Ng§ de niem Lasfei Herzlenieiy der Kiezerslijsten Brusselsche Kiekskens Muilenhmd 'I EEN EN T ANDER Vrijdag 2S September 1313 C3-B Bestuurder'J. Van Nuffel-De Qendtl - - iflegen&iende Jaargang n' 224 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VO ABONNEMENTENs Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds T UITGAAF, 7 u, 's avonds <g> Pour toute Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Aseace Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelies. TE AALST BUREEL-EN TE BRUSSEL I O. GODTS, BeurspEaats, 2 I e, Telefoon A 3299 Telefoon 114. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladr. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Fiifanc. aankon, (per rogol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, hcrstcll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Onzo tegenstrevers van alle kleur beknibbelen voortdurend he} wetsont werp der nieuwe lasten,door doleger- uitbrading veroorzaakt. Wij herbalen bet, de nieuwe lasten treffen enkel de zen die ze hunnen betalen. Om onze lezers zelf te-laten ooi'dee- len, zullen we bier in bet kort bet lastenontworp uiteenzetten, zooals bet door minister Levie, werd voorge steld en door de middensectie gewij zigd. A Wat heeft de minister bijzonder in den zin De rijken te treffen in 't bijzonder liet. roerende góed, de fortuin in geld, acties, beurswaarden. Deze rijkdom ontsnapt immers nog grootendeels aan belasting. Iedereen kent de spreuk,niet waar De boer zal't al betalen Inderdaad, vóór jaren, was da grond hot ergst belast. En daar nu de boer groote uitgestrektheden grond in gebruik heelt, de stedeling, de bandelaar niet, zoo kwam bot dat do boer schier alles betaalde en da andere in verhouding danig veel min. De patent, dit is de belasting op bet inkomen van 't bedrijf dat men uit oefent, komt daar wat verandering in brengen. Edoch deze belasting is dik wijls in verhouding zeer klein. Er zijn bankiers die miilioenen zaken doen, en maar een onbeduidenden patentlast betalen. De personeole belasting brengt hier ook nog wat verandering in. Edoch, rijkdom bier wordt maar geschat op wat men ziet, op de uitwendige teeke nen van den rijkdom. En zoo komt bet dat dikwijls kolossale schatten in roe rende goederen, gold en beuswaarden, schier onaangeroerd blijven. M. Levie wil dit veranderen, wil de rijken wat meer doen betalen en zoo wat mee rechtvaardigheid in ons lasten stelsel brengen in 't bijzonder onroe rende goederen treffen. Dus boel en gansch demokratisch on rechtvaardig. Dat dit wel bet inzicht van den mi nister is, blijkt uit B. De schikkingen van het wetsontwerp. Dagelijks gebruikelijke zaken belast tien minister niet, tenzij den algool, dien iedereen, vooral onder zijn sterke vormen gaarne zal zien verdwijnen. Do grondlasten ook verhoogt de mi nister niet. Die staan reeds boog ge noeg, zegt bij. (Inderdaad, wanneer men goed koopt,beeft men to betalen 5fr.50. °/0 voor registratie, 1 fr. 25 °j0 voor overschrijving, daarbij de timber- koston en 't eereloon van den notaris daarna wanneer men bet eens in bezit heeft, noftjaarlijks 7 van bet kadas traal inkomen). Weeldeartikels integendeel, belast bij wel bepaald de automobiels, moto cycletlen, dio toch wel door geen arme duivels gebruikt worden op tramweg- rijiuigensii\de hij ook eerst lasten leg gen maar deze lasten heeft hij laten varen. De cinemas worden ook belast im mer 't openbaar vermaak is een vorm van weelde, zegt de minister. Hoe gaat de minister de roerende goederen treffen 1) De maatschappijen. Hij eischt 0,50 fr. per honderd op den inzet bij de stichting of verlenging der