TERING Oa opvoeding van koningskinderen IN 'T NAUW GEBRACHT Ëea landdag voor flaaisclis stMesresido meisjss 17. Bos msn de tering geneest. 14 EN 15 SEP. 1913 £3- 332 £3 ïr* 2FE 3E3 IX 4 OVER DE i.ia>8)jmi| 74. Kan men de tering genezen f Voorzeker, zelfs wanneer ze gevorderd is. 75. Er wordt nochtans gezegd dat iemand dlie de tering heeft of bloed spuwt, veroor deeld is Dit is nog ecno grooto dwaling zeer tal rijke uilteerders genezen. 76. Kan de tering altijd genezen Ja, behalve wanneer men op het uiterste ïs. Maar ze gonoest des te gemakkelijker indien men slechts sedert korten tijd ziek is en men zich spoediger verzorgt. 77. Hoe homt het dan dat zoo vele men- schen van de tering sterven Omdat men zich verzorgt al? hut te laat is. 75. Hoe homt het dat in eene zoo gevaar lijke ziekte men er niet aan denkt zich vroeger te verzorgen 2 Omdat het begin der tering bijna altijd zeer traag is men denkt enkel eone verkoudheid te hebben, niet de moeite weerd, verzorgd te worden als de ziekte veel vooruitgang ge daan heeft, als men bijna niet meer werken kan en men geonen adem meer lieeft, gaat men eindelijk bij don geneesheer, maar het is dikwijls te laat* 79. Wat moet er gedaan worden om zich intijds te verplegen Zich door eenon geneesheer doen onder zoeken zoo gauw men de eerste teekens der tering voelt. 50. Welke zijn die eerste teekens 2 De tering begint op verschillende wijzen. 51. Welke zijn dc verschillende wijzen Ze begint soms op eene zeer langzame wijze men voelt zich spoediger vermoeid dan gewoonlijk, men heeft minder eetlust, men ziet er slecht uit, soms zweet men een weinig 's nachts, men is gauw buiten adem als men de trappen beklimt, men heeft soms huiveringen (hovingen) rond den avond. Hot kan gebeuron dat men nog niet hoest, aliioewel de tering zich verklaard heeft, maar dikwijls hoest mon een weinig zonder te fluimen (drooge hoest) des avonds. 52. Wat moet er gedaan worden als die ongesleltenissen gevoeld worden Indien men niet hersteld is na acht of veertien dagen, ton hoogste, zal men onmid- del ijk aan den geneesheer gaan uitleggen wat mon voelt. Als men die voorzorgon noemt is men zeker do ziekte in liet begin te bestrijden eh men geneest altijd. 53. Kan de tering nog op eene andere wijze beginnen Bij voorbeeld, zo kan beginnen door eer.b bloedspuwing. 64. Beteekent eene bloedspuwing altijd de tering 2 Bijna altijd in de zeer zelden gevallen waar de bloedspuwing eene andere oorzaak hoeft, zal de geneesheer het zoggen. 55. Hoe kan de tering nog beginnen 2 Door eone verkoudheid, een eenvoudigen hoestmen hoest, mon fluimt, men heeft pijn aan do korst, enz. Maar die hoest in plaats van op te houden na eenige dagen of 3 of 4 woken, blijft duren en men gaat voort met te hoesten o* fluimen. ■86. Hcc fkf-nsr» weten of het eene een voudige is of eene tering Als men veikoud is, als men hoest en fluimt, moet men altijd en onmiddeluk bij oenen geneesheer gaan die zal zeggen wat het is. 87. Wal moet men doen als de genees- lieer zegt dat men eene tering begint 2 Men zal zioh onmiddelijk verzorgen en stipt den raad van den genoeshoer vol gen. 88. Wat moeten de uitteeedfrs en de lie den die hoesten doen in afwachting dat er Overal Sanatoria zullen zijn De Nationale Bond tegen de tering gaat in 'de bijzondere gomeenten van het land koste- looze raadgevingen slichten, dispensaria voor de onbemiddelde uilteerders men zal ze daar onderzoekon on lion kosteloos alles geven wat noodig is om zich te verplegen, in afwachting dat men Sanatoria in genoeg zaam getal opricht. In allo grooto steden vao 't land bestaan er reeds die groote dien- Men bewijzen. 