EEN HELD UIT BRETANJE 'T EEN EN PT ANDER landt in Frankrijk aan Negentiende jaargang n' 229 30 J\. Gr JE3 HL. j\- S3 Bestuurder 'J. Van Nuffel-De Qendt. Donderdag 2 October 1913 -sift* <-■. ÜSsÉ Arbeid, llapitaal, Verstand. De opvolger van graaf de Smet de Naeyer als gsrovinsiale Senator Eene vreeselijke Ramp Een Duitschs officier-vlieoer CONGO IN DE BALKANEN Abonnementen» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I' UITGAAF, 4 li. 's avonds sis 2' UITGAAF, 7 u, 's avonds Pour touts Ia publicité commercjale et flnancière du journal, s'adresser exelusivement k l'Ayence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxclles. S CENTIEMEN HET NUMMER BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST Qi GODTS| BeursplaaiSi S I e, Htorkstraat, O# Telefoon A 3299 j Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 Sport (per regel) fr. 1.00 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (pcrregol)fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitolijk ta wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. AANKONDIGINGEN a Binnen een paar dagen verschijnt in DE VOLKSSTEM een der boeiendste feuilletons welke ooit verschenen is Leest een drietal nummers en dagelijks zult gij ver langend uitzien naar het volgende. En wanneer Bebel b.v. op bet Con gres van Brussel de volgende woorden uitte Gaat van bet eene einde der we reld tot het andere en verplettert den eeuwigen en algemeenen vijand, bat kapitaal, dan zeide hij eene groote dwaasheid. Uit deze dwaasheid vloait natuurlijk den klassenstrijdvoort. Het is deze leering van onvermij- delijken strijd tusschen het kapitaal en den arbeid die de rijke Carnegie deed opmerken. Ter zelider tijd heelt hij de overeenkomst willen aanprij zen, die moet heslaan tusschen deze twee hoofdelijke machten. Het kapitaal en den arbeid zijn niet, zooals men dikwijls ^ten onrechte bestempelt twee fiere vijanden. Hot zijn als twee Siameesclie broeders, die men niet scheiden kan zonder den eene of den andere te dooden. Een onzer confraters deelde laatst eene redevoering mede, welke de ver maarde miljardhezitter Andrew Carne gie, die onlangs de gast was aan de hoven van Duitschland, Holland, Bel gië enz., voor de werklieden uitge sproken bad. Ziehier daarvan de voornaamste punten4 Het kapitaal, het verstand en de arbeid, zeide de spreker, zijn als de pooten van een drievoet. Wanneer de drie pooten sterk en vast zijn, blijft het voorwerp reclit staan maar breekt een van hen, dan zal het ten gronde vallen. Zoolang do drievoet niet her steld zal wezen, kan hij tot niets meer dienen. Zoo is bet een verkeerde opvat ting van den kapitalist, die denkt dat bet kapitaal een der voornaamste poo ten is, want de steun der twee anderen is aan bet kapitaal onontbeerlijk. Wanneer het verstand zich voor stelt do voornaamste faktor te zijn, lie driegt het zich grootelijks,want zonder het kapitaal en den arbeid is het van geen nut. Hetzelfde zij gezegd voor den arbeid in het verleden is deze meening nochtans de bron geweest van vel^rtarmelijke toestanden. Te zamen zijn zo als de deelge- nooten van"" iets grootsch. Vereenigd verrichten zij wonderen afzonderlijk zijn zij van weinig beteekenis. Het ka pitaal, het verstand en den arbeid moeten vereenigd zijn. Tracht men oneenighoid tusschen hen te zaaien, dan maakt men zich tot een vijand van allen. Als gevolg van deze voordracht maakte de Gazet van Bordeaux de volgende Opmerkingen Ziedaar sterke en goede gedachten,, welke, onder een bijzonder verstaan- haren vorm voorgedragen