'T EEN EN 'T ANDES Be Katholieke Turners De zaak der valsche Hollandsere bankbriefjes Eene zonderlinge reizigster Muüenlaml BegsntSsnde jaargang n' 21 f Donderdag 11 September <913 I3AG-I3LA.D BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Be successierechten Be aangifte TE ROME Bene goede vangst te Brussel. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN» Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 tl. 's asoiiös tê m 2" UITGAAF, 7 u. 's mom's Tour foute la pulilicité coir.merciale et financière du journal, s'adrcsser oxclusivcment a l'Asence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREEUENi TE BRUSSEL I TERfiLST ES. OODTS, Beursplaats, 2 I Olii.r-Uxt. ant. S3j Telefoon A 3299 j Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 I Sport (per regel) fr. 1 09 3* bladt. (de regel) tr. 1,00 I Gemengd nieuws pef regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0.30 I Recht, herstell. (per rogel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Commerciale en financiesie aankondigingen zicli uitsluitelijk te wouden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Zooals men weet heeft de wetgeving wijzigingen gebracht aan het tarief der successierechten. De nieuwe wet stelt het successierecht vast als volgt 1° Tnsschen echtgenooten 6 t.h.; Het recht wordt tot het derde ver minderd voor hetgeen door den echt genoot in vruchtgebruik of in den vorm van lijfrente, binnen de grenzen van zijn wettelijk aandeel, wordt ver kregen 5" Tusscben broeders en zusters 7,50 t.b.; 1 3" Tusschen ooms of moeion en ne ven of nichten, en tusscben hem, die een kind aanneemt, en het aangeno men kind 9 t. b.; 4' Tusscben oudooms of oudmoeien on naneven of naniehten, en hem, die een kind aanneemt, en de afstamme lingen van het aangenomen kind 10,50 t.h.; 5C Tusscben broeders en zusters, ooms of moeien en neven ot nichten, oudooms of oudmoeien en naneven of naniehten, voor hetgeen zij meer ver krijgen dan hun ab intestalo zou ten deel gevallen zijn 15 t.h.; 6° Tusscben alle andero verwanten of niet verwante personen 15 t,h.; Hot recht van overgang bij overlij den wordt bepaald als volgt 1" In de rechte linie en tusscben echtgenooten welke gemeene kinderen of afstammelingen hebben 1,40 t.b,; 2° Tusscben echtgenooten zonder gemeene kinderen of afstammelingen 6 t.h.; 3* Tusscben broeders en zusters 7,50 t.h.; 4" Tusscben ooms en moeien eti ne ven of nichten en tusschen hom, die een kind aanneemt en het aangenomen kind 9 t.h.: 5° Tusschen oudooms of oudmoeien en naneven of naniehten en tusschen hom, die een kind aanneemt, en de afstammelingen van het aangenomen kind 10,50 t.h.; 6° Tussehon alle andere verwanten of niet verwante personen 15 t.h. Het successierecht en het recht van overgang, bij overlijden, worden tot 5 t.h. verminderd voor de aan de pro vinciën en aan de gemeenten gedane legaten met uitdrukkelijke bestemming voor onderwijs of voor werken van onderstand, alsmede voor de legaten gedaan aan de godshuizen, aan wel- dadigheidsbureelen, aan bergen van barmhartigheid, aan de commission voor studiebeurzen, aan hoogeseholen die do rechtspersoonlijkheid genieten, aan seminariën, aan kerkfabrieken, aan consistoriën en aan synagogen. Deze rechten worden tot de helft verminderd voor hetgeen in vruchtge bruik wordt geërfd of verkregen uit genomen door den echtgenoot voor wien het recht tot het derde vermin derd is. Do legaten aan don Staat gedaan zijn vrij van successierechten. De erfgenamen moeten schriftelijk de aangifte van de nalatenschap doen, aan liet kantoor dor successierechten binnen een termijn Van zes maanden, indien het over lijden op hot grondgebied van het Rijk is voorgekomen Van acht maanden in elk ander ge deelte van Europa En van