maatschappij. En verhoogt de las ten op de uitbetaalde winsten der naamlooze maatschappijen van 2 fr. 40 per honderd, tot 4 fr. per honderd. (Onroerend goed betaalt 8 per hon derd van zijn kadastraal inkomen). Niet alleen op hunne acties, maar ook op hunne obligaties, zouden de maatschappijen belastingen betalen ook de vreemde waarden zouden on derworpen worden aan een zegelrecht van 1 per honderd aldus stelt de mid densectie voor. Nogthans zijn er zeer velen tegen deze twee laatste bepalin gen en bet zou wel kunnen gebeuren dat ze niet gestemd worden. De Bel gische rente en de obligaties der steden worden niet belast. De minister stelde voor ook op kwittancies en de postcbecks een ze gelrecht te beffen. Maar, op voorstel der middensectie beeft hij dit laten val len. Een groote kwestie is nog. 2) De belastingen op de erfenissen. De belasting op de erfenissen in rechte lijn, dus van ouders tot kinders blijft onveranderd. Iedereen zou er tegen opgekomen zijn, zegt de minis- tor. Inderdaadgeen enkel goed wordt meer dan het oudersgoed door kin ders en kleinkinders aanzien als eigen Maar bijzonder wordt bet oog ge houden op de erfenissen in zijdelinge lijn op giften en verkooopingen. Om beter vooral de verkoopwaarde van een goed bepaald te hebben, wil do minister do enregislratic der pach ten verplichtend maken. Dit zou ten andere nog een kleine som aan belas ting opbrengen. Vooral zoekt hij te maken dat de roerende goederen, die bij erfenissen of overmaking anderszins gewoonlijk niet aangegeven worden, niet langer aan de belasting ontsnappen. Daarom wilde bij de banken ver plichten een lijst in to dienen, der bij lien in bewaring gegevene waarden. Deze bepaling echter heeft de midden- sectie doen intrekken. Nu nog vraagt de minister, dat er tegen ben die, bij erfenis of zoo iets, nalaten hnnne roerende fortuin op te geven, 30 jaar lang (in plaats van 3 jaar nu) vervolging zou kunnen inge spannen worden. M. Woesto stelt voor te zetten 10 jaar. Eindelijk nog eisebt de minister dat de geheime giften, in de driejaar voor bet overlijden gedaan, registratie- of sucsessïereckten zouden moeten be talen. M. Woeste zegt dat het onmo gelijk'zal zijn deze giften te kennen. En daarom dat bet beter ware deze bepaling ook te laten varen. O. De minister raamt de opbrengst der voorgestelde belastingen. op ten minste op ten meeste op den alcoot 3.000.000 5.000 000 registratie, successie 12.125.000 16.150.000 cinemas 250.000 500.000 automobieis enz. 2.000.000 2,500.000 winsten v. maatsch, 7.000.000 §.000.000 21.350.000 33.500.000 Slotbemerking. 1. 't is nu nog te zien of al die lasten zullen gestemd zijn. Waarschijnlijk zal daar hier en daar een voorgestelde wijziging, nog 't een en 't ander afgesnoeid worden. 2. We moeten zeggen, dat de gaande man door die lasten niet zal getroffen worden. Tenzij de lasten op den alcool en op de cinemas, treffen de voorge stelde bepalingen alleen de begoeden. En nog'zullen deze veel min betalen dan in andere landen. Do Franech man betaalt 95 frank lasten waar de Belg er maar 4-1.80 frank betaalde. Do nieuwe lasten zullen dit cijfer maar mot 4 fr. verhoogen. Laat ons dus rap zwijgen en te vredon zijn. Het hoofddeksel onzer soldaten. Bij besluit van den'minister van Oorlog is thans vastgesteld, dat de ruiterij als hoofddeksel den kolbakzal dragen, zooals deze bij de Gidsen in gebruik is, terwijl het voetvolk den helm ontvangt, een hoofdtooisel dat veel bevrediging gaf aan de soldaten van de 9° en 12c li nieregimenten, die het in den loop yan den zomer hebben gedragen. Verwereldlijkt hospitaal. Te Jumet gemeente van Henegouw, heeft