijn, ik hel mijn God in mijn hart en zoo gij siddert zal ik u ondersteunen... Blijf; deze doo is een martelaarschapBlijf deze doo wischt al uwe misdrijven uit, en gij zul iu een doopsel des bloeds de onschul van uw hart terugvindenBlijf, Xavt rius, tot uitboeting van het verleden, tc terugkoop van den hemel. Sulpice lag aan de knieën van zij broeder. Hij smeekte hem met tranen i de oogen, met bevende lippen. Hij droe aan God zijn aanstaanden dood op al prijs voor de ziel van zijn broeder, hei dubbel dierbaar, dubbel heilig, en zo groot was de vurigheid van zijn gebet de welsprekendheid zijner tranen, dat bronzen hart van Xaverius vermurw werd en hij zich op de knieën weri het kruis, dat zijn broeder op de bors droeg, aan de lippen bracht. Van nu af hoorde hij niets meer, nocl de kreten der veroordeelden, noelf be geroep der soldaten, noch de fusillade Verslonden in het ^ebed der berouwheb benden, alleen bezig met den dood di hem wachtte, hoog hij het hoofd ondt de absolutie van den priester, en wier zich toen snikkend in de armen van de breeder, dien hij miskend had. '(Wordt voortgezet.)'

De Volksstem | 1913 | | pagina 2