Alles wat gij vertelt is onzin 'T m EN 'I ANDER Muitenland G3B X_. -A. !0 Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- OI^ZIBT - - De toestand in Poriugaal De zaak Wilmart Een Kongres van ellendelingen Esgjeaiiicndo jaargang n' 214' CENTIEMEN WET NUMMER Zcttdaa 14 en EVfaastaSag GS Scpïenibsr ISS3 DE 'A B O N N E M E N T fTTr Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds «9 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds és Pour toute la publicité comitierciale et financière du journal, s'aclcesser oxclusivement k l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellcs. BUREELENi AANKONDIGINGEN! TE BRUSSEL i GODTS» Beursptaafs» 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST Keflrstraat," Telefoon 114. Van Nuffel'De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0.60 3* bladt. (de regel) Ir. 1,00 4* bladt. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Commerciale en financieelo aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Deursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuws perrcgol) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Wie zegde die woorden Minister de Broqueville, kabinets overste. Tot wien waren die woorden ge richt Tot M. Petrus Daens. Wanneer kreeg hij dien snuif In eene der laatste Kamerzittingen. 4' De heer do Broqueville is nochtans een bezadigd man, welke zeer inschik kelijk van aard is en niet gauw een der Kamerleden een kwetsend woord zal toesturen. Het moet wel zijn dat het gezeever van M. Daens hem op de zenuwen gaf, om hem zulken knip onder den neus toe te dienen. Elkeen, weet dat het met tegenzin is dat de katholieke regeering de le- geruitkreiding en de nieuwe lasten die er liet gevolg van zijn, beeft moeten stemmen. Onze katholieke bestuur ders met M. Woeste aan bet hoofd hebben altijd tegen do soldaterij ge weest. en bet is slechts voor de drin geilde noodzakelijkheid, dat zij hebben moeten toegeven. Zij zijn nochtans zoo behendig te werk gegaan, dat de nieuwe lasten drukken op deze die ze kunnen betalen en dat verre van het -alleman soldaat, zooals do liberalen al van over jaren vragen, bet slechts 49 op honderd man is, die moeten binnen gaan voor eenen korten diensttijd van 15 maanden. Voor de dringende eiscben der mo gendheden, die onze onatliankolijkheid waarborgen, was er geenen anderen uitweg, dan hunne vraag om 011s leger te versterken, in te willigen. Elkeen weet dit en elkeen zoude de katholieke regeering moeten dank wijten, omdat zij in'die neteligo 0111 standigkeid zich zoo meesterlijk uit den slag getrokken heeft. Dit weet M. Daens ook, doch dit belet hem niet wederom in troebel water te visschon en do zaken te ver draaien. Hij beschuldigde do minister de Broqueville, onze kinderen aan den buisolijken heerd te ontrukken. Het is alsdan dat de beer minister hem bitsig antwoordde, dat M. Daens niets dan onzin verkocht. M. Daens beeft slechts een enkel doel, te weten Kiespropaganda te maken, door bet volk te vleien en op te bitsen. De rogeering heeft vele bewijzen ge geven van goeden wil ten voordeele der staatsbedienden. Zij beeft de Ioonen merkelijk ver hoogd en elkeen tevreden gesteld. Denkt gij, beste lezer, dat M. Daens daar nu over zwijgt. O neen, hij gaat altijd maar voort met te kraaien over de hongerloonon, niet zoozeer uit noodzakelijkheid,maar om het kleine volk dat voor hem moet kiezon, te behagen. Haddo hij inderdaad zoo bezorgd geweest met het lot der werklieden,bij zoude gedurende zoovele jaren aan zijn eigen werkvolk, dat bij hem arbeidde, den laagstcn tarief van gaiisch de stad niet betaald hebben. Dus alles wat bij raast, in zijne bla den on in bot openbaar, is ONZIN. In de Kamer wil bij over alles pra