WAAROM 'T EEN EN ANDER Muitenland Esgenïïenöe jaargaisg n'2E5 Ciasdag 13 Sspïemfce:" 9 5(3 mmm. DAGBLAD BestuurderJ. Van Nu ff el-De Genat. Een wüdstroopersdrama te Baudour Bijna eene rampteBinche Eene duistere zaak IN BE BALSAHEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbnreelen van het land. 1" UITGAAF, 4 u. 's avonds 2° UITGAAF, 7 's avonds Pour toute la pulilicité coir.merciaie et financière du journal, s'adresser exclusivcment a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de !a Bourse, Bruxclles. BUREELENs TE BRUSSEL GCDTS, Beursplaats, 2 TE AALST Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 il. re».) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1 00 3* blads. (de regel) Ir. 1,00 I Gemengd nieuws per rogcl) fr. 2,00 4* biaaz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Finunc. aankou. (perregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en ünancieele aankondigingen zich nilsluitelijk te wenden Agencc Réclame Godts, Beursplaats, Brussel. Maar waarom toch vallon de geuzen ioo onophoudelijk en zoo hevig de priestersaan, evenals do kloosterlingen en allen die den Godsdienst meer in het hijzondorvertegenwoordigen? De roden is zeer eenvoudig hot is omdat priesters enkloostorlingon goed doeu Ja, omdat zogoed doen. Indien ze niels deden, dan zouden ,'do geuzen ze gerust laten, indien ze Jtwaad deden, sleckto priesters waren, dan zouden do geuzen zo lovon en prij zen. De parochiale geestelijkheid predikt elkon Zondag. Do paters prediken overal do groote zendingen, rotrotten voor werklieden, oinstaiidigheidsser moenen, enz. Zij zoggen aan do men seden dat zo elkander moeten bemin nen, het goed moeten doen, hot kwaad moeten vluchten. Do monschen gevoelen dat zulks da ■waarheid is en zo luistoren naar deze stem. Wel, zult ge vragen Is dat niet wel Voor de geuzen neon. Zij zou den liever hebben dat do pastoors en paters niet preekten dan zouden zij kunnen preeken met meer hoop op goeden uitslag. Maar nu zjjn de harten gostaald te gen hunne verderfelijke leeringèn en daarom zijn zij kwaad op pastoors en paters. De pastoors houden leering voor de kin dors Zondagschool, patronagie en kojigregatio voor de jonkheid. Zij houder, aan allen hunne plichten voor en waken op hun gedrag, altijd mot het beste gevolg voor do oudors en de kinderen, dia naar bon willen luisteren. Is dat niet goed De geuzen zouden liever hebben dat de priesters dat niet deden, dan zouden zij gemakkelijker in de huisgezinnen kunnen doordringen. Gewoonlijk is de priester in do pa rochie de ziel der maatschappelijke werken. Hij richt zo in, bestuurt ze of houdter toezicht, op.Zondcr onze pries ters zouden die duizenden pensioen kassen, ziekenbeurzen, verzekeringen van aden aard niet tot stand gekomon zijn, niet beslaan ten boogsto zouden cenigeu in het leven geroepen zijn. En wat gezegd van do werken van henen Pater Ruiten, den onvorgelijk- baren inrichter der cliristene vak- vcreenigingen van België, den onvor- moeibaren voorstander der werkers- belangen dien de christene werklieden van Gont hunnen witten Goneraal noe men. Zijn dot geeno schoono werken, hoogst nuttig voor de bevolking Zeer zeker Maar daarom juist zijn do geuzen kwaad op don priester. Hadde hij niets gesticht, dan zou den zij plaats gehad hebben om derge lijk© werken to slichten, indien zij ge noeg toewijding bezaten,- De kloosterlingen zijn do beste Ziekendienaars, verre int. Geuzen- geneesbeeren erkennen dat. Do dien sten die zij in Hospitalen en Godshui zen aan de lijdende inenschheid bewijzen zijn hoven alle lof verheven. En toch betrachten do geuzen hen uit die gestichten te verwijderen, om wereldlijke ziekendienaars in hunne plaats lo stellen. Zij willen