negen maanden, indien het is voorgekomen huiten Europa. Do termijn neemt een aanvang te rekenen van don dag van hot overlij den. De termijnen van acht en negen '.naaudon worden verminderd tot zes maanden, te rekenen van het in bezit nemen, indien de overledene in den vreemde gestorven zijnde, de erfgena men, de begiftigden of legatarissen of de voogden of curators zich voor dat de laatste zes maanden van den termijn voor aangifte van de nalaten schap een aanvang namen, in 't bezit of in 't beheer van de geheele nalaten schap of van een gedeelte daarvan stelden. Voor gegronde redens mogens ge melde termijnen door den koning ver lengd worden. De succesierechten van overgang bij overlijden of van overgang in do rechte linie, worden voldaan binnen de tien, twaalf of dertien maanden te rekenen van den dag van het overlijden, naar gelang het overlijden is voorgekomen in het Rijk, in een ander land van Europa, of buiten Europa. De termijnen van betaling kunnen door den minister van financiën vor- lengd worden, naar gelang zulks noo- dig geoordeeld wordt. Ingeval de aangifte, waarvan koo- ger spraak is, niet gedaan wordt bin nen den bepaalden termijn, dan kan de overtreder gestraft worden met eene fioet van vijf frank voor elke week achterstel. Er zijn zware hoeten vastgesteld voor de personen die onjuiste of on volledige aangiften doen De overtre ders wier kwade trouw bewezen wordt, zullen ook streng vervolgd worden. Tmüsï- esi LsBis3iboMW3's®3i©©8 van den Staat, te Gent. De toegangsoxa- tnens voor doze Iioroopscliool zullen plaats hebben den 7 October aanstaande, om 9 ure 's morgonds, in do School/fuinbouwluan 15, (Park), Gent. De kennis der voorname vakken van het leerprogramma van het lager onderwijs is toereikend om dit examen door te komen. Inlichtingen en inschrijvingen kunnen go- nomen worden alle dagen bij denbesluurder. Deze school geoft, in drie studiejaren, volledig onderwijs van het Ininbouwvak, volkomen kosteloos voor de Belgon. Het Nederlandsch is de voertaal van het onderricht. Jongelieden worden aanvaard te beginnen van vijftienjarigen ouderdom. Er is geen kostschool aan bet Geslicht gehecht. Usas* de ©iade EhsBaefe3rages*s. M. Seger3, minister van posterijen, heeft besloten aan al do oude briefdragers de uit betaling van de maximum-jaarwedde drie jaar voor hunne op pensioen stelling te ver zekeren. Deze maatregel zal niet meer dan 100,000 fr. aan de Staatskas kosten. PSaaSsera B2i BeSgasefo ©©sag®. TorwijLmeest al do openbare diensten in Belgie overvol zijn, zijn er nog een goed aantal plaatsen in Belgisch Kongo voor het koloniaal Beheer too to kennen. De aanvra gers moeten van 21 lot 35 jaar oud zijn. Volgens hunne bekwaamheden kunnen de kandidaten om de volgende plaatsen dingen 1° Grondbeheerders met de jaarlijksclie wedde van 10.000 fr. Deze plaals is bestemd voor bezitters van lioogeschooldiploma's en de gelicencieerden in bandelswetenschappan. 2Klerh met de jaarwedde van 6000 tot 6500 fr. deze plaats kan aangevraagd worden door eiken kandidaat die een goed middelbaar onderwijs bezit. 3° Geneesheer met de jaarwedde van 12.000 fr. De personen die verlangen in dionst der kolonie (o treden, moeten bun aanvraag per soonlijk en schriftelijk aan het mininsterie tan Koloniën, te Brussel, zanden. YoSrsohtess. In 1912 heeft Bel gië voor 74 miljoen 460 duizend 572 fr. tol- rechton ontvangen. Hobhon daarran het meeste betaald Het duitsch tolverbond, 20,204,013 fr. Frankrijk, 13,342,308 fr. Engeland' 10,386,335 fr. Nederland, 9,489,286 fr. Rusland, 5,676,833 fr. Vereeriigde Staten Amerika, 4,917.413 fr. Spanje, 2.467,387 fr. Zwitserland, 1,098,351 fr. 7weden, 1.079,628 fr. Italië, 873,437 fr. Turkyë, 504,722 fr. Oostenrijk, 453,759 fr. enz. Hebben het