Sëk Dood van den heer Graaf de Smet de Naeyer De Blijde intrede van Koning Albert te Bergen ZONDAG 14 SEPTEMBER 1913 Heel Bergen is Zondag' in feest geweest-, tei- gelegenheid der Blijde Intrede van Koning Albert. De hevlagging en versiering' dei' straten was algemeen, de geestdrift der lieden, uit heel de provincie .samengestroomd, overgroot. Op vele plaatsen had de stoet de grootste moeite der wereld om door de menschenzee vooruit te komen. De socialisten moesten natuurlijk ook hun zin doen, en riepen van uit het roode Volkshuis Leve het Algemeen Stemrecht». Hun geroep werd echter spoedig overtroffen door lange en luide: Leve de Koning». Ook de Waalsche dweepers moesten hunne betooging hebben en riepen: Leve de Koning Leve het Walenland NOG DE BELGISCHE LEGEROEFENINGEN KONING ALBERT doet na de legeroefeningen de «revue» te Temploux. Generaal DE CEUNINCK legt aan minister DE BROQUEVILLE, de beteekenis der legerbewegingen uit. De achtbare Staatsminister was reeds sedert lang ziekelijk en zijn toestand in de laatste maanden heeft zijne omgeving zeer ongerust gemaakt ook werd hem de grootste omzichtigheid opgelegd. In de laatste weken, heeft hij ondragelijke ingewandspijnen uitgestaan, al hoewel hij over acht dagen nog eene zitting der Société Générale kon bijwo nen. Maandag heeft het oud-kabinetshoofd zelf gevraagd naar de Troostmiddelen der Kerk en hij heeft deze in gevoelens van de diepste godsvrucht, onderwer ping en gelatenheid ontvangen. Een waar voorbeeld voor de zijnen. De toestand van den graaf verslechtte meer en meer Dinsdag namiddag'. Een noodlottige afloop was te vreezen. De bulletijns werden niet meer mede gedeeld. De heer graaf stierf in den nacht van Dinsdag tot Woensdag, om 11.20 ure, in zijn hotel te Brussel. Graaf de Smet de Naeyer was 70 jaar oud en op die jaren kon men natuurlijk niet veel hoop meer hebben hem te redden. De heer graaf Paul de Smet de Naeyer, zoon van eenen der grootste nijveraais van Gent werd geboren te Gent, den 13 Mei 1843. Hij begon zijne studiën in Ste-Barbara-oollege te Gent, en voltrok die in het College van Marcq (Frankrijk). Hij werd de eerste maal gekozen als katholiek volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Gent, den 8 Juli 1886. In 1894, na het aftreden van minister Beernaert, werd hij door onzen Koning minister van financiën benoemd. Hij werd opvolgentlijk kabinetshoofd (25 Fe bruari 1896) en staatsminister benoemd, den 24 Januari 1899, daags na zijn af treden als hoofd van het ministerie. Bij het aftreden van het kabinet van den Peereboom, werd M. de Smet de Naeyer door koning Leopold II den 5 Oogst 1899 opnieuw benoemd tot hoofd van het ministerie. Hij nam gelijktijdig het liooge en gewichtige ambt waar van minister van financiën en van openbare werken. Bij vorstelijk besluit van 26 Mei 1900 werd hij door koning Leopold II den adellijken titel van graaf toegekend. Werd Provinciale Senator voor Oost-Ylaanderen den 16 Juli 1908. Als minister van financiën, gelukte hij erin drie wetsontwerpen van groot maatschappelijk belang te doen stemmen door de meerderheid der Kamer. Die wetten zijn De wet op de maatschappijen van onderlingen bijstand de wet waarbij eene verzekeringskas werd gevoegd bij de spaar- en lijfrentkas en de wet op de land- bouwleeningen. Drie wetten dus die rechtstreeks groot voordeel bijbrengen aan den werkman, den kleinen burger of beambte en aan den landbouwer. Op het terrein der openbare werken, verrichtte hij oprecht wonderen. Zooals men weet heeft werkelijk M. de Smet de Naeyer in onze politieke ge schiedenis eene groote rol gespeeld en blijft zijn naam verbonden aan de meeste gebeurtenissen, die de Belgische politiek in de laatste twintig jaren hebben gekenmerkt Wij hebben den afgestorvene niet in al de uitingen zijner Staatkunde be wonderd, doch in hoofdzaak stonden wij aan zijne zijde wat hij dacht, dach ten wij ook en blijven wij denken. De katholieke partij is bij uitstek eene nationale partij, toegankelijk voor al de mannen van goeden wil, die het geluk van het vaderland betrachten. Zij vereenigt in éénen band armen en rijken, arbeiders en burgers, allen bezield door gevoelens van vrijheid, vooruitgang en maatschappelijke rechtvaardigheid. Haar bestendig program kan vervat worden in deze woorden bescherming der vrijheid, bevordering van den openbaren welstand, verdraagzaamheid te genover iedereen en rechtschapenheid in alles. Voor die idealen heeft graaf de Smet de Naeyer steeds gestreden en daarom zal zijne nagedachtenis voortleven als die van een groot minister.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1