zijn. Niemand heeft meer recht zulke woorden uit te spreken en zulke wijze raadgevingen te bezorgen dan de heer Carnegie. Deze persoon, die een der grootste fortuinen der wereld bezit, begaf zich in den handel als leerjon gen, daarna als vakman en bediende. Hij weet bij ondervinding, dat hot kapitaal en de arbeid, het eene zonder het andere niets vermag, dat het een droom zou zijn het eerste te willen af schaffen om 't tweede te willen missen. Om die twee machten te besturen, ze te schikken en overeen te brengen, is het noodig, dat een derde faktor ter hulp komt, namelijk het verstand. Het kapitalism, tegen hetwelk in openbare vergaderingen zoo gedon derd wordt en voor hetwelk men ook wel diep buigt wanneer men genood zaakt is een werkdadig werk te doen, is misschien onder verschillende vor men eene noodzakelijkheid. $3©g de week$8*eEnen voos* ©oBdia^em Wij hebben medegedeeld dat eiken Zaterdag bijzondere treinen zouden loopon van de groote bezettingsteden naar de voornaamste centrums. De regelingskommissie dezer hervorming, samengesteld uit hh. Guissez, Urmets en Bossut van het spoorwegdepartement, en de hh. Serruys, Marlier en Van den Broeck ▼an het leger, heeft beslist dat soldaten en mindere graadbekleeders met die treinen zouden vorvöerd worden tegen betaling ran het vierde gedeelte van deu prijs. E&eae zoroeEsBips a si 0S84 De sterrekundigen van den sterrentoren te Greenwich voorspellen voor de maand Augustus 1914 eene volkomen zoneklips, die gansch Europa door zichtbaar zal zijn. Zij zal rond 12 uren beginnen en hoogst waarschijnlijk een kwart uurs duren. Het land waar het natuurverschijnsel 't best zichtbaar zal zijn, is in Noorwegen. Bsj cSe aHÉBSeHe Ten einde te vermijden dat het binnenroepen der klas van 1913 der bereden artillerie en van den trein zou samenvallen met de herinrichting van het legor en de garnizoensveranderin gen die er in December zullen uit voortsprui ten, zal deze klas maar binnengeroepen worden voor 3 weken, te beginnen met 5 Januari 1914. Het wede? in de maand ÊJefosfoeB11 De oudo generaal voorspelt ons het volgende van don 1 tot den 10 voortdurend een goed weder dat wij thans genieten van den 11 tot den 19, kouder, afwisselend zonneschijn en regen, van den 20 tot den 26, koud en droog weder, maar zeer aangenaam voor het seizoen, van den 27 tot den 31, droevig en regenachtig weder hevige wind. Storm op de Noordzee. Het Amepikaamisch karaktes* Een Amarikaansche schrijver heeft den nagel op den kop geslagen wanneer hij 't volgende Doorschreef Wij zijn in haast op de wereld gekomen, we werden met spoed opgebracht we wor den rijk in nen pinkslag doch verliezen ons geld en goed al even rap, om het opnieuw te verliezen en te winnen bij nen handomdraai. Ons lichaam is een lokomotief dat tien mijlen per uur aflegt,onze geest een machion van hooge drukking ons leven gelijkt aan eene vliegende ster, en do dood verrast ons ls een eleclrische schok »- Als men maar gereed is om do dood te stervenen met geen ijdele handen ginder, aat te l&ndon, is 't nog zoo erg niet. Wij lezen in de Patriote Door den dood van graaf de Smet de Naeyer, is eene plaats van provinciale Sena tor voor Oost-Vlaanderen open gevallen. Het schijnt maar juist,dat het ditmaal het arron dissement Aalst het tweede der provincie moge zijn, dat een kandidaat mag aanduiden en dat de benoeming van provinciale sena tors niet een monopool moet zijn voor do hoofdplaats der provincie. Bij de laatste verkiezing voor een provin ciale senator, stelde het arrondissement