Heerschap en Dienstbode 'T EEN EN 'T ANDER Een gefopte grappenmaker Bresselscfia Klekskens Negentiende jaargang n' 2 f O VaoeziedEsg 87 September SS S3 _l Abonnementen; !D G B X-. A. 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Een gast die belooft Tragische gazontploffing IN BE BALKANEN CEMTIEIVIEN WET NUMM! •M'v-S Zb3 maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's avonds jfe s> 2* UITGAAF, 7 n, 's avonds dij Pour (oute la puhlfcité corr.merciale et financière du journal, s'adresser cxckisiventent i'Ageuce Réclame Godt*, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL j TE flfSLST GQ3TS, Beurspiaais, 2 I eKerkstraat; Telefoon A 3299 Telefoon 114. AANKONDIGINGEN» Bi KI. aant. (1 tot V kl. ros.) Ir. 0 60 3* blaas, (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel Ir. 0.30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fp. 1 00 Gemengd nieuws perrcgol) fr. 2,00 Recht, herstel!, (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciaie en financieete aankondigingen zich uitsUiitelijk tö wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De vele klachten over de dienstbo den, vinden in de meeste gevallen haar oorzaak in onzen tegenwoordigen tijdsgeest. In onzen lijd is de eerbied voor het gezag sterk Ondermijnd. De vroegere verhouding tusschen meesters en dienstboden verdwijnt hoe langer hoe meer, en de afstand tusschen beiden wordt steeds grooter. Van de vroegere gehoorzaamheid, plichtsbetrachting en bescheidenheid is weinig meer te vin den. Meestal zijn echter de meesters zelf de schuld er van, dat de dienstboden een vijandige houding tegen hen aan nemen. Door de koude, tro'sche. heorschzucklige bevelen en de strenge verwijten, worden de dienstboden van io meesters vervreemd. Wanneer de knecht on meid zien en voelen, dat de meesters zich weinig om hun welzijn bekommeren, en ben slechts behande len als levende macbienen.die volgens contract bepaaldo werkzaamheden te gen loon moeten verrichten, dan zul ten de dienstboden er van zelf toe ko men, bun werk slechts gedwongen te doen en zich weinig bekommeren om hot welzijn hunner meesters. Bij deze verhoudingen trekken de meesters steeds aan 't kortste eind. Want, het scherpste oog en de grootste geschikt heid van 't heerschap zullen niet kun nen goed maken, wat door gebrek aan welwillendheid der dienstboden be dorven werd. Overigens moeteii wij met vergeten dat do dienstboden vooral do jongeren, die pas in dienst zjn meestal uit eeno andere volks klasse stammen dan do meesters. Mis schien hebben zij een boel gebrekkige oi vorkeerde opvoeding gehad 011 zijn de ouders schuld van de slechte ge woonten en ondeugden hunner kinde ren. Wij moeten daarom hij de meeste dienstbodon met geduld, verstand en opofferende liefde de taak van opvoe der vervullen. Reeds van zuiver menschelijk stand punt beschouwd, moeten wij onze oienstboden fatsoenlijk behandelen, Het verstand gebiedt ons, om op het geestelijk en lichamelijk welzijn, op hun zedelijk gedrag, hunne gezondheid on hunne toekomst te lotten. Frotesfatie vanden H. Sfoe! Uit Rome aan Echo de Paria De H. Stoel heeft besloten openlijk te protesteeren tegen de anti-klerikale betoogiugen waar van de katholieke jeugd te Rome bot voor werp is geweest. Louise en f^abchiisch. —To Weenon liep dezer dagen bet gerucht, dat Matachitsch, do begeleider van prinses Louise van België, in hechtenis zou zijn ge nomen. Dit gerucht is echter nog niot be vestigd, wel is bekend, dat bet buis Coburg alle mogelijke moeite doet om de prinses van baren begeleider te scheiden. Bn den Senaésft Een talrijke groep katholieken van Oost-Vlaanderen heb ben besloten den zetel van provincialen senator, opengevallen door bet overlijden van graaf do Smet de Naeyer, aan baron de Kerchove d'Exaerdo, gouverneur van Oost- Vlaanderen, aan te