89. In 't kort, wat is de slotsom van dit alles Ziehier do tering is eone gevaarlijke en zeer verspreide ziekte, die iedereen, zonder uitzondering, kan krijgen men moot er nooit mede lachen en er zich bevrijd van wa nen omdat men geen uilteerders in zijne fa milie heeftdat beteekent niets. Van eonen anderen kant, kan men zo ver- Vermijden MET HET GROOTSTE GEMAK EN MET DE grootste zekerheid, door de raadgevin gen in does gesprek aangeduid slipt te vol gen, en als men, niettegenstaande alles, do tering opgedaan heeft, kan men hoel goed genezen als mon zich in tijds vorzorgt en on middelijk in oen Sanatorium binnen gaat. ïn afwachting zal men zich doen verzorgen in flo kostolooze dispehsaria. Gelijk wij reeds gemeld hebben zal prins Albert, tweede zoon van den koning van Engeland, laureaat der zeevaartscholen van Osborne en Darmouth zich den Maandag 15 September als aspirant van leklas insche pen aan boord van het pantserschip Col- lingwood Dit schip, dat over drie jaar ge bouwd werd, is een der machtigste pantser schepen van de Etigelsclie vloot. Het ver plaatst 20.000 ton, is voorzien van vreeso- lijke batterijen, bezit eene kracht van 25.000 peerden en eene snelheid van 22 knoopen. Mon heeft de inrichtingen voor den staf zoo klein mogelijk gemaaktmen heeft alles op geofferd voor de snelheid en de bewapening. Zulks is noodlottig voor het prinsje dat er niet zoozeer op zijn gemak zal zijn als zijn oudste broeder, do prins van Wales aan boord van den kruiser Ilindoustan De minister van zeewezen M. Winston Churchill had ten andere bij den koning aangedrongen opdat dezen zijner zoons, die voortaan hun nen weg wilden maken in het zeeloger, or geen enkel der voordeelen meer zoudon ge nieten, aan hunne geboorte gehecht. De be velhebber van de Ilindoustan had den minister gemold dat de tegenwoordigheid van don prins van Wales aan boord van zijn schip aan de tucht schaadde. De prins werd ten andere aan wal gezet oer zijne reis geëin digd was. Alhoewel hij er zich tegen ver zette en het voorbeeld gaf van gehoorzaam heid, was de bemanning buitengewoon ijve rig.en eerbiedig ten zijnen opzichte, hetgeen nadeelig was voor den dienst. De ondervin ding heeft geleerd en de prins zal zich moe ten inschepen zonder gouverneur, zonder so- cretaris en zonder knecht. Hij zal met zijne jonge gezellon slapen. Eon dergelijk besluit is genomen voor hot jongste kind der koninklijke familie, prins John, slechts acht jaar oud. Deze gaat zijne studies beginnen in hot eeuwenoud ooilege van Eton, dat in 1440 gesticht werd. Vol gens eene overlevering van dit gesticht moet elke nieuwe leerling tijdons zijn eerste stu diejaar als knecht voor alle werk aan een der leerlingen van de hoogere afdeeling ge hecht zijn. Do koning werd daarvan verwit tigd en heeft verklaard dat zijn zoon er zich zal aan onderwerpen. Dees jaar, hij de her opening dor klassen, zal er dus to Eton een bankiers-, brouwers- of woekeraars zoon zijn, die een prins van koninklijken bloode hebben zal om zijne schoenen te blinken,zijne kleederen uit te borstelen en zijne boeken to dragon. Zooals iedereen wel weet bekomt men- het ivoor van de tanden van