Onze veestapel bedreigd Bmsselscbe Kiekskens Buitenland Negentiende jaargang nr 225 Zaterdag 27 September 1913 esi= ^.33 BestuurderJ. Van Nu ff et-De Qendt. DE JEUGD DE STRAAT 'T EEN EN ANDER De luehtverovering Een misdadlt^e aanslag verijdeld 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE V0 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I* UITGAAF, 4 li. 's avonds «ife 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds «1» Pour toute la publicité commercxale et financière da journal, s'adrosser exclusivement a l'Agence Réclame Godta, 2, Plaoede la Bourse, Bruxellcs. AANKONDIGINGEN l TE AALST BUREELEN TE BRUSSEL GODTS, Beurspïaats, 2 Telefoon A 3299 I Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 8« bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel) (r. 2,00 Recht, herstel l. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk to wendenAgouce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. ELN Wel kan men beweren dat da mensch een voortbrengsel zijner omgeving is. Zoo wprken verschillende krachten en invloeden mede bij do opvoeding van bel kind. Naast de ouders, de leeraars, mag men ook vooruitzetten dat de straat bet bare bijbrengt in de oplei ding derjeugd. Zoodra hot kind goed opzijn been tjes loopen kan, blijft liet niet meer binnen de buisgrenzon ingesloten. Het wil naar buiten in open lucbt.de straat op. En bier begint een nieuwe ge- wichtigo faktor in de opvoeding van het kind te werken. Vele nieuwe indrukken, zinnelijke waarnemingen dringen zich aan het jeugdig gemoed op. De vloed van nieuwe voorstellingen, die de straat het kind biedt,is buitengewoon groot. Stap voor stap valt hem iets nieuws in hot oog bier liet buis met zijn tuin, ginder de toren, verder een lantaarn, een telegraafpaal,nog verder het dorp. Hoe rijgen zich al deze dingen niet sa men in de kinderverbeelding, die ieder nieuw voorwerp met zeer nieuwsgie rige oogen nagaat. Deze nieuwe voor stellingen houden bom levendig en geestelijk bezig. Ja op de straat leert bot kind, watt wij groetten reeds dikwijls verleerd hebben zien.Het kind leert bier zien, wijl er zoo veel te aanschouwen valt en wijl bet kind nog die eenvoudige natuur bezit de buitenwereld in zich op te nemen door zijn gezonde zinver- mogons, die bierdoor nog gescherpt worden. En dan het schouwspel van de straat Men denke slechts aan de woe lige stadsstraat, die een geheel ande ren indruk geelt dan de stille dorps- laan. Op de straat Teert het kind niet al leen allerlei nieuwe dingen, maar komt ook in aanraking met andere menschen, vooral met lustige, dartele speelvriendjes. En bier beott de stille, breede dorpsstraat het ver voor op do drukke stadsstraat, met baar wagen gerij en de golvende mensclienzee. Het kind ontvangt op do straat me nige indrukken, die men best deed te vermijden, zoo bet ging. Ook hier is wederom de onderscheiding tusschen stad en dorp. Niet alles wat aan de vensters uitgestald is, beeft zijn nut. En waar bet kind op straat met veel andere kinderen te samen komt, daar schiet bet onkruid snel op in het onbe- waakste hart. Kinderen nemen van l:un speelvriendjes veel op of liet goed of slecht is. Een toevallig geboord woord, een snel gebaar, een iiebt ge- RjH-ek zijn voldoende om eenen onuit- Wiseiiiraren indruk achter te laten. Gelijk de wind hier en daar zaad korrels verwaait, hoe er velen goeden iiudum vinden, ander vergaan en ster ven, zoo gaat het ook met de straatin- drukken van het kind. Waar zijn de ouders, dio nog niet eens gehoord hebben boe bun kind eenmaal 't huis komt met woorden, die het in den huiselijker kring nooit gehoord heelt. Eu menig kind heeft op de straat din gen vernomen, die bet 'thuis niet zegt, wijl bet voelt dat ze slecht zijn. Zoo is er goeds en kwaads op straat te leeren en het is