Aalst, ongelukkiglijk op het laatste oogen- blik, een kandidaat voor deze was de heer doktoor De Naeyer, van Aalst, voorzit ter van de Handelsrechtbank,die in de eerste ronde der verkiezing, ondanks de ongunstige voorwaarden, reeds meer dan het derde deel der stemmen behaalde. «Het is te hopen dat ditmaal de provincie raad, de rechtvaardigheid van het grondbe ginsel, door het arrondissement Aalst voor uitgezet, zal aannemen. over Zuid-Frankrijk en Spanje Eene waterhoos verwoest do streek. Talrijke dooden en gekwetsten. Dene vreeselijke ramp heeft de zuider provinciën van Frankrijk, en oen doel vaii Spanje, aan de Middelandsche Zee gelegen, geteisterd. Een waterhoos is over den omtrek losge- borsten en heeft overal groots schade aange richt. Eene rivier welke Gerbera bespoelt, zwol spoedig tot een woesten stroom en weldra stond heel. de streek onder water. Het water drong in de kelders van den handelaar Pages, waar talrijke vaten petrol, alsook kisten carbotu bewaard werden. Het water drong in de kisten en eene vreeselijke ontploffing volgde. Twee huizen worden ge heel vernield, terwijl twee andere door de ontvlamde petrool in brand gestoken werden. Spoedig werden do reddingswerken aan gevangen, doch uit hoofde der overstroo ming en van den stortregen, waren deze ui terst moeilijk. Drie personen, die zich naar huis spoedden on juist voorhij do magazijnen Pages liepen, erden door de ontploffing gedood en hunne lijken vreesolijk verminkt. Vijf familiën werden onder de puinen bedolven. De troepen zijn ter plaats gekomen om de puinen te doorzoeken. Elf personen werden vreeselijlc gekwetst van onder de puinen opgehaald. Drie anderen hadden reeds opgehouden televen. Al de huizen van Cerbera staan onder wa ter. De prefekt heeft 2000 kgr. brood per bijzonderen trein naar Cerbera doen zenden. Men verwacht nog andere hulpmiddelen, want de inwoners zijn van alles ontbloot. In de dynamietfabriek van Pauliles is de schade overgroot. Verscheidene werkhuizen zijn ingestort. De spoorbaan tusschen Gerbera on Perpignan is op verscheidene plaatsen weggespoeld. Do schade is onberekenbaar. Ook in Spanje staan verscheidene streken onder water. De spoorbaan Zuid-Frankrijk-Span je is onbruikbaar. Een trein ontriggoldo to Sarra- gossa, daar de spoorlijn weggespoeld waa. De exprosstreïn uit Madrid moest te San Vincente zijne reis staken. Verscheidene Spaansche ^dorpen hebben inderhaast hulpmiddelen gevraagd. Te Barcelona werd een rijtuigje door het water omgeworpen. Twee kindwen verdron ken. Reizigers uit Valonca te Barcelona aange komen, melden dat heel do oogst vorwoest is. Al do gemeenschapswegon in Gatalonio zijn vernield. Een Duitsclie luitenant-vlieger is Maan dag avond to Neufchatel, departement Pas de Calais, op 14 kilometers van Boulogne- aan-zee, neergekomen. De vlieger was Maandag morgend te Berlijn opgestegen, om te trachten het rekord voor do langste vlucht in de rechte lijn te kloppen. Hij was voornemens, over Coblontz, Keulen, Mavenee te vliegen. Na te Keulen zijn voorraad vernieuwd te hebbon. steeg hij terug op, doek word door den wind eenigzins uit zijne reislein gedreven zoodat hij* te Berchem-St.