minste betaald Venezuela, 7 fr. Arabië, 3 fr. Bolivie, 2 fr. Nieuw Guinea en Peru, elk 1 fr. De Mis In de Hoofdkerk van Latranen. De katholieke turners woonden ver leden Maandag morgend in de kerk van St-Jan van Latranen de H. Mis bij. Reeds vroeg in den morgend heerschte op het plein St-J an-van-Latranen eene ongewone levendigheid. Op verschillige plaatsen van het plein hadden ploegen agenten en piketten soldaten post gevat. De katholieke turners die ifi het paleis van Latranen vergaderd waren, verlie ten het paleis met vlaggen en vendels voorop. De vreemde maatschappijen door de Italiaansche gevolgd doorliepen ruim een 100-tal meters om aan de zijdeur der kerk te komen, onder de geestdriftige toejuichingen der menigte. Van tijd tot tijd hoorde men een gefluit of vijandige kreten. De maatschappijen namen ver volgens plaats onder den middenbeuk der kerk. De mis werd gelezen 'door Mgr La Fontaine. Op het oogenblik der verheffing rof felden de trommen en bliezen de klaroe nen Aux champs Na de mis richtte Mgr La Fontaine het woord tot de turners, en spoorde ze aan om altijd de zedelijke en lichame lijke opvoeding gepaard te doen gaan. Onder meer zegde hij hun De toejui chingen waarmede gij onthaald wordt, en zelfs de eenige vijandige kreten en gefluit getuigen van de macht die gij voor het goede daarstélt. Op weg naar St-PS&i&rskerk. In verscheidene groepen verlieten 'de turners de domkerk van Latranen. Op den weg naar St-Pieters-kerk liad- den er eenige kleine incidenten plaats. Iedere maatschappij deed den weg af zonderlijk in overeenstemming met het besluit van de queestuur, en de vlaggen werden toegeplooid. Er werd slechts toegelaten van een plakkaat te dragen, den naam en de na tionaliteit der maatschappij opgevend. Telkens er vlaggen werden ontplooid of trompetgeschal weerklonk kwam de policie dadelijk tusschen en bracht zon der veel strengheid de haar opgelegde bevelen ten uitvoer. Iedere maal dat de policie tusschen- kwam, werden stok- en vuistslagen ge wisseld, terwijl de menigte geestdriftig de turners toejuichte. De Fransehe turners verlieten het laatst de kerk en in dichte rangen, al de vlaggen ontplooid, met de batterij Car- meaux aan 't hoofd trokken zij vooruit. E&füige EnsScteHfen. Gekomen ter hoogte van de Via Gio vanni Manza, versperden eenige vrijden kers de straat. De politie dreef den klei nen groep betoogers uiteen en beval aan de Fransehe turners de vlaggen toe te- plooien en zich te verdeelen. De Oostenrijksche turners, in klein getal, waren de eenigen die met den tram op het Sint-Pietersplein aankwa men. Daar ook hadden eenige kleine betoo gingen plaats. De Fransehe turners her vormden zich in dichte kolom en lieten de driekleur wapperenZij werden geestdriftig toegejuicht vervolgens volgden zij de andere maatschappijen die de St-Pietershoofdkerk doortrokken en kwamen op den koer van St-Damas- cus. Eene ontzaglijke menigte was daar vergaderd ondanks de stikkende hitte. Alle vlaggen werden zorgvuldig toe- geplooid. Da Paus wordt toegejuicht. 'b Middags vertoonde de Paus zicli aan de Loggia, vergezeld van Mgr Ra- nuzzi di Bianchi en Mgr Bressan. De toeschouwers zwaaiden met zakdoeken en hoeden, en brachten den H. Vader eene geestdriftige ovatie. Z. H. Pius X was zeer bewogen en glimlachend bedankte hij met de hand_ Daarna schonk hij met krachtige «tem zijn zegen. De menigte ging dan langzaam uiteen. Een Brusselsch wissolagent, M. S.., ont ving- dozer dagen het bezoek van zekeren Felix Van II..., inkasscorder der Nationale Bank, die hom acht loten van Kongo en drie aandeelon eener potroolmaatscliappij to koop bood. Van II... had ziel» kenbaar gemaakt, waarschijnlijk om vortrouwon in te boezemen, want bij onderzoek blekeu de titels Tm dief stal yoort te komen. De loten van Kongo waren gestolen ten nadeele van M. Déom, luitenant bij een linieregiment te Vilvoorde, en de petrool- aandeelen, ten nadsele van Mev. Dhondt, renteniorster, te St-Jans Molenbeek. De wisselagent verzocht dus FelixVan H. 