TER! Een© omwenteling In de drukkunst Wereldtentoonstelling van Êent DRIEDAAGSCHE YiaaaseMmiekpieeMgM ZUINIGHEID 7 EN S SEP. 1913 CS- 3E3 E3» Sï. 333 IS OVER DE 53. Zijn er nog andere voorzorgen te nemen om de aansteking door de fluimen te voorkomen Ja, er zijn er nog andoren. 54. Nochtansindien men de fluimen en microben die er zijn vernietigit is dit niet voldoende Neen, on ziehier waarom als con uit- teerder veel hoest, komt het voor dat hij rond hom hooi klein deohjes fluimen uit werpt wolke bacillen bevatten en die men niet ziet. Die doeltjes zijn gevaarlijk en kunnen op liet bed van den zieken vallen, op zijne Uleeren of op de voorwerpen die rond hem zijn. Maar, wij herhalen het, dit komt enkel voorbij de zieken die veol hoesten. 55. Wat moet men doen om de aanste king op die loijze te voorkomen De zieken zullen hunnon zakdoek voor den mond houden, iedermaal dat zij zullen hoesten. Om alle zekerheid te hebben, zal men hun lijfgoed, hunne zakdoeken, hunne bcddelakens, hunne fluwijnen, enz. afzonder lijk doen koken gedurende eon kwaartuur in water mot soda (een kilo voor 50 liters water) alvorens zo te wasschen met het goed van het huishouden. 56. Is dat nu alles 1 Noen zeer dikwijls bevat hot speeksel dor zieken bacillen voortkomende uit do fluimen, en laat microben na op alles wat hunnen mond raakt do lepels, het glas, de tas wolko zij aan hunne tafel gebruiken.Men zal afzonderlijk en in water met soda hunne glazen, tassen, vorken, messen, lopels rei nigen. 57. Mag een gezond mensck met een Hitteerder slapen i Ja, als de zieke 's nachts niet hoest tnders niet, om te vermijden wat bij de 54° Waag gezegd geweest is. 58. Zijn er microben in het zweet der ■yittcerders, in kunne ademhaling ,op hunne karen. Noen. 59. Mag men in dezelfde kamer slapen Noen, neon 60. Mag men eene kamer bewonen die bewoond geweest is door een uitteerder Ja, maar enk»! a's men ze goed door de stad of door do pnoV.eio, volgens hot ge val, hooft doen ontsmetten. 61. Watve. staal men doop eens 'kamer ontsmetten Het branden of dampen of besproeien van stoffen in eene kamer, stoffen die er al de microben vernietigen (formol, zwaveldam pen enz.) 62. Mag men kleercn dragen die aan tenen uitteerder gediend hébben Het is beter zo allen lo verbranden/ maar als rnen hot niet kan doen, moet men alvo rens er zich van te bedienen, al de kleeren do tapijten en gordijnen,het goed do matras sen, de beddelakons, enz. die aan eenen uiUeerder behoord hebben, naar het gasthuis sturen om daar ontsmet lo worden. 63. Hoe doet men deze ontsmetting Men plaatst al de voorwerpen in oen groot toestel (ontsmottingsstoof goheeten) waarin mon ze zeer sterk warmt door damp (boven do 100 graden); zoo worden do microben vernietigd. Als alles ontsmet is geweestv mag men or zich van bedienen zonder de minste vrees, juist alsof ze nieuw waren. 64. Mag men de meubelen van een uit teerden gébruiken Ja, nadat men ze heeft doen ontsmetten torzeifderlijd als do kamer Het is voldoen de alle deuren en laden der meubelen te openen gedurende de ontsmetting. 65. Hoe kan men de aansteking door de raelk beletten Hot is voldoende nooit melk te gebruiken voor kloino kinderen en groote menschen dan na ze gedurende ten minste een kwaart uur le hebben doen koken. 