ten, zelfs over staatkundige vraagstuk ken, waar hij niet bet minste verstand van heeft. Hij wil in a'.ies tusscken- komen, doch weet hot zoodanig to draaien dat bet uitkomt op bet oud liedje van hongerloonen en loonsver- Uooging. Daar bij niet een enkel vraagstuk grondig bestudeert, slaat hij nog al dikwijls den bal mis, bij zooverre dat de Kamerleden naar hem hoegenaamd niet meer luisteren en schokschouderend zeggen ONZIN, e In den gemeenteraad te Aalst, bij zonderlijk toen hij de heldhaftige gast huisnonnen en de deftigste ingezetene onzer stad aanviel, schudden alle wel denkende menschen het hoofd en zucht ten ONZIN. e Op zijne meetingen is hij den groo- ten Artevelde van de streek. Hij en priester Daens hebben alles tot stand gebracht. Het pensioen voor den werkman, het stemrecht, enz. enz. De waarheid is dat de bijzonderste volkswetten al gestemd en op touw gezet waren door de katholieken en dit vóór dat er ooit een Daens eenen voel in de Kamer had gezet. Eenvoudige werklieden slikken die groene pil binnen engelooven dat M. Daens de almachtige is. die alles aan do werklieden verleend heeft. Doch ontwikkelde en verstandige lieden kennen de knepen van M. Daens. Zij weton dat zijne partij in do Kamers niets kan noch niets vermag en dat de piuimkens die hij op zijnen hoed wil steken,hem r.iettoebekooren. Zij fronsen liet voorhoofd hij kethöoren van dit pochon en mompelen: ONZIN. Ja onzin is het al dat geraas en ge praat van M. Daens in Kamer en ge meenteraad, in meetingen en gazetten. De belangen van het land en van de stad worden op het achterplan gescho ven de waarheid wordt den nek om gewrongen onze voorbeeldige katho lieke regeering en onze verdienstrijke staatsmannen worden belasterd priesters, kloosterzusters en de deftig ste stadsgenooten worden aangevallen en ditallesom aan het volk to behagen, om herkozen te worden.Karrevrachten onzin heeft M. Daens gedurende do laatste jaren uitgekraamd. Ach, dat er toch nooit een werkman door den onzin van M. Daens zich late vangen! Socialisten bsoordeold door liberalen. TJit Seraing, het bolwerk der Belgi sche socialisten, wordt aan dc liberale Journal de Liège geschreven De aanstaande gemeentekiezingen zullen plaats hebben onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging en de regeering der socialisten zal uit zijn. b De belastingschuldigen zullen er zich om verheugen. Pak vast, roodjesDe beoordeeling komt van uwe logiebroeders. flï> 't Vatikaan. Donderdag namid dag heeft de H. Vader, op de St-Damas- cuskoer van 't Vatikaan eene bedevaart van ruim 2000 priesters gezegend, waar bij zich drie kardinaals en meer dan 50 bisschoppen gevoegd hadden. Eon denkmaal te Westorloo. Op 5 October aanstaande zal te Westerloo in de Kempen, een denkmaal worden op gericht ter nagedachtenis van graaf de Merode - Westerloo, oud - burgemeester en Kamerlid, in leven minister van Bui- tenlandsche Zaken en voorzitter van den Senaat. Een tachtigtal kringen en vereenigin- gen zullen aan de plechtigheid deelne men, waarop ook de regeering zal verte genwoordigd zijn. De invoer van vleesch. Opmerke lijk is, hoezeer in den loop der laatste jaren de invoer van vleesch den invoer van slachtvee heeft vervangen in Enge land. Allerlei oorzaken hebben daartoe medegewerkt, onder andere, het .verbe terd verkeerswezen, waardoor hei moge lijk is geworden, vleesch over grooter afstand te vervoeren ook de vrees voor zeeziekten, inzonderheid het mond- en klauwzeer. Sterk komt dat uit bij het nagaan van de Engelsche statistiek van 1912, die onlangs is verschenen* iWas hij voorbeeld de geschatte waar de van de in 1897 ingevoerde runderen 350.000.000 fr. in 1912 bedroeg ze en kel 25.000.000 fr. Evenzeer zien wij een