BROEDER en PRIESTER Brtssselsche Kiekskeas IN ES BALKANEN t Maar onze kolonie Nieu wsherichten Önien da Crédit van Brusssl. Spaarkas. Interesten 3 1/2 p. h. tot 5009 frank. DE VOLKSSTEM 19 SEPT. 1913 Te Constantsnopel. De beweging legen Aibanië's Vc-orioopig Bewind. Woensdag bevestigde men te Constan- .tinopel, dat het vredestraktaat in deu (loop van den dag zou onderteekend woi-' l'iden. De nieuwe grens zou uitgaan van de jZwarte Zee tusschen Iniada en San Ste- jfano en zou daarna in rechte lijn tot lMustapha-pacha loopen waardoor Tir- novo aan Bulgarië en Kirk-Kilisse aan i.Turkije zou blijven. De grens zou ver- jvolgens op twee kilometers ten Oosten van Mustapha-pacha en op 5 kilometers :ten Oosten van Ortakeui getrokken i worden, tot aan de Maritza, wier loop zij zou volgen. i Demotika gaat aan Bulgarië over, :maar de militaire punten zouden Turksch ^blijven. De toekomst van Albanië is reeds met (veel belovend meer. Er keerscht reeds eene levendige beweging tegen het voor- iloopig bewind, in wiens schoot zelf eeni- icje gelukzoekers het er op hebben, on lusten te beramen om gewis hunne Jheersckzucbtigheid te kunnen voldoen. Zou Oostenrijk zulken uitslag beoogd "hebben met. den nieuwen staat te doen ontstaan Men weet het niet Da Serbo-Crieksche onderhandelingen. De overeenkomst is gesloten gewor den tusschen het Servisch en Grieksch gouveruement aangaande dè bepaling der grens ten zuiden van Guevgheli. De, grenslijn zal op weinigen afstand het dorp Sckovo getrokken worden. In Epcrus. De internationale kommissie in Epirus gezonden, zal binnen 't kort hare werk zaamheden beginnen. Zij zal aanvangen met Goritza. Naar bet schijnt is Goritza reeds bij Albanië ingelijfd. Voor 't ove rige tier grondgebieden wordt de door het volk gesproken taal als uitgangs punt genomen. De misnoegdheid breidt zich immer uit in de streek. De inwoners van Himava, zelfs de vrouwen en de kin deren nemen de wapens op. Do onderhandelingen tusschen Griekenlanden Turkije. Rechid-bey, Üttomansche afgevaar digde te Athene, is te Constantinopel teruggekeerd. Dij was drager van de Grieksche tegenvoorstellen die in den laatsten Turkschen ministerraad werden onderzocht. In de officieeie Turksche kringen ver zekert men, dat men aangaande de bij- souderste punten reeds 't akkoord is. De technische" punten blijven nog te rege len. Men hoopt binnen kort tot eene alge- heele oplossing tc komen. aan de poort 'der kazerne, zouden zij wel mede binnen gegaan zijn Dat er talrijke nieuwsgierigen waren hoeft niet gezegd te worden. Zelfs stond de helft der Daillynlaats bezet met aller hande voertuigen, waarvan de geleiders nieuwsgierig toekeken. Tusschen de kijkers bevonden zich ook talrijke oud-soldaten, die zich met welgevallen hun tijd herinnerden. Men mag het wel zeggen: de Belgen zijn meer dweepsgezind dan men wel meent. Nabij de poort zien wij eene moeder haren zoon een haastigen kus op de wan gen drukken, en dan zich spoedig ver wijderen, om hare tranen, welke zij tot dan toe met groote moeite weerhouden had, vrijen loop te laten. Maar waarom weenen, moeder? Uw zoon trekt niet naar den oorlog. God dank, wij kennen zulks niet in ons dier baar België, en de kazerne is geen schrikwekkend graf... Het katholieke gouvernement waakt er op, dat de sol daten onder godsdienstig en zedelijk oogpunt, in de kazernen niets te lijden hebben. Daarbij het eten, dat vroeger reeds de soldaten goed deed, is nu nog veel verbeterd. Een tweetal jaren bij het leger, maakt de jongens kloek en sterk, gewoon de vuurwapens met de noodige voorzorgen te behandelen, gewoon aan de tucht, ge woon aan het volbrengen van den plicht. Van een bedorven kind, dat misschien slecht zou keeren, maakt het leger een man, die weet wat gehoorzaamheid, op offering en naastenliefde is. Ook in de