bieden. AanmosisSëgËng dei* aSisdle Eone bijzondere beurs van 1200 fr. door de regeering ingesteld lot aanmoe diging van do Zangstudie aan het Koninklijk Conservatorium to Brussel, zal gegeven worden ten gevolge van een wedstrijd,waar aan al de Belgen, onder de 26 jaren voor do mannen en ondorde 22 jaar voor do vrouwen mogen deel nemen. De inschrijvingen worden genomen ten secretariaat van hot Conservatorium, tot den 8 October aanstaande. De wedstrijd zal plaats hebben den 10 öct. om 10 ure. Uöos» cis Een Parijzer kring, waar veelgerookt wordt, heeft willen weten hoelang aan eene sigaar gerookt wordt. Zes leden namen uit hetzelfde kistje zes sigaren en staken zo tegelijkertijd aan. Na verloop van een half uur bad een der rookors zijne sigaar geheel opgerookt, eenige minuten later nog twee anderen. De drie kaatsten rookten nog een uur voort, maar een hunner moest het opgeven, daar bij zich de lippen verbrand had. Do voorlaat ste zag na 2 uren en 10 minuten zijn sigaar uitgaan. De zesde rookte noggedurendo 7minuten, zoodat bet record der sigaar is 2 uren 17 minuten. halen. De afperser word door den policie- kommissaris M. Lefor(, aangehouden. In zijn bezit vond men nog een brief, waarin hij op dezelfde wijze geld wilde afpersen van oenen anderen handelaar. Men beeft don jeugdigen tchelm in *t ge vang opgesloten. Zondag naclit zaten eenige Marolïengas- ten in eene herbergt der Hoogstraat lo Brus sel. Allen waren min of moer bedronken en zij besloten de policie eons eene poets te bak ken. Eon hunner, Michel Theunens begaf zich naar het policiohureol en zegde er aan den agent van dienst,dat men hem in een kroegje dor Trapsteeg zijn gfcidheugnl ontstolen bad. Hij voegde er bij dat de schelmen zicii nog in de herberg bevonden en do agent ze dus zou kunnen aanhouden. De agent tastte eerst den dronkaard af en vond op liem-cen geldbeugel met 10 eonten. Vermoedende dut men hem eene «zwans» wilde opdraaien, ...draaide de agent den dronkaard in don bak, iets waarlegen onze zwanzer zich vruchteloos traöhlte te ver zotten. Daarna overzag de agent do lijst der op te sporen misdadigers 'on vond or ook den zwanzer, die nog eene rekening van G maand te vereffenen bad, wegens aftruggelen,en. Maandag morgond word Theunens naar het gevang van St-Giilis overgebracht. Al deze maatregelen kunnen echter niet volkomen vervangen wat achting, eerbied toegenegenheid en trouw on zer dienstboden voor ons waard zijn Trachten wij daarom de eigenschap pen onzer dienstboden te winnen en te behouden. Slechte en gowetenloozo dienstbo den moeten wtj verre van ons verwij derd houden, ook al zijn 't overigens nog zoo geschikte en goedkoopo ar beidskrachten. Wij moetten gedenken welk nadeel wij door hunne kwade eigenschappen, lichtzinnigheid,drank zucht, kwaadaardigheid kunnen heb ben. Bij de goede dienstboden is echter sveneens beslist rochtvaardigoptreden rereiseht, maar ook menscbenvrien- delijke behandeling. Letten wij dus bij onze dienstboden op zedelijkheid, ach ting voor overheid en wetten, en ver vuiling der godsdienstplichten. Bewijzen wij hun echter ook nu en dan eene kleine attentie, die buiten de ilienslverhouding ligt laten wij hen deelnemen aan familieleestenen onder houden wij ons gaarne op vriendelijke en beleerende wijze met hen. Dan zal het dionstbodenvraagstuk spoedig zijn opgelost tot heil van huis gezin en maatschappij. Ekne Huisvrouw. Ser esre can I Ifes-haagess. In zijuo vergadering van 3 Juni heeft het bestuur van den Belgischen Volksbond eenparig besloten, hot plaats hebben van 't Bondscongres te Gent tot gelegenheid to nemen om zijn voor zillor, M. Arthur Verhaegon. met eene eere- botooging te huldigen. Zijne beeldtenis, schildcrd door een onzer meest befaamde kunstenaars, M. Theofiel Lybaert, zal hem aangeboden worden ten blijk van diepe er kentelijkheid, om