bijna onmogelijk de kinderen steeds aan een lijntje te houden. Doch bet kind moet alleen leeren gaan, de ontvangen indrukken leeren verwerken, weten te oordeelen en te onderscheiden, to doen en te la ten. Zoo wordt de straat een voorschool van het latere leven zij wordt voor het kind de stroom naar de wereld, waar zich zijn toekomstig karakter kan ontwikkelen. En zoo is ook de straat een gewisse medeopvoedster van bet kind. Dit alles ingezien, behoort het wel dat al degenen die met eenig gezag bekleed zijn of eenige macht uitoefo nen, het noodige aanwenden, om de jeugd ie beschermen tegen den nood- lottigen invloed der straat en te be houden voor de gevaren, welke zoo vroegtijdig do onschuld der kinderen bedreigen. Veelal is de straat goene goede school voor kinderen en bandelen de ouders dan ook zeer wijselijk wanneer zij hunne lievelingen bet onnoodig straatloopen ontwennen. Ook is de on derwijzer een gezworen vijand van bet straatslenteren en weet hij met voor deel zijn gezag aan te wenden, om zijne leerlingen van de straat af te houden, waar zij wel soms aardige lessen kunnen ontvangen en den nood- lottigen invloed van eene voor hen verderfelijke omgeving ondergaan. Het betaamt ook, dat de ouders hierin de onderwijzers steunen, wan neer deze er stellig op aandringen, dat de kinderen zich op straat fatsoenlijk gedragen en zich aan goene kwade perten, aan geene plagernij van men schen of dieren, aan geene straat- schennis zouden plichtig maken. Dit laat nog veel te wenschen over, wijl nog talrijke kinderen zich overle veren aan misdrijven, welke door do wet beteugeld worden en hierin heeft men voor de opvoeding van het kind nog een ernstig werk te voltooien. Belgische Voïks^ond. Huldebetoo- ging Yerhaëgen, op Zondag, 28 Septem ber 1913, om 5 ure 's avonds, in de zaal der Handelsbeurs, Kouter, te Gent. Op do fruitmarkt. Berichten uit Frankrijk' hebben ons gemeld dat de druivenoogst is mislukt en bijna een der rie gedeelte wijn minder zal worden op fust getrokken. Het blijkt er evenwel niet naar, wan neer men op de Brusselscbe fruitmark ten de kolossale boeveelheden druiven bewondert, die uit alle hoeken van Euro pa worden aangebracht. Zelden heeft men zulke sappige, hooggekleurde vruchten gezien en de prijzen zijn matig. De Frankenthal spant nog altijd de kroon, voor den fijnen smaak en den goedkoop, daar zij gaat van 0.60 tot 1.50 fr. den kilo; dan volgen de Bluck, van 0.80 tot 1.40 fr. de. dikke Colman, van 1.20 tot 2.60 fr. Van de witte druiven ging de Foster van 0.80 tot 1.50 fr. en de Gulden tros sen van 1.20 tot 2.40 fr. De prijs der peren is zeer afwisselend en zij komen in kleine hoeveelheid toe er zijn ten andere weinige perziken en deze blijven dan ook peperduur. Men be taalt van 1 tot 3 fr. voor een perzik. Worker aan de zeekust. De duinen zijn het sieraad onzer kusten en lokken meer dan de badsteden jaarlijks duizen den vreemdelingen naar het Belgisch strand. De zee strekt evenwel, traag maar bestendig, haar gebied uit. De dui nen moeten kost wat kost voor verdel ging gevrijwaard worden. Daarom heeft de regeering niet alleen tusschen Knocke en Duinbergen, maar ook te Middelker- ke groote werken bevolen. Het is zelfs te Middelkerke dat het belangrijkste be- schermingswerk zal uitgevoerd worden, namelijk het bouwen van twee golfbre kers, waarvan eene van 238 meters en de andere van 310 meters. Dit werk zal op een jaar tijd moeten voltooid zijn. Nieuwe postzegels in Zwitserland. Zwitserland krijgt op 1 Januari 1914 nieuwe postzegels. De zegels van 10 en 15 centiemen verbeelden het hoofd van Willem Teil, naar het gedenkteeken 'dat zich van hem te Altdorf bevindt. pie van 0,01 tot 0,10 fr. zullen land schappen weergeven, namelijk van de weide van den Grutli, het kasteel van Montreux en de twee