Schoone geloofsbeiijdenis Mmienimtd B6ZEN KRANSZONDAG RÖZEÜRMSMMND 'T EEN EN 'I AN9ER Da verdwijning van M. Diesel KegsBliejide jass-gaisg n' 232 Zondag 5 en iflssassday 6 ©öSafoes* tSI3 êmmM 3D A. GS- UB Hj Jlk. 3^ BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Dit nummer bevat 12 bladzijden en wflt verkosM aan 5 centiemen. Dé Rassenstrijd in Amerika S CENTIEMEN HET NUMMER' ABONNEMENTEN? Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureeien van het land. I" UITGAAF, 4 li. 's avonds m 2" UiTGAAF, 7 u, 's avontls éj» Pour loute Ia publicité commercialc et financière du journal, s'adresser exclusivenvent a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BÜREELEN TE BRUSSEL I TE MLST GOBTS, Ocursp!aatS| 2 12>Kericstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de-regel) fr. 1,00 4* bladz. (de tegel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws per rc«*cl) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence lléclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. &XJL Den eersten Zondag der October- nuuind wordt door de H. Kerk besteed om ons het rozenkransgebed te doen gedenken en de menigvuldige aflaten en voordeden dio op dien dag te win nen er. te bekomen zijn aan allo oprech te christenen, na gebiecht en gecomu- niceerd te hebben, le verleenen. Do rozenkransmaand of do tweede maand des jaars, die Maria ter eero wordt toegozeid, is bijzonder geschikt om ons te oefenen in hot bidden van bet rozenhoedje. We weten dat Maria zelf dia gods vrucht van arm en rijk,van geleerd en onwetend, van kind en ouderling aan moedigde en aan den H. Dominicus als allerzaligst veropenbaarde dat de gowoonste maar tevens do krachtig ste gebeden, als den Vaderons, den Weesgegroet, do Glorie zij den Vader, de Zoon, den II. Geest, bet Kruistoe- kon, liet Symbolum des Geloofs, er in voorkomen dat de overweging van Jezus en Maria's leven met bet gebed gepaard gaat; dat niet alleenlijk do vroegere ketterij der albigeuzon, maar ook de tegenwoordige ketterijen van Jansenismus, 't modernismus en de ongodsdienstige gebruiken en gewoon ten er .moeten voor achteruitwijken dal do Kerk aan dat geestelijk wapen, meer nog dan aan het zwaard van Simon de Mont(ort,den zegepraal door de christene beschaving behaald, te danken heeff. Pas vijftig jaren geleden heeft Maria, onze moeder ons nieuwe bewij zen van verkleefdheid en toegenegen heid getoond, wanneer de Onbevlekte Ontvangenis in do Grot van Lourdes verscheen, niet meer weenend zooals eenigo jaren vroeger op den berg van Salette.maar wel glimlachend en blijde de bollekens van haren rozenkrans ont rollende en meebiddende met het in het gebed verslonden meisje, voorde arme zondaars. Op onze dagen geoft Maria nog be wijzen genoeg dat die genegenheid en dio liefde ton onzen opzichte niet zijn verminderd of veranderd. Werpt slechts een blik op de genezingen in haar genadeoord van Lourdes, dezen zomer uitgowroclit. Niet te verwon deren dat Z.H. Paus Leo XIII, in zijne onsterfelijke wereldbrieven, de volke ren schokte wanneer hij schreef Al de christenen kunnen zien wel ke de vruchten zijn en welke de vruchtbare kracht is van Maria's ro zenkrans, zijne macht om da kwalen van onzen tijd te heelen en de gessels te doen verdwijnen welke de staten teisteren. Gelijk wie wij zijn, binst deze Ro zenkransmaand wezen wij volhardend ■in de geliefkoosde godvruchtigheid van Maria het is maar degene die zal volharden in het vragen, in het zoe- kon en kloppen, die zal krijgen, die sal vinden en die zal binnentreden. Geen moed verloren, gij hebt nog veel moeillijke dagen door ta kruipen, vele onaangenaamheden en tegenkan tingen te overwinnen, vele vijanden temeêrteslaan. Daarom weestgetrouw