dot, omdat het kleed dor kloosterlingen herinnert dat er een Godsdienst it or. de geuzen zouden gaarne hebben dat de zieken en iukkigen dat vergeten. engc- Indien de kloosterlingen onbekwa me ziekendienaars waren, dan zouden de geuzen juichen, zo zouden er dan kunnen op uitvallen naar hartelust. Nuzijnzeer kwaad op omdat zo goed dden aan de ongelukkigen en omdat het moeilijk is die goede dienaars, die de achting hebben ver worven van de zieken on hunne bloed verwanten, weg te zenden. Wo zoudon de opsomming vorder kunnen uitbreiden. De geuzen zijn kwaad op de priesters en kloosterlingen omdat allen goed doen ook nog omdat zij uitmunten door verstand en geleerdheid en omdat volen schitteren op don hoog- sten trap der wetenschappen. Priesters en kloosterlingen hebben volgens de geuzen het recht niet geleerden te zijn. Zij moeten allen domkoppen wezen. De geuzen-uitvallen tegen geeste lijken on kloosterlingen moeten ons dus niet verwonderen en ook niet verontrusten zij spruiten enkel voort uit vooringenomenheid en uit een beraamd stelsel en 't zijn de slecht ste vruchten niet waaraan do wespen knagen. Prins Hendrik der Nederlanden. Prins Hendrik der Nederlanden, die Woensdag, 17 September te Gent komt en er drie dagen blijft, zal dien dag, te 3 ure 's namiddags, het Nederlandsch paviljoen op de Tentoonstelling bezqe- ken. Vandaar begeeft bij zich naar de Nederlandsclie af deeling in liet Paleis van Schoone Kunsten. Gedurende zijn bezoek te Gent zal prins Hendrik verblijven in het provin ciaal gouvernementshotel. Belgische pelden voor 't buitenland. De vreemde landen vinden onze Bel gische peerden ver uit de beste. Ook doen zij in ons land het heele jaar door aanzienlijke aankoopen. Er mag nergens in België eene peerdenmarkt gehouden worden, of de Duitschers en do Fransck- mans komen er de beste peerden opkoo- pen. Hit de statie van Lichtervelde, in West-Vlaanderen, zijn er onlangs nog op 5 dagen tijd 60 waggons peerden naar Duitschland en Frankrijk verzonden. Dö rijkste vrouwen ter wereld. De jkste vrouw ter wereld was Mevr. Rus sell Sage, die vier honderd vijf-en-twin- tig millioen bezat, maar er steeds een flink gat wist in te maken. Daarna komt Mevr. Hetty Green, die vier honderd millioen bezit en geen tien duizend frank per jaar verteert. Na een kort poosje een proef genomen te heb ben om op breeden voet te leven, zon derde zij zich weer af zij kon dit leven niet lijden. Op denzelfden rang 'dezer zonderlinge •ude, staat Mevr. von Bohlen, de doch ter van den Duitschen kanonnengieter Krupp. Mevr. 'Anna ,Walkera bezit 350 mil lioen. Mevr. Greed, eene Mexikaanscke, ge niet een inkomen dat op ongeveer 25 millioen geschat wordt. Verder bezitten nog 'de hertogin van Roxburgh, 125 millioen de gravin Szechny, geboren Gladys Vanderbilt, 70 millioen, de dochter van sir Blundell Maple 50 millioen. Het kleinste uurwerk ter were ld. Een uurwerkmaker van Londen, heeft een echt kunstuurwerk, van juistheid en geduld, voltooid. Hij is er namelijk in jelukt een uurwerk to maken in een pa rel (perle-fine), waarvan de diameter geen 14 1/2 millimeters overtreft. Het is een anker-uurwerkje. EeD zeer moeilijk werk was namelijk bet uithalen van den parel dit alleen duurde twee maanden. Dit uurwerk, eenig ter wereld, is ongelukkiglijk niet ter beschikking van allo beurzen. De uurwerkmaker vraagt er namelijk 30 duizend frank voor. invoer van Belgische öuivö?