de voorlichtende toewij ding van 18 jaren voorzitterschap, alsmede om zijne uitstekende dienstvaardigheid voor de katholieke zaak. De betooging zal geschieden den Zondag 28 September, eersten dag van 't Congres van den Volksbond, om 5 ure 's namiddags, ter zaai der Handelsbeurs, Kouter te Gent. De Parijzer policio heeft de hand gelegd op een 16 jarigen Brusselaar, een genaamde Victor Van de V.., die ondanks zijn jeugdi gen ouderdom, betoonde dat bij op goeden weg was, om een volslagen schelm te wor den. Van do V. had drie weken geleden hot vaderlijk buis verlalen om te voet naar Parijs te trekken. De jonge deugniet legdo bijzonder zijn weg's nachts af en sliep go- durende den dag in de bosschen. Alzoo was hij to Bergen gekomen waar bij kennis maakte met eenen kantsmokkelaar dezo leende hem een rij wiel om kant over do grens te dragen en dien dan te Maubeuge, in Frankrijk te verkoopen. De deugniet bracht zijne boodschap ten uitvoer, doch in plaats van naar Bergen terug to koeren, hield hij al het geld dat men hem voor den kant go- geven had, en reed per rijwiel tot Parijs voort. Op eenen dag tijds verteerde hij al zijn eld, zoodat hij 's anderendaags reeds ge noodzaakt was bij een kruidenier zijn eten lo stelon. Hij word betrapt, doch de kruidenier had medelijden en liet hem gaan. Dan besloot de jonge deugniet op eene andere wijze te werk te gaan. Hij schreef naar eenen handelaar uit de rue du Paradis den volgendon brief Indien gij weigert een bankbriefje van duizend frank op het eerste venster van den Berg van Bermhertig- hoid, in de rue de Valenciennes, neer te leg gen, dan steek ik uw huis in brand. Ik zal hot briefje dozen avond om 10 ure komen Verschelde.no dooden In don nacht van Zondag tot Maandag is to Coburg ten fgevolgo een or gasontploffing een huis ingestort. Zes familiën werden onder de puinen be graven. Tot hiertoe zijn er reeds negen doo- den en zes gekwetsten. Do ontploffing is loe te schrijven aan do ontnapping uit eeno straatgasbuis. Werklieden waren reeds aangesteld om de slechte buis op te zoeken. Het huis waar de ontploffing plaats had word totaal opgelicht en word bij zijn val gansch vernield. Er onstond ook brand, maar het vuur kon spoedig uitgedoofd worden. De reddingswerken duurden lot 8 ure 's morgens do soldaten waren op de plaats dor ramp gezonden. Twee gekwetsten werden in zekerheid ge bracht. Er blijven nog li of 12 personen onder de puinen begraven, maar men denkt dat allen omgekomen zijn. Eon snelbericht uit Coburg zegt dat er op het oogenblik der instorting 26 personen in het huis waren. Men heeft de lijken van twee mannen, twee vrouwen en vijf kir.doreu terug ge vonden. Vier kinderen worden nog vermist. Een kind, dat zwaar gewond werd, is in het hospitaal overleden. Onder de overle venden telt men een zoon van den eigenaar en zijne jonge echtgenote. Een gasworkor, die op het oogenblik der ontploffing aan de sleclito buizen werkte, werd in do hoogte geslingerd en bekwam ernstige verwondin. gen. Tien dooden liggen nog onder de puinon begraven. Mon werkt ioverig om de lijken weg te halen. ger die boven de grens eeno vlucht deed, geschoten. Het tuig is niet geraakt geworden. Gevecht tasschen Bulgaren en Thraciërs. Er hebben bolsingon plaats gehad tusschen de inwoners van Gumuldjina en de Bulgaar- sche troepen, die niet ver van de stad eone stelling Rozetten- Do Bulgaren hebben hunne aanvallers te- ruggodrevon. De Serbo-Grielische gesprekken. Volgens oene overeenkomst tasschen de Grieksche en Servische gouvernementen zal de begrenzingscommissie hare werk zaamheden hervatten. De kwestie der Zui dergrons van Guevgueli zal langs diploma- tieken weg opgelost worden. Gc grens tusschen Albanië en Montenegro Men verzokert dat de internationale com missie tot do bepaling der grens tusschen Montenegro en Albanië