aan uwen rozenkrans. Neem dan dikwijls in uw handen Den gewijden rozenkrans Bid vol godsvrucht tot de vrouwe Uw gebed spreidt reiner glans. Marc. Wij lozen in LaCroix de Tours. Het bisdom Namen bad de eer. Woensdag laatst, de prooessio van bot H. Sacrament te Lourdes, te besturen. Het Allerheiligste werd gedragen door den Eerweerden Heer Gopeut de Poissant, pastoor van Etterbeek. Volgden eerbiedig, minister Carton de Wiart, de heer Degrelle, provin ciaal raadslid van Luxemburg, en on telbare andere hooggeplaatsten. Wij zagen daar het katholieke Bel gië, off.oieel vertegenwoordigd. Zij beleden daar in het openbaar, die hooggeplaatste beambten van bet Belgisch Koningrijk, dat zij tevens do dienaars zijn van eenen anderen Koning, den Koning der Koningen, die zijnen scepter zwaait over alle de landen der wereld. Wij houden er aan dit nieuws op te nemon, omdat het zulk schittarend voorbeeld van christelijk geloof ople vert. België is een door en door katho liek land. Zijn voorspoed verhaast de gansche wereld en wordt door alle landen bewonderd. Het vrije en onafhankelijke België boezemt eerbied in, omdat dit land bet voorhield geoft van verdraag zaamheid en de rechten van anderen zelf eerbiedigt. België is sterk, omdat het zijne le den in eenen nauwon band voreenigt onder den standaard van liet kruis, van waar voor elkeen do stralen uit schieten van welvaart, voorspoed en vooruitgang. Wij dagbladschrijvers, we zijn ver plicht het volk getrouwelijk in te lich ten, en het is met een gevoel van eerbied en geestdrift, dat wij dien Belgischen minister en die andere hooggeplaatsten begroetten. Zij im mers schamen zich niet neder te knie len voor hunnen God, die over het lot van alle landen beschikt en dio zienlijk hot katholieke België zegent.» Less op £50 4° bladzijd©, 'de zeer be langrijke aankondiging Stomoxy- gène Het binnenroepen eter bias van 1910. Er werd beweerd dat de klas van 1910 voor drie weken terug onder de wapens ging geroepen worden, den 2 Januari, den 28 Januari of den 23 Februari, vol gens de regimenten. Dat is eene dwaling. De terugroep- bareklassen zullen toekomend jaar voor de gewone legeroefeningen of voor de schietoefeningen moeten onder de wapens komen er kan bijgevolg geen spraak zijn van de maanden Januari of Februari. Daarbij, er is nog niets beslo ten aangaande het binnenroepen der klassen in 1914 men heeft zelfs deze kwestie nog niet onderzocht. Het eind© van.... Europa. Een pro fessor van aardbevingswetenschap, Al- bert Noble, beeft berekend dat in 1972 Europa geheel van de aarde zal verdwij nen, ten gevolge van vulcanische uit- berstingen. Een priester, de abbé Moreux, de be roemde bestuurder der Sterrewacht van Bourges, heeft nagenoeg hetzelfde ver klaard, maar zonder den datum vast te stellerf. Zouden, in dit geval, 'de geheimzin nige onderaardsche geruchten, die men hier en daar op de kusten der Noordzee en van het Kanaal hoort, in sommige streken van Vlaanderen mistpoeffers guiteeten, reeds de voorboden zijn? Dus, 't zal inuar zake ziju, bij tijds eene kaart te nemen voor de Nieuwe Wereld. Voor de Schoolwet. 1Het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigin- gen van het land heeft besloten in al de gemeenten een vertoogschrift in omloop te brengen ten voordeele van de nieuwe Schoolwet, waarvan de bespreking bin nen tien dagen in de Kamer zal aanvat Sen* Het is met honderd duizenden hand- teekens dat de katholieke huisvaders hunnen eisch moeten doen gelden de vrijheid in de keus eener school voor hunne kinderen. Het katholieke België moet krachtig zijne stem laten hooren, het geldt de vrijwaring van dp vrijheid van geweten en van de vrijheid van onderwijs door de Grondwet