straat zijn zij gemakkelijk te herken nen, degenen die bij het leger gediend hebben. Men heeft nu ook in kazernen stort baden ingericht, ten dienste der solda ten, en in vele openbare badplaatsen is het er zoo zuiver niet als daar. Men mag gerust zeggen, dat vele werkjongens die ongelukkiglijk te huis niet al te veel tijd hadden om aan lichaamsnetheid te denken dank aan het leger ei* voortaan wel een kwart uuts zullen afdoen, om een heilzaam, verster kend en bijzonderlijk zuiverend bad te nemen. HAROLD 'V ENGELAND Aankomst têsr Criskscho wersten. De koning en de koningin van Grieken land, uit Oostende komende, zijn om 2 u. 45 .Woensdag namiddag te Dover aangekomen. Zij zijn door den Gnek- schen minister ontvangen geworden. De souvereinen zuilenJpcr bijzonderen trein naar Eastbourne vertrekken. Poging tot braïïiteifoüstsng. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag heb-i 1' ben s' 1 1 ,0< placa, lisle nabij Townbrldge, in brand te ste ken. Hét houtwerk van vier vensters was reeds aan het branden toen de dienetbo- den toesnelden. Zij' konden het vuur uit- dooven. Men heeft twee vrouwen door den hof zien wegvltic-kten. Sterareehtbrochuren zijn ter plaats ge vonden. ZWITSERLAND De drama's van 't gebergte» De lij ken der vier toeristen die sinas Zaterdag in den Pis-Palu verdwenen waren, zijn V£n* klnnf"tPriii>d«vnnd«n eerlftD: een 'der bijzonderste handelshuizen 'den Nieuwstraat. Toen zij ter plaats kwamen was alle gevaar reeds geweken. Ten ge volge eener kortsluiting was er op het vijfde verdiep brand ontstaan in een hoop Da vertrekken veer Congo. De volgende bedienden en agenten van het ministerie van koloniën zullen in-. schepen voor Congo, op 27 September j papieren. Een der nachtwakers had het aanstaande: jUij üjds bemerkt en de .vlammen ge- MM. Dr Massey, geneesheer van eer-jbluscht. ste klas, 2° vertrek, die van zijne vrouw) Erg rijwielongeluk. Een been- vergezeld is; Vanderweyen, klerk' vanhouwersgast, Filip Van der Steen, in 'klas, 2° vertrek Hardt, meestergast,'dienst in een huis der Ste-Catharinastiv icht van Dinsdag tot Woensdag heb- A Kia', 6 vertieK naiat, meesieigdai, - ?n stemrechtdames beproefd Penhurstvertrek; Crelot, territoriale agent vankwam Woensdag morgend per rijwiel aca, hot. zomerverblijf van Lord De- 1"° klas, 3° vertrek; Franquin, militaire de Laekenstraat gereden. Aan den «1» nnhb in ï-Tonri aerent. 3° vertrek, en ziiue vrouw Mcesi draai der Vaartstraat brak opeens de De rekruten in de kazerne. Men schrijft ons Brussel, 17 September. Gisteren passeerde ik te St-Joost-ten- Noode voorbij de kazerne der karabi- niers. 't Was juist het uur dat de rekru ten zouden aaukomen. Eene belangrijke groep kwam langs de Leuvensche baan afgestapt, onder leiding van een onder officier en een korporaal. Het reisgoed der nieuwe soldaten was geinig omvangrijk. Waarschijnlijk had den de begoeden zich rèchtstreekseh naar de kazerne begeven, want dezen die van het peloton deelmaakten zagen er meest allen werkjongens uit. Anderen kwamen in kleine groepjes, eenigen reeds wat beschonken, dansend en zin gend. Het is te denken dat zij zulks en kel deden, om zich moed te geven en de beklemming te verbergen welke meest fallen gèvoelen wanneer zij hun dienst :gaan aanvangen. Eenigen hadden zelfs hunne vrien din medegebracht, en zonder de wacht FRANKRIJK De Duitsohe mHitasr© geattacheerde Officier van het Eere-Legtcen. De mi nister van oorlog heeft aan generaal Jof- fre last gegeven, in naam van den pre sident der republiek, het kruis van offi cier van het Eere-Legioen te schenken aan den majoor von Winterfeld, Duit- sche militaire geattacheerde, die in het automobielongeluk van Goselles erg ge kwetst weid. AufomobiëlcngélUk. Woensdag namiddag had er nabij St-M»illo eene botsing plaats, tusschen den