Waf wij wille* en wat zij willes ia zake van onderwijs. Ksniii Altet te Bergen 'T EEN EN 'T ANDER Egayeïrïiende jaargang n' Cinsday 9 September !S(j3 XD Or 33 JL. J\. !0 Van Nuffel-De Gendt. BestuurderJ. CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTÈNi Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in a'.le postbureeien van het land. I' UITGAAF, 4 u, 's avonds ejt fa T UITGAAF, 7 u, 's avonds fa Potir (oule Ia publicité corr.morciale et finaneière au journal, s'adresscr oschisi vement k 1'A^ence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxclles. BUREELENi TE RRLST Kerkstraat, Telefoon 114. TE BÏ5SIS5EL SA CCDTS, Beursplsate, 2 Telefoon A 3299 si AANKONDIGINGEN: K!. aanfc. (1 tot V kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. OS 3* blads. (de regel) fr. 1,00 I Gemengdnieuws per regel) fr. 2,00 4* 'oladz. (de regel fr. 0,30 I Recht, nerscell. (por regel) fr. 2.00 Financ. aankon, (per regel) Tr. 2,00 I Overlijdon (per regel) fr. 2,00 Comraereiale en i Agence 1 financieele aankondigingen zich nitsluitclijk te e Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Nog eene anderhalve maand en België zal de nieuwe schoolwet bezit ten, welke sedert jaren door alle ka tholieken metongoduld verbeid wordt. Wij katholieken vragen eene. wet van vrijheid en rechtveerdigheid. Te lang reeds werden onze rechten over het hoold gezien. Wij waren verplicht, het godsdien stig onderwijs te bekostigen, en moes ten daarenboven, door onze belastin- gon,het officieel onderwijs betalen aan hetwelk wij in geweten onze kinderen niet mogen toevertrouwen. Alle do voordeelen waren voor het officieel onderwijs, dat nochtans veel min kinderen in zijne lokalen telt dan het vrij onderwijs. Wij vragen geene voordeelen wij eischen alleenlijk ons rechtde gelijk heid der scholen voor de toet en de vrij heid van den huisvader in den heus der school. Onze togenstrevors willen de vrij held van don huisvader fnuiken zij willen den huisvader het recht ontzeg gen voor zijn kitul eene school te kie^ zen, alwaar den godsdienst zijner voorvaderen wordt aangeleerd,zij wil len voor elkeen het onzijdig onder wijs. ITet kind mag zijne bestemming niet. kennen de heilige naam van God mag in do school niet moer weerklin ken en zelfs mag hij ingèenen enkelen schoolboek meer vermeld worden. Zij willen hot onderwijs gelijk in Frankrijk. Het ordewoord is gegeven door do vrijmetselarij en als leden der logie zijn zij verplicht de hevelen uit te voeren. Ziehier het dagorde dat door de logen van het Zuiden gestemd werd op hun kongres van 30 April 1905 Aangezien, nieltegenstaando de verwereldlijking der openbare scholen een groot getal schoolboeken nog in godsdienstigen zinzijn opgesteld,drukt 'bet kongres den volgenden wensch uit: Allo onderwijzers moeten aangezet worden,om de schoolboeken zoodanig to wijzigen, dat de geest van verwe reldlijking erin doorstrale. De vrij metselarij noodigt alle hare logebroa- ders uit om boaken iu dien zin to schrijven. Aanstonds zelten de moortelbroe ders zich aan het werk. Nieuwe schoolboeken worden ge schreven, alwaar er niet de minste spraak is, noch van God, noch van de eeuwige bestemming van den mensch. De reeds aangenomene schoolboeken werden zorgvuldig gewijzigd. Wij geven hier eenige staaltjes van dit heldenwerk De gekende fabeldichter La Fon taine schreef bet volgende Petit poisson deviendra grand Pourvu que DIETJ lui prcte vie. Do vrijmetselaars hebben er de vol gende wijziging aan gebracht Petit poisson deviendra grand Pourvu que L'ON lui prcte vie. Het boek Le Tour de France bevatte eene voorrede, waarin men aan de leerlingen hunne plichten jegens God voor oogen logde. Die bladen werden eruit golaten. In het leesboek - Lectures