KOKEN MOET KOSTEN met de Zeppelins a ID-A. GrIO L A 33 Rog aan de soldaten 'T EEN EN 'T ANDER De Koning tan Griekenland is Bsrii Brusseïsclie Kiekskens Ssgêntiende jaargang n' 212 Vrijdag 18 Sealember 13 S3 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Genat. BELGISCHE WERKLIEDEN DIT BDLGAME TERUGGEKEERD Een tweedeZeppelin In gevaar 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTE NT Zes «taanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. 1° UITGAAF, 4 li, 's avonds ik ca 2° UITGAAF, 7 b. 's avonds Pour toute la puhlicité corr.mercialo et financier® da journal, s'adrosser oxclusivcmónt i l'A<rence Réelamo Godfcs, 2, Place da la Bourse, Bruxclles. BUREELENt TE BRUSSEL I TE AALST GOBTS, Beursptaais, S I 0, Kerlcatraati Telefoon A 3259 j Telefoon 114. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4blada. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2.00 Sport (per regol) fr. 1.0(1 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,03 Recht. herstelt, (pcrrogel) fr. 2,03 Overlijden (por regel) fr. 2,03 Commerciale en financieele aankondigingen zicli uilsluitelyk to wenden: Agetoce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In ons nummer van gisteren heb ben wij aan onze lezers de wijzigingen medegedeeld, welke do regeering ge noodzaakt is aan zekere rechten toe te passen, ten einde de gelden ter leger- uitbreiding noodig, te kunnen vei - schaffen. - Koken moet kostont Dit verstaan allo redelijke menschen. Eonige liberalen die uit partij baat niet redelijk kunnen zijn heb ben dat zoo niet verstaan zij wilden wel het vergroot leger, zelfs het alle man soldaat, maar ze wilden de noo- dige belastingen niet stemmen. Dit hooft niet belet dat alle belastingen, door don minister voorgesteld, stemd zijn, na door de sectiën en «enige amendementen gewijzigd te zijn geworden. De heer Minister heeft alles zoo verstandig weten te schikken dat en kel zij, die ertegen kunnen, getroffen worden. Wij noemen i 1" De taks op de winsten behaald in de vennootschappen op aandeelen en in zekere financieele en nijverkeidsbe drijven 2' Wijziging der wetten op de rech ten van registratie, van hypotheek, van zegel en successie. 3° Verhooging dor alcoliolrechten. 4° Taks op de automobiels en an dere vervoertuigen. 5° TakS op de Cinematografische vertooning-en. Al wat in do belastingen volgens een eerste opmaken voorkwam, en dat de kleine burgerij of den minderen man kon belasten, is weggelaten. Zoo onder andero een taks op do kwijtbriofjes. Dank aan hunne inrich- ting, zijn de kleinhandelaars, en am bachtslieden ontslagen van een last, die zwaar op bon had kunnen druk ken. De rechterzijde heeft in deze laatste dagen een wonder voorbeeld van eens gezindheid gegeven. Wij koesteren nu de zoete hoop dat, na het verlof, al onze katholioke Ka merleden als één man op de bres zul len staan, om op 14 October aanvang te nemen met do nieuwe schoolwet. Die wet van gelijkheid wordt door de rechtvaardigheid geëiselitzij moet er door. -"VW Ge zijt christenen, niet waar ge wilt het blijven, dat staat vast. Nu indien ge-het waarlijk zijt niet alleen met den naam maar ook met tor daad, er staan u plichten te vervullen. Godsdienstige plichten Soldaten- plichten t Zedelijke plichten Kwijt ge ze zooals het een deftige en eerlijk man betaamt Weest dan verze kerd dat do soldatentijd u voordeel zal meebrengen. Verzuimt go ze, o dan durf ik van uwe toekomst niet verantwoorden. Ge begeert goede soldaat to zijn Wees dan goede cbristeno. Daarom verzuimt nooit de H.Mis den Zondag. Daartoe hebt ge en moet ge tijd heb ben. Vóór uw vertrek naar de kazerne iedere maal dat ge in verlof komt, ja en ook hij den troep nadert tot deHH. Sacramenten. Hoe grooter, hoe tal rijker de gevaren hoe meer voor zorgen te nemen, hoe meer wapens te