De Legerwet lO^GS-BLA 'T EEN EN 'T ANDER Het drama der ErmfitaMaan te Brussel Geheimzinnige verdwijning Mmtenlaml ll11* - '''i Woensdag 10 September 1913 O 35 r°— Ba vrijgestelden M®t gefemsk glas- tsaSesa t'isabaüsr.sic isarssng n' 2 !0 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! 5es~ maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. 1° UITGAAF, 4 U. 's avonds m 4» 2* UITGAAF, 7 u. 's avonds dp Pour toute la publicité coir.merciale öt financière du journal, s'adresser cxclusi vemcnt a l'Affence Réclame Godts, 2, Place de BUREELENs la Bourse, Bruxelles. TE BRUSSEL ESi GCDT5, BeursplaatSi 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE fiJlLST Kerlistraat," Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. s»i AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) lr. 1,00 4* bladz. (de regel lr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Sport (per regel) fr. 1 OÖ Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, lierstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per rcgol) fr. 2,00 De legerwet, door de Kamer den 28 Mei .gestemd, en door den Senaat den 19 Juni laatstleden bekrachtigd,is in het Staatsblad van 31 Augustus af gekondigd. Konipg Albert heeft den 30 Augustus de wet te Ciergnon ge- teekend. De werving van liet leger geschiedt hij jaarlijksche oproepingen en hij vrij wiiiige dienstnemingen, en zulks bin nen de grenzen die door de wet op het kontingont vastgesteld zijn. Van de in geschrevenen voor de jaarlijksche lichting, worden er minst 49 ten hon derd onder de wapens geroepen. De opgeroepen manschappen moeten per soonlijk den militairen dienst waarne^ men, 't is te zeggen dat zij zich niet kunnen doen vervangen. De duur van hei milicietermijn is aclit jaar hij het leger in werkelijkon dienst, en daarna vijfjaar hij do reserve. De slsaasa* tfr.sa desa diesas'itsjei De duur van het milicietermijn gaat in 1') Voor de vrijwilligers, te rekenen van den 15 Septemb. volgende op den datum waarop zijhun achttiende jaar volbracht hebben of volgende op den datum hunner dienstneming, indien zij meer dan achttien jaar oud zijn Voor de milicianon en de mili- cievrijwilligers, te rekenen van den 15 September, völgonde op den datum hunner inlijving. De overgang van de eene klas naai de volgende en de afdanking der mili tairen geschieden op 15 December, dit is drie maanden na afloop van het miliciejaar. Binnen de vijftien dagen na de ont vangst van het aanzeggingsbiljet dat do ingeschrevene der lichting binnen geroepen wordt, kan deze of diens vader, diens moeder ot diens voogd in beroep gaan legen de beslissing van den milicieraad. Wordt hij voor den dienst geschikt verklaard, zoo wordt hij voor een milicietermijn ingelijfd met de milicianen van de klas waar aan hij verbonden is. Ilij kan eerst met onbepaald verlof naar huis gezon den worden najrier jaren werkelijken dienst, tenzij hij door den koning worde gelijkgesteld met de gewone miicianen. Om soldaat te kunnen worden,moet hij een meter vijfhonderd veertig mili- meters groot zijn. De voor den dienst geschikt ver klaarde eerst opgeroepene dor families welke ten minste vijl kinderen in leven tellen, zijn vrij van den dienst. De zeelieden die sedert meer dan vier jaar op de visscherij varen, wor gden in vredestijd telleen jare voor een jaar vrijgesteld. Na twaalf jaar dienst -ifij de zoevisscherij, zijn zij voor goed van den krijgsdiensfÖntslagen. Voor de seminaristen, de normalis ten en de onderwijzers blijven de vrij stellingen, aan de voorwaarden in de oude wet opgesomd, bestaan. In geval van oorlog of mobielver- klaring worden deze vrijgestelden op geroepen tot den dienst en gebruikt hij de verdediging van de stroomen en