couran- tos stonden de prachtige verzen van MussetL'fispoir eti Dieu (Hoop op God). In do plaats van dat meester stuk gaf men Dansez, potitos filles. Dansoz tout en rond...! (Danst, lieve meisjes, onz...) In de spraakkunst van Larive en Fléury, vond men onder andere de volgende voorbeelden Dieu est grarid (God is groot). L'ame est im mortclle (De ziel is onsterfelijk) Men boeit die zinnen vervangen door de volgende: Paris est grand (Parijs is groot). L'ane est patient (De ezel is verduldig) En op zulke wijze zouden de vrijmet selaars van België ook willen te werk gaan. Het ouscbuldig kind zoude moe ten opgroeien zonder ooit te hooron spreken van God noch Zijn gebod Achteruit.wreedezielsbeulen! Nooit zullen wij dit in ons land gedoogen. Frankrijk heelt aan gansch de we reld getoond, welke vruchten bet on zijdig- onderwijs oplevert. De godsdienstleer is den teugel voor alle driften, welke het menschelijk hort bestormen. Neemt den godsdienst weg en ge baant den weg tot allo soorten van misdaden. Indien er geen God bestaat, zooals gij bet zoudet willen on het door ande ren zoudet willen doen aannemen, dan weerhoudt er den mensch niets de grofste misdaden te plegen, te roo- ven, te móórden en te branden, zoo lang bij zich maar aan bet wereldsch gerecht kan onttrekken. En zulke grondbeginselen zouden de vrijmetselaars iu de jeugdige her ten onzer kinderen willen inprenten O dit dulden wij nooit Sommige bladen spreken van we- dcrzijdsche toegevingen. Wat hebben wij toe te geven Tot hiertoe hebben wij, o schande, niet het honderdste deel van ons recht ge noten. Wij die het grootste getal kin deren in onze scholen hebben, die hen een degelijk en christelijk onderwijs verschaffendie hen bekwaam maken om deftige burgers te worden, blijven verstoken van de voordeelen en ons geldgaatvoor 'tverregrootste gedeelle naar de Staatscbolen aan dewelke wij in geweten onze kinderen niet kunnen noch mogen toevertrouwen. Geene toegevingen, geene zwakhe den op dit punt. Wij eischen dezelido voorrechten als dé officieele scholen, omdat wij ten minste dezelfde dien sten aan de samenleving verschaffen dan zij. Wij zijn tevens onverbiddelijk no pens het punt dat or.s de vrijheid zou de ontnemen van de keus eenerschool. Onze kinderen zijn onzen eigendom en wij, en wij alleen, hebben het recht in zake van onderwijs over hen te be schikken. Wij willen een godsdienstig onderwijs voor hen, en met dichter Vierick roepen wij uit Laat 't geusgebroed maar komen, Wij zijn ten strijd gegord Wij willon niet dat Vlaandren Een nest van roovers wordt. Ons Itindren in geen scholen, Waar 't kruisbeeld niet eii blinkt; Ons kind Ten in geen moordkuil. Waar Godes woord niet klinkt. ons telefoonnet aan' te sluiten op het net van Nancyvan waar de aansluiting overgaat op Zurich, waar bet hoofdbu reel van den telefoon is gevestigd. Zoo dat de Belgen zich weldra met alle ste den van Zwitserland zullen kunnen in verbinding stellen. tlederlandschapréksiide bevolking. Volgens de jongste volksoptelling op 1 Juli 191-3 laatstleden, telt Nederland C,15-3,881 inwoners. Voeg nu daarbij de vier millioen Vla mingen en zoo bekomt men, voor Neder land en België alleen, meer dan tien millioen jiederlaudschsprekende men- scben of meer dan bet vierde der bevol king in Frankrijk. Sa hitte te Heme. Er komen dage lijks talrijke' ïtaliaanscke bedevaarten te Rome toe. De hitte is zoo drukkend dat een zeker getal bedevaarders verkie zen den nacht onder de opene luebt door te brengen dan in de hotels af te stap pen. De tw-ee laatste nachten waren de trappen van verscheidene kerken en ook deze der basiliek van Sint-Pieters in slaapplaatsen veranderd. Verdiende straf. Tn Engeland wordt er ieverig jacht, gemaakt op ze kere kerels, die van de ontucht leven en ook op degenen die zedelooze boeken en prenten verknopen. 