olifanten, nijl paarden, walrussen en andere groote dier soorten, alhoewel men. gewoonlijk, van ivoor sprekend, enkel aan deze eersten denkt. De olifantstanden hebben gemiddeld eene lengte van tien tot zestien decimeters en kunnen tot negentig kilogrammen zwaar worden. Het zijn de tanden der oude dieren die het meeste waarde hebben. Ziehior waarom bij jonge dieren zijn de tanden bijna geheel en gansch hol door den tijd verdwijnt die holte zoodat men dan eon zwaar stuk ivoor bekomt waarmede mon alles kan vervaardi gen. Het ivoor bestaat uit twee scheikun- digo bestanddeelen, namelijk uit phosplior- zuro kalk en uit kraakbeen-zelfstandigheid, en is bijzonder veerkrachtig. Daarom wordt het voornamelijk gezocht tot het maken van biljardbollon. Behalve de tandon der levende olifant soorten worden ook nog die van vroeger be staande dieren, zooals van de mammoetb, lot ivoor verwerkt. Het meeste elpenbeen kwam tot voor wei nige jaren uit Azië, bijzonder uit Ceylan, Siam en Bombay, alsook uit Midden-Afrika, zooals van de Kaap, van Senegal on vau Nieuw-Guinea. Over korten lijd was Londen do voornaam ste ivoormarkt, opgevolgd door Liverpool. Doch tengevolge dor groote invoeren uit Bel gisch Congo werden beiden door Antwerpen overvleugeld. Op dit oogenblik dus mag de stad Antwerpen de grootste ivoormarkt der wereld genoemd worden. De tanden, die het meest gezocht worden, zijn deze welke sterk en recht genoeg zijn om zooveel mogelijk over de geheele lengte tot biljardbollon verwerkt to kunnen wor den. Hot ivoor wordt in grooto mate ge bruikt. Over ettelijke jaron bedroeg liet .ge middeld jaarlijksch gebruik in Engeland 180.000 kilogrammen, in Amerika 116.000, in Frankrijk 90.000. in Duitschland 130.000, in Indie 121.000, in China 13.000 en in de andere landen 6.000 dus word er te zamon 656.000 kilogrammen ivoor jaarlijks vor- bruikt. Als mon nu nagaat dat éên kilo dezer kostbare eigenschap in Antwerpen omtrent 18 franken kost, dan kau men zich wel een DE VOLKSSTEM ,77 gedacht vormen van do voornaamheid van dit produkt in den handel. Dit is echter voor liet heden, maar wat zal de toekomst ons aanbrengen Do grooto hoeveelheid ivoor, die nu in den handel wordt gebracht, bewijst genoeg hoovelo die ren er jaarlijks niet moeten godood wor den, wil mon tot dit getal komen. Ook de gedurige vervolgingen, waaraan deze dieren om hunne tanden immer zijn blootgesteld, zijn een groot gevaar en deze beide punten samengenomen komen wij tot de overtuiging dat het olifantenras gevaar loopt uit to ster ven. In Congo onderzoekt mon reeds lang een plan om aldaar eene factorij op le richten tot hot kweekon van olifanten, zooals de Engelschon dit in Egypte doen met struis vogels. Waartoe dient nu het ivoor 1 Eerst on vooral, zooals wij reeds zegden, tot het ver vaardigen van biljardbollon en ook van kam men, toetsen voor pianos, alsook van klei nigheden en snuisterijen. De Europeesche ivoornijverheid kan ech ter niet vergeleken worden met dio van In dië en China, voor wat betreft het makon van kunststukken uit ivoor. Deze kunst dagteekent van de vroegste eeuwen. De oude Grieken bedienden zich van ivoor tot het maken hunner standbeelden. Do vleesehdeelen zooals het aangezicht, de han den, enz., werden dan uit dit produkt ver vaardigd, terwijl de kleederen uit goud wa ren. Zoo was de Reus van Olympia, door den grooten beeldhouwer Phidias gemaakt, uit