sterken achteruitgang bij de levende schapen. In 1895 werd de waarde hier van geschat op 45.000.000 fr. in 1912 op slechts 600.000 fr. Wel was 1895 een re cordjaar, maar toch was tusschen 1890 en 1900 de invoer van levende schapen heel wat hooger dan tegenwoordig. En tegenover dien verminderden invoer van levend vee staat een steeds grooter wor dende invoer van vleesch, hoofdzakelijk uit Argentina en Australië. Gelijk men weet, moet alle vee, dat in Engeland wordt ingevoerd, in de haven van aan komst dadelijk geslacht worden. Hangen op! De minister van jus- ticie heeft de agenten der openbare macht toegelaten de kwaaddoeners die gevaarlijk geoordeeld worden en die zij moeten aanhouden, op Amerikaansche wijze te behandelen. De agenten der rechterlijke policie zullen bijgevolg evenals de gendarmen, aan de kwaad doeners bet a handen opmogen be velen, en in geval van ongehoorzaam heid gebruik van hunne wapens mogen maken. Cromboz zal binnen kort in den mili tairen vliegdienst treden. In plaats van dienst te doen in de infanterie, zal hij sapeur der genie benoemd worden, ge lijk den vlieger graaf d'Hespel. Hij zal zoo goed als een beginneling de proeven moeten afleggen voor het be komen van het militair brevet. Crombez zal nog eerst op 28 dezer onze kleuren verdedigen in de schaal Gordon-Bennett te Reims. D© werking to Koningsgezinds». Eene ernstige roering heerscht thans weer in Lissabon, alwaar vijf gekende koningsgezind^ aangehouden zijn on der betichting van samenzweering tegen de Republiek, ten einde koning Manuël terug op den troon te brengen. Donderdag werd te Lissabon het ge rucht verspreid dat de geschenken, dooi de Portugeesche Koningegezinden aan hunnen vorst gedaan, ter gelegenheid van zijn huwelijk, zich in het tolkantoor van Lissabon bevonden. Onmiddellijk drong eene aanzienlijke menigte naar den havenkant en wilde kost wat kost de geschenken zien. Daar de bestuurder zulks weigerde, werd er eene geweldige betooging gehouden en de policie en het leger hadden de groot ste moeite om de gemoederen tot bedaren te brengen. Naderhand werden de geschenken op bevel van het gouvernement aangesla gen. Eenige dagbladen hadden ook de tij ding medegedeeld dat een akkoord was gesloten tusschen de huizen van Bra- ganza en Hohenzollern, om don Manuël terug op den troon van Portugaal te plaatsen. Deze tijdingen verwekten in de Republikeinscke kringen, de grootste opschudding. Een ander bericht meldt nog, dat een gekend politieker, M. Louis do Rego, zou verklaard hebben, dat Spanje zin nens was zich bij het drievoudig verbond Frankrijk, Engeland, Rusland aan te sluiten, ten einde zijn deel te bekomen in de verdeeling der Portugeesche kolo niën. Louis do Rego zou er nog bijgevoegd hebben, dat bet voor Spanje noodzake lijk was onmiddellijk een nieuw oorlogs eskader te doen bouwen. Zooals wij reeds zegden loopt het on derzoek ten einde. Nestor Wilmart wordt vervolgd: voor aftruggolarijen, overtreding der wet op de maatschappijen en bedrieglijk bank roet. Zaterdag, moest hij nogmaals voor de raadskamer verschijnen, die zal oor- deelen of zijn aanhoudingsmandaat nog altoos dient bekrachtigd te worden. Het geval Wilmart besprekende, meldt do Parijzer a Matin het vol gende Het is mogelijk dat men Nestor iWil- mart zal in vrijheid laten. Er zou geen overtreding te ontdek ken zijn, waarvoor men den oud-be stuurder van Gent-Terneuzen zou kun nen vervolgen. Want er zijn geen val- sche effekten. De effekten, voor het bestaan waar van men hem heeft aangehouden, heb ben de vcreischte handteekeningen en de Maatschappij erkent dit. Alleen is de uitgifte ervan niet goedgekeurd in eene vergadering van aandeelhouders, daar deze niet is bijeengeroepen. b De geleende 7 1/2 millioen fr. zijn gestort in de kas der Maatschappij, die ongeveer de helft betaalt aan bemid delaars. Wilmart zelf heeft niets gesto len en geen valsche stukken yervaar- digd... b De slachtoffers zouden 'dus mets San ders te doen hebben dan hem nederig hunne verontschuldiging aan te bieden, voor den last die het gerecht hem in hun belang heeft aangedaan. 