2 kerels, onlangs in de straten te Londen betrapt, terwijl zij schandelijke portretten te koon boden, werden door de politie onmiddellijk naai de rechtbank van Ifewington geleid en op staandèn voet door den rechter ver oordeeld tot 25 geesëtslagen en 6 maan den dwangarbeid. De rechter drukte bo vendien nog zijn spijt uit, bun geene strengere straf te kunnen toepassen. In dien dat voorbeeld in andere landen ge volgd werd, zou 't spoedig gedaan zijn met dien schandelijken handel die reeds zooveel jongelieden in 't verderf gestort beeft. Dq N. Vaster. Er zijn opnieuw on rustwekkende tijdingen over den ge zondheidstoestand van den H. Vader in omloop gebracht. Deze berichten zijn onnauwkeurig. Donderdag namiddag heeft Zijne Heiligheid in do koer van St-Damasous, de bedevaarder» van Pia- cenza, Parma en Novara ontvangen. Z. II. Pius X vertoonde zich aan de bede vaarders van het balkon, op gemelde koer uitgevendde Paus werd geest driftig toejuichend. Telefoon tusschen België en Zwitser land. Tot dusverre was het niet moge lijk eene rechtstreeksche telefoonge meenschap met Zwitserland te bekomen. Eene overeenkomst ia nu gesloten tus- schen België, Frankrijk en Zwitserland, Een prachtig weder heeft Zondag de blijde intrede van Koning Albert te Ber gen opgevroolijkt. Ook verdrong er zich eene overtalrijke menigte in de prachtig versierde en bevlagdé hoofdstad van He- negouw. Ds aankomst. Juist op klokslag 9 uur, stoomt de ko ninklijke trein binnen Koning Albert, de prinsen Leopold en Karei, het gevolg van den koning stappen uit en worden verwelkomd door gouverneur en burge meester, kanonschoten on ontelbare bra- bauQonnes. Ma de o-ebruikclijke voor stellingen verlaten de hooge bezoekers de statie. Pas zijn zij op de statieplaats ver schenen, of een geestdriftig gejuich barst uit de samengepakte menigte los. De troepen hebben alle moeite der we reld, om de opgetogene menigte in te houden, f. Is dat cr, ondanks de oproep der socialisten, tot hunne partijgenoo- ten, om aan de fesstbetooging geen deel te nemen, uit alle plaatsen dor streek duizenden en nog duizenden lieden naar Bergen gestroomd zijn om hunnen vorst groeten. Do feeststoet. Eindelijk geraakt de feeststoet toch vooruit en het gaat naar het provinciaal hotel. Overal op den doortocht, dezelfde geestdriftig juichende menigte, overal dezelfde vlaggen, nationale, Beiersclie, hier en daar de Waalsche.... roode haan op gouden veld. Voorwaar de Borgenaars en de lieden uit den omtrek juicheli ruim zoo goed, als de Antwerpenaars en de Gentenaars, wanneer zij het bezoek van koning Al bert. ontvangen. Overal hoort men tusechen de juich kreten ook het geroep Leve do Konin gin. Onze vorstin is wel van het feest niet, doch de Walen willen zoodoende, onzèn Vorst en zijne zoontjens doen ver staan dat ook door hen, de Koningin geëerd en bemind wordt. In hst provinciaal hotol. De stoet, komt aan het provinciaal ho tel. In het eeresalon worden aan den vorst en de kleine prinsen bloemen aan geboden door de dame van den gouver neur en hare dochtertje». Daarna neemt M. Francois André, so cialistische voorzitter van den provincie raad, het woord, om Koning Albert te verwelkomen. Zijne redevoering is eene algelieele op hemeling van de onderwija-gestichten, door de Kartel Deputatie ingericht en ondersteund. Hij eindigt als volgt Ik ben gelukkig, dat het toeval wil, dat het juist een gekozene van do wer kende klas is, die U hier de erkentelijk heid uitdrukt voor hetgeen Gij voor het onderwijs deedt. Onze werkende klas weet, dat de Ko ningin de dochter is van een groot man, die geneesheer-oogmeester wierd, om zijn leven te wijden, aan de vertroosting en genezing der pijnlijkste aller men schel! jke kwalen zij weet, hoe de Ko ningin de kunsten aanmoedigt en hoe groot haar medelijden is voor de onge- lukkigen. Ook maakt de werkende klas^ de beste en rechtzinnigste wenschen, op dat de Koningin spoedig eene volkome- ïte gezondheid moge genieten, want zon der gezondheid, zou de Koningin toch ook maar eene arme vrouw zijn. Uit ganscher harte wenscht zij ook aan Uwe jonge kinderen, blijdschap en voorspoed. 