66. Zijn er nog andere voorzorgen te netnen om de teering niet te krijgen? Ja, algemeeno voorzorgen 1. Daar er dikwijls bacillen der tering in het stof zijn, zal men altijd de meubelen foinigon mot natte doeken en do vloaren, trappen en tapijten met wat groensel of natten zemel 2. Eene gezonde levenswijze volgen 3. Geono voorwerpen in den mond stoken die aan anderen gediend hebben muziek instrumenten, pijpen, vaatwerk, speelgoed 4. Altijd door den neus ademen en den mond toehouden b. Goed eten, zooveel mogelijk. Eon ge- «önd on afwisselend voedsel is hot beste, vooral vleesch, groenten, eieren, melk en brood 6. Geen genever drinken de mensch die ^nr.kt verbeest zich en krijgt gomakkelijk de tering, en het geld in genever verspild, heeft men minder om zijne vrouw, zijno kin deron en ziek zeiven goed te voeden 7. De dagen waarop mon niet moot wer ken, zal men oene goede wandeling op den builen doen. 67. Wat verstaat men door eene gezonds levenswijze volgen De voornaamste regels dor te volgen ge zondheidsleer betreffende lichaamszorgon on het onderhoud der woning. Lichaamszorgon. Zich zorgvuldig het ge zicht, den hals en d6 handen met zeop was schen, als men van zijn work weorkomt en 's morgens voor het vertrek. Zoo mo- mogelijk een vol bad nemen of ten minsto heel het lichaam wasschen eens per week. De onzuiverheid van liet lichaam is zeer voordeelig lot hot ontwikkelen dor microbon. Do landen alle morgenden, goed zuiveron met een borstel en den mond met water spoelen. Dikwijls van lijfgoed verandoren en ten minste alle acht dagen* Van hemd verande ren 's avonds voor het te bed gaan zoo ver lucht het daghemd gedurende de nacht en het nachthemd gedurende den dag. Zijne kleêreu goed horstelen voor hot uilgaan. Onderhoud dor woning. Er de grootste zuiverheid doen beerschen. Beletten dat er zich ergens stof ophoopo, overblijfsels van eetwaren, vuile doeken of andere vuile dingen. Voor de zuiverheid der pisbakken en ge makken zorgen, door er alle dagen oen of twee emmers water in te gieten. Do vensters het msest mogelijk openen; zonder lucht is het onmogelijk gezond te zijn de lucht en het licht zijn de twee vijanden voor de microben. Men moot dus volstrekt de venstors open laten alle dagen gedurende vele uren en namelijk de lucht der kamer waar men slaapt liernieuwon, 's avonds voor het te bed gaan. En zelfs, als het niet te slecht weer is (regen,wind, nevel) mag men 's winters en 's zomers, de venster een weinig open laten, tenzij het hoofd van het bed te kort bij do venster is (éèn meter), of indien men ziek is (verkoudheid of andere ontsteltenis) of indien er in de kamor heel kleine kinders van eenige maanden, zijn. Zorg dragon do vensters niet te openen der wijze dat do lucht rechtstreeks op het bed v&lle, en zich gedurende den nacht goed dekken. Door deze raadgeving te volgen zal men zich 's morgends frisch en gezond voelen, en do wangen-zullen niot-die ziekelijke bleek heid hebben, eigen aan lieden die leven in eene geslotone en ongezond© lucht. 68. Zijn er nog voorzorgen te nemen door de zieken om hunne ziekte aan gezonde menschen niet te geven Ja, buiten hetgeen wij gezegd hebben,zijn er nog onkele. 1. Zijnon spuwbak dekken opdat do vlie gen zich op de fluimen niet zouden zetten want zij zouden do bacillen overal ronddra gen. 2. Nooit iemand kussen dan op voorhoofd of wangen. 3. Eene uitterende müeder zal nooit do borst gevon. 4. Een uitteerder mag zijne fluimen niet inslikken, hij zou gevaar loopen eono tering der darmen te krijgen. 