gebruiken Blijft indachtig dat ge moet bfdden. Kort en goed, doch voor niemand achteruit deinzen. Mannen van moed kennen geen mensckelijk opzicht. Erken en ga te rade, uwen solda ten-pastoor of krijgsaalmoezenier of eenig ander priester in de stad waar ge verblijft. Ge wordt er altijd met open armen ontvangen en ge verkrijgt or wat uw deugd en hertje lust. Eerbiedigt uwe oversten zijt hen onderworpen, getrouw, gehoorzaam. Dat uwen dienst met stiptheid en nauwgezetheid worde ten uitvoer ge bracht. Zijt dus mannon van karakter, doch daarom is er deugdzaamheid noodig. Verliest uwe deugdzaamheid niet in slechte kroegen, huizen en herbergen, waar vrouwen alleen er op uit zijn, uwe zeden te kwetsen, uwe ziel te be smeuren. uw geloof te ondermijnen, uwen geldbeugel te plunderen, uwe gezondheid te krenken, uwe eer ta ver beuren en u eone zware straf van wege de krijgsoverheid te doen inloopen. Vlucht die verpestende hokken on vlucht die makkers die er u naar toe zouden lokken ze zijn te herkennen aan den slechten klap en de gemeene taal die ze uitbraken. Schuwt de vuile, klappers Vergeet de soldatenkringen niet, daar is deftig vermaak en verzet te vinden én bescherming voor de reine zielen in alle gevaar en kwaad dat u naar ziel, naar lichaam, naar eer en deugd zou mogen hinderen. Vooraleer te vertrekken uit uwe stad of dorp, gaat een goede vriend, die ge altijd in gelijk welke priester zult vinden, te rade 't Gaat u toch zooveel deugd doen 1 Marc. I Ee»s feesoefc aara de Tesra&soes» Si sag. De beroemde fabriek dor Sunlight Zeep van Vorst, heeft op haj-e Icoston al bare werklieden en bedienden de Tentoonstelling van Gent laton bezoeken. Zulks strekt tot eere aan dezo firma, dio aldus bewijs geeft dat zij haar personeel weet boog te schatten. Een lange stoet, bestaande uit acht breacks, rijf bank wagens, een zes open rijtuigen doorliep de straten der stad. ten einde do merkwaardigheden van Gent te bezoeken. Aan drie leden van het personeel vrerd door bot bestuur dor Sunlight fabriek een gouden uurwerk aangeboden, ter gelegen heid van hun liijarigin dienst wezen. Dat is wel ran wege de patroons der Sunlight zeeperij en 't ware te wenschen dat wij dagelijks rijf of zes zulker rijiuigstoeten door onzo straten zagen trekken, do stad en de tentoonstelling zouden er wel bij varen. Al de bladen spreken met den groolsten lof over de handelwijze van de heeron Lever, eigenaars der bovengenoemde zeepfabrieken Peerdett weop het leges*. Twee kommissies, samengesteld uit officiers en veeartsen van hot leger, zullen zorgen voor den aankoop van het getal peerden die voor het dionstjaar 1913-1914 noodig zijn. Van nu tot 1 April 1914 zal men 1952 peerdon voor de artillerie moeten koopen, en voor het regiment van den legertros zijn er lussehon heden en 15 December 248 peerden noodig. Telegraaf» en telcfoonver* keer. Uit de in het Staatsblad afge kondigde statiestiekon blijkt dat in ons land het telegraaf- en telefoonverkeer gestadige;) vooruitgang maakt. Om een gedacht te geven van de drukte van het verkeer weze gezegd, dat in eene maand gemiddeld 750.000 telegrammen worden gewisseld, de diensttelegrammen niet meflegerokend. Maandelijks wordt er zoo wat 11/2 millioen frank ontvangen voor telefoongesprekken en aansluitingen. De vijf eerste maanden van het jaar wijzen wat de gezamenlijke ontvangst van telegraaf on telefoon betreft, eene vermeerdering aan van 501,269,OS fr.vergeleken met de over eenkomstige maanden van 1912. Dit is een verschil tan ruim 7 0/0 ten gunste van hot loopendo jaar. Voop gonge ieröng lijders Ovor eenigen tijd word in hot internationaal congres voor do verbetering van den ge zondheidstoestand te Buffalo voorgesteld de oude oorlogschepen te herschapen in scho- ltfn voorde ongelukkige teringlijdende kin doren. Dit voorstel