't Kan gebeuren, dat Le Matin 'dat zoo opheeft, doch het Belgisch gerecht zal het wel anders verstaan. Nabij Rokizina en Boly (Rusland) werd een kongres van Amerikaansche handelaars in blanke slavinnen gehou den. Zij kozen deze afgelegen plaatsen uit, om zich aan de onbescheiden blik ken der plolicie te onttrekken. Die lie den zijn groothandelaars b, onlangs uit Hamburg toegekomen. Eerlang zul len zij naar Brazilië afreizen. Tot heden hebben die lage kerels 26 jonge meisjes van 14 tot 20 jaar oud, opgekocht. Zij betalen 50 tot 1000 roebels per hoofd volgens leeftijd, schoonheid, kleur der haren, enz. Een hunner leveranciers, die Lodz be woont, heeft zijn eigen schoonzuster voor 1250 roebels aan den man gebracht. Meest al die ongelukkige meisjes zijn jonge modemaaksters, meiden, boerin nen, zelfs onderwijzeressen. De 26 onge- lukkigen werden naar Hamburg verzon den om er te worden ingescheept. Twee aangehouden agenten hebben deze in lichtingen geleverd. Een hunner werd terug in vrijheid ge laten, na eene borgstelling van 5000 roe bels betaald te Lebben. De andere, tegen wien de bezwaren veel grooter zijn, is opgesloten. - GROOT HERTOGDOM LUXEMBURG Woelingen te Dudeiange. Ten ge volge der woelingen die te Dudelange lieerschten waren de gendarmen ter plaats gezonden. Tijdens eene botsing met die wetsdienaren werd een dezer door een revolverschot aan den knie ge kwetst. Daarop werden langs beide kan ten revolverschoten gelost. Zekere Adler werd zwaar gewond aan de borst. Eeno £0=jarige juffrouw vermoord. Mej. Reuter, eene 80-jarige ouderlinge, is in haar bed vermoord gevonden. Zij woonde in een afgelegen huis niet ver van de stad Luxemburg. De moordenaar na de meubels opengebroken te hebben, stak het vuur aan het bed. Vrijdag morgend, rond 8 ure, werd de snoode misdaad ontdekt. Het bed was bijna vernield en er werden slechts on kennelijke overblijfsels van het lijk ge vonden. Een streng onderzoek is inge steld, en men gelooft den moordenaar op de hielen te zitten. FRANKRIJK Do groot© legdroefoning&n. 'C$p> raal Pau tegen generaal Chcmer. De Fransche groote manceuvers zijn volop aan den gang. De generaals Pau en Cho-*, mer bereiden beslissende bewegingen. Generaal Pau tracht zijn tegenstrever, generaal Cliomer, die aanvallender wijze te werk gaat, in de Garonne te krijgen. De militaire vliegers hebben aan gene raal Pau zekere inlichtingen verschaft, waardoor hij zijne troepen verzameld met het oog op eenen verpletterenden aanval. DUITSCHLAND Dooi-olijk vliegongeluk. De vlieger Lorenz die op het vliegplein van Bork landingsoefeningen deed, is met zijn toestel ten gronde geploft en werd op den slag gedood. Anarchistische aanslag. Te Laer in Westfalen moest binnen kort een denk maal van den honderdsten verjaardag van den onafhankelijkheidsoorlog inge huldigd worden. Donderdag nacht hebben anarchisten het voetstuk en het monument, met dy namiet doen aan stukken vliegen. Men heeft geen spoor der kwaaddoe ners. Geheimzinnige zelfmoord. De lui tenant Menger, van het depot der schut-, terij, heeft zich in zijne woning te Spot- tau gezelfmoord. Men kent de redens dezer wanhopige daad niet. ENGELAND De dokwerkersstaking,De 'dokwer kers van Salford die onlangs alle werk gestaakt hebben, zijn door 400 dokwer- kers van Pomona, gevolgd geworden. De staking breidt zich uit. Dc zaken" zijn