het geu- zenbestuur het hospitaal verwereldlijkt; 't is te zeggen, men hééft de klooster zusters vervangen door Wereldlijke zie kendiensters, die uit Zwitserland ko men. Er zijn er acht die elli 1080 fr. per jaar winnen boven den kost en inwoon, en er is een bestuurder die 2500 fr. trekt. Daarbij is er nog een hovenier, eene strijkster, een poortier, meiden en keu kenmeiden. De Zusters - ziekendiensters wonnen 200 fr. per jaar boven den kost; een hun ner was bestuurster, ze streken zelf en hadden zooveel meiden niet noodig. Het katholiek blad Le Rappelvan Charleroi, heeft uitgerekend dat de we reldlijke dienst nu 18000 frank per jaar meer kost dan wanneer hij, door Zusters gedaan zou kost-en. Maar als de kiezers van Jumet man nen naar het stadhuis zenden die op zul ke wijze besturen, dan mogen ze niet klagen dat hunne lasten verhoogen, niet waar Cp de Engelsche spoorwegen. Het ministerie van spoorwegen heeft Dins dag van de Engelsche spoorwegmaat schappijen eène mededeeling ontvangen, waardoor de Belgische verzenders ver wittigd worden dat-, ten gevolge van de, werkstakingen te Birmingham, Man chester en Liverpool, de spoedige door reis der goederen niet kan verzekerd worden de Engelsche maatschappijen zijn niet meer verantwoordelijk voor de schade welke de afzenders hierdoor zou den ondergaan. Landlooperc Sn België. Uit een rondschrijven van het departement van rechtswezen blijkt dat er einde 1911, te Merxplas, 5,417 landloopers opgesloten waren. Op dit aantal trof men er slechts 400 aan, die voor de eerste maal in de kolonie werden opgesloten. Van de andere waren er 3,799, of meer dan de twee derden, die er ten minste voor de 5° maal werden heengebracht. Het zijn dus daar landloopers van be roep en uit ondervinding blijkt dat eens dat de zucht naar landlooperij in den man zit, het zeer moeilijk, zoo niet on mogelijk is, die neiging uit te roeien. Alleen het vooruitzicht van een lang durige opsluiting is van aard die man nen eenige vrees in te spreken. Het de partement raadt dus aan, wat de vrij stelling van landloopers betreft, eene schifting te doen tusschen dezen die vat baar zijn voor verbetering en hen die van de landlooperij een beroep maken.. Van heden af tot 31 Oktober aan staande, liggen de Kiezerslijsten ter in zage van het publiek. Deze lijsten moeten 'dienen voor de Wetgevende kiezing van 1914. Het is dus van het grootste belang dat al onze vrienden ingeschreven zijn en dit met het getal stemmen, welke hen toekomt Wij noodigen dus al onze vrienden uit zich wel te overtuigen of hunne rech ten geëerbiedigd zijn. In het gemeentehuis van elke stad en dorp van ons arrondissement hangt de lijst uit. Indien men bemerkt dat men met liet getal stemmen, waarop men reoht beeft, niet ingeschreven is, moet men onver wijld er kennis van geven aan bureel der Katholieke Vereniging, 24, -Groote Markt te Aalst. Kosteloos zullen aldaar ïtlle inlichtin gen verschaft worden en stappen zullen gedaan worden om uw volle recht te ge nieten, Het bureel is open Donderdags, Vrij dags en Zaterdags van 10 tot 12 u. voor middag, en bij uitzondering ®S Zondags van 10 tot 12 ure 's morgeno's. Een reglement dat niet nageleefd wordt. Men schrijft ons Brussel, 24 September. Het vreeselijk ongeluk, waarvan de Duitsche krijgsattaché tijdens de Fran- sche legeroefeningen het slachtoffer is geworden, is te wijten aan den onwil van een voerman, die met zijnen wagen, in eene zeer gevaarlijke bocht der 'Baan, vlak in 't midden van den steenweg reed. Het is niet alleen in Frankrijk, dat h*et reglement op het vervoer onder de voeten getreden wordt. Meer dan