kusten en van de vestingen. In vredes tijd zijn zij gehouden om, gedurende een termijn van drie maanden, lessen en oefeningen daartoe te volgen. Zij kunnen tweemaal worden teruggeroe pen. telkens voor vijftien dagen. Ontheffingen wan dienst Overtreft hot getal milicianen, voor den dienst geschikt bevonden, het voor het kontingent, der lichting bepaalde cijler. dan worden ontheffingen van dienst, tot bedrag van het teveel, ver leend aan de ingeschrevenen beliooren- de tot de lamiliën die het meest zonen aan het leger verstrekten. Wanneer familiën bewijzen dat zij hetzelfde getal zonen (milicianen of vrijwilligere) hebben verstrekt, wordt de voorkeur geschonken a) Aan de familiën waarvan een zoon bij het leger is overleden h) Aan de familiën tellende het grootste getal zonen die hun termijn van gewonen werkelijken dienst heb ben Vervuld of voltooien als milicianen hij de hereden troepen c) Aan da familiën, welke op dien datum, het meeste kinderen tellen,jon ger dan de milicieplichtige en volgens het getal dier kinderen. Zoo, eindelijk,verscheidene familiën gelijke rechten hebben, genieten zij allen dezelfde ontheffing. De rol van milicieraad wordt als volgt voorgesteld Hij doet in eersten aanleg uitspraak over de bezwaren te gen de inschrijving, over de aanvra gen tot vrijstelling wegens de zedelijke oorzaken, over de aanvragen tot ont- slaging en over de aanneembaarheid der militievrijwilligers. Zijne beslissingen worden den be langhebbenden, binnen acht dagen, door toedoen van den arrondissements- kommissaris aangezegd. In elke provincie bestaat een revi- sieraad. Deze is samengesteld uit den gou verneur der provincie, voorzitter, en uit twee hoofdofficieren van het leger, leden. Een hoofdambtenaar van liet pro vinciaal bestuur, door den gouver neur aangewezen, neemt, hij den re- visieraad het ambt van sekretaris-ver- slaggever waar. 'In de provinciën Antwerpen, Lim burg, Oost-Vlaanderen, West-Vlaan- deren, alsmede in de arrondissemen ten Leuven en Brussel, kan niemand worden benoemd tot lid van den ge- schikthoidsraad, van don milicie- of van den revisieraad.of aan deze rechts machten worden toegevoegd als ge neesheer, indien hij dit ambt niet in het Vlaamsck en in het Fransch kan waarnemen. In dezelfde provinciën en in het arrondissement Leuven worden de mondelinge mededeelingen aan do milicianen en aan de gelastigden dei- gemeenten in de Vlaamsche taal ge daan, tenzij de belanghebbenden vra gen dat het Fransch worde gebruikt. In het arrondissement Brussel wor den dezelfde mededeelingen gedaan in het Vlaamsch of in het Fransch, naar gelang dat de milicianen gebruik maken van -deze of geene dier heide talen. Do kennisgevingen en de schrifte lijke mededeelingen welke de milicie- raden, de geschiktheidsraden, do revisieraden en de andere overheden in zake van milicie richten aan de gemeenten of aan het publiek, blijven beheersclit door de wet van 22 Mei 1878 betreffendo het gebruik van de Vlaamsche taal in zaken van bestuur. Ee vs*§Jt»!!8igGï>s Het termijn van werkelijken dienst voor do vrijwilligers is Drie of vijf jaaiv indien zij meer dan achttien jaar oud zijn Vijl of zeven jaar, indien zij minder dan achttien jaar oud zijn Een, twee of drie jaar voor de mili cianen ot vrijwilligers die. na de ver vulling van hun dienstterinijn, eone nieuwe dienstverbintenis aangaan. De duur van hot termijn van ge wonen werkelijken dienst gaat in i. Voor de vrijwilligers, op 15Sop tember volgende op don datum dei- dienstneming. 