opgeschorst. Op de dokken van Po mona, blijven groote hoeveelheden koopwaren onaangeroerd liggen. Mevr. Pankhurst naar Amerika. Een snelbericht uit New-York aan den Daily Mail b zegt dat men met groote belangstelling het bericht komt te ont vangen dat Mevr. Pankhurst, leidster der stemrechtdamen. Frankrijk heeft verlaten en voor Amerika is ingescheept. Zij stelt zich voor eene reeks conferen ties te houden. Het is nochtans moge lijk dat de Amerikaansche overheid aan Mevr. Pankhurst niet toelaten zal van te ontschepen. OOSTEN RIJK-HONG AR IE Gvsrsiroomsngen in Bohemen. Ten gevolge der aanhoudende stortregens is de Sans uit zijne oevers getreden en heeft verscheidene straten van Przemyse ondergezet. Het stroomend water heeft de vlotbruggen voor de militaire baden, medegevoerd. Een 6oldaat is verdron ken. Sadowa en Yisznal staan insgelijks gedeeltelijk onder water. Op verscheidene andere plaatsen van het land werd groote schade door de overstroomingen veroorzaakt. Een cholerageval te Mari&nbad. Men heeft vastgesteld dat zekere dame Kaleinska, vrouw van een geneesheer, door cholera is aangetast. Mevr. Ka leinska was van Gracanica uit Bosnië naar Marienbad gekomen. Zij leed reeds alvorens zich op reis te begeven. Men had nochtans geene verdachte voortee kens bij haar waargenomen. De noodige maatregelen zijn genomen geworden. RUSLAND Een Vlieger verongelukt. De vlie ger Avinas, die het beproefde met zijn toestel van Krasnoé-Selo naar St-Peters- burg te vliegen is gevalleh en werd op den slag gedood. TURKIJE De nieuwe Ameniaansche Aartsva der. De Armeniaansche nationale vergadering beeft Mgr Zavene, bisschop van Diarbekir, als patriarch van 'Arme nië gekozen. SERVIË De ieening. Hit bevoegde bron wordt gemeld dat het gerucht volgen» hetwelk de leening reeds zou gesloten zijn, onjuist is. De rechtst.reeksche on derhandelingen van het ministerie van financiën met den Franschen financiers- groep worden op goeden weg verder ge dreven. SPANJE Staking van Spoorwegbedienden. De remmers van den ijzerenweg der mij nen van Rio-Tinto hebben Vrijdag da werkstaking uitgeroepen met de hulp van verscheidene werklieden der mijn- lijnen. Het verkeer ligt stil, maar do rust schijnt overal volledig te zijn. MAROKKO Kwaaddeen&rs verdreven. De poli cie van Melilla heeft op een groep kwaaddoeners, die de Spaansche stellin gen naderden, geschoten. De beruchte Metahuri werd gedood, en twee zijner mannen zijn gewond geworden. Da Spanjaards hadden een luitenant ge kwetst. De toestand der Spaansche troepen* Hit inlichtingen te Tanger uit Te- touan ontvangen, zou het blijken dat de tabors van Ceuta en Alhucemas die samenwerken met de Spaansche troepen van Tetouan zich in zeer neteligen toe stand bevinden. In den beginne telde ieder dezer ta bors 500 man. Nu door het aanhoudende overloopen zijn zij nog 80 tot 90 man sterk. Bijna dagelijks vluchten er 5 of 6 eö soms 10 te gelijk weg en nemen wapens en bagage mede. Zij vervoegen vervol gens de harka van den vijand, die dank: zij hunne inlichtingen al de Spaansche plannen voorkomt. Het is hieraan toe te schrijven dat heb gevecht van 7 dezer zoo noodlottig was voor de Spaanschd troepen. De toestand in den Gharb schijnÜ slechter om slechter to worden, niette genstaande den heldenmoed der Spaan,- sche soldaten. OCEANIË Twee eilanden verdwenen. De kak pitein van den stoomer Senoma b to San-Francisco aangekomen, deelt mede dat de eilanden Falcon en Hope van den Tonga-groep of (Vrieden-eilanden, En gelsche bezitting), in den Stillen Oceaan opeens verdwenen zijn, naar het 6chijnt ten gevolge van vulkanische bevingen* Verscheidene honderdon inboorlingen en eenige blanken zouden omgekomen zijn..

De Volksstem | 1913 | | pagina 1