De Koning van Griekenland te Berlijn. De legeroefeningen in Frankrijk Het Tramongeluk te Wetteren. ZONDAG 21 SEPTEMBER 1913 t Is er gelukkiglijk nog goed verloo- in, te Wetteren, aan de Scheldebrug, verleden week eene lokoinotief en ree waggons van een koopwarentram Schelde invlogen. Hadde men met een iziggrstram te doen gehad, ongetwij- ld waren alle reizigers der eerste rij - igen gedood. De plaats waar het ongeluk voorviel misschien de gevaarlijkste van heel jt tramnet. Op pas een vijftigtal me- rs van de brug komt de tram uit eene bocht. Het is onmogelijk, vroeger de brug te zien. Men zal dus begrijpen, dat voor zooveel er wat snelheid gegeven wordt het'zoo goed als zeker is, dat er niet tijdig kan geremd worden. De dienstdoende machinist heeft ook nog stoom achteruit gegeven, doch het was vruchteloos en hij was gedwongen met den stoker af té springen. Wij zegden het reeds, er zijne geene persoonlijke ongelukken en alles bepaalt zich bij stoffelijke schade. Koning CONSTANTIJN (1) en Keizer WILLEM (2) Zooals men weet, is er reeds heel wat (schreven, over de reis van Koning Ntantijn naar Berlijn, en over liét- pa deze vorst daar verteld heeft no- ®s de Duitsche krijgskunde, welke de ïeksche troepen zou doen zegevieren fiben over Turken en Bulgareu. 't Zijn vooral de Fransche bladen, die erg over verbolgen zijn, en niet zon reden, want er zijn ook Fransche 011- 'ttichters bij het Grieksche leger. Waar die geschiedenis zou eindigen 1 moeilijk kunnen gezegd worden, in to de Grieksche kabinetsoverste, de to Venizelos, niet een uitstekend f^tsinan was. Deze heeft onmiddellijk ln Koning terecht .gewezen, door te iffen, dat de vorst daar alleen zijn per- °ölijk oordeel heeft geuit, en de feksche troepen, de natie, het gouver- ®mnt het anders meenen.... I Is best zoo ook, want Griekenland geen geld te veel en zou evenals andere Balkanstaten eenige millioe- II ruim kunnen gebruiken en 't is in 'tokrijk dat zij ze zullen moeten balen. M. VENIZELOS Men is nu volop in 't seizoen der leger- oefeningen. In België en West-Duitsch- land zijn zij reeds geëindigd. Thans zijn zij aan gang in Frankrijk, in de omstre ken van Agen. De noodzakelijkheid, jaarlijks zulke legeroefeningen te houden moet niet meer bewezen worden, daar men, dank aan die oefeningen, op- en afmarschen, aanvallen en verdedigen, bestormingen, enz., de militaire kennis van den soldaat ontwikkelt en volledigt. Goed kunnen schieten is voor een sol daat onmisbaar, doch in den huidigen tijd, waarin alles afhangt van de vlugge verplaatsing, inlichting en voortreffelij ke oefening is zulks niet meer voldoen de. Vliegmachienen, bestuurbare lucht ballen, mitrailjeuzen zijn thans in han den der legeroversten heel wat meer waard dan heele regimenten voetvolk en ruiterij Door de laatste uitvindingen op krijgs kundig gebied, is er eene heele omwen teling gekomen in de strijdwijze aller natiën. De laatste legeroefeningen, in België gehouden, hebben zulks ten andere be wezen. Dank zij de inrichting van draad- loozen telegraaf aan boord van de vlieg toestellen, konden de vliegers hunnen bevelhebber gedurig inlichten over de bewegingen der tegenstrevers zoodat het heel gemakkelijk was, dezes aanvallen volkomen af te slaan. In Frankrijk zal men ongetwijfeld de zelfde oudervinding opdoen. De thema der krijgsverrichtingen wordt geheim gehouden. Evenwel voor ziet men, dat generaal Pau zijne op- marsch naar Toulouze zal voortzetten, zoodra hij over heel zijne legermacht kan beschikken. Men kon nochtans niets met zekerheid voorzeggen. Reeds hadden verscheidene lichte schermutselingen plaats gehad, docli deze waren telkens zonder beslissenden uitslag gebleven. President Poincaré, die eene omreis gedaan had per automobiel in Zuid- Frankrijk, is te Toulouse aangekomen, om het einde der legeroefeningen bij te wonen. Samen met den minister van oor log heeft hij reeds de beide kampen be zocht en werd er zeer geestdriftig ont haald. Bijna alle Europeesche staten, zelfs Japan, Amerika, enz., hebben officie ren naar Frankrijk gestuurd om de le geroefeningen te volgen. M. Etienne, minister van oorlog, heeft ter hunner eere een feestmaal aangebo den in het kamp, waar ook de opperoffi- cieren der beide legerkorpsen aan tafel gezeten waren. In zijn heildronk maakte hij den lof der Fransche troepen en drukte de hoop uit, dat de vreemde gezanten de beste herinnering naar hun vaderland zouden medenemen. De minister van oorlog dronk ook op de gezondheid der officieren en den pre sident der republiek. Het muziek speelde dan het Deensche nationaal aria, ter eere van den Deen- schen generaal Krawe, de oudste vreem de officier. Alle aanwezigen stonden recht. Generaal Krawe bedankte den minis ter van oorlog, geestdriftig toegejuicht door al de aanwezigen. Men denkt dat de eindrevue met de bekende charge der ruiterij Maandag zal plaats hebben. Vliegtoestellen en be stuurbare luchtballen zullen boven het terrein zweven, zoodat het schouwspel onvergetelijk zal zijn. De soldaten van de genie beschikken over automobielen, om zich naar de verschiiiige doelen van het vechtterrein te begeven. De mondvoorraad der afdeellng van generaal Pau. Eene reserve van wijn. Een militair vliegtoestel boven een der forten om de sterkte te bespieden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1