Mythenhergen. Eens belangwekkende Bekeenng. La Croix van Parijs meldt dat Go- mes Lealde groote Portugeesche dich ter zich tot Het katholiek geloof komt te bekeeren. Zooals Veuillot, Coppée, Huysmans, Bourget, Brunetière, Yerlaine,enz., komt hij na veel inwendige strijd tot de waarheid terug. Sedert de dood xijner moeder, 3ie voortdurend God smeekte om de bekee ring van haren zoon voelde hij in zijn binnenste een diepen ommekeer ont staan. De dichter heeft op plechtige wij ze den laatsten stap gedaan. In eenen brief tot het dagblad de Libertad van Lissabon gericht, zweert hij al zijne dwalingen af. Ik heb. zegt hij, in alle oprechtheid het republilceinsch ideeal gediend, maar op dezen plechtigen stond van de ge schiedenis mijns vaderlands, onthecht ik mij volkomen van eene politiek, waar van de onchristene en ongodsdienstige strekkingen geheel en gansch met mijne geestelijke overtuigingen tegenstrijdig zijn. Mijn ideaal staat vastvoortaan zal ik strijden voor het woord van den ver smaden Christus en van zijne vervolgde bedienaars met al den gloed dat zulk een verheven oogwit verdient en, moest ik in den strijd bezwijken, ik zal den roem hebben te vallen te midden der martel dood Pegoudzet In Engeland zijne stoutmoe dige proefnemingen voort. Donderdag namiddag had eene over- talrijke menigte zich naar het vliegplein van Brookland begeven, daar de Fran- scbe vlieger aangekondigd had, dat hij daar zijn ophef makenden looping the loop zou komen uitvoeren. Het weder was overheerlijk. Om 4 ure steeg Pegoud op en na tot eene hoogte van 1000 meters geklommen te- zijn, daalde hij neder, juist dezelfde oefening doende, als Zondag morgend te Buc. Pegoud landdp in eene prachtige ge strekte vlucht aan. De talrijke toeschou wers brachten hem èene geestdriftige ovatie. De koene vlieger was gedwongen in eene automobiel te stappen, en de ronde van het vliegplein te doen. Later steeg hij opnieuw in zijn vlieg toestel en hernieuwde nogmaals dezelf de oefeningen. Ylieger Yerrier was ook opgestegen in gezelschap van een photograaf. Deze nam verscheidene lichtdrukken van Pe goud terwijl deze den doodskring be schreef. Op het oogenblik 'dat Pegoud naar Londen zou vertrekken, voorafgegaan door een automobielstoet, had een onge val plaats. Een auto was in brand ge raakt. De vlammen konden echter spoe dig uitgedoofd worden. Laffe schurken pegen een posttrein te doen cfi.tr aggeicn. Het parket van Brussel heeft zich' Donderdag namiddag naar Londerzeel begeven om er eenen aanslag te gaan onderzoeken, welke de ergste gevolgen had kunnen hebben. Men heeft namelijk gepoogd den post trein, welke 's nachts Oostende verlaat en rechtstreeks over Mechelen en Leu ven naar Keulen en Duitschland rijdt, te doen ontriggelen. Een baanwachter, 's nachts zijne ron de makende, vond op de baaii, vvaar de trein moest voorbijrijden, tussehën de halte vair M&lderen en de statie van Lon derzeel, vijf spoorbiljen liggenrC Deze biljen lagen derwijze, dat het onmogelijk was, (lat zij ergens afgeval len waren. Zij waren or wel gelegd met het inzicht den trein te doen ontriggelen. Op het oogenblik dat de baanwachter de ontdekking deed, was de trein reeds in 't zicht. Ook had hij ter nauwernood den tijd de biljen van de sporen te trek ken. Pas had hij de vijfde dwarsbalk weggerukt of de trein stoomde in yolle snelheid voorbij. Dank aan de gelukkige tusschen- komst van den baanwachter was eene ware ramp vermeden. Men verdiept zich in gissingen over de drijfveer van dezen snooden aanslag. Wilden de laffe schurken misschien, dank aan de ontriggeling en de dood van het treinpersoneel, den posttrein plunde ren P 't Is heel wel mogelijk, doch het plan kan enkel gerijpt zijn in 'den geest van dwaashoofden, gewone lezers van policieromans. Het onderzoek" wordt naarstig yoort- g.ezett De gemeente Wichelen wordt dit jaar opnieuw weer geteisterd 'door eene der schrikkelijkste plagen die den veestapel kunnen aantasten, namelijk de bacteri- diaansche koolziekte. Op 12 Sept. laatstleden werd een ge val van koolziekte met doodelijken af loop bestatigd op eene koe bij J.