ivoor en goud. Zulke beelden waren, ge zien de fijnheid der stoffen waaruit zij be stonden, wonderschoon en dienden dan ook tot trots dor Grieken. In de middeleeuwen vervaardigde men boekbanden uit ivoor die dati door insnijdin gen werden versierd, alsook juweelkastjes, relikwieschrijnen, enz. In den tijd dor hergeboorte schijnt het ivoor in de kunst minder gebruikt te zijn geweest, doch bij don aanvang der zeven tiende eeuw kwam de voorliefde tot het ivoor terug. Men gebruikte toen dit produkt voor alles waartoe het maar eenigzins kon gebruikt worden. Meubelen werden met ivoor ingo- legd, terwijl beeldjes on andere kunsvoer- werpen met voel vernuft ervan gemaakt werden. Lang bleef deze tijd echter niet duren de smaak tot voorworpen uit ivoor vervaar digd verdween en op dit oogenblik wordt het nog enkel gebruikt in de nijverheid, wat niet belet dat het zijne waarde behouden' hoeft of liever dat het in waarde heeft toe genomen. Zie dat was nu die dappere werker die men dagelijks in de straten van Parijs tegen komt daar zit voor geen duit kwaad in, treffelijk, flink, slim in zijn vak. lederen morgond trekt hij zoo rond 6 uro zijne wijde timmermansbroek aan cn hij speelt ze maar uit rond 10 ure 's avonds, na veel gewerkt en gezwoegd te hebben na ge moedelijk geheel zijn dagblad gelozen te hebben. Twee pijpkens rookt hij per dag en drie per dag ook, omhelst hij driemaal zijne wet tige vrouw en daar zal hij niet aan te kort blijven, dat 'onderhoudt immers de verschul digde wederzijdsclie liofde. Tot wodorzions vrouwtje ik zou wel dezen avond een stukje rundvloesch on der den neusbegeeren te krijgen.., 't Is wel I... met voel ajuinsaus...» Verstaan I *s Zondags verzot hij zich zoo wat met zijn hofken op Argontouil (den Parijschon bui ten) 300 vierkante meters groot, om te dolven. Daarbij schikt hij nog een loofprieël zoo goed hij kan op, tot verlustiging van al wie zijne blikken .op zijn tuintje wil slaan. Dit jaar heeft hij prachtige groene snij boontjes... de wortelkeus beloven veel... de ajuin wil niet droögen on de tomaten staan wel schoon en malsoh, doch willen niot rijp en rood worden... Voor wat de druivolaars betreft, dat beteekent niet veel... eilaas eilaas 1 En dat is alles Bestaat er nog wat andors, misschien Buiten on boven papa Ourlouf, zijn baas ▼an uit de Aboukirslraat, bestaat er wel nog oen ander moestor...? En na zijn werkmanspensioen, zou or nog wel een pensioen van 'hiernamaals kunnen zijn Dal? Dat weet niomand 1.. zolfs de pas toors weten dat niet De pastoors daar spreekt hij eomlijds van, als de gelegenheid daartoe aanleiding geeft... O toch niot ïn den slechten zin Hij zou ze niet willen zien guillotineoren of zolfs over do grenzen zetten. Maar maar kunnen zij goen kleoren dragen gelijk Jan en alleman...? Waarom dat klein geschoren rondëke op de kruin van Let hoofd..? Waarom moeten zij latijn spreken Waarom gaan ze altijd uit om te bedelen En dan ook nog al die Broeders al die u Zusters al die verschillige koslu men en kleedij Dat zou 't zion woerd zijn zoo tie revue van al dat volk. 't zou een ronde stuiver voor de werkersbeurs opbren gen, moest men eens dat alles doen defilee- ren Ah indien hij eens Paus ware., slechts 24 uren... Ge zoudt wat te zien krij gen... 