automobiel van kolonel du Halgouet, on een tram die uit Parana kwam. De automobiel werd verbrijzeld De kolonel werd opge nomen met verscheidene ribben gebro ken Een Belgisch wildstrooper aangehou den. Opzichters der Pw vliegende bri gade hebben Woensdag te Vitry-Maury iu Seine-en-Murne een genaamden H. Gevaert, 37 jaar oud, geboren te Rud- deivoorde en zijne minnaree Prud: Mel- kebeke, aangebonden. Beiden gaven zich aan wildstroopcrij over. Gevaert, die reeds 18 maal veroordeeld werd, zou op de jachtwachters die hem achtervolgden geschoten hebben.De beschuldigden zijn Ier beschikking van het parket opgeslo ten. OUITSCHLAND VR&gcngeluk. Twee luitenant-vlie gers zijn nabij Bückheim met hun vlieg toestel van eene aanzienlijke hoogte ge vallen. Een hunner werd zeer zwaar ge wond. agent, 3® vertrek, en zijue vrouw Mees, werktoezickter, 2® vertrek Yernimmeu, ajusteur-monteerder, 3* vertrek De Backer, onder-sectie overste, 2° vertrek Delkaye, werktoezickter, l,te vertrek Yercheval, onder-officier wapenmaker. 18M> vertrek Slal, mecanicien van Is10 klas, 5° vertrek Hultman, meestergast, 3° vertrek Lavorel, territoriale agent van 1UMS klas, 4° vertrek. Volgende agenteu van den spoorweg van Beneden-Congo naar Katanga zullen vertrekken eene kloof teruggevonden. De vier verongelukten zullen naar Pontresina worden overgebracht. G037ENR1JK-H0NCARIË De drama's van eten Cinema. Een huis van cinematografische rollen deed te Klausenburg een volksstuk voordra gen om het te kunnen opnemen. Bij de vertooning moest een bootje bij hef oversteken der riviëi omslaan en zinken, thampton, op 4 October aanstaande, in Duizenden toeschouwers woonden het bestemming naar Kaapstad. Voor den constructiedienst van den zuiderspoorweg van Katanga a) Mijnh. I. Maciotta, toezichter van werken, wel ke zich inscheepte op den stoomboot Kenilworth Castle te Southampton, op 6 dezer, in bestemming naar Kaap stad b) Mijnh. J. Plaum, secretaris- boekhouder, welke zich inscheept op den stoomboot Kinfauns Castle te Sou- tooneel bij, dat zich nabij den watermo len op de rivier Szamos ontrolde. Waneer de boot zonk werden tien 'der Voor den exploitatiedienst van den ijzeren weg van Katanga: M. A. Peeters, Merk, die zich inscheept op den stoom- gezetenen onder de molenwieken ge- boot Balmoral Castle te Southamp elingerd.Zij werden gered maar eene vierton, op 20 dezer, in bestemming naar tooneelspeelsters was dood. Verscheide ne andere tooneelspelers zijn zwaar ge kwetst. BENEMARKEN De Herziening der Grondwet. De heer Zakle legde Woensdag in het folke- ting een wetsvoorstel neer, aangaande de wijziging dér grondwet. Het ontwerp was van den zelfden inhoud als dit van het vorige jaar, da,t door de folketing werd gestemd maar door de Landsting verworpen werd. RUSLAND Een maatregel. r De Novoïa Vre- mia deelt mede dat er spraak zou zijn van den uitvoer van napkte te verbieden ten einde het verbruik in Rusland te kunnen verzekeren,, daar men er in het land reeds gebrek aan heeft ten gevolge der laatste stakingen. SER,VIË Do cholera. Dé cholera breidt zich immer uit te Nich. Niettegenstaande de maatregelen die tijdens de vijf laatste dagen werden genomen, heeft men we der meer dan 80 gevallen vastgesteld. Te Belgrado zijn c-ók twee nieuwe ge vallen bestatigd. 