zal nu ton uitvoer gebracht worden en de jonge teringlijders zullen in volle zee op hefe dok van hot schip lessen hij wonen en terzelfdorlijd do gezonde zeolucht inademen Nog do Fransche pers. Wij zegden gisteren reeds, dat de Fransche bladen hunne misnoegdheid niet verduiken, over eene redevoering door Koning Constantijn van Grieken land te Berlijn uitgesproken en waarin hij zegde, dat do Grieksche overwinnin gen aan de Duitsche onderrichters tc danken zijn.. De Fransche bladen noemen den Griekschen Koning al niet veel min dan een kazakkeerder. Wij vernemen daarover nog het vol gende De verbolgenheid neemt toe in de bla den, die zich afvragen of koning Con stantijn dan toch alles vergeten heeft wat hij en zijn volk aan de tactiek der Fransche artillerie verschuldigd zijn. Zij hopen dat de koning geenszins de in tieme gevoelens van Griekenland'a volk en regeering weerg-eeft. Zij zeggen dat de Grieken, wanneer zij de eilanden zullen opeischen, nu nog door Italië bezet, zullen zien hoevee staat zij kunnen maken op Duitschland. Verscheidene bladen vragen de terug roeping der Fransche militaire zending Griekenland. Volgens de Matin had generaal Eydoux het verschil opgemerkt tusschen het vriendelijk onthaal dat koning Jo ris de Fransche zending voorbehield en het weinig vriendelijk onthaal dat zij bij koning Constantijn ontmoette. Aan het hof deed koningin Sofia alsof er niets Fraöscli in de wereld bestond, e La Croix schreef De Grieksche koning heeft laten we ten dat hij op 21 September te Parijs zal komen en dat hij wenschte bij den president der republiek een bezoek af te leggen. M. Poincarré heeft seffens ge antwoord, dat hij door dit bezoek zeer vereerd zou wezen. Wij honen, schrijft Ka Croix dat de Quai d'Orsfty-» zal ophouden met te spelen met de eer van ons land, door een zoo onbeleefd vorst als koning Constan tijn te ontvangen. De fluitjes zouden wel eens van zelf kunnen beginnen te ïlui ten. Het blad vraagt dat de poorten der Parijzer Beurs zouden gesloten worden voor alle Grieksche waarden. Zeker is het evenwel, dat de Duitsche bladen het incident te baat nemen, om hevige artikelen af te kondigen, waarin zij op verdoken wijze het Grieksche volk tegen Frankrijk trachten te stemmen. Dit La Louvière wordt gemeld, dat veertien werklieden uit het Centrum, die voor rekening eener Luiksclie firma in Bulgarië eene suikerfabriek waren gaan oprichten, thans teruggekeerd zijn. Onze landgenooten bevonden zich te Routschouk, op de Bulgaarsch-Rumeen sche grens, en hadden veel door den oor log te lijden. Zij geven daarover belang rijke inlichtingen. Gedurende drie weken, zagen zij 'de 500.000 soldat-en van het Kumeenscli le ger, in Bulgarië binnentrekken. Een groot getal vrouwen en kinderen volgde het leger waarbij zich hun echtgenoot of rader bevond. Het Rumeensch leger was goed uïtge rust en de bevoorrading zeer wel opge vat. Honderden draagbare ovens en groote hoeveelheden hoornvee bevonden zich bij iedere afdeeling. Op liun door tocht namen de Rumeenen al de Bul- gaarsche paarden welke nog te vinden waren, in beslag. Verscheidene landgenooten, te Hou deng-Aimeries wonende, werden voor spioenen genomen en aangehouden. Zij bleven gedurende 5 dagen in bet kamp gevangen en werden door de Rumeen- sche troepen goed verzorgd. Dank aan de tusschenkomst van den Belgischen konsul werden zij in vrijheid gesteld. In Bulgarië moest elk weerbaar man^ van 16 tot 40 jaar naar den oorlog. De kazernen werden bewaakt door de ouder lingen. De grootste ellende heerscht 'daar thans en alle eetwaren zijn fabelachtig duurHet eten is niet alleen duur, want men moest 1 frank betalen om gescho ren te worden. In Bulgarië draagt iedereen een dolk in den gordel. Deze dolk wordt voor al les gebezigd, zelfs om brood te snijden. Na hunne eerste