't zou zeker niet lang duren... neen 't 1 Besluit onze schrijnwerker, die een zoon tje heeft, zond dat zoontje, 't is natuurlijk, naar de slechte school... En dio zoon is thans wat grootor gewor den immers hij is opgeschoten tegen alle winden, in de grrrooto en wijde vrijheid om alles te liooren en alles te peinzen... 't Ventje was oorst zoo bevallig als een klein katje dat zijn klauwtjes ne keer be proeft. Leon wilt ge dat zwijgen O 't is toch maar een kindvan nauwelijks tien jaar... Hij is recht opgeschoten, 't kereltje, en zooals hij goen haarken van zijn vaarken bezit maar reeds verder durft gaan, bijt hij er maar rauw en gauw door en reeds weet er zijn moeder van te spreken... doch ziino moeder zwijgt, want ze wil niet dat haar echtgenoot vermoeid als hij 's avonds binnen komt, bogiut op zijnen poot te spelen en wat doorslaande argumenten op Leons ruggetjo verbruikt. liet kind weet het zoo wol, én 't kan ant woorden dat ge er zcudt van omver vallen. Het meent waarlijk dat het reeds is vrijge vochten. Beste klein Loontje, haast u, mijn jon gentje, dat ge algauw uw huiswerk af hebt! O mijn huiswerk Peins eens hoe dat uw vader van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moot-wer ken Dat gaat hem aan Ha ja... - Doe het dan om mij plezier te doen Mon doet me ook nooit geen plezier Ondankbaar kind In allo geval vroeg ik aan niemand om op de wereld te komen,.. En thans zou ik mij, gedurende gansch een loven, moeten uitputten, omdat het u beliefde er mij te brengen... Go zijt er wol mee Denk eens wat ik reeds uitstond voor u Doch do deugniet schokschouderde, en dat met niet weinig afkeer on versmading. 't Was omdat 't u ging Daarbij g'hebt daar geen verdiensten van... ge bemint mij Mijn arm'zoet Lcontje O, 't is niet noodig dat ge aTdie doeks- kens er rond windt en dat zoet stemmeke laat weerklinken... Dat is allemaal natuur drift of instinct Welnu, binst dees verlof moest er vader ook aan; 't jongentje zou hem insgelijks een neusje zotten. Indien de moedor do onaangenaamheden van zulke tooneelljes vreest, woetLeontje or het minste niet in. Wanneer't onwedor opkomt, kan 't ventje in zijn vaders oogen kijken, zooals een ver toornde generaal zijne soldaten aanblikt. O, maakt u niet*kwaad 1 Ik weet wol wat ik zeg Denkt ge 't Ah maar toch eindelijk !,J Eindelijk wat 't Gaat er nu niet meer op los zooals twee personen van gelijke weerde of gezag het zouden moeton in 't werk stellen; 't is thans een zeer hooggeplaatste die voor een zeer vernopen mannetje staat... 't is de zelfbe- wusto leerling, die de verachterde dienstbare in de oogen kijkt. Peinst 'do keor 1... Hij, Leon, kreeg im mers in Juli laatst zijn getuigschrift van ge dane studies, en zijn vader zou thans zijn gedacht over Napoleou I beweren doen door te gaan —Napoleon Maar die heeftniet bestaan! —Iïoe Napoleon I heeft niet bestaan roept de schrijnwerker, die nog iets of wat vaderlander is, uit. En, dezon keor zal de zoon voor zijn arme duts van vader, de ineenporsing van zijn lager gedacht eens aanlengen In uwen tijd en de zoon steunt er form op in meen tijd dus bestond gansch do goscliiedenis uit oorlogen, veldslagen en vredesonderhandelingen... Nu, al die ge wichtige zware slagen staan liet volk niet meer aan. Dat zijn maar persoonlijke vuist kampen tusscheu zekere geslaagde kapita* 5 listen, die mon keizers of koningen noemt» Er is maar éene geschiedenis do syndi- caatgezinde beweging... de omwentelingen^ de altijd to weinig geprezene revolutie, Jan- Jacques Rousseau en de