's anderendaags te willen terugkeeren en verwittigde de policie. Toen Van H. zich aanbood om het bedrag zijner aandeelen te ontvangen, werd hij aan gehouden en ter beschikking van den pro- kureur des Kcnings gesteld. 'Ondervraagd, beweerde Van H., dat hij de obligaliën ontvangen had van een onbe kende, die in een koffiehuis van den omtrek der Muntplaats op hem zou wachten. Twee policiemannen in burgerkleedij ver gezelden verscheidene dagen Van H., naar gezegd koffiohuis, doch van den onbekende persoon was niets te zien. Men veronderstelt dat Van II., de verhee- ler is van eer.e bende inbrekers, en dat hij zich gewoonlijk bezig hield met den verkoop van gestolen obligation, daar zulks hem, juist uit hoofde.van zijn bedrijf, zeer gemak kelijk was. t Van II. is onder aanhoudingsmandaat op gesloten. Men verwacht nog andere aan houdingen. Hot Hollandsch gouvernement hoeft do uitlevering gevraagd van Mej. Fischer, die de valsche bankbriefjes, door haar vader ge maakt, in Holland en België uitgaf. Daar Mej. Fischer van Duitschen oor sprong is, zal zij uitgeleverd worden, terwijl haar vader in België zal vervolgd worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat do ne ger Feret, meest altijd mej. Fischer verge zelde, wanneer zij naar Holland ging, om er de valsche bankbriefjes aan don man te brengen. Het i3 dus te vervrachten, dat het Hol landsch gerecht ook zijne uitlevering zal vragen. De betichten zullon dus in Holland en Bol- gië vervolgd worden. Dinsdag morgend werd oene kudde koeien van do markt van La Villette, bij Parijs, naar de statie gebracht om verzonden te wor den. Twee veedrijvers zorgden dat do kuddo bijeeubleef. Nabij de Kapellepoort zagen zij ceil tramrijtuig in volle snelheid naderen. De veedrijvers doden de dieron van de spo ren gaan on bewaakten hen tot de tram zou voorbijzijn. Eeno der koeien vond het echter weinig plezierig zoo gedurig in rang to moeton stappen, en liep de Marc-Seguinstraat in. De geleiders hadden niols gezien, dóch een paar policie-agenlen zetten liet dier achterna. Zich omringd ziende, liep de koei het Hotel de Belfort n binnen, de trappen op, recht naar het eerste verdiep. Daar alle ka mers er gesloten waron, ging de koei recht naar het gemak. 't Is daar dat zij door de policiemannen teruggevonden werd. Inmiddels waron ook de Yoedrijvors verwittigd goworden en de vluchtelinge werd terug bij het korps inge lijfd. 4= NEDERLAND Stapelhuisbrand te Amsterdam. Dins dag avond is brand ontstaan in een stapelhuis van de handelskaai te Amsterdam. Groole hoeveelheden tabak, koffie, cacao en andere kolonialo waren van groote waarde lagen in het stapelhuis. Het grootste gedeelte van 't gebouw is vernield. De brand duurt nog altijd voort. De schade is onberekenbaar. FRANKRIJK Dood van M. Max de Nansouty. Uit Parijs wordt gemeld dal M. Max deNansouty wetenschappelijk kronijkschrijver, die de werken van M. Louis Figuier, Morveillcs de la Science heeft voortgezet, overleden is. Een Belg veroordeeld. Do Parijzer korrektioneele rechtbank komt een genaam- den Hamerick, Belg van geboorte, tot 3 jaar gevang en vijf jaar uitdrijving te veroor- d ooien. Hamerick werd tijdens eene inbraak ver rast. Da agenten zetleden hem achterna, maar oen hunner word door een revolver- schot Aan de hand gekwetst, ENGELAND Het gevaar der vuurwapens. Een erg ongeluk komt eene achtenswaardige familie van Manchester in rouw te dompelen. Een jongeling, M. Arthur Evans, toond® aan een vriend boe zijn revolver