1 AFRIKA' Gevocht in Cyrenaïka. De Italiaan- sche troepen, aangevoerd door generaal Torelli zijn Dinsdag morgend opgerukt, ten einde de opstandelingen uiteen te ja gen, die aanzienlijke machten samen trokken op eene stelling die de vallei van Tecniz beheersclit. De vijand bood een verwoeden wëerstand maar werd door de hevige artillerieaanvallen op de vlucht gedreven. De opstandelingen leden verschrikke lijke verliezen. Dó Italiaanscli'e troepen hebben ook duchtige verliezen geleden. Generaal Torelli die zich op*'de eerste liniën be vond stierf als een held. Twee officieren 28 soldaten, waarvan 6 Italianen, vie len met hem. Drie lófficieren en 70 sol daten, waarvan 19 Italianen, kwetst. De troepen hebban zich dapper gedra gen. Zij hebben lihn kamp op de vero verde stellingen Kaapstad. Schepen zich in op 27 September aan slaande, voor het ministerie van kolo- te Southampton, in bestemming naar Katanga, via Kaap M. Boij/elot, geneesheer van 1£W klas, 2° vertrek M. Lejeune, administratie agent, 3® klas, 2® vertrek; M. H. Hercoliers, onder- kommissaris van policie, 2® vertrek, met zijne vrouw Eön verhaal uit de dagen der Commune. (66*u Vervolg.)' Door het gezag van den priester ge- 'trofien, door zijne goedheid overwonnen, beloofde .Tan Machu beterschap; hij trachtte zelfs woord te houden, en begafi such naar de fabriek, welks eigenaar hem op de aanbeveling van den abbé Pomereul in dienst nam. Maar een land- looper herkende hem, perste hem zijue sj'aarpenningen af, bedreigde hem, dat hij hem zou verraden, zoo hij hem niet gedurig van geld voorzag, en Jan Machu ontvluchtte de fabriek, waar men zijn waren naam had ontdekt. Terwijl hij bedwelmd door zijne won den daar neerlag, zag hij zich op den avond van dien dag aan den kant van een sloot gezeten, zich zeiven met het hoofd in de handen afvragend, wat er yan hem worden zou. Het beste was zich zoo spoedig moge lijk in den maalstroom te werpen en naar Parijs te gaan. Toen hij er aan kwam, gold zijn eerste bezoek Mathusa- lem. Deze ontving hem met al de onder scheiding verschuldigd aan een boos wicht, die behendig genoeg was geweest om te ontsnappen, en bracht hem in ken nis met volleerde schurken. Van dien tijd af, veranderde de mis daad niet van aard, maar in wijze uitvoering. De sluipmoord was een onderneming, die niet veel opleverde door de spoor wegen was het aanhouden van diligen- cie9 onmogelijk geworden men moest een grooten slag slaan. De diefstal verhief zich tot eene ven nootschap. De benden werden met veel beleid sa- Brussel. Dievegge geknipt. De winkeljuffer der eclitgenooten N...', die een magazijn in de Nieuwstraat hebben, werd sinds eenigen tijd verdacht kost bare koopwaar te stelen. Dinsdag a zond werd zij bij haar heengaan afgetast en men vond op haar een kanten kraag van 40 frank. In haar logist, op den Leuven- schen steenweg, werd voor een aanzien lijke waarde gestolen goed ontdekt. Kind verdwenen.De echtgenoó- ten Caek, wonende Goudstraat, 27, zon den Dinsdag morgend hun 7-jarig doch terkeu, eene boodschap doen in de buurt. De kleine ging heen, doch kwam niet ineer terug. In het huis waar men haar had heengestuurd, is zij niet toegeko men. Alle opsporingen der policie om 't meisje térug te vinden zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. De onrust der ouders, die eene oplichting .vreezen, if önbeschrijfelijk. Gifti-Srussel. Alle dagen 's namid dags zelfde vertooning als 's avonds. Trambotsing. Dinsdag avond, aan de Naamsche Poort, reden 2 trams tegen elkander aan. De schok was zoo -geweldig, dat de spiegelruiten in stuk ken vlogen. De reizigers werden tegen .elkander geworpen, maar niemand werd gekwetst.' De stoffelijke schade is nog al werden ge- groot. - -Eene kortsluiting. Woensdag morgend, rond 2 u., werden de verschil- lige pompiersposten der hoofdstad ver- wiaigd uat er brand was uitgebroken in dacht, begunstigd door de inlichtingen opeens stuurstang vau zijd machien en de jon geling stortte ten gronde. Hij werd erg gewond aan bet hoofd. Men nam hem op en droeg hom gausch bebloed eene na burige woning binnen, waar een doktoon hem kwam verzorgen. Hij werd vervol* gen3 naar het gasthuis overgebracht. Eene gcede meid zal altijd plaats vinden, indien zij haren koffie maakt» met de Chicorei der Trappisten .Vincart. 