zegepralen waren de Bulgaren vol geestdrift, doch thans zijn zij geheel ontmoedigd. Overal ziet men niets dan puinen en verwoesting e* het zal lang duren, vooraleer in dat half bar- baarsck land nog van oorlog gesproken wordt. Bijzonderheden over do ramp van den L. I De Slachtoffers. Een passagier van den Zeppelin «LI» is bezweken op het schip waar hij op genomen werd. In het geheel telt men dus 14 dooden. De torpedobooten hebben de plaatsen der ramp onderzocht met hunne projec tors, maar zij ontdekten niets. De over blijfsels van den bestuurbaren luchtbal zijn door de zee verzwolgen. Het tem peest duurt nog immer voort. Volgens een telegram nit- Heligoland is de hulp-meester Menge met den hulp signaalgever Huerscliner door een yis- schersboot in volle zee opgenomen. Men tracht ze bij te brengen* Eena Officialise nota. Eene officieuse nota raadt aan, juiste inlichtingen af te wachten alvorens ver onderstellingen te doen aangaande de oorzaken van het ongeluk. Het ministe rie van zeewezen deelt geene inlichtin gen mede. Volgens 'de Berliner Tageblatt werd er eene sterke dampkringswending voorzien. Kapitein Hanne had daarvan bericht ontvangen. Het tempeest liet zich niet lang wachten en de luchtbal werd de speelbal van den wind. Op 100 meters hoogte beproefde Ka pitein Hanne zich met de horizontale sturen te redden. Niets hielp. De passa giers die gered werden bevonden zich in de achterschuit. De Hanovre waar zij werden op genomen is te iWillemshaven nog niet aangekomen. Droevig© lijst. Ziehier de lijst der bestuurbare Zep pelins v welke sinds zeven jaar vernield zijn 1* 22 Januari 1906. -De Zeppelin II wordt tijdens een onweder vernield en schiet in brand 28 5 Oogst 1908. De Zeppelin IV ontploft te Echterdingen 3" Mei 1909. De Zeppelin II die hersteld was, valt op een boom tijdens zijne landing en wordt zwaar bescha- digd 4® Oogst 1909. De Zeppelin III wordt zwaar beschadigd in een onwe der, tijdens zijne reis van Berlijn naar Friedrichshafen 58 25 April 1910. De Zeppelin II nogmaals hersteld, wordt te Weilburg opgetild en verwoest op den Weberberg; 68 28 Juni 1910. De Deutschland wordt in het woud van Teutoburg nabij Bremen neergeslingerd T 14 September 1910. De Zeppe lin VI ontploft te Baden-Baden en wordt door 't vuur vernield 88 28 Juni 1912. De ScKwaben keert naar Hamburg terug daar het onweder hevig was werd hij nabij zijne standplaats vastgelegd de wind slin gert hem tegen de loods aan de flank scheurt, het gas vat vuur en het gan- sche omhulsel ontploft. 98 September 1912. De Zeppelin II nogmaals herbouwd, wordt vood goed nabij Keulen, tijdens de manceu- vers, vernield 10" 19 Maart 1913. De L. Z I wordt te Karlsruhe door den wind me- degerukt. Het omhulsel breekt in twee stukken door ll8 9 September 1913. De L. ZI wordt door de zee verzwolgen. De oorzaken van het ongeluk. olgens de a Gazette Nationale ge looft men in de vliegkringen dat de ramp van Heligoland -vooral toe te schrijven is aan de overlading van den luchtbal. Men heeft echter, en dit met liet oog op oorlogskundig gebied, van den Zep pelin zulke krachtinspanning gevergd, welke hij slechts bij zeer voordeelige voorwaarden leveren kon. De Taegliche Rundschau ander zijds zegt dat de kapitein Hanne «elf een» verklaarde dat zijn luchtschip na tuurlijker wijze te zwaar was. De kapi tein hield immer de geloopen gevaren voor het oog. Hetzelfde blad voegt er bij dat _de verschillende toevoegingen van projectors, dynamos en schrootka- nonnen op het laatste het gewicht zoo verhoogden dat de ballast dermate moest verminderen. Andere dagbladen beginne» reeds met te schrijven dat er grootere Zeppelins zouden moeten gebouwd worden.. Twee soldaten gedood. De bestuurbare luchtbal Z V daal* de Woensdag, rond 3 1/2 ure, te Leip-* zig neder na eene moeilijke vlucht. Do Z Y kon echter in zijne loods nieü gebracht worden om wille van een hevigen zijwind. 