> in Frank rijk.Een volksvertegenwoordiger van Noord-Frankrijk, M. Dansette, deed onlangs in een artikel in La Dépêche an Rijsel, het nut der reisduiven uit- schijnenv Ilij tconiïa. ook aan 'dat io het Noor- der dopa r tarnen i van Frankrijk, de lief- h*bbi»ïij ds grootste uitbreiding heeft Hij spreekt ook van 'do uitbreiding, welke de opiating van vreemde duiver in Frankrijk heeft genomen en van de groote voordeelen voor de Fransche rijkskas. In 1912 werden in Frankrijk 2,900,000 duiven gelost, voortkomende van Bel gië. Van inkomreehten alleen betaalden de Belgen verleden jaar, 562,953 fr., en 6,628 fr. voor statistiekrecht. M. Dansette gewaagt ook over de voetstappen die hij in het Ministerie van Oorlog deed, om, voor de Belgen in Frankrijk verblijvende, ook' het recht van duiven bouden te bekomen en over de vermindering der inkomende rechten voor vreemde duiven. De minister zou laten verstaan heb ben, dat om wille dor vermoedelijke in voering van Duitschc duiven, het wel eens zoo ver zou kunnen komen, dat de loslating van alle vreemde duiven op Fransehen bodem, verboden wordt en dat daardoor de Belgen in Frankrijk wonende, op denzelfden voet zouden ge plaatst worden als de overige Belgen. Een jachtwachter doodalijk gekwetst Zondag namiddag was de jachtwach ter, Antoon Demancho, 45 jaar oud, dienst van de prinses de Ligne, op ronde in het bosch van Bandour. Hij bemerkte er een wildstrooper op jacht. De jachtwachter naderde ongezien, doch op korten afstand van den strooper •ekomon, werd hij eensklaps door dezen laatste bemerkt, die onmiddellijk aan legde en op Demancke schoot. De jachtwachter kreeg de lading in volle borst en stortte ten gronde, over vloedig bloed verliezende. De Avildstrooper, de 18-jarïge Vincent Smeets, zoon van welhebbende landbou wers, van Hercbiés, nam de vlucht. Het was slechts drie uren later dat eene vrouw, toevallig door het bosch komen de, den jachtwachter ontdekte. De vrouw liep hulp balen en de jacht wachter werd naar zijne woning over gebracht. Hij kon zijn aanvaller aan duiden. De echtgenoote Demancke, toen zij haren ongelukkigen man zag binnen brengen, verloor schielijk het verstand vluchtte weg. Zij werd tot hiertoe nog niet teruggevonden. Ook de dader heeft de vlucht geno men. De toestand van Demancke laat niet de minste hoop op redding. FRANKRIJK Op cte manoeuvars. Redevoering van den Minister vat» Oorlog. De heer Etienne, Fransche minister van oorlog, verwelkomde verleden Zondag al de vreemde officieren op het militair gastmaal, tijdens hetwelk hij den lof sprak der Fransche troepen. Hij beves tigde zijne diepe overtuiging, dat al de vreemde officieren de beste herinnering naar hun vaderland zouden mededragen. M. Etienne eindigde met een heil dronk aan de officieren, aan het leger en aan den president der republiek. Het muziek speelde daarop het Deen- sche vaderlandsck lied, dat rechtstaand aanhoord werd. Dc Deensche generaal Krawe bedank te daarop den minister van oorlog. Gevaarlijke instorting. In den put van Monterrat had eene instorting plaats. Twee-en-twintig werklieden en on ingenieur zijn begraven geworden. Men gelukte erin ze onmiddellijk te red den. Niemand werd gekwetst. Pijrdijk automobiélongeluk Tivoc Jcodsn. Nabij de statie van Pitre in het departement der Eure, is een reizi gerstrein op een automobiel gebotst, wanneer deze over het spoor reed. M. L. Delardière en zijne vrouw, te Parijs wo nend, werden op den slag gedood. Bei den hadden den schedel ingedrukt. Do automobiel werd totaal vernield. DUITSGHLAND Schipbreuk op don Rijn. Een veer pont kwam te Mayence in botsing met oen bootje, waarin de genaamde Jacob Wagner en zijne twee zoons met den matroos Kerz plaats genomen hadden. Het bootje zonk dadelijk. Kerz gelukte erin den oever te bereiken. Wagner die wist dat zijne kinderen niet goed zwem men konden, zwom ze ter hulp, en redde djn 12-jarige zoon. Wanneer de vader :1e andere zoon ter hulp gezwommen had •n voor de tweede maal den oever ging boraikon Tadtat hij alle krachten.. De