gewaarborgd. H&t Kanaal van KI©!. Kiel is'eene Duitsche stad op de Noordzee gelegen. Het Duitsch gouvernement heeft van Kiel een kanaal gegraven, dat de Noord zee met de Baltische zee verbindt, en dat men het kanaal van Kiol heet. Dat, kanaal is van groot nut voor 'de handelsschepen omdat het den weg van de Noordzee naar de Baltische zee veel verkort en vergemakkelijkt. Op de kaarten kan men zien dat men, om van de Noordzee in de Baltische zee te komen, verscheidene zeeengten door moet, die nog al gevaar opleveren. Toen het kanaal gemaakt was, heeft men vastgesteld uat het ook groot voor deel zou opleveren aan de oorlogssche pen, maar het was te klein. Men heeft het dus vergroot. De wer ken zijn over 4 jaren begonnen en nu zoover gevorderd, dat met 1 April aan staande de oorlogschepen er zullen door kunnen. De vergrootingswerken kosten 223 millioen mark of ongeveer 280 millioen frank het eerste delven van. het kanaal had maar 156 millioen mark gekost. De breedte van het bed is van 22 op 44 meters gebrachtde diepte van 9 op 11 meters en de breedte aan de opper vlakte van 67 meters op 102. FRANKRIJK Govoclit tussc'-aei* apachen. Donder dag avond, rond 11 ure, ontmoetten zich de rue Petit, .ie Parijs, twee groepen apachen. Onder de brug van den spoor weg werden zij handgemeen. Messen en revolvers werden getrokken en weldra weerklonken de vuurschoten. Op het ge rucht der losbrandingen kwamen de agenten toegeloopen en gelukten erin de genaamden Armand "V ecqueinont, 19 j. oud, Albert Margy, 28 jaar, Francois Bignoux, 28 jaar en Jeanne Chemier aan te houden. Allen waren min of meer erg gewond. Men vond op lien messen en revolvers. Zij zijn naar het gevang overgebracht. Tt'arr&Oisiïtg. Op den hoek der Schoolstraat en der St-Michiellaan, te Parijs, zijn Vrijdag twee elektrieke tramrijtuigen in botsing gekomen. Eene dame, Mugnier, werd zwaar gekwetst door de gebroken ruiten. Poging tot zelfmoord.-Vrijdag mid dag kwam de genaamde Victor, geboren te Lauzanne, 24 jaar oud, stoelmaker, in gezelschap zijner vrouw op de Valmy- kaai. Er ontstond eene hevige woorden wisseling onder hen. Opeens sprong de man in liet kanaal St-Martin. Schippers snelden onmiddellijk ter hulp en brachten den wanhopige op het droge. Een dransa nabij Longwy. Donder dag avond, kwamen drie dronken Duit- schers, de kantien Riassetto, te Crus- nes, nabij Longwy, binnen. De kantien wordt opengehouden door een Italiaan. De vrouw was alleen thuis en zij dierf zich niet tegen de bedreigingen harer gasten verzetten. Zij diende hen eene eerste maal, maar weigerde daarna allen drank. Daarop gingen de dronken ke rels buiten, en begonnen de ruiten te verbrijzelen. Mevr. Riassetto, haar leven bedreigd ziende, nam een revolver en kwam buiten. Zij schoot op de drie deug nieten. Een hunner, de genaamde Vic tor Mossal, 36 j., werkman te Aumetz, werd aan liet hoofd getroffen en stortte dood neder. Het parket van Briey, werd onmiddel lijk verwittigd en een onderzoek is in gesteld. DUSTSCHLAND Zelfmoord van ©351 rechter. Een welgekende rechter van Berlijn, de ge naamde Roeder, heeft zich met een re volverschot gezel f moord. Douderdag avond liet hij zich nog door zijne dochter stukken voorlezen handelende over het nieuwe strafwet boek. Opeens baalde hij een revolver uit en sloeg er in alle richtingen mede. Ver volgens sloot hij zich op in zijne kamel en schoot zich een kogel door het hoofd. Tm/go bespsodingsgedlngen. Voor het keizerlijk gerechtshof van Leipzig zullen, op 10 October aanstaande, twee bespiedingsgedingen opgeroepen gor den. In het eerste wordt een talenleeraar van Essen, beschuldigd van verraad van militaire geheimen, diefstal en verhe- In het tweede zijn de genaamde