aangesteld, Maandag mot hare taak begonnen is. Dreadnoughts voor Griekenland. De Rerlijner dagbladen doelen eeno in lichting mede, volgens dewelke M. Stalij, beheerder der werven van Stettin, eon offi cier van den zeeslaf en de bestuurder der navalo werken te Athene zijn aangekomen, om mot het Grieksch gouvernement onder handelingen te beginnen aangaande het bou wen van nieuwe dreadnoughts door eeno Duitsche werf. Het Grieksch gouvernement zal na liol sluiten van eeno leening van 800 millioen drachmen le Parijs, 2 Dreadnoughts ter waarde van 160 millioen drachmen laten bouwen. Gumuldjina tegen Buigarië. Men is algemeen van oordeel, dat do be slissing der Conferencie van Constantinopel zich niet lang meer zal laten wachten. j r, dat mon ons die twee mooie spreekplaatsen Er ordt nochtans gevraagd of l.et n aar herei.lt. De metsers helibeu reeds gedaan, de dat het voorloop,g bewmd van Cumul- p!atollIleu„ zljn lw2; weldrt zullo' SSen moei nooaS ivanltspcR. firtseïd ós rijft dom. Eene legende. Men schrijft ons Brussel, 15 September 1913. Sinds jaren reeds vroegen de dagblad schrijvers, dat de lcwestuur dor Kamer, die hen gewoonlijk uit de spreekplaats der Ka merleden verdreef, ben eenézaal zou afslaan waar zij zich met do Kamerleden zouden kunnen onderhouden. Tongevolgevan eenige incidenten, waarop het onnoodig is terug te koeren, en waarvoor de -dagbladschrijversbond niot verantwoor delijk kan gesteld worden, waren wij ver plicht, wanneer wij tot een Kamerlid wilden spreken, ons naar den trap to begeven, lei dende naar de tribuun der drukpers. Op dien trap moest het Kamerlid ons komen vervoe gen, en daar or op die plaats gedurig heen on weergeloop was, zoo van deurwaarders als van bedienden van het buffet, kan men licht begrijpen dat bet onderhoud alles be halve gemakkelijk en vertrouwelijk kon zijn. De Kamerleden, zich terecht vernederd voelende, besloten op hunne beurt aan te dringen, en verscheidene, hunner brachten zelfs de zaak in de besprekingen voor de pinnen Men.... beloofdo de zaak te zullen onder zoeken.... en voor de zooveelsto maal dach ton wij en alle dagbladschrijvers met om dat de zaak nogmaals onbepaald uitgesteld was. Op zekeren dag vernamen wij echter, dat er tijdens de verlofdagen gevolgzou gegeven worden aan de vraag der persmannen. Ik beken dal ik, ovenals den II. Thomas, niets wilde gelooven vooraleer het gezien te hebben, en ik trok dus dezeu morgend naar het Natiopaleis, Ware do donder voor mijne voeten geval- lon. ik zou niet aardiger opgekeken hebben. In plaats van óene spreekplaats, zullen wij er tweo hebben, welke langs een klein Irap- ken in verband zullen, slaan met do Kamer. 't Is in de oude driukzaal der Kamerleden, dat men ons die tw hij ondanks zijn miljard nog dagelijks zijne taak aflegt,soms nog meer dan oen arbeider. Door den arbeid is M. Carnegie er toe ge komen, al le genieten wat liet leven geven kan. Een luiaard komt tot niets, dat is zeker, doch een rijkgeworden arbeider, dio zonder het noodig le hebben nog stoeds voortwerkt heeft in mijn oogen veel min verdiensten, dun de arme duivel, die zich van 's morgends tot s' avonds afzwoegt en het werken bemint, alhoewol hij or misschien nog liet brood woof don ouden dag niet zal aan over hebben. HAROLD. djina, zonder verpoozen zijn verzet tegen Buigarië voorberoidt. De Porta heeft hot bezoek gekregen eener afvaardiging van Gumuldjina, die naar Con stantinopel gekomen was om Turkijë's hulp af te sinoeken. Het Ottoniaansch bestuur verklaarde dat het dit verzet niet kon aan moedigen. Het eenige wat van de Bulgaren moest goeisclit worden, is de waarborg der persoonlijke vrijheid voor do Muzelmannen van Westelijk-Thracië. De Bulgaren schieten op e9n Turkschen vlieger. Volgens nieuwsberichten uit Andrieopel hekbeu do Bulgaren op een Turkschen vlie- i zullen de