69. Niettegenstaande al de aangeduide voorzorgen is het niet gevaarlijk te leven met uitteerders of ze te verzorgen Neen, or is .volstrekt geen gevaar meer voor niemand en mon mag zonder vrees zijne vrouw, zijnen man, zijne kinderen, zijne vrienden verzorgen dat men het goed ont houdo er is geen gevaar mser. 70. Zijn die voorzorgen moeilijk te nemen Ze schijnen moeilijker dan ze eigenlijk zijn er moot maar wat oplettendheid in het begin zijn, dat kost niets on do lichte moeite welke men zich geeft is niet verloren, ver mits ze dient om het duurbaarste dat men heeft, de gezondheid te behouden 1 (Wordt voortgozel). VW DE VOLKSSTEM welhaast België op dien leest geschoeid te zion. Doch 't katholiek volk ginder zucht diop onder den hiel der vrijmetselarij. Da, op dag staan onze dagbladen or van vol. Hoozeor de blinde haal voor God en Gods dienst hen bezielt leert men met volgende voorbeelden. Deze laatste dagen liet een vrijdenker in de stad Porto zijn hond opschrijven in do officieele registers. En o gruwel, hij gaf aan zjjuen hond uil spotternij met God, deu naam van onzen Zaligmaker J. G. Vreest mon dan ginder don wraak van God ovor zulke wandade niet meor In do dorpen ook is reeds die geest van ongeloof en vrijdenkerij binnengeslopen. Een burgemeester brengt bezoek aan zijne oude moeder. Boven don keerd hangt hot kruisbeeld, van ouds getuige van 't liof en lood in do familie. Hot zicht ontsteekt in woede don doldriftige» vrijdenker. Hij be schimpt het op' de laagste wijze, bevuilt het walgelijk en sleurt het de straten langs. Dit alles zonder te willen luisteren naar de sinoekingen zijner oude moeder. Wolk monster Zoo diep kan hot peil der inensoh- lieid vallen als men God vergeet of bespot en bevecht. Dit gebeurt ginder, docli dat zou hier ook gobeuren moesten ouzo vijanden ooit de bovenhand krijgen. Gedenkt slechts 1879 toon God uil de school en do rechtbank ge bannen werd. Gedenkt die voorsteden van Brussel waar het kruis van den lijkwagen gerukt werd en blijft. Op ander gebied gaat het al niot te beter, 't Republiek moest uitgeroepen worden en mot een 't algemeen stemrecht. En wat ge beurd er Met duizondeu kiezers worden uit- eschrabt. Zoo in Lissabon alleen 14884, te Coïmbre ruim 4000. 't Zijn juist katholieken en koningsgezinden die afgeschrabt worden, want, 't Republiek heeft immers als leus Gelijkheid en Vrijheid O leugen en be drog Van de kleine bedienden van'den Staat en de onderwijzers, die hunne jaarwedde niot kunnen bekomen zwijgen wij heden 'tRepu. bliek is en blijft, 't luilekkerland voor onze geuzen, vrijdenkers en vrijmetselaars. Wij katholieken, wij zijn tevroden in ons Katholiek België, en hopen nog lange, lange jaren aan 't hoofd lo zion een Katholiek Vorstenhuis en geregeerd to worden door een Katholieken Koning gesteund door een Katholiek Gouvernement,dat ons reeds sinds 28 jaar voorspoed, brengt. vrode en geluk bij- LUG. Over ettelijke dagen gaf do Volksstem een artikel over Frankrijk. Het toonde hoezeer Frankrijk's bevolking afneemt, da:i wanneer Duilschland ontzaglijk bij wint. 