werkte. Opeens ging een schot af en do zuster van Arthur die in dezelfde kamer op de piano speelde werd in den hals getroffen. Hot meisje stierf vooraleer mou haar ter hulp was kunnen komen. De broeder-moordenaar is aangehoudon en opgesloten. DUITSCHLAND De drama's der Luchtscheepvaart. To •Tohannislhal is de vlieger Ringer, die om 6 1/2 ure 's morgends opvloog, 9 miimlen later met zijn toestel van 200 meters hoogto neergestort. Het vliegtuig word totaal ver brijzeld en Ringor op den slag gedood. De vlieger Senge is tijdens eene vlucht nabij Grevenbroïch gevallen. Hij bezweek eenige oogenblikkon na bot ongeluk. Do oorzaak van zijn val blijft onbekend. Een snolbericht uit Berlijn meldt dat Song® niet dood is, maar zeer zwaar gewond word. Incidenten op de manoeuvers. De Gourrior de la Bourse van Berlijn meldt dat er tijdens de legeroëfeningon van hot W* korps, in hot zuiden van 't hertogdom Baden incidenten voorgevallen zijn. Te Gundolfungen deed een reservist aan verscheidene voorbijgangers zijn beklag. Doze wierpen daarop met steenon naar heb stadhuis waar do soldaat op wacht stond. De wacht kon slechts na eenigen tijd do orde herstellen. To Bromhach werd een oud-soldaat aange houden, omdat hij aan een kapitein verweet zijne kompagnie tweemaal opgeroepen te hebben. Do soldaat moest echter voor de vijandige houding dor menigte in vrijheid gelaten worden. In hol Zwarto-Woud zouden de marschon zoo vermoeiend geweest zijn, dat vele solda ten uitgeput van krachten waren. Vijftien hunner zouden ziek geworden zijn. Two® reservisten zijn bezweken. ZWITSERLAND Liefdedrama. In het koffiohuis Spei- chergasso te Bern, was zekere Marguerite Lehnor, kokin, die door een kliënt van 't koffiohuis bemind werd. Vorleden zondag nu weigerde de meid de voorstellon van dea verliefdon gast aan lo nemen. Daarop trok bij een revolver en doodde do ongelukkig® Lehner. Daarna zelfmoordde hij zich. RUSLAND Vlieger gedood. Uit Sebastopo!D® militaire vlieger Dronjinink is met zijn een dekker gevallen e;i word op denslag gedood. Staking geëindigd. De staking der ha venwerkers van Odessa is geëindigd. Het tempeest cp de Zwarte Zee. Ten gevolge van de lievigheid van het tempeest op do Zwarte Zee, zijn allo vorbindingon tor zee, tusschen Sebaslopol en de andero haven onderbroken. BULCARIË De cholera. De distrikten Wïdin, Vratza, Povna, Sistor, zijn door den cholera besmet. Allo maatregelen worden genomen ora de uitbreiding der ziekte te voorkomou. ITALIË De zaak Tarnowska. De Giornalo d'Italia meldt dat de gravin Tarnowska waarschijnlijk in voorwaardelijk© vrijheid zal gelaten worden in den loop dezer maand. SPANJE Dynamietkardoezen aangeslagen. Da policie van Madrid heeft Dinsdag morgond tweo kerels aangehouden, dio elk 150 djna- mietkardoezen op zich droegen. Men vond ook op hen een gevaarlijk mes. Zij hebbon verklaard dat do kardoezen hen toehoorden, en zij naar Madrid gokomen waicn om ze te verkoopon. De woelingen. De woelingen van Zon dag laatst, die to Bilbao ontstondon, tus sehon republikeinenon karlisten, hernieuw den zich in den nacht van Maandag tot Dins dag. Drie betoogers werden gekwetst. Dubbele terechtstelling. Verleden jaar werd een kind door een man en eon vrouw verwurgd, ten einde zijn bloed te kunnen ge bruiken tot de genezing vaneen borsllijder(?) Dinsdag morgend zijn do tweo kinder moordenaars le Alineria terechtgesteld. MAROKKO De laatste Spaansche verliezen. Uit Madrid Volgens de laatste officiële be richten aangaande het gerecht van 7 Sep tember, verloren de Spaunsche troopon 9 soldalen. Nog een gevecht. Do Londener dag bladen deelen mode dat do Marokkeinon da Spaansche stollingen van Tetouan met zulk geweld hebben aangetast dat do Spaanscho

De Volksstem | 1913 | | pagina 1