de helft der rijtuigongelukken, botsingen, enz., welke hier gebeuren zijn aan de zelfde oorzaak te wijten. Ik ben de eer ste om te herkennen, dat er onvoorzich tige chauffeurs zijn, die er enkel schij nen op uit te zijn ons de beenen af te rijden, om te beletten dat wij nog op straat komen, en ik juich uit ganscher harte de maatregelen toe, welke men te gen die doodrijders neemt. Het mag echter niet gezegd worden, dat alle chauffeurs doodrijders zijn. tk heb soms met een vriend een uit stapje in auto niet in de mijne, want een dagbladschrijver wint niet genoeg, om er een te koopen gedaanen meest altijd heb ik kunnen vaststellen dat som mige voermans op onbeschaamde wijze hun botten vegen, aan het reglement dat hun voorschrijft den rechten kant dei- baan te houden. Nu eens rijden die voer mans links, 'dan weer in 't midden. M«n heeft wel te trompen, die weerspannigen schijnen heer en meester te zijn op de baan. Ook vindt men hier en daar wel een voerman, die zich zelfs de moeite niet doet, te trachten zijne oogen open te houden en maar gerust op zijn wagen «een uilken vangt», en zijne paarden laat gaan op goed valle het uit. Dat. die voermans soms vermoeid zijn, door lastig werk of lange arbeidsuren, is verstaanbaar, doch daarom moeten zij toch hun leven en dat van hunnen even naaste niet. in gevaar brengen. iWant het gebeurt soms, dat op het laatste oogenblik zij uitsteken langs den ver keerden kant, en dan eene botsing on vermijdelijk maken. Heeft de chauffeur niet veel vertraagd en rijdt hij met de snelheid welke de reglementen hem toe laten, dan hééft men weeral eene ramp te meer te betreuren. De tribunalen toonen zicK zeer streng en met reden tegen de onvoorzich tige automobilisten, doch, ook tegen de voermans die de reglementen niet nale ven, moet gehandeld worden. Eenige voorbeelden zouden spoedig dien staat van zaken veranderen en de weerspan nige voerlieden op den rechten weg brengen. Hoevelen heb ik er niet gezien, rdie s nachts zelfs hun wagen niet verlich ten? De gendarmen en de veldwachters zijn niet alleenlijk gelast met de over dreven snelheid der automobilisten vast te stellen. Eenige welverdiende boeten, zijn daar ook noodig, en de voermans zelf zullen er nog voordeel bij Lebben. Ik heb niets tegen de voermans, docli wet is wet, en daarbij, ik%houd ook nog wat aan het leven, en dus vraag ik dat alle -overtredingen zouden bestraft wor den, zoowel als het voermans zijn, dan als het automobilisten zijn. HAROLD. FRANKRIJK Hieuw slachtoffer der camp van Grass©. Men meldt dat de soldaat Guill. Tilly, van het 27° jagers, een dei- slachtoffers der ramp van Grasse, Dins dag morgend te Nice overleden is. De soldaat was geboortig van Muret-de-Ba- rez. Hij had eene gapende wonde aan het borstbeen bekomen. 2 autoiobielongeiukken. Dinsdag werd in de St-Nikolaasstraat te Parijs de kleine Simone Gallaud, 10 jaar oud door een automobiel omvergereden. Het meisje is in hopeloozen toestand naar het hospitaal Brousseau overgebracht ge worden. Op de Place de la Bastille, had er ook een pijnlijk automobielongcluk plaats. De 15-jarige Raymond Marcel, wonende Jtoquettestraat, wilde in een leverancie- auto stappen, vooraleer deze stilstond. Hij viel, werd overreden en op den slag gedood. Tragische jachtpartij. De artille riekapitein, René Champouillon, 43 jaar oud, van Epinal, heeft het leven verloren in eene jachtpartij te Roville.. De kapitein was juist in verlof. Hij wilde over eenen gracht springen maar op hetzelfde oogenblik gingen er twee schoten af, die hem den strotsla gader, afsneden. De dood was oogenblikkelijk'. De verongelukte