schrijnwerkers kunnen beginnen. Alles zal in orde zijn tegen den Octobor-zitlijd. Zooals men ziot, is betbeter laat dan nooit en moet men nooit wanhopen. Carnegie is reeds lang vertrokken, doch niettemin wordt er nog steeds van hem ge sproken. Daar zooevon sprak ik nog over dien grooten man on over den groot en invloed welke hij bezat. Ik praatte al wat ik kon over Arbeid en Rijkdom waarop eon vriend mij antwoordde, dat het werken dub bel genoegen doet aan M. Carnegie, omdat hij er heel zijn fortuin bij gewonnen heeft,en FRANKRIJK Do Turksche Leening; De Débats n zeggen dat M. Pichon alleenlijk mot Djavid bey eenige bepalingen onderleekende, maar de aanname dezer bepalingen hangt af van den uilslag dor onderhandelingen over do belangrijke punten die nog te behandelen zijn. Het zelfde blad voegt erbij dat het eone likwidatie-leening moet zijn, Welke aan Tuikyë gaat toelaten ordein zijne finan ciën te brengot).Onder geen enkel voorwend sel mag de politieke-militaire vorbiuding begunstigd worden. Ook kan de leening in Frankrijk niet uitgegeven worden dan na do bepaalde onderteakening der tweo tractateri on do demobilisatio der Turksche troepen. Familiedrama Uit Arras wordt gemold dat Movr. Darras-Thory tijdens een huiselij- ken twist haren man landbouwer te Agny aan den arm kwetste. De gewonde trok er met zijne kinderen van onder on begaf zich naar zijne ouders, vanwaar hij naar Arras ing om zich te laten verzorgen. Midderwijl rerd zijne vijfjarige Lucionno die op do straat speelde door den kleinen Albert Loubry gedood. Deze had met zijn vaders karabijn op hot arme meisje geschoten. Diefstal in de hoofdkerk van Toulon. Men meldt uit Toulon dat dieven Zondag nacht in de hoofdkerk binnengedrongen zijn. De offerblokken en do tabernakels werden opengebroken. Verscheidene kruisbeelden worden onloerd. Drie kruisbeelden zijn aan stukkon geslagen. In de kerk heeft men sporen van brand stichting ontdekt. Een kind valt van het zesde verdiep. Maandag had in de rue do la Foho-Rognault le Parijs een incident plaats. De echtgenote Vigier kwam met liare [zesjarige Sitnone door liet venster liggen, om te zien wat er gaande was. Het kind viel uit de armen zijner moeder en werd het hoofd tegon de slraat- steenen verbrijzeld. Do wanhoop der ongelukkige moeder ia hartverscheurend. DUITSCHLAND Brandstichters te Lübeck Maandag nacht heeft inen nogmaals beproefd om op drie verschillende plaatseu van Lübcck brand te slichten. De pompiers door de soldaten geholpon konden liet vuur spoedig overmeesteren. Men heeft geen spoor der laffe brandstich ters. Brand in een Kamp. In hel kamp van Bittlitz is brand onstaan. De 'Soldaten van hot 85® regiment voetvolk zijn slechts inot groole moeite gered geworden. Een groot deel geweren, zyu naar het schijnt vernield geworden. Drama der jaloerschheid. Mon seint uit Noustadt (Saxen) dat een 19jarige reken- plichtige Beniëbe genaamd, alsmede zijne minnares, eone 17jarige meid, bij middel van messteken door den 18jarigen werkman Iiortwig gedood zijn. Horlwig had met hot meisjo vroeger be trekkingen gehad. Do jaloerschheid was do drijfveer zijner dubbele misdaad. Automobiel-ongeluk. Op den sLeenweg tusschen Eltlinget en Karlsruhe is eene auto mobiel, waarin zes personen plaats genomen hadden, omgeslagen. De stoker bleef op den slag dood. Tirai reizigers werden zeer zwaar gekwetst. Een pblicie-agent vermoord. In liet dorp Zollendorf is do politie agent Wilga- sech door eene 70jarige vrouw met eeno mafrak doodgeslagen. Vrouw Briche, dio aangehouden is, heeft bekentenis afgelegd. TURKIJE Eene Turksche leening in de Vereenigdo Staten. Uit Constantinopel De leeuing aangaando dowelke de Turksche gezant to Washington mot een Amerikaanschon groep ondorhaudelt, bedraagt 15 millioen dollars.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1