't Is in die gevoelens, Sire, dat ik in U, den koogsten dienaar der Natie be groet. Koning Albert antwoordde in eenige volzinnen, waarna de voorstellingen plaats hadden. Na het ontbijt, door Koning Albert, aan de overheden aangeboden,, werd de stoet hervormd voor de ontvangst. Op hst stsdhuês. Nog altijd zijn het dezelfde geestdrif tige toejuichingen, wanneer de stoet door de versierde straten van het provin ciaal hotel naar het stadhuis trekt. Op het oogenblik: dat de koninklijke stoet op de Groote Markt aankomt, wordt hij van op den klokketoren be groet door eene fanfaren van thebaan- sche trompetten. Ook de beiaard gaat aan 't klingelen, terwijl de groote klok hare brommende stem in het concerto komt mengelen. Het is een indrukwek kend oogenblik. Burgemeester Lesearts omringd door zijne schepenen ontvangt. Koning Albert en spreekt de .verwelko- mingsrede uit. Onze vorst antwoordde, waarna" hij met zijn gevolg naar de groote Gothiscïie zaal geleid werd om er het gulden boek te teekenen. Daar werd een concert, gewijd aan werken van oude Bergensche toondich ters, gegeven door den Kunstkring Fe- tis. Van het stadhuis ging het dan naar de tribuun, op de Groote Markt, om er den optocht, der jagers-verkenners van de burgerwacht bij te wonen. Bij de Waalsche kunstenaars. Nadat de optocht voorbij was, begaf Koning Albert zich met zijn gevolg naar de Nieuwstraat, om er het museum der Waalsche Kunst in te huldigen. Rede voeringen werden er uitgesproken door M. des Ombiaux, voorzitter van de Ver-1 eeniging der Waalsche kunstenaars door M. André, voorzitter van den pro vincieraad, waarop de Koning ant woordde, zijne waardeering voor de Waalsche kunst uitdrukkende Do schoolrevue. Te Bergen had men niet, zooals te Luik de vrije onderwijsgestichten uit gesloten. De schoolkinderen stonden in dichte rangen langs de Dolezlaan geschaard officieclcn rechts en vrijen liuks^» De Koninklijke stoet trok er in rijtuig voorbij en of er daar gejuicht werd. hoeft wel niet gevraagd te worden, in eten Waux-Hall. Het laatste nummer van het program ma was een kunstconcert, gegeven in den Waux-Hall, door den koorkring L'Amitié b van Paturages en de Har monie van La Bouverie. Eene overtalrij- ke menigte vulde de groote plaats en de pompiers, die samen met de policie den ordedienst ha'dden, moesten bovenmen sclielijke pogingen inspannen om 't. volk te beletten, al de plaatsen in te nemen. De bijval der twee kunstkringen was overgroot en Koning Albert gaf dik wijls het sein der toejuichingen. Het vertrek. Het programma was afgeloopen. Voor den terugkeer naar de statie was de me nigte zoo mogelijk nog grooter dan te voren, en de geestdrift was nu ten top gestegen. Ook geraakte de Koninklijke stoet slechts met de grootste moeite vooruit. Op de Leopoldplaats was het schier onmogelijk een doortocht te ba nen, door die stevig opeengepakte men- schenzee. Reeds is Koning Albert met. zijne zoontjes in den trein gestegen, als nog voortdurend de toejuichingen tot hen doordingen. Onze vorst bedankt de over heden voor het gulhartig onthaal en.... de trein vertrekt, begroet door 50 ka nonschoten. 's Avonds. Heel Bergen was Zondag avond ver licht en op alle openbare plaatsen wer den er concerten gegeven evenals op deoi beiaard. Er w^s veel volk in de straten. Geschenken. 