2. Voor de milicianen en de milicie- vrijwilligere, op den dag dat zij in werkelyken dienst treden. Overgangsbepaling De milicianen van 1913 en de uit- gestelden der vorige lichtingen, vrijge steld wegens broederdienst, alsmede de jongelingen, door een broeder ver vangen voor de lichting van 1913, be houden hunne rechten op de vernieu wing ol op het bekomen van vrijstelling onder de omstandigheden voorzien bij de ingetrokken voorschriften der samengeordende milioiewetten. De ingeschrevenen die in den echt zij n gelreden voor 15 Maart 1913, be houden het rechtop vrijstelling waarop zij aanspraak hadden kunnen maken onder het beheer der afgeschafte wet. Da katholSefce Turners to Rome. Verleden Zondag moest te Rome liet groot turnfeest plaats hebben, door bet Vatikaan ter gelegenheid der Constan- tijnfeesten, gegeven. Meer dan drie dui zend katholieke turners waren zinnens zich in stoet van de Sint-Jan-van-Latra- nen kerk naar Sint-Pieters te begeven. Doch de anti-klerikale turnmaatschap- pijen die zulken stoet voor eene kleri kale uitdaging aanzagen, besloten een anderen stoet in te richten, welke op den eersten botsen zou Het gouvernement beeft besloten dat er geen enkele stoet, katholieken of an ti-katholieken zou mogen door de stra ten trekken. 's Middags witisn op 'den koer van St- Damascus, in 't Vatikaan 6.000 katho lieke turners vereenigd zij ontvingen den plcclitigen zegen van den H. Vader. R&ïS&jfoen op 't oorlogsveld. Al hoewel de legeroversten (hans over tele graaf, telefoon en draadlooze telegrafie beschikken, werd er aan 't gebruik van reisduiven geenszins verzaakt en bewe zen werd het, dat men uit deze schran dere medewerking nog groot voordeel kan halen. Zekeren dag was luitenant Hanon de Louvet, der bereden jagers, op verken ning der vijandelijke linies. Een ruiter, reisduiven dragend, vergezelde hem. De officier won inlichtingen van groot be lang in en vetrouwde ze toe aan eene duif welke dadelijk naar haar hok te Antwerpen vloog. Vandaar werd de in lichting dadelijk aan generaal 't Ser- claes overgeseind, wien zij toeliet zeer gunstige nieuwe schikkingen te nemen. Binsiëft kort zullen examen plaats heb ben voor de verleening van plaatsen van leerling in telefoondienst van den Staat (plaatsen voorbehouden voor vrou wen) en van plaats van leerling ir den telegraafdienst (voor mannen). De plaatsen voor vrouwen zijn te be geven in de centrale telefoonbureelen van Charleroi, Gent en Luik. De plaatsen voor mannen in de tele- graafbureelen van Aalst, Aarlen, Ath, Braine-le-Comte, Brugge, Brussel, Char leroi, Ciney, Kortrijk, Gent, Hal, Has selt, La Louvièré, Landen, Libramont, Luik, Leuven, Maeseyck, Mechelen, Manage, Bergen, Namen, Oostende, Ot- tignies, Tamines, Doorniik, IJperen. De vragen tot inschrijving* voor de examen moeten voor 20 September 1913 aan den minister van zeewezen, posten en telegrafen gericht worden. Da Bri&selsche zeevaart. De wer ken ter voltooiing van de zeevaart wor- deu druk voortgezet. Er blijven nog en kele maanden over om alles klaar te brengen. In den loop der maand Oogst werden voor 800,000 fr. werken uitgevoerd. De vaargeul van den Rupel is verre evorderd aan de sluis vau Wintkam Avordt de laatste hand gelegd. De spoorbrug te Willebroeck zal eer lang gansch voltooid zijn, zoodat men reeds toebereidselen mag maken voor de inhuldiging. Hot onderzoek. "Wij meldden gisteren onder onze laat ste tijdingen, dat do onbekende inbre- Iker gedood iD de emstandigheden welke wij mededeelden, rakelings een revolver schot in het aangezicht moest bekomen hebben. Een getuige heeft thans ver klaard, dat hij duidelijk van op straat gezien heeft, dat de dief zich zelf- moordde. Daar er onmiddellijk na 'de eerste schoten eene groote menigte voor 't huis der Kruidtuinlaan samenschoolde, moet een der aanwezigen den revolver opge nomen hebben, toen de inbreker op straat viel. Het parket is Maandag na middag ter plaats