't Is altijd goed ons volk te waarschuwen togen t ongeloof en de losbandigheden die ginder heorschen, want moesten wij zekere groot- sprekers geloovon, dan ware Frankrijk het land van belofte. Eilaas, do oudorvinding leort.dat het liet land is van kerkvervolging on oorlog aan God. Diep daarom zinkt hot, en loopt zijn onheil tegen. Eene andere EuropeescheRepubliek wordt mot den dag al meer en moor berucht.Portu- gaal, waarover in de Belgisch Kamers, een Furneraont (thans voortvluchtig) dierf bof- fen,dat dit land hot ideaal was, en wenschto In het vriondelijko landstadje Siegburg aardig gelegen tusschon hot vroolijk drukke Keulen en het statig slillo Bonn, bovindt zich de katoendrukkerij Siegfeld waar van de familie Rolffs sinds jaren de bezitster is. De katoondrukkerij geschiedt op eono wijze, die aan velen onbekend is. Zolfs als men niet spreekt van het wonder verras sende dor scheikundige inwerking van orga nische en mineraio stoffen op het katoen, waardoor een tooverspel met kleuren moge lijk wordt, dan nog is dos katoendrukkers werk, belangrijk genoeg om er iels over mede te doelen. In hoofdzaak komt het hierop neêr. In een glad gepolijste koperen rol (wals) worden verdiept aangebracht de vormen welke men op do 3lof in kleur wil overbren- gon. Deze gegraveerde rol loopt in een dunne verfstof, die alle -verdiepen vol maakt. De overtollige vorf wordt door eon tegen den rol aanliggend, veerond mes (do rakel) af geschoren, zoodat alleen de in do gegra veerde holton zich bevindende verfstof op het katoen kan overgebracht worden. Praktisch komt dus deze werking daarop neer van een verdiept bewerkte cylinder, welke alleen in de verdiepingon met kleur stof zich vult, zuigt het katoen deze kleur stof uit, doordal het er met sterke spanning legen aan wordt geduwd. Hot behoeft zokcr geen betoog dat liet be werken van dergelijke koperen rollen wal sen door handgraveering geen gemakkelijk en o.ok geen goedkoop werkje is. De bestuurder dor Siegfoldsch katoenfa- briek, do hoor Rolffs zocht dus naar wegen om deze moeilijkheid en dezo kosten zooveel mogelijk te verminderen. Zoo deod hij ook pogingen om langs foto grafische» weg het uitdiepen der koperen rollen te bereiken. Daarvoor was het noodig dut hij moderne folomekanische wodergeef- werkwijze bestudeerde. Men moet eerbied bobben voor een man die, hoewel hij don leeftijd waarin dergelijke studie gemakkelijk valt, overschreden had, toch naar de school ging, om ook deze we tenschap hem eigen temaken. Al zoekend naar eon geschikte wijze van rolbewerking voor den katoendruk, vond hij iets anders hij ontdekte een zonder al te groote bezwaren toe te passen methode om op papier deu koperdiepdruk te vereenvou digen. Naast hem stonden zijno helpers,ondor wie vooral Dr Nefgon moet genoemd worden, ter voorbereiding van den niouwen weg wolke tot de Rotogravure zou voeren. Met taaie volharding, met bewonderens waardige werkkracht ging men immer voort. Mon stoorde er zich niet aan dat andoren door de lust om toch de eersten to zijn, zich liolen verleiden om nog niet voldragen vruch ten ter wereld te brengen. Do grondgedach te, de mogelijkheid stond vast. Mon behoef de zich dus niet to haasten. En de uilsla, dezer opvatting heeft oen schitterende be kroning aan dit alles gegeven. De Rotogravure stelsel Rolffs met do letteroverbrenging volgens het palent van Dr Nefgon, vormen een niouwen weg in do drukkerij. Eu eenieder die in de graphischo vakken belang stelt, zal hot vinden van de zen weg mot belangstelling begroeten. Hoe do Rotogravure werkt Als grondgedachte dient do katoenrollen- arulc. In plaats van de koperen walsen to