kapitein laat eene we-* du we met drie kinderen achter. De toestand van Majoor von Winter* feld. Ziehier het gezondheidsbulletijm van majoor von Winterfeld, dal. .Woens dag morgend bekend gemaakt werd Het bijgekomen ziekteverschijnsel in de longen, verwekt nog altijd de grootste ongerustheid. De lijder bracht een tame lijk kalmen nacht dooi'. Temperatuur 37°8, pols 110. De maag- en ingewands pij nen zijn nog niet verdwenen. (Get.") DM Roy en Vorrenel. Een schildwacht aangevallen te Tou lon. De matroos Purleau die Dinsdag nacht de wacht hield aan het hospitaal, niet ver ran het dok Rissessy, zag rond 2 ure, twee kerels op hem afkomen. Na de gebruikelijke opeischingen, zag de soldaat zich verplicht op de onbekenden te vuren, die daarop in allerhaast de .vlucht namen. DUITSCMLAND Eene aanvaring. In de haven van Hamburg is Woensdag de Zweedfiche stoomer a Norge aangevaren door den a Graff Waldersee». Het beschadigde schip is in de dokken gesleept. Veroordeel in gen op den krijgsraad.—» Woensdag zijn de twee werktuigkundi gen Unrich en Biesenbale, door den krijgsraad van Kiel veroordeeld, tot 2 en 3 jaar gevang wegens doodslag door onvoorzichtigheid. De krijgsraad stelds de twee beschuldigden verantwoordelijk voor de ketelontploffing die op 28 Juni laatstleden op den kruiser a Haefa plaats greep. Twee stokers verloren ec het leven bij. ENGELAND Os gebeurtenissen In Ulster. Na do unionistische' vergadering, die Woens dag te Belfast werd gehouden, werd ge- - meld dat de conferencie, bepaaldelijk da artikels, betrekking hebbende met bet voorloopig bewind, de datum van in voege brenging van dit bewind en 'de on derrichtingen betrekkelijk de maatrege>- len, die moeten genomen worden, om aan de afkondiging te weerstaan van het Parlement en om het gouvernement der provincie Ulster op zich te nemen .onder de afhankelijkheid van de Britscue na tie, bekrachtigd heeft. ze artikels zullen bekend gemaakt worden, ivanneer de wet van den =-■ Home Rule wordt afgekondigd. RUSLAND Vliegongeluk. De vlieger Gon- chine, die te Gatchina met een passa gier opgestegen was, voor eene vlucht naar Moskow, is in de omstreken van Preobrajenskaïa gevallen. Beiden wer den zoo zwaar gewond dat men voor hun leven vreest. De cholera. In liet district Akker man heeft men drie choleragevallen waargenomen. Een der zieken is bczwn- ken. TURKIJË De Itaffaanscke vergunning. Da vergunning die door het Ottomansch bestuur aan een Italiaansclien finan- ciersgroep werd verleend, werd reeds meer dan twee maanden geleden gere geld. De streek waar de studie plaats grijpt breidt zich uit ten Zuiden van het vilajet van Koniak en in het Westerdeel van het vilajet van Adana. Zij wordt be perkt door de eindstaties van het En- gelsch spoor Smyrna-Aïdin den spoor weg van Anatoliö en van Bagdad, en gaat tot Mersina. De Italianen zouden insgelijks de stu« die willen ondernemen, om te Adaliai eene haven te maken. SPANJE Tegen de Marokkaansche politiek. Uit Barcelona wordt medegedeeld dat de radikale groep eene meeting op touw) gezet heeft, om zich tegen den Marokko-* krijg te verzetten. Er werden hevige redevoeringen uit gesproken tegen de Spaansolie koloniale» politiek. Mijnongelukken. In de mijnen van! Pevuada werden ten gevolge der instor ting der luchtververschingbuizen drio werklieden gekwetst en een gedood. In de mijnen van Saltuera, zijn viefl mijnwerkers onder eene instorting ge-» dood geworden. O verstrooiingen te Cadix. Ten ge volge der geweldige stortregens is do benedenstad van Cadix onder water ge-* zet geworden. De magazijnen werden erg beschadigd

De Volksstem | 1913 | | pagina 1