terugkomst tot de natuurstaat. Maar, indien we morgoiT'het bezoek van twee millioen Duitschers op 't onver wachts kregen En Bebol 4 '(jVie dat, Bebel Zijt go daar al Ei, dat go mij eons 't brood overhandigde Zoudt go niet kunnen met twee of meer woorden spreken en er bijvoegen Als 't w belieft, bracht do gestoorde vader in. Hoort ge 't ge zoudt er wol 'nen als 't u belieft kunnen bijvoegen, oh 1 Gij zult hot uu toch zeggen Als 't u belieft. Neon Ge zult het zeggen I Neen 1 En 't woedend jongentje sprong recht. Van den oogenblik af dat ge mij op du wereld liielpt, moet ge mij eten gevon Zelfs dan wanneer liet u niet belieft l Hier was 't er op, bing bing flic flac J floc En de deugniet trok er van onder, met ijdolen buik, aliioewel er een geheel brood voor zijnen neus lag; bij ging thans in zijn bed een overwegingske doeu over bet terug- keeren tot de natuurstaat. i Dienzelfden avond koutte do schrijnwer ker lang met zijn vrouwtje Maar, 't is effenaf verschrikkelijk En ge weet nog niet alles Hij zal ons wolhaast in 't wezen spu wen, die deugnietWie mag or hom locli zulke gedachten in 't hoofd steken Zijne schoolkameraden... zijn school meester inzonderheid... 't Schijnt dat hij op school komt mot 'nen revolver op zak. En dan, wolk middel gebruikt? Eon verboteringshuis Daar worden ze afgeslagen en strong behandeld, maar hunne gedachten verande ren er niot. En alle twee zitten ze malkaar tebekijken; 't zolfde gedacht staat in hun oogen te lozen: Ik ken en weet en zie maar één mid del... Het welke vraagt de vrouw, die reeds wist waar mon ging uitkomen. Indien we hom eenvoudig weg... naar do Croédersschool zondon (Naar Pierre l'Ermile). Op Dijnsdag 16 September vereonigen de Katholieke Vlaamsche sludeerende Moisjos, van do Vijf Vlaamsche Provinciën, op eene Algemeone Vergadering le Oostackor bij Gent. De zitdag zal beginnen te 10 ur e 's mor gens en eindigen rond 5 uur. 't Js do eerste maal dat de Vlaamschgo- zindo Meisjes op een LANDDAG samen komen met het dool elkander aan le wakke ren tot eigen vorming en volmaking, tot liet worden van echt Vlaamscli-Cliristono Vrou wen. Om 10 uur zal do II. Mis gelozen worden in do kerk der E. Pators Jezuïeten daaron der sermoen door donE.P. DrD. A. Stracko S. J. Om 11 uur begint do morgendzilling ïn 't lokaal der Z.E. Zusters dor II. Kindscheid. Daar zal gesproken worden over do Verlof- bonden, over do Benden Intra muros enz. Deze vergadering is van 't allergrootsto be lang.'Wie nuttige wenken geven kan zal zoor welkom zijn, wie belang stelt (in onze) werking of tot het slichten van bondon wil overgaan, wordt vriendelijk uitgenoodigd. Ton 11/2 uur gezamenlijk bezoek aan de Grot van O. L. Vrouw van Lourdes, om over ons werk en ons streven, haren Moe derlijken zogen in te roepen. Om 2 uur Feestzitting. De volgende sprekors zullon optreden 1° Jufvrouw Van Caenoghom, d. d. Voor zitster. 2° Jufvrouw M. Baers, algomoeno schrijf ster der Christelijke Vrouwelijke Vakvere nigingen van België. 3° Eerw. Hoer G. Vcrschaeve (J. Oorda). Deze voordrachten zullon afgewisseld wor den door zang en kunstvoordracht. Talrijk, ja, zeer talrijk, dionon dus tie Vlaamsche Moisjos op komen, ton einde mood on liofde te winnen tot hot bereiken van ons ideaal geestdrift en storkto, opdat elk in zijn stad of dorp, Meisjesstudenten» bonden lot stand brenge.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5