zoon werd door Kerz uit het water ge trokken, doch do vader verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet ogevischt geworden. ENGELAND De werkstakingen. To Sheffield zijn 1500 drukkers in werkstaking ge gaan ten gevolge van het gebruik van niet-vereenigde werkliederf? Men vreest dat de staking lang gaat duren en dat verscheidene duizenden werklieden zul len gedwongen worden le staken. Te Manchester is de municipale over heid van Manchester en Salford als be middelaarster tusschen gekomen in de dokwerkersstaking. Men hoopt tot eene overeenkomst te komen. Te Londen verwacht men zich aan eeue staking der stokers en geleiders van omnibus-automobielen, als gevolg :>p de doorzending van een tiental be dienden die de syndikale onderschei dingstee kens hadden opgestoken. RUSLAND Drama in con gevang. Vier gevan genen, opgesloten in 't gevang van Ma- riinsk, zijn door hunne bewakers ver wurgd geworden. Drie onder hen heb ben de vlucht genomen. Drievoudige verdrinking. Hit Arusshurg nabij Riga wordt, gemeld, 'dat de bestuurder en 2 opstellers van den Hael in de zee verdronken zijn. 12 visGchers verdronken. Te Win- dau zijn twaalf vissehers door een tem peest verrast geworden. Allen zijn om- •ekomen Een cholerageval. Er wordt ge meld dat er in bet arrondissement Sve- uigorodka, gouvernement van Kiew, een cholerageval waargenomen is. De zieke is bqz weken, SERVIË Dood van oen officier. Hit Belgrado wordt gemeld dat kolonel Miiovano- vitch, kommandant der divisie van Mo- ravië, 2° ban, die zidh tijdens do twee laatste oorlogen met roem overlaadde, an bijzonderlijk in de gevechten van Monastir, Retke, Poupke, enz., is tc Nisch, ten gevolge van do cholera, over leden. Do betrekkingen met Oostenrijk. Politika van Belgrado verneemt, uit welingelichte bron dat M'. Pachitcb in den loop dezer maand to Ween en met graaf Berchtold een onderhoud zal heb ben. De twee Staatsmannen zullen de kwesties die beide landen aanbelangen, betwisten. Zij zullen ook de kwestie van bet. bezoek' van koning Pieter te Weenen regelen. RUMENIË Doodsüjk vliegongeluk. Zaterdag namiddag is de Rumeensehe vlieger Amrels Valaicy met zijn toestel te Ba- aosti, distrikt yan Prahova, neergestort, en werd op den slag gedood. TURKSJË Da Spoorwegen In Anatclië en Syrië.^ De (setting. Hit Constantinopel wordt aan de a Gazette de Francfort r gemeld dat de Fransche minister van buitenlandse lie zaken, met Djavid-bey, rertegenwoordiger der Porte, een ak koord geteekend heeft, aangaande d< kwesties der spoorwegen van oostelijk Anatolië en Syrië, alsmede de ontwor pen vermeerdering van 4% der douanen- rechten en belastingen op de uitvin- Jingsbrevetten. Er wordt insgelijks melding gemaakt van de leening die op 700 millioen frank vastgesteld is. De uit gifte dezer leening zou voor einde No- rember vastgesteld zijn. MAROKKO D© strijd op leven en dood. DB Madrid wordt aan de o Echo de Paris gemeld De nieuwe stellingen van Tc touan berichten dat 6.000 Araben mei Raïssouli aan hun hoofd in eene verga dering besloten hebben om de Spanjaar den zonder vwpoozing te bevechten en gezamentlijk de stellingen hunner vijan-, den aan te vallen. Zij wachten overigens nog aanzien lijke versterkingen af. £even werklieden verstikt in een gasmeter, Een ongeluk, dat bijna eene wezen ijke ramp werd, had Zondag morgenc Maats in de glasblazerijen van Binohe Drie mannen waren aangeduid om eei werk te gaan doen in den kelder va- den gasmeter. De twee eersten daalden af en 'de 'der le, die boven zijne beurt afwachtte be merkte dat beiden, verstikt door de gif tige uitwasemingen, ten gronde piefter Hij gaf het alarm, doch daalde niet temin naar beneden, om tc trachten zijno ongelukkige gezellen te