4 Koning Albert alsook de kleine prin sen hebben van verschillige inrichtingen prachtige geschenken ontvangen. Het Beschermkomiteit der zedelijk verlaten Kinderen, zond aan koning Albert een prachtig album ingebonden in besneden damhertenleder. Prins Leopold kreeg een bronzen inktpot, eene mijnwerkster voorstellende. Prins Karei ontving een beeldje in majoliek, een mijnwerken verbeeldende. Een incident. Terwijl de Koning zich in het provin ciaal hotel bevond, trok een Vlaamscho kring van Ouderlingen Bijstand met zijn vaandel over de Groote Markt. Ee nige Walen hielden eene tegenbetooging en eene botsing had plaats, tijdens de welke de .Vlaamsclie vlag verscheurd werd. FRANKRIJK Do opium te Toulon. De policie van Toulon heeft zekeren Blanchard, die 750 grammen opium op zich had, aangehou den. De Excelsior zegt dat Blanchard aanzien wordt als een der bijzonderste aanbrengers der streek. Het onderzoek zou meer dan eene groote verrassing te weegbrengen. Men verwacht zich aan talrijke aan houdingen Schrikkelijk spoorwegongeluk. Zondag morgend, om 7 ure, is een trein uit Castres komend met. een militaire trein van Montpellier nabij de statie van St-Amans-Soult in botsing gekomen. Verscheidene rijtuigen werden be schadigd. De stoker van den reizigers trein, eene kan tienhoudster en een or donnans-soldaat werden gedood. Ver scheidene soldaten zijn zwaar gekwetst. Eenige anderen liepen lichte kneuzingen op. DUITSCHLAND Koning CcKstantijn op ds maneuvers. Keizer Wilhelm, met den koning en den koninklijken prins van Griekenland zijn Zondag middag naar Salzbrunn, op het manceu verterrein, vertrokken. Ter herinnering eter Fransehe solda ten. Zaterdag morgend werd te mid den van een grooten volkstoeloop in do hoofdkerk van Metz den j aarlij kseften dienst, door Mgr Dupont des Loges in gesteld, gelezen, ter herinnering aan de Fransche soldaten die in 1870 te Metz vielen. Mgr Benzier, bisschop van Metz, om ringd van zijn kapittel woonde de plech tigheid bij. Daarna begaf een groot ge deelte der aanwezigen zich naar 't kerk hof van Champierre waar een monument ter heriunering van de Franschen, die in 1870 te Metz sneuvelden, opgericht is. Er werden kronen aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. Geen enkel incident heeft de plechtig heid gestoord. ENGELAND Is hst eene moord der stemreshtda- mss? In het postbureel van Manches ter is een postcolli ontploft, waardoor een bediende gedood werd. Da Kctentedersstafclng. Verschei dene kolenschepen blijven te Huil ge ankerd liggen ten gevolge van de kolen-* ladersstaking. Te Grimsby, Unninghem eh Goole is de toestand dezelfde. OG3TENRSJ5C-KONCARIË Bezoeken van den Koizer van Duitsch- land. De Neues Wiener Tageblatt meldt dat er in de kringen van het hof gesproken wordt, over een kort verblijf van keizer Wilhelm in October aan staande bij den aartshertog Franz-Fer- dinand te Konopicht, om er deel te ne men aan de jachtpartij die rond dien tijd gegeven wordt. Keizer Wilhelm zou vervolgens naar Weenen gaan om er den kiezer Franz- Jozef te bezoeken. ITALIË Voor 170.GÜ0 fr. juwesien gestolen. De Roomeche dagbladen melden dat on bekende dieven in het paleis van M. Tamburini, te Maglic, nabij Lecce, ge drongen zijn. Zij roofden voor 170.00Q frank ju woelen. De dieven hebben eene kast waarin 2 millioen frank weerden gesloten waren met rust gelaten. De portier van hot paleis is aangehou den. Dood van een Kardinaal. Uit Monte Porzio wordt gemeld Zondag avond is de kardinaal Vives j Tuto in de villa Gamerelli gestorven. Zijne familieleden en geestelijken wa ren bij de laatste stonden van dea door-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1