1500 VI Lachen. Vftuch't van een ontrouwen beambte. Jules Trevoye, aannemer^ der Houbalaan, had een zijner beamb ten, een 3U-jarigen Duitscher,_ gelast» 1100 fr. te gaan betalen. Deze nam met- het geld de vlucht. Aan 't adres door hem opgegeven, meldde men dat hij aldaar, sinds eene maand was rerdwenen. Do policie zoekt den schelm op. SloJans-ivlolenibeek. Een werkmeis je, Marie Morissen, 23 jaar oud, wonen de Sint-Martenstraat, keerde Dinsdag avond langs de Anderleclitlaan huis waarts. Op zéker oogenblik werd zij aan gerand door twee kerels, die haar ten gronde wierpen en afranselden. Het meisje riep al wat zij kon om hulii. Toen op het hulpgeroep van het meisje voor bijgangers toesnelden, namen de bandie ten de vlucht. Zij konden niet meer inge haald worden. Marie Morissen beweert hare aanranders niet te kennen. Schaarbeek. Brand in een winkel. Dinsdag avond, rond II ure, is eën "hevige brand uitgebroken in den suiker- goedwmkei Chevalier, Jozef Coosemans- straat. Het vuur ontstond beneden, ach ter den toog. De echtgenooten Cheva lier, die reeds te bed waren, werden door een gebuur gewekt, Na een half uur, waren de toegesnelde pompiers het vuur meester. Hoe 't vuur ontstaan is, weet men niet.. St»OiMis. Brand. In den winkel der echtgenooten Depréj Jourdanstraat, ontstond Dinsdag avond brand. Wan neer de ontboden brandweer ter plaats kwam, stond gansck de winkel in licht- laaien gloed. Het vuur kon nog spoedig ge bluscht worden, doch de aangerichte schade is nogal aanzienlijk. Aangerand. Een policieagent kwam Dinsdag nacht, rond 11 ure, langs de de Mërodestraat, en vond er een man op het gaanpad uitgestrekt. De ongeluk kige droeg eene diepe wonde aan het voorhoofd. De agent nam hem op en bracht hem naar het policiebureel over, waar een doktoor hem kwam verzorgen. Het is een gënaamde L. Jwonende Zwedenstraat. Aan den officier van dienst verklaarde hij dat hij 's avonds in eene herberg der Ruslandstraat een glas bier was gaan drinken. Eenige ke rels,, die er zich bevonden, sprongen op zeker oogenblik naar hem toe, ranselden hem duchtig af, en ontstolen hem dan zijn brieventesch, eene som van 200 fr. inlioudend. Daarna .smeten, zij hem op straat. De policie heeft een onderzoek] ingesteld. Een kind opgelicht. Over eeni gen tij"d sprak de rechtbank de echt scheiding uit der echtgenooten Dupont- Vandesterre. Hun 3-jarig kind werd toe vertrouwd aan den vader der. echtge- noote, M. Vandesterre, wonende Fort- straat. Dupont trok daarop naar Rijseel en liet niet meer van zich hooren. Dins dag avond hield in de Fortstraat een au tomobiel stil. Vijf mannen stapten eruit het roode licht van de bivakvuren 'der men^ versmaadden de hulp van geen medewerker, en van tijd tot tijd hoorde men. dat men in een slag eene bende met luitenanten en kapiteins had gevan gen genomen, die allen nauwkeurig aan een algemeen bestuur gehoorzaamden. Mén trof onder deze benden kapiteins van elf jaar oud, oversten van vijftien jaar, die over volwassen mannen het be vel voerden. De graad van misdadigheid toonde hun rang aan. Jan Machu, bijgenaamd Kelderrat, werd ingelijfd bij eene bende, die uit de meest verschillende bestanddeelen be stond. Onder zijne bevelen stonden jongelin gen zweet van uitputting zijne slapen ca die zijne betrekking van sekretaris hem soldaten.... jzeeg bij achterover. verschafte i Leaskiaps herinnerde Jan Machu zich j Ik zal met kunnen mompelde hij. Ach welk een nacht was datde vermaningen van zijn stervenden va-Hij trachtte zich echter op te Jan Machu zag de tooneelen van deze der, 't geluid der klokken Van het dorp,en met de uiterste inspanning slaagde dubbele misdaad elkander voor zijne de aansporingen van den abbé P.ome-Juj er in. oogen opvolgen, alsof hij tegenwoordig reul, toen de booswicht, misbruik ma- vasthoudend nan 'le iri r was bijde