-B. Van den Bogaard, op het Molenkeü, en vijf dagen daarna, op 17 Sept.. werd opnieuw eene koe, van over de 500 fr., in denzelf den stal aangedaan en stierf na 3 a 4 uren ziekte. Veearts Meeus te Lede, met haast geroepen kon slechts den dood be- statigen. Verbod wierd gegeven het -doode dier te doen uitbloeden of aanra ken en den romp is in zijn geheel weg geworpen. De slachter G. Lowie, welke het eer ste dier gepeld en opgekuischt had, lijdt schrikkelijke pijnen aan den arm en is moeten naar de operatiezaal van Gent vertrekken waar zijrfen toestand zooda nig is verslecht dat men hem de laatste HH. Sakramenten heeft toegediend misschien met den arm af te zetten zal men zijn leven kunnen redden. Vandaag is een nieuw geval gekend eene jonge werkos bij Frans De Backer, Bogaard, van zijn werk komende heeft zijn drinken geweigerd en is een uur na dien plotselings doodgevallen. Niemand dierf het dier aanraken daar veearts Meeüs nogmaals de kool heeft vastge steld. Dienzelfden dag is nog eene koe, toe- behoordende aan Alfons Vlaminck, Mi- grodriesch, aan dezelfde ziekte plotse lings bezweken het dier was nog 's raor- gends naar den stier geleid geweest en was reeds om 11 ure gestorven. Vele dieren zijp reeds ingeënt om aan de ziekte weerstand te bieden en bijna al de eigenaars-landbouwers vragen om hunne dieren te doen inenten. Deze entstof is nog te weinig gekend en het ware wenschelijk en voordeelig dat eenige voordrachten over deze ziek te en de beste manier om ze te bestrijden gegeven wierden. Het wetsontwerp Hubert en de Nieuwe Schoolwet. Men schrijft ons Brussel, 25 September. De bladen 'der oppositie, niet meer we tende, waar wapens te halen om het gou vernement aan te vallen hun voorraad raakt uitgeput, razen en zagen om ter meest op het wetsvoorstel Hubert, betrekkelijk de arbeidsgeschillen. Ik heb aan een hoog in aanzien staan de lid onzer partij zijne meening ge vraagd, over het wetsvoorstel Hubert. Hij antwoordde mij dat het wetsvoor stel in alle partijen tegenstrevers had, doch dat het niet zeker was, dat het zou besproken worden, in den aanstaanden büitengewonen zittijd noch in den gewo nen zittijd welke zal volgen. De bespreking van het schoolwets- ontwerp zal heel den bijzonderen zittijd innemen, en het is goed mogelijk, dat door de kuiperijen van de oppositie, men gedurende den buitengewonen zittijd nog niet gedaan krijge. De gewone zittijd zal kort zijn, 'daar het toekomend jaar kiezing is. Uit kies- parade zullen de leden der oppositie wel wat de begrootingen beknibbelen. Indien zulks mogelijk is, zal ook Het wetsontwerp tegen het malthusianisra op de dagorde komen. In die voorwaarden, zal liet mijns inziens, niet mogelijk zijn, het wetsvoor stel Hubert te bespreken, voor de aan staande kiezingen. En wat denkt gij van het school- wetsontwerp <7 De rechterzijde heeft er zich bij aangesloten, ondanks bet ontwerp niet volmaakt is, dus het zal gestemd wor den. HAROLD. FRANKRIJK Moordensar aangehouden. Uit Hyères wordt gemeld dat de policie Woensdag den genaamden Naguct heeft aangehouden, 'die Dinsdag avond 5 re- i volverschoten loste op een zekeren Gor- nacchia. Het slachtoffer wordt in het hospitaal verzorgd zijn toestand is zeer hed'enkelijk. Men denkt dat jaloersch- lieid de drijfveer tpt dezen iaffen aanval is geweest.. Naguet, die reeds elf veroordeelingen ondergaan heeft, is ter beschikking van het parket gehouden. De Toestand wan Majoor won Winter- feld. Ziehier het gezondheidsbulletijn van dezen avond