gra- veeren, worden doze langs folomokanischen weg bewerkt. Doch even goed dient bij de Rotogravure een koperen rol tot vorm de druk hoeft in rotatiepers plaats. Doch oneindig fijner is do uilslag. De Rotogravure levert zeer fraaie beelden, ïter dan boekdrukker, steendrukker of lichtdrukker dat kunnen. Haar uitslagen komen de Heliogravure» zoo nabij,dat een Rotogravure punt voor de niet vakman bijna niet te onderscheiden is van eon band- top er druk. Doch niet alloen dergelijke kunstprodukten, ook handelswerk kan er uitmuntend mee gemaakt worden. En boven dien kunnen volgens dezelfde methode, dank zij DrNefgen's ijverig en schrander streven, ook verluchte tijdschriften golevord worden welke door geen andere daarvoor gebruik lijke werkwijze worden overgetroffen, door tekst en plaatden rol, worden gedrukt, daar do tekst niet meer uit losse vormen be slaat, maar terzelfder tijd als de plaat gegra veerd en afgedrukt wordt. Tot lieden worden met doze pers nog slecht enkele tijdschriften gedrukt In Duilschland Der Weltspiegel in Frank rijk en Engeland slechts een klein gedoolto van Lecture pour tous en Illustrated London News Thans is in Nederland eene inrichting voor Rotogravure opgericht, wier eerste werk is geweest een tijdschrift op to richten Panorama dat in uitvoering allo andere overtreffen zal. Familie kaar ten (voorbehouden plaatsen) voordo drie avonden, ^fcldig voor ten hoog» sto 4 personen van hetzelfde gezin, zijn ver- krijgbaar tegen 20 fr., enkel Spiegelstraat^ 20, en Steurstraat 7. Vcrhuurbureelen worden geopend in alle belangrijke gemeenten van Vlaauderen voor alle genummerde zitplaatsen van af 7 Sep» tembor. Op 17 September sluiten allo ver» huurbureelen buiten Gent. Kaarten kunnen besteld worden per brief met bijvoeging van po3lhon on 0,10 fr. verzendingskosten, bij do inrichters II. Meert,20 Spiegelstraat,Gent A. Sevens, 7, SteurstraatGent. Bijzondere nachttreinen en trams naar allo richtingen. De Commissaris der Regeering9 Jean de HEMPTINNE. ter gelegenheid van de Vlaamsche Wetenschappelijke Congressen Vrijdag 19 September 1913, (Kleine Feest zaal. 8 ure 's avonds), Uitvoering van Lie deren van hedendaagsche Vlaamsche Toon dichters, mot voordracht van Dr Maurits SABBE over "De Vlaamsche Muziekkunst» Prijzen dor plaatsen Gonummerde stoe len Eersteplaats,2 fr.; Tweede plaats,1 fr.; Zijgaanderij, 0,50 fr.; Bovengaanderij, 0,25 x Zaterdag 20 September (Feestpaleis, 8 u. 's avonds) Overzicht van het Werk van Le vende Vlaamsche Meesters. Bij bijzondere toelating zullen de Werklie- denabonnenten Zaterdag 20 September, op vertoon van een o Toegangskaart lot het Mu ziekfeest, kosteloos toegelaten worden in do Tentoonstelling. x Zondag 21 September (Feestpaleis 5 ure 's avonds Tweede uitvoering van 3ZS33 SGKEE!IL,Z3E3 Woorden van Emmanuel Hiel Muziek van Peter Benoit ondor leiding van Emiel Mathieu. Orkest van don Dierentuin van Antwerpen en orkest van Gent. Koren 1500 uitvoerders. Tusschen h3t tweede en het derde deel oen poos van 15 minuten. Dit feest vangt aan met hot openingstuk van Den Jongen Roland van Emiel Mathieu. De Kunsteommissie van de Driedaagsche VLpamsche Muziekplechtigheid Oscar Roels, Frans Uyttenhove, JefVan der Moulen, Reaé De Clercq, Rich. De Gneudt. Laat gcon plekje ledig staan, Laat geen speld verloren gaan. Slapt nooit over oude prulion Hier een spaander, daar wat krullon. Met