opvoering van een drama. ikend van de macht, die de wetten van meren grafsteen™, aan balustraden en jrjj trilden binnen, hij en Schavot- den godsdienst den biechtvader m han- kruisen, waggelde J kerkho- esteld, begaven zich overal been, Hoem De dem, deJ, brandiast> door een den geeft, den mond van den zoon over eenoerlange ht enkelen geopend, liet hun een opgesta-'den moord van den vader verzegeld.... .Op eenigen afstand diende hem li pelde massa bankbiljetten zien. Plotse- En verder, thans op bet emde, b«^vuur tot gids lino-s verscheen erieen man. Men moestjjan Machu zich verzekeren, dat er niets Zijne beeneu konden hem met meer moorden!/. de vuist van Jan Machu.bestond na-dit leven? De abbé Snlpice dragen, hij viel op de kn.een en kroop hield de keel van den grijsaal 3 om-geloofde aan God, wijl lnj het geheimvoort. langzaam kwam bij Schavotbloem... 'f! - - ]van den bandiet, den heiligschenner, Daarna gingen ide schelmen op de den moordenaar op. vlucht, zonder een minuut te verliezen Als ik den broeder zijne eer terug zij lieten het lijk vgn den grijsaard ach-gaf? zegde hij bij zich zeiven. ter, dat reeds verstijfd was, dat van aap! Deze gedachte werd sterker en be- stuiptrekkend in zijn doodstrijd, en gin-1heersebte hem weldra. Slechts vroeg hij gen naar benedfen... Gerucht... Men zich af, of het hein mogelijk zou zijn gen kwam binnen... men klom den trap op Sulpice de abbé /Sulpice Eene plotselinge verwarring vervulde die Virgilius vertaalden cn Hora- op dit oogenblik Iden verzwakten geest tius van buiten kenden hij oefende zijn gezag uit over beambten van het minis terie, die 11a bet papier en de pennen van hunne bureelen gestolen te hebben, bij deze industrie den meest geslepen diefstal voegden. Machu leerde Schavotbloem kennen bij Mathusalem, wiens open tafel de al- gemeene verzamelplaats was der schur-i ken, die eene onderneming hadden uit-i "Het*was Marc-Mauduit, die den' dief- slijk en bloed besmeurd rondom hem jstal in het hotel Pomereul had uiige-J heep was het duister, in de verte pinkte van den booswicht. Deze naam wekte hem op in plaats van hem te verschrikken. Hij bevond zich alleen, geheel alleen op dit groote ke/kliof, dat niets anders meer was dan een enkel uitgestrekt irraf, waarop de' grafzerken bedolven faffen onder de stapels lijken, waarmee van bewegingen, veroorzaak, door zijne haar ten uitvoer te brengen. Daarvoor moest hij het kerkhof ver laten en te midden van de troepen sol daten doorgaan die alle wijken bezetten. Als ik van kleederen verwisselde? dacht Jan Machu. Hij trok eerst zijn jas uit, verbond zijn arm met zijn zakdoek en tastte met de handen in het rond. Op bet gevoel herkende hij de uniform van een linie-soldaat. Met eene traagheid men ze beladen h^d; Hij had geheel zijn leven doorloopen een leven van schade en misdaad, met talrijke wonden, ontnam hij den soldaat, een voor een, zijne kleedingstukken. Nog langzamer verborg hij de zijnen en toen hij er in geslaagd was zich in de uniform te steken, bedekte een koud 'de soldaten bevond, riep hij met een© zwakke stem om hulp Een soldaat hoorde hem, kwam toege- loopen en men bracht hem bij het vuur. Éeuige druppels brandewijn versterk ten Kern, en hoe groot zijne vrees en zijn lijden ook waren, viel hij in een soort van slaap, die op eene bezwijming ge leek. Toen hij de oogen wederom opende, spraken vriendelijke stemmen hem moed in. Hij wendde zijn gelaat af van de eer lijke aangezichten die zich over hem heen bogen en mompelde met zwakke stem: Kameraden... Chaussée d An- tin... de abbé Pomereul! Zoozegde een der soldaten, hij die zoo dapper de gekwetsten bijstond in den slag van Buzenval... Wilt gij dat men u naar hem heen brengt? Jan Machu gaf een teeken van beves^ tiging. {Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 2