van Majoor von Win- terfeld De lichte toestandsverbet.ering die dezen morgend werd waargenomen bleef den geheelen dag duren. Temperatuur 37°2, pols 92, ademhaling 20. (Get.) Dr* Roy en Vorrenel. Schrikkelijke automobiellbofslng. Donderdag namiddag had er aan de Por- te-Maillot, te Parijs, eene geweldige au tomobiel botsing plaats. M. A Icons, bestuurder eener ParijscHe vermaakinrichting, werd zwaar aan den knie gekwetst. DUITSCHLAND Tragische ontploffing. Uit Berlijn meldt men aan den Tempsdat eene geweldige ontploffing Donderdag mor gend de dynamietfabriek van Porz-aan- Rijn, nabij Keulen vernield heeft. Twee werklieden werden gedood. Twaalf an deren zijn zeer zwaar gekwetst gewor« den. De onvoorzichtigheid der werklieden zou de oorzaak der ontploffing zijn. Eene terechtstelling. Donderdag morgend om 5 ure, bad op den koer van bet gevang van Stadelein, nabij Mün- chen, de terechtstelling plaats van 'den moordenaar Strasser, die te München den Pruissischen militairen geattacheerde en een policiebrigadier doodde. Het lijk van den bandiet is door tusschenkomst zijner ouders te München begraven. Hoogverraad. De sergeant Wolker- liuge. die tot 15 jaren dwangarbeid werd veroordeeld, wegens verraad van mili taire geheimen aan Rusland, verscheen Donderdag voor den hoogeren krijgs raad van het 3° legerkorps. De debatten hadden plaats met geslo ten deuren. De sergeant Wolkerlingo ging reeds eene eerste maal in beroep, maar de veroordeeling werd bekrach tigd. Voor de Luchtvloot. De Berliner Tageblattmeldt dat in de eerste zittin gen van den algemeenen raad de Regle menten van de luchtscheepvaart zullen geregeld worden. Het wetsontwerp werd bereid in liet ministerie van binnenland- sche zakén, samen met de besturen van de krijgsvloot en bet leger. Dit reglement zal heel waarschijnlijk toekomenden winter in den Reichstag besproken worden. Ergo zaken te Breslau 17 aanhoudin gen. Het schandaal van Breslau ver wekte Donderdag 17 nieuw© aanhoudin gen. Men hield onder andere vijf hande laars, een koffiehuis-eigenaar, een hotel houder, en verscheidene cinemabedien* den aan. Er wordt verklaard dat de han deling der policie, ten onrechte vele fa* miliën beangstigde en een aantal perso nen die altijd als zeer deftig gekend wat ren, onteerde. Do toestand) der echtgenoote van den gowezon koning van Portugal. Da Berliner Tageblatt verneemt nopens den ziektetoestand van prinses Augusta-» Victoria, de vrouw van den gewezen ko ning Manoël van Portugal, dat hare ont steltenis nog altijd eene zekere oniusi verwekt. De prinses, 'die aan eene ontsteking der ingewanden lijdt, wordt door profes sor von Ronnbergen verzorgd. Grloksshe prl?ïsen te Berlijn. Da prins en de prinses Andreas van Grie kenland zijn Donderdag te Berlijn aan gekomen. Zij hebben hunnen intrek ge- nomen in èen hotel. Ds bewapening ösr Dreadnought's Het bestuur van zeewezen komt eenq bestelling te doen van 16 kanonnen van 380 m/m, bestemd tot cle bewapening van twee Draednought's die te Kiel en te Dantzig gebouwd worden. ENGELAND Eon synclikaaf cïer bazen. De Ti mes deelt mede dat eene vergadering tot stand is gekomen voor 'de verdedi ging der belangen van de patroons van 't geheele land. Dit synd.ikaat heeft voor doel al de middelen wa/arover de patroons beschikken te ondersteunen, om hunne rechten te doen eerbiedigen en namelijk hunne vrijheid van bandelen, 't zij per soonlijk met de werklieden of gezaïnenU lijk met de syncE'katen. Aanzienlijk^ geldsommen zullen wor den samengebracht. Men hoopt een fonds vaii 50 millioen pond in kast tq krijgen. OOSTENRIJK-HONGARIÊ Eeu tafcerrcationaal vsrvalscher. De policie van Karlsbad gelooft dat Justus Wilh. Lodtmann, geboren te Osna- brück (Duitschland) de .welgekende yöc*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1