helpen. Hij onderging echter hetzelfde lot. Vier mannen, die in de nabijheid aan 't werk waren snelden op hunne beurt, toe, doch achtereenvolgens zakten zij ook de eene na de andere neer. Weldra was echter bcel de glasblazerij in rep en roer, en alle werklieden snel den naar den kelder om hunne ongeluk kige gezellen tc redden. Na bovenmenschclijke pogingen, kon men er toch in gelukken de slachtoffers allen op te halen. Geneesheeren waren reeds ter plaats gesneld, doch geen der werklieden gaf nog teeken van leven. De geneesheeren gaven echter den moed niet op en na verscheidene uren werkens gelukten zij er in, de zeven werklieden tot het bewustzijn terug te roepen. Hun toestand is evenwel nog zeer be denkelijk, en zoo zij er heelhuids van af komen, zullen zij voorzeker van geluk mogen spreken. De namen der heldhaftige werklieden, die hunne werkgezellen redden, zijn aan het Carnegio-heldonfonds bekend ge maakt. TE ERUSS3SI_, Waar zijn de 22,000 frank? De gevolmachtigde van een wissel agent, zokero S..., wonende in de wijk der Onderwijsstraat, ontving op 30 Au- ustus laatstleden, bot bezoek van een zijner vrienden, meester - kleermaker, wouendo te Elsene, die hem, voor een uur slechts, eeno som van 22.000 frank' tn leening vroeg, om vertrouwen in to boezemen, zegdo hij, aan den eigenaar van een buis, dat hij wilde lcoopen. M. S... gaf liem de som in volle Vol trouwen cd do plaats werd aangeduid waar de som, een uur later, zou terug geven worden, deze soin toebehooiend aan de patroons van M. S... Daar de vricud zich aldaar niet liet zien, vatte M. S... kwaad vermoeden op ging bet- gebcurdo vertollen aan den policiekommissarisDczo ontbood 'den verdachte, dien M. S... insgelijks op zocht, doch de luecster-kleermaker was niet to zien. Zekeren dag voTid M. S... zijn besten vriend rond II uro 'e avonds, gozc- tcD op bet terras van een koffiehuis. Hij kloeg hem bij een agent aan, dio hem aanhield. De vriend loochende krachtdadig van 3... eene som van 22.000 frank ontvan gen tc hebben on bevestigde, van nie mand iets geleend tc hebben. Huiszoe king bij den meister-kleermaker deed niets verdachts ontdekken. M. S... had alles bekend can zijne pa troons, die hem onmiddellijk hadden doorgezonden. M. S... was zeer bedroefd over dezen maatregel c-n verdween. Zoo stond do zaak. Thans is uit Rotterdam, per telegraaf, gemeld, dat S... zich aldaar in liet kom- sariaat van policie gevangen liod gege ven. Htj verhaalde zijn wedervaren aan den policiekommissaris, die hem ter zij ner beschikking hield, in afwachting lat hem, uit Brussel, de inlichtingen toekomen welke bij, per telegraaf aan het parket heeft gevraagd. M. S... had gepoogd zich te zelfmoor den met zich in een vijver te werpen in bet park van Rotterdam, doch, zich be denkend, had hij verkozen zich gevan gen te geven. i Naar cte overeen komst. De Turksche en Bulgaarsche kringen toonen zich zeer opgewekt aangaande den uitslag der onderhandelingen. De minister van zeewezen heeft de strategi sche redens opgegeven voor dewelke Turkije het noodig acht Andrinopel met lirk-Kilisse te behouden. Generaal Savoff verdedigde 'de Bul gaarsche zienswijze die gesteund ia op (e nota van 19 Juli. Daarin wordt ver- ilaard dat de loop der Maritza onmis baar is aan de economische ontwikke-» ing van Dedeagatch. De betwisting werd op vriendschap pelijke wijze doorgedreven de beide partijen verdedigden niettemin hunna denswijze. Do Bulgaren legden vervolgens eene :aart voor met de grenslini'a tusschen 'e beide landen. Kirk-Kilir>se blijft vol en s deze grenslinio aan Bulgarië. Vrijdag nog deden generaal Savoff en 1. Natchevitck_voetstappen bij de Oos- Lnrijksoke en Russische gezanten. Zij

De Volksstem | 1913 | | pagina 1