een handvol gruis erbij Viert de kachel hooggetij. Uit do vooren met den haan, Klokslag tien naar bed toe gaan Vindt hot kluwen afgesponnen, Heel wat olie uitgewonnen, Paardsvoel's nachts een pit gebrand, Is oen kolfje naar zijn hand. Hier oen knoopsgat bijgestikt, Daar een hemdsmouw aangeflikt. Voor een stuivor naald on garen Kan men vrij wat plunje sparen. Zijn do schoenen van den tred Fluks een zool erbij gezet. Ziet nooit op eene roggosnée, Brook geen koffieboon in twee Eten moet men, wil men werken. Eten om het lijf te sterken Maar geen overdaad aau spijs Noch aan drank lot welken prijs. Wio een stroohalm liggen laat, Wie een halvon cent versmaadt. Zal een arme duiker blijven, Nimmer bgven water drijven, Voorspoed, laat Lot u gezoid, Is een kind van zuinigheid. Prijzen der plaatsen voor de Muziekfees ten in het Feestpaleis 2000 voorbehouden plaatsen 5 fr. 4000 eerste plaatsen 2 fr. 8000 tweede plaatsen 1 fr. 3000 derd - plaatsen 0,50 fr. 17.000 genummerde zitplaatsen 8.000 etaanplaatseo 0,25 fr. IN OOSTENRIJK-HON'GARiJE Nadere bijzonderheden Sedert Zondag morgond 24 Augusti werd Gotatterboden, eon plaatsje tusschen Stoyr on Admcnt, oen toorist, student in de phi- losophie uit Graz, Frans Rothoneder, vor» mist. Vrijdag had hij do Plauspitzo be stegen en overnachtte in de Hesshiitte. Zaterdag verliet hij do hut, zeggende den Hoektor en don Oedstein to willen beklim men. Zijn rugsak, zijn kloino toestellen en het grootste deel van zijne levensvoorraad liet hij in do Hosshütte achter, waar hij op zijn laatst Zondag morgend zou terugkeeren. Alleen met spijkerschoonen gewapend trok hij weg. Zondag morgend begon mon zich ovor zijn jgblijvon ongerust temaken; een reddings brigade ging op onderzoek uit, maar keerde onvorrichterzake huiswaarts. Zoo ging de nacht voorbij.Voor Maandag morgond wordt eene groot expeditie uit de Alpen hulpstatie Admont in gereedheid gebracht. Den Maan dag verliep zonder eenigen uitslag. Toen Dinsdag morgend een wegwerker langs de Johnsbacher Strasso liep, keek hij toe vallig naar do reusachtige rotsmuren van don Oedstein. Op vrij aanzienlijko hoogte trof hem eene beweging in de lucht, alsof een adelaar langs do steen wanden noergleed. Scherper toeziende, werd hij tot zijn schrik een mensch, een man gewaar, die onophou delijk met een doek het dal in wuifde. Kort daarop kwam do reddingsbrigade uit Graz in Johnsbachaan, die dadolijk door den wegwerker op do hoogte gestold word van wat bij waargenomen had. Werkelijk hing daar een mensch tusschen hemel en aardo. nog altijd wonkto hij mot eer. doek naar 't dal en maar al te duidelijk hoorden de redders zijn hulpkreten. De expeditie steeg in razende vaart naar om hoog en kwam den ongelukkige zoo nabij, dat zij hem zien kon, Rotheneder hing aan het ondereind van een bijna loodrechten schoorsteen die volstrekt ontoegankelijk is. Men begrijpt nog steeds niot, hoe hij daar, waar bij noch voor-, noch achteruit kon, ge komen kan zijn. Do ongelukkige smeekte zijne redders om snelle hulp, en riep hun toe, dat hij niets meer te eton had. Diep ontroerd mooston do dappere redders echter terugkeoroo het was onmogelijk de plaats te bereiken, waar de student hing. Slechts een Grazer inge nieur en een arbeider, Kröllr een beproefds gewezen gids, bleven op do hoogte achtor en wilden onderzoeken of de rampzalige

De Volksstem | 1913 | | pagina 5