geweest in gezelschap der policieagenten die in het huis ge drongen waren. De kamer, in welke de inbreker zich beA^onden had werd nauwkeurig onder zocht, en men vond er de bewijzen dat de inbreker eerst op de policiemannen moest geschoten hebben. Men vond na melijk een kogel in de kamer liggen. De veldwachters deden intusschen in het doodenliuis van St-Janshospitaal de lijkschouwing. In den schedel vond men juist dezelfde kogel als in de kamer. Er kon dus geen twijfel meer bestaan de kerel*had zich wel gezelfmoord. Ziende dat er voor hem geen ontkomen meer was, Arerkcos hij zich van het leven te berooven. Al de rechterlijke agenten van Brus sel en voorsteden zijn het lijk gaan zien, doch geen hunner kon hem herkennen Door de policie werd het volgende si gnalement yan den inbreker medege deeld Lengte lm,67, gebogen voorhoofd, kastanjebruin haar en wenkbrauwen groengrijze oogen," nog al lange neus geen haard of knevel, breede mond, dik ke lippen, ronde kin, kleine vleezige ooren op den schedel een oud lidteeken. De man schijnt 30 tot 35 jaar oud te zijn en droeg de A7olgendc kleederen katoe nen hemd, grijs en witte strepen, katoe nen broek met witte strepen, op de beide knieën vermaakt, zwarte strikschoenen, blauwe vest en grijze jockeyklak. Het onderzoek duurt voort. TE] X-iTJIE: Een wisselagent «net zijne familie verdwenen Rond half Oogst verliet een wissel agent, in de ZuiderAvijk te Luik wonen- do, met vrouw en kinderen zijne woning. Hij zegde niet Avaarheen hij ging, doch men dacht dat hij eenige dagen op zijn buitenverblijf was gaan doorbrengen. Wat echter meer verwonderde, was. dat ook zijne bureelen gesloten bleven en natuurlijk gingen na eenige dagen de praatjes hun gang. Opzoekingen werden gedaan en er was geen spoor van den wisselagent of zijn gezin te ontdekken. De kliënten van den Arisselagent vermoedden dat de zaak niet pluis was. Eene klacht werd neergelegd en het parket besloot eene huiszoeking te doen. Een slotmaker moest gehaald worden om de deur der bijzondere wo ning van den Avisselagent open te bre ken. Een deurwaarder sloeg er 't een en 't ander aan. Nadien is het parket naar de bureelen getrokken en heeft er ook een onderzoek gedaan.Wat de uitslag van dit onderzoek is, wordt niet gezegd, doch naar de loo- pende geruchten zou men hier voor eene groote financieele krach staan. FRANKRIJK M. Pcincarré le Limoges. M. Poin- earé, president der Eransche republiek, is Maandag te Limoges aangekomen. Hij werd door de overheden ontvan gen, met uitzondering der socialistische municipaliteit die zich terugtrok. De menigte heeft den voorzitter met geestdrift toegejuicht. Een Duitsohep itoep Fransch gen darm gekwetst. Zondag avond hield de gendarrii Gervais te Homecourt (Meurte-en-Moezel) eenen kerel aan, die een postbode had aangevallen. Vijf vrienden van den aanrander kwamen on middellijk tussclien en trachtten den gendarm zijn gevangene te ontrukken. De gendarm zich bedreigd ziende trok zijn revolver en schoot op den troep. Ze keren Frederik Mohr, 25 jaar oud, en Duitscher van gebodrte, Averd aan de keel gewond. De kwetsuur zou zeer on rustwekkend zijn. De brigadier der gen darmerie kwam ondertusschen Gervais ter hulp en hield een tweeden kerel, ins gelijks een Duitscher, aan. Tragische ketelontploffing. Maan dag morgend is in eene fabriek van scheikundige produkten, te Estaque (Marseille) een stoomketel ontploft* Twee werklieden werden gedood eiï twee andere zwaar gekwetst. Een trein valt van eene brug.Maan dag had er aan de brug Gergo\~ie te Pa rijs een ongeluk plaats. Een eindwaggon A-an een trein die op eene afzonderinga- lijn kwam aangestoomd, is op de straat- steenen gestort na het steenen schutsel weggerukt te