-Agatlia, bij Brussel neerdaalde. Van daar telefoneerde liij naar den Duit- schen gezant te Londen, hern meldende, dat hij zinnens was te Dover aan te landen. De reis werd dan verder voortgezet, doch op een gegeven oogenblik, rond 5 1/2 ure 's avonds had hij zijn weg verloren on hij daalde neder, om aan landbouwers die zie!) op hun veld bevonden, te vragen waar hij was en welke richting hij moest nemen, om Engeland te bereiken. Toevallig bevond zich ook een onderwijzer en Oen veldwachter in den omtrek, en toetg dezen hoorden dat de vlieger een Duitschor was, verzetten zij zich tegen de voortzetting der reis. Onmiddelijk werden de overheden ver wittigd. De bijzondere kommissarissen van Boulogne, de prefekt van Pas de Galais generaal Duplessis kwamen ter plaats. Aan laatstgenoemde bekende de vlieger zijne identiteit. Het was de genaamde Hans Stoeffer, 2S jaar oud, luitenant bij het 35° regiment scherpschutters, in garnizoen te Brandeburg. V/at men er te Berlijn over zegt. Het avontuur van luitenant Stoeffer, heeft to Berlijn eene onaangename verrassing en eene diepe misnoegdheid verwekt. - Do oor zaak berust eerst en vooral hierin, -dat de vlieger onder de beste Duiteche vliegers ge rekend wordt en geen beginneling is. Al de Duitsche bladen herinnoren er aan dat het streng verboden is, aan de Duitsche officieron-vliegers, de grenzen van het Koi- zerrijk te overschroden. Ook had luitenant Stoeffer geene toelatingen om eene vlucht tiaar Londen te beproeven. De Lohal Anxeiger voegt er zelfs bij, dat gezien de omstandigheden in welke hij neer gedaald is, de Fransche overheden enkel hun plicht deden, door den officier te beletten zijne reis voort te zetten. Alleen de Deutsche Post tracht hem te verontschuldigen, en opport de meening, dat de vlieger 'niet wetens en willens buiten de grenzen van Duitschland gevlogen kan zijn, zonder de noodige papieren op zich te heb ben. In 't algemeen is men echter rt akkoord dat het incident geene verdere gevolgen hoeft te hebben. Terugkeer der Ellsabethville De Congoleesche postboot Elisabethville is verleden Zaterdag ten 11 ure 's avonds Dakar voorbij gevaren en mag Dinsdag aan staande te Antwerpen verwacht worden. Aan boord bevinden zich namelijk 1. Van de Congo-Spoorwegmaatschappij MM. Shupp, Vignes én Hocquet. 2. Der S. A. B. MM. Fillet en Geenens. 3. Der LomamiM. Vandeputte. 4. Der N. A. H. V. M. Elffericli. 5. der GnI° Kasaï MM. Claessens, Ma- roni, Thill, Gauthier en Thisquen. 6. Der Citas M. Roskam. 7. Der Commerc. et Minièra: M. D'Hondt. 8. Der EE. PP. van Scheut de eerw. paters Bracq en Vandekerckhoven. 9. Der EE. PP. Jesuieten do eerw. pa ter Mara». 10. Der Congo Trading CompanyMM. Claessen en Lemaire. 11. Der Urselia M. Sphuler. 12. Der Sud-Kamerun M. Engel. 13. Van de Missiën der Falls E. P. Au- bert. Bulgarië tegen Servië Turkyë legen Griekenland. Het sluiten Tan den Trede tusschen Bulga- rië en Turkyë, heeft voor onmiddellijk ge volg dat men met nog meer schrik de snel- berichten uit de Balkanen begint te lezen. Het schijnt, dat indien er geen militair verbond gesloten is geworden tusschen Tur kyë en het gouvernement van Sofia, dit laat ste ten minste op de onzijdigheid en zelfs op een steun van Turkyë zal mogen rekenen, indien het goed gaat vinden zich te wreken. Sedert dien verstaat men zich uit de Alba- neesche onlusten, dio juist losbroken op het oogenblik dat do vrede tusschen do Turken en de Bulgaren zou worden geteekend. Bulgarië, verzekerd zijnde van Turkyë, zou den toestand kunnen te baat nemen om de zelfregoering voqr Macedonië van Servië te eischen. De Bulgaarsclie pers, voorziet reeds eene overeenkomst met Albanië, en verklaart dat de herziening van het traktaat van Bucharest moet beoogd worden. Van zijneii kant, toont Turkyë zich leer moeilijk in zijne onderhandelingen met Grie kenland, een gevolg van het traktaat dat Maandag met Bulgarië is geteekend. Het is te betwijfelen dat Griekenland aan de Grioksche Muzelmannen dozelfde voor waarden zal -verleen eu als doze dio Bulgarië schonk. Griekenland heeft er hetzelfde belang niet bij, aan deTurksche eischen toe te geven. De Porte weet zulks ook zorgt zij onver poosd voor hare bewapening. Zijn wij nu gekomen op den vooravond van eenen oorlog tusschen Servië, Grieken land en Rumenië tegen Bulgarië, Turkyë en Albanië Zulks is te vreezen indien do groote mo gendheden niet tusschen komen. Het is echter ook gevaarlijk zich mot iets te bemoeien.