150 soldaten hielden het luchtschip liggen. Eensklaps kwam er een hevigen rukwind die den luchtbal) optilde. Men kon gelukkiglijk deh mo-« tor in werking brengen, waardoor eena ramp voorkomen werd. Drie soldaten en een sergeant hadden bij tijds de koorden niet losgelaten, ent zij werden medegenomen. De sergeanti kwam heelhuids beneden. Een soldaad werd in de schuit opgenomen, maar d® twee anderen vielen van eene hoogte van 150 meters en werden op den slag ge* dood. De tfood van M. de Smet d© Naeyfer. Na liet bezoek van Koning Albert ta Bergen. Men schrijft ons uit Brussel De dood heeft hare vleugelen tiitgc-* spreid over een persoon, die in België! eene belangrijke loopbaan vervuld heefti. Graaf de Smet de Naeyer is Dinsdag nacht rond 11 1/2 ure overleden ten ge# volge van een kanker in de ingewanden» De plaats aan mijne kiekskens voorbehouden is te klein, om het werk van dien staatsman, naar waarde te schatten of te ontleden, doch wij kun nen hier zeggen, dat Koning Leopold II openbaarlijk van liem getuigde, dat hij' schitterende hoedanigheden bezat. Ik houd er ook aan hier eene legendo te niet doen, welke over graaf de Smeti de Naeyer de ronde deed, namelijk dat deze een zacht werktuig was in handea van Leopold II. De bladen der oppositie hadden zulk gerucht verspreid. Graaf de Smet de Naeyer was integen* deel een zeer persoonlijk karakter. Ia .tegenstelling met M. Van den Peere- boom, die diplomatenstreken gebruikte om aan den Koning zijne zienswijze voor te leggen, gaf M. de Smet de Naeyer er niets om, om aan den Koning te zeggen hoe hij het meende en dikwijls dreef kif zijne gedachte door. Dat kunnen er ve^ len, zoowel katholieken als anti-katho.-» lieken getuigen. Gisteren sprak ik met, M. Wosste die al werkend rust te Ukkel-CaYvoefy over den toestand van den graaf. Ik heb met hem cn een vriem onfo beten, in 't begin der maand Augustus* zegde mij de achtbare Staatsminister» Hij zag er dan niet lijdend uit. Hij k "*am mij bezoeken, toen hij van Oostei de* waar hij eenige dagen had doorgebracht' terugkeerde. Dan was hij veel veran^ derd. Hij vroeg mij uitleg over de de* batten der nieuwe fiskale wetten, en- drukte zijn spijt uit, ten gevolge van zijnen gezondheidstoestand, niet aan d® bespreking te kunnen deelnemen in den Senaat. Ik hield veel van M. de Smet 'da Naeyer en zag hem dikwijls. Het zoui mij waarlijk leed doen hem te zien ver dwijnen. Men heeft mij gezegd dat bijl aan kanker lijdt in de ingewanden. Daü is ongelukkiglijk eene kwaal welke niet vergeeft. Alle hoop ia misschien nog niet verloren, wedervoer ik-Gij ook hebt on langs eene geweldige krisis gehad en gij hebt mij zelf gezegd vooraleer te ver trekken naar Zwitserland, waar gij eene gevaarlijke operatie moest ondergaan* dat gij nog enkel op God hooptet. Dat is waar, antwoordde M. Woe» ste met een gelukkig lachje, en ik ge-* loof wel dat ik Hem mijne genezin/r te danken heb. (In ons geïllustreerd Zondagnummec geven wij een prachtig portret, met een® beknopte levensschets van wijlen M. d® Smet de Naeyer.) x Een mijner vrienden, 'die te Bergca de Blijde Intrede van Koning Albert heeft bijgewoond, lieeft mij een goede verteld Hij bevond zich tusschen de menigten- welke de Koninklijke Stoet zag voorbij trekken en had voor gebuur eene strui- sche vrouw uit den Borinage. Toen het' eerste rijtuig aankwam, waarin de bur gemeester van Bergen had plaats geno men, zegde de vrouw, die ongetwijfeld! den eersten magistraat der Henegouw- scke hoofdstad niet kende in 't Waalsch: Goede God, wat n'en ouden. Ik dacht dat Koning Albert veel jongec was. Mijn vriend zegde haar 'dat zij mis was, en taen de arrondissements-kam-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1