hebben. Men kent de oor zaak van het ongeluk niet. Een ander rijtuig bleef in het luchtruim hangen. Het verkeer is onderbroken. Er zijn gelukkiglijk geene persoon-» lijke ongelukken te betreuren. DUITSCHLAND Ongeluk aan een bestuurbar© lucht bal. De Zeppelin I is met zulk geweld te Liegnitz geland, dat verschei dene beslagbanden gebroken zijn. Eetf deel van den zijkant is afgescheurd. Een der ingezetenen werd zoo erg gekwetst, dat hij naar.'t hospitaal moest overge bracht worden. De bestuurbare luchtbal zal na herstelling terug kunnen gebruikt worden. Graaf Zeppelin is er heelhuids vanaf gekomen. Hij is per automobiel naar het hoofdkwartier vertrokken. Het bezoek van Willem II. De Lokal Anzeiger van Berlijn zegt te weten dat, in strijd met de Weener be richten, keizer Willem geen bezoek brengen zal aan den aartshertog van Oostenrijk, voor het begin van den Avin- ter. Het is mogelijk dat hij vervolgens den Oostenrijkschen keizer te Sch'oen- brunn zal ontmoeten. Drie gevangenen ontsnappsn uït een trein. Maandag laatst werden drie jongelingen met den sneltrein van Cus- trin naar Stransberg naar een verbete^ ringshuis gestuurd. Zij waren bewaakt door een policieagent. Eenigen tijd na dien verwijderde de Avaker zich voor eenige oogenblikken, maar toen hij te rugkeerde hadden de drie verdwaalden de vlucht genomen. Alle drio waren dus van den trein gesprongen die in volle vaart voortrolde. De opzoekingen langs rde baan lever* den geen spoor der verdwenen op. De persoonsbeschrijving der drie ke rels is in clle richtingen rondgestuurd. ENGELAND Eg?» aanslag cp ©en Pcstburoel. Eenegroote ontploffing is ontstaan in, een postbureel van Lewisham. Er ont stond brand en al de brieven werden ver-* nield. Het postbureel zelf Averd erg be schadigd. De politie denkt dat zulks het werk der stemreclitdamen is. Eene teeïnontriggelSng in Ierland. Een trein van Londonderry naar Stra- hane is nabij Donemarre ontriggeld. 'Een reiziger werd gedood. 12 anderö zijn gekwetst geworden. RUSLAND De cholera. De stad Khersan wordt verdacht door de cholera besmet te zijn. Het- gouvernement van Khersan alsme de het aangrenzende distrikt zijn door de cholera bedreigd. Bessarabië is door de cholera besmet» SPANJE WoefthgSït. De aanhangers van 'den pretendent Don Jaime riepen Weg met de Republiek op het oogenblik dat zij voorbij den republikeinschcn kring gingen. Er ontstond eene geAvel- dige botsing. Een policieagent werd zwaar gewond. Verscheidene personen bekwamen lichte kneuzingen. MAROKKO In dsn Spaanschen Riff. Snelbe- richt uit Tetouan De kolom van gene* raai Arraix heeft vijf uren lang moeten vechten. De Spaansche troepen hebben nieuwe stellingen bezet. De vijand heeft nogmaals zware verliezen geleden. In de omstreken van Ceuta groeien de opstan delingen immer aan. Eene kolom door een generaal aangevoerd, is vertrokken om de troepen der streek te versterken. En brief uit Tetouan van 4 September laat weten dat de binnenlandsche toe stand merkelijk verbeterd is. Volgens geruchten zou de harka van den vijand die zich rond de stad samc«- hoopt reeds 11.000 man sterk zijn. Zij zou over talrijke kanons beschikken. Het schijnt echter dat er niet meer dan 3.000 opstandelingen geteld worden, en dat eene vurige handeling het terrein zou klaar brengen. De officieele snelberichten aangaande het gevecht van Tetouan melden dat een kommandant, een kapitein, vijf luite nanten en 66 soldaten gekwetst zijn zee soldaten werden gedood. JAPAN De anti-Chineesche beweging. De anti-Chineesche beweging, door de zaak van Nankin ontstaan/duurde Maandag nog voort te Tokio. De onlusten bepaal den zich bij glazenbreken en tramsont-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1