- De Bulgaren en Gumuldjina De toestand betert immer te Gumuldjina. De Bulgaarsche gevolmachtigden, bobben zich in naam van hun landsbestuur verbon den, nooit andere burgerlijke fonctionnaris- sen te noemen dan Muzelmannon, en ten einde de verdrijving der plaatselijke vrij- willigerstroepen to bekomein. zal erbinnen ile drie maanden geen Bulgaarsch garnizoen in de stad komen. Do Griekscho ledon van de Gumuldjina afvaardiging weigerden zich hij de Bulgaar- schegezanlen te begeven. De kwestie der Eilanden De Porte heeft aan de gezanten een om zendbrief gezonden, ten einde deze aan de groote mogendheden te bezorgen, waarin verklaard wordt dat de eilanden, der kust van Klein-Azië onontbeerlijk zijn tot dezes verdediging. De eischen van Griekenland desaangaande worden vorworpon. Ochrida en Diakova in Sianden der Albaneezen De Nouvelle Presse Libro verneemt uit Valona dat Ochrida en Diakova in handen der Albaneezen zouden gevallen zijn. In beide sleden hebben .zij eene groote hoeveel heid wapens en munitie bemachtigd. De Albaneesche troepen zouden ook Prizrend insluiten. De Mobilisatie in Servië Volgens de Neues Wienor Tageblatt zal de algemeene mobilisatie in Servië afgekou- digd worden. Snelberichten uit Belgrado Servië gaat voort met zijne mobilisatie. Het gouvernement heeft den eersten ban van de divisie van Drir.a. cader de wapens geroepen. De Servische Opmarsch Een snelbericht uit Belgrado zegt dat de Serviërs Maandag Pichkopova en Jirovnitza hebben hernomen. De herinneming van Dibra zal'onmiddolijlc volgen. Een tweede telegram uit Belgrado zegt, dat slechts de stellingen van Jirovnitza en Galitclinik, en niet Pichkopova, door do Serviërs werden overmeesterd. Maandag werd een gevecht geleverd nabij Dorida met Bulgaarsche komitadjis en Arnauten. De Serviërs zegepraalden en zij achter volgden den vijand. De anarchie in Albanië. Do snelberichten van Gettinje deelen mede dat cr in noordelijk Albanië volledigo anar chie heerscht. Ten govolge van liet aanstaando sneeuwen in de hoogten, kan de begronzingscommii-sio slechts toekomende Leute hare werkzaam heden voortzetten. Monastir zonder soldaten. Men seint uit Salonika Het gehaelc Ser vische garnizoen heeft Monastir verlaten om tegen de Albaneezen op te rakken. De Ser vische overheid der stad heeft eene milicio ingericht bestemd om de stad to verdedigen en de Albaneesche en Turksclie inwoners te bewaken. Albaneesche nederlaag. De Serviërs zijn om 11 ure in Dibra en Ochrida gevallen. De Albaneezen, verslagen, namen de vlucht. Hunne laatste stelling Pichkopeja, is op het punt te vallen. Een beroep van het Albaneesch gouverne ment. De Gorrespondance Alhanaiso meldt, dat hot Albaneesch gouvernement, ten einde het verder bloedvergieten te vermijden, zich bij de groote mogendheden beroepen hoeft tusschen te komen, Ion einde het huidige konflikt bij te leggen door de bepaling der Albaneeeche gronzen, rekening houdende melde wenschender bevolking.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1