Paul en Karei Biesalki van Sablon en Long wy betrokken wegens poging tot yer- raad van militaire geheimen. Vliegongeluk. De vlieger Dahrn, die in een watervliegtuig was opgeste gen is Vrijdag morgend te Hamburg in de Elbe gevallen. Dahm werd licht ge kneusd, maar zijn werktuigkundige be kwam zware verwondingen. Beiden werden uit het water gered door een schip, dat niet ver van de plaats van het ongeluk lag. ENGELAND Vliegers gedood. De kapitein Mer rick, militair-vlieger, heeft den dood gevonden in een vliegongeluk tijdens eene vlucht boven Salisbury Plain. D© Chhieesche leaning. TJit Sang- haï meldt men aan den Morning Post dat het Chineesch gouvernement eene overeenkomst komt te sluiten, met het oog op de uitgave van eene leening van 25 millioen pond sterling, aan dezelfde voorwaarden van de vorige. De Britsclie en Chineesche genoot schappen zullen aan de inwoners van Nankin 500.000 pond sterling leenen. De prijs der uitgave wordt vastgesteld op 90 tli. en de interest op 6%. De plaatselijke belastingen zullen als waarborg dienen. De leening zal te Lon den en te Peking moeten bekrachtigd worden. OOSTEN RSJK-HONG AR Ië Eene ontploffing in het paleis van den Gouverneur van Fiums. De Weener dagbladen deelen eene inlichting mede, zeggende dat er Donderdag nacht in het paleis van den gouverneur van Fiume eene geweldige ontploffing ontstond.De ontploffing zou veroorzaakt zijn 'door eene bom of eene dynamietkardoes. Voor ,Jiet oogenblik bevindt graaf Stephan Wickenburg, gouverneur, zich in verlof te TVinschnau. Hit het onder zoek van de archieven blijkt het dat deze niet werden vernield. Enkel een twintig tal boekdeelen werden beschadigd. In de policiekringen denkt men dat de aan- slagers de vernieling van zekere archie ven beoogden. Drie verdachte personen zijn aangehouden. SPANJE Een vuurwerkongoluk te Barcelona. Tijdens het afschieten van een vuur werk te Barcelona, is een mortier ont ploft. Een persoon werd gedood, en drie anderen zijn gewond. P0RTUGAAL In vrijheid gelaten. De oDiario Governozal vandaag een dekreet af kondigen waardoor 268 politieke gevan genen in vrijheid gelaten worden. De bijzonderste hoofden der verschil- lige koningsgezinde bewegingen blijven achter slot. MEXICO Een aanval afgeslagen. Een snel- bericht uit Piedras Negras zegt dat vrij buiters het beproefd hebben zich van de stad meester te maken. Zij werden te ruggeslagen door eene bende garden die geiast zijn de stad te bewaken. Men zou denken dat de aanvallers federalen zijn. CKBNA Onderhoud met den nieuwen voorzat ter van den ministerraad. Dë brief wisselaar van den Temps te Peking, heeft Hsiung-Si-Ling, nieuwe voorzit ter van den ministerraad, en minister van financiën, ondervraagd. Deze ver klaarde dat zijn ministerie eene econo mische politiek zal volgen, vooral door het afdanken der troepen die tijdens de eerste omwenteling opgeroepen werden. Het naar huis zenden der soldaten is on ontbeerlijk om de rust te verzekeren, die een© ernstige nijverheidsontwikkeling van China zal medebrengen. Hsiung-Si- Ling zou eene leening in het binnenland bevoordeeligen. VEREENSGDE-STATEN Slechte F©3S. De van Southampton te New-York aangekomen stoomboot Olympic heeft veel slecht weer door staan. De gezagvoerder rapporteert dat hij Queenstown niet heeft kunnen gena ken, omdat de zee aldaar zeer hoog stond. Indien hij het had gewaagd, dan had het menschenlqyens gekost. Hij heeft verscheidene malen voor Queen stown gekruist doch kon niet langszij den tender komen. Er waren acht passa giers aan boord die alleen eene reis van Southampton naar Queenstown wilden maken, doch door het slechte weder wa ren zij Terplicht den Atlantischen Oceaan over te steken. Bij het binnen- loopen te New-York liep er zulk een vloed dat er veertien sleepbooten noodig waren om hot schip behoorlijk te kun nen meerenA Ceone hoop meer. Men heeft niet het minste bericht» meer ontvangen over M. Diesel. Oolc wordt alle hoop opgegeven hem nog tje- rug te vinden. Het ©nderzoeR te Antwerpen. M. Georges Carels, van Gent, die 'derf heer Diesel op zijne reis naar Ipswich? vergezelde, logenstraft stellig het ge rucht dat M. Diesel zou verdwenen zijn vooraleer in te schepen naar Harwich. Samen met MM. Diesel en Luckmann, waren zij Maandag' avond uit Gent ver trokken om 4 ure 51. Om 6 ure 26 kwa men zij te Antwerpen aan en hadden ternauwernood den tijd per taxi naar do kaai te rijden, en hunne plaatsbewijzen te nemen en in te schepen. De Dres den vertrok om 7 ure. De drie reizigers bleven samen tot rond 10 ure, waarna MM. Carels en Luckmann zich naar hunne kabienen be-, gaven. Dat 'de naam van. M. Diesel niet op de registers der passagiers prijkt, wordt uitgelegd door de verklaring van den heer Georges Carels. Deze had de tickets genomen op naam van de gebroeders Ca-; reis. Baron von Schmidt, schoonzoon van M. Diesel en M. Rudolf Diesel, zoon van den verdwenen uitvinder, zijn te Ant werpen aangekomen om een onderzoek te doen, doch er is weinig lioop, dat zij meer zullen te weet komen, dan M. G» Carels hen kan zeggen. De zaken van M. Dissel. Mev. Diesel, de echtgenoot© van 'den ongelukkigen ingenieur en hare dochter de baronnes von Schmidt, loochenen stellig, dat M. Diesel zich in eene vlaag van zinsverbijstering zou gezelfmoord hebben. Het is volstrekt onwaar, 'dat M. Die sel eenigen tijd geleden zwaar in het hoofd zou lijdend gèweest zijn. Alleen lijk kloeg hij in den laatsten tijd ovei; hartaandoeningen. Dë zaak blijft met een duister geheim omhuld enzal wellicht duister blijt D© moordpartij te Harriston. Nadere inlichtingen worden thans ontvangen, nopens de moorderij, eenigo dagen geleden door twee jonge neger», te Harriston gehouden. Zooals men weet hadden de gebroeders Jones elf personen, gedood en werden zij zelf door de veront-s waardigda menigte gelyncheerd. De twee negers hadden in een speel huis geld verloren, hetgeen de oorzaak was hunner ellendige daad. Overal in en om Harriston zijn da blanken thans gewapend want het ge rucht loopt dat de moordpartij van de beide negers moest worden beschouwd als een bewijs dat er eene plaatselijke samenzwering teken het leven der blan ken was gesmeed. Het opzet zou daarbij geweest zijn, alle blanken van Harris ton om te brengen maar het plan zou door de daad der beide negers te vroeg aan het licht zijn gekomen. Twee andere negers, Robert Patton en John Prophet, zijn in hechtenis ge nomen onder verdenking, dat zij de bei de Jones tot de moorden hebben aange hitst. Patton en Prophet zitten in de gevan genis, maar loopen groot gevaar, dooi; de woedende blanken te worden gelyn cheerd. Ook bet leven van de moeder dea; beide moordenaars, de negerin Jones, wordt bedreigd. Zij is in een naburig dorp in hechtenis genomen, maar een gewapende patrouille uit Harriston is er heen om haar te lynchen. Men legt haar ten laste, dat zij haar zoon, door het verstrekken van cocaine, in een staat van woeste overspanning had gebracht. Om er onder de negers in Harriston den schrik goed in te brengen, zijn allo zwarten tot op mijlen ver uit den om trek naar Harriston gedreven en ver plicht geworden, daar langs de lijken der gebroeders Jones te dófileeren. Diu lijken lagen in kisten midden op de straat. De negers moesten er langs trek ken, terwijl ter weerszijden